2011 PSO Annual Spring Contest Winners
PSO Poets Laureate by Year

Click year to see PSO Laureate Page
2012*****Carol L. Snow*****
2011*****Diane "Dee" Bowlin*****
2009*****Barbara Richard*****(no web page)
2006 and 2008*****Vivian R. Stewart*****
2007*****Hazel Bell Nicholas*****(no web page)
2004, 2005 and 2010*****Dena Gorrell*****
2003*****Clark Elliott*****


Category One: Fill in the blanks Award

First Place--Lee Pelham cotton
Second Place--Lydia Irene Walton
Third Place--
Carol L. Snow
1hm--Charles k. firmage
2hm--Yvonne Nunn
3hm--marsha Kay Oldham
Citation--Jeri Hardesty

Category Two: Howard Starks -Dennis Letts memorial

First Place--Carl wade Thompson
Second Place--sally Clark
Third Place--Clark Elliott
1hm
--von s. bourland
2hm
--Judith v. Krum
3hm
--
Trina lee

Category Three: carol Dee Meeks sonnet award

First Place--Yvonne Nunn
Second Place--von s. bourland
Third Place-----Dee Bowlin
1hm--Dena r. gorrell
2hm--
carol l. snow
3hm--Joyce shiver

Category Four: Lois lindblade memorial

First Place--Judith v. Krum
Second Place--Lee Pelham Cotton
Third Place--Carol L. Snow
1hm--Vivian R. Stewart
2hm--Catherine Moran
3hm--Joyce Shiver

Category Five: the etheree award

First Place--Caroline Sposto
Second Place--Dena R. Gorrell
Third Place--Lee Pelham Cotton
1hm--Barbara Blanks
2hm--Joyce Shiver
3hm--Von S. Bourland

Category Six: Vivianne sonnet variation
First Place--Carol L. Snow
Second Place--Barbara Blanks
Third Place--Dee Bowlin
1hm--Sara Gipson
2hm--Joyce Shiver
3hm--Sherri Patillo
Citations--Robert L. Lynn, Patti Koch, and Von S. Bourland
Category Seven: the bell award
First Place--Catherine Moran
Second Place--Eugene Shea
Third Place--Patti Koch
1hm--Dena R. Gorrell
2hm--Joyce Shiver
3hm--Yvonne Nunn
Citation--Marsha Kay Oldham


Category Eight: biblical character award
First Place--Sara Gipson
Second Place--Carol L. Snow
Third Place--Patti Koch
1hm--Clark Elliott
2hm--Dena R. Gorrell
3hm--Catherine Moran

Category Nine: ruby barber peace award
First Place--Robert L. Lynn
Second Place--Catherine Moran
Third Place--Von S. Bourland
1hm--Jerri Hardesty
2hm--Lee Pelham Cotton
3hm--Trina Lee
Category Ten: past presidents' award
First Place--Dena R. Gorrell
Second Place--Von S. Bourland
Third Place--Barbara Blanks
1hm--Robert L. Lynn
2hm--Gail Denham
3hm--John Crawford
Category Eleven: Alda Johnson memorial
First Place--Jerri Hardesty
Second Place--Vivian R. Stewart
Third Place--Vera Long
1hm--Clark Elliott
2hm--Robert L. Lynn
3hm--Sara Gipson
Category Twelve: Oklahoma historical award
First Place--Vera Long
Second Place--Hazel Bell Nicholas
Third Place--Dena R. Gorrell
1hm--Robert L. Lynn
2hm--Vivian R. Stewart
3hm--Von S. Bourland

Category Thirteen: woods memorial award
First Place--Karen Kay Bailey
Second Place--Barbara Blanks
Third Place--Clark Elliott
1hm--Patti Koch
2hm--Jerri Hardesty
3hm--Dena R. Gorrell
Citation--Marsha Kay Oldham

Category Fourteen: pso poets' laureate award

First Place--Trina Lee
Second Place--carol L. Snow
Third Place--Rob Burgess
1hm--Patti Koch
2hm--NA
3hm--NA


Category Fifteen: violet Amy Davis memorial
First Place--Marsha Kay Oldham
Second Place--Hazel Bell Nicholas
Third Place--Barbara Blanks
1hm--Rob Burgess
2hm--Sandra Stephens
3hm--Patti Koch

Category Sixteen: stewart-ramsey excellent rhymer
First Place--Eugene Shea
Second Place--Patti Koch/Joyce Shiver
Third Place--Clark Elliott
1hm--Jerri Hardesty
2hm--Hazel Bell Nicholas
3hm--Robert L. Lynn
Citations--Dee Bowlin and Barbara Blanks
Category Seventeen: crapsey cinquain award
First Place--Joyce Shiver
Second Place--Von S. Bourland
Third Place--Hazel Bell Nicholas
1hm--Carol L. Snow
2hm--Trina Lee
3hm--
Patti Koch
 
Category Eighteen: pso poetry for youth award
First Place--Clark Elliott
Second Place--Joyce Shiver
Third Place--Dee Bowlin
1hm--Gail Denham
2hm--Jerri Hardesty
3hm--Hazel Bell Nicholas
Citations--Madelyn Eastlund, Carol L. Snow, Dena R. Gorrell, Vera Long, and Patti Koch

 

Category Nineteen: the journal award
First Place--Trina Lee
Second Place--Marsha Kay Oldham
Third Place--Robert L. Lynn
1hm--Lydia Irene Walton
2hm--Von S. Bourland
3hm--Lee Pelham Cotton

 

Category twenty: Maxine Austin award
First Place--Clark Elliott
Second Place--Hazel Bell Nicholas
Third Place--Carol L. Snow
1hm--Patti Koch
2hm--Von S. Bourland
3hm--Sara Gipson