Härlöv Nr 50

 

Numret finns inte 1880-84; 1885-93-98  Kursiv = kvar 1898

Födelse-, död- och vigsellängder 1899-1940

 

Eger Snickare A. Hostedt och Aug. Lindvall

Eger Handl J Andersson å Hvilan och Nils Persson Håslöf

 

Inh Snickaregesäll, smedgesäll Per Jönsson Norqvist 1864 Örkened. Fr Färlöf 1887.

Till Krstd 1890 H.  Åbodotter Bengta Andersdotter 1864 Huaröd. Vigda 1887

B. Per Arthur 1888

 

Arbetare Lars Svensson 1862 Brösarp. Fr 1888 Till 1888

m fam

 

Eger Handl J Andersson å Hvilan och Nils Persson Håslöf

 

Inh Arb Egare Nils Nilsson 1857(58?) Önnestad, död 1933. Fr Nr 17 1888

H. Bengta Nilsson 1853(54?) W Wram

B. Johanna 1886 W Wram, Emma 1889 död 1892, Emil 1893 Åsum  (Senare ägare)

 

Inh  Arb Nils Nilsson 1858 Önnestad Till Nr 46 1895

(En annan Nils Nilsson än ovan)

 

Inh f d Art Carl August Svärd Palm 1865 Onslunda Till Stoby 1889

m fam

 

Inh Mjölnare Nils Persson 1849 Nosaby Till Nr 41 1889

m fam

 

Inh Snickaregesäll Per Svensson 1861 Jemshög o h Bengta Åkesson 1860 Till Nr 31 1889

B Gustaf Henning 1888

 

Folkskolelärare, tekniker Hans Persson Wedin 1868 Barsebäck. Fr Barsebäck 1889

Till Nr 30 1890

 

Folkskolelärare Magnus Ihrén 1868 3/7 Löderup Krstd län. Fr Löderup 1892

Till Nr 59 1898 (Skolhus)

 

Kakelugnsmakaregesällen Fritz Julius Forsén 1852 Malmö Fr Lund 1889 Till Kstad 1892

m fam

 

Inh Smedgesäll August Andersson Lindberg 1859 Wirestad o h Johanna Jönsdotter 1866 Lyby Fr Wirestad 1890 Till Krstd 1893

B. Selma Linnea 1887 Wirestad, Nils Axel 1889 Örkened, Carl Ludvig 1892 Åsum

 

 

Smedarbetaren Sven Nilsson 1865 Näsum o h piga Anna Hansdotter 1867 Fr Vånga 1890 Vigda 1890. B. Karl Albert 1891. Till Hjersås 1891.

 

Inh Arb, snickare Nils Olsson 1855 W Wram o h Gunhild Nilsdotter 1854 , död 1899

Fr 1890 B. Hanna 1882 , Nils 1884 ibm, Selma 1886 ibm, Oskar 1890 ibm, Alfred 1894 Åsum

 

Smedarb Ola Hansson 1856 o h Augusta Nilsson 1855 Skepparslöf Fr 1890

Till Moheda 1896

B. Wilhelm Majgren 1879 , Emilia, Oscar 1889 ibm, Hjalmar 1892 död 1892, Hilda Maria 1894 död 1894 Åsum

 

Inh Gjutare Peter Gustaf Eriksson 1862 Allmundsryd o h Anna Larsdotter 1857 Oppmanna  Fr Nosaby 1891 Till Nr 53 1894 Till Nr 46 1895 Till Färlöf 1897

Hust oäkt B. Ida 1883 Österslöf

Bådas B. Emma Kristina 1885 Oppmanna, Nils 1887 Österslöf, Ernst Sigfrid 1890 Nosaby, Dödfödd gosse 1893,  Carl Gunnar (icke döpt) 1894 Åsum

 

 

Arb Anders Johnsson Lundqvist 1856 Åsum o h Anna Persson 1852 Oppmanna

Fr Kstad 1891 Till 47B 1894 Till Sthlm 1896

B. Anna Elida 1883 Färlöf, Nora Linnea 1890 Kristianstad, Hulda Lovisa 1890 ibm

 

Kvarnarbetaren Ola Persson 1867 Kiaby Fr Kstad 1893 Till Kstad 1897

Hust Hanna Johansdotter Åström 1870 Krstd

Fosterson Adolf Percy Nilsson 1894 Kristianstad

 

Inh Smed Nils Löfqvist 1857 Köping Westerås län o h Anna Benedikta Andersson 1863 Malmö Fr Lidköping 1891 Till Kstad 1896

B. Hanna Davida 1887 Uddevalla, Knut Anders Bengt 1891 Åsum, Albin Wilhelm 1894 ibm

 

Modellsnickare Herman Andersson Hellström 1859 Afva o h Sara Svensdotter 1859 Fullösa Fr Lidköping 1891 Till Nr 42 1894 Till Nr 47A 1897

B. Leila Kristina 1886 Lidköping, Carl Einar 1889 ibm, Anna Astrid Maria 1891 ibm, Axel Henning Gottfrid 1893 Åsum

 

 

Inh Skom Ola Persson Olin (Alm?) 1858 Fjelkestad, död 1895, o h Elna Andersson 1857 Fjelkinge Fr Nr 45 1892

B. Kristian Emil 1880 Köpenhamn, Nils Oskar 1882 Kristianstad, Ernst Ragnar 1886 ibm, Vanda Elisabeth 1886 ibm,

 

Inh Arb Jöns Mattisson 1858 Fr Nr 39 1894

Hust Nilla Persdotter 1856 Efveröd

B. Nils (tvilling) 1886 , Olof (tvilling) 1886 , Johanna 89 , Anna 1893 Åsum, Mathilda 1895 Åsum, Dödfött flickebarn 1898

 

 

Inh Målare Nils Svensson Rosenberg 1871 Kristianstad Fr Nr 10 1897

h. Elna Müller 1872 Åsum

 

Inh Enkan Anna Nilsdotter 1832 Fjelkinge

 

Maltberedare Gustaf Nilsson 1862 Allerum M-län Fr Nr 42 1894

Hust Anna Andersson 1864 Raflunda

B. Inez Nilsina Margareta 1890 Kristianstad, Gustaf Ivar Bernhard 1892 Åsum

 

Arb Ola Nilsson 1848 Död 1896

Enk Ingrid Nilsson 1855

B. Nils 1888 , Hanna Maria 1892 , Nils 1896 död 1896

Hust B. I 1sta giftet Bett… Andersson 1881

 

Smedarb Plåtslagare Per Månsson Malmberg 1869 Gustaf Adolf Fr Nr 46 1895 Till Nr 44 1897 Hust Anna Olsdotter 1868 Fjelkinge

B. Alma Maria 1890 Gustaf Adolf, Martin Oskar 1894 Åsum, Anton Harald 1896 död 1896 ibm, John Anton 1897 Åsum

 

Mjölnare Nils Persson 1849 Nosaby Fr Nr 49 1895 Till Nr 49 1896

Hust Mathilda Svensson 1852 Qviinge

B. Bertha 1882 Tjörnarp, Maria 1883 ibm, Nils Gustaf 1885 Häxeröd, Carl Henning 1886 ibm

 

Snickare August Martin Holmström 1857 Tingsås Kronoberg Till Kstad 1896

Hust Maria Jakobsdotter Raas 1863 Stiby Krstd län

B. Sophia Lovisa 1888 Cimbrishamn, Anna Elina 1889 ibm, Johan Fredrik 1892 ibm, Ellen Mathilda 1894 Widtsköfle,

 

Enk Bengta Nisldotter Kron 1846 Sörby Fr Nr 45 1896

B. Nils Martin 1879 Knislinge, Gjut Axel Kron 1874 Knislinge Död 1898

 

Inh Filare Per Svensson 1867 Hästveda Fr Odal Nr 25 1896

Hust Hanna Nilsdotter 1864 Uppåkra

B. Ruth Hildeborg (Icke döpt) 1896 Åsum, Nis Edvin (Edvard?) (Icke döpt) 1898 ibm, Odöpt flicka 1899

 

Inh f d Åbo Måns Andersson 1843 Åhus Fr Vånga 1896

Hust Hanna Hansdotter 1843 Åsum

Fosterson Nils 1896 Wermlands län

s. Arb Hans Månsson 1876 Åhus

s. Arbeterska Anna Månsdotter 1878 Åhus

 

Wagnmakare Sven Karlsson 1857 Tving Fr Kstad 1896

Hust Elna Svensson 1862 Skepparslöf

s. Arvid 1890 Kristianstad, Gustaf Wahlfrid 1892 ibm, Erik Nikolaus 1895 ibm, Carl Edvin 1899, Axel Leonard 1902

 

Gjuteriarb Carl Oscar Brodin 1870 Förlösa M-län Till Nr 41 1897

Hust sömmerska Emilia Jönsson 1870 Lyby. Vigda 1897

d. Agnes Hildegard 1897 Åsum

 

Inh Gjuteriarb Johan Andersson Nilsson 1868 Nosaby Fr Nr 47A 1897

h. Elsa Persson 1866 Krstd

d. Ellen Johanna 1892 Krstd, Martha Elisabeth 1893 Åsum, Anna Maria 1896 Åsum, Assar Wilhelm 1898 Åsum

Plåtslagare Edvard Ågren 1864 Degeberga Fr Kstad 1897

h. Hilma Sjögren 1867 Ystad

Enkan Ingar Ågren f Månsson 1834 Degeberga

 

Arbetare August Carlsson 1873 o h Anna Nilsson 1872

B. Esther 1899

 

Snickare Sven Persson 1878 o h jungfru Anna Pallander 1878 Åsum

Vigda 1900. B. Evert Armeus 1900

 

Kvarnarbetare Jöns Olsson 1874 o h Karin Jönsdotter 1871

B. Emmi Beata 1900

 

Gjutare Johan August Bring 1856 o h Ingrid Andersdotter 1864

B. Carolina Alfrida Ingeborg 1897 död 1899, Gerda Elisabeth 1900, Frida 1906 död 1906

 

Snickare Alfred Andersson 1877 o h Hanna Hansdotter 1877

B. Lovisa Linnea 1901

 

Grovarbetare Nils Svensson 1865 o h Ingrid Nilsdotter 1867

B. Anna Maria 1901

 

Mjölnare Per Andersson 1864 o h Bengta Nilsdotter 1871

B. Siri Antonia 1901

 

Kvarnarbetare Lameck Carlsson 1868 o h Ingrid Maria Olsdotter 1864

B. Dödfött gossebarn 1902, Bror Edvin Hjalmar 1903

 

Järnarbetare Nils Östergren 1877 o h Hanna Henriksson 1877

B. Hedvig Elisabeth 1902

 

Järnsvarvare Axel Johan Ekström 1874 o h Ida Maria Carlsson 1873

B. Elly Elisabeth Ingeborg 1903

 

Gjutare Carl Andersson 1879 o h Thilda Hansson 1881

B. Nelly Josefine Teresia 1903

 

Fabriksarbetare Lars Peter Persson o h Anna Sandgren

B. Tage Sigfrid 1900 död 1903

 

Arbetare Erik Theodor Andersson 1878 o h Hanna Sofia Gustafsdotter 1882

B. Edith Sofia 1904

 

 

Arbetare Magnus Svensson 1875 o h Johanna Svensdotter Strömbeck 1875

B. Ragnar Ludvig 1904

 

Målare Johan Månsson 1873 o h Hilma Olsdotter 1879

B. John Ivar Valdemar 1905

 

Bryggeriarbetare Karl Julius Svensson 1878 o h Nelly Persson 1884

B. Anna Elisabeth 1906, Sven Gustaf Arnold 1908, Karl Ivan 1909

 

Smed Sven Edvin Månsson Wahlberg 1879 o h Elin Hatarina Hultberg 1878

B. Greta Vilhelmina 1906

 

Fabriksarbetare Sven Müller 1878 o h Elna Persson 1879

B. Alice Maria Elisabet 1906

 

Arbetare f volontär Carl Julius Svensson 1878 o h fabriksarbeterska Nelly Persson 1884

Vigda 1906

 

Fabriksarbeterska Hilda Johansson 1880 g m plåtslagare Alexander Johan Nilsson på Nr 86

f 1879. Vigda 1906

 

Åbodotter Sigrid Truedsson 1884 g m smedarbetare Sven Lindblad i Åsum f 1886

Vigda 1908

 

Träarbetare Nils Nilsson 1872 o h Elna Eklund 1872

B. Helga Gunborg 1906 död 1908

 

Skräddare Nils Månsson Morén o h Julia Kristina Johnsson

B. Fosterdotter Signe Margareta 1906 död 1906

 

Smedarbetare Sven Lindbald 1886 o fästekvinna Sigrid Truedsson 1884

B. Malte Berthold 1908 död 1909

 

Murare Oskar Hallberg 1886 o h Ingrid Johanna Olsson 1879

B. Erik Oskar Allan 1909

 

Mjölnare Peter Vilhelm Gustafsson 1879 o h Emma Olsson 1886

B. Erik Gustaf Verner 1909

 

Skomakaregesäll Johan Stoltz 1879 o h Maria Dorothea Svensson 1881

B. Märtha Viola Vilhelmina 1910 död 1910

 

Kvarnarbetare Anders Titus Johnsson o h Anna Maria Johannesdotter

B. Elsa Lydia Martina 1908 död 1910

 

Drickautkörare Sven Josef Nilsson 1885 o h Annelie Charlotta Jönsson 1891

B. Brita Ingeborg 1910

 

Handelsbiträde Anna Maria Persson 1893

B. Sture Hartvig 1910, Stig Gunnar Valdemar 1912

 

Maskinarbetare Adolf Emanuel Lindell 1888 o h Ester Ellida Ingegärd Eklund 1888 Nr 119

Vigda 1913

 

2:e konstapel Vendes Axel Julius Daniel Grankvist 1891 o h Anna Maria Persson 1893

Vigda 1913

 

Kusk Nils Nilsson 1881, död 1920 o h Charlotta Fredrika Hermana Rabe 1882

B. Anna Elsa Charlotta 1909 död 1920, Nils Tore Evert 1913

 

Kopparslagaregesäll Anders Ivarsson o h Kristina Pettersson 1841 död 1914

 

Yllefabriksarbetare Arvid Karlsson 1890, död 1922 o h yllefabriksarbeterska Ragnhild Elisabet Lund 1890 Nr 71. Vigda 1915. B. Anna Greta 1915, Sven Arvid 1918, Erik Gunnar 1920

 

Muraregesäll änkling Nils Nilsson Liljedahl 1864 o h frånskilda Johanna Möller f Danielsson 1860, död 1938. Vigda 1915

 

Snickeriarbetare Gustaf Valfrid Karlsson 1892 o sömmerska Agnes Hildur Nilsson 1895, Odal 26 B. Nils Erik 1916. Vigda 1917

 

Packmästare Olof Nilsson 1890 o h Betty Persson 1888

B. Stig Valdemar 1920

 

Fabriksarbeterska, tyglagerska Gunhilda Fast 1886

B. Stig Bertil Valdemar 1921, fader Jöns Andersson grovarbetare, 1887, Lund

B. Allan Helmuth 1924, fader Jöns Andersson 1887

B. Gösta Alvar 1925, Anna Lisa 1926, Elvi Ingegerd 1928

Grovarbetare Jöns Andersson 1887 o h hushållerska Gunhilda Fast 1886

Vigseln blev inte av. 1934

 

Tunnbindare Gustaf Adolf Pihl 1882 död 1924 o h kokerska Hilda Persson 1883

Vigda 1922

 

Grovarbetare Karl Olof Olsson 1893 o h Kristina Persson 1888

B. Nils Erik 1923

 

Plåtslagare Arvid Sigfrid Johannesson o h Bertina Karolina Olsson 1896

B. Karl Otto Leonard 1925

 

Elektriker August Johan Hilding Hallberg 1900 o h Vasti Dehlia Ekdahl 1906

B. Raol Edvard 1926

 

Kontorist Emil Nilsson 1893 o h modist Hertha Ingeborg Nilsson 1899

Vigda 1926. Son till Nils Nilsson, husägare detta nr.

 

Järnsvarvare Nils Edvard Nilsson o h Gerda Viktoria Verngren 1906, död 1928

B. Odöpt gossebarn 1928 död 1928

 

Hembiträde Hanna Linnea Persson 1905 g m handelsbokhållare Villy Algot Ragnar Lindell på Nr 124 f 1905. Vigda 1929

Fabriksarbeterska Svea Paulina Carlström 1908 g m rörläggare Erik Gunnar Isaksson i Kristianstad f 1907. Vigda 1930

 

 

Murare Sture Ragnar Svensson 1907 o h Märta Maria Olsson 1908

B. Per Åke 1933

 

Hemmadotter Agda Elisabet Nilsson 1914 g m textilarbetare Frans Henning Julius Sjögren i Kristianstad f 1912. Vigda 1934

 

Lagerbiträde Ester Linnea Lindström 1904 g m Gustaf Einar Eugen Johnsson på Nr 137 f 1903. Vigda 1935

 

Målare Gustaf Valfrid Eriksson 1905 o h Nanna Ragnhild Rasmusson 1905

B. Ruth Elisabeth 1936

 

Lagerbokhållare Karl Kristian Nilsson 1909 o h Vera Elisabeth Ringström 1918

B. Kerstin Gullvi Iren 1938

 

Cahrkuterist Axel Einar Crona 1906 o h Lilly Linnea Hydén 1907

B. Mona Vanja Irene 1938, Lars Einar Oscar 1940

 

Målare Gustaf Valfrid Eriksson 1905 o h Nanna Ragnhild Rasmusson 1905

B. Jan Lennart 1939