Härlöv Nr 49

 

Numret finns inte 1880-84; 1885-93-98  Kursiv = kvar 1898

Födelse-, död- och vigsellängder 1899-1940

 

Eger Snickare Nils Larsson 1844 Fjelkestad, död 1917 o h Elna Johansson 1845 Kiaby, död 1928.  Fr Nr 14 1887

B. Fosterdotter Esther 1885 Åsum

 

Inh Brännmästare Ola Larsson 1852 8/5 Önnestad. Fr Önnestad 24/2 1888 Att 6.

Till p 679 Nr 49 1888  Till Nr 48 1890  Brännmästare redan i Önnestad

Hustru Bengta Andersdotter 61 17/1 . Gifta 31/5 1888

B. Nils 1889 24/5 N. Åsum

 

Inh Arb Lars Hansson 1835(29?) Wemmerslöf död 1888. Fr Nr 10 1887

m fam H. Enka Anna Månsdotter 1835 Nosaby. Hon till Oppmanna 1892

 

Inh Gjuteriarb Nils Petersson 1863 N Mellby Fr Nr 41 1887 Till Sörby 1888

m fam

 

Inh Gjut. Anders Tykesson Kjellander 1846 Höör o h Bothilda Andersdotter Fr Nr 41 1887 Till Lund 1890

m fam 7 barn. B. Martin Albin död 1890, född 1879

 

Inh f Art Carl Nilsson Anderberg 1860 Wittsjö o h Hanna Johansson  Fr Kstad 1888 Till Kstad 1889

B. Carl Harald död 1889, född 1887, Esther Linnea död 1889, född 1888

 

Inh Arb Sven Olsson Lundin 1854 Winslöf o h Elna Olsdotter 1846 Huaröd Fr Nr 41 1889

Till Nr 44 1895

B. Nils 1882 Winslöf, Anna 1886 ibm, död 1894

 

Inh Åbodotter, sömmerska Emma Wilhelmina Månsdotter 1863 N Rörum Till Kstad 1892

med 2 barn Emmy Wiktoria 1889, Esther Natalia 1891

 

Inh Filare Gustaf Magnusson 1863 Göteryd Fr Nr 52 1890

m fam

 

Inh Mjölnare, arbetare Nils Persson 1849 Nosaby o h Mathilda Svensson 1852 Qviinge Fr Nr 41 1891 Fr Nr 50 1889 Till Nr 50 1895 Till Nr 49 1896

B. Bertha 1882 Tjörnarp, Maria 1883 ibm, Nils Gustaf 1885 Häxeröd, Carl Henning 1886 ibm

 

 

 

Arb Jöns Persson 1858 Färlöf Till Nr 33 1892

m hustru

 

 

 

 

 

Inh Arb Ola Hansson 1864 Skepparslöf o h Bengta Svensson 1864 Maglehem Fr Nr 6 1892

Till Nr 46 1896 Till Nr 49 1897

B. Esther (Selma?) Amalia 1888 Skepparslöf, Hilma Eleonora 1889 Åsum, Anna Elisa 1892 ibm, Esther Elisabeth 1894 ibm, Gustaf Alfred (tvilling) 1898 Åsum, Helga Alfrida (tvilling) Åsum, båda tvillingarna döda 1898

 

Inh Arbet Olof Johansson 1871 Gammalstorp Till Örja 1896

 

Maskinist Mårten Månsson Sjöstrand 1854 Borrby o h Kersti Blomdahl 1849 , död 1896

Till Kstad 1896

 

Inh f d Art John Bengtsson Malm 1858 o h Christina Josefina Wilhelmina Hjertsson 1866 Gårdby. Fr Nr 46 1893 Till Nr 44 1893 Till Odal 3-4 1896

B. Nils Oskar 1888 , John Christian 1890 Åsum, Ellen Beatha (icke döpt) 1892 ibm, Ruth Elisabeth (icke döpt) 1895 ibm

 

Plåtslagare Anders Bergqvist 1851 Fulltofta Fr Nr 52 1896 Fr Nr 47B 1893 Till Nr 61 1897

Hust Anna Nilsdotter 1850 Höganäs

B. Hjalmar Anton 1881 Helsingborg, Frans Oskar 1883 ibm, Carl Wilhelm 1892 ibm

 

Gjuteriarb Olof Ferdinand Ekström 1872 Krstd Hos Anders Andersson Nr 47B okt 1896-dec 1896. Hust Maria Dahl 1876 Andrarum

B. Emil Ferdinand 1895 Åsum, Gustaf Ludvig 1898 ibm

 

Skomakargesällen Nils Bergström 1865 Hammarlunda M-län Till Hbg 1894

 

Inh Smedgesäll Ola Lundqvist 1858 Träne Fr Nr 46 1895 Fr Nr 31 1893

Hust Anna Lardotter 1859 , död 1899

B. Nils 1880 Träne, Anders 1886 ibm, Sofia 1882 ibm, Johanna 1889 ibm, Alfred 1891 Åsum, Erik 1893 Åsum död 1897, Anna 1896 Åsum död 1896, Erik Bernhard 1897 Åsum, Odöpt flickebarn 1899

 

Gjuteriarb Olof Ferdinand Ekström 1872 Krstd Hos Anders Andersson Nr 47                 

okt 1896-dec 1896

Hust Maria Dahl 1876 Andrarum

B. Emil Ferdinand 1895 Åsum, Gustaf Ludvig 1898 ibm

 

Kakelugnsmakargesäll Lars Johnsson 1860 Uppåkra Fr Nr 46 1897

h. Anna Elina Petersson 1863 Karlskrona

d. Agnes Elvira Dorothea 1886 ibm, s. Fredrik Leonard 1887 Krstd, s. Erik Arthur 1889 Åsum, d. Agda Maria 1893 Åsum, s. Ernst Theodor 1896 Åsum, Odöpt gossebarn 1899, Odöpt flickebarn 1899, Odöpt flickebarn 1899, Lars Albert 1900, Gustaf Einar Eugen 1903

 

Vagnmakargesäll Carl Olsson Lindeborg 1876 o h mejerska Bengta Svensson 1874

Vigda 1899

B. Siri Adina 1900, död 1903 Siri Viktoria 1904

 

 

Filare Axel Landin 1880 o h Hilda Maria Gustafsdotter Krstd 1871

Vigda 1901

 

Klockare och organist Herman Fahlström 1854, död 1900 (olycksfall i trappa)

 

Gjuteriarbetare Per Månsson 1866 o h Elna Andersson 1863

B. Anna 1902, Helga 1903

 

Arbetare Jöns Jönsson 1871 o h Ingrid Katarina Karlsdotter Almqvist 1869

B. Karl Adolf Ivan 1904

 

Arbetare Gottfrid Nylén 1880 o h arbeterska Amanda Sofia Andreasson 1881

Vigda 1905

 

Sadelmakare Alfred Persson 1885 o h arbeterska Maria Nilsson 1881

Vigda 1906

B. Evert Lennart 1906, Evy Linnea 1907

 

Arbetare Anders Åkesson 1875 o h Ingrid Olsdotter Kiander 1876

B. Tyra Elisabet 1907

 

Tunnbindare Martin Alfred Hansson 1879 o h trikotstickerska Hilda Elisabeth Fredriksson 1881. Vigda 1907

 

Vävlagare Henning Frithiof Sjölund 1886 o h Johanna Nilsson 1887

B. Nils Henry 1911

 

Grovarbetare Nils Svensson 1887 o h Elna Nilsson 1889

B. Eva Linnea 1912, Sven Mauritz 1913

 

Tunnbindargesäll Anton Åkesson 1886 o h Ingrid Trobäck 1883

B. Anna Greta Linnea 1913

 

Sömmerska Ester Larsson 1885 g m lokomotiveldare Otto Svante Lindkvist i Ravlunda f 1879. Vigda 1912

 

Lokeldare, -förare Otto Svante Lindqvist 1879 o h Ester Larsson 1885

B. Stig Allan Börje 1914, Nils Gustav Harald 1917, Sven Erik Gunnar 1918, Elsy Solvig Ingegerd 1925,

 

Omlastningsarbetare, änkling Karl Alfred Nilsson Ekdahl 1881 o h piga Tilda Persson 1890

Vigda 1916

B. Alfred Torsten 1917

 

Filare John Gustaf Emil Larsson 1883, död 1916

 

Grovarbetare Karl Elof Persson 1888 o h Annelie Vilhelmina Larsson 1890

B. Nils Oskar 1917

 

Grovarbetare Axel Ljungberg 1892 o h Magda Oliva Andersson 1892

B. Lisa Margareta 1917

 

 

Trädgårdsmästare Nils Persson 1882 o h Sigrid Holmgren 1886

B. Nils Gustaf 1918

 

Tjänarinna Frida Linnea Lind 1899

B. Maja Brita Ingeborg 1919, död 1919

 

Tjänarinna Karin Jönsson 1898

B. Berta Inga Lisa 1920

Trävaruarbetare Karl Persson 1896 o h Nanny Elida Johansson 1897

B. Ingrid May-Britt 1921

 

Skräddare Lars Valdemar Bonde Olsson o h Julia Axelina Åkesson

B. Karl Börje 1920, död 1920

 

Lokeldare Erik Julius Pettersson 1895 o h Emma Larsson 1895

B. Lars Uno Julius 1921, Erik Verner 1922, Arne Sigvard Erik 1928, Kerstin Gunhild Sylvia 1932

 

Lokeldare Edvard Fridolf Samuel Johansson 1895 o h Emmy Elisabeth Lilja 1895

B. Britta Hellevi 1921,

 

Gjuteriarbetardotter Karin Andersson 1898 g m linjearbetare Olof Helge Erlandsson i Kristianstad f 1892. Vigda 1921

 

Lokeldare Axel Edvard Nilsson Falkman 1879 o h Agnes Ingeborg Lind 1891

B. Dödfödd flicka 1922

 

F portvakt Per Olsson 1838, död 1922

 

F furir Anton Olsson 1892 o stationsmästareänka Johanna Maria Olsson f Tufvesson 1890

B. Sven Erik Arne 1923, död 1923

 

Kvarnarbetare Malte Edvin Mårtensson 1897 o h Disa Viktoria Augustsson 1903

B. Stig Erik Artur 1923

 

Gjutare Karl Gustaf Pålsson 1900 o h Agda Ellida Jönsson 1898

B. Karl-Erik Vilhelm 1926

 

Textilarbetare Hilding Algot Pettersson 1903 o h Signe Linnea Weingren 1901

B. Britta Ann-Marie 1926

 

Fabriksarbeterska Gerda Viktoria Verngren 1906 g m järnarbetare Nils Evald Nilsson i Hovby f 1899. Vigda 1926

 

Tapetserare Kuno Lund 1909 o fabriksarbeterska Elsa Gehander 1906

B. Kuno Anselm Hendry 1928

 

Semitör Nils Andersson o hushållerska Augusta Linnea Nyström 1899

Bengt Håkan 1930

 

F d hembiträde Tilda Johansson 1902

B. Lis-Britt Marianne 1932

 

Hembiträde Tilda Johansson 1902 g m elektriker Bror Sture Nilsson i Kristianstad f  1891

Vigda 1934. B. Kerstin Anita Irene 1940

 

Textilarbetare Enok Mattsson 1891 o h bagerska Hulda Viola Ingeborg Olsson 1902

Vigda 1936

 

Plåtslagare John Friberg 1906 o h Anna Ingeborg Berggren 1906

B. John Bertil Fajer 1937

 

Tegelbruksarbetare Gösta Rikard Svensson 1913 o h Sonja Margareta Mårtensson 1919

B. Ulla-Britta 1938

 

Vägarbetare Svante Ferdinand Persson 1914 o h köksbiträde Agda Evelina Nilsson 1914

Vigda 1939

 

Murare Karl Algot Grahn 1912 o h Signe Anna Maria Johansson 1913

B. Karl Sixten Lennart 1940

 

Jordbruksarbetare Karl Gösta Persson 1913 o h Anna Rosa Sköld 1917

B. Bengt Åke 1940, Alf Kennet 1940