Härlöv Nr 42

 

Numret finns inte 1880-84; 1885-93-98  Kursiv = kvar 1898

Födelse-, död- och vigsellängder 1899-1940

 

Huseg Lars Jönsson Ljunggren 1848 Bosjökloster Fr Lund 1883, närmast från Nr 34 1885

m fam. H. Ingrid Mathilda Bengtsdotter 1851 Gudmundtorp

B. Ulida Maria 1878 Lund, Nils Leonard 1881 ibm

 

Cigarrarbetare Lars Nilsson 1858 o h Karin Andersdotter 1858

B. Hildur Catharina 1887

 

Gjutare Erik Wald Svärd 1859 o h Karolina Jonasson 1862

B. Axel Wilhelm död 1886 född 1885, Karl Wilhelm 1887

 

Inh Gjutaren Ola Henriksson 1851 St Peders Kloster Till Stoby 1889

m fam 7 barn H. Anna Larsdotter 1857

B. Anna Hortensia 1888 , Algott Edvard 1888

 

Inh Arb timmerman Nils Olsson 1860 Åsum Till Amerika 1891

H. Margretha Persdotter. B Nils Wilhelm f 1885, död 1890

 

Inh Smedgesäll Per Jönsson Nordqvist 1864 Örkened Till Sthlm 1892

m fam

 

Sergeant Jöns Åkesson Schöldstein 1864 Silfåkra M-län Fr Kstad 1893 Till W Wram 1896

H. Anna Augusta Nilsson 1872 Kågeröd

B. Ragnhild Astrid Marianne 91 Kristianstad, Anna Agda Konstantia 1893 Åsum

 

Inh Smed Johannes Åkerman 1861 Borlunda M-län Till Nr 35 1889 Till W Sallerup 1890

 

f d art Emil Vilhelm Svärd 1858 Mellby Till Nr 46 1887 Till Kstad 1888

m fam

 

Gjutare Jakob Herman Dahlin 61 Wisby Till Ingetorp Jköp1886

 

Inh Smedarbetaren Olof Andersson Malmgren 1852 Slimminge Till Hbg 1889

m fam 4 barn

 

Inh Gjut. Carl Ossian Petersson Forsman 1859 Moheda Till Kstad 1889

m fam H. Augusta Skog 1862

B. Agda Ingeborg 1888

 

Snick Anders Jönsson 1851 Bosjö Kloster W Sallerup 1891

 Hust Hilda Olsdotter 1858 Hallaröd M-län

fosterdotter Hilda Morin 87 Stoby

 

Inh Smedgesäll Gustaf Jacob Ahlbeck 1867 Sto..haf M-Län Till Lund 1889

 

 

Maskinarb Johan Ehrenfrid Nilsson 1859 Ystad Till Hbg 1889

Hust Inez Davida Hyllander 1870 Helsingborg

s. Nils Ehrenfrid 1889 Åsum

 

Smedgesäll Per Jönsson Nordqvist 1855 o h Bengta Andersdotter 1865

B. Emmy Mathilda 1892

 

Inh Timmerman Nils Olsson 1854 Huaröd Fr Nr 32 1888 Till Kstad 1894

H. Margareta Persdotter 1857 Långaröd

B. Martin 83 Åhus, Bengta Elvira 86 ibm, Olga Ingegerd 1888 Åsum, Hilda Maria 1889 ibm, Carl Ragnar 1890 ibm, Anna Elfrida 1892 ibm

 

Maltberedare Gustaf Nilsson 1862 Allerum M-län Fr Kstad 1892 Till Nr 50 1894

H. Anna Andersson 1864 Raflunda

B. Gustaf Ivar Bernhard 1892 Åsum

 

Inh Hust Kierstin Jönsdotter 1847 Österslöf Fr Nr 46 1888

B Olof 81 Oppmanna

 

Gjuteriarb Edvard Magnusson Hammarlund 1871 Nosaby Till W Sallerup 1898

Hust Hanna Andersson 1873 Gustaf Adolf

B. Svea Ingeborg 1896 Åsum, Eva Edvardina 1898 ibm

 

Fröken Ellida Maria Ljungren 1878 g m målare Axel Otto Jakobsson i Kristianstad f 1874 Vigda 1898

 

Werkmästare Per Nilsson Newman 1857 Wittsjö

h. Pernilla Kristensson 1860 Wittsjö

B. Eril (?) Nopes Evald 86 Stockholm, Ernst Konrad 89 Wittsjö, Arthur Ferdinand 92 Stoby, Nanny Hildur 94 Stoby, Albert Ludvig Efraim 1898 Åsum död1900, Olga Helena 1900

 

Lokomotivförare Axel Lindqvist 1877 o h Anna Vilhelmina Erlandsson 1876

B. Ruth Linnea 1901

 

Släggare Nils Nilsson 1858 o h Pernilla Jakobsdotter 1857

B. Carl Hjalmar 1901

 

Garvare Anders Larsson o h Ingrid Jönsson

B. Esse Armand död 1904 född 1893

 

Filare Axel Theodor Rosenqvist 1876 o h Anna Maria Svensson 1877

B. Karl Ludvig 1906

 

Modellsnickare Herman Andersson Hellström 1859 Skaraborgs län

Hust Sara Svensdotter 1859 Fullösa Skarab

B. Leila Kristina 86 Lidköping, Carl Einar 89 Lidköping, Anna Astrid Maria 91 ibm, Axel Henning Gottfrid 1893 Åsum, Ragnhild Linnea 1896 ibm, Ruth Linnea 1903

 

 

 

 

Maskinarb August Björklund 1864 30/11 Hgbg M-län Fr sid 299 1894 Nr 44

Till sid 297 1897 Nr 44

H. Carolina Andersson 1861 23/8 Össjö Krist län Gifta 12/10 1890

B. Beata Eleonora 1890 23/11 Åsum, Carl Edvin 1893 9/8 Åsum, Agda Carolina 1897 31/1 Nr 42 Åsum

 

Inh Arb. Olof Jönsson 1860 W Wram Fr Nr 46 1897

h. Elna Svensson 1865 Köpinge

B. Anna 88 Köpinge, Alfred 1895 Åsum

 

Arbet Lamich Karlsson 1868 Urshult

Hust Ingrid Maria Olsdotter 1864 Listerby

B. Carl Erik 1898

 

Målaregesäll Axel Otto Jakobsson 1874 o h Ellida Maria Ljunggren 1878

B. Anna Mathilda 1899, Greta Petronella 1900 död 1901, John Fredrik 1902

 

Sömmerska Frida Lindell 1879 g m f volontär Nils Johan Daniel Skånberg i Lund f 1875

Vigda 1902

 

Fabriksarbeterska Johanna Vendel 1884

B. Folke Herlitz 1907

 

Fabriksarbeterska Hilda Maria Almqvist 1884

B. Gurli 1907

 

Järnarbetare Ernst Erlandsson 1883 o h Ester Amalia Nordgren 1886

B. Sune Ludvig 1908

 

Fabriksarbeterska Vendela Vendel 1888

B. Ernst Gunnar 1908

 

Smed Per Nilsson Almqvist o h Ingar Månsdotter

B. Gerda död 1908 född 1897

 

Extra stationskarl Knut Bernt Andersson Kjellberg 1881 o h arbeterska Maria Lovisa Månsson 1886. Vigda 1909

 

Snickare Johan Johnsson o h Hanna Holmberg

B. Karl Oskar Johnsson död 1909, född 1890

 

Snickare Anders Nilsson Rask 1875 o h Hanna Viktor 1877

B. Gustaf Ragnar 1910

 

Fabriksarbeterska Ingrid Svensdotter 1878 g m packmästare Fredrik Vetzell Nr 47A f 1883

Vigda 1910

 

Magasinsarbetare August Magnusson 1876 o h Hilda Eljena Henriksson 1882

B. Åke Ove Henry 1911

 

Smedgesäll Sven Gustaf Hjalmar Rabe 1886 o h Alma Löfqvist 1885

B. Signe Frideborg Herta Erika 1911, Ett dödfött flickebarn 1911

 

 

Folkskolläraredotter Ebba Anna Maria Rabe 1892 g m snickaregesäll Karl Peter William Persson i Oderljunga f 1890. Vigda 1912

 

Skräddaregesäll Gösta Tage Ragnar Antonsson 1889 oh Hulda Desideria Forsberg 1887

B. Gösta Hilmer 1912, Arne August 1915

 

Bageriarbetare Yngve Aron Nilsson 1888 o h Anna Olsson 1889

B. Karin Hanna Elisabet 1913

 

Hemmadotter, grovarbeterska, Berta Jönsson f 1900, död 1917

 

Järnsvarvare Karl Hjalmar Almqvist 1885 o h Sigrid Nilsson 1880

B. Inga Birgit 1920, Karl Erik 1921

 

 

Montör Gunnar Herman Persson 1897 o h yllefabriksarbeterska Viktoria Johnsson 1897

Vigda 1922

 

Montör Nils Fredrik Reinhold Nilsson 1897 o h Astrid Hildeborg Maria Bergkvist 1897

B. Anna Brita Matilda 1921 död 1926, Lars Olof 1923, Nils Arne 1924

 

Lokputsare Hilding Gottfrid Sjölin 1890 o h Elvira Viktoria Karlsson 1891

B. Eva Inga-Britt 1921, Gösta Lennart 1922

 

Gjutmästare Lars Jonas Ljunggren o h Ingrid Matilda Ljunggren f Bergström 1851 död 1921

 

Gjuteriarbetare Axel Emil Eklund 1895 o h Ester Elisabet Nilsson 1895

B. Inez Charlotta 1921 död 1921, Erik Reinhold 1923, Siri Ingeborg 1926

 

Agent Bernt Alfred Meiner 1888 o h Carolina Augusta Persson 1893

B. Bengt Erik Alfred 1926

 

Ester Britta Ingeborg Hansson 1900 g m köpman Carl Viktor Winberg i Brösarp f 1900

Vigda 1926

 

F arbetsförman Måns Olsson 1855, död 1928

 

Hemmadotter Herta Erika Eriksson 1906 g m lantbrukare Knut Urban Persson i Linderöd f 1903. Vigda 1928

 

Hovslagarkonstapel Axel Rudolf Björkqvist 1906 o h Asta Eleonora Persson 1907

B. Stig Uno Lennart 1931

 

Hemmadotter Inez Dagny Eriksson 1905 g m målare Nils Erik Isacsson i Åstorp f 1905

Vigda 1931

 

Fabriksarbetare Nils Herbert Nilsson 1906 o h Ruth Linnea Hellström 1903

B. Lars Ingemar 1932

 

Furir Erik Ragnar Svensson 1907 o h Gerda Kronholm 1907

B. Gösta Lennart 1932

 

Stenhuggardotter Siri Maria Ericsson 1912 g m charkuterist Erik Oskar Allan Hallberg i Kristianstad f 1909. Vigda 1935

 

Spinnare Bror Gunnar Olsson 1908 o h Hulda Elisabet Möllerström 1910

B. Kerstin Anita 1936

 

Grovarbetare Ernst Gunnar Nils Olof Kristian Agnér 1909 o h Asta Gurli Svensson 1911

B. Elsa Gunhild 1938

 

Spinnare Bror Gunnar Olsson 1908 o h Hulda Elisabeth Möllerström 1910

B. Bertil Johnny 1938

 

Vägarbetare Hugo Einar Lomell 1910 o h Karin Augusta Birgitta Sandsjö 1909

B. Monica Rosita 1940