Härlöv Nr 38 

 

Numret finns inte 1880-84

1885-93-98  Kursiv = kvar 1898

Födelse-, död- och vigsellängder 1899-1940

 

Ägare 1885-93-98  Garvare Johansson i Kristianstad

 

Inhyses maskinarbetare Johannes Holmqvist 1862 Svedala. Fr Nr 33 1892

m fam Till Nr 52 1894

H. Maria Petersson 1860 Färlöv

B. Anna Maria 1891 Åsum, Emma Johanna 1893 ibm, Oskar Wilhelm 1894 ibm        

 

Inh Torpare Anders Nilsson 1838 Esphult Fr Nr 17 1895

                     

Kontors Chef Peter Johan Lindahl 1855 Skatelöf. Fr Nr 34 1894 Till Malmö län 1896

 

Hustru, enka, Johanna Danielsdotter 1860 Ifvetofta . Enka 1885.  Fr Nr 9 1895

B. Alma 1886 Åsum

Hennes oäkta B. Hilda Elisabeth 82 Ifvetofta, Anton Bernhard 95 Åsum               

                     

Inh Arb Nils Olsson 1859 Åsum Fr Nr 45 1896

Hust Elna Svensson 1860 Åsum

B. Olof 1886 Åsum, Bertha 1887 ibm, Hanna 1889 ibm, Axel 1892 ibm, Alfred 1894 ibm, död 97, Bertha 1900

 

Änka Pernilla Nilsdotter 1838, död 1902

                     

Kakelugnsmakare Rikard Sörensson o h Augusta Persdotter Viberg

B. Ingeborg Olga Elisabeth 1901, död 1903

 

 

Soldat Axel Jönsson Bergqvist 1880 o h Johanna Juliana Vohlmer 1874

B. Axel Julle Frithiof 1904

 

Maskinarbetare Axel Frithiof Nilsson 1882 o h Johanna Svensson Risberg 1882

B. Anna Elvira Ingeborg 1905

 

Arbetare Sven Johan Andersson Palm 1866 o h Anna Svensdotter Risberg 1874

B. Carl Ragnar 1899, död 1904, Ett odöpt gossebarn och ett odöpt flickebarn 1905

 

Materialbokhållare Mattias Svensson 1873 o h Annette Nilsson 1872

B. Knut Allan 1907

 

Stenhuggare Aron Johansson Dalgren 1877 o h Anna Lundgren 1879

B. Anna Elisabeth 1908

 

Fabriksarbetare Emil Fredrik Utter 1880 o h Mathilda Nilsson 1879

B. Elsa 1908, Inga Teresia 1911

 

Timmerman Nils Anton Holmström 1884 o h Anna Elisabeth Henriksson 1888

B. Nils Ivan 1908, Nils Gösta 1909, död 1909

Vigda 1907, hon jungfru

 

Fabriksarbeterska Syster Emma Persson 1886

B. Signe Johanna 1909, Ett dödfött flickebarn 1910

 

Typograf Fritz Julius Olsson 1876 o h (fästeqvinna 1909) Hanna Nilsson 1869

B. Lisa Ingeborg 1909, Stina Elfrida 1911

Vigda 1909, hon jungfru

 

Murare Johan Emil Ekberg 1877 o h Anna Maria Svensson 1884

B. John Erik 1909

 

Baptistpredikant Johan Olof Isaksson 1871 o h Bengta Gustafsson 1872

B. Erik Olof 1909

 

Smed Nils Hilding Jönsson1886 o h Hilda Kristina Thorn 1882

B. Bror Birger 1909

 

Snickare Nils Jönson 1886 o h Anna Granqvist 1874

B. Anna Maria 1909

 

Maskinist Olof Hansson 1878 o h Anna Larsson 1880

B. Karin Valborg 1909, Folke Arnold 1909

 

Sadelmakare Albert Vilhelm Karl Engström Trapp 1884 o h Anna Maria Nilsson 1888

B. Ett odöpt gossebarn 1910

 

Byggmästare, muraremästare 1911-12, Karl Alfred Ekelöf 1883 o h Hulda Nilsson 1881

B. Nils Arthur 1910, Astrid Elisabeth 1911, Karl Herbert 1912, död 1912,  Karl Egon 1914

 

Snickaregesäll Martin Dahl 1879 o h Johanna Nilsson 1886

B. Agda Margareta 1910

 

Snickaregesäll Nils Vilhelm Svensson 1882 o h Alma Olsson 1883

B. Sten Otto Harald 1910

 

Skräddare(?) Axel Andersson Bergkrantz 1873 o h Anna Persson 1881

B. Gösta Arnold 1911

 

Livförsäkringsagent August Sandell 1874 o h Vilhelmina Gustafva Nilsson 1875

B. Karin Martina 1911, Anna Greta 1914, Knut Bernhard 1916

 

Grovarbetare Axel Nilsson Krantz 1871 o h Johanna Henriksson 1879

B. Knut Ragnar 1911, Axel Edvin 1913, Nils Helmer 1915, Erik Valdemar 1918

 

Bryggmästare Nils Andersson 1882 o h Botilda Persson 1879

B. Anna Linnea 1912

 

 

Kvarnarbetare Enock Nilsson Risberg 1884 o h Olga Elvira Olsson 1885

B. Malte Birger 1912

 

Gjuteriarbetare Johan Jakob Lövegren 1888 o h Hilda Matilda Lindegren (Sundgren?) 1888

B. Sixten William 1913, Anna Brita 1915, Marta Doris 1917

Vigda 1912

 

Yllefabriksarbeterska Anna Johansson 1877, död 1915

 

Packmästare Olof Nilsson 1888 o h Betty Persson 1888

B. Edvin Lennart 1914, Per Gunnar 1922, Anna Margit 1923

 

Kvarnarbetare Anton Vester 1887 o h Olga Johansson 1885

B. Karl Bertil 1914

 

Kvarnarbetare Olof Andersson 1880 o h Maria Persson 1879

B. Knut Olaus 1915, Anders Valdemar 1915, död 1916

 

Skomakeriarbetare Sven Oskar Persson 1882 o h Helga Josefina Hansson 1886

B. Odöpt gossebarn 1915

 

Smedarbetare Per Alfred Nilsson 1881 o h Anette Vendel 1882

B. Gärda Elisabet 1915

 

Fanjunkare Emil Johann August Sehliva 1868 o h Jenny Jönsson 1882

B. Margit Ingrid 1915

 

Bageriarbetare Karl Oskar Heribert Svensson 1890 o h Hilda Kristina Åhlander 1892

B. Vivy Herta Margareta 1916

 

 

Fabriksarbetare Bengt Nilsson 1872 o h Nelly Persson 1880

B. Nils Göte Bernhard 1916

 

Gjuteriarbetare John Artur Oskar Olsson 1893 o h Bengta Persson (tjänarinna 1916)

B. Rut Ingeborg 1916, Lars Uno 1917

Vigda 1916, hon piga

 

 

Lokeldare Hugo Lindén 1892 o h Rut Elvira Lindgren 1892

B. Inga Brita 1917

 

Faktor Hugo Bernhard Hult 1886 o h Signe Maria Lindberg 1888

B. Karin Eleonora 1917

 

Skräddare Gösta Tage Ragnar Antonsson 1889 o h Hulda Desideria Forsberg 1887

B. Hans Tage Elon 1919

 

Telefonarbetare Ernst Reinhold Carlsson 1885 o h Signe Anette Andersson 1884

B. Knut Erik Harry 1918, Signe Margit Elisabet 1920

 

Montör, chaufför Nils Jönsson 1889 o h Inga Nilsson 1887

B. Henrik 1918, Hanna Kerstin 1920

 

Hantverkskonstapel, grovarbetare Nils Persson 1892 o h Svea Hansson 1893

B. Hans Erik 1918, Hanna Ing-Britt 1924

 

Kontorsbiträde Nils Persson 1894 o h Agnes Antoinette Leveau 1892.

B. Gurli Elna Majken 1919, Hugo William 1921

 

Köpman Nils Harald Andersson 1888 o h Ester Maria Kvist 1896. Vigda 1918

B. Harry Evald 1918, död 1925, Siri Margit Elisabet 1920, Eva Stina Margareta 1922,

Lisa 1924, död 1924

 

Lokeldare Johan August Börjesson 1885 o h Alma Mattsson 1884

B. Signe Ingrid Valborg 1922

 

Grovarbetaränka Karin Karlsson f Andersson, död 1923

 

Furir Hilmer Antonsson (Karlskrona) 1899 o fabriksarbeterska Herta Natalia Krantz 1904

B. Hilmer Inge 1924

 

Chaufför Ernst David Högström 1896 o h Herta Elvira Vesterberg 1899

B. Gustav Valdemar 1924, Karin Ulla-Britt 1926

Vigda 1924, hon tjänarinna

 

Ingenjör Erik Påhlsson 1884 o h Ida Augusta Vilhelmina Peters 1894

B. Bo Axel Vilhelm 1925

 

Lokeldare Sven Sjögren 1894 o h Eva Henrietta Löfgren 1897

B. Marna Anna-Stina 1925, Sven Göran Åke 1938

Vigda 1924, hon tjänarinna

 

Kusk John Emanuel Johnsson 1901 o h Anna Nilsson 1901

B. Elsa Gunhild 1927, Nils Erik 1930

 

Extra lokeldare Artur Herman Nilsson 1898 o h Anna Teresia Svensson 1899

B. Karl Erik 1927

 

Tyghantverkaränka Anna Charlotta Sommarin f Larsson 1845, död 1927

 

Sömmerska Ester Ingeborg Leveau 1894, död 1928

 

Skräddareänka Maria Leveau f Stenström 1854, död 1928

 

Stenarbetare Otto Nilsson 1902 o h Elna Elisabet Nyman 1902

B. Stig Otto 1931

 

 

Vävare Karl Gunnar Nilsson 1902 o h Herta Viola Ryhle, affärsbiträde, 1907

Vigda 1934

 

F konduktör Axel Hansson 1872, död 1934

 

Konditoriarbetare Oskar Bernhard Malmström 1896, död 1935

 

Målare Lars Birger Vincent 1916 o fabriksarbeterska Berta Margit Linnea Petersson 1911

B. Maria Kerstin Margareta 1936

 

Plåtslagareänka f vagnstäderska Hanna Holmgren f Hansson 1862, död 1936

 

Murare Robert Sigurd Ragnar Nilsson 1906 o h Märta Linnea Andersson 1910

B. Kerstin Yvonne 1938

 

Charkuteriarbetare Gustaf Villy Sixten Kahner 1911 o h Karin Elisabet Svensson Lundin 1913. B. Anita Elisabeth 1938

 

Yllefabriksarbeterska Brita Majken Evelina Norqvist 1917

B. Dödfödd gosse 1938

 

Smedarbetare Anders Gunnar Mårtensson 1913 o h Anny Gunborg Lindskog 1917

B. Lars Gunnar 1938

 

Affärsbiträde Erik Oskar Lund 1913 o h Signe Margit Elisabet Karlsson 1920

B. Bo 1938

 

Bilförare Viktor Elof Persson 1915 o h hembiträde Edit Vilhelmina Karlsson 1915

Vigda 1939

 

Trädgårdsarbetare Stig Ingvar Sverker Karlsson 1917 o h hembiträde Edit Linnea Nilsson 1919. Vigda 1939. B. Rolf Ingvar Serny 1939

 

Typograf Kurt Erik Harry Karlsson 1918, död 1939

 

Expeditör Gustaf Ingemar Nilsson 1915 o h hemmadotter Inga Lisa Fast 1920. Vigda 1940

 

Järnvägskonduktörsänka Alma Paulina Hansson f Larsson 1877, död 1940