Härlöv Nr 129

 

Numret finns inte i husförhörslängderna fram till 1898.

Uppgifterna nedan är hämtade ur vigsel-, dop- och begravningslängder 1898-1940

 

Sadelmakare Albert Vilhelm Karl Engström Trapp 1884 o h hemmadotter Alma Maria Nilsson i Åsumtorp f 1888. Vigda 1907. B. Lilly Sofia Albertina 1908

 

Målare Karl Oskar Grahn 1878 o h Jenny Charlotta Karlsson 1879

B. Axel Jean 1909

 

Murare Lars Albert Hellberg 1883 o h Gerda Kristina Stedt 1888

B. Anna Greta Vilhelmina 1910

 

Timmerhandlare Gustaf Hjalmar Lindborg 1875 o h Dora Matilda Persson 1880

B. Lennart Sixten Samuel 1911

 

Kvarnarbetare Nils Gottfrid Olsson 1887 o h Alma Hansson 1889

B. Nils Helge 1911

 

Lokputsare Nils August Nilsson 1890 o h piga Ingrid Paulsson 1890. Vigda 1912.

B. Margit Elisabet 1911 (uä)

 

F landstingsman Anders Brynolf Nilsson 1847. Död 1914

 

Handlande Karl Persson 1881 o h Anna Svensson 1891. B. Karl Axel 1916, Per Erik 1922

 

Skomakaremästare Nils Herrlin o h Matilda Cecilia Lysell 1838, död 1917

 

Yllefabriksarbeterska Irene Elisabet Jönsson 1893, död 1917

 

Snickeriarbetare Hilmer Persson 1887, död 1918 o h Johanna Persson 1891, död 1918

B. Agne Einar Henry 1918

 

Murare Johan Mårtensson Dahl 1875 o h Selma Sigfrida Johansson 1887

B. Karl Fredrik 1918

 

Handelsresande Oskar Persson 1881 o h Anna Svensson 1891. B. Sven Olof 1920

 

Hushållerska Tilda Andersson 1882, död 1920

 

Köpman Edvin Persson 1887 o h Anna Ellida Håkansson 1884. B. Lars Göran 1921

 

Maskinarbetare Fredrik Johan Nilsson 1872 o hushållerska Ellen Anna Cecilia Salomonsson 1889. B. Ebbe Julius Sam 1922

 

Kontorist Ellen Gertrud Brandin 1903. B. Britt Marianne 1924

 

Skräddare Severin Ludvig Malmström 1889 o h Agda Elvira Olander 1885

B. Bengt Göran 1924

F jordbruksarbetare Jöns Andersson Brandin 1856, död 1925

 

Jordbruksarbetare Nils Karlsson Westergren 1873, död 1926

 

Hembiträde Hanna Jönsson 1891 g m verkstadsarbetare Hilding Sigfrid Kjellqvist i Åsum f 1897. Vigda 1925. B. Britta Gördis 1926

 

Tjänarinna Tilde Johansson 1902. B. Gulli Elisabet 1926

 

Hembiträde Frida Elvira Kloou 1899 g m furir Helmer Fritiof Svensson i Kristianstad f 1900

Vigda 1929

 

Folkskollärare Nils Johan Alfred Arup 1904 o h Marta Ingeborg Svensson 1903

B. Jan Cuno 1930, Leif Ingmar 1938

 

Artur Vilhelm Andersson o h Emma Bertina Nilsson. B. Karl Gustaf 1930, död 1931

 

Hemmadotter Greta Viktoria Andersson 1908 g m lagerarbetare Karl Gunnar Fridolf Norrman på Helgedal f 1908. Vigda 1933

 

Handelsresande Nils Anton Nilsson 1902 o h Svea Nilsson 1900

B. Ingrid Marianne 1936

 

Charkuterist Eve Anton Fredrik Marcusson 1910 o h Elin Dagny Johansson 1908

B. Eva-Britt Egone 1937

 

Chaufför Henning Andersson 1908 o Astrid Gunborg Andersson 1916

B. Siv Ros-Marie 1938 (trolovningsbarn)

 

Kvarnarbetare Karl Alfred Klein 1911 o h Ester Viola Jönsson 1917

B. Ingrid Birgitta 1939