Site hosted by Angelfire.com: Build your free website today!
We are not responsible for program changes
 

"And the Winner is ..." Will be the Winner of 56th Venice Film Festival?
Will the Winner be Banderas' first movie as director? Or Zhang Yimou's touching happy ending story? An Italian or foreign movie? More than one? Allen's, Kubrick's, Scorsese's, or the one starring Brad Pitt? Oh, the last ones were not in competition...
Tonight we'll know, at the Awards Ceremony: stay with us!!!!

Contact us for special reports

56a MOSTRA INTERNAZIONALE D'ARTE CINEMATOGRAFICA
DI VENEZIA
(Mostra del Cinema di Venezia)
Venice Film Festival (Sept. 1 - 11, 1999. Lido di Venezia)


Palazzo del Cinema, Venezia Lido

News

Venezia Film Festival
will tribute a Golden Lion
to Jerry Lewis
for his Career

  • Venice Cinema Festival (September 1-11)
    opens with "Eyes Wide Shut" (Stanley Kubrick's last movie, starring Tom Cruise and Nicole Kidman). The festival will close on Sept. 11 with "Il dolce cinema" (Martin Scorsese, Usa-Italy). Not in competition for the Golden Lion: on Sept. 5 "Sweet and Lowdown" (directed by Woody Allen, starring Sean Penn, Uma Thurman). Expected at the Festival, among others: Tom Cruise, Nicole Kidman, Antonio Banderas, Melanie Griffith, Cameron Diaz, Meryl Streep, Ewan Mc Gregor

  • Jerry Lewis: Golden Lion for Career Achievements. A "courageous" choice for the tradition of Venice Festival to award a comic actor. A sign of innovation from his new director Alberto Barbera

  • 56th Mostra Internazionale d'Arte Cinematografica:
    Director: Alberto Barbera
    Consultants Committee: Fabio Bo, Fabrizio Grosoli, Emanuela Martini e Roberto Turigliatto.
  • The Jury: Emir Kusturica, director (president); Marco Bellocchio, director; Maggie Cheung, actress; Jonathan Coe, screenplayer; Jean Douchet, critic; Shouzou Ichiyama, producer; Arturo Ripstein, director; Cindy Sherman, actress.
  • Total number of movies: 120 (81 full-lenght, 39 short)
  • Homage to Akira Kurosawa - the great Japanese director who died last year.
  • The Golden Lion to the Career will be tributed to Jerry Lewis.
  • The sections:
    "Cinema del presente" (non competitive) will show fiction films, new trends.
    "Sogni e visioni" (non competitive), spectacularity and originality.
    "Nuovi territori" (non competitive) films and audiovisual of different formats
    "Corto-Cortissimo" (competitive) short films (max. length 30', not animated).
    Special programs:
    Restorations
    Settimana internazionale della critica (Sic) (non competitive) 7 films selected by Sindacato nazionale critici cinematografici.


56th MOSTRA INTERNAZIONALE DEL CINEMA - OFFICIAL PROGRAM OF PROJECTIONS IN LIDO
 

September 1 - (SALA VOLPI, 17.30) Lourdes PORTILLO "Corpus" (documentary), Usa 47'
Opening ceremony (SALA GRANDE, H. 19.30, invitations only): Stanley KUBRICK "Eyes Wide Shut" (Tom Cruise, Nicole Kidman), GB/Usa 156';
(PalaBNL; 20) Stanley KUBRICK "Eyes Wide Shut" (Tom Cruise, Nicole Kidman), GB/Usa 156'
(SALA GRANDE,23.15) Joe JOHNSTON "October Sky"

September 2 - (SALA GRANDE,9.00) Kiyoshi KUROSAWA "Oinaru Genei (Grand Illusion)" (Shinij Takeda, Miako Tadano), Japan 94'
(SALA GRANDE,11.00) Nina DI MAJO "Autunno" (Nina Di Majo, Pietro A. Di Majo, Moni Ovadia), Italy 95'
(SALA VOLPI, 11.00) Jens MEURER "Public Enemy" (documentary), Usa 88'
(SALA GRANDE,13.00) SOO-IL Jeon "Saeneun Pyegoksuneul Keurinda (The Bird who Stops in the Air)" (Kyung-Gu Seal, Sho-Hee Kim), South Koera 117'
(SALA VOLPI, 14.30) Federico FELLINI, "I vitelloni", Italy 115'
(SALA GRANDE,15.30) Kimberly PIERCE "Boys Don't Cry" (H.Swank, C.Sevigny), Usa 117'
(PALAGALILEO, 15.45) Kiyoshi KUROSAWA "Oinaru Genei (Grand Illusion)" (Shinij Takeda, Miako Tadano), Japan 94'
(SALA VOLPI,17.30) Nathilde Overrein RAPP "Amertume", Norway 32'; Phil-Sung YIM "Baby", South Korea 34'; Rakhshan Bani ETEMAD "Baran Va Bomi (Baran and the Native)", Iran 34'
(PALAGALILEO,17.45) Nina DI MAJO "Autunno" (Nina Di Majo, Pietro A. Di Majo, Moni Ovadia), Italy 95'
(SALA GRANDE, 18,00) Barbara ALBERT "Nordrand" (Nina Proll, Edita Malovcic), Austria 103'
(SALA GRANDE, 20.30) Jerzy STUHR "Tydzien Z Zycia Mezczyzny (A Week in the Life of a Man)" (Jerzy Stuhr, Gosia Dobrowolska), Poland 90'
(PALAGALILEO, 20,30) (SALA GRANDE, H. 18,00) Barbara ALBERT "Nordrand" (Nina Proll, Edita Malovcic), Austria 103';
following: Jerzy STUHR "Tydzien Z Zycia Mezczyzny (A Week in the Life of a Man)" (Jerzy Stuhr, Gosia Dobrowolska), Poland 90'
(SALA GRANDE, 23.00) Sept. 2: Spike JONZE "Being John Malkovich" (Cameron Diaz, John Malkovich, John Cusack), GB/Usa 112'

September 3 - (SALA GRANDE, 8.45) Mariano LAMBERTI "Non con un bang" (P.Pitagora, N. Mascia, M.D'Amora), Italy 102'
(SALA GRANDE, 11.00) Lisanne SKYLER "Getting to know you" (H.Matarazzo, Z. Braff) Usa 91'
(SALA VOLPI, 11.00) Desmond BELL "Rotha Mór An Tsaoil", GB 91'; T.BALMÈS "L'évangile selon les Papous" (documentary), France 52'
(SALA GRANDE,13.30) Shinya TSUKAMOTO "Soseiji (Gemini)" (Masahiro Motoki Ryo), Japan 84'
(SALA GRANDE,15.30) Michael WINTERBOTTOM "With or Without You" (C.Eccleston, Dervla Kirwan), GB 90'
(PALAGALILEO, 16.00) Mariano LAMBERTI "Non con un bang" (P.Pitagora, N.Mascia, M.D'Amora), Italy 102'
(SALA VOLPI, 17,30) Amos GITAI "Zion" (documentary), Israel 113'
(SALA GRANDE,17.45) Tonino DE BERNARDI "Appassionate" (Isabel Ruth, Iaia Forte, Anna Bonaiuto, Carlo Cecchi), Italy 95'
(PALAGALILEO,18.30) Shinya TSUKAMOTO "Soseiji (Gemini)" (Masahiro Motoki Ryo), Japan 84'
(SALA GRANDE,20.00) Mike LEIGH "Topsy-Turvy" (J. Broadbent, A.Corduner), GB 159'
(PALAGALILEO,20.30) Tonino DE BERNARDI "Appassionate" (I. Ruth, I. Forte, A.Bonaiuto, C.Cecchi), Italy 95'; following: Mike LEIGH "Topsy-Turvy" (Jim Broadbent, Alan Corduner), GB 159'
(SALA GRANDE,23.15) François OZON "Les amants criminels" (N.Regnier, J.Renier, M.Manojlovic), France 90'

September 4 (SALA GRANDE,8,30) Sébastien LIFSHITZ "Terres Froides" (Y.Belnadi, B.Verley), France 60'; Claire DEVERS "La voleuse de Saint Lubin" (D.Blanc, D.Podalydes), France 80'
(SALA VOLPI, 11.00) Matthias MÛLLER "Vacancy", Germany 15'; Matthias MÜLLER "Phoenix Tapes", Germany 45'
(SALA GRANDE,11.30) Giovanni Davide MADERNA "Questo è il giardino" (C.Freschi, D.Fasolo, D.Boccardo) Italia 90'
(SALA GRANDE, 13.30) Randa Chahal SABBAG "Civilisées" (J.Baccar, R.Dick), Lebanon/France 100'
(SALA GRANDE, 15,30) Claire DENIS "Beau travail" (D.Lavant, M.Subor), France 90'
(PALAGALILEO, 15.30) Sébastien LIFSHITZ "Terres Froides" (Y.Belnadi, B.Verley), France 60'; Claire DEVERS "La voleuse de Saint Lubin" (D.Blanc, D.Podalydes), France 80'
(SALA VOLPI,17.30) Peter GREENAWAY "Death of a Composer", Holland 90'
(SALA GRANDE, 18.00) Frédéric FONTEYNE (Une liason pornographique" (N.Baye, S.Lopez), Belgium/France 80'
(PALAGALILEO,18.30) Randa Chahal SABBAG "Civilisées" (J.Baccar, R.Dick), Lebanon/France 100'
(SALA GRANDE, H. 20.30) Jane CAMPION "Holy Smoke" (H.Keitel, K.Winslet, P.Grier), Usa 114'
(PALAGALILEO, H. 20.45) Frédéric FONTEYNE "Une liason pornographique" (N.Baye, S.Lopez), Belgium/France 80'; follows Jane CAMPION "Holy Smoke" (H.Keitel, K.Winslet, P.Grier), Usa 114'
(SALA GRANDE, H. 23.00) Stephan ELLIOTT "Eye of the Beholder" (E.McGregor, A.Judd, K.D. Lang, J.Priestley), Usa 104'

September 5 - (SALA GRANDE, H. 8.45) Nicolas Winding REFN "Bleeder" (K.Bodnia, M. Mikkelsen), Denmark 101'
(SALA GRANDE, H. 11.00) Richard BÉAN "Franck Spadone" (M.Bellucci, S.Berhar), France 89'
(SALA VOLPI, H. 11.00) Faith HUBLE "Africa" (animation), Usa 10'; Mahamat Saleh HAROUN "Bye Bye Africa" (Mahamat S. Haroun), France/Ciad 86'
(SALA GRANDE, H. 13.00) Fabrizio BENTIVOGLIO "Tipota", Italy 30'; Gabriele MUCCINO "Come te nessuno mai" (S.Muccino, E.Silvestrin, A.Galiena, L.De Filippo), Italy 88'
(SALA VOLPI, H. 15.00) Mario MONICELLI "Totò e Carolina" (1955), Italy 85'
(SALA GRANDE, H. 15,30) Mark HANLON "Buddy Boy" (Aidan Gillen, Emmanuelle Seigner), Usa 103'
(PALAGALILEO, H. 15.45) Nicolas Winding REFN "Bleeder" (Kim Bodnia, Mads Mikkelsen), Denmark 101'
(SALA VOLPI, H. 17.30) Antonio ALONSO SÁNCHEZ "Ode to Poe" (animation), Spain 12'; Carlo MAZZACURATI "Ritratti: Mario Rigoni Stern" (documentary), Italy 55'
(SALA GRANDE, H. 18.00) Benoît JACQUOT "Pas de scandale" (Fabrice Luchini, Isabelle Huppert, Vincent Lindon), France 103'
(PALAGALILEO, H. 18.00) Fabrizio BENTIVOGLIO "Tipota", Italy 30'; Gabriele MUCCINO "Come te nessuno mai" (Silvio Muccino, Enrico Silvestrin, Anna Galiena, Luca De Filippo), Italy 88'
(SALA GRANDE,20.30) Woody ALLEN "Sweet and Lowdown" (Sean Penn, Uma Thurman), Usa 95'
(PALAGALILEO, 20.45) JANG Sun Woo "Gojitmal (Lies)" (Lee Sang Hyun, Kim Tea Yeon), South Korea 112'; follows: Benoît JACQUOT "Pas de scandale" (Fabrice Luchini, Isabelle Huppert, Vincent Lindon), France 103'
(SALA GRANDE,23.00) JANG Sun Woo "Gojitmal (Lies)" (Lee Sang Hyun, Kim Tea Yeon), South Korea 112'

September 6 - (SALA GRANDE,8.45) Debbie ISITT, "Nasty Neighbours" GB 85'
(SALA GRANDE,10.45) Pankaj BUTALIA "Karvaan" (Naseeruddin Shih, Subrata Dutta) India 105'
(SALA VOLPI, 11) Peter DELPEUT, "Diva dolorosa", Holland 75'
(SALA GRANDE,13.00) Fred KELEMEN "Abendland" (Verena Jasch, Wolfgang Michael), Germany/Holland 141'
(PALAGALILEO,15.30) Debbie ISITT, "Nasty Neighbours" GB 85'
(SALA GRANDE,15.50) Takashi KOIZUMI "Ame Agaru (After the Rain)" (Shiro Mifune, Yoshiko Miyazaki), Japan 90'
(PALAGALILEO,17.30) Fred KELEMEN "Abendland" (V.Jasch, W.Michael), Germany/Holland 141'
(SALA VOLPI, 17.30) Haile GERIMA "Adwa (Adua)" (documentary) Ethiopia/Usa/Italy 140'
(SALA GRANDE,18.00) Alberto SEIXAS SANTOS "Mal" (P. Cadell, R.Morrisson), Portugal 87'
(SALA EXCELSIOR,18.30) Carlo LIZZANI "Luchino Visconti", Italy 63'
(SALA GRANDE, 20.30) Abbas KIAROSTAMI "Le vent nous emportera" (Behzad Dourani) Iran/France 115'
(PALAGALILEO,20.30) Alberto SEIXAS SANTOS "Mal" (Pauline Cadell, Rui Morrisson), Portugal 87'; follows Abbas KIAROSTAMI "Le vent nous emportera" (Behzad Dourani) Iran/France 115'
(SALA GRANDE, 23) Wes CRAVEN "Music of the Heart" (Meryl Streep, Aidan Quinn, Angela Bassett, Gloria Estefan), Usa 129'

September 7 - (SALA GRANDE, 9) Julio BRESSANE "São Jerônimo" (Everaldo Pontes, Hamilton Vaz Pereira), Brazil 78'
(SALA GRANDE,11) W. Blake HERRON "A Texas Funeral" (Martin Sheen, Joanne Whalley) Usa 95'
(SALA VOLPI, 11) Michael POWELL, Emeric Pressburger "A Matter of Life and Death" (1946), Usa 104'
(SALA GRANDE,13) Sebastian CORDERO "Ratas, Ratones, Rateros" (Carlos Valencia, Marco Bustos), Ecuador 107'
(SALA GRANDE,15.30) Harmony KORINE "Julien: donkey boy - Dogma 6" (Ewen Bremner, Chloe Sevigny, Werner Herzog), Usa 94'
(PALAGALILEO, 15.45) Julio BRESSANE "São Jerônimo" (Everaldo Pontes, Hamilton Vaz Pereira), Brazil 78'
(SALA VOLPI, H. 17.30) Ermanno OLMI, Alberto RONDALLI "Il denaro" (documentary), Italy 90'
(SALA GRANDE, 18.00) ZHANG Yimou "Yi Ge Dou Bu Neng Shao - Not One Less" (Wei Minzhi, Zhang Huike), China 107'
(PALAGALILEO, 18.00) Sebastian CORDERO "Ratas, Ratones, Rateros" (Carlos Valencia, Marco Bustos), Ecuador 107'
(SALA GRANDE, 20.30) Lasse HALLSTRÖM "The Cider House Rules" (Tobey Maguire, Charlize Theron, Michael Caine), Usa 130'
(PALAGALILEO, 20.30) ZHANG Yimou "Yi Ge Dou Bu Neng Shao - Not One Less" (Wei Minzhi, Zhang Huike), China 107'; folllowing: Lasse HALLSTRÖM "The Cider House Rules" (Tobey Maguire, Charlize Theron, Michael Caine), Usa 130'
(SALA GRANDE,23.15) Davide FERRARIO "Guardami" (Elisabetta Cavallotti, Stefania Orsola Garello), Italy 95'

September 8 - (SALA GRANDE, 8.45) (SALA GRANDE,11.00) Pablo TRAPERO "Mundo grua" (L.Margani, A.Aizemberg) Argentina 90'
(SALA VOLPI, H. 11.00) Renata DE ALMEIDA, Leon CAKOFF "Volte sempre, Abbas!" (documentary), Brazil 6'; Andreas TEUCHERT "La musica siete voi, amici! (documentary), Germany 43'; Michel ROYER "Godard à la télé: 1960-2000" (documentary), France 53'
(SALA GRANDE, H. 13.00) Atef HETATA "Al Abwab Al Moghlaka (Les portes fermées)" (Mahmoud Hemeida, Sawsan Badr), Egypt 110'
(SALA VOLPI, H. 13.30) Richard KOSZARSKI "Reconstructing Greed", Usa 180'
(SALA GRANDE, H. 15.30) Luca GUADAGNINO "The Protagonists" (Tilda Swinton, Fabrizia Sacchi, Laura Betti), Italy 92'
(PALAGALILEO, H. 15.45) Dev BENEGAL, "Split Wide Open" India 107'
(SALA GRANDE, H. 18.00) Gianni ZANASI "A domani" (Stefania Rivi, Andrea Corneti), Italy 100'
(PALAGALILEO,18.00) Atef HETATA "Al Abwab Al Moghlaka (Les portes fermées)" (Mahmoud Hemeida, Sawsan Badr), Egypt 110'
(SALA VOLPI,18) A.ARBASINO, F. INFASCELLI, "Conversazione itaiana", 100'
(SALA GRANDE,20.30) Marion VERNOUX "Rien à faire" (Valeria Bruni Tedeschi, Sergi Lopez), France 95'
(PALAGALILEO,20.30) Gianni ZANASI "A domani" (Stefania Rivi, Andrea Corneti), Italy 100'; following: Marion VERNOUX "Rien à faire" (V. Bruni Tedeschi, Sergi Lopez), France 95'
(SALA GRANDE,23.00) Bakhtiyar KHUDOJNAZAROV "Luna Papa (Moon Father)" (Chulpan Khamatova, Ato Mukhamedjan), Russia/Germany/Austria 104'

September 9 - (SALA GRANDE,9) James MARSH "Wisconsin Death Trip" (documentary), Usa/GB 75'; Kira MURATOVA "Pismo v Ameriku (Letter to America)", Ukraine 20'
(SALA GRANDE,11) Jensei TSUJI "Sennen - Tabito" (Etsushi Toyokawa, Takao Osawa) Japan 114'
(SALA VOLPI, 11) Maria MARTINELLI "Lachrymae", Italy; Kiti LOUSTARINEN "Se Oikea (The One and the Only)" (documentary), Finland 52'; Daniele SEGRE "A proposito di sentimenti" (documentary), Italy 35'
(SALA GRANDE, 13.30) Z. OGRESTA, "Crvena Prasina" Croatia 105'
(SALA VOLPI, 14.30) Luchino VISCONTI "Lo straniero" (1967), Italy/France 105'
(SALA GRANDE, 15.45) Giuseppe BERTOLUCCI "Il dolce rumore della vita" (F.Neri, R.Serbedzija, R.Celentano), Italy 100'
(PALAGALILEO, 15.45) James MARSH "Wisconsin Death Trip" (documentary), Usa/GB 75'; Kira MURATOVA "Pismo v Ameriku (Letter to America)", Ukraine 20'
(SALA VOLPI 17.30) Marco TURCO "A famiglia" (documentary), Italy/France 44'; Dinko TUCAKOVIC "Belgrader Tagebuch-Jasmina und der Krieg" Germany/Fed.Rep.Yugoslavia 58
(SALA GRANDE 18.00) Zhang YUAN "Guo Nian Hui Jia" (Liu Lin, Li Bingbing) China 90'
(PALAGALILEO, 18) Zrinko OGRESTA, "Crvena Prasina" Croatia 105'
(SALA GRANDE 20.30) Antonio BANDERAS "Crazy in Alabama" (Melanie Griffith, David Morse, Rod Steiger, Cathy Moriarty), Usa 104'
(PALAGALILEO,20.30) Zhang YUAN "Guo Nian Hui Jia" (Liu Lin, Li Bingbing) China 90'; following: Antonio BANDERAS "Crazy in Alabama" (Melanie Griffith, David Morse, Rod Steiger, Cathy Moriarty), Usa 104'
(SALA GRANDE,23) Maurizio ZACCARO "Un uomo perbene" (Michele Placido, Stefano Accorsi, Mariangela Melato, Giovanna Mezzogiorno), Italy 120'

September 10 - (SALA GRANDE, 8.30) Davida ALLEN "Feeling Sexy", Australia 50'; HUNG Hung "San Ju Chi Lian (The Love of Three Oranges)" (Jiunn-jye Lee, Angela Ma), Taiwan 60'
(SALA GRANDE,10.45) Sasa GEDEON "Návrat Idiota" (P.Liska, T.Vilhelmová), Czech Rep.100'
(SALA VOLPI,11)G.GHOSE "Ray", 100'
(SALA GRANDE,13) M.TEZKA "Hakuchi" Japan 146'
(SALA VOLPI,14.30) Y.-M. MANAKI "The Funeral of the Metropolitan of Aimilianos of Gravenas (1911)", Octoman Empire 6'30"; Voja NANOVIC "Ciganka (Gipsy)" 1953, Yugoslavia 96'
(PALAGALIELO,15.45) D. ALLEN "Feeling Sexy", Australia 50'; HUNG Hung "San Ju Chi Lian" (J.Lee, A.Ma), Taiwan 60'
(SALA GRANDE,15.50) S. CASTELLITTO "Libero Burro" (S.Castellitto, M.Mazzantini), Italia 100'
(SALA VOLPI,17.30) BOTELHO "Se a memoria existe" Portugal 23'; D.CIPRI', F.MARESCO "Enzo, domani a Palermo!", Italy 60'
(SALA GRANDE,18) Philippe GARREL "Le vent de la nuit" (Catherine Deneuve, Daniel Duval, Xavier Beauvois), France 95'
(PALAGALILEO,18) S.GEDEON "Navrat Idiota" Czech 100'
(SALA GRANDE,20.30) Alison MACLEAN "Jesus' Son", (B.Crudup, H.Hunter, D.Hopper), Usa 110'
(PALAGALILEO,20.30) Philippe GARREL "Le vent de la nuit"; following: Alison MACLEAN "Jesus' Son"
(SALA VOLPI,20,30) Tribute to A.Hitchcock
(SALA GRANDE, 23) D.FINCHER "Fight club" (B.Pitt)USA 135'

September 11 - (PALAGALILEO, 11) J.EAST "It can be done", GB/Usa 22'; J.BASTIDE "Chambre 107", France 12'; C.CASELLI "Per sempre", Italy 12'; L.FONSECA "Chuva (Rain)", Portugal 14'; T.PIRSELIMOGLU,"Dayim", Turkey 15'; P. SWADEL "Accidents", New Zealand 15'; Ian FITZGIBBON "Between dreams", Ireland 13'; YOUNG-SUK Ahn "Naeng Jang Go", South Korea 29'
(PALAGALILEO, 14.30) R.DE FRANCESCO "Pugni nell'aria",Italy 25'; Spiros DIAMANTIS "The Arches Beyond", Usa 26'; T.MAHLATSI "Portrait of a young man drowning", South Africa 11'; TANG Heng "Se Tong", China 16'; G.XHUVANI "Funeral Business", Albany 27'; P.DE PIERPONT "L'Héritier", Belgium 12'; B.KENYERES "Zárás", Hungaria 13'
(PALAGALILEO, 17.00) Minor prizes ceremony
(SALA GRANDE, 19.30: Prize ceremony; follows: Martin SCORSESE "Il dolce cinema", Usa/Italy 90'
(PALAGALILEO, 20.30) Jerry LEWIS "The Bellboy" (1960) (Jerry Lewis), Usa 72'; follows the winner movie

Copyright © 1999 VeniceWord International Media Services