Site hosted by Angelfire.com: Build your free website today!
Органи
 Чл. 33. (1) Фондацията има управител.
 (2) Когато учредителният акт предвижда повече от един орган, правилата за общото събрание и управителния съвет на сдружение се прилагат съответно за върховния и управителния орган.
 (3) Върховният орган на фондацията може да взема решения за попълване на състава си. Ако върховният орган не е в състояние да стори това, всяко лице от състава му, както и всеки заинтересован, може да поиска от окръжния съд да овласти определено лице да го извърши в съответствие с волята, изразена с учредителния акт.
Запазени правомощия
 Чл. 34. (1) Запазените правомощия за учредителя или определено от него трето лице преминават върху съответния орган на фондацията, в случай че учредителят или лицето почине, бъдат обявени за отсъстващи или поставени под запрещение, съответно ако бъде прекратено юридическото лице на учредителя.
 (2) Ако лицата по предходната алинея не упражняват правомощията си с необходимата грижа или са в трайна невъзможност да ги упражняват, съдът по регистрацията, по искане на управителния орган, може да постанови техните правомощия да бъдат предоставени на съответния орган на фондацията за известен период или завинаги.
 
РАЗДЕЛ III
ОРГАНИЗАЦИИ ЗА ОСЪЩЕСТВЯВАНЕ НА ДЕЙНОСТ С НЕСТОПАНСКА ЦЕЛ
Фонд
 Чл. 35. (1) Фондът се учредява с обявяването на целите, предоставянето на имущество и определяне реда за осъществяване на дейността, както и за набиране, управление и разходването на имуществото.
 (2) Обявителят на фонда се счита натоварен с управлението и разпореждането с имуществото на фонда.
Имущество на фонда
 Чл. 36. (1) Внесеното имущество се обособява за управление и разпореждане.
 (2) Внесените във фонда пари, заместими вещи и вещи, които се унищожават чрез употреба, са обща собственост при дялове, пропорционални на направените вноски.
 (3) Вносителите не могат да искат обратно имуществото си, ако с това се осуетяват целите на фонда, освен ако са налице основателни причини.
Отговорност на вносителите
 Чл. 37. Собствениците на внесеното имущество не отговарят за действията на лицето, натоварено с управлението и разпореждането.

Дейности с нестопанска цел
 Чл.38. (1). Дейност с нестопанска цел се осъществява при извършване на действия и сделки насочени към постигането на цели обявени по реда на настоящия закон.
 (2). Сделки, включително и търговски се изпълняват ако имат за предмет изключително постигането на целите и осъществяването на дейностите обявени по ред, определен от настоящия закон.

Г Л А В А   Т Р Е Т А
ИЗВЪРШВАНЕ НА ДЕЙНОСТ ОТ ПУБЛИЧЕН  РЕД
РАЗДЕЛ I
ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ
Приложно поле
 Чл. 39. (1) Разпоредбите на тази глава се прилагат спрямо юридическите лица, определени за осъществяването на дейности с нестопанска цел от публичен ред.
 (2) Разпоредбите от учредителните или други актове на организациите, както и всяка друга уговорка, които противоречат на разпоредби на тази глава, се заместват по право от съответните нейни разпоредби.
 Определяне за извършване на дейност от публичен ред
 Чл. 40. (1) Определянето за извършване на дейност с нестопанска цел от публичен ред  става с учредителния акт.
 (2) Определянето за извършване на дейност от публичен ред е неотменяемо.
 (3) Публичен е реда за осъществяване на дейност с нестопанска цел, при която се отправят предложения за сключване на сделки съотвено за разходване и набиране на средства, както и на такива сделки с безвъзмезден характер, с или без утежнения; и при възлагане на поръчки от страна на държавни и общински органи на власт.
 (4) Публично осъществяване на дейност по ал.3 за цели извън нарочно вписаните по надлежния ред е забранено.
 (5) Не е налице публичност при отправяне на предложенията по ал.3 до съпруга или роднини по права линия - без ограничения, по съребрена линия - до четвърта степен, или по сватовство - до втора степен включително, на лицето отправило предложението и осъществяващо дейност с нестопанска цел.
 (6) Публичност е налице винаги при предложенията по ал.3 отправяни до и от юридически лица, техни акционери или съдружници, притежаващи общо над 10% капиталово участие, органите им на управление и контрол, и техните членове.
 Органи
 Чл. 41. Организацията има колективен върховен орган и управителен орган.
 
Задължение за водене на книги
 Чл. 42. Организацията е длъжна да води книги за протоколите от заседанията на колективните си органи и за актовете на едноличните си органи.
Разходване на имущество
 Чл. 43. (1) Организацията може безвъзмездно да разходва имущество единствено за осъществяването на целите, публично обявени по реда на настоящия закон.
 (2) Подборът на лицата и начина на тяхното подпомагане от организацията, се извършва в зависимост от целта и финансовите възможности на организацията, съгласно обявения ред и правила за осъществяване на дейността.  Информацията за реда, по който се извършва подборът е общодостъпна и се вписва в Централния регистър за организациите от публичен ред.
 (3) За безвъзмездно разходване на имущество на организацията е необходимо мотивирано решение, взето от върховния орган на организацията с мнозинство 2/3 от всички негови членове, когато е в полза на:
 1. дарителите и лица от състава на другите й органи и техните съпрузи;
 2. роднини на лицата по т. 1 по права линия - без ограничение, по съребрена линия - до четвърта степен, или по сватовство - до втора степен включително;
 3. лица, били в състава на другите й органи, до 3 (три) години преди датата на вземане на решението;
 4. юридически лица, финансирали организацията до 3 (три) години преди датата на вземане на решение.
 (4) Организацията не може да сключва сделки с лицата по ал. 3, т. 1 и 2, както и с юридически лица, в които посочените лица са управители или могат да наложат или възпрепятстват вземането на решения, освен ако сделките са в очевидна полза на организацията.
 (5) Организацията е длъжна да ограничава административните си разходи до обичайно необходимото и не може да заплаща възнаграждения по-високи от тези, обичайно заплащани за подобни дейности.
Реорганизация
 Чл. 44. Организация, определена за извършване на дейност от публичен ред , може да се реорганизира само в организация за осъществяване на дейност от същия ред.
Ликвидация
 Чл. 45. (1) Ликвидаторът е длъжен по възможност да удовлетвори кредиторите на организацията от наличните парични средства, а ако това е невъзможно - чрез осребряване първо на движимото, а след това на недвижимото имущество на организацията.
 (2) Имущество не може да се прехвърля по какъвто и да е начин на:
 1. учредителите и настоящите и бившите членове;
 2. лицата, били в състава на органите й и служителите й;
 3. ликвидаторите, освен дължимото възнаграждение;
 4. съпрузите на лицата по т. 1 - 3;
 5. роднините на лицата по т. 1 - 3 по права линия - без ограничение, по съребрена линия - до четвърта степен, или по сватовство - до втора степен включително;
 6. юридическите лица, в които лицата по т. 1-5 са управители или могат да наложат или възпрепятстват вземането на решения.
Имущество след ликвидацията
 Чл. 46. (1) Имуществото, останало след удовлетворението на кредиторите, се предоставя на организация, определена за извършване на дейност от публичен ред  със същата или близка нестопанска цел.
 (2) Ако имуществото не бъде предоставено по реда на предходната алинея, то се получава от общината, в която е седалището на прекратената организация.  Общината е длъжна да използва имуществото за осъществяване на възможно най-близка нестопанска цел по същия ред.
 
РАЗДЕЛ II
БЛАГОТВОРИТЕЛНИ ОРГАНИЗАЦИИ

  Чл. 47. (1) Благотворителни могат да бъдат организациите, които са юридически лица, определени са за извършване на дейност от публичен ред  и през последната една година не са извършвали възмездна или стопанска дейност, не дължат държавни такси данъци и вземания , и са разходвали имуществото си изключително за постигане на цели като :
 1. развитието и утвърждаването на духовните ценности, гражданското общество, здравеопазването, образованието, науката, културата, техниката, технологиите или физическата култура;
 2. подпомагането на социално слабите, на инвалидите или лицата, нуждаещи се от грижи;
 3. подпомагането на социалната интеграция и личностната реализация;
 4. защитата на човешките права или на околната среда.
 (2) Като благотворителна организация може да бъде предоставено и на чуждестранна организация за дейността на неин клон в страната, при условията на предходната алинея, с изключение на ограничението за осъществяване на възмездна или стопанска дейност.

Цели
 Чл. 48. Благотворителната организация не може да осъществява  друга дейност, освен за постигане на целите й, вписани по надлежния ред.
Годишен доклад
 Чл. 49. (1) Благотворителната организация изготвя доклад за дейността си веднъж годишно.
 (2) Годишният доклад трябва да съдържа данни относно:
 1. съществените дейности, изразходваните за тях средства, връзката им с целите и програмите на организацията и постигнатите резултати;
 2. размера на безвъзмездно полученото имущество и приходите от другите дейности за набиране на средства;
 3. финансовия резултат.
 (3) Докладът е публичен.  Съобщението за неговото изготвяне, както и за мястото, времето и начина за запознаване с него, се публикува в централен ежедневник.
 
Р А З Д Е Л   III
ЦЕНТРАЛЕН РЕГИСТЪР ЗА ОРГАНИЗАЦИИТЕ ОТ ПУБЛИЧЕН РЕД

 Чл. 50. (1) Организациите осъществяващи дейност от публичен ред и благотворителните организации представят заявление за вписване в нарочен Централен регистър при Министерството на правосъдието и правната евроинтеграция
 (2) Към заявлението се прилагат:
 1. препис от съдебните решения по регистрацията;
 2. списък на лицата от състава на управителните органи;
 3. декларация за извършените действия по чл. 45 през последните три години;
 4. последният заверен годишен счетоводен отчет;
 5. удостоверение за данъчна регистрация;
 6. декларация за дължимите данъци, такси, мита и други държавни вземания.
 7. правилата и организацията на осъществяване на дейността с нестопанска цел от публичен ред.
 (3) Министърът на правосъдието и правната евроинтеграция приема правила за устройството и реда на работата и воденето на регистъра и утвърждава образци на представяните пред него документи. Министърът или оправомощено от него лице вписва заявените обстоятелства с мотивирано решение в седмичен срок.  Когато е необходимо да се представят допълнителни доказателства или да се отстранят недостатъци по представените документи, срокът започва да тече след изчерпване на предоставената възможност.
 (4) На вписване подлежат и промените в обстоятелствата по ал.2 на настоящия текст.
 (5) Правата и задълженията на организациите от публичен ред по настоящия закон възникват от датата на вписването.
 

Ежегоден контрол
 Чл. 51. (1) Организациите от публичен ред са длъжни да представят до 31 май на всяка година информация за дейността си през предходната година.
 (2) В регистъра се заявяват за вписване и се представят:
 1. преписи от съдебните решения за регистрация на промени;
 2. списък на лицата, били в състава на управителните органи;
 3. декларация за извършените действия от публичен ред;
 4. заверен годишен счетоводен отчет;
 5. годишният доклад;
 6. декларация за дължимите данъци, такси, мита и други държавни вземания;
 7. промени в учредителния акт.
Текущ контрол
 Чл. 52. Оправомощените длъжностни лица към регистъра имат право да изискват текуща информация за обстоятелствата подлежащи на вписване.
 Заличаване на вписването
 Чл. 53. (1) Вписването се заличава, искане на заинтересуваните лица, прокурора, органите на държавно-финансовия контрол и служебно от Министъра на правосъдието и правната евроинтеграция, когато организацията:
 1. не представи в срок информацията по отношение подлежащите на вписване обстоятелства;
 2. извършва дейност в нарушение на разпоредбите на настоящия закон и обявения за това ред за осъществяване на своята дейност;
 3. има невнесени в срок държавни вземания.
 (2) Преписи от решението по предходната алинея се изпращат служебно на съда по регистрацията, на данъчната и митническата администрация.
 
Повторно вписване
 Чл. 54. (1). Организация, на която е заличено вписването като организация от публичен ред и благотворителна организация по чл. 62, ал. 1, т. 1 или 3, може да заяви повторно вписване по-рано от изтичането на една година след отпадане на основанията за заличаването му.
  (2). Това право може да бъде упражнено еднократно.
 
Обжалване на вписването
   Чл. 55. Решенията на Министъра за отказ от вписване на заявените обстоятелства подлежат на обжалване пред Върховния Административен съд.
 
Г Л А В А   С Е Д М А
ПРИЛОЖИМ  ЗАКОН
Приложим закон за организация с нестопанска цел

 Чл.56. Правоспособността, учредяването, реорганизацията и прекратяването на организация с нестопанска цел, нейното управление, представителството и членството в нея се уреждат от закона на страната, в която тя има своето седалище.

Приложим закон за клон на организация с нестопанска цел
 Чл. 57. (1) Учредяването дейността и закриването на клон се урежда от закона на страната, в която клонът има своето седалище.
 (2) Чуждестранна организация с нестопанска цел не може да учреди клон в страната, ако целите й противоречат на обществения ред в Република България.
Г Л А В А  О С М А
РЕСТИТУЦИЯ

 Чл. 58. (1) Възстановява се правото на собственост върху национализираното и конфискувано имущество на прекратените до 1952 сдружения и фондации, регистрирани по Закона за юридическите лица от 1933 г., както и на фондовете при общински и държавни органи.
 (2) Правото на собственост върху възстановеното имущество или обезщетението за невъзстановимата част  се предоставя на общински фонд за подпомагане дейността на организациите с нестопанска цел и благотворителността по местонахождение на съответния имот.
 (3) Средствата по така създадените фондове се управляват и разходват по ред определен с наредба, приета от съответния общински съвет.

ПРЕХОДНИ И ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ
  § 1. Съществуващите организации с нестопанска цел се считат определени за извършване на дейност от публичен ред по смисъла на този закон.
  § 2. (1) Нестопанска е дейността, чийто резултат не е предназначен за размяна.
   (2) Не е стопанска и дейността при сключване на сделки от организациите с нестопанска цел в изпълнение на тяхната обявена за осъществяване цел от публичен ред при условията на настоящия закон и осъществяване на дейността от публичен ред.
  § 3. Промени в ЗДФК:
  чл.4. (......). Организациите вписани като осъществяващи дейност от публичен ред и благотворителните организации.
  § 4. Промени в ЗМАМС :
  чл.11. (.....) Общинският съвет приема наредба за управление на фонда за подпомагане на организациите с нестопанска цел.
  § 5. Този закон отменя членове 134 - 154 от Закона за лицата и семейството (Обн., ДВ, бр.  182 от 1949 г.; попр., бр.  193 от 1949 г.; изм., Изв., бл.  12 от 1951 г.; бр.  12 и 92 от 1952 г.; бр.  15 от 1953 г.; попр., бр.  16 от 1953 г.; изм., бр.  8 9 от 1953 г., бр.  90 от 1955 г., бр.  90 от 1956 г., бр.  50 от 1961 г., ДВ, бр.  23 от 1968 г., бр.  36 от 1979 г., бр.  41 от 1985 г., бр.  46 от 1989 г., бр.  20 от 1990 г. и бр.  15 от 1994 г.).
 
Обратно в Интернет Парламент