29 februari 2000

Ledare

Debatt

Norrköping

Pengar&arbete

Finspång

Söderköping

Valdemarsvik

Kultur

Personligt

Sport

Nöje

Reportage

UngNT

Övrigt

Recensioner

Till första sidan

Första sidan

Svängigt när FIBK vann

NT
FINSPÅNG

Svängigt värre blev det för Finpångs IBK under fredagen. Matchen i det trånga Idrottshuset i Tranås slutade till sist med bortaseger.
-Periodvis var det rena Hawaii-liret, konstaterar FIBK-tränaren Henrik Lindberg efter 7-8 (1-3, 3-1, 3-4) på anslagstavlan.

Avgörandet kom inte förrän fyra minuter innan slutet då Mathias Svensson kunde göra det avgörande målet.
-Trots att det var jämnt, var det här en helt rättvis seger. Vi ledde hela tiden, men kunde inte dra ifrån, säger FIBK:s tränare Henrik Lindberg som kunde glädjas över en pigg start.
Gästerna fick en smakstart i Idrottshuset och gick till den första periodsvilan med en trygg 3-1-ledning.
-Vi började mycket koncentrerat, spelade stabilt och släppte bara till ett turmål, förklarar Lindberg.
I mittperioden bytte matchen skepnad. Nu var det hemmalaget som fick utdelning.
-Jag tycker vi förde spelet bra, men hade svårt att täppa till bakåt, förklarar tränaren.
I den sista perioden bjöds det på en svängig underhållning. Det offensiva spelet fick god utdelning på bekostnad av ett läckande försvarsspel.
En FIBK-tränare som kunde andas ut när Mathias Svensson slog in kvällens sista mål.
Hos gästerna gjorde Kalle Ramlöv, Peter Scherman och Jimmy Gustafsson ett gott jobb.
-Nu ser det bra ut inför de två sista omgångarna. Vi är med i toppen, avslutar Henrik Lindberg.

Publiceringsdatum: 2000-02-19 06:00:00


Finspångs mål: Kalle Ramlöv 3, Pontus Kvarnström, Peter Scherman, Fredrik Johansson, Mathias Svensson och Jimmy Gustafsson.n

Första sidan

TT-nyheter


NT kortet

E-postkatalogen

Länkar

Vädret i dag

Fonder

Aktier

Kalendariet


000226   000219
000212   000205


Vinkrönikan

Lista med specialsidor


Dagens ros

Om NT

Upphovsrätt

   
     
   
   
 


 
 



© Norrköpings Tidningar 1999
webmaster: Rikard Lann