Sñker du n¬got sîrskilt?
 
20 augusti 1999 Dagens namn: Nils och Nelly

FIBK ur cupen efter straffar

FINSPÅNG
  Finspångs IBK får koncentrera alla krafter på serien. För i Aftonbladet Cup eliminerades FIBK i första omgången.
  Efter en lång och seg match på torsdagskvällen på bortaplan mot division I-kollegan IFK Kumla IB förlorade FIBK efter förlängning och straffar.
  - Kumla satte sina tre straffar, vi slog våra tre utanför, konstaterade lagledaren Rickard Harrysson.
  Matchen i Svenska cupen slutade därmed 4-1 till Kumla. Vid full tid var läget 1-1 (0-0, 1-0, 0-1).
  - Kumla hade andra perioden klart, men den första och tredje hade vi. Men vi hade svårt att komma till riktigt bra avslut. I förlängningen tycker vi att vi fick några felaktiga utvisningar mot oss, ansåg Rickard Harrysson.
  Peter Schermann klippte in kvitteringsbollen i sista perioden. Målvakten Daniel Johansson var i fin form och höll FIBK kvar i matchen i mittenperioden. Unge Andreas Källbom var värd ett plus av utespelarna.


© 1999 Folkbladet