"Räkna inte med en KFUM-kvartett"
FINSPÅNG
Finspångs IBK uppvaktar fyra spelare från degraderade elitserielaget KFUM Linköping.
- Jag skulle bli förvånad om Finspång lyckas få över alla fyra. Om de inte stannar i KFUM, så finns det flera klubbar i Sverige som ringer, säger KFUM-tränaren Johan Kökeritz som själv funderar på sin framtid.
Johan har fått telefonsamtal han med. Han har anbud från både norska och svenska klubbar.
- Jag bestämmer mig runt påsk. Först vill jag höra hur det blir i KFUM, säger Johan Kökeritz.
Mattias Wiggur, Doung Ha, Petter Johansson och Martin Larsson är de de KFUM-killar som FIBK vill knyta upp.
Tveksamma
Johan Kökeritz kommenterar:
- Mattias Wiggur tror jag är är mycket tveksam till att flytta på sig. Han har nyligen blivit tvåbarnsfar. Snarare tror jag att han lägger av.
- Doung Ha bor i Mjölby och pluggar i Linköping. Han får det tufft att pendla till Finspång. Han har ingen bil och inget körkort.
- Hur Petter Johansson ställer sig vet jag inte. Han lär få anbud också utifrån landet.
- Martin Larsson har även Balrog och Sjöstad visat intresse för. Han blir 30 år nästa år och jobbar i ett familjeföretag. Om Finspång får ihop ett slagkraftigt lag, så kanske Martin är intresserad.
NILSOVE MAGNUSSON
© 1999 Folkbladet
|
|