Elitserien behöver publikdragande AIK
FINSPÅNG
AIK från Solna verkar sätta snurr även på innebandyn.
Inte nog med att nykomlingen i elitserien petat omkull både Haninge och Fornudden i de två inledande matcherna.
AIK drar tusentals personer till matcherna. Hur i jösse namn ska Aluceum i Finspång klara det publiktrycket när AIK gästar Finspångs IBK 3 december?
Publikdragare behöver innebandyn. AIK kan bli ett jättelyft för sporten.
FIBK knep ett poäng borta mot Fornudden i premiären. Det kunde lika gärna blivit seger som förlust. Så öppen var den matchen.
Ras som händer
Hemmapremiären mot IBK Dalen började lysande, för att mörkna alltmer ju längre matchen led. Ledning med 3-0 ett stycke in i andra perioden såg lovande ut.
Sedan förlorades slutperioden med 0-5. Föga smickrande, men inte heller direkt oväntat. För en nykomling kan sådana ras komma. Än är det för tidigt att dra några negativa växlar av den smocka som ett duktigt Dalen delade ut.
Hissen upp för KFUM?
I division I börjar från elitserien degraderade KFUM Linköping i helgen hemma mot Karlskoga. Katten vet, om man inte får hissa upp KFUM som en blivande seriesegrare och ett väntande kval framför sig. På papperet ser det bra ut. Merparten av spelarna har KFUM lyckats behålla. I ett av KFUM:s motståndarlag, IBF Tranås, finns Mikael Åkerlund, tidigare i Söderköpings IBK, som tränare.
Olika damresor
I damettan, östra, finns både Kolmårdens IBK och KFUM Linköping. Lagen har nog olika resor framför sig. Medan KFUM åker mot en placering i toppen riskerar Kolmården att få slåss hårt för att greja nytt kontrakt. Förra säsongen klarade man sig i sista momangen. Det kan handla om något liknande även denna säsong.
Hög klass på "tvåan"
Intressant kan det blir för östgötalagen i division II södra Svealand. Här hittar vi IBK Succé från Linköping, Kolmårdens IBK och nykomlingen BK Derby, Linköping, som förra säsongen snuvade Borgsmo IBK på seriesegern. Jag låter Derbys nye sportchef Daniel Johansson från Norrköping ha synpunkter på serien.
- Den kommer att hålla hög klass med flera hårdsatsade lag från Stockholmstrakten, till exempel Högdalen, Tullinge och Kamomill.
Jag tror att Succé drar längsta strået av östgötalagen, men är osäker på om det räcker ända fram till serieseger. Kolmården lär hamna på övre halvan, medan mitt Derbygäng nog får slåss för nytt kontrakt, gissar Daniel Johansson.
Derby börjar hemma mot Tullinge, Kolmården borta mot Telge och Succé borta mot Kamomill/Tumba
Succé har fått en tränarprofil i Johan Wiggur från elitserielaget Nerike.
Apropå tränare, så har Linköpings IBC i divisiion III knutit upp Urban "Ubbe" Nilsson som tränare. Ett kanontillskott som antagligen innebär att laget blir att räkna med i toppen.
Ingen ny Borgsmo-miss
Borgsmo IBK måste hållas som storfavorit i "trean". Ett tiotal starka nyförvärv borde borga för det. Förra säsongen missade Borgsmo avancemanget.
Den hårdsatsande Norrköpingsklubben kommer inte tvåa två år i svit. Det tror jag inte. Det vore i så fall en flopp .
Ny tränare är Jens Nordin. Han går in i hetluften ganska orutinerad. Med vilja och engagemang kan han ändå gör aett fint jobb.
Söderköpings IBK har tappat spelare efter spelare och kan laget spela sig kvar, så är det vad man kan begära. Nye tränaren Hans Gustavsson lyfter fram juniorerna.
NILSOVE MAGNUSSON
© 1999 Folkbladet
|