Sankta Anna i Nyköping

Ung i kulturbygd

Ung församling Sankta Anna Utvecklingen Präster
Här finns vi
Vi hjälper till!
Ekonomi- och pastoralrådets verksamhet
Församlingens fotoalbum
Gudstjänsttider och mycket annat om församlingslivet
Kyrkan
Stiftet
Skriv till oss!
Fråga Prästen
 
Webmaster

Ung församling i gammal kulturbygd

Församlingen är ung, blev självständig församling 1975, mellan 1975-1978 annexförsamling till Domkyrkoförsamlingen.

Uppåt!

Sankta Anna har alltid ärats i Nyköping

När församlingen bildades fick den den heliga Anna som skyddspatron. Den heliga Anna har sedan urminnes tider haft en särskild ställning - varit särskild vördad - i Nyköping. Om det minner en gata: S:t Annegatan och S:t Anne Qvarn. Kvarnbyggnaden, som fortfarande finns kvar, har en kopia av den ursprungliga helgonbilden kvar över dörren. Den ursprungliga bilden kan man se i museet på Nyköpingshus, även om senare tiders forskning fastställt att bilden troligtvis föreställer Maria Magdalena.

Uppåt!

Från källare till kyrka

De första mässorna firades på olika platser, bl a i Nicolaikyrkan, därefter i en källarlokal på Ringvägen. 1972 kom paulinfäderna till Nyköping och två villor, Stockholmsvägen 12 och Runebergsgatan 1 inköptes. I den ena inreddes det första egna kapellet. Eftersom planerna på att bygga ut på de tomterna var omöjliga, såldes senare fastigheterna och församlingens gudstjänster hölls i Franciskuskapellet. 1988 byggdes så kyrkan och prästbostaden och vår församling fick äntligen ett eget hem. I december 2008 kunde man så fira kyrkans 20-årsjubileum festligt.

Uppåt!

Tillresande präster, pauliner, salesianer och stiftspräst

När antalet katoliker i Nyköpingstrakten började växa efter andra världskriget, kom präster från Stockholm för att fira den heliga mässan i Nyköping. Först sporadiskt, senare mer regelbundet. Innan dess fanns närmaste kyrka - söderut i Norrköping, norr ut den dåvarande församlingskyrkan St Erik i Stockholm.

Kyrkoherdar i Sta Anna:

1975-01-01-1978-06-30 pater Gordian Slabon OSPPE
1978-07-01-1981-08-14 pater Boleslaw Witwicki OSPPE
1981-08-15-1986-12-31 pater Jan Emmers SDB
1987-01-01-2009-09-30 pater Jan Buczkowski SDB
2009-10-01- fader Zbigniew Golebiewski

Uppåt!

Sidan uppdaterad senast: 2013-02-10, © Bengt Engstedt