2004 For the People BPA tournament results page
06 November 2007

Bill Pettus
2004 BPA PBeM tournament winner!

Link to ACTS -> 2004 For the People BPA tournament Final
  Final board position
USA Baron August
CSA Bill Pettus
SW USA/CSA 68/103
Game turn Summer 1864

Final round started on May 16th and concluded with USA resignation on July 1st


Link to ACTS -> Semifinal #1 Semifinal #2
USA Bill Pettus Baron August
CSA Steve Likevich Jim Gutt
Winner Bill Pettus Baron August
SW USA/CSA 101/28 111/69
Game turn Spring 1864 Fall 1861

Semifinal rounds started on February 28th


These 8 quarterfinalists advanced from the second round.
Quarterfinal round started 1 January 2005 and ended 24 February 2005.
  Quarter final #1 Quarter final #2 Quarter final #3 Quarter final #4
USA Taylor Golding Steve Likevich Franz Schubert
Baron August
W L W
CSA Bill Pettus Chris Withers Jim Gutt
Bill Thoet
L W L
Winner Bill Pettus Steve Likevich Jim Gutt Baron August
SW USA/CSA 72/116 129/57 29/68
102/49 120/0 99/3
Game turn Spring' 63 Spring '63 Spring '63
Su '63 Fa '64 Su '64

Baron August and Bill Thoet have agreed to play best two out of three games for a decision.


These 16 players advanced from the elimination round.

USA Taylor Golding Bill Pettus Nick Frydas Steve Likevitch Don Chappell Franz Schubert Baron August David Dockter
CSA James Pei Jonathan Clemens Chris Withers Matt Ellison Jim Gutt Paul Risner Nicholas Pei Bill Thoet
Winner Taylor Golding Bill Pettus Chris Withers* Steve Likevitch Jim Gutt Franz Schubert Baron August Bill Thoet
SW USA/CSA 58/0 81/0 79/94 115/37 65/44 85/61 84/53 27/72
Game turn Spring '64 Spring '64 Spring '63 Fall '61 Spring '65 Summer '63 Summer '63 Spring '63

Nick Frydas and Chris Withers result came from GM decision at the date deadline.


Players competed in a round robin in groups of four. Each win was worth 1 point. Each group advanced one player to the single elimination rounds. If two players tie for high score in a group, Mark Herman will use some differential of scores to determine who advances. There is also the chance that two second place finishers will advance as well to give a field of 16 for the second round.

First set of games started on 15 October 2003 and should have ended by 15 February 2004
Second set of games started on 15 February 2004 and should end by 15 June 2004
Last set of games should start by 15 June 2004 and complete by 15 October 2004.

Division 1
Name -> vs 1 2 3 4 Pts Notes
1. Tim Hughes W L W W 2  
2. David Dockter W W W W 3 Winner
3. Gary Phillips L L W 'L' 0 1
4. Scott Burns L L W W 1  
Division 2
Name -> vs 1 2 3 4 Pts Notes
1. Dennis Nicholson   L   L 1  
2. Nicholas Pei W W W W 3 Winner
3. Bob Sohn   L   L 0 Withdrew
4. Henry Rice W L W W 2  
Division 3
Name -> vs 1 2 3 4 Pts Notes
1. George Young W L W L 1  
2. Dutch Wilson W     L 1  
3. Michael Mitchell L     L    
4. James Pei W W W W 3 Winner
Division 4
Name -> vs 1 2 3 4 Pts Notes
1. Sean Rowan   L L L 0  
2. Doug Pratto W W W L 2  
3. Cameron Moir W L W W 2  
4. Nels Thompson W W L   2  
Division 5
Name -> vs 1 2 3 4 Pts Notes
1. Taylor Golding   L W W 2  
2. Jonathan Clemens W W W W 3 Winner
3. John Wetherell L L   W 1  
4. Jeff Finkeldey L L L   0  
Division 6
Name -> vs 1 2 3 4 Pts Notes
1. Bill Pettus W W W W 3 Winner
2. Pete Reese L   W L 1  
3. Tim Tow L L   L 0  
4. Baron August L W W   2  
Division 7
Name -> vs 1 2 3 4 Pts Notes
1. Nick Frydas W W   W 2  
2. John Amenta L   L   0 Withdrew
3. Michael Harvath   W   'L' 1 2
4. Andy Bodkin L   W W 1  
Division 8
Name -> vs 1 2 3 4 Pts Notes
1. Chris Withers W W W W 3 Winner
2. Paul Risner L   W   1  
3. Tim Miller L L W W 1  
4. Joe Jackson L   L W 0 Withdrew
Division 9
Name -> vs 1 2 3 4 Pts Notes
1. Bill Thoet   W W L 2  
2. Sandon Kallstrom L   W W 2  
3. James Winslow L L   L 0  
4. Jean Louis Dirion W L W W 2  
Division 10
Name -> vs 1 2 3 4 Pts Notes
1. Jeffrey Donald   L L L 0  
2. Marvin Birnbaum W W L L 1  
3. Tasos Tsoufis W W   L 2  
4. Steve Likevich W W W W 3 Winner
Division 11
Name -> vs 1 2 3 4 Pts Notes
1. Dennis Mason W W L L 1  
2. Jon Gautier 'L'   L     3
3. Matt Ellison W W W W 3 Winner
4. Bruce Wigdor W   L W 1  
Division 12
Name -> vs 1 2 3 4 Pts Notes
1. Ed Beach W W W L 2  
2. Richard Wright L     L    
3. Scott de Brestian L     L    
4. Don Chappell W W W W 3 Winner
Division 13
Name -> vs 1 2 3 4 Pts Notes
1. Scott Harris   L     0 Withdrew
2. Tom Thornsen W W W L 2  
3. Rob Seulowitz   L   L 1  
4. Franz Schubert   W W W 2 Winner
Division 14
Name -> vs 1 2 3 4 Pts Notes
1. Gregory Wilson W W     1  
2. Victor Harpley L   L     Withdrew
3. Jim Gutt   W W W 2  
4. Edgar Gallego     L   1  

Notes:
1. Gary Phillips replaced Mark Giddings after 1 game.
2. Michael Horvath replaced Todd Treadway after 1 game.
3. Jon Gautier replaced Kris Weinschen after 1 game.
'L' for result indicates a loss by the original player, not the replacement.
No color for background indicates a forfeit where the game was not played.

As divisions are completed I will send the results to AREA.
AREA ratings page for For the People: