Google
Home League Cup UEFA Cups National Team EURO World Cup POOL
2011 2012
UEFA EUROPA LEAGUE
UEFA Europa League
Country Rankings
Club Rankings
Turkish Clubs at the Cups
2011-12 Season in Excel
Access List
History
INTERNATIONAL
UEFA Champions League
UEFA Europa League
World Cup 2014
Euro2012
DOMESTIC
Spor Toto SŘper Lig
Bank Asya 1. Lig
Spor Toto 2. Lig
Spor Toto 3. Lig
Amateurs
Ziraat Turkish Cup
Super Cup
National Team
E-MAIL
Erdinš Sivritepe
TURKISH BOOKS
Piknikte D÷mivole
Erdinš Sivritepe'ye Armağan

Barış Karacasu / Şener Yelkenci


Final - Bucure■ti, Romania


Final
09.05 C AtlÚtico Madrid ESP 3-0 ESP Athletic C Bilbao

Qualifying Round 1


Leg 1 Aggregate Leg 2
30.06 07.07 ═F Fuglafj°rður FRO 1-3 2-8 1-5 ISL KR ReykjavÝk
30.06 07.07 FD Daugava Daugavpils LTV 0-5 1-7 1-2 NOR Troms° IL
30.06 07.07 IF Elfsborg Borňs SWE 4-0 5-1 1-1 LUX CS Fola Esch
30.06 07.07 The New Saints WAL 1-1 2-1 1-0 NIR Cliftonville FAC Belfast
30.06 07.07 FC Honka Espoo FIN 0-0 2-0 2-0 EST JK N÷mme Kalju
30.06 07.07 Fulham FC London ENG 3-0 3-0 0-0 FRO NS═ RunavÝk
30.06 07.07 ═BV Vestmannaeyja ISL 1-0 1-2 0-2 IRL St.Patrick's AFC Dublin
30.06 07.07 UN KńerjÚng 97 LUX 1-1 2-6 1-5 SWE BK Hńcken G÷teborg
30.06 07.07 Aalesunds FK NOR 4-1 6-1 2-0 WAL Neath AFC
30.06 07.07 FK Renova Čepčište MKD 2-1 3-3 1-2 NIR Glentoran FC Belfast p 2-3
30.06 07.07 NK Luka Koper SVN 1-1 2-3 1-2 KAZ Ůaxter FK Qara­andř
30.06 07.07 FK Banga Gargždai LTU 0-4 0-7 0-3 AZE Qaraba­ A­dam FK
30.06 07.07 UE Santa Coloma AND 0-1 0-5 0-4 HUN Paksi SE
30.06 07.07 JK Trans Narva EST 1-4 1-7 0-3 MKD FK Rabotnički Skopje
30.06 07.07 FK Rad Beograd SRB 6-0 9-1 3-1 SMR SP Tre Penne Serravalle
30.06 07.07 FK Buducnost Podgorica MNE 1-3 3-4 2-1 ALB KS Flamurtari VlorŰ
30.06 07.07 Ferencvßrosi TC Budapest HUN 3-0 5-0 2-0 ARM Ulis FA Yerevan
30.06 07.07 SSA Jagiellonia Białystok POL 1-0 1-2 0-2 KAZ Erti■ FK Pavlodar
30.06 07.07 AZAL PFK Bakř AZE 1-1 2-3 1-2 BLR FK Mīnsk
30.06 07.07 SK Dinamo Tbilisi GEO 2-0 5-1 3-1 MDA FC Milsami Orhei
30.06 07.07 NK Varteks Varaždin CRO 5-1 6-1 1-0 AND FC Lusitanos la Posa
30.06 07.07 Bananc' FA Yerevan ARM 0-1 1-2 1-1 GEO SK Metalurgi Rustavi
30.06 07.07 Birkirkara FC MLT 0-1 1-2 1-1 ALB KS Vllaznia ShkodŰr
30.06 07.07 NK Široki Brijeg BIH 0-0 0-3 0-3 SVN NK Olimpija Ljubljana
30.06 07.07 FC Spartak Trnava SVK 3-0 4-2 1-2 MNE FK Zeta Golubovci

Qualifying Round 2


Leg 1 Aggregate Leg 2
14.07 21.07 SK Met'alurgi Rustavi GEO 1-1 3-1 2-0 KAZ Erti■ FK Pavlodar
14.07 21.07 Vňlerenga IF Oslo NOR 1-0 2-0 1-0 ARM Mika FA Yerevan
14.07 21.07 KuPS Kuopio FIN 1-0 1-2 0-2 ROM CS Gaz Metan Media■
14.07 21.07 FC Vaduz LIE 0-2 3-3 3-1 SRB FK Vojvodina Novi Sad
14.07 21.07 FK ŠachcŰr Salīhorsk BLR 0-1 2-4 2-3 LTV FK Ventspils
14.07 21.07 MK Maccabi Tel-Aviv ISR 3-1 3-1 0-0 AZE Xəzər FK Lənkəran
14.07 21.07 FC DÚifferdeng 03 LUX 0-0 1-0 1-0 EST FC Levadia Tallinn
14.07 21.07 KecskemÚti TE HUN 1-1 1-1 0-0 KAZ Akt÷be FK
14.07 21.07 BK Hńcken G÷teborg SWE 1-0 3-0 2-0 FIN FC Honka Espoo
14.07 21.07 FK Sūduva Marijampolė LTU 1-1 1-4 0-3 SWE IF Elfsborg Borňs
14.07 21.07 EB/Streymur Eiđi FRO 1-1 1-1 0-0 AZE Qaraba­ A­dam FK
14.07 21.07 FK Željezničar Sarajevo BIH 1-0 1-0 0-0 MDA FC Ůeriff Tiraspol
14.07 21.07 Floriana FC MLT 0-8 0-9 0-1 CYP AEK Lßrnakas
14.07 21.07 Ferencvßrosi TC Budapest HUN 2-1 3-4 1-3 NOR Aalesunds FK aet
14.07 21.07 UE Sant JuliÓ AND 0-2 0-4 0-2 ISR MK Bnei Yehuda Tel-Aviv
14.07 21.07 Llanelli FC WAL 2-1 2-6 0-5 GEO SK Dinamo Tbilisi
14.07 21.07 Írebro SK SWE 0-0 0-2 0-2 BIH FK Sarajevo
14.07 21.07 Anorthosis Ammokhostˇs CYP 3-0 3-2 0-2 GEO SK Gagra Tbilisi
14.07 21.07 FC Iskra-Stali Rţbniţa MDA 1-1 2-4 1-3 CRO NK Varteks Varaždin
14.07 21.07 FK Liepājas metalurgs LTV 1-4 1-4 0-0 AUT FC Red Bull Salzburg
14.07 21.07 KF TiranŰ ALB 0-0 1-3 1-3 SVK FC Spartak Trnava
14.07 21.07 Paksi SE HUN 1-1 4-1 3-0 NOR Troms° IL
14.07 21.07 Glentoran FC Belfast NIR 0-2 0-5 0-3 UKR FK Vorskla Poltava
14.07 21.07 The New Saints WAL 1-3 3-8 2-5 DEN FC Midtjylland
14.07 21.07 KS Vllaznia ShkodŰr ALB 0-0 1-2 1-2 SUI FC Thun
14.07 21.07 FK Metalurg Skopje MKD 0-0 2-3 2-3 BUL PFK Lokomotiv Sofija
14.07 21.07 KR Reykjavik ISL 3-0 3-2 0-2 SVK MŠK Žilina
14.07 21.07 FK Tauras Tauragė LTU 2-3 2-5 0-2 NED ADO Den Haag
14.07 21.07 KS Flamurtari VlorŰ ALB 0-2 1-7 1-5 CZE FK Baumit Jablonec
14.07 21.07 FK Mīnsk BLR 1-1 2-5 1-4 TUR Gaziantepspor K
14.07 21.07 FK Rad Beograd SRB 0-1 1-2 1-1 GRE AS Olympiakˇs Vˇlos
14.07 21.07 AC Juvenes/Dogana Serravalle SMR 0-1 0-4 0-3 MKD FK Rabotnički Skopje
14.07 21.07 TPS Turku FIN 0-1 0-1 0-1 BEL KVC Westerlo
14.07 21.07 Crusaders FC Belfast NIR 1-3 1-7 0-4 ENG Fulham FC London
14.07 21.07 NK Domžale SVN 1-2 2-5 1-3 CRO RNK Split
14.07 21.07 NK Olimpija Ljubljana SVN 2-0 3-1 1-1 IRL Bohemians FC Dublin
14.07 21.07 WKS Śląsk Wrocław POL 1-0 3-3 2-3 SCO Dundee United FC
14.07 21.07 FH Hafnarfj÷rđur ISL 1-1 1-3 0-2 POR CD Nacional Madeira
14.07 21.07 Ůaxter FK Qara­andř KAZ 2-1 2-3 0-2 IRL St.Patrick's AFC Dublin
14.07 21.07 FK Rudar Pljevlja MNE 0-3 0-5 0-2 AUT FK Austria Wien

Qualifying Round 3


Leg 1 Aggregate Leg 2
28.07 04.04 FC Dinamo Bucure■ti ROM 2-2 4-3 2-1 CRO NK Varteks Varaždin
28.07 04.04 AEK Lßrnakas CYP 3-0 5-2 2-2 CZE FK Mladß Boleslav
28.07 04.04 Aalesunds FK NOR 4-0 5-1 1-1 SWE IF Elfsborg Borňs
28.07 04.04 Club Brugge KV BEL 4-1 4-2 0-1 AZE Qarabağ A­dam FK
28.07 04.04 FK Alanija Vladikavkaz RUS 1-1 2-2 1-1 KAZ Akt÷be FK p 4-2
28.07 04.04 C AtlÚtico Madrid ESP 2-1 4-1 2-0 NOR Str°msgodset IF Drammen
28.07 04.04 FK Vorskla Poltava UKR 0-0 2-0 2-0 IRL Sligo Rovers FC
26.07 04.04 MK Bnei Yehuda Tel-Aviv ISR 1-0 1-3 0-3 SWE Helsingborgs IF
28.07 04.04 FC Red Bull Salzburg AUT 1-0 4-0 3-0 SVK FK Senica
28.07 04.04 SK Met'alurgi Rustavi GEO 2-5 2-7 0-2 FRA Stade Rennais FC
28.07 04.04 Bursaspor K TUR 2-1 5-2 3-1 BLR FK Homel'
28.07 04.04 PFK Levski Sofija BUL 2-1 3-3 1-2 SVK FC Spartak Trnava p 4-5
28.07 04.04 Gaziantepspor K TUR 0-1 0-1 0-0 POL KP Legia Warszawa
28.07 04.04 1.FSV Mainz 05 GER 1-1 2-2 1-1 ROM CS Gaz Metan Media■ p 3-4
28.07 04.04 Stoke City FC ENG 1-0 2-0 1-0 CRO HNK Hajduk Split
28.07 04.04 CD Nacional Madeira POR 3-0 4-2 1-2 SWE BK Hńcken G÷teborg
28.07 04.04 SV Ried AUT 2-0 4-4 2-4 DEN Br°ndby IF
28.07 04.04 KR ReykjavÝk ISL 1-4 1-6 0-2 GEO SK Dinamo Tbilisi
28.07 04.04 WKS Śląsk Wrocław POL 0-0 0-0 0-0 BUL PFK Lokomotiv Sofija p 4-3
28.07 04.04 ÄFK Željezničar Sarajevo BIH 0-2 0-8 0-6 ISR MK Maccabi Tel-Aviv
28.07 04.04 US CittÓ di Palermo ITA 2-2 3-3 1-1 SUI FC Thun
28.07 04.04 Anorthosis Ammokhostˇs CYP 0-2 2-3 2-1 MKD FK Rabotnički Skopje
28.07 04.04 Vňlerenga IF Oslo NOR 0-2 0-5 0-3 GRE PAOK ThessalonÝkis
28.07 04.04 MK Hapoel Tel-Aviv ISR 4-0 5-2 1-2 LIE FC Vaduz
28.07 04.04 AS Omˇnoia LefkosÝas CYP 3-0 3-1 0-1 NED ADO Den Haag
28.07 04.04 BSC Young Boys Bern SUI 3-1 5-1 3-1 BEL KVC Westerlo
28.07 04.04 FC DÚifferdeng 03 LUX 0-3 0-6 0-3 GRE AS Olympiakˇs Vˇlos
28.07 04.04 FK Ventspils LTV 1-2 1-9 0-7 SRB FK Crvena zvezda Beograd
28.07 04.04 RNK Split CRO 0-0 0-2 0-2 ENG Fulham FC London
28.07 04.04 AZ Alkmaar NED 2-0 3-1 1-1 CZE FK Baumit Jablonec
28.07 04.04 FK Karpaty L'viv UKR 2-0 5-1 3-1 IRL St.Patrick's AFC Dublin
28.07 04.04 Paksi SE HUN 1-1 2-5 1-4 SCO Heart of Midlothian FC Edinburgh
28.07 04.04 AC Sparta Praha CZE 5-0 7-0 2-0 BIH FK Sarajevo
28.07 04.04 NK Olimpija Ljubljana SVN 1-1 3-4 2-3 AUT FK Austria Wien
28.07 04.04 FC Midtjylland DEN 0-0 1-2 1-2 POR Vitˇria SC GuimarŃes

Play-off Round


Leg 1 Aggregate Leg 2
18.08 25.08 KP Legia Warszawa POL 2-2 5-4 3-2 RUS FK Spartak Moskva
18.08 25.08 Ekranas Panevėžys LTU 1-0 1-4 0-4 ISR MK Hapoel Tel-Aviv
18.08 25.08 FK Lokomotiv Moskva RUS 2-0 3-1 1-1 SVK FC Spartak Trnava
18.08 25.08 FC Vaslui ROM 2-0 2-1 0-1 CZE AC Sparta Praha
18.08 25.08 HJK Helsinki FIN 2-0 3-6 1-6 GER FC Schalke 04 Gelsenkirchen
18.08 25.08 SK Zest'aponi GEO 3-3 3-5 0-2 BEL Club Brugge KV
18.08 25.08 PFK Litex Loveč BUL 1-2 1-3 0-1 UKR FK Dinamo Ky´v
18.08 25.08 FK Austria Wien AUT 3-1 3-2 0-1 ROM CS Gaz Metan Media■
18.08 25.08 FK Vorskla Poltava UKR 2-1 5-3 3-2 ROM FC Dinamo Bucure■ti
18.08 25.08 Aalesunds FK NOR 2-1 2-7 0-6 NED AZ Alkmaar
18.08 25.08 AS Omˇnoia LefkosÝas CYP 2-1 2-2 0-1 AUT FC Red Bull Salzburg
18.08 25.08 MK Maccabi Tel-Aviv ISR 3-0 4-2 1-2 GRE Panathina´kos AO ┴thÝna
18.08 25.08 FC Steaua Bucure■ti ROM 2-0 3-1 1-1 BUL PFK CSKA Sofija
18.08 25.08 FC Thun SUI 0-1 1-5 1-4 ENG Stoke City FC
18.08 25.08 FC NordsjŠlland Farum DEN 0-0 1-2 1-2 POR Sporting CP Lisboa
18.08 25.08 Be■ikta■ JK Ţstanbul TUR 3-0 3-2 0-2 RUS FK Alanija Vladikavkaz
18.08 25.08 Bursaspor K TUR 1-2 3-4 2-2 BEL RSC Anderlecht Bruxelles
18.08 25.08 PAOK ThessalonÝkis GRE 2-0 3-1 1-1 UKR FK Karpaty L'viv
18.08 25.08 WKS Śląsk Wrocław POL 1-3 2-4 1-1 ROM FC Rapid Bucure■ti
18.08 25.08 R Standard LiŔge BEL 1-0 4-1 3-1 SWE Helsingborgs IF
18.08 25.08 Hannover 96 GER 2-1 3-2 1-1 ESP Sevilla FC
18.08 25.08 FK Metalist Kharkiv UKR 0-0 4-0 4-0 FRA FC Sochaux-MontbÚliard
18.08 25.08 Fulham FC London ENG 3-0 3-1 0-1 UKR FK Dnipro Dnipropetrovs'k
18.08 25.08 FK Crvena zvezda Beograd SRB 1-2 1-6 0-4 FRA Stade Rennais FC
18.08 25.08 Shamrock Rovers FC Dublin IRL 1-1 3-2 2-1 SRB FK Partizan Beograd aet
18.08 25.08 Rosenborg BK Trondheim NOR 0-0 1-2 1-2 CYP AEK Lßrnakas
18.08 25.08 ŠK Slovan Bratislava SVK 1-0 2-1 1-1 ITA Roma AS
18.08 25.08 FC DÚifferdeng 03 LUX 0-4 0-6 0-2 FRA Paris St.Germain FC
18.08 25.08 Heart of Midlothian FC Edinburgh SCO 0-5 0-5 0-0 ENG Tottenham Hotspor FC London
18.08 25.08 NK Maribor SVN 2-1 3-2 1-1 SCO Rangers FC Glasgow
18.08 25.08 CD Nacional Madeira POR 0-0 0-3 0-3 ENG Birmingham City FC
18.08 25.08 AEK ┴thÝna GRE 1-0 2-1 1-1 GEO SK Dinamo Tbilisi aet
18.08 25.08 Athletic C Bilbao ESP 0-0 NG NG TUR Trabzonspor K
18.08 25.08 SS Lazio Roma ITA 6-0 9-1 3-1 MKD FK Rabotnički Skopje
18.08 25.08 Celtic FC Glasgow SCO 0-0 1-3 1-3 SUI FC Sion
18.08 25.08 SV Ried AUT 0-0 0-5 0-5 NED PSV Eindhoven
18.08 25.08 C AtlÚtico Madrid ESP 2-0 6-0 4-0 POR Vitˇria SC GuimarŃes
18.08 25.08 SC Braga POR 0-0 2-2 2-2 SUI BSC Young Boys Bern

Group Stage


Group A

P G F A P G F A
GRE PAOK ThessalonÝkis 12 6 10 6 Proceeds to next round
RUS FK Rubin Kazan' 11 6 11 5 Proceeds to next round
ENG Tottenham Hotspur FC London 10 6 9 4
IRL Shamrock Rovers FC Dublin 0 6 4 19

15.09 30.11
PAOK 0-0 2-1 Tottenham
Shamrock Rovers 0-3 1-4 Rubin
29.09 15.12
Rubin 2-2 1-1 PAOK
Tottenham 3-1 4-0 Shamrock Rovers
20.10 03.11
Tottenham 1-0 0-1 Rubin
PAOK 2-1 3-1 Shamrock Rovers

Group B

P G F A P G F A
BEL R Standard LiŔge 14 6 9 1 Proceeds to next round
GER Hannover 96 11 6 9 7 Proceeds to next round
DEN FC K°benhavn 5 6 5 9
UKR FK Vorskla Poltava 2 6 4 10

15.09 30.11
Hannover 0-0 0-2 Standard
K°benhavn 1-0 1-1 Vorskla
29.09 15.12
Vorskla 1-2 1-3 Hannover
Standard 3-0 1-0 K°benhavn
20.10 03.11
Standard 0-0 3-1 Vorskla
Hannover 2-2 2-1 K°benhavn

Group C

P G F A P G F A
NED PSV Eindhoven 16 6 13 5 Proceeds to next round
POL KP Legia Warszawa 9 6 7 9 Proceeds to next round
ISR MK Hapoel Tel-Aviv 7 6 10 9
ROM FC Rapid Bucure■ti 3 6 5 12

15.09 30.11
Hapoel TA 0-1 3-1 Rapid
PSV 1-0 3-0 Legia
29.09 15.12
Legia 3-2 0-2 Hapoel TA
Rapid 1-3 1-2 PSV
20.10 03.11
Rapid 0-1 1-3 Legia
Hapoel TA 0-1 3-3 PSV

Group D

P G F A P G F A
POR Sporting CP Lisboa 12 6 8 4 Proceeds to next round
ITA SS Lazio Roma 9 6 7 5 Proceeds to next round
ROM FC Vaslui 6 6 5 8
SUI FC ZŘrich 5 6 5 8

15.09 1.12
ZŘrich 0-2 0-2 Sporting
Lazio 2-2 0-0 Vaslui
29.09 14.12
Vaslui 2-2 0-2 ZŘrich
Sporting 2-1 0-2 Lazio
20.10 3.11
Sporting 2-0 0-1 Vaslui
ZŘrich 1-1 0-1 Lazio

Group E

P G F A P G F A
TUR Be■ikta■ JK Ţstanbul 12 6 13 7 Proceeds to next round
ENG Stoke City FC 11 6 10 7 Proceeds to next round
UKR FK Dinamo Ky´v 7 6 7 7
ISR MK Maccabi Tel-Aviv 2 6 8 17

15.09 1.12
Dinamo Ky´v 1-1 1-1 Stoke
Be■ikta■ 5-1 3-2 Maccabi TA
29.09 14.12
Maccabi TA 1-1 3-3 Dinamo Ky´v
Stoke 2-1 1-3 Be■ikta■
20.10 3.11
Stoke 3-0 2-1 Maccabi TA
Dinamo Ky´v 1-0 0-1 Be■ikta■

Group F

P G F A P G F A
ESP Athletic Bilbao 13 6 11 8 Proceeds to next round
AUT FC Red Bull Salzburg 10 6 11 8 3 2 3 3 Proceeds to next round
FRA Paris St.Germain FC 10 6 8 7 3 2 3 3
SVK ŠK Slovan Bratislava 1 6 4 11

15.09 1.12
Slovan 1-2 1-2 Bilbao
PSG 3-1 0-2 Salzburg
29.09 14.12
Salzburg 3-0 3-2 Slovan
Bilbao 2-0 2-4 PSG
20.10 3.11
Bilbao 2-2 1-0 Salzburg
Slovan 0-0 0-1 PSG

Group G

P G F A P G F A
UKR FK Metalist Kharkiv 14 6 15 6 Proceeds to next round
NED AZ Alkmaar 8 6 10 7 2 2 4 4 Proceeds to next round
AUT FK Austria Wien 8 6 10 11 2 2 4 4
SWE Malm÷ FF 1 6 3 15

15.09 30.11
AZ 4-1 0-0 Malm÷
Austria 1-2 1-4 Metalist
29.09 15.12
Metalist 1-1 1-1 AZ
Malm÷ 1-2 0-2 Austria
20.10 03.11
Malm÷ 1-4 1-3 Metalist
AZ 2-2 2-2 Austria

Group H

P G F A P G F A
BEL Club Brugge KV 11 6 12 9 4 2 3 2 Proceeds to next round
POR SC Braga 11 6 12 6 1 2 2 3 Proceeds to next round
ENG Birmingham City FC 10 6 8 8
SVN NK Maribor 1 6 6 15

15.09 30.11
Brugge 2-0 4-3 Maribor
Birmingham 1-3 0-1 Braga
29.09 15.12
Braga 1-2 1-1 Brugge
Maribor 1-2 0-1 Birmingham
20.10 03.11
Maribor 1-1 1-5 Braga
Brugge 1-2 2-2 Birmingham

Group I

P G F A P G F A
ESP C AtlÚtico Madrid 13 6 11 4 Proceeds to next round
ITA Udinese C 9 6 6 7 Proceeds to next round
SCO Celtic FC Glasgow 6 6 6 7
FRA Stade Rennais FC 2 6 5 10

15.09 30.11
Udinese 2-1 0-0 Rennes
AtlÚtico 2-0 1-0 Celtic
29.09 15.12
Celtic 1-1 1-1 Udinese
Rennes 1-1 1-3 AtlÚtico
20.10 03.11
Rennes 1-1 1-3 Celtic
Udinese 2-0 0-4 AtlÚtico

Group J

P G F A P G F A
GER FC Schalke 04 Gelsenkirchen 14 6 13 2 Proceeds to next round
ROM FC Steaua Bucure■ti 8 6 9 11 Proceeds to next round
ISR MK Maccabi Hejfß 6 6 10 12
CYP AEK Lßrnakas 5 6 4 11

15.09 1.12
Maccabi Hejfß 1-0 1-2 AEL Lßrnakas
Steaua 0-0 1-2 Schalke
29.09 14.12
Schalke 3-1 3-0 Maccabi Hejfß
AEK Lßrnakas 1-1 1-3 Steaua
20.10 3.11
AEK Lßrnakas 0-5 0-0 Schalke
Maccabi Hejfß 5-0 2-4 Steaua

Group K

P G F A P G F A
NED FC Twente Enschede 13 6 14 7 Proceeds to next round
POL TS Wisła Krakˇw 9 6 8 13 Proceeds to next round
ENG Fulham FC London 8 6 9 6
DEN OB Odense 4 6 9 14

15.09 1.12
Wisła 1-3 2-1 OB
Fulham 1-1 0-1 Twente
29.09 14.12
Twente 4-1 1-2 Wisła
OB 0-2 2-2 Fulham
20.10 3.11
OB 1-4 2-3 Twente
Wisła 1-0 1-4 Fulham

Group L

P G F A P G F A
BEL RSC Anderlecht Bruxelles 18 6 18 5 Proceeds to next round
RUS FL Lokomotiv Moskva 12 6 14 11 Proceeds to next round
GRE AEK ┴thÝna 3 6 8 15 3 2 4 3
AUT SK Sturm Graz 3 6 5 14 3 2 3 4

15.09 1.12
Sturm 1-2 1-3 Lokomotiv
Anderlecht 4-1 2-1 AEK ┴thÝna
29.09 14.12
Lokomotiv 0-2 3-5 Anderlecht
AEK ┴thÝna 1-2 3-1 Sturm
20.10 3.11
Lokomotiv 3-1 3-1 AEK ┴thÝna
Sturm 0-2 0-3 Anderlecht

Round of 32


Leg 1 Aggregate Leg 2
16.02 22.02 FC Porto POR 1-2 1-6 0-4 ENG Manchester City FC
14.02 23.02 FK Rubin Kazan' RUS 0-1 0-2 0-1 GRE Olympiakˇs SFP Pireßs
14.02 23.02 SC Braga POR 0-2 1-2 1-0 TUR Be■ikta■ JK Ţstanbul
16.02 23.02 AFC Ajax Amsterdam NED 0-2 2-3 2-1 ENG Manchester United FC
16.02 23.02 FK Lokomotiv Moskva RUS 2-1 2-2 0-1 ESP Athletic C Bilbao
16.02 23.02 FC Red Bull Salzburg AUT 0-4 1-8 1-4 UKR FK Metalist Kharkiv
16.02 23.02 Stoke City FC ENG 0-1 0-2 0-1 ESP ValŔncia CF
16.02 23.02 AZ Alkmaar NED 1-0 2-0 1-0 BEL RSC Anderlecht Bruxelles
16.02 23.02 SS Lazio Roma ITA 1-3 1-4 0-1 ESP C AtlÚtico Madrid
16.02 23.02 FC Steaua Bucure■ti ROM 0-1 0-2 0-1 NED FC Twente Enschede
16.02 23.02 FC Viktoria Plzeň CZE 1-1 2-4 1-3 GER FC Schalke 04 Gelsenkirchen aet
16.02 23.02 TS Wisła Krakˇw POL 1-1 1-1 0-0 BEL R Standard LiŔge
16.02 23.02 Udinese C ITA 0-0 3-0 3-0 GRE PAOK ThessalonÝkis
16.02 23.02 Trabzonspor K TUR 1-2 2-6 1-4 NED PSV Eindhoven
16.02 23.02 Hannover 96 GER 2-1 3-1 1-0 BEL Club Brugge KV
16.02 23.02 KP Legia Warszawa POL 2-2 2-3 0-1 POR Sporting CP Lisboa

Round of 16


Leg 1 Aggregate Leg 2
FK Metalist Kharkiv UKR 0-1 2-2 2-1 GRE Olympiakˇs SFP Pireßs
Sporting CP Lisboa POR 1-0 3-3 2-3 ENG Manchester City FC
FC Twente Enschede NED 1-0 2-4 1-4 GER FC Schalke 04 Gelsenkirchen
R Standard LiŔge BEL 2-2 2-6 0-4 GER Hannover 96
ValŔncia CF ESP 4-2 5-3 1-1 NED PSV Eindhoven
AZ Alkmaar NED 2-0 3-2 1-2 ITA Udinese C
C AtlÚtico Madrid ESP 3-1 6-1 3-0 TUR Be■ikta■ JK Ţstanbul
Manchester United FC ENG 2-3 3-5 1-2 ESP Athletic C Bilbao

Quarter Finals


Leg 1 Aggregate Leg 2
29.03 05.04 C AtlÚtico Madrid ESP 2-1 4-2 2-1 GER Hannover 96
29.03 05.04 AZ Alkmaar NED 2-1 2-5 0-4 ESP ValŔncia CF
29.03 05.04 Sporting CP Lisboa POR 2-1 3-2 1-1 UKR FK Metalist Kharkiv
29.03 05.04 FC Schalke 04 Gelsenkirchen GER 2-4 4-6 2-2 ESP Athletic C Bilbao

Semi Finals


Leg 1 Aggregate Leg 2
19.04 26.04 C AtlÚtico Madrid ESP 4-2 5-2 1-0 ESP ValŔncia CF
19.04 26.04 Sporting CP Lisboa POR 2-1 3-4 1-3 ESP Athletic C Bilbao
Home League Cup UEFA Cups National Team EURO World Cup POOL