Google
Home League Cup UEFA Cups National Team EURO World Cup POOL
2011 2012
POOL
POOL
Tahmin Giriş Sayfaları
*
Weekly Predictions
Haftalık Tahminler
Turkish Soccer POOL
Genel Tahmin Oyunu
Find 0-0 Game
0-0 lık Bir Maç Bul
Beat the Favourites
Favorilerin Yanlışını Bul
Beat the Champ
Son Şampiyonu Geç
Lucky 7
7 Sayısının Uğuru
Leagues
Lig Maçları
Cup
Kupa maçları
Super Cup
Süper Kupa
*
All Time Lists
Tüm Zamanlar Tabloları
Hall of Fame
Onur Listeleri
Rules (in English)
Kurallar (İngilizce)
Rules (in Turkish)
Kurallar (Türkçe)
POOL Calendar
Sezon Takvimi
DOMESTIC
Spor Toto Süper Lig
Bank Asya 1. Lig
Spor Toto 2. Lig
Spor Toto 3. Lig
Amateurs
Ziraat Turkish Cup
Super Cup
National Team
INTERNATIONAL
UEFA Champions League
UEFA Europa League
World Cup 2014
Euro2012
E-MAIL
Erdinç Sivritepe
TURKISH BOOKS
Piknikte Dömivole
Erdinç Sivritepe'ye Armağan

Barış Karacasu / Şener Yelkenci


Kurallar


Burası Süper Lig maçlarını tahmin ederek sekiz değişik oyun oynayabileceğiniz bir bölüm.
Oyunlar eğlence amaçlı olduğu ve kazananlara ödül verilmiyor.

POOL a herkes katılabilir, hiçbir kısıtlama yok. Bir kişi başka "Nickname - Kullanıcı adı" ile birden fazla tahminde de bulunabilir.

Nasıl oynayabilirsiniz?
Bütün yapmanız gereken "Tahmin Girişi" sayfasındaki kutulara tahminlerinizi girmek ve sayfanın altındaki "Submit" düğmesine klikleyerek yollamaktır.

Oynayacağınız oyunlar
POOL da oynayacağınız oyunların ilk dördü yıl boyu oynanan oyunlar.
1 - Genel Tahmin Oyunu - Sezon boyu maçlarda hangi takımın kazanacağını yada berabere biteceğini bilmeye çalışacağınız bir oyun.
2 - 0-0 lık Bir Maç Bul - 34 hafta boyunca her hafta hangi maçın 0-0 biteceğini tahmin etmeye çalışacağınız bir oyun.
3 - Favorilerin Yanlışını Bul - Her hafta tahminlerde iki sanal oyuncu da göreceksiniz. Siz 34 hafta boyunca Favorilerin seçtiği sonuçlardan hangisinde yanılacağını bulmaya çalışacaksınız.
4 - Son Şampiyonu Geç - Bu oyunda bir önceki hafta herkesten çok puan toplamış olan oyuncuyu bir hafta sonra geçmeye çalıiacağınız bir oyun.
5 - 7 Sayısını Uğuru - Bu oyun için haftalık maç listesinde 7. sırada yer alan maçın gerçek skorunu bilmeye çalışacaksınız.
6 - Lig Maçları - Oyuncular ayni Spor Toto Süper Ligdeki gibi 4 ayrı ligde bir araya geliyorlar ve tek devreli olmak üzere her hafta birbirleri ile maç yapıyorlar. Tek devreli oynandığı için bir sezonda iki kez oynanıyor.
7 - Kupa Maçları - Oyuncular birbirleri ile eşleşerek ve iki maçlık eleme turları ile rakiplerini elemeye çalışıyor. Bu oyunda yılda iki kez oynanıyor.
8 - Süper Kupa - Son Süper Lig şampiyonu ile Kupa şampiyonunun oynadığı tek maçlık bir oyun. Yılda iki kez oynanıyor.

Tahmin Giriş Sayfası
Bu sayfanın en üst bölümünde yer alan "IDENTIFICATION" bölümünde kim olduğunuzu yazıyorsunuz.
Nickname kutusuna bir Kullanıcı Adı yazacaksınız ve sezon boyunca bu isimle oyunlara katılacaksınız.
Name kutusuna gerçek adınızı, E-Mail kutusuna e-posta adresinizi, City kutusuna oturduğunuz şehrin adını yazıyorsunuz. E-posta adresleriniz hiçbir şekilde yayınlanmayacak.
Eğer kullandığınız kullanıcı adı başka oyuncu tarafından da kullanılmıyor ise daha sonraki girişlerinizde sadece Nickname kutusunu doldurmak yeterli olacaktır.
Bu bölümün altında o hafta oynanacak maçların olduğu bölüm geliyor. Maç satırlarında ilk olarak maç numarası, tarihi ve saati yer alıyor. Daha sonra iki takım ve aralarında tahmininizi gireceğiniz bir kutu var.
İlk isim ev sahibi takımın ismi, ikincisi ise misafir takımın ismi. Siz maçı birinci takımın kazanacağını tahmin ediyorsanız kutuya 1, ikinci takımın kazanacağını tahmin ediyorsanız 2, berabere kalacaklarını tahmin ediyorsanız 0 gireceksiniz.
9 maçın altında "Joker" isimli bir kutu göreceksiniz. Bu kutuya da maç numaralarından birini gireceksiniz. Numarasını girdiğiniz maçın sonucunu bilirseniz, o maçtan alacağınız puan ikiye katlanacak.
Burada oynanan 8 oyundan beşini 9 maç sonucu ve Joker kutularına gireceğiniz tahminler ile oynayacaksınız. Geriye kalan üç kutuda ise diğer üç oyunu oynuyorsunuz. 0-0 biteceğini tahmin ettiğiniz maç numarasını "Find a 0-0 Game" kutusuna, Favorilerin yanlış tahmin edeceğini sandığınız maçın numarasını "Beat the Favourites" kutusuna gireceksiniz. Son kutu ise Mavi harflerle yazılı 7 sayısının uüuru için ayrılmış. Bu kutuya 7 numaralı maçın kaç kaç biteceğini tahmin olarak giriyorsunuz.

Zamanlama
Tahminlerinizi yaptığınız da yolladığınız tahminler klik ettiğiniz andaki tarih, saat, dakika, saniye olarak sisteme otomatik olarak kaydediliyor. Bu zamanın tahminini yaptığınız maçın başlama zamanından önce olması gerekiyor. Maç başladı ise o maç için tahmin yaparsanız, o tahmin geçerli olmayacak.
Maçlar başlayasıya dek tahmin yollayamayan oyuncular henüz başlamamış maçlar için tahmin yollayabiliyor.

Tahmin Değiştirme
Ayni maçlar için birden fazla tahmin yapabiliryor ve daha önce yaptığınız tahmin(ler)i değiştirebiliyorsunuz. Birden fazla tahmin yaptığınızda maç başlamadan yolladığınız en son tahmin geçerli olacaktır.

Hatırlatma E-Postaları
Her Çarşamba günü oyunculara tahminlerini yollamalarını hatırlatacak birer e-posta gönderilecektir. Bu e-postaları almak istemeyenler bana yazarlarsa adresleri e-posta adreslerinden silinecektir.
E-postalarda zaman zaman bazı duyurularda yapılıyor.


Genel Tahmin Oyunu


Eğer maç sonucunu 1 tahmin ederek bilirseniz o maç için 3 puan kazanacaksınız.
Eğer maç sonucunu 2 tahmin ederek bilirseniz o maç için 4 puan kazanacaksınız.
Eğer maç sonucunu 0 tahmin ederek bilirseniz o maç için 5 puan kazanacaksınız.
Joker kutusuna yazdığınız maçın sonucunu bilirseniz o maç için alacağınız puan iki ile çarpılacak.
9 maçta alacağınız puanlar toplanacak ve o Haftanın Puanı olacak. Haftanın Puanı en çok olan oyuncu haftanın şampiyonu olacak.
34 hafta sonunda hafalık puanlar giderek toplanacak ve sonunda Genel Tahmin Oyunu kazananı belli olacak.


0-0 lık Bir Maç Bul


Bu oyunda bulduğunuz her 0-0 lık maç için 1 puan alacaksınız. Bildiğiniz haftada yanlış tahmin yapan oyuncu sayısı da beraberlik durumlarını bozmak için ek puan olarak toplanacaktır.
Bu her iki puan da yıl boyu toplanacak ve sonunda oyunu kazanan belli olacaktır.


Favorilerin Yanlışını Bul


Tahminler arasında iki sanal oyuncu bulacaksınız - "Favourites - Favoriler" ve "Underdogs - Sürprizler". Bu sanal oyuncuların tahminleri sizin tahminlerinizden oluşuyor. Her maç için en çok seçilen tahmin o maç için Favorilerin tahmini oluyor. En seçilen tahmin ise Sürprizlerin tahmini oluyor.
Bu oyunda önce favorilerin tahminini sonra da bu tahminlerin hangisinin yanlış olacağını tahmin etmeniz gerekiyor. Tüm tahminler gelmeden Favorilerin tahminleri kesinleşmiyor. Bu nedenle sanki zor gibi gelebilecek bu aşama aslında hiç zor değil, çünkü özellikle BJK, FB, GS maçlarında en çok seçilen tahminlerin bu takımların galibiyetleri olacağı muhakkak. Diğer maçlarda da genel eğilim ev sahiplerinin galibiyeti yönünde.
Bu oyunda bulduğunuz her Favori yanlışı için 1 puan alacaksınız. Bildiğiniz haftada yanlış tahmin yapan oyuncu sayısı da beraberlik durumlarını bozmak için ek puan olarak toplanacaktır.
Bu her iki puan da yıl boyu toplanacak ve sonunda oyunu kazanan belli olacaktır.


Son Şampiyonu Geç


Her hafta bir önceki haftanın şampiyonu ile bir maç yapacaksınız. Bu maçta haftalık puanınız attığınız gol olacak. Galibiyet için 3 beraberlik için 1 puan alacaksınız. 34 hafta boyunca topladığınız puanlara göre sıralama yapılacak ve ençok puan toplayan oyuncu oyunu kazanırken, şampiyonların da her haftalık sonuçları toplanacak ve bu oyunda bir de şampiyon oyunculardan birinci çıkacak.
Bir önceki haftanın şampiyonu ilk maç başlamadan tahminlerini yollamamışise o hafta şampiyon yerine önceki haftayı ikinci bitiren oyuncu şampiyonun yerini alıyor.


7 Sayısının Uğuru


Bu oyuna üç canlı olaarak başlayacaksınız. 7. maçın sonucunu 2-1 tahmin ettiğinizi varsayalım.
7. maç 2-1 biterse bir can kazanacak ve dört canlı olacaksınız.
7. maç 2-1 değil ama birinci takımın galibiyeti ile biterse üç canlı olarak kalacaksınız.
7. maçı birinci takım kazanamazsa canlarınızdan birini kaybedeceksiniz ve iki canlı olacaksınız.
Üç canını da kaybeden oyuncular oyundan çıkacaklar diğerleri devam edecek. Bir oyuncu kalana dek oyun devam edecek. Son haftada birden fazla oyuncu ayni zamanda cansız kalır ve başka canlı oyuncu kalmazsa son hafta ölen oyuncular oyunun galibi sayılacaklar.
Bu oyun bittiği hafta sonrasında en az üç hafta daha maç oynancak ise yeni oyun başlayacak.


Lig Maçları


Lig maçları herkesin doğrudan katılacakları oyunlar değil. 4 ayrı ligde toplam 64 oyuncu arasında oynanıyor. Bu oyuncular bir önceki lig maçları sonunda belirleniyor. Bu oyuncular her devrenin ikinci (2. ve 19.haftalar) haftasında tahmin yaparlarsa lige alınıyorlar ve fikstür düzenleniyor.
Pool ligleri Türkiye ligleri gibi Süper Lig, 1. Lig, 2. Lig ve 3. Lig olarak oynanıyor. Her grupta 16 oyuncu var. Oyuncular 15 hafta boyunca birbirleri ile 3 puanlı galibiyet kuralı ile maç yapıyorlar ve devre sonunda her ligden 3 takım düşüyor, 3 takım çıkıyor.
Lig maçlarında tahminlerin sürekli yollanması liglerin sağlıklı devamı açısından çok önemli. O nedenle oyuncular bir hafta tahmin yollamayı unuttuklarında unutan oyuncu otomatik olarak o haftayı yenik kapatıyor ama rakibi onun yerine Favoriler ile maç yapıyor. Ayni oyuncu ikinci kez tahmin yapmayı unutursa gene otomatik olarak yeniliyor ama rakipleri bu defa Sürprizler sanal oyuncusu ile maç yapıyor. Ayni oyuncu üçüncü kez tahmin yapmayı unutursa bu oyuncu ligden çıkartılıyor ve bir daha lig maçlarına katılması yasaklanıyor. Bu oyuncunu o zamana dek yaptığı tüm maçlar siliniyor.
O nedenle lig maçlarına katılacak oyuncuların haftalık hatırlatma e-postalarını almaları önem kazanıyor.
Liglere katılma hakkı olduğu halde ikinci haftalarda tahmin yapmadıkları için fikstür dışı kalan oyuncular bir sonraki ligde en alt ligden başlayabiliyorlar.

Lig Fikstürleri:

  Hafta   3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17
      20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 Spor Toto Süper Lig
 
  Hafta   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 POOL Ligleri

    a - p b c d e f g h i j k l m n o
    b - o a p c d e f g h i j k l m n
    c - n o a b p d e f g h i j k l m
    d - m n o a b c p e f g h i j k l
    e - l m n o a b c d p f g h i j k
    f - k l m n o a b c d e p g h i j
    g - j k l m n o a b c d e f p h i
    h - i j k l m n o a b c d e f g p
    i - h p j k l m n o a b c d e f g
    j - g h i p k l m n o a b c d e f
    k - f g h i j p l m n o a b c d e
    l - e f g h i j k p m n o a b c d
    m - d e f g h i j k l p n o a b c
    n - c d e f g h i j k l m p o a b
    o - b c d e f g h i j k l m n p a
    p - a i b j c k d l e m f n g o h

Kupa Maçları


Kupa maçlarına katılmada kısıtlama yok. Herkes katılabiliyor. Tek kısıtlama üçüncü haftalarda (3. ve 20. haftalar) tahmin yapmış olmak gerekiyor. Çünkü kupa fikstürü bu haftalarda tahmin yapan oyuncular ile çekiliyor.
Oyuncular turlarda bir başka oyuncu ile eşleşiyorlar. Finale dek iki maçlı eleme sisteme göre rakiplerini eliyorlar. Final maçı tek maç üzerinden oynanıyor.
İki maçlı turlarda ya da finalde beraberlik olursa beraberliği bozmak için şu karşılaştırmalar yapılıyor:
1 - Üçüncü haftalardan başlayarak kupa süresince toplanan haftalık puanlar toplamı,
2 - Turnuva öncesi seribaşı durumu

Fikstür
1. Tur - 128 ler turu (64 ten fazla oyuncu katılıyorsa)
Seribaşı 1-128, 2-127, 3-126, vb.
2. Tur - 64 ler turu
Seribaşı 1-64, 2-63, 3-62, vb.
3. Tur - 32 ler turu
Seribaşı 1-32, 2-31, 3-30, vb.
4. Tur - 16 lar turu
Seribaşı 1-16, 2-15, 3-14, vb.
Çeyrek Final
Seribaşı 1-8, 2-7, 3-6, 4-5
Yarı Final
Seribaşı 1-4, 2-3
Final
Seribaşı 1-2

Eğer seribaşı olmayan bir oyuncu seribaşını yenerse sonraki turlara yendiği seribaşı numarası ile devam ediyor ancak beraberlik bozucu kuralda gene kendi seribaşı numarası kullanılıyor.

Seribaşları son kupa maçlarına göre sıralanıyorlar. Şampiyon 1, finalist 2, yarı finalistler 3,,4, Çeyrek finalistler 5,6,7,8 gibi giderek sıralanıyorlar. Bir oyuncu bir turdaki iki maçında da tahmin yapmadı ise yeni oyuncu gibi seribaşı sıralamasına katılacaklar.
Yeni oyuncular (geçen kupa maçlarına katılmayanlar) son kupa maçını başladığı üçüncü (20.hafta) haftasınad başlayarak bu sezonun üçüncü haftası sonrasına dek topladıkları puanlara göre seribaşı olabiliyorlar.


Süper Kupa


Tek maç olarak oynanan kupada genel kurallara ek olarak bir kural var.
Son Süper Lig ve kupa şampiyonları ayni oyuncu ise kupa finalisti diğer oyuncu Süper Kupaya alınıyor.

Home League Cup UEFA Cups National Team EURO World Cup POOL