Google
Home Page League Cup UEFA Cups National Teams EURO2012 2010 World Cup POOL
2010 2011
BEAT THE FAVOURITES
Beat the Favourites
Rules - Kurallar
Hall of Fame - Alltime
POOL
POOL
Predictions
*
Turkish Soccer POOL
Find 0-0 Game
Beat the Favourite
Beat the Champ
Lucky 7
Leagues
Cup
Super Cup
*
POOL Calendar
DOMESTIC
Turkcell Süper Lig
Bank Asya 1. Lig
TFF 2. Lig
TFF 3. Lig
Amateurs
Fortis Turkish Cup
Super Cup
National Teams
INTERNATIONAL
UEFA Champions League
UEFA Europa League
World Cup 2010
Euro2012
E-MAIL
Erdinç Sivritepe
TURKISH BOOKS
Piknikte Dömivole
Erdinç Sivritepe'ye Armağan

Barış Karacasu / Şener Yelkenci


Rules


There are two imaaginary players at Turkish occer POOL game each week - "Favourites" and "Underdogs". "Favourites" uses the most favourite predictions by all players as his predictions.

We will try to guess a game where "Favourites" did not predict correctly, in this game.

How to play?
The page you predict the games has all 9 games with a game number at the beginning of the line. You have to guess which choice would be the favourite predictions for the games. (This is not as difficult as it seems to be. The players will choose BJK, FB, and GS to win all their games most probably and for all other games home team wins may be the choice most of the time.) Then, you will decide the mistake "Favourites" will make. When you decide on a game you will get that match number from that line and enter it to the "Beat the favourites" box. At midweek, usually on Wednesday or Thursday, the "Predictions" page will have the intermediate totals of all predictions sent in. These numbers may also give you an idea on which game to pick.

Points
You will be awarded 1 match point for each correct prediction. You will also be awarded another point to break the ties. This point will be the number of players who played this game that week and couldn't beat the "Favourites". Both points are accumulated all year long and at the end you will be ranked according to the match points and than tie-breakers.

ther rules:
* Players are allowed to change their predictions only if the game they predicted didn't start yet. You can only change it to another game which also didn't start yet.Kurallar


Turkish Soccer POOL oyununda her hafta iki sanal oyuncu var - "Favourites" ve "Underdogs". "Favourites" in tahminleri her maçta oyuncuların en çok tercih ettikleri sonuçlardan oluşuyor.

Bu oyunda amaç "Favourites" adlı sanal oyuncunun doğru tahmin edemeyeceği bir maç bulmak.

Nasıl oynayacaksınız?
Tahmin sayfasında haftanın 9 maçı ve her satır başında bir maç numarası, her satır sonunda birer boş kutu göreceksiniz. Öncelikle maçlar için oyuncuların genelde hangi sonucu seçeceğini tahmin etmeye çalışacaksınız. (Aslında o kadar zor değil. BJK, FB, GS maçlarında en çok seçilen sonuç bu takımların galibiyeti olacaktır, diğer takımların maçlarında ise çoğunlukla ev sahibi takımın galibiyeti.) Siz de bu tahmini sonuçlardan hangisinin yanlış olacağını tahmin etmeye çalışacaksınız. Kararınızı verdikten sonra o maçın numarasını "Beat the Favourites" kutusuna gireceksiniz. Hafta içinde genellikle Çarşamba ya da Perşembe günleri o zamana dek gelen tahminler toplam olarak "Predictions" sayfasında yayınlanacak. Bu ara toplamlar da size bir fikir verebilir.

Nasıl puan toplayacaksınız?
Her doğru tahmininiz size 1 maç puanı kazandıracak. Bir de beraberlikte kullanılmak üzere ikinci bir puan daha kazanacaksınız. Bu puan, o hafta bu oyunu oynamış ama "Favourites" i yenememiş toplam oyuncu sayısı olacak.
Bu iki puan yıl boyunca toplanacak ve yıl sonunda öncelikle maç puanlarına daha sonra da beraberlik bozucu puanlara göre sıralanacaksınız.

Diğer kurallar:
* Oyuncuların tahmin ettikleri maç henüz başlamamış ise, tahminlerini değiştirmeleri kabul ediliyor. Ancak değiştirilen maçın da henüz başlamamış olması gerekiyor.

Home Page League Cup UEFA Cups National Teams EURO2012 2010 World Cup POOL