Google
Home Page League Cup UEFA Cups National Teams EURO2012 2010 World Cup POOL
2010 2011
TURKISH SOCCER POOL
Turkish Soccer POOL
Rules - Kurallar
Hall of Fame - Alltime
POOL
POOL
Predictions
*
Turkish Soccer POOL
Find 0-0 Game
Beat the Favourite
Beat the Champ
Lucky 7
Leagues
Cup
Super Cup
*
POOL Calendar
DOMESTIC
Turkcell Süper Lig
Bank Asya 1. Lig
TFF 2. Lig
TFF 3. Lig
Amateurs
Fortis Turkish Cup
Super Cup
National Teams
INTERNATIONAL
UEFA Champions League
UEFA Europa League
World Cup 2010
Euro2012
E-MAIL
Erdinç Sivritepe
TURKISH BOOKS
Piknikte Dömivole
Erdinç Sivritepe'ye Armağan

Barış Karacasu / Şener Yelkenci


Rules


This game is the most important of all the games here. Besides having the winner of this game being the overall winner for the year, the weekly results of this game will be used in other games like Leagues, Cups, and Super Cup.

You will try to predict the outcome of the games played at TURKCELL Süper Lig in this game.

How to play?
The predictions page has a list of all weekly games with a game number and a box to enter your predictions. You have to decide first if the game will end as a draw or not and if not a draw, which team will win the game. Then you will enter your decision to the box at the end of the game line.
If you predict a tie, you will enter 0 to the box, if you predict the first team to win, you will enter 1 to the box, and finally, if you predict the second team to win you will enter 2 to the box.
There are some more boxes at the bottom of the page. The joker box is a part of this game where you will enter the number of a game you choose.

The Points
You will get points for each correct predictions.
If you predicted 1 and guessed correctly, you will be awarded 3 points.
If you predicted 2 and guessed correctly, you will be awarded 4 points.
If you predicted 0 and guessed correctly, you will be awarded 5 points.
If you guessed the game you entered into the Joker box, your points awarded from that game will be doubled.

The Timing
All the predictions must be submitted before the start time of the game. When you click the "Submit" button to send in your predictions, they are entered to the system with a date and time stamp. If you predict a game which had already started, that game prediction will be invalid and is omitted. If you miss one or more games, but there are still other games yet to start, you can predict those games as well.

Changing the predictions
If you decide to change your predictions, you can do that if only that game had not started yet.
In order to change a joker, there are two different conditions. If the game you have used your joker has already started, you can not change your joker. The new game which you will use joker must be a game which hasn't started yet.

General Rules
* - You have to fill out the identification part first time you are playing - Nickname, Name, e-mail address, and the city you are playing. If your nickname is a unique one, then you can use your nickname only later on.
* - Every Wednesday, a newsletter will be sent to players to remind to send your predictions in. If you do not want such e-mail, please let me know and I will take your name off the distribution list.Kurallar


Bu oyun burada oynayacağınız oyunların en önemlisi. Yıllık toplamda en iyi oyuncuyu belirlemesinden başka haftalık puanlarınız ile lig, kupa ve süper kupa maçlarını da oynayacaksınız.

Bu oyun TURKCELL Süper Lig maçlarının sonuçlarını bulmaya çalışacağınız bir oyun.

Nasıl oynayacaksınız?
Tahmin sayfasında haftanın 9 maçı ve her satır başında bir maç numarası, her satır sonunda birer boş kutu göreceksiniz. Her maç için önce maçın berabere bitip bitmeyeceğine, eğer berabere bitmeyecek diyorsanız hangi takımın maçı kazanacağına karar vermeniz gerekiyor. Daha sonra kararınızı o maçın yanındaki boş kutuya gireceksiniz.
Beraberlik tahmini için kutuya 0, birinci takım galip gelecek diye tahmin ediyorsanız 1, ikinci takım galip gelecek diye tahmin ediyorsanız 2 yazacaksınız.
Maçlardan sonra alt bölümde başka kutular göreceksiniz. Bunlardan Joker kutusu da bu oyunun bir parçası. Bu kutuya 9 maç arasından seçeceğiniz bir maçın satırbaşında yazılı maç numarasını gireceksiniz.

Nasıl puan toplayacaksınız?
Her doğru tahmininiz size puan kazandıracak.
Eğer maç sonucunu 1 tahmin ederek bilirseniz 3 puan kazanacaksınız.
Eğer maç sonucunu 2 tahmin ederek bilirseniz 4 puan kazanacaksınız.
Eğer maç sonucunu 0 tahmin ederek bilirseniz 5 puan kazanacaksınız.
Joker kutusuna yazdığınız maçı bilirseniz, o maçtan alacağınız puanlar iki ile çarpılacak.

Zamanlama
Bütün tahminler maçlar başlamadan yapılmak zorundalar. "Submit" butonuna bastığınız zaman tahminleriniz sistemde basılış tarih, saat, dakikası, hatta saniyesi ile kayıt ediliyor. Başlamış maçlar için tahmin yaptı iseniz bu tahminler geçersiz olarak atılıyorlar. Haftanın maçlarından bir ya da daha fazlasını kaçırdıysanız bile kalan maçlar için tahminlerinizi yapabilirsiniz.
If you still predict a game which had already started they will be omitted.

Tahminleri Değiştirmek
Daha önce yaptığınız tahminleri değiştirmek isterseniz, ancak başlamamış maçları değiştirebilirsiniz.
Joker değiştirmek için iki koşul gerekli. Öncelikle joker olarak seçtiğiniz maçın oynanmamış olması gerekiyor. Daha sonra da joker seçilecek yeni maçın henüz başlamamış olması gerekiyor.

Genel Kurallar
* - İlk oynadığınızda "IDENTIFICATION" bölümünü doldurmanız gerekiyor - kullanıcı adı, gerçek adınız, e-mail adresiniz ve oynadığınız şehir. Eğer kullanıcı adınız başka oyuncu tarafından kullanılmıyorsa, daha sonraki haftalarda sadece kullanıcı adınızı kullanarak oynamaya devam edebilirsiniz.
* - Her Çarşamba günü, oyunculara tahminlerini yapmalarını hatırlatmaları için bir e-mail yollanıyor. Eğer bu e-mailleri almak istemiyorsanız, bana yazın. Ben de isminizi dağıtım listesinden çıkarırım.

Home Page League Cup UEFA Cups National Teams EURO2012 2010 World Cup POOL