Home Turkish Leagues Turkish Cups National Teams UEFA Cups Europeans World Cups
2007 2008
UEFA CUPS
Super Cup
Champions League
UEFA Cup
Intertoto Cup
Turkish Clubs
RANKINGS
Countries
Clubs
ACCESS LISTS
07-08 Cups
07-08 UIC
08-09 Cups
09-12 Cups
MORE INFO
2007-2008 Qualifications
2008-2009 Qualifications
Country Codes
Archives
E-MAIL
Erdinç Sivritepe
Google

Qualifications to 2008-2009 Cups

Qualification Criteria

The entries to the three cups are decided according to the countries' positions in the UEFA countries' coefficient tables calculated each year. 2007 coefficients, which covers the period from 2002-03 thru 2006-07, decides the entries for 2008-2009 season. See 2006-07 UEFA Country Coefficients page.

The following table is created to give an idea on the race to the cups in each country. The clubs with the same points are not ranked in any order for the leagues still playing and may not reflect the actual order.

The first berth for the UC - UEFA Cup is always reserved for the domestic cup champions. The last berth for the UC in England and France are reserved for the league cup winners. If the domestic cup winners have already qualified to UCL, then the cup finalist substitute, but if the league cup winner has already qualified to CL or UC, the league cup finalist can not substitute.


01 - SPAIN
UEFA Champions League -P -G Primera División (38 rounds) GS: Real Madrid, Villareal 85 38 Real Madrid Q3: FC Barcelona, Atlético Madrid 77 38 Villareal UEFA Cup: 67 38 FC Barcelona R1: Valčncia CF, Sevilla, Santander 64 38 Atlético Madrid UEFA Intertoto Cup: 64 38 Sevilla R3: Deportivo 60 38 Santander 59 38 Mallorca Relegated: 52 38 Almeria Levante, Murcia, Zaragoza 52 38 Deportivo Promoted: 51 38 Valčncia Numancia, Gijón, Malaga 50 38 Athletic Bilbao 48 38 Espanyol 47 38 Betis 47 38 Getafe 45 38 Valladolid 44 38 Recreativo Huelva 43 38 Osasuna 42 38 Zaragoza 30 38 Murcia 26 38 Levante Copa del Rey F: Valčncia 3-1 Getafe
02 - ENGLAND
UEFA Champions League -P -G Barclays Premier League (38 rounds) GS: Manchester United, Chelsea 87 38 Manchester United Q3: Arsenal, Liverpool 85 38 Chelsea UEFA Cup: 83 38 Arsenal R1: Portsmouth, Everton, Tottenham Hotspur 76 38 Liverpool Q1: Manchester City 65 38 Everton UEFA Intertoto Cup: 60 38 Aston Villa R3: Aston Villa 58 38 Blackburn 57 38 Portsmouth Relegated: 55 38 Manchester City Derby County, Birmingham City, Reading 49 38 West Ham United Promoted: 46 38 Tottenham Hotspur West Bromwich Albion, Stoke City, Hull City 43 38 Newcastle United 42 38 Middlesborough 40 38 Wigan 39 38 Sunderland 37 38 Bolton 36 38 Fulham 36 38 Reading 35 38 Birmingham City 11 38 Derby County FA Cup F: Cardiff City 0-1 Portsmouth Carling Cup F: Tottenham Hotspur 2-1 Chelsea
03 - ITALY
UEFA Champions League -P -G Serie A TIM (38 rounds) GS: Inter. Roma 85 38 Inter Q3: Juventus, Fiorentina 82 38 Roma UEFA Cup: 72 38 Juventus R1: Milan, Sampdoria, Udinese 66 38 Fiorentina UEFA Intertoto Cup: 64 38 Milan R3: Napoli 60 38 Sampdoria 57 38 Udinese Relegated: 50 38 Napoli Livorno, Parma, Empoli 48 38 Genoa Promoted: 48 38 Atalanta Chievo, Bologna, Lecce 47 38 Palermo 46 38 Lazio 44 38 Siena 42 38 Cagliari 40 38 Torino 40 38 Reggina 37 38 Catania 36 38 Empoli 34 38 Parma 30 38 Livorno TIM Cup F: Inter 1-2 Roma
04 - FRANCE
UEFA Champions League -P -G Ligue 1 Orange (38 rounds) GS: Olympique Lyon, Girondins Bordeaux 79 38 Olympique Lyon Q3: Olympique Marseille 75 38 Girondins Bordeaux UEFA Cup: 62 38 Olympique Marseille R1: Nancy, Saint-Etienne, Paris St.Germain 60 38 Nancy UEFA Intertoto Cup: 58 38 Saint-Etienne R3: Stade Rennes 58 38 Stade Rennes 57 38 Lille Relegated: 53 38 Le Mans Metz, Strasbourg, Lens 55 38 Nice Promoted: 51 38 Caen Le Havre, Nantes, Grenoble 52 38 Lorient 47 38 Monaco 45 38 Valenciennes 44 38 Sochaux 44 38 Auxerre 43 38 Paris St.Germain 42 38 Toulouse 40 38 Lens 35 38 Strasbourg 24 38 Metz Coupe de France F: Paris St.Germain 0-1 Olympique Lyon aet Coupe de la Ligue F: Paris St.Germaine 2-1 Lens
05 - GERMANY
UEFA Champions League -P -G Bundesliga (34 rounds) GS: Bayern München, Werder Bremen 76 34 Bayern München Q3: Schalke 04 66 34 Werder Bremen UEFA Cup: 64 34 Schalke 04 R1: Hamburg, Wolfsburg, Borussia Dortmund 54 34 Hamburg Q1: Hertha Berlin 54 34 Wolfsburg UEFA Intertoto Cup: 52 34 Stuttgart R3: Stuttgart 51 34 Bayer Leverkusen 49 34 Hannover Relegated: 46 34 Eintracht Frankfurt Hansa Rostock, Duisburg, Nürnberg 44 34 Hertha Berlin Promoted: 43 34 Karlsruhe Mönchengladbach, Hoffenheim, Köln 41 34 Bochum 40 34 Borussia Dortmund 36 34 Energie Cottbus 34 34 Arminia Bielefeld 31 34 1.FC Nürnberg 29 34 Duisburg 30 34 Hansa Rostock DFB Pokal F: Borussia Dortmund 1-2 Bayern München - aet
06 - PORTUGAL
UEFA Champions League -P -G LIGA bwin.com (30 rounds) GS: Porto, Sporting Lisbon 69 30 Porto Q3: Vitória Guimarăes 55 30 Sporting Lisboa UEFA Cup: 53 30 Vitória Guimarăes R1: Benfica, Maritimo, Vitória Setúbal 52 30 Benfica UEFA Intertoto Cup: 46 30 Marítimo R3: Braga 45 30 Vitória Setúbal 41 30 Braga Relegated: 40 30 "OS Belenenses" Leiria, Boavista 36 30 Boavista Promoted: 35 30 Nacional Trofense, Rio Ave 34 30 Naval 32 30 Académica Coimbra 31 30 Estręla Amadora 26 30 Leixőes 25 30 Paços Ferreira 16 30 Leiria Taça de Portugal F: Sporting 2-0 Porto aet
07 - ROMANIA
UEFA Champions League -P -G Liga I Bürger (34 rounds) GS: CFR Cluj 76 34 CFR Cluj Q3: Steaua 75 34 Steaua UEFA Cup: 61 34 Rapid R1: Rapid, Dinamo, Unirea, Timiţoara 61 34 Dinamo UEFA Intertoto Cup: 61 34 Unirea R3: Vaslui 57 34 Timiţoara 47 34 SC Vaslui Relegated: 46 34 Oţelul Ceahlăul, Dacia Mioveni, Arad, Uni Cluj 43 34 Uni Craiova Promoted: 42 34 Bistriţa Braţov, Otopeni, Argeţ Piteţti, Gaz metan 41 34 Iaţi 40 34 "Pandurii-Lignitul" 40 34 Farul Constanţa 37 34 Buzău 36 34 Ceahlăul 31 34 Dacia Mioveni 26 34 Arad 23 34 Uni Cluj Cupa României F: CFR Cluj 2-1 Unirea
08 - NETHERLANDS
UEFA Champions League -P -G Eredivisie (34 rounds + play-offs) GS: PSV 72 34 PSV Q3: Twente UEFA Cup: 69 34 Ajax R1: Feyenoord, Ajax, Heerenveen, NEC Nijmegen 63 34 NAC Breda UEFA Intertoto Cup: 62 34 Twente R3: NAC Breda 60 34 Heerenveen Relegated: 60 34 Feyenoord Excelsior, VVV Venlo Promoted: 51 34 Groningen Volendam, ADO Den Haag 49 34 NEC Nijmegen 47 34 Roda 46 34 Utrecht 43 34 AZ Alkmaar 43 34 Vitesse 34 34 Sparta Rotterdam 32 34 Heracles 31 34 Willem II 30 34 De Graafschap 29 34 VVV Venlo 27 34 Excelsior KNVB Beker F: Feyenoord 2-0 Roda
09 - RUSSIA
UEFA Champions League -P -G Premier League (30 rounds) GS: Zenit 61 30 Zenit Q3: Spartak Moskva 59 30 Spartak Moskva UEFA Cup: 53 30 ČSKA R1: ČSKA 52 30 Moskva Q2: Moskva 45 30 Saturn UEFA Intertoto Cup: 41 30 Dinamo Moskva R2: Saturn 41 30 Lokomotiv Moskva 41 30 Amkar Relegated: 37 30 Khimki Krasnodar, Rostov 35 30 Rubin Promoted: 35 30 Tom Shinnik, Terez 33 30 Spartak Nal'čik 32 30 Kryl'ja 32 30 Luch-Energiya 32 30 Krasnodar 18 30 Rostov Russian Cup SF: ČSKA 2-2 Amkar penalties: 4-1
10 - SCOTLAND
UEFA Champions League -P -G Clydesdale Bank Premier League (33 + 5 rounds) GS: Celtic 89 38 Celtic Q2: Rangers 86 38 Rangers UEFA Cup: 60 38 Motherwell R1: Motherwell 53 38 Aberdeen Q2: Queen of the South 52 38 Dundee United UEFA Intertoto Cup: 52 38 Hibernian R2: Hibernian 49 38 Falkirk Relegated: 48 38 Hearts Gretna 43 38 Inverness Promoted: 41 38 St Mirren Hamilton 40 38 Kilmarnock 13 38 Gretna Only Hibernian and Falkirk applied for UIC FA Challenge Cup - F: 24/5 F: Queen of the South FC 2-3 Rangers FC
11 - UKRAINE
UEFA Champions League -P -G Vyshcha Liga (30 rounds) Q3: Šachtar 74 30 Šachtar Q2: Dinamo Kyďv 71 30 Dinamo Kyďv UEFA Cup: 63 30 Metalist Kharkiv R1: Metalist Kharkiv 59 30 Dnipro Q2: Dnipro 47 30 Tavrija UEFA Intertoto Cup: 42 30 Arsenal R3: Tavrija 38 30 Chornomorets' 36 30 Vorskla Relegated: 36 30 Metalurg Zaporizhzhya Zakarpattya, Naftovik 33 30 Karpaty L'viv Promoted: 31 30 Metalurg Donets'k Illichivets', L'viv 31 30 Zorja 30 30 Kryvbas 27 30 FK Kharkiv 26 30 Naftovik 18 30 Zakarpattya Ukrainian Cup F: Šachtar 2-0 Dinamo Kyďv
12 - BELGIUM
UEFA Champions League -P -G Jupiler League (34 rounds) Q3: Standard Ličge 77 34 Standard Ličge Q2: Anderlecht 70 34 Anderlecht UEFA Cup: 67 34 Club Brugge R1: Club Brugge 60 34 Cercle Brugge Q2: Gent 55 34 Germinal Beerschot UEFA Intertoto Cup: 52 34 Gent R2: Germinal Beerschot 47 34 Zulte-Waregem 46 34 Charleroi Relegated: 45 34 Westerlo FC Brussels, St.Truidense 45 34 Genk Promoted: 42 34 Excelsior Mouscron Kortrijk, Tubize 42 34 Lokeren 40 34 Mechelen Cercle Brugge won't play at UEFA Intertoto Cup 39 34 Roeselare 33 34 Verbroedering Dender 33 34 Mons 27 34 Sint-Truidense 19 34 FC Brussels Beker van Belgie F: Anderlecht 3-2 Gent
13 - CZECH REPUBLIC
UEFA Champions League -P -G 1.Gambrinus Liga (30 rounds) Q3: Slavia 60 30 Slavia Q2: Sparta 57 30 Sparta UEFA Cup: 55 30 Baník R1: Banik 55 30 Brno Q2: Liberec 53 30 Teplice UEFA Intertoto Cup: 44 30 Liberec R2: Teplice 42 30 Mladá Boleslav 38 30 Zlín Relegated: 38 30 Plzeň Most, Bohemians 1905 37 30 Žižkov Promoted: 34 30 Sigma Olomouc Bohemians Praha, Marila Příbram 33 30 Jablonec 32 30 České Budějovice Brno not in UIC - renewing the stadium over summer 27 30 Kladno 26 30 Bohemians 1905 20 30 Most Pohár CMFS F: Liberec 0-0 Sparta penalties: 3-4
14 - TURKEY
UEFA Champions League -P -G TURKCELL Süper Lig (34 rounds) Q3: Galatasaray 79 34 Galatasaray Q2: Fenerbahçe 73 34 Fenerbahçe UEFA Cup: 73 34 Beţiktaţ R1: Kayseri 73 34 Sivasspor Q2: Beţiktaţ 55 34 Kayseri UEFA Intertoto Cup: 49 34 Trabzonspor R2: Sivasspor 45 34 Denizlispor 43 34 MKE Ankaragücü Relegated: 43 34 Gaziantepspor VESTEL Manisa, ÇAYKUR Rize, Kasýmpaţa 41 34 Ankaraspor Promoted: 40 34 Gençlerbirliđi OFTAŢ Kocaelispor, Antalyaspor, Eskiţehirspor 38 34 Ýstanbul BB 38 34 Bursaspor 36 34 Konyaspor 35 34 Gençlerbirliđi 29 34 VESTEL Manisa 29 34 ÇAYKUR Rize 29 34 Kasýmpaţa FORTÝS Türkiye Kupasý F: Kayseri 0-0 Gençlerbirliđi penalties: 11-10
15 - GREECE
UEFA Champions League -P -G Super League (30 + 6 rounds) Q3: Olympiakós 70 30 Olympiakós Q2: Panathinaďkos UEFA Cup: 68 30 AEK Q2: AEK, Aris 66 30 Panathinaďkos UEFA Intertoto Cup: 50 30 Aris R2: Paniónios 45 30 Paniónios Relegated: 45 30 Lárissa Kalamarias, Veria, Atromitos 44 30 Asteras Tripolis Promoted: 36 30 Xánthi Panserraikos, Fylis, Komotini 35 30 PAOK 35 30 Iraklis 33 30 Levadiakos 32 30 OFI Iráklio 30 30 Ergotelis 29 30 Atromitos 23 30 Veria 22 30 Kalamarias Football Cup F: Olympiakós SFP 2-0 AS Aris
16 - BULGARIA
UEFA Champions League -P -G A PFG (30 rounds) Q3: Levski 81 30 ČSKA UEFA Cup: 62 30 Levski Q2: Litex, Lokomotiv Sofija 57 30 Lokomotiv Sofija Q1: Černo more 56 30 Litex UEFA Intertoto Cup: 48 30 Černo more R2: Černomorets 47 30 Slavija 47 30 Černomorets Relegated: 45 30 Pirin Vidima, Dupnica, ČSKA 42 30 Lokomotiv Plovdiv Promoted: 33 30 Vihren Lokomotiv Mezdra, Sliven, Minyor Pernik 31 30 Spartak Varna 30 30 Botev ČSKA no license 26 30 Beroe 24 30 Belasica 19 30 Dupnica 18 30 Vidima Bulgarian Cup F: Černo more 0-1 Litex
17 - SWITZERLAND
UEFA Champions League -P -G Axpo Super League (36 rounds) Q2: Basel 74 36 Basel UEFA Cup: 70 36 Young Boys Q2: Young Boys, FC Zürich 56 36 FC Zürich Q1: Bellinzona 54 36 Grasshoppers UEFA Intertoto Cup: 47 36 Aarau R2: Grasshoppers 44 36 Luzern 43 36 Sion Relegated: 41 36 Neuchâtel Xamax Thun, Sankt Gallen 34 36 Sankt Gallen Promoted: 27 36 Thun Vaduz, Bellinzona Swiss Cup F: Basel 4-1 Bellinzona
18 - NORWAY
UEFA Champions League -P -G Tippeligaen (26 rounds) Q2: Brann 54 26 Brann UEFA Cup: 48 26 Stabćk Q2: Lillestrřm, Stabćk 47 26 Viking Q1: Viking 44 26 Lillestrřm UEFA Intertoto Cup: 41 26 Rosenborg R2: Rosenborg 40 26 Tromsř 36 26 Vĺlerenga Relegated: 36 26 Fredrikstad Sandefjord, IK Start, Odd SK 34 26 Lyn Oslo Promoted: 30 26 Strřmsgodset Molde, Hamarkameratane, Bodř/Glimt 30 26 Aalesund 27 26 Odd SK 26 26 IK Start 16 26 Sandefjord Norgesmesterskapet F: Lillestrřm 2-0 Haugesund
19 - ISRAEL
UEFA Champions League -P -G Ligat Toto (33 rounds) Q2: Beitar 67 33 Beitar UEFA Cup: 58 33 Maccabi Netanya Q2: Maccabi Netanya 56 33 Ironi Kiryat Shmona Q1: Ironi Kiryat Shmona, Hapoel Tel-Aviv 55 33 Bnei Sakhnin UEFA Intertoto Cup: 47 32 Maccabi Haifa R2: Bnei Sakhnin 41 33 Maccabi Tel-Aviv 41 33 Hapoel Tel-Aviv Relegated: 39 33 Ashdod Maccabi Hertzeliya, Hapoel Kfar Saba 38 33 Bnei Yehuda Promoted: 37 33 Maccabi Petah-Tikva Hacoah Ramat Gan, Hapoel Petah-Tikva 37 33 Hapoel Kfar Saba 30 33 Maccabi Hertzeliya Gvia HaMedina F: Beitar 0-0 Hapoel Tel-Aviv penalties: 5-4
20 - SERBIA
UEFA Champions League -P -G Meridian Superliga (33 rounds) Q2: Partizan 80 33 Partizan UEFA Cup: 75 33 Crvena zvezda Q2: Crvena zvezda 62 33 Vojvodina Q1: Vojvodina, Borac 46 33 Borac UEFA Intertoto Cup: 41 33 Napredak R2: - 40 33 Čukarički 38 33 Mladost Lučani Relegated: 37 33 Hajduk Kula Bežanija, Banat, Smederevo 36 33 OFK Beograd Promoted: 36 33 Smederevo Javor Ivanjica, Jagodina, Rad 28 33 Banat 17 33 Bežanija Zemun no license Lav Cup F: Partizan 3-0 Zemun
21 - DENMARK
UEFA Champions League -P -G SAS Ligaen (33 rounds) Q2: AaB 71 33 AaB UEFA Cup: 62 33 Midtjylland Q1: Brřndby, Midtjylland, Křbenhavn, 60 33 Křbenhavn Nordsjćlland 52 33 OB UEFA Intertoto Cup: 52 33 Horsens R2: OB 47 33 Randers 45 33 Esbjerg Relegated: 43 33 Brřndby Lyngby, Viborg 43 33 Nordsjćlland Promoted: 29 33 Aarhus Vejle, SřnderjyskE 21 33 Lyngby 17 33 Viborg Landspokalturneringen F: Brřndby 3-2 Esbjerg
22 - AUSTRIA
UEFA Champions League -P -G T Mobile Bundesliga (36 rounds) Q2: Rapid 69 36 Rapid UEFA Cup: 63 36 Salzburg Q1: Salzburg, Austria 58 36 Austria UEFA Intertoto Cup: 56 36 Sturm R2: Sturm 53 36 Mattersburg 53 36 LASK Relegated: 38 36 Ried Wacker Innsbruck 36 36 Rheindorf Promoted: 33 36 Kärnten Kapfenberg 29 36 Wacker Innsbruck ÖFB Pokal Not held because of EURO2008 Finals
23 - POLAND
UEFA Champions League -P -G Orange Ekstraklasa (30 rounds) Q2: Wisła 77 30 Wisła UEFA Cup: 63 30 Legia Q1: Legia, Lech 60 30 Dyskobolia UEFA Intertoto Cup: 57 30 Lech R1: Cracovia 52 30 Zagłębie Lubin 51 30 Korona Relegated: 39 30 Cracovia Zagłębie Lubin, Zagłębie Sosnowiec, Polonia 39 30 Górnik Promoted: 38 30 Bełchatów Lechia, Wrocław, Piast Gliwice, Arka 34 30 Ruch 30 30 Lódzki KS Zagłębie Lubin, Zagłębie Sosnowiec, Widzew were 29 30 Odra relegated due to corruption allegations 28 30 Polonia Dyskobolia will merge with and become Śląsk Wrocław 27 30 Jagiellonia Polonia no license and relegated instead of Widzew 26 30 Widzew 16 30 Zagłębie Sosnowiec Puchar Polski F: Legia 0-0 Wisła penalties: 4-3
24 - HUNGARY
UEFA Champions League -P -G Soproni Liga (30 rounds) Q2: MTK 66 30 MTK UEFA Cup: 64 30 Debrecen Q1: Debrecen, Györ 58 30 Györ UEFA Intertoto Cup: 55 30 Újpest R1: Honvéd? 51 29 Fehérvár 51 30 Kaposvár Relegated: 46 29 Zalaegerszeg Sopron, Tatabánya 43 30 Budapest Honvéd Promoted: 41 30 Vasas Kecskemét, Szombathely 40 30 Nyíregyháza 37 30 Paks 30 30 REAC 28 30 Diósgyőr 27 30 Siófok 10 30 Tatabánya 0 30 Sopron Magyar Kupa SF: Budapest Honvéd 0-7 1-2 Debrecen
25 - SLOVAKIA
UEFA Champions League -P -G Corgoň Liga (33 rounds) Q1: Artmedia 84 33 Artmedia UEFA Cup: 73 33 Žilina Q1: Žilina, Spartak Trnava 57 33 Nitra UEFA Intertoto Cup: 52 33 Spartak Trnava R1: Nitra 51 33 Slovan Bratislava 45 33 Košice Relegated: 44 33 Ružomberok Trenčín 39 33 Banská Bystrica Promoted: 33 33 Dubnica Tatran Presov 28 33 Senec 25 33 ViOn Zlaté Moravce 16 33 Trenčín Slovenský Pohár F: Artmedia 1-0 Spartak Trnava
26 - CROATIA
UEFA Champions League -P -G Prva HNL (33 rounds) Q1: Dinamo Zagreb 82 33 Dinamo Zagreb UEFA Cup: 54 33 Slaven Q1: Slaven, Hajduk Split 54 33 Osijek UEFA Intertoto Cup: 53 33 Rijeka R1: Rijeka 52 33 Hajduk Split 44 33 NK Zagreb Relegated: 40 33 Varteks Medimurje 40 33 Cibalia Promoted: 40 33 Zadar Croatia Sesvete 39 33 Šibenik 33 33 Inter 15 33 Međimurje Hrvatski Nogometni Kup F: Dinamo Zagreb 3-0 0-0 Hajduk Split
27 - CYPRUS
UEFA Champions League -P -G League Marfin Laiki (26 + 6 rounds) Q1: Anorthosis 72 32 Anorthosis UEFA Cup: 61 32 APOEL Q1: APOEL, Omónoia 52 32 Omónoia UEFA Intertoto Cup: 50 32 AEK R1: Ethnikós 47 32 Apóllon Relegated: 46 32 Enossis Olympiakós, NÉA Salamína, Aris 43 32 Ethnikós Promoted: 42 32 APOP/Kinyras Paphos, Kyperounda, Yeroskipou 40 32 Alki Only two clubs applied for UIC 39 32 Doxa Apóllon decided not to enter after winning the 40 32 AEL Play-offs for UIC 30 32 Aris 24 26 NÉA Salamína 14 26 Olympiakós Cyprus Coca-Cola Cup F: Anorthosis FC 0-2 APOEL FC
28 - SWEDEN
UEFA Champions League -P -G Allsvenskan (26 rounds) Q1: IFK Göteborg 49 26 IFK Göteborg UEFA Cup: 48 26 Kalmar Q1: Kalmar, Djurgĺrdens 46 26 Djurgĺrdens UEFA Intertoto Cup: 40 26 Elfsborg R1: Elfsborg 38 26 AIK 36 26 Hammarby Relegated: 36 26 Halmstads Brommapojkarna 35 26 Helsingborgs Promoted: 34 26 Malmö Norrköping, Ljungskile, Sundsvall 34 26 Gefle 29 26 GAIS Göteborg 16-team league next year 25 26 Örebro 23 26 Trelleborgs 23 26 Brommapojkarna Svenska Cupen F: Kalmar 3-0 IFK Göteborg
29 - SLOVENIA
UEFA Champions League -P -G Prva Telekom (36 rounds) Q1: Domžale 76 35 Domžale UEFA Cup: 64 36 Koper Q1: Interblock, Koper 57 36 Gorica UEFA Intertoto Cup: 52 36 Maribor R1: Gorica 50 36 Interblock 48 36 Primorje Relegated: 47 36 Nafta Ivančna Gorica 45 36 Celje Promoted: 44 36 Drava Rudar Velenje 17 36 Ivančna Gorica Pokal Hervis F: Interblock 2-1 Maribor
30 - BOSNIA-HERZEGOVINA
UEFA Champions League -P -G Premijer Liga (30 rounds) Q1: Modriča 55 30 Modriča UEFA Cup: 54 30 Široki Brijeg Q1: Zrinjski, Široki Brijeg 52 30 Čelik UEFA Intertoto Cup: 49 30 Zrinjski R1: Čelik 48 30 Sarajevo 47 30 Sloboda Relegated: 45 30 Željezničar Žepče, Jedintsvo 44 30 Slavija Promoted: 44 30 Velež Gradacac, Borac Banja Luka 43 30 Laktaši 43 30 Posušje 42 30 Orašje 42 30 Travnik 41 30 Leotar 40 30 Jedintsvo 7 30 Žepče Kup Bosne i Hercegovine F: Sloboda 2-1 1-2 Zrinjski penalties
31 - LATVIA
UEFA Champions League -P -G Virslīga (28 rounds) Q1: Ventspils 60 28 Ventspils UEFA Cup: 58 28 Liepājas metalurgs Q1: Liepājas metalurgs, Olimps 57 28 Rīga FK UEFA Intertoto Cup: 55 28 Skonto R1: Rīga FK 33 28 Daugava 26 28 Jūrmala Relegated: 20 28 Dinaburg No relegation 8 28 Olimps Promoted: Vindava, Blāzma Rēzekne Latvijas Kauss F: Ventspils 3-0 Olimps 10-team league next year
32 - LITHUANIA
UEFA Champions League -P -G A Lyga (36 rounds) Q1: Kaunas 83 36 Kaunas UEFA Cup: 68 36 Sūduva Q1: Sūduva, Vėtra 66 36 Ekranas UEFA Intertoto Cup: 64 36 Žalgiris R1: Ekranas 61 36 Vėtra 45 36 Atlantas Relegated: 45 36 Šiauliai Interas 45 36 Vilnius Promoted: 22 36 Šilute No promotion 8 36 Interas 8-team league without Vilnius next year Lietuvos Taurė F: Vėtra 1-2 Kaunas
33 - FINLAND
UEFA Champions League -P -G Veikkausliiga (24 rounds) Q1: TamU 54 24 TamU UEFA Cup: 46 24 Haka Q1: Haka, Honka 43 24 Turku UEFA Intertoto Cup: 41 24 Honka R1: Turku 40 24 MyPa-47 37 24 Mariehamn Relegated: 34 24 HJK Oulu, Viikingit 33 24 Lahti Promoted: 33 24 Inter Kuopio, Rovaniemi 32 24 Vaasa 28 24 Jaro 26 24 KooTeePee 23 24 Viikingit 22 24 Oulu Suomen Cup F: TamU 3-3 Honka penalties: 3-1
34 - MOLDOVA
UEFA Champions League -P -G Divizia Naţională (30 rounds) Q1: Ţeriff 81 30 Ţeriff UEFA Cup: 62 30 Dacia Q1: Dacia, Nistru 59 30 Nistru UEFA Intertoto Cup: 55 30 Tiraspol R1: Tiraspol 52 30 Zimbru 35 30 Iskra Relegated: 29 30 Tiligul Ghidighici, Politechnica 27 30 Bălţi Promoted: 26 30 Bender Beţiktaţ, Academica 18 30 CSCA 15 30 Politechnica 0 -- Ghidighici Cupa Moldevei F: Ţeriff 1-0 Nistru
35 - REPUBLIC OF IRELAND
UEFA Champions League -P -G FAI Eircom Premier Division (33 rounds) Q1: Drogheda United 68 33 Drogheda United UEFA Cup: 61 33 St.Patrick's Q1: Cork City, St.Patrick's 58 33 Bohemian UEFA Intertoto Cup: 55 33 Cork City R1: Bohemian 51 33 Shamrock Rovers 41 33 Sligo Rovers Relegated: 37 33 Derry City Waterford United, Longford Town 35 33 Galway United Promoted: 34 33 Bray Wanderers Cobh Ramblers, Sinn Harps 31 33 University College Dublin 30 33 Waterford United 29 33 Longford Town FAI Cup F: Cork City 1-0 Longford Town
36 - GEORGIA
UEFA Champions League -P -G Umaglesi Liga (26 rounds) Q1: Diamo Tbilisi 70 26 Dinamo Tbilisi UEFA Cup: 60 26 WIT Q1: Zestafoni, WIT 59 26 Zestafoni UEFA Intertoto Cup: 52 26 Olimpi R1: Olimpi 48 26 Ameri 39 26 Meskheti Relegated: 33 26 Mglebi Dila, Dinamo Batumi, Merani 32 26 Sioni Promoted: 31 26 Borjomi Magharoeli 27 26 Lokomotivi Tbilisi 23 26 Spartaki Tskhinvali 12 club league next year 19 26 Merani Tbilisi 16 26 Dinamo Batumi 8 26 Dila Georgian Cup F: Zestafoni 2-1 Ameri
37 - LIECHTENSTEIN
UEFA Cup: Football Cup Q1: Vaduz F: Balzers 0-4 Vaduz
38 - FYR MACEDONIA
UEFA Champions League -P -G Prva Liga (33 rounds) Q1: Rabotnički 79 33 Rabotnički UEFA Cup: 66 33 Milano Q1: Milano, Pelister 58 33 Pelister UEFA Intertoto Cup: 47 33 Vardar R1: Vardar 47 33 Renova 45 33 Pobeda Relegated: 44 33 Makedonija Cementernica, Škëndija 42 33 Napredak Promoted: 41 33 Sileks Turnovo, Metalurg Skopje 30 33 Baškimi 26 33 Škëndija 24 33 Cementernica Macedonian Cup F: ZFK Rabotnički 2-0 FK Milano
39 - ICELAND
UEFA Champions League -P -G Urvalsdeild Karla (18 rounds) Q1: Valur 38 18 Valur UEFA Cup: 37 18 FH Q1: FH, ÍA 30 18 ÍA UEFA Intertoto Cup: 29 18 Fylkir R1: Fylkir 24 18 Breiđablik 21 18 Keflavík Relegated: 16 18 Fram Reykjavik 16 18 KR Promoted: 16 18 HK Grindavik, Þróttur, Fjölnir 14 18 Reykjavík 12-team league next year VISA-bikar F: FH 2-1 Fjölnir aet
40 - BELARUS
UEFA Champions League -P -G Vysshaga Liga (26 rounds) Q1: BATE 56 26 BATE UEFA Cup: 44 26 Homel' Q1: MTZ-RIPA, Homel' 44 26 Šachťor UEFA Intertoto Cup: 43 26 Tarpeda R1: Šachťor 42 26 MTZ-RIPA 36 26 Neman Relegated: 36 26 Naftan FK Mīnsk 35 26 Dinamo Mīnsk Promoted: 35 26 Vīcebsk Savit, Lyakamatyu Mīnsk, Granit 26 26 Smorgon' 25 26 Dinamo Brėst 16-team league next year 25 26 Darida 23 26 Dnepr 21 26 Mīnsk Belarussian Cup F: MTZ-RIPA 2-1 Šachťor
41 - ALBANIA
UEFA Champions League -P -G Kampionati Kombëtare (33 rounds) Q1: Dinamo Tiranë 70 33 Dinamo Tiranë UEFA Cup: 65 33 Partizani Q1: Vllaznia, Partizani 56 33 Besa UEFA Intertoto Cup: 52 33 Elbasani R1: Besa 50 33 Shkumbini 49 33 Tiranë Relegated: 45 33 Vllaznia Skënderbeu, Besëlidhja, Kastrioti 44 33 Flamurtari Promoted: 35 33 Kastrioti Bylis, Apolonia, Lushnja 35 33 Teuta 34 33 Besëlidhja 11 33 Skënderbeu Kupa e shqipërisë F: Vllaznia 2-0 Tiranë
42 - ESTONIA
UEFA Champions League -P -G Meistriliiga (36 rounds) Q1: Levadia 91 36 Levadia UEFA Cup: 83 36 Flora Q1: Flora, TVMK 79 36 TVMK UEFA Intertoto Cup: 78 36 Trans R1: Trans 62 36 Maag 43 36 Tallinna Kalev Relegated: 37 36 Tuljevik Ajax, Kuressaare 25 36 Vaprus Promoted: 18 36 Kuressaare Kalev Sillamäe, Kalju 5 36 Ajax Esti Karikas F: Flora 3-1 Maag
43 - ARMENIA
UEFA Champions League -P -G Bardzraguyn Khumb (28 rounds) Q1: Pyunik 57 28 Pyunik UEFA Cup: 52 28 Banants Q1: Ararat, Banants 50 28 MIKA UEFA Intertoto Cup: 49 28 Ararat R1: MIKA 39 28 Gandzasar 34 28 Širak Relegated: 30 28 Ulysses Kilikia 5 28 Kilikia Promoted: Dinamo Jerevan Armenian Independence Cup F: Banants 1-2 Ararat
44 - AZERBAIJAN
UEFA Champions League -P -G Ölkə Çempionatý (26 rounds) Q1: Ýnter 58 26 Ýnter UEFA Cup: 58 26 Olimpik Q1: Xəzər, Olimpik 53 26 Neftçi UEFA Intertoto Cup: 52 26 Xəzər R1: Neftçi 41 26 Qarabađ 36 26 Simurq Relegated: 36 26 Qəbələ ABN-Bərdə, Gənclərbirliyi 35 26 Baký Promoted: 32 26 Standart Bakýlý, MOIK 30 26 Masallý 23 26 Karvan 18 26 Turan 14 26 Gənclərbirliyi 13 26 ABN-Bərdə Ölkə Kuboku F: Xəzər 2-0 Ýnter
45 - KAZAKHSTAN
UEFA Champions League -P -G Premiere League (30 rounds) Q1: Aktobe 72 30 Aktobe UEFA Cup: 64 30 Tobol Q1: Tobol, Shakht'or 58 30 Shakht'or UEFA Intertoto Cup: 52 30 Irtysh R1: Jetisu 46 30 Jetisu 44 30 Almaty Relegated: 41 30 Vostok Taraz, Ekibastuzets 38 30 Astana Promoted: 38 30 Ordabasy Megasport, Energetik 37 30 Yesil Bogatyr 37 30 Qaysar Irtysh has no UEFA license 32 30 Ekibastuzets 30 30 Aterau 30 30 Kajrat 29 30 Oqjetpes 15 30 Taraz Cup F: Tobol 3-0 Ordabasy
46 - NORTHERN IRELAND
UEFA Champions League -P -G Carnegie Irish Premier League (30 rounds) Q1: Linfield 74 30 Linfield UEFA Cup: 71 30 Glentoran Q1: Glentoran, Cliftonville 60 30 Cliftonville UEFA Intertoto Cup: 58 30 Lisburn R1: Lisburn 47 30 Portadown 44 30 Ballymena Relegated: 43 30 Crusaders Portadown, Donegal, Larne, Limavady, Armagh 43 30 Newry City Promoted: 40 30 Coleraine Bangor 36 30 Dungannon 35 30 Donegal Coleraine has no UEFA license 30 30 Glenavon A new league structure next year 25 30 Larne 23 30 Institute 23 30 Limavady 21 30 Armagh City Irish Cup F: Coleraine 2-1 Linfield aet
47 - WALES
UEFA Champions League -P -G PBS Welsh Premier Football League (34 rounds) Q1: Llanelli 85 34 Llanelli UEFA Cup: 78 34 The New Saints Q1: Bangor City, The New Saints 69 34 Rhyl UEFA Intertoto Cup: 59 34 Port Talbot R1: Rhyl 55 34 Bangor City 54 34 Carmarthen Town Relegated: 54 34 Neath Caersws, Llangefni 47 34 Haverfordwest Promoted: 46 34 Aberystwyth Prestatyn, Goytre 46 34 Welshpool 42 34 Airbus Goytre not promoted, Caersws not relegated 38 34 Cefn Druids 37 34 Newtown 36 34 Caernarfon 34 34 Connah's Quay Nomads 27 34 Porthmadog 26 34 Caersws 24 34 Llangefni Welsh Cup F: Llanelli 2-4 Bangor City
48 - FAROE ISLANDS
UEFA Champions League -P -G Formuladeildin (27 rounds) Q1: NSÍ 61 27 NSÍ UEFA Cup: 54 27 EB/Streymur Q1: EB/Streymur, B36 52 27 B36 UEFA Intertoto Cup: 49 27 HB R1: HB 38 27 GÍ 34 27 Skála Relegated: 33 27 KÍ AB, VB/sumba 32 27 B71 Promoted: 17 27 AB B68, Fuglafjřrður 11 27 VB/Sumba Cup F: EB/Streymur 4-3 HB
49 - LUXEMBOURG
UEFA Champions League -P -G Fortis Ligue (26 rounds) Q1: Dudelange 71 26 Dudelange UEFA Cup: 50 26 Union Q1: Grevenmacher, Union 45 26 Jeunesse d'Esch UEFA Intertoto Cup: 44 26 Etzella R1: Jeunesse d'Esch 37 26 Avenir 36 26 Grevenmacher Relegated: 35 26 Differdange Rosport, Pétange, Wolz 71 32 26 Hamm Promoted: 31 26 Hesperange Rumelange, Fola Esch, Stengefort 30 26 Käerjéng 28 26 Progrčs Niederkorn 25 26 Wolz 71 24 26 Rosport 19 26 Pétange Coupe de Luxembourg - F: 24/5 F: Grevenmacher 4-1 Rosport
50 - MALTA
UEFA Champions League -P -G BOV Premier League (18 + 10 rounds) Q1: Valletta 40 28 Valletta UEFA Cup: 35 28 Marsaxlokk Q1: Birkirkara, Marsaxlokk 34 28 Birkirkara UEFA Intertoto Cup: 34 28 Sliema R1: Hibernians 22 28 Floriana 15 28 Hamrun Relegated: Mqabba, Pietŕ 26 24 Hibernians Promoted: 24 24 Msida Tarxien, Qormi 11 24 Pietŕ 8 24 Mqabba Sliema and Floriana didn't want to play at UIC. Hamrun has no UEFA License U Bet FA Trophy - F: 24/5 F: Hamrun 1-2 Birkirkara
51 - ANDORRA
UEFA Champions League -P -G Primera Divisió (14+6 rounds) Q1: FC Santa Coloma 47 20 FC Santa Coloma UEFA Cup: 41 20 Sant Juliŕ Q1: Sant Juliŕ 40 20 Rŕnger's FC 31 20 Lusitans Relegated: Casa del Benfica 30 20 Principat Promoted: 20 20 Inter UE Santa Coloma 13 20 Engordany 7 20 Casa del Benfica Copa Constitució - F: ? F: Lusitans 1-6 Sant Juliŕ
52 - MONTENEGRO
UEFA Champions League -P -G Prva crnogorska fudbalska liga (33 rounds) Q1: Budućnost 66 33 Budućnost UEFA Cup: 66 33 Zeta Q1: Mogren, Zeta 66 33 Mogren UEFA Intertoto Cup: 55 33 Grbalj R1: Grbalj 52 33 Rudar 43 33 Lovćen Relegated: 38 33 Dečić Mladost, Bokelj 36 33 Petrovac Promoted: 36 33 Kom Plav, Jedinstvo 32 33 Bokelj 23 33 Sutjeska 19 33 Mladost Crnogorski fudbalski kup F: Mogren 1-1 Budućnost penalties: 7-6
53 - SAN MARINO
UEFA Champions League -P -G Campionato Sanmarinese (21 + play-offs) Q1: Murata Gruppo A UEFA Cup: 44 21 Tre Penne Q1: Juvenes/Dogana 36 21 Tre Fiori 36 21 Juvenes/Dogana Relegated: No relegation 36 21 Cailungo Promoted: 25 21 Pennarossa No promotion 22 21 Folgore/Falciano 17 21 Domagnano 4 21 Fiorentino Gruppo B 43 20 Murata 42 20 La Fiorita 37 20 Faetano 34 20 Virtus 23 20 Cosmos 21 20 Libertas 5 20 San Giovanni Coppa Titano F: Juvenes/Dogana 0-1 Murata
Home Turkish Leagues Turkish Cups National Teams UEFA Cups Europeans World Cups