Turkish Soccer
Home Page Turkish Leagues Turkish Cups National Teams UEFA Cups Europeans World Cups
2002-2003
SÜPER LİG
Süper Lig - Giriş
Kulüpler
İstatistikler
Fikstür
Akıllı Fikstür
Hakemler
Stadyumlar
Arşivler
44 Yılın Puanı
44 Yılın Kralları
 
DİĞER LİGLER
2.Lig A Grubu
2.Lig B Grubu
3.Lig
 
E-MAİL
Erdinç Sivritepe
Site Meter

NB 2002-2003 Akıllı Fikstürleri


Excel ile Fikstürler

Türkiye ligleri fikstürlerini bu yılda gene Excel ile yaptım.
Bu dosyaların hepsinde ilk Worksheet'te Fikstürü bulacaksınız. İkinci worksheet'te kulüplerin birbirleri ile yaptıkları maçlar bir tablo halinde veriliyor. Satırlarda evlerinde, kolonlarda ise deplasmanda yaptıkları maçlar olacak. Son worksheet'te ise puan durumları var.
Bu fikstürlerde puan durumları otomatik hesaplandığı için ben bunları akıllı fikstür diye adlandırıyorum. Bunlardan 1.Süper Lig ve 2.Lig A Grubu fikstürleri ise daha akıllı idiler ve fikstüre girilen sonuçlar, sonuçları bir tabloya giriyor ve puan durumunu hesaplıyordu.
2.Lig B grubu ve 3.Lig fikstürleri o kadar akıllı değildiler. Puan durumlarının hesaplanması için maç sonuçlarının tabloya girilmesi gerekiyordu. Yaşar Kartal isminde bir arkadaş ile bu dosyaları da akıllılaştırdık. İşin çoğunu yapan Yaşar'a teşekkürler.
Bu arada Baran Güven isminde bir diğer arkadaşta 1.Süper ligi fikstüründe yaptığı bir değişiklikle ayni puandaki kulüpleri kendi aralarında yaptıkları maçlara göre sıralamayı da ekledi. Baran'a da teşekkürler.

Bu dosyaları aşağıdaki linklerden indirebilirsiniz.:

1.Süper Lig

2. Lig A Grubu

2. Lig B Grubu - Grup A
2. Lig B Grubu - Grup B
2. Lig B Grubu - Grup C

3. Lig - Grup 1
3. Lig - Grup 2
3. Lig - Grup 3
3. Lig - Grup 4
3. Lig - Grup 5

UEFA Kupaları El Kitabı

Excel ile fikstürlerden birini de UEFA Kupaları için yaptım.
Bu dosya çok karmaşık bir dosya ve pekçok bilgi içeriyor:
UEFA Süper Kupa, UEFA Şampiyonlar Ligi, UEFA Kupası, UEFA İntertoto Kupası, UEFA Ülkeler Sıralaması, UEFA Kulüpler Sıralaması, UEFA Kupalarında Seribaşları saptanması ve ayrıntılı olarak son beş yılın her ülke ve kulüp için hesaplanması. Bu dosya İngilizce olarak hazırlandı ve UEFA Kupaları El Kitabı anlamında UCHandbook olarak adlandırıldı. Dosyanın kullanımı ve kupalardaki özel durumlar, ülke ve kulüp sıralamaları ile ilgili bilgilerde bir UEFA Cups Manual adlı bir Kullanma Kılavuzunda Word dosyası olarak hazırlandı. Kılavuzda gene İngilizce.
Dosya maç sonuçları girildiğinde ülke ve kulüp sıralamaları yapıyor.
Bu dosya şu anda UEFA Şampiyonlar Ligi ve UEFA Kupası 1.Turu maçlarının kura çekimi sonrasındaki hesaplamaları yapabilecek durumda. Yeni kura çekimlerinde son aşamaya dek olan bilgiler ekleniyor ve yeni tura göre yeni hesaplamalar ekleniyor.
Aşağıdaki linkte bu dosyalar hakkında İngilizce olarak bilgi var ve hem El Kitabı hem de Kullanma kılavuzu o sayfadaki bağlantılardan indirilebilirler:

UEFA Cups Handbook

Home Page Turkish Leagues Turkish Cups National Teams UEFA Cups Europeans World Cups