Turkish Soccer
Home Turkish League Turkish Cups National Teams UEFA Cups 01-02 Euro2000 World Cup 2002
2001-2002
UEFA Cup
UEFA Cup
UEFA Cup Seeds
UEFA CUPS
Super Cup
Champions League
UEFA Cup
Intertoto Cup
RANKINGS
Countries
Clubs
FORMAT
Rankings
Entries
Starting Rounds
Seeding
MORE INFO
Country Codes
Archives
Turkish Clubs in the Cups
E-MAIL
Erdinš Sivritepe
 
Site Meter

uefa

2001-2002 UEFA Cup

FR

  FINAL - Rotterdam, Netherlands
 08/05				 SC Feyenoord Rotterdam NED    3-2    GER BV Borussia 09 Dortmund

  SEMI FINALS
 04/04	11/04		       Internazionale Milano FC ITA  0-1  2-2  NED SC Feyenoord Rotterdam
 04/04	11/04			BV Borussia 09 Dortmund GER  4-0  1-3  ITA Milan AC

  QUARTER FINALS
 14/3	21/3			  SK Slovan WSK Liberec CZE  0-0  0-4  GER BV Borussia 09 Dortmund
 14/3	21/3			     Hapoel Tel-Aviv MK ISR  1-0  0-2  ITA Milan AC
 14/3	21/3				  PSV Eindhoven NED  1-1  1-1  NED SC Feyenoord Rotterdam	1
 14/3	21/3		       Internazionale Milano FC ITA  1-1  1-0  ESP ValŔncia CF
									
	1	Feyenoord won 5-4 on penalties
									
  4th ROUND
 21/2	28/2			     Olympique Lyonnais FRA  1-1  1-4  CZE SK Slovan WSK Liberec	1
 21/2	28/2				  PSV Eindhoven NED  0-0  1-0  ENG Leeds United AFC
 21/2	28/2				      Lille OSC FRA  1-1  0-0  GER BV Borussia 09 Dortmund
 21/2	28/2		       Internazionale Milano FC ITA  3-1  2-2  GRE AEK ┴thÝna
 21/2	28/2			     Hapoel Tel-Aviv MK ISR  0-0  2-1  ITA Parma AC
 19/2	28/2			       Roda JC Kerkrade NED  0-1  1-0  ITA Milan AC			2
 21/2	28/2			     Rangers FC Glasgow SCO  1-1  2-3  NED SC Feyenoord Rotterdam
 19/2	28/2				    ValŔncia CF ESP  3-0  2-2  SUI Servette FC GenŔve
									
	Underlined teams are seeded.

	1	Second leg in Praha
	2	Milan won 3-2 on penalties

  3rd ROUND
 20/11	04/12			  FC Girondins Bordeaux FRA  1-0  0-2  NED Roda JC Kerkrade
 20/11	04/12			     Hapoel Tel-Aviv MK ISR  2-1  1-0  RUS MFK Lokomotiv Moskva
 22/11	04/12				   FC K°benhavn DEN  0-1  0-1  GER BV Borussia 09 Dortmund
 22/11	06/12				     AEK ┴thÝna GRE  3-2  1-1  BUL FK Loveč
 22/11	06/12				       Parma AC ITA  1-1  3-0  DEN Br°ndby IF K°benhavn
 22/11	06/12			  Grasshoppers C ZŘrich SUI  1-2  2-2  ENG Leeds United AFC
 22/11	06/12			  SK Slovan WSK Liberec CZE  3-1  2-1  ESP RCD Mallorca
 22/11	06/12				  Fiorentina AC ITA  0-1  0-2  FRA Lille OSC
 22/11	06/12				 Club Brugge KV BEL  4-1  0-3  FRA Olympique Lyonnais
 22/11	06/12			     Rangers FC Glasgow SCO  0-0  0-0  FRA Paris St.Germain FC		1
 22/11	06/12			     Servette FC GenŔve SUI  0-0  3-0  GER Hertha BSC Berlin
 22/11	06/12			 SC Feyenoord Rotterdam NED  1-0  2-2  GER SC Freiburg
 22/11	06/12				Ipswich Town FC ENG  1-0  1-4  ITA Internazionale Milano FC
 22/11	06/12			   AS PAOK ThessalonÝki GRE  3-2  1-4  NED PSV Eindhoven
 22/11	06/12				       Milan AC ITA  2-0  1-1  POR Sporting CP Lisboa
 22/11	06/12				    ValŔncia CF ESP  1-0  0-1  SCO Celtic FC Glasgow		2

	Underlined teams are seeded.

	1	Rangers won 4-3 on penalties
	2	ValŔncia won 5-4 on penalties
			
  2nd ROUND
 18/10	30/10			      1.FC Union Berlin GER  0-2  0-0  BUL FK Loveč
 18/10	30/10				     HNK Osijek CRO  1-2  2-3  GRE AEK ┴thina
 18/10	30/10		       Internazionale Milano FC ITA  2-0  0-1  POL TS Wisła Krakˇw		1
 16/10	01/11			    Viking FK Stavanger NOR  0-1  0-2  GER Hertha BSC Berlin
 16/10	01/11			       Roda JC Kerkrade NED  4-1  1-2  ISR Maccabi Tel-Aviv MK
 18/10	01/11				  Fiorentina AC ITA  2-0  2-2  AUT FC Tirol Innsbruck
 18/10	01/11			    Paris St.Germain FC FRA  4-0  2-2  AUT SK Rapid Wien
 18/10	01/11				   FK CSCA Ky´v UKR  0-2  0-5  BEL Club Brugge KV
 18/10	01/11			  FC Girondins Bordeaux FRA  2-0  2-0  BEL R Standard C LiŔge
 18/10	01/11				       Milan AC ITA  2-0  1-0  BUL FK CSKA Sofija
 18/10	01/11			   AS PAOK ThessalonÝki GRE  6-1  2-2  CZE FK Marila PřÝbram
 18/10	01/11				  RC Celta Vigo ESP  3-1  0-3  CZE SK Slovan WSK Liberec
 18/10	01/11			    NK Varteks Varaždin CRO  3-1  0-5  DEN Br°ndby IF K°benhavn
 18/10	01/11			     Hapoel Tel-Aviv MK ISR  2-0  1-1  ENG Chelsea FC London
 18/10	01/11		      WKS Legia Daewoo Warszawa POL  1-1  1-6  ESP ValŔncia CF
 18/10	01/11			       Leeds United AFC ENG  4-2  2-3  FRA ES Troyes AC
 18/10	01/11				     FC Utrecht NED  1-3  0-0  ITA Parma AC
 18/10	01/11				   FC K°benhavn DEN  0-0  1-0  NED AFC Ajax Amsterdam
 18/10	01/11			  Grasshoppers C ZŘrich SUI  4-1  2-4  NED FC Twente Enschede
 18/10	01/11				   Halmstads BK SWE  0-1  1-6  POR Sporting CP Lisboa
 18/10	01/11			     Rangers FC Glasgow SCO  3-1  4-1  RUS FK Dinamo Moskva
 18/10	01/11				    SC Freiburg GER  0-1  4-1  SUI FC Sankt Gallen		2
 18/10	01/11			       Real Zaragoza CD ESP  0-0  0-1  SUI Servette FC GenŔve
 18/10	01/11				Ipswich Town FC ENG  0-0  3-1  SWE Helsingborgs IF

	Underlined teams are seeded.

	1	First leg in Trieste
	2	Second leg in ZŘrich

  1st ROUND
 11/09	25/09		   FK Viktoria Žižkov Praha (C) CZE  0-0  0-1  AUT FC Tirol Innsbruck (L)
 11/09	25/09			       Roda JC Kerkrade NED  3-0  3-1  ISL ═F Fylkir ReykjavÝk
 13/09	25/09			   NK Dinamo Zagreb (C) CRO  2-2  1-1  ISR Maccabi Tel-Aviv MK (C)
 13/09	25/09			     Hapoel Tel-Aviv MK ISR  1-0  1-1  TUR Gaziantepspor K
 18/09	25/09			Paris St.Germain FC (I) FRA  0-0  3-0  ROM UFC Rapid Bucure■ti		1
 19/09	25/09			       KVC Westerlo (C) BEL  0-2  0-1  GER Hertha BSC Berlin
 11/09	27/09			 NK HIT Nova Gorica (C) SVN  1-2  0-1  CRO HNK Osijek
 11/09	27/09			  ŐK Matador P˙chov (F) SVK  0-0  1-2  GER SC Freiburg
 11/09	27/09			       ES Troyes AC (I) FRA  6-1  0-1  SVK FK SCP Ružomberok (C)
 13/09	27/09				     FC Utrecht NED  3-0  3-3  AUT Grazer AK
 13/09	27/09			FK Partizan Beograd (C) YUG  1-0  1-5  AUT SK Rapid Wien
 13/09	27/09			 Olympiakos FC LefkosÝa CYP  2-2  1-7  BEL Club Brugge KV		2
 13/09	27/09			      Chelsea FC London ENG  3-0  2-0  BUL PFK Levski Sofija (L)
 13/09	27/09	   FK AŐK Inter Slovnaft Bratislava (L) SVK  1-0  0-3  BUL FK Loveč (C)
 13/09	27/09		  Aston Villa FC Birmingham (I) ENG  2-3  1-0  CRO NK Varteks Varaždin
 13/09	27/09			 AFC Ajax Amsterdam (L) NED  2-0  3-0  CYP Apˇllon FC Lemesˇs (C)
 13/09	27/09				  RC Celta Vigo ESP  4-0  3-4  CZE SK Sigma Olomouc MZ
 13/09	27/09			 Servette FC GenŔve (C) SUI  1-0  1-1  CZE SK Slavia Praha (L)
 13/09	27/09			   Real Zaragoza CD (C) ESP  3-0  2-1  DEN Silkeborg IF (C)
 13/09	27/09		      NK SCT Olimpija Ljubljana SVN  2-4  0-0  DEN Br°ndby IF K°benhavn
 13/09	27/09			CS MarÝtimo Funchal (C) POR  1-0  0-3  ENG Leeds United AFC
 19/09	27/09		     FK Černomorec Novorossijsk RUS  0-1  0-5  ESP ValŔncia CF
 13/09	27/09				   Parma AC (L) ITA  1-0  2-0  FIN HJK Helsinki (C)
 13/09	27/09			     R Standard C LiŔge BEL  2-0  2-2  FRA Racing C Strasbourg (C)
 13/09	27/09			      FK Marila PřÝbram CZE  4-0  1-3  FRA CS Sedan Ardennes
 13/09	27/09			FC Haka Valkeakoski (L) FIN  1-1  0-3  GER 1.FC Union Berlin (C)
 13/09	27/09				 FC Kńrnten (C) AUT  0-0  0-4  GRE AS PAOK ThessalonÝki (C)	3
 13/09	27/09			  FC Girondins Bordeaux FRA  5-1  1-3  HUN Debreceni VSC-Epona (C)
 13/09	27/09				FK BATE Barysau BLR  0-2  0-4  ITA Milan AC			4
 13/09	27/09		      FK Dnipro Dnipropetrovs'k UKR  0-0  1-2  ITA Fiorentina AC (C)
 13/09	27/09			       FK Dinamo Moskva RUS  1-0  0-0  MLT Birkirkara FC (C)		5
 13/09	27/09		       KKS Polonia Warszawa (C) POL  1-2  0-2  NED FC Twente Enschede (C)
 13/09	27/09				  Kilmarnock FC SCO  1-1  0-2  NOR Viking FK Stavanger
 13/09	27/09			   HNK Hajduk Split (L) CRO  2-2  0-1  POL TS Wisła Krakˇw (L)
 13/09	27/09				 FC Midtjylland DEN  0-3  2-3  POR Sporting CP Lisboa		6
 13/09	27/09				FC Sankt Gallen SUI  2-1  1-1  ROM CSA Steaua Bucure■ti (L)	7
 13/09	27/09		       Internazionale Milano FC ITA  3-0  3-0  ROM FC Bra■ov			8
 13/09	27/09				Ipswich Town FC ENG  1-1  2-1  RUS FK Torpedo-Lužniki Moskva
 13/09	27/09				     AEK ┴thina GRE  2-0  2-3  SCO Hibernian FC Edinburgh (C)
 13/09	27/09			FC Dinamo Bucure■ti (C) ROM  1-3  1-3  SUI Grasshoppers C ZŘrich (L)
 13/09	27/09			  SK Slovan WSK Liberec CZE  2-0  0-1  SVK ŐK Slovan Bratislava
 13/09	27/09		      Odd SK Gr°nland Skien (C) NOR  2-2  1-1  SWE Helsingborgs IF
 13/09	27/09		      WKS Legia Daewoo Warszawa POL  4-1  6-1  SWE IF Elfsborg Borňs (C)
 13/09	27/09		   Genšlerbirli­i SK Ankara (C) TUR  1-1  0-1  SWE Halmstads BK (L)
 13/09	27/09				 FK CSKA Sofija BUL  3-0  1-2  UKR FK Őachtar Donets'k (L)
 13/09	27/09			       FK CSCA Ky´v (C) UKR  3-2  0-0  YUG FK Crvena zvezda Beograd (L)
 13/09	27/09			       FC K°benhavn (L) DEN  2-0  2-2  YUG FK Obilić Beograd
 	27/09			 FK Anži Machačkala (C) RUS	  0-1  SCO Rangers FC Glasgow (L)	9

	Underlined teams are seeded.
	(C) - Cup teams
	(F) - Fair Play Teams
	(I) - UEFA Intertoto Cup winners
	(L) - Teams eliminated from UCL Qualification Round 3		

	1	2nd leg not completed. Floodlight failure at 104' 0-1
	2	First leg in LefkosÝa
	3	Second leg in Graz
	4	First leg in Mīnsk
	5	Second leg in Ta'Qali
	6	First leg in Ikast
	7	First leg in ZŘrich
	8	First leg in Trieste
	9	As one game in Warszawa

  QUALIFICATION ROUND
 09/08	23/08		     FK Dinaburg Daugavpils (C) LTV  2-1  0-1  CRO HNK Osijek
 09/08	23/08			      Birkirkara FC (C) MLT  0-0  1-1  GEO FC Lokomotivi Tbilisi (C)	 1
 09/08	23/08				  SK TiranŰ (C) ALB  3-2  1-3  CYP Apˇllon FC Lemesˇs (C)	 2
 09/08	23/08			 FK Pelister Bitola (C) MKD  0-2  3-2  SUI FC Sankt Gallen		 3
 09/08	23/08			    ═F Fylkir ReykjavÝk ISL  2-1  1-1  POL MKS Pogoń Szczecin
 09/08	23/08			    Viking FK Stavanger NOR  1-0  1-1  BIH NK Brtonjo Čitluk
 09/08	23/08				 Neftši Bakř FK AZE  0-0  0-1  SVN ND HIT Nova Gorica (C)
 09/08	23/08			 Olympiakos FC LefkosÝa CYP  2-2  4-2  HUN Dunaferr SE Duna˙jvßros	 4
 09/08	23/08			     JK Trans Narva (C) EST  3-0  0-5  SWE IF Elfsborg Borňs (C)	 5
 09/08	23/08			  ŐK Matador P˙chov (F) SVK  3-0  1-2  MLT Sliema Wanderers FC		 6
 09/08	23/08			  FK SCP Ružomberok (C) SVK  3-1  0-0  BLR FK BelÜina Babrujsk (C)	 7
 09/08	23/08			   Longford Town FC (C) IRL  1-1  0-2  BUL FK Loveč (C)
 09/08	23/08			       HJK Helsinki (C) FIN  2-1  1-0  LTV FK Ventspils
 09/08	23/08			Debreceni VSC-Epona (C) HUN  3-0  0-1  MDA FC Nistru Unisport Otaci (C)	 8
 09/08	23/08			CS MarÝtimo Funchal (C) POR  1-0  1-0  BIH FK Sarajevo (C)
 09/08	23/08			   NK Dinamo Zagreb (C) CRO  1-0  1-0  EST FC Flora Tallinn
 09/08	23/08			     Glenavon FC Lurgan NIR  0-1  0-1  SCO Kilmarnock FC
 09/08	23/08		       FK Őachťor Salīhorsk (F) BLR  1-2  1-3  BUL FK CSKA Sofija		 9
 09/08	23/08		       MyPa-47 Anjalankoski (F) FIN  1-3  1-2  SWE Helsingborgs IF
 09/08	23/08			      FC Dinamo Tbilisi GEO  2-1  0-4  BLR FK BATE Barysau
 09/08	23/08			FC Dinamo Bucure■ti (C) ROM  1-0  3-1  ALB KS Dinamo TiranŰ
 09/08	23/08			     FC Zimbru Chi■inău MDA  0-0  1-4  TUR Gaziantepspor K
 09/08	23/08	  SP Cosmos Borgo Maggiore Falciano (L) SMR  0-1  0-2  AUT SK Rapid Wien		10
 09/08	23/08				    HB Tˇrshavn FRO  2-2  0-4  AUT Grazer AK
 09/08	23/08			      FK Obilić Beograd YUG  4-0  1-1  FRO G═ G°ta (C)			11
 09/08	23/08				 FC Midtjylland DEN  1-1  4-0  NIR Glentoran FC Belfast (C)	12
 09/08	23/08				   FK CSCA Ky´v UKR  2-0  2-0  FIN FC Jokerit Helsinki
 09/08	23/08				   FC Vaduz (C) LIE  3-3  1-6  CRO NK Varteks Varaždin
 09/08	23/08		      FC Etzella EttelbrŘck (C) LUX  0-4  1-2  POL WKS Legia Daewoo Warszawa
 09/08	23/08			       FK Vardar Skopje MKD  0-3  1-3  BEL R Standard C LiŔge
 09/08	23/08			      SK Ararat Jerevan ARM  0-2  0-3  ISR Hapoel Tel-Aviv FC
 09/08	23/08			   Br°ndby IF K°benhavn DEN  2-0  3-0  IRL Shelbourne FC Dublin
 09/08	23/08			       Cwmbran Town AFC WAL  0-4  0-1  SVN ŐK Slovan Bratislava		13
 09/08	23/08				      FC Bra■ov ROM  5-1  2-0  ARM FK MIKA AÜtarak (C)		14
 09/08	23/08			KP Polonia Warszawa (C) POL  4-0  2-0  WAL TNS Llansantffraid FC (C)	15
 09/08	23/08			    FC Santa Coloma (L) AND  0-1  1-7  YUG FK Partizan Beograd (C)	16
 09/08	23/08		      NK SCT Olimpija Ljubljana SVN  4-0  3-0  AZE Ůafa Bakř FK (C)
 09/08	23/08			Maccabi Tel-Aviv FC (C) ISR  6-0  1-0  LTU FK Žalgiris Vilnius
 09/08	23/08				     AEK ┴thina GRE  6-0  2-0  LUX CS Grevenmacher		17
 09/08	23/08				 Club Brugge KV BEL  4-0  6-1  ISL ═A Akranes (C)		18
 09/08	23/08		       FK Atlantas Klaipėda (C) LTU  0-4  0-8  ROM UFC Rapid Bucure■ti

	Underlined teams are seeded.
	(C) - Cup teams
	(L) - League champions

	 1	First leg in Ta'Qali
	 2	Second leg in LefkosÝa
	 3	Second leg in ZŘrich
	 4	Second leg in Gy÷r
	 5	First leg in Tallinn. First leg 1-3 was changed to 3-0. Ineligible player
	 6	Second leg in Ta'Qali
	 7	Second leg in Mīnsk
	 8	Second leg in Chi■inău
	 9	First leg in Mīnsk
	10	First leg in Serravalle
	11	Second leg in Tˇrshavn
	12	First leg in Silkeborg
	13	First leg in Cardiff
	14	First leg in Jerevan
	15	First leg in Łˇdź, Second leg in Wrexham
	16	First leg in Andorra-la-Vella
	17	Second leg in Luxembourg
	18	Second leg in ReykjavÝk
Home Turkish League Turkish Cups National Teams UEFA Cups 01-02 Euro2000 World Cup 2002