Site hosted by Angelfire.com: Build your free website today!
Rzeczpospolita, 1999.08.18

ODSZKODOWANIA Propozycja adwokatów byłych robotników przymusowych Po 20 tysięcy i po 2 tysiące dolarów

Adwokaci reprezentujący byłych robotników przymusowych III Rzeszy ujawnili kompleksową propozycję ostatecznego uregulowania problemu odszkodowań, którą jeszcze w ubiegłym tygodniu przedstawili stronie niemieckiej i która ma być dyskutowana podczas kolejnej rundy negocjacji w sprawie odszkodowań, zaplanowanej na przyszły tydzień w Bonn. Propozycja nie zawiera kwot odszkodowań. Jednak, jak dowiaduje się korespondent "Rz" z wiarygodnego źródła, adwokaci zamierzają w Bonn zaproponować dwie wyjściowe kwoty dla dla dwóch podstawowych kategorii poszkodowanych - odszkodowanie za pracę niewolniczą dla byłych więźniów obozów koncentracyjnych i gett miałoby wynosić po 20 tys. dolarów na osobę, a za pracę przymusową w niemieckich zakładach przemysłowych po 2 tys. dolarów od osoby.

Z pragnącego zachować anonimowość źródła wiadomo, że kwoty te padły już podczas poprzedniej rundy negocjacji, która odbyła się w połowie lipca w Waszyngtonie. Strona niemiecka ma w Bonn ostatecznie ustosunkować się do takiej propozycji, ale już wcześniej zgodziła się, że odszkodowania dla tzw. kategorii A, czyli robotników niewolniczych, powinny być znacznie wyższe niż dla innych kategorii poszkodowanych. Według niepełnych jeszcze szacunków w Polsce o odszkodowania w ramach kategorii A będzie się mogło ubiegać około 40 tys. osób, a w ramach pozostałych kategorii około 340 tys.

Propozycja adwokatów zakłada powołanie do życia Fundacji "Pamięć, Odpowiedzialność i Przyszłość", którą tworzyłyby dwa fundusze - niemieckiego przemysłu prywatnego oraz niemieckich władz federalnych. Z funduszu niemieckich przedsiębiorstw wypłacane miałyby być odszkodowania dla wszystkich osób, które pracowały przymusowo na rzecz prywatnych zakładów przemysłowych w III Rzeszy lub na rzecz państwowych, które poźniej zostały sprywatyzowane, bez względu na to, czy przedsiębiorstwa te istnieją do tej pory. Natomiast fundusz władz federalnych powinien być źródłem odszkodowań dla poszkodowanych wszystkich innych kategorii.

Podział na kategorie

Adwokaci proponują, by prawo do odszkodowania miały wszystkie osoby, które żyły 16 lutego br. Podział na kategorie, w zależności od których zróżnicowana będzie wysokość odszkodowań, miałby wyglądać następująco. - Kategoria A: osoby, które były więźniami obozu lub obozów koncentracyjnych, podobozu w obozie koncentracyjnym, obozu pracy, obozu śmierci, mieszkańcami lub pracownikami getta i wykonywały pracę na rzecz zakładów przemysłowych lub państwowych.

- Kategoria B: osoby, które zostały przesiedlone i w dyskryminujących warunkach zmuszane były do pracy na rzecz zakładów przemysłowych.

- Kategoria C: dzieci osób uprawnionych do ubiegania się o odszkodowanie, które mając nie więcej niż 12 lat towarzyszyły swemu rodzicowi lub rodzicom albo były z nimi rozdzielone w okresie wykonywania przez rodzica/rodziców pracy przymusowej.

- Kategoria D: osoby nie należące do kategorii A lub B, które zostały przesiedlone i w dyskryminujących warunkach zmuszane do wykonywania pracy na rzecz instytucji rządowych lub ich agend, w tym przedsiębiorstw municypalnych i publicznych.

- Kategoria E: osoby, które zostały przesiedlone i w dyskryminujących warunkach zmuszane były do wykonywania pracy na rzecz prywatnych gospodarstw domowych lub na rzecz każdego innego sektora rolnego niemieckiej gospodarki.

Adwokaci proponują, by wysokość odszkodowań nie była uzależniona od finansowych potrzeb osób uprawnionych do ich otrzymania ani od warunków życiowych w kraju, w którym obecnie mieszka dany poszkodowany. Odszkodowania powinny być wypłacone w jednorazowej kwocie, a nie ratami.

Prawo do dodatkowego odszkodowania

Osoby, które już otrzymały odszkodowania bezpośrednio od niemieckich firm przemysłowych za pracę przymusową, mogłyby ubiegać się w fundacji o dodatkowe odszkodowanie w kwocie stanowiącej różnicę między rekompensatą już otrzymaną a pełną rekompensatą wypłacaną przez fundację. Kwoty otrzymane do tej pory od władz niemieckich przez Fundację "Pojednanie" lub inne organizacje, tudzież renty lub inne formy rekompensat otrzymywane dotąd przez byłych robotników przymusowych nie powinny mieć wpływu przy ustalaniu wysokości odszkodowań z Fundacji "Pamięć, Odpowiedzialność i Przyszłość". Wszystkie osoby z kategorii A, B, D i E, które wykonywały pracę przymusową przez dłużej niż dwa lata, powinny mieć prawo do dodatkowego odszkodowania, podobnie jak osoby, które cierpiały w inny sposób w czasie wykonywania pracy przymusowej, na przykład były ofiarami przymusowych aborcji, przymusowej sterylizacji, eksperymentów medycznych, brutalnego bicia itp.

Propozycja adwokatów zawiera wiele szczegółowych uregulowań dotyczących zasad działalności fundacji, składu jej zarządu, dysponowania funduszami itp. W znacznym stopniu odzwierciedla to stan negocjacji, w których, obok przedstawicieli władz i przedsiębiorstw niemieckich, uczestniczą adwokaci poszkodowanych oraz przedstawiciele władz Polski, Białorusi, Czech, Izraela, Rosji, Ukrainy i USA. Pamiętać jednak trzeba, że nie wszystkie propozycje adwokatów muszą zostać przyjęte i że nadal sporo kluczowych kwestii pozostaje nie rozwiązanych, w tym problem tzw. prawnego zamknięcia, czyli gwarancji dla strony niemieckiej, iż z chwilą utworzenia fundacji wycofane zostaną z sądów pozwy zbiorowe i nie będą składane nowe.

Strona niemiecka deklaruje, iż w przypadku pomyślnego przebiegu negocjacji w Bonn, najprawdopodobniej jeszcze w tym roku odszkodowania będą mogły otrzymać osoby z kategorii A i B, czyli uprawnione do rekompensat z funduszu niemieckich przedsiębiorstw. Natomiast pozostali poszkodowani będą musieli poczekać na uchwalenie przez niemiecki parlament ustawy o powołaniu funduszu federalnego, co najprawdopodobniej nie nastąpi wcześniej niż w drugim kwartale przyszłego roku.

Krzysztof Darewicz z Waszyngtonu


Strona glowna.