Olympic Games 2004 - Athens

Archery - Women's Individual Tournament

Ranking Round

Pos Competitor Nation Flag Points
1 Sung Hyun PARK KOREA 682 (WR)
2 Sung Jin LEE KOREA 675
3 Mi Jin YUN KOREA 673
4 Ying HE CHINA 667
5 Juanjuan ZHANG CHINA 663
6 Shu Chi YUAN CHINESE TAIPEI 658
7 Justyna MOSPINEK POLAND 657
8 Evangelia PSARRA GREECE 652
9 Natalia VALEEVA ITALY 650
10 Hui Ju WU CHINESE TAIPEI 649
11 Sang LIN CHINA 647
12 Nataliya BURDEYNA UKRAINE 643
13 Dola BANERJEE INDIA 642
14 Tetyana BEREZHNA UKRAINE 640
15 Margarita GALINOVSKAYA RUSSIA 639
16 Natalia NASARIDZE TURKEY 639
17 Naomi FOLKARD GREAT BRITAIN 638
18 Cornelia PFOHL GERMANY 638
19 Jennifer NICHOLS UNITED STATES 638
20 Sumangala SHARMA INDIA 638
21 Alison WILLIAMSON GREAT BRITAIN 637
22 Kristine ESEBUA GEORGIA 636
23 Anja HITZLER GERMANY 632
24 Almudena GALLARDO SPAIN 631
25 Zekiye KESKIN SATIR TURKEY 631
26 Viktoriya BELOSLYDTSEVA KAZAKHSTAN 629
27 Malgorzata SOBIERAJ POLAND 628
28 Iwona MARCINKIEWICZ POLAND 628
29 Melissa JENNISON AUSTRALIA 628
30 Alexandra FOUACE FRANCE 627
31 Berangere SCHUH FRANCE 626
32 Mon Redee SUT TXI MALAYSIA 626
33 Natalia BOLOTOVA RUSSIA 625
34 Elpida ROMANTZI GREECE 624
35 Sayami MATSUSHITA JAPAN 624
36 Stephanie ARNOLD UNITED STATES 623
37 Yukari KAWASAKI JAPAN 622
38 Thin Khaing THIN MYANMAR 622
39 Deonne BRIDGER AUSTRALIA 620
40 Wiebke NULLE GERMANY 620
41 Khatuna NARIMANIDZE GEORGIA 620
42 Damla GUNAY TURKEY 620
43 Reena KUMARI INDIA 620
44 Janet DYKMAN UNITED STATES 619
45 Li Ju CHEN CHINESE TAIPEI 617
46 Rina Dewi PUSPITASARI INDONESIA 616
47 Marie-Pier BEAUDET CANADA 616
48 Olga PILIPOVA KAZAKHSTAN 616
49 Mari PIUVA FINLAND 615
50 Elena DOSTAY RUSSIA 609
51 Fotini VAVATSI GREECE 609
52 Kirstin Jean LEWIS SOUTH AFRICA 606
53 Sayoko KAWAUCHI JAPAN 601
54 Tshering CHHODEN BHUTAN 600
55 Narguis NABIEVA TAJIKISTAN 600
56 Jasmin FIGUEROA PHILLIPPINES 600
57 Jo-Ann GALBRAITH AUSTRALIA 596
58 Maydenia SARDUY CUBA 595
59 Kateryna PALEKHA UKRAINE 595
60 Aurore TRAYAN FRANCE 594
61 Helen PALMER GREAT BRITAIN 594
62 Hanna KARASIOVA BELARUS 588
63 Lamia BAHNASAWY EGYPT 564
64 May MANSOUR EGYPT 536

1/32 Eliminations

KOR Sung Hyun PARK v May MANSOUR EGY
RUS Natalia BOLOTOVA v Mon Redee SUT TXI MAS
GBR Naomi FOLKARD v Olga PILIPOVA KAZ
FIN Mari PIUVA v Natalia NASARIDZE TUR
ITA Natalia VALEEVA v Jasmin FIGUEROA PHI
GEO Khatuna NARIMANIDZE v Almudena GALLARDO ESP
TUR Zekiye KESKIN SATIR v Wiebke NULLE GER
AUS Jo-Ann GALBRAITH v Evangelia PSARRA GRE
CHN Juanjuan ZHANG v Aurore TRAYAN FRA
JPN Yukari KAWASAKI v Iwona MARCINKIEWICZ POL
GBR Alison WILLIAMSON v Janet DYKMAN USA
JPN Sayoko KAWAUCHI v Nataliya BURDEYNA UKR
IND Dola BANERJEE v Kirstin Jean LEWIS RSA
TPE Li Ju CHEN v Sumangala SHARMA IND
AUS Melissa JENNISON v Stephanie ARNOLD USA
GBR Helen PALMER v Ying HE CHN
KOR Mi Jin YUN v Hanna KARASIOVA BLR
JPN Sayami MATSUSHITA v Alexandra FOUACE FRA
USA Jennifer NICHOLS v Rina Dewi PUSPITASARI INA
GRE Fotini VAVATSI v Tetyana BEREZHNA UKR
CHN Sang LIN v Tshering CHHODEN BHU
IND Reena KUMARI v Kristine ESEBUA GEO
POL Malgorzata SOBIERAJ v Thin Khaing THIN MYA
UKR Kateryna PALEKHA v Shu Chi YUAN TPE
POL Justyna MOSPINEK v Maydenia SARDUY CUB
AUS Deonne BRIDGER v Viktoriya BELOSLYDTSEVA KAZ
GER Anja HITZLER v Damla GUNAY TUR
TJK Narguis NABIEVA v Hui Ju WU TPE
RUS Margarita GALINOVSKAYA v Elena DOSTAY RUS
CAN Marie-Pier BEAUDET v Cornelia PFOHL GER
FRA Berangere SCHUH v Elpida ROMANTZI GRE
EGY Lamia BAHNASAWY v Sung Jin LEE KOR

1/16 Eliminations

??? v ???
??? v ???
??? v ???
??? v ???
??? v ???
??? v ???
??? v ???
??? v ???
??? v ???
??? v ???
??? v ???
??? v ???
??? v ???
??? v ???
??? v ???
??? v ???

1/8 Eliminations

??? v ???
??? v ???
??? v ???
??? v ???
??? v ???
??? v ???
??? v ???
??? v ???

Quarterfinal Matches

??? v ???
??? v ???
??? v ???
??? v ???

Semifinal Matches

??? v ???
??? v ???

Bronze Medal Playoff

??? v ???

Final Match

??? v ???

Medals

???
???
???

 

Archery - Men's Individual Tournament

Ranking Round

Pos Competitor Nation Flag Points
1 Dong Hyun IM KOREA 687(WR)
2 Magnus PETERSSON SWEDEN 673
3 Marco GALIAZZO ITALY 672
4 Kyung Mo PARK KOREA 672
5 Yong Ho JANG KOREA 671
6 Dmytro HRACHOV UKRAINE 671
7 Balzhinima TSYREMPILOV RUSSIA 668
8 Hasse Pavia LIND DENMARK 666
9 Hiroshi YAMAMOTO JAPAN 664
10 Szu Yuan CHEN CHINESE TAIPEI 663
11 Ming Huang LIU CHINESE TAIPEI 663
12 Tim CUDDIHY AUSTRALIA 663
13 Jocelyn de GRANDIS FRANCE 663
14 Wietse van ALTEN NETHERLANDS 661
15 Viktor RUBAN UKRAINE 660
16 Butch JOHNSON UNITED STATES 660
17 Yuji HAMANO JAPAN 660
18 Cheng Pang WANG CHINESE TAIPEI 659
19 Ilario di BUO ITALY 659
20 Simon FAIRWEATHER AUSTRALIA 658
21 Michael FRANKENBERG GERMANY 657
22 Majhi SAWAIYAN INDIA 657
23 Jacek PROC POLAND 657
24 Michele FRANGILLI ITALY 654
25 Oleksandr SERDYUK UKRAINE 654
26 Jonas ANDERSSON SWEDEN 653
27 Haifeng XUE CHINA 653
28 Fujun YONG CHINA 652
29 Stanislav ZABRODSKIY KAZAKHSTAN 651
30 Juan Rene SERRANO MEXICO 651
31 Laurence GODFREY GREAT BRITAIN 650
32 Tarundeep RAI INDIA 647
33 Alexandros KARAGEORGIOU GREECE 647
34 Hasan ORBAY TURKEY 647
35 Eduardo Avelino MAGANA POOT MEXICO 646
36 Pieter CUSTERS NETHERLANDS 646
37 Takaharu FURUKAWA JAPAN 646
38 Jorge Pablo CHAPOY MEXICO 645
39 David BARNES AUSTRALIA 641
40 Felipe LOPEZ SPAIN 641
41 Lockoneco LOCKONECO INDONESIA 641
42 Yavor HRISTOV BULGARIA 641
43 Vic WUNDERLE UNITED STATES 639
44 Dmitry NEVMERZHITSKIY RUSSIA 639
45 Anton PRYLEPAV BELARUS 638
46 Mattias ERIKSSON SWEDEN 637
47 John MAGERA UNITED STATES 637
48 Satyadev PRASAD INDIA 634
49 Ron van der HOFF NETHERLANDS 633
50 Jonathan OHAYON CANADA 632
51 Ricardo MERLOS EL SALVADOR 630
52 Tashi PELJOR BHUTAN 627
53 Thomas NAGLIERI FRANCE 626
54 Ken UPRICHARD NEW ZEALAND 623
55 Jeff HENCKELS LUXEMBOURG 623
56 Franck FISSEUX FRANCE 622
57 Esam SAYED EGYPT 602
58 Georgios KALOGIANNIDIS GREECE 601
59 Maged YOUSSEF EGYPT 599
60 Apostolos NANOS GREECE 585
61 Rob ELDER FIJI 583
62 Sifa TAUMOEPEAU TONGA 563
63 Phoutlamphay THIAMPHASONE LAOS 557
64 Yeyha BUNDHUN MAURITIUS 494

1/32 Eliminations

KOR Dong Hyun IM v Yeyha BUNDHUN MRI
GRE Alexandros KARAGEORGIOU v Tarundeep RAI IND
JPN Yuji HAMANO v Satyadev PRASAD IND
NED Ron van der HOFF v Butch JOHNSON USA
JPN Hiroshi YAMAMOTO v Franck FISSEUX FRA
INA Lockoneco LOCKONECO v Michele FRANGILLI ITA
UKR Oleksandr SERDYUK v Felipe LOPEZ ESP
EGY Esam SAYED v Hasse Pavia LIND DEN
KOR Yong Ho JANG v Apostolos NANOS GRE
JPN Takaharu FURUKAWA v Fujun YONG CHN
GER Michael FRANKENBERG v Dmitry NEVMERZHITSKIY RUS
FRA Thomas NAGLIERI v Tim CUDDIHY AUS
FRA Jocelyn de GRANDIS v Tashi PELJOR BHU
BLR Anton PRYLEPAV v Simon FAIRWEATHER AUS
KAZ Stanislav ZABRODSKIY v Pieter CUSTERS NED
FIJ Rob ELDER v Kyung Mo PARK KOR
ITA Marco GALIAZZO v Sifa TAUMOEPEAU TGA
MEX Eduardo Avelino MAGANA POOT v Juan Rene SERRANO MEX
ITA Ilario di BUO v Mattias ERIKSSON SWE
ESA Ricardo MERLOS v Wietse van ALTEN NED
TPE Ming Huang LIU v Ken UPRICHARD NZL
USA Vic WUNDERLE v Majhi SAWAIYAN IND
CHN Haifeng XUE v Jorge Pablo CHAPOY MEX
EGY Maged YOUSSEF v Dmytro HRACHOV UKR
RUS Balzhinima TSYREMPILOV v Georgios KALOGIANNIDIS GRE
AUS David BARNES v Jonas ANDERSSON SWE
POL Jacek PROC v Yavor HRISTOV BUL
LUX Jeff HENCKELS v Szu Yuan CHEN TPE
UKR Viktor RUBAN v Jonathan OHAYON CAN
USA John MAGERA v Cheng Pang WANG TPE
GBR Laurence GODFREY v Hasan ORBAY TUR
LAO Phoutlamphay THIAMPHASONE v Magnus PETERSSON SWE

1/16 Eliminations

??? v ???
??? v ???
??? v ???
??? v ???
??? v ???
??? v ???
??? v ???
??? v ???
??? v ???
??? v ???
??? v ???
??? v ???
??? v ???
??? v ???
??? v ???
??? v ???

1/8 Eliminations

??? v ???
??? v ???
??? v ???
??? v ???
??? v ???
??? v ???
??? v ???
??? v ???

Quarterfinal Matches

??? v ???
??? v ???
??? v ???
??? v ???

Semifinal Matches

??? v ???
??? v ???

Bronze Medal Playoff

??? v ???

Final Match

??? v ???

Medals

???
???
???

 

HOME