Amerikada Dil Eğitimi Veren Okul Turleri:

Üniversitelerin İngilizce Okulları

Yoğun İngilizce dil kursları üniversiteler tarafından genelde haftada 25 saat olarak düzenlenir. Öğrenciler genel İngilizce, TOEFL hazırlığı, üniversiteye hazırlık İngilizcesi, yaz kursları ve özel amaçlı İngilizce kursları izleyebilir. Üniversitelere İngilizce eğitimi alan öğrenciler üniversite kampüslerinde kalabilir ve böylece Amerikalı öğrencilerle kaynaşabilirler. Ayrıca üniversite kampüsünde bulunan kütüphane, sosyal ve sportif tesisler ve bilgisayar merkezlerinden faydalanabilirler. Son olarak, öğrenci İngilizce eğitiminde başarılı olursa aynı üniversitenin lisans veya yüksek lisans programlarına geçiş yapabilir.

Özel İngilizce Okulları

Bu tür okullar genellikle üniversitelerin yakınlarında bulunur. Bazı özel dil okulları üniversite kampüs olanaklarından faydalanır. Bir bölümü ise büyük şehirlerin (New York, San Fransisco, Los Angeles ve Boston gibi) merkezinde bulunur. Bu tip okullar öğrencilerin büyük şehirleri tanımasına firsat vermektedir. Özel dil okullarının büyük bir çoğunluğu her hafta başlayan kurlar düzenlemektedir. Birçok özel dil okulunun üniversitelerle anlaşması vardır; dolayısıyla öğrencilerini bu eğitim kurumlarına transfer edebilirler.

Okulların Program Turleri

Toefl

TOEFL'a hazırlık programları, İngilizce eğitim veren herhangi bir üniversitede eğitim yapmak isteyenler için düzenlenir. Programların süresi 4-24 hafta arası olabilir. Haftada 25-30 saat izlenir. Bu programlara İngilizce dil düzeyi en az orta ve üzeri olan öğrenciler katılabilirler. Sınıflarda ortalama 14 öğrenci bulunur. TOEFL'a hazırlık kurslarına her ay başlamak mümkündür. Kursun temel amacı üniversite eğitimi yapmak isteyen öğrencilerden istenen TOEFL sınavında öğrencinin başarılı bir sonuç almasını sağlamaktır. Öğrenciler, alanlarında uzman öğretmenlerce oldukça yoğun bir hazırlık programına tabi tutulurlar. TOEFL sınavına her ay katılmak mümkündür.

Bu tip programların haftalık ders saati 25 ile 30 saat arasında değişir, ve sınıfların ortalama öğrenci sayısı 15 civarındadır. En az 2 hafta süren bu programlarda en az orta düzeyde dil eğitimi verilir. Katılımcılar aile yanında, yurtlarda veya otellerde kalabilirler.

İş Amaçlı Programlar

İş dünyasına yönelik dil programları, özel ve devlet şirketlerinde orta ve üst düzey yöneticilik yapanlar ve işadamları için düzenlenmiştir. Bu programlar, katılımcının genel İngilizce dil bilgisi yanısıra, iş yaşamıyla ilgili özel kavramları öğrenmesini ve pratik olarak kullanmasını amaçlar. En az 2 hafta olarak düzenlenen bu programların içeriği katılımcıların ihtiyaç ve istekleri göz önüne alınarak düzenlenebilir. Katılımcılar "Case Studies" (Örnek Olay Çalışmaları) yaparak gerçek iş yaşamından alınan örneklerle hem ticari konularda genel bilgi edinirler, hem de İngilizce dil yeteneklerini geliştirirler. Ayrıca şirketler özel olarak düzenlenen "custom-designed" programları da mevcuttur. Bu programlar aynı şirketten gelen en az 4 katılımcı için özel olarak hazırlanır ve her an başlatılabilir.

Bu tip programların haftalık ders saati 25 ile 30 saat arasında değişir, ve sınıfların ortalama öğrenci sayısı 5 civarındadır. En az 2 hafta süren bu programlarda en az orta düzeyde dil eğitimi verilir. Katılımcılar aile yanında, yurtlarda, otellerde veya kiralayacakları apartman dairelerinde kalabilirler.

Tatilde Eğitim

Amerika'nın birçok eyaletinde özellikle bağımsız dil okullarınca düzenlenen birçok yaz okulu bulunmaktadır. Bu okullarda farklı uluslardan öğrenciler 2-10 hafta arası süren dil programlarını takip edebilirler. Bu programlara 8 yaş ve üzerinde herkes katılabilir. Öğrenciler sabahları İngilizce dersleri yanısıra, yüzme, tenis, binicilik ve golf gibi çeşitli sporlara katılır; ayrıca birçok sosyal ve kültürel etkinlik ve gezilere iştirak edebilir.

Bu tip programların haftalık ders saati 25 ile 30 saat arasında değişir, ve sınıfların ortalama öğrenci sayısı 15 civarındadır. En az 2 hafta süren bu programlarda her düzeyde dil eğitimi verilir. Katılımcılar aile yanında, yurtlarda veya otellerde kalabilirler.