Site hosted by Angelfire.com: Build your free website today!

GPT Houston -- St. Charles, December 1, 2000


Top 8 decklists


Kathy Nemati, Champion "Secert Force" designed by Ray Schneider, et al


Main Deck:
4 Llanowar Elves


4 Wall of Roots

4 Natural Order

3 Druid Lyrist

3 River Boa

3 Spike Feeder

3 Creeping Mold

2 Verdant Force

2 Masticore

2 Winter Orb

2 Fyndhorn Elves

1 Autumn Willow

1 Woodripper

1 Squallmonger

1 Deranged Hermit

14 Forest

4 Wasteland

3 Gaea's Cradle

2 Dust Bowl

Sideboard:
1 Spike Feeder

2 Uktabi Orangutan

3 Choke

3 Emerald Charm

3 Phyrexian Furnance

3 Lifeforce

Brian Lacitignola, Finalist -- "Lackey Fluff" designed by Brian Lacitignola
Main Deck:
4 Goblin Lackey

4 Mogg Fanatic

4 Goblin Mutant

4 Goblin Legionares

4 Swords to Plowshares

4 Abeyance

3 Clear

4 Ball Lightning

4 Cursed Scroll

3 Mogg Flunkies

2 Pyrokinesis

4 Wasteland

4 Plateau

4 Battlefield Forges

6 Mountain

2 Barbarian Ring
Sideboard:
4 Pyroblast

2 Pyrokinesis

3 Anarchy

2 Seal of Cleansing

4 Honorable Passage

Donald Cripe -- Semifinalist -- "Life 2.3" designed by Donald Cripe
Main Deck
3 About Face

3 Vampiric Tutor

4 Duress

1 Aura of Silence

3 Swords to Plowshares

1 Altar of Dementia

2 Warrior en-Kor

2 Shaman en-Kor

4 Nomads en-Kor

4 Angelic Protector

4 Task Force

4 Worthy Cause

4 Mother of Runes

10 Plains

4 Plateau

4 Scrubland

4 Badlands
Sideboard
2 Orim's Chant

2 Erase

1 Aura of Silence

1 Vindicate

3 Planar Void

4 Pyroblast

2 Urza's Rage

D.A. Green -- Semifinalist -- Trix
Main Deck
4 Sapphire Medallion

2 Fire/Ice

4 Counterspell

4 Force of Will

2 Stroke of Genius

1 Rushing River

1 Capsize

2 Brainstorm

3 Intuition

4 Accumulated Knowledge

4 Merchant Scroll

4 Illusions of Grandeur

4 Donate

14 Island

4 Volcanic Island

2 Mountain

2 Shivan Reef
Sideboard
3 Pyroclasm

2 Hibernation

3 Morphling

1 Hydroblast

4 Pyroblast

2 Ruination

Ryan Gilmer -- Quarterfinalist -- Black Decay II: Rotten Teeth designed by Ryan Gilmer
Main Deck
1 Verdant Force

1 Animate Dead

4 Extomb

4 Exhume

4 Duress

4 Vampiric Tutor

2 Krovikan Horror

4 Zombie Infestation

4 Reanimate

1 Coffin Purge

4 Buried Alive

1 Squee, Gobin Nabob

1 Crosis, the Purger

1 Multani, Maro-sorcerer

1 Contamination

1 Nether Spirit

1 Avatar of Woe

21 Swamp

1 Massacare
Sideboard
2 Rapid Decay

2 Skittering Horror

3 Addle

1 Null Rod

1 Ascendant Evincar

2 Contamination

1 Perish

1 Ashes to Ashes

2 Coffin Purge

Michael Krumb -- Quarterfinalist -- Trix
Main Deck
4 Counterspell

4 Force of Will

4 Accumlated Knowledge

4 Donate

4 Illusions of Grandeur

4 Merchant Scroll

4 Sapphire Medallion

3 Intuition

3 Fire/Ice

1 Stroke of Genius

2 Brainstorm

3 Volcanic Island

4 Shivan Reef

15 Island

1 Capsize
Sideboard
2 Ruination

4 Pyroblast

1 Hydroblast

1 Mystical Tutor

2 Pyroclasam

1 Hibernation

3 Morphling

1 Stroke of Genius

Justin Pearson -- Quarterfinalist -- Secert Force designed by Justin Pearson
3 Fyndhorm Elves
2 Overrun

3 Llanowar Elves

4 Natural Order

4 Winter Orb

4 Priest of Titania

4 Elvish Lyrist

2 Rofellos, Llanowar Emissary

13 Forest

1 Nemata, Grove Guardian

3 Masticore

3 Gaea's Cradle

4 Wasteland

3 Creeping Mold

3 Quirion Ranger

2 Spike Weaver

2 Verdant Force
Sideboard
4 Choke

1 Masticore

2 Ground Seal

1 Woodripper

3 Kavu Chameleon

2 Crumble

2 Spike Feeder

Ben Tegtmeier -- Quarterfinalist -- Hanson Sliver designed by Doug Hanson
Main Deck
4 Crystalline Sliver

2 Hibernation Sliver

2 Duress

4 Force of Will

4 Counterspell

1 Daze

1 Plateau

3 Tropical Island

4 Tundra

2 Underground Sea

4 Gemstone Mine

4 Swords to Plowshares

4 Brainstorm

3 City of Brass

1 Undiscovered Paradise

4 Flood Plain

2 Seal of Cleansing

1 Acidic Sliver

4 Muscle Sliver

3 Winged Sliver

2 Eladamri's Call

1 Soltari Champion
Sideboard
2 Erase

2 Honorable Passage

2 Hydroblast

2 Null Rod

4 Pyroblast

1 Samite Ministrations

1 Volrath's Stronghold

1 Wash Out