Site hosted by Angelfire.com: Build your free website today!

EGYPT
FA Cup
Season 1999/2000





                       GROUP 1

                       ROUND 1
04/02   Arab Contractors v   Dina Farms       1-2
        Zamalek          v   Aluminium        1-1
        Suez             v   al-Masri         1-0

                       ROUND 2
11/02   al-Masri         v   Arab Contractors 0-1
        Dina Farms       v   Aluminium        0-0
        Zamalek          v   Suez             0-0

                       ROUND 3
18/02   Arab Contractors v   Suez             0-1
        Dina Farms       v   Zamalek          1-1
20/02   Aluminium        v   al-Masri         0-4

                       ROUND 4
25/02   Suez             v   Aluminium        0-0
26/02   al-Masri         v   Dina Famrs       0-0
07/03   Zamalek          v   Arab Contractors 2-1

                       ROUND 5
10/03   al-Masri         v   Zamalek          0-0
        Dina Farms       v   Sues             4-1
        Aluminium        v   Arab Contractors 0-1

Team                P    W    D    L    F    A   Pts.
-----------------------------------------------------
1. Dina Farms       5    2    3    0    7    3    9
2. Suez             5    2    2    1    3    4    8
3. Zamalek          5    1    4    0    4    3    7
4. Arab Contractors 5    2    0    3    4    5    6
5. al-Masri         5    1    2    2    4    2    5
6. Aluminium        5    0    2    3    1    6    2


GROUP 2 ROUND 1 04/02 Sharqeya v Canal 1-1 Metals v Chrome 0-0 ROUND 2 11/02 Chrome v Sharqeya 0-0 Canal v Ismaili 0-0 ROUND 3 18/02 Sharqeya v Metals 1-2 Ismaili v Chrome 0-2 ROUND 4 25/02 Metals v Ismaili 1-1 Chrome v Canal 4-7 ROUND 5 10/03 Ismaili v Sharqeya 1-0 11/03 Canal v Metals 1-0 Team P W D L F A Pts. ----------------------------------------------------- 1. Canal 4 2 2 0 8 6 8 2. Metals 4 1 2 1 3 3 5 3. Chrome 4 1 2 1 6 7 5 4. Ismaili 4 1 2 1 2 3 5 5. Sharqeya 4 0 2 2 2 4 2
5th & 6th Places First Leg 26/03 Chrome v Zamalek 0-1 Second Leg ??/?? Zamalek v Chrome 1-0 7th & 8th Places First Leg 26/03 Ismaili v Arab Contractors 1-1 Second Leg ??/?? Arab Contractors v Ismaili 2-1 9th & 10th Places First Leg 26/03 Sharqiya v al-Masri 0-1 Second Leg 29/03 al-Masri v Sharqiya 2-3
SEMI-FINALS First Leg 25/03 United v Dina Farms 3-3 Suez v Canal 1-3 Second Leg 29/03 Canal v Suez 2-1 30/03 Dina Farms v United 1-1
Third Place ??/?? Suez v United
FINAL 26/05 Canal v Dina Famrs
PS: Metal changed their name to United