Site hosted by Angelfire.com: Build your free website today!

ARAB CHAMPIONS' CUP

1999, Cairo, Egypt





                  THE FINALS 

GROUP A

23/09   al-Wahdat      v   Salimiya       0-1
        Wydad Tlemcen  v   al-Shabab      0-5

25/09   Salimiya       v   Wydad Tlemcen  1-2
        al-Shabab      v   al-Wahdat      1-0

28/09   Salimiya       v   al-Shabab      1-0
        Wydad Tlemcen  v   al-Wahdat      1-3

Team             P    W    D    L    F    A   Pts.
--------------------------------------------------
1.al-Shabab      3    2    0    1    6    1    6  (Saudi Arabia)
2.Salimiya       3    2    0    1    3    2    6  (Kuwait)
3.al-Wahdat      3    1    0    2    3    3    3  (Jordan)
4.Wydad Tlemcen  3    1    0    2    3    9    3  (Algeria)

GROUP B 24/09 al-Ahli v West Riffa 1-1 Olympique Beja v Army 0-2 27/09 West Riffa v Olympique Beja 0-2 Army v al-Ahli 0-2 29/09 West Riffa v Army 0-4 al-Ahli v Olympique Beja 1-1 Team P W D L F A Pts. -------------------------------------------------- 1.Army 3 2 0 1 6 2 6 (Syria) 2.al-Ahli 3 1 2 0 4 2 5 (Egypt) 3.Olyppique Beja 3 1 1 1 3 3 4 (Tunisia) 4.West Riffa 3 0 1 2 1 7 1 (Bahrain)
SEMI-FINALS 01/10 Army v Salimiya 2-1 al-Shabab v al-Ahli 1-1
(a.e.t., al-Shabab won 3-2 on penalties)
FINAL 03/10 al-Shabab v Army 2 0

- The tournament will be held in Cairo, Egypt, between 23/09 and 03/10 - Two teams already qualified without playing any qualification matches: Wydad Tlemcen (Algeria) as holder al-Ahli (Egypt) as host
QUALIFICATION ROUND GROUP 1: - Salimiya (Kuwait) and West Riffa (Bahrain) qualified (check the GCC Cup 1999) GROUP 2: - Participants: al-Shabab [Saudi Arabia], al-Wahda (Sana) [Yemen], al-Hilal (Khartoum) [Sudan] - All matches will be played in Abha, Saudi Arabia - Only one team will qualify 15/08 al-Shabab v al-Wahda (S) 4-0 17/08 al-Hilal (K) v al-Wahda (S) 3-5 19/08 al-Shabab v al-Hilal (K) 2-0 Team P W D L F A Pts. ------------------------------------------------ 1.al-Shabab 2 2 0 0 6 0 6 2.al-Wahda (S) 2 1 0 1 5 7 3 3.al-Hilal (K) 2 0 0 2 3 7 0 GROUP 3: - Participants: al-Mahalla (Libya), Olympique Beja (Tunisia), Sounalek (Mauritania) - All matches will be played in Benighazi, Libya - Only one team will qualify 07/09 al-Mahalla v Sounalek 09/09 Olympique Beja v Sounalek 11/09 al-Mahalla v Olympique Beja (al-Mahalla dismissed by the Arab FF, and Sounalek withdrew) GROUP 4: - Participants: al-Wahdat (Jordan), Army (Syria), Rafah Services (Palestine) - All matches will be played in Amman, Jordan - Two teams will be qualified 03/09 al-Wahdat v Rafah Services 4-1 05/09 al-Wahdat v Army 0-2 07/09 Army v Rafah Services 1-0 Team P W D L F A Pts. --------------------------------------------------- 1. Army 2 2 0 0 3 0 6 2. al-Wahdat 2 1 0 1 4 3 3 3. Rafah Services 2 0 0 2 1 5 0
SEASON 1997/98 PREVIOUS WINNERS