The Real AAU Boys Basketball

10th Grade Super Showcase

July 22-25, 2011

Walt Disney World Complex

Orlando, FL


There were 8th, 9th, 10th, and 11th grade championships decided at this event.  I will mainly focus on the 10th Grade championship especially Ville 2013 as I have followed them most of the summer.  127 teams were placed into 31 pools.  The first place pool winners will compete for the Gold Division championship, the second place pool teams will compete for the Silver Division championship, the third place pool teams will compete for the Bronze Division championship, and the fourth place pool teams will compete for the Copper Division championship.


The teams scheduled to participate for the 10th grade championship include Florida Family Elite 16U, SC Raptors Elite, MABC Bengals, Lituanica, CIA Team Bounce, Columbia Hoyas, Tennessee Tigers, Team Southern Indiana 2013 Red, Team Final, Carolina Hurricanes, Orlando’s Finest, Garner Road Bulldogs-Coleman, Tennessee Chosen Few, Southern Select, Elite Bobcats Select, Meanstreets, TMP (Trademark Properties), Columbia Ravens, L2 Ravens, All Ohio Red, Memphis YOMCA-Tigers, E.A. Prep Stars, Team Finesse, CP3 All-Stars, Mid Atlantic Select, Team Orlando, South East Elite, All Ohio Varsity, Savannah All-Stars Elite, Hockessin PAL Cougars, Birmingham Metro Express, BWSL 16U Kelly, Team United, Blue Warriors 16U Elite, Jacksonville Lee Bulls 16, YOMCA, New York City Jayhawks, Maryland Sureshots, Team Florida 16U, Team Takeover Marshall 16U, Charlotte Nets, MIE/Orlando Sixers, Florida Hurricanes, Playaz-Red, Team Melo, Squires Richmond, Wownrite Rock Crushers, Long Island Lightning-McNeil, Shining Star Sports-Schaefer, Nike Team Florida, Kingdom Elite All-Stars, Mt. Royal/Nike Baltimore Elite, Team Power (2013), Midwest Athletic Group, Connecticut Select, The Ville 2013, Michigan Warriors, Team Daniels, ECE Delaware Panthers, New York Gauchos 16, Birmingham Stars, Road Runners, GWADA Team 2, Indiana Elite South, Team Phoenix Elite, Marylands Finest, Tuscaloosa Warriors (Alabama), Martin Brothers, Tennessee Thunder, Team Jersey Elite Orange, AIB Marcelo Silva, Gold Coast/Team Miami, Southwest Illinois Jets-Orange, Maryland Ruff Riders, South Piedmont Heat, OBC Mavericks, Team Nelson 16U, Ray Jacksons Rising Stars 2013, Redemption Warriors, Baltimore Wildcats, Birmingham ICE Xpress, WV Wildcats Select, Prime Time Elite, Alabama Challenge, Team Charlotte, Superfriends, Triple Balance, Louisiana Select, Baltimore Stars Coalition, Florida Tarheels Elite, Carolina Surge, Rising Stars JG Gold, Runnin Rebels, Virginia Assault Gold, GWADA Team 3, Team Takeover DC, Team Prospects 16’s, Wisconsin Playmakers, Louisiana Bayou Flames, Expressions Elite 2013, DE Assault, Dorian’s Pride, Team Storm, U-Play Canada (15U/16U), Gold Coast, Shining Star Sports-Moman, Team CBIZ, SC Ravens, RI Hawks 2013 Black, Old Gold 16U Dream Team, Jacksonville Nets U16, Tennessee Travelers, Connecticut Basketball Club, Texas PRO-ET, Pinheiros-ScoreBrasil2, Georgia Stars, Camp Darryl/2013, Malik Sealy All-Stars, E1 T1 Elite South 16U, Atlanta Xpress, Southwest Illinois Jets-Blue, GWADATEAM, All Michigan, Westchester Hawks, 16U Team Carolina, Puerto Rico Prospects, and Main Event Cobras 16U.


The Ville 2013 lost their first pool game but rebounded to win seven games in a row culminating in the Silver Division Championship.  ECE Delaware Panthers defeated The Ville 2013 72-69 in their first pool game.  The Ville 2013 defeated Team Daniels 71-63 and Michigan Warriors 73-32 to complete pool play.


The Ville 2013 defeated Team Jersey Elite-Orange 61-28 on Saturday for their first tournament win.  They added two more victories on Sunday with a 65-49 victory over Atlanta Xpress and a 62-58 Quarterfinal win over South East Elite.  The Ville 2013 captured a semifinal victory on Monday by defeating Georgia Stars 61-56.  The Ville 2013 captured the championship by defeating Shining Star Sports-Schaefer by a score of 76-51.  Shining Star Sports won a 69-67 squeaker over RI Hawks 2013 Black in the Quarterfinal and eked out a 68-67 victory over Marylands Finest in a Semifinal game.


Coach David Levitch’s The Ville 2013 is a very well balanced team with several players capable of being the “man” in the big games.  Members of the team include Dominique Hawkins and Ken-Jah Bosley (Madison Central), Omar Prewitt (Montgomery County), Darryl Hicks (Louisville Trinity), Tyler Wesley (Oldham County), David Levitch (North Oldham), Larry Morton (Bryan Station), and Jack Whitman (Lexington Catholic).  Coach David Levitch and Assistant Coach Wiley Brown does an excellent job with this very talented group and while Darryl Hicks has been getting a lot of deserved attention the balance and ability of the team to share the ball is what makes this highly successful program win.


Gold Division Championship

Team Takeover (Bounce) 66  Garner Road Bulldogs 55


Bronze Division Championship

Squires Richmond 65  Michigan Warriors 42


Copper Division Championship

Team Phoenix Elite 65  Maryland Ruff Riders 62





I decided to cover this particular division because I have followed the Ville teams for several years and I get the opportunity to see most of the players on the squad play several games during the high school season.  This entire event (all age groups) has been well covered from various aspects by several media outlets and the tournament website.  Also, check out Jody Demling’s blogs and other coverage in the Louisville Courier Journal newspaper.