31st Annual Rick Bolus’ High Potential "Blue-Chip" Basketball Camp 2010

Session Two

July 18-22, 2010
Georgetown, KY

2010 by Ron Harrison

Introduction

The 31st Annual Rick Bolus’ High Potential "Blue-Chip" Basketball Camp was held in Georgetown, Kentucky at Georgetown College.

The camp director for this camp is Rick Bolus, who is entering his 38th season as a basketball scout and his 31st year as an exposure basketball camp director.  Rick Bolus started the Rick Bolus High Potential Basketball Recruiting Service in 1973.  He is also a consultant for several national basketball tournaments, shootouts, and All-Star games.  Numerous colleges representing all levels of play subscribe to his High Potential Basketball Recruiting Service.

There are two sessions this year:  June 27-July 1 and July 18-22.  Both sessions include a Junior division.  This report will cover the second session, held July 18-22.  Each session also features speakers on recruitment and academics.  All players also receive mini-clinics.  There are mini-clinics for guards, big men, and 3-point shooters.  There are also optional competition contests as well as a written evaluation from the camper’s league coach.

Some of the outstanding players who have attended Rick Bolus’ camps include Rex Chapman, Tim Couch, Richie Farmer, Travis Ford, Pat Graham, Darren Hancock, Allen Houston, Jack Ingram, Jimmy Jackson, Dan Langhi, Derek Lowe, A. J. Moye, Brad Miller, Larry O’Bannon, Jared Odle, Scott Padgett, John Pelphrey, Felton Spencer, Scott Sutton, Sean Sutton, Dejuan Wheat, and Albert White.

Each Senior division player plays a minimum of nine league games (not counting playoff games and All-Star contest).  All games are played full-court in Alumni Gym and the intramural complex.  All players receive equal playing time as substitutions are done by the clock.  All teams in both junior and senior divisions will compete in a single elimination tournament. Certified trainers are on duty at all times.

The Rick Bolus' High Potential “Blue-Chip” Basketball Camp is not affiliated with any other basketball camp using the names “High Potential;” or “Blue-Chip”.
 

“Blue-Chip” Camp Roster – Session Two

Players from nineteen states and Ontario are scheduled to attend this session.

(Note: # refers to jersey number, not ranking)
 

Roster information is provided by Rick Bolus
 

#

Name

Ht/Class

School/Town, State

1

Jonathan Acevedo

6-4 Sr.

Griffith High /Griffith, IN

2

Dakota Bruce Andresen

6-1 Fr.

Muhlenberg Co/Greenville, KY

3

Timothy Anstett

6-3 Jr.

Lincoln-Way East/Frankfort, IL

4

Michael Arnett

6-6 Jr.

Boyle Co/Danville, KY

5

Eriq Baird

6-0 So.

Peoria/Peoria, IL

6

Morgan Baker

5-10 So.

Lawrenceburg/Lawrenceburg, IN

7

Kendall Ballou

6-4 Jr.

Letcher Co Central/Whitesburg, KY

8

Chad Banschbach

5-9 So.

Lawrenceburg/Lawrenceburg, IN

9

Robbie Barber

6-4 Sr.

Scott Co/Georgetown, KY

10

Ethan Barker

6-3 Jr.

Christian Academy/Louisville, KY

11

Brett Barrientes

5-9 So.

McArthur/Lawton, OK

12

Ben Bass

5-5 8th

De Paul/Louisville, KY

13

Logan Baumann

6-0 Jr.

Ohio Co /Hartford, KY

14

Jared Beaudoing

6-0 Jr.

Gladwin/Gladwin, MI

15

Austin Bishop

5-8 Jr.

Grant Co/Dry Ridge, KY

16

Jonathan Black

6-1 Sr.

Ballard/Louisville, KY

17

Troy Black

5-10 Fr.

Dunbar/Lexington, KY

19

Kevin Booth

5-9 So.

Western Hills/Frankfort, KY

20

Daniel Boswell

6-4 So.

Webster Co/Dixon, KY

21

Alexander Boyd

6-0 So.

North Gwinnett/Suwanee, GA

22

Clarence Boyd

5-9 Jr.

Hopkinsville/Hopkinsville, KY

23

Jordan Buchanan

5-10 8th

So Warren Middle/Bowling Green, KY

24

Ethan Burlingham

6-4 So.

Lafayette/Lexington, KY

25

Isaac Wade Burnham

6-0 So.

Alliance High/Alliance, NE

26

Korbin Buster

6-2 Jr.

Elwood/Elwood, IN

27

Jameel Butts

5-7 Fr.

Mansfield/Mansfield, OH

28

Jonathan Caldwell

5-10 Sr.

Deming/Mt Olivet, KY

29

Travis Carpenter

6-1 Sr.

Rockcastle Co/Mt Vernon, KY

30

Layne Cecil

6-4 Sr.

Pikeville/Pikeville, KY

31

Robert Chandler

5-2 7th

West Middle/Shelbyville, KY

32

Tianen Chen

6-4 So.

Metamora Township/Metamora, IL

33

Malik Chenault

5-10 So.

Walton /Marietta, GA

34

Luke Cipolla

5-7 8th

Brecksville Broadview Hts/Brecksville, OH

35

Jalen Clark

6-4 Sr.

Western Hills/Frankfort, KY

36

Jonathan Clements

6-3 Sr.

Eastern /Louisville, KY

37

Will Clifton

5-10 So.

Wesleyan/Norcross, GA

38

Jaron Coleman

5-9 Sr.

Morgan Township/Valparaiso, IN

39

Colton Collins

5-7 Fr.

Letcher Co Central/Whitesburg, KY

40

Jarrod Combs

6-0 So.

Hazard/Hazard, KY

41

Jason Cospy

5-11 Sr.

Temple Christian/Dayton, OH

42

James Cox

6-3 Sr.

Brentwood/Brentwood, TN

43

Dawson Crump

4-10 6th

Briarwood/Bowling Green, KY

45

Anthony Daniels

5-8 Fr.

St Louis Univ HS/St Louis, MO

46

Brandon Daniels

5-10 8th

Mullins Elem/Pikeville, KY

47

Joey DeMartis

6-1 Sr.

Notre Dame Prep/Pontiac, MI

48

Brett Denniston

5-10 So.

Wolfe Co/Campton, KY

49

Adam Disponett

5-10 So.

Lafayette/Lexington, KY

50

Terrence Dixon

6-2 Sr.

LaVergne/LaVergne, TN

51

Wesley Dowell

6-4 Jr.

TBA/Ekron, KY

52

Daniel Dulapa

5-9 Sr.

Pontiac/Pontiac, MI

53

Garrett Dunn

5-9 Fr.

Wolfe Co/Campton, KY

54

Tadd Dunn

6-0 Jr.

Warren East/Bowling Green, KY

55

Joseph Durrant

5-7 Fr.

Provo/Provo, UT

56

Jaiveon Eaves

5-7 7th

Browning Springs/Madisonville, KY

57

Aaron Edwards

5-8 Jr.

Payson Seymour/Plainville, IL

58

Taylor Edwards

5-10 Fr.

Clarkrange/Clarkrange, TN

59

Jordan Ellerhorst

5-4 Sr.

Amelia/Amelia, OH

60

Webb Emerson

6-1 Jr.

Christian Brothers/Memphis, TN

61

Landon Epperson

5-11 Jr.

Payson Seymour/Payson, IL

62

Ian Farquharson

6-2 Sr.

Bluevale Collegiate/Waterloo, ON

63

Patrick Flatt

5-4 8th

Bradford Jr HS/Bradford, TN

64

Marcus Fletcher

5-7 8th

Belzer Middle/Indianapolis, IN

65

Kelton Ford

5-8 So.

LaRue Co/Hodgenville, KY

66

Malcolm Foster

6-2 Sr.

John Hardin/Elizabethtown, KY

67

Derek Fox

6-1 Fr.

Yorktown/Yorktown, IN

68

Gregory Frist

5-2 7th

Crosby Middle/Louisville, KY

69

Richard Garcia

5-6 So.

River Forest/Hobart, IN

70

Tyler Garrison

5-9 Sr.

Powell Valley/Big Stone Gap, VA

71

Trenton Gilbert

6-1 Fr.

Scott Co/Georgetown, KY

72

Chris Gillispie

6-0 So.

Bourbon County /Paris, KY

73

Troy Goodin

6-4 Sr.

Southwestern/Shelbyville, IN

74

Oliver Griffen

5-8 So.

Henry Clay/Lexington, KY

75

Grayson Griffith

6-1 Fr.

Boyd Co/Ashland, KY

76

Brandon Grubl

6-2 Sr.

Morgan Twp/Valparaiso, IN

77

Dylan Hagan

5-4 8th

Brecksville Broadview Hts/Broadview Hts, OH

78

Timmy Haick

6-1 So.

Ballard/Louisville, KY

80

Kody Hall

5-8 Fr.

Clarkrange/Clarkrange, TN

81

Gentry Hampton

6-2 Jr.

Bradford/Bradford, TN

82

Grant Hampton

5-10 Fr.

Bradford/Bradford, TN

83

Jake Handshoe

5-10 Jr.

Montgomery Co/Mt Sterling, KY

84

Derrek Hankins

6-1 Sr.

Cumberland Co/Crossville, TN

85

Hunter Hardy

6-0 8th

Roy Eversole/Hazard, KY

86

Luke Harper

6-3 Sr.

Metro Christian /Madison, TN

87

Matt Harris

6-3 Sr.

Payson Seymour/Payson, IL

88

Robbie Haught

5-11 Sr.

Kiski Prep/Saltsburg, PA

89

Ryan Hayes

6-0 Jr.

Lincoln-Way East/Frankfort, IL

90

Logan Haynes

5-9 Sr.

Madison Academic/Jackson, TN

91

Daniel Helton

6-4 Fr.

Calvary Christian/Independence, KY

92

Devin Herron

5-11 Fr.

New Washington/New Washington, IN

93

Caleb Higgins

6-2 Sr.

Northridge/Johnstown, OH

94

Cody Hildebrand

5-8 Fr.

Payson Seymour/Payson, IL

95

Will Hill

5-7 So.

Thomas Worthington/Worthington, OH

96

Desmond Hodoh

5-7 Fr.

Copley/Copley, OH

97

Lavone Holland II

5-11 So.

Ballard/Louisville, KY

98

James Horine

6-4 Sr.

Waldron/Waldron, IN

99

Justin Howard

6-0 Sr.

Northridge/Johnstown, OH

100

Kyle Howell

5-7 So.

Bryan Station/Lexington, KY

101

Luke Huffman

5-6 8th

Somerset Christian/Somerset, KY

102

Kody Hughes

5-11 So.

Breckinridge Co/Harned, KY

103

Kirkland Humphrey

5-5 8th

B Michael Caudill/Richmond, KY

104

McKay Hunter

5-8 Fr.

Provo/Provo, UT

105

Matthew Hunter

5-7 So.

Bryan Station/Lexington, KY

106

Mark Hurt

5-10 Sr.

Central FL Christian/Orlando, FL

107

Daniel Irwin

5-11 Sr.

Ohio Valley Christian/Gallipolis, OH

108

Jurron Jackson

5-2 8th

Center Grove Central/Greenwood, IN

109

Aaron Jacobs

6-5 Jr.

Bourbon Co/Paris, KY

110

Scott Jasso

6-2 Fr.

Clarkrange/Clarkrange, TN

111

Calvin Johnson

5-8 8th

Palo Alto Middle/Killeen, TX

112

Lamont Johnson

6-3 Sr.

Dunbar/Lexington, KY

113

Michael Johnson

6-3 So.

Central Catholic/Clearwater, FL

115

Tyler Jones

5-10 So.

Sheridan/Sheridan, IN

116

Jon Junkroski

6-6 So.

Lincoln-Way East/Frankfort, IL

117

Mack Keller

5-11 Jr.

Metro Christian /Madison, TN

118

Justin Kelley

5-0 7th

Beaumont Middle/Lexington, KY

119

Joe Kennell

5-11 Fr.

Metamora Township/Metamora, IL

120

Neal Kirkpatrick

5-10 Fr.

Muhlenberg Co/Greenville, KY

121

Connor Knight

5-2 7th

N. Oldham Middle/Goshen, KY

122

Jalin Adonis Ladd

6-0 Sr.

University Heights/Hopkinsville, KY

124

Cameron LaShelle

6-2 Sr.

Berea/Berea, KY

125

Nick Latham

6-1 8th

Todd Co Central/Elkton, KY

126

Cody Lawalin

6-0 Sr.

Cannelton/Cannelton, IN

127

Dalton Lawson

5-4 Fr.

LaRue Co/Hodgenville, KY

128

Nathan Layman

6-1 Jr.

Lincoln-Way East/Frankfort, IL

130

Aaron Lee

6-2 Sr.

Mercer County/Harrodsburg, KY

131

Nicholas Lee

6-4 Jr.

Williamson/Williamson, WV

132

Eric Leonard

6-1 Jr.

Sangamon Valley/Niantic, IL

133

Lance Leslie

5-5 So.

Thomas Worthington/Worthington, OH

134

John Lewis

5-10 8th

Somerset Christian/Somerset, KY

135

Sam Lucchesi

5-11 Jr.

Christian Brothers/Memphis, TN

136

Stephon Lyttle

6-1 So.

Clay County/Manchester, KY

137

Stevie Mack

5-8 6th

New Washington M.S./New Washington, IN

138

Malik Maitland

5-9 8th

Flagler Palm Coast/Palm Coast, FL

139

Jordan Mann

5-7 8th

Menifee County/Frenchburg, KY

140

Michael Martin

6-0 Jr.

Lincoln-Way East/Frankfort, IL

141

Michael Martin

6-4 Sr.

Dublin Jerome/Dublin, OH

142

Tyler McGuffey

6-1 Jr.

Warren East/Bowling Green, KY

143

Jake McKinley

5-11 Jr.

Williamstown/Williamstown, KY

144

Mitchell McMonigle

6-4 Jr.

Eastern /Louisville, KY

145

Collin Miller

5-0 6th

Casey County Middle/Liberty, KY

148

Mitchell Mizerek

6-0 Fr.

St. Ignatius Prep/Chicago, IL

149

Collier Mobelini

6-1 Fr.

Hazard/Hazard, KY

150

Austin Monnett

5-10 Jr.

Powell County/Stanton, KY

152

Matthew Morgan

6-3 Sr.

Riverside Christian/Fayetteville, TN

153

Donovan Morris

5-3 7th

Peter & Paul School/Lexington, KY

154

Kevin Morse

6-1 Sr.

Amelia/Batavia, OH

155

Cody Myrick

6-1 Sr.

Greenwood /Greenwood, IN

156

Patrick Neel

6-5 Sr.

Henderson County/Henderson, KY

157

Logan Newsome

5-6 8th

Mullins Elem/Pikeville, KY

158

Dallas O'Brien

6-0 Jr.

Micah/Louisville, KY

159

Jack O'Flaherty

5-11 Sr.

Sheridan/Sheridan, IN

160

Jalen Obertate

6-1 So.

Lawrenceburg/Lawrenceburg, IN

161

Jared Osborne

4-10 7th

Noe Middle/Louisville, KY

162

Nick Overley

5-11 So.

St. Xavier/Louisville, KY

163

Asante' Patterson

5-7 8th

Early College Academy/Dayton, OH

164

Matthew Pelfrey

6-0 Jr.

Powell County/Stanton, KY

165

Jordan Percell

6-7 Sr.

Campbellsville/Campbellsville, KY

166

Jonathan Pilosky

6-3 Jr.

Deming/Mt. Olivet, KY

167

Logan Prow

6-0 So.

Webster Co/Dixon, KY

168

J. Peyton Pruett

5-10 Fr.

Bradford/Bradford, TN

169

Trey Ratliff

6-0 7th

Bath Middle/Owingsville, KY

170

Adam Revlett

6-5 Sr.

Henderson County/Henderson, KY

172

Kyle Rice

6-2 Jr.

Boyle County/Danville, KY

173

Wesley Roberts

6-0 Jr.

Micah/Louisville, KY

174

Chris Robb

6-3 Jr.

Sachse/Sachse, TX

175

Samuel Robinson

6-1 Fr.

Letcher Co Central/Whitesburg, KY

176

Kaleb Rolley

5-10 Fr.

Muhlenberg Co/Greenville, KY

177

Matthew Ross

5-3 8th

Wolfe Co Middle/Campton, KY

178

Austin Roudebush

6-8 Sr.

White River Valley/Switz City, IN

179

Ethan Rowe

5-10 Fr.

Pikeville/Pikeville, KY

180

Wes Rowe

6-3 Sr.

Pikeville/Pikeville, KY

181

Michael Rueffer

6-1 So.

Batavia/Batavia, IL

182

Micah Satterly

5-8 Jr.

Boyle County/Danville, KY

183

Kyle Saunders

5-7 Sr.

Clays Mill Rd Christian/Lexington, KY

184

Trenton Schall

4-6 6th

Barbourville City/Barbourville, KY

185

Gerald Seals

5-5 8th

Baker Middle/Fairborn, OH

187

Mitchell Sexton

6-4 Jr.

Christian Brothers/Memphis, TN

188

Gabe Shirley

5-4 So.

LaRue Co/Hodgenville, KY

189

Justin Short

6-0 Sr.

Boyle County/Danville, KY

190

Phillip Simcox

5-2 8th

Center Grove Central/Greenwood, IN

191

Andrew Smith

5-7 8th

Graves County Middle/Mayfield, KY

192

Benjamin Smith

5-7 So.

Micah/Louisville, KY

193

Jacob Smith

5-1 8th

Casey County Middle/Liberty, KY

194

Kegan Smith

6-4 Sr.

Gladwin/Gladwin, MI

195

Jordan Smith

5-8 Fr.

Graves County/Mayfield, KY

196

Josh Smith

6-1 Sr.

Greenwood /Greenwood, IN

197

Tyler Smith

6-1 So.

Bryan Station/Lexington, KY

198

Todd Stacy

5-10 So.

Boyd Co/Ashland, KY

199

Roo Standeford

6-2 Sr.

Southwestern/Shelbyville, IN

200

Deven Todd Stone

5-0 6th

Campton Elementary/Campton, KY

201

River Street

5-9 Fr.

Bradford/Bradford, TN

202

Josh Suhrheinrich

6-4 Jr.

Heritage Hills/Lincoln City, IN

203

Randall Swartz

5-3 7th

Bath County Middle/Owingsville, KY

204

Roger Tatum

5-10 Sr.

Trinity Christian Acad./Jackson, TN

205

Tyler Thacker

5-11 8th

Menifee County/Frenchburg, KY

206

Alex Thompson

5-11 Fr.

Grant County/Dry Ridge, KY

207

Andrew Tillman

6-2 So.

Manual/Louisville, KY

208

Bo Tollett

5'5 Fr.

Eagleville/Eagleville, TN

209

Drew Tompkins

6-1 Sr.

York /Jamestown, TN

210

D.J. Townsend

5-11 Jr.

Rowan County/Morehead, KY

211

Tyriq Travis

5-8 7th

Bryan Station Middle/Lexington, KY

212

Nick Trisko

6-5 So.

Lafayette/Lexington, KY

213

Shannon Turner

6-6 Sr.

South Floyd/Hi Hat, KY

214

Elliott Vaughn

6-6 Sr.

Batavia/Batavia, IL

215

Andrew Vaught

5-8 Fr.

Muhlenberg Co/Greenville, KY

216

Garrett Vick

6-2 Fr.

Borden/Borden, IN

217

Damon Wahl

6-1 Jr.

Heritage Hills/Lincoln City, IN

218

Devon Wahl

6-3 Jr.

Heritage Hills/Lincoln City, IN

219

Gavin Walsh

6-2 Jr.

Lincoln-Way East/Frankfort, IL

220

Justin Webb

6-3 Sr.

Trimble County/Bedford, KY

221

Ben Weisbeck

6-0 Fr.

St. Mary's Central/Bismarck, ND

222

Dalton Whitney

5-6 Jr.

Warren East/Bowling Green, KY

223

Dylan Wilkerson

5-7 8th

Todd Co Central Middle/Elkton, KY

224

William Will

6-0 Jr.

Lincoln-Way East/Frankfort, IL

225

Austin Willett

6-2 Fr.

Nelson County/Bardstown, KY

226

Patrick Williams

5-8 Sr.

Dr. Phillips/Orlando, FL

228

Brandon Word

6-1 Jr.

Clay County/Manchester, KY

229

Deven Wright

5-11 Sr.

Temple Christian/Dayton, OH

230

Zachary Young

6-2 So.

Dixie Heights/Crestview Hills, KY

231

A.J Youngman

5-7 6th

Germantown Hills M.S./Germantown Hills, IL

232

Kody Arnett

6-1 Fr.

Hazard/Hazard, KY

233

Dedrick Belcher

5-11 Jr.

Ramsay/Birmingham, AL

234

Brandon Berry

5-10 Sr.

Flagler Palm Coast/Palm Coast, FL

235

Bruce Bias

5-8 Fr.

Lees Summit/Lees Summit, MO

236

Blake Bonner

5-11 Sr.

John Hardin/Elizabethtown, KY

237

Billy Boyer

6-3 Sr.

Flagler Palm Coast/Palm Coast, FL

238

Dawson Branstetter

4-7 6th

Science Hill/Science Hill, KY

239

Matthew Brewer

5-11 So.

Ramsay/Birmingham, AL

240

Zak Brown

6-1 Jr.

Gallatin County/Warsaw, KY

241

Chaz Clusky

6-0 Sr.

Matewan/Matewan, WV

242

Dion Cunningham

5-9 Sr.

Dawson-Bryant/Coal Grove, OH

243

Albert Davis

5-10 Jr.

Ramsay/Birmingham, AL

244

Frederick Dunstan

6-3 So.

Flagler Palm Coast/Palm Coast, FL

245

Luke Easley

5-11 So.

South Warren/Bowling Green, KY

246

Justin Etheridge

5-10 Jr.

Ramsay/Birmingham, AL

248

Dwayne Ford

5-6 So.

Ramsay/Birmingham, AL

249

Camden Foster

6-3 Sr.

Lamar County/Barnesville, GA

250

Jerrell Goode

6-3 So.

Ramsay/Birmingham, AL

251

Jackie Hale

5-6 So.

Ramsay/Birmingham, AL

252

Travis Hardcastle

5-11 So.

South Warren/Bowling Green, KY

253

Christopher Hardy

5-10 So.

Ramsay/Birmingham, AL

254

Joseph Howard

5-3 8th

Scott County Middle/Georgetown, KY

255

Robert Howard

6-1 Fr.

Ramsay/Birmingham, AL

256

Isaiah Jones

6-0 Sr.

Central/Louisville, KY

257

Darrian Julks

5-3 Fr.

Ramsay/Birmingham, AL

258

Stephen Kemp

6-4 Sr.

Ramsay/Birmingham, AL

259

Rulondo King

6-1 So.

Ramsay/Birmingham, AL

260

Courtney Lawson

6-1 Jr.

Ramsay/Birmingham, AL

261

Evan Lewis

6-2 So.

Ramsay/Birmingham, AL

262

Joel Magrum

6-5 Jr.

Lincoln-Way East/Frankfort, IL

263

Jacob Mayse

6-4 Jr.

Boyd Co/Ashland, KY

264

Luke McCarty

5-5 Fr.

Caldwell County/Princeton, KY

265

Brendan McFarlane

6-3 Jr.

Flagler Palm Coast/Palm Coast, FL

266

Brandon McNeal

5-11 Jr.

Ramsay/Birmingham, AL

267

Jamel Mitchell

5-10 Jr.

Doss/Louisville, KY

268

Christopher Moorer

5-9 Jr.

Ramsay/Birmingham, AL

270

Brandon O'Keefe

6-2 Jr.

Micah/Louisville, KY

271

Dekorius Oden

6-0 So.

Ramsay/Birmingham, AL

272

John Peoples

6-0 So.

Ramsay/Birmingham, AL

273

Jalen Porterfield

5-11 Sr.

Adventist Academy Chr/Louisville, KY

274

Seth Reynolds

5-4 Fr.

Ramsay/Birmingham, AL

275

Marquis Rhodes

6-0 Jr.

Ramsay/Birmingham, AL

276

Wesley Richey

6-3 Sr.

Ooltewah/Ooltewah, TN

277

Madison Smith

6-4 Jr.

Ramsay/Birmingham, AL

278

Johnathan Stephens

6-1 Sr.

Cass/Cartersville, GA

279

Timothy Stockton

5-9 So.

Warren East/Bowling Green, KY

280

Brinston Story

6-2 So.

Ramsay/Birmingham, AL

281

Chandler Thomas

5-6 7th

Bourbon Co Middle/Paris, KY

282

Jalen Thomas

6-0 Jr.

Bourbon Co/Paris, KY

283

Blake Threadghill

6-2 Sr.

Ramsay/Birmingham, AL

284

Tyler Vernon

6-5 So.

Powell Valley/Big Stone Gap, VA

285

Demetrius Washington

5-8 So.

Paris/Paris, KY

286

Jamel Waters

5-7 Jr.

Ramsay/Birmingham, AL

287

Rex White

6-1 Jr.

Doss/Louisville, KY

288

Roderick Whitney

5-10 Jr.

Atherton/Louisville, KY

289

Allen Williams

5-6 Fr.

Ramsay/Birmingham, AL

290

Daniel Williams

6-1 So.

East St. Louis/East St Louis, IL

291

Jalen Williams-Luke

5-11 So.

Ramsay/Birmingham, AL

292

Jackson Williams

5-4 7th

Johns Creek/Pikeville, KY

293

DeShawne Wilcox

6-5 Sr.

Washington/Indianapolis, IN

294

DeQuan Young

6-2 So.

Ramsay/Birmingham, AL

295

Adam Abreu

5-10 Jr.

Flagler Palm Coast/Palm Coast, FL

296

Taylor Banks

6-2 Jr.

Salem/Salem, IN

297

Michael Capobianco

6-1 CF

TBA/Hamilton, OH

298

Tanner Castora

5-7 8th

Center Middle School/Strongsville, OH

299

JoeBob Charles

6-2 Fr.

Gilmer/Ellijay, GA

300

Roddrick Davis

5-11 Jr.

Martin Luther King/Chicago, IL

301

Billy Edelen

6-0 Jr.

Clarksville/Clarksville, IN

302

Connor Evans

5-8 Fr.

Archbishop Hoban/Akron, OH

303

Jaylen Ferguson

5-10 So.

Marietta/Marietta, GA

304

KyJuan Grace

5-10 So.

Central Crossing/Grove City, OH

305

Hunter Greene

5-0 8th

T.A. Dugger Junior H.S./Elizabethton, TN

307

Robbie Jackson

5-11 So.

Lawrenceburg/Lawrenceburg, IN

308

Dawoyne Lawson

6-2 Jr.

Doss/Louisville, KY

309

Brandon Madison

5-10 Sr.

Meridian/Mounds, IL

310

Dajon McCarley

5-11 8th

Lassister Middle/Louisville, KY

311

Kylan Miller

5-7 8th

Nativity/Cincinnati, OH

312

Austin Montgomery

6-1 Sr.

Henry Clay/Lexington, KY

313

Gavin Owsley

5-2 Fr.

Lafayette/Lexington, KY

314

Seth Richardson

5-5 7th

B. Michael Caudill Middle/Richmond, KY

315

Grant Shupe

5-9 Sr.

Eminence/Eminence, IN

316

Michael Siler

6-3 CF

TBA/Hamilton, OH

317

Brian Smith

5-7 Jr.

Plymouth Salem/Canton, MI

318

Jarred Wilkins

6-1 So.

Lakota West/West Chester, OH

319

Tyler Wilson-Hopkins

5-10 So.

Flagler Palm Coast/Palm Coast, FL

320

Jauan Akins

6-6 Jr.

North Hardin/Radcliff, KY

321

Jordan Brangers

6-1 So.

North Hardin/Radcliff, KY

322

Edgar Cruz-Martinez

6-7 Jr.

Island Coast/Cape Coral, FL

323

Ta-Rel Franklin

5-4 Jr.

Lutheran East/Cleveland Heights, OH

324

Adam Hendrix

6-6 Jr.

North Hardin/Radcliff, KY

325

Jermaine Rutley

6-5 Jr.

North Hardin/Radcliff, KY

326

Caleb Sprigler

6-0 Jr.

Silver Creek/Sellersburg, IN

327

Chris Sterusky

6-2 Sr.

North Hardin/Radcliff, KY

328

Terrell Sapp

6-2 Jr.

Romulus/Romulus, MI

329

Domonique Hill

6-1 8th

Belzer Middle/Indianapolis, IN

330

Mikos Jones

5-7 Jr.

Salem/Canton, MI

332

Myles Whitehurst

6-4 Sr.

Catholic/Montgomery, AL

333

Devon Rowan

6-7 Jr.

North Oldham/Goshen, KY

334

Savion Wilson

6-1 So.

Lighthouse Christian/Antioch, TN

335

Lutrell Thomas

6-0 Sr.

Woodlawn/Shreveport, LA

336

Jax Levitch

5-7 8th

North Oldham Middle/Goshen, KY

337

Jaylen Mount

6-5 Sr.

Trigg Co/Cadiz, KY

338

Deonquez Nance

5-7 So.

Trigg Co/Cadiz, KY

339

Domonique Pendergrass

6-1 Sr.

Beth Haven/Louisville, KY

340

Davion Myers

6-1 Sr.

Paris/Paris, KY

341

Luke Carman

6-6 Jr.

Casey Co/Liberty, KY

342

D'Shaun Locke

5-6 6th

Traditional Magnet/Lexington, KY

343

Phillip Kidd

5-9 Jr.

Chaminade Julienne/Dayton, OH

344

Carlton Warren

5-5 8th

Crosby Middle/Louisville, KY

345

Carl Brown

5-10 Fr.

Valley HS/Louisville, KY

Junior “Blue-Chip” Camp Division

There were eight teams entered in the Junior Division. They were designated Mississippi, Missouri, Nebraska, Nevada, New York, North Carolina, South Carolina, and Tennessee. The standings reported for the week were as follows: Tennessee (5-1), Nevada (5-1), North Carolina (5-1), Missouri (3-3), Nebraska (2-4), New York (2-4), Mississippi (1-5), and South Carolina (1-5). The first round tournament winners were New York over Mississippi, North Carolina over Missouri, Nebraska over South Carolina, and Tennessee over Nevada. The action continued with North Carolina defeating New York and Tennessee defeating Nebraska. Tennessee captured the Junior Division Championship by defeating North Carolina 79-67. The Tennessee tourney co-MVPs were 5-10 Fr. Neal Kirkpatrick from Muhlenberg Co/Greenville, KY and 6-1 Fr. Dakota Bruce Andresen from Muhlenberg Co/Greenville, KY. The North Carolina runner-up co-MVPs were 5-9 Fr. Garrett Dunn from Wolfe Co/Campton, KY and 5-11 Fr. Alex Thompson from Grant County/Dry Ridge, KY.

The "Blue-Chip" Junior All-Star rosters are as follows:

Red team    (Red Jersey)  Coach Jim Youngman (Metamora IL)

Bruce Bias

5-8 Fr.

Lees Summit/Lees Summit, MO

Patrick Flatt

5-4 8th

Bradford Jr HS/Bradford, TN

Dalton Lawson

5-4 Fr.

LaRue Co/Hodgenville, KY

Calvin Johnson

5-8 8th

Palo Alto Middle/Killeen, TX

A.J Youngman

5-7 6th

Germantown Hills M.S./Germantown Hills, IL

Colton Collins

5-7 Fr.

Letcher Co Central/Whitesburg, KY

Austin Willett

6-2 Fr.

Nelson County/Bardstown, KY

Samuel Robinson

6-1 Fr.

Letcher Co Central/Whitesburg, KY

JoeBob Charles

6-2 Fr.

Gilmer/Ellijay, GA

Domonique Hill

6-1 8th

Belzer Middle/Indianapolis, IN

White team    (White Jersey)  Coach Frankie Jackson (Harrisonville MO)

Dylan Wilkerson

5-7 8th

Todd Co Central Middle/Elkton, KY

Daniel Helton

6-4 Fr.

Calvary Christian/Independence, KY

Jax Levitch

5-7 8th

North Oldham Middle/Goshen, KY

Neal Kirkpatrick

5-10 Fr.

Muhlenberg Co/Greenville, KY

Kaleb Rolley

5-10 Fr.

Muhlenberg Co/Greenville, KY

Carlton Warren

5-5 8th

Crosby Middle/Louisville, KY

Dajon McCarley

5-11 8th

Lassister Middle/Louisville, KY

Jordan Buchanan

5-10 8th

So Warren Middle/Bowling Green, KY

Grayson Griffith

6-1 Fr.

Boyd Co/Ashland, KY

Hunter Hardy

6-0 8th

Roy Eversole/Hazard, KY

Marcus Fletcher

5-7 8th

Belzer Middle/Indianapolis, IN

The “White” team defeated the “Red” team by a score of 61-56.  The “White” team was led by All-Star Game MVP 6-1 Fr. Grayson Griffith (Boyd Co/Ashland, KY) with 11 points.  6-0 8th grader Hunter Hardy (Roy Eversole/Hazard, KY) and 5-11 8th grader Dajon McCarley (Lassister Middle/Louisville, KY) added 10 and nine points respectively.  6-2 Fr. Austin Willett (Nelson County/Bardstown KY) led the “Red” team in scoring with 12 points. 6-2 Fr. JoeBob Charles (Gilmer/Ellijay, GA) was named All-Star Game Runner-Up MVP and added 11 points.  6-1 Fr. Samuel Robinson (Letcher Co Central/Whitesburg, KY) also recorded 11 points. 

This camp gives out several awards over the week session.  The awards for the Junior Division are:

Free Throw Champ – Frontline

Austin Willett

Nelson County/Bardstown, KY

Free Throw Champ – Frontline

JoeBob Charles

Gilmer/Ellijay, GA

Free Throw Champ – Backcourt

A.J Youngman

Germantown Hills M.S./Germantown Hills, IL

Hot Shot Champ – Frontline

Dakota Bruce Andresen

Muhlenberg Co/Greenville, KY

Hot Shot Champ – Backcourt

Hunter Hardy

Roy Eversole/Hazard, KY

3-Pt. Shooting Champ – Frontline

Grayson Griffith

Boyd Co/Ashland, KY

3-Pt. Shooting Champ – Frontline

Chandler Thomas

Bourbon Co Middle/Paris, KY

3-Pt. Shooting Champs – Backcourt

A.J Youngman

Germantown Hills M.S./Germantown Hills, IL

Top Sleeper

Kirkland Humphrey

B Michael Caudill/Richmond, KY

Most Improved

Jacob Smith

Casey County Middle/Liberty, KY

Top Ballhandler

Garrett Dunn

Wolfe Co/Campton, KY

Top Passer

Bo Tollett

Eagleville/Eagleville, TN

Top Defender

Joseph Durrant

Provo/Provo, UT

Top Rebounder

Tyler Thacker

Menifee County/Frenchburg, KY

110% Award

Dawson Branstetter

Science Hill/Science Hill, KY

Top Station Worker

River Street

Bradford/Bradford, TN

Best Attitude

Luke Huffman

Somerset Christian/Somerset, KY

Top Shooter

Gregory Frist

Crosby Middle/Louisville, KY

Camp MVP

JoeBob Charles

Gilmer/Ellijay, GA

Camp Runner-up MVP

Neal Kirkpatrick

Muhlenberg Co/Greenville, KY

Tournament MVP

Neal Kirkpatrick

Muhlenberg Co/Greenville, KY

Tournament MVP

Dakota Bruce Andresen

Muhlenberg Co/Greenville, KY

Tournament Runner-Up MVP

Garrett Dunn

Wolfe Co/Campton, KY

Tournament Runner-Up MVP

Alex Thompson

Grant County/Dry Ridge, KY

All-Star Game MVP

Grayson Griffith

Boyd Co/Ashland, KY

All-Star Game Runner-Up MVP

JoeBob Charles

Gilmer/Ellijay, GA

Junior Division Summary
There were many talented players in the Junior Division and several of these players seem destined for future stardom.  6-2 Fr. JoeBob Charles (Gilmer/Ellijay, GA) was named Junior Division Camp MVP and displayed an excellent all-around game.  5-10 Fr. Neal Kirkpatrick (Muhlenberg Co/Greenville, KY) was named Junior Division Camp Runner-up MVP.  5-2 7th grader Gregory Frist (Crosby Middle/Louisville, KY) was named Top Shooter and 5-11 8th grader Tyler Thacker (Menifee County/Frenchburg, KY) was named Top Rebounder.  Several players in this division impressed with their ability, court savvy, work ethic, and potential.

Senior “Blue-Chip” Camp Divisions

There were 12 teams entered in the High Potential/Blue-Chip North Division. They were designated Alabama, Arizona, Arkansas, California, Colorado, Connecticut, Florida, Georgia, Illinois, Indiana, Iowa, and Kansas. The standings reported for the week were as follows: Connecticut (8-1), Arkansas (7-2), Alabama (6-3), Colorado (6-3), Illinois (6-3), Indiana (5-4), Arizona (5-4), California (4-5), Florida (4-5), Iowa (3-6), Kansas (3-6), and Georgia (1-8).

There were 12 teams entered in the High Potential/Blue-Chip South Division. They were designated Kentucky, Louisiana, Maryland, Massachusetts, Michigan, Minnesota, New Jersey, New Mexico, Ohio, Oklahoma, Oregon, and Pennsylvania. The standings reported for the week were as follows: Oregon (9-0), Ohio (7-2), Minnesota (6-3), Maryland (6-3), Michigan (6-3), New Jersey (5-4), Louisiana (4-5), Pennsylvania (3-6), Kentucky (2-7), Oklahoma (2-7), Massachusetts (1-8), and New Mexico (1-8).

Both divisions combined to play in one single elimination tournament. The first round tournament winners were Colorado over Massachusetts, Maryland over Connecticut, Florida over Louisiana, Kentucky over Georgia, New Mexico over Illinois, New Jersey over Indiana, Minnesota over Iowa, Michigan over Kansas, Pennsylvania over Alabama, Oregon over Arizona, Arkansas over Oklahoma, and Ohio over California. The action continued with Maryland defeating Colorado, Florida defeating Kentucky, New Mexico defeating New Jersey, Minnesota defeating Michigan, Oregon defeating Pennsylvania, and Arkansas defeating Ohio. Action continued as Maryland defeated Florida and New Mexico defeated Minnesota. The semifinals featured Maryland defeating New Mexico and Oregon defeating Arkansas. Maryland captured the Combined for tournament Division Championship by defeating Oregon 77-52. The Maryland tourney co-MVPs were 5-11 So. Lavone Holland II from Ballard/Louisville, KY and 6-4 Sr. Michael Martin from Dublin Jerome/Dublin, OH. The Oregon runner-up co-MVPs were 6-0 Sr. Lutrell Thomas from Woodlawn/Shreveport, LA and 6-4 Sr. Jalen Clark from Western Hills/Frankfort, KY.

The "Blue-Chip" High School Division Second Top 30 All-Stars Game rosters are as follows:

White team    (White Jersey)   Coach Vic Wharton (Antioch Lighthouse Christian, TN)

Edgar Cruz-Martinez

6-7 Jr.

Island Coast/Cape Coral, FL

Jon Junkroski

6-6 So.

Lincoln-Way East/Frankfort, IL

Aaron Jacobs

6-5 Jr.

Bourbon Co/Paris, KY

Michael Martin

6-4 Sr.

Dublin Jerome/Dublin, OH

Brandon Grubl

6-2 Sr.

Morgan Twp/Valparaiso, IN

Landon Epperson

5-11 Jr.

Payson Seymour/Payson, IL

Jacob Mayse

6-4 Jr.

Boyd Co/Ashland, KY

Adam Revlett

6-5 Sr.

Henderson County/Henderson, KY

Jason Cospy

5-11 Sr.

Temple Christian/Dayton, OH

D.J. Townsend

5-11 Jr.

Rowan County/Morehead, KY

Josh Suhrheinrich

6-4 Jr.

Heritage Hills/Lincoln City, IN

Jalen Porterfield

5-11 Sr.

Adventist Academy Chr/Louisville, KY

Zachary Young

6-2 So.

Dixie Heights/Crestview Hills, KY

Terrell Sapp

6-2 Jr.

Romulus/Romulus, MI

Deven Wright

5-11 Sr.

Temple Christian/Dayton, OH

Red team    (Red Jersey)   Coach Joe Hibbard (Louisville Moore, KY)

Patrick Neel

6-5 Sr.

Henderson County/Henderson, KY

Shannon Turner

6-6 Sr.

South Floyd/Hi Hat, KY

Michael Arnett

6-6 Jr.

Boyle Co/Danville, KY

Ta-Rel Franklin

5-4 Jr.

Lutheran East/Cleveland Heights, OH

Tyler Vernon

6-5 So.

Powell Valley/Big Stone Gap, VA

Garrett Vick

6-2 Fr.

Borden/Borden, IN

Logan Baumann

6-0 Jr.

Ohio Co /Hartford, KY

Nick Trisko

6-5 So.

Lafayette/Lexington, KY

Justin Etheridge

5-10 Jr.

Ramsay/Birmingham, AL

Johnathan Stephens

6-1 Sr.

Cass/Cartersville, GA

Daniel Williams

6-1 So.

East St. Louis/East St Louis, IL

Dawoyne Lawson

6-2 Jr.

Doss/Louisville, KY

Mikos Jones

5-7 Jr.

Salem/Canton, MI

Jerrell Goode

6-3 So.

Ramsay/Birmingham, AL

Jarred Wilkins

6-1 So.

Lakota West/West Chester, OH

The “Red” team defeated the “White” team by a score of 116-111.  The All-Star Game MVP for the “Red” team was 5-4 Jr. Ta-Rel Franklin (Lutheran East/Cleveland Heights, OH).  The All-Star Game Runner-Up MVP for the “White” team was 5-11 Sr. Deven Wright (Temple Christian/Dayton, OH).

The "Blue-Chip" High School Division Top 30 All-Stars Game rosters are as follows:

Red team    (Red Jersey)   Coach Jim Martin (Frankfort Lincoln-Way East, IL)

Jordan Percell

6-7 Sr.

Campbellsville/Campbellsville, KY

Jauan Akins

6-6 Jr.

North Hardin/Radcliff, KY

Jermaine Rutley

6-5 Jr.

North Hardin/Radcliff, KY

Myles Whitehurst

6-4 Sr.

Catholic/Montgomery, AL

Roo Standeford

6-2 Sr.

Southwestern/Shelbyville, IN

Timothy Anstett

6-3 Jr.

Lincoln-Way East/Frankfort, IL

Lamont Johnson

6-3 Sr.

Dunbar/Lexington, KY

Jonathan Black

6-1 Sr.

Ballard/Louisville, KY

Isaiah Jones

6-0 Sr.

Central/Louisville, KY

Wesley Richey

6-3 Sr.

Ooltewah/Ooltewah, TN

Rex White

6-1 Jr.

Doss/Louisville, KY

Jamel Waters

5-7 Jr.

Ramsay/Birmingham, AL

Jalen Clark

6-4 Sr.

Western Hills/Frankfort, KY

Lutrell Thomas

6-0 Sr.

Woodlawn/Shreveport, LA

Ian Farquharson

6-2 Sr.

Bluevale Collegiate/Waterloo, ON

White team    (White Jersey)   Coach Terry Drake (Birmingham Ramsay, AL)

Elliott Vaughn

6-6 Sr.

Batavia/Batavia, IL

Adam Hendrix

6-6 Jr.

North Hardin/Radcliff, KY

Jaylen Mount

6-5 Sr.

Trigg Co/Cadiz, KY

Joel Magrum

6-5 Jr.

Lincoln-Way East/Frankfort, IL

Robbie Barber

6-4 Sr.

Scott Co/Georgetown, KY

Malcolm Foster

6-2 Sr.

John Hardin/Elizabethtown, KY

Blake Threadghill

6-2 Sr.

Ramsay/Birmingham, AL

Terrence Dixon

6-2 Sr.

LaVergne/LaVergne, TN

Camden Foster

6-3 Sr.

Lamar County/Barnesville, GA

Mitchell Sexton

6-4 Jr.

Christian Brothers/Memphis, TN

Phillip Kidd

5-9 Jr.

Chaminade Julienne/Dayton, OH

Chris Robb

6-3 Jr.

Sachse/Sachse, TX

Domonique Pendergrass

6-1 Sr.

Beth Haven/Louisville, KY

Roddrick Davis

5-11 Jr.

Martin Luther King/Chicago, IL

James Cox

6-3 Sr.

Brentwood/Brentwood, TN

The “White” team defeated the “Red” team by a score of 125-102.  The All-Star Game MVP was 6-3 Sr. Camden Foster (Lamar County/Barnesville, GA) who led his team with 18 points.  6-3 Jr. Chris Robb (Sachse/Sachse, TX), 6-3 Sr. James Cox (Brentwood/Brentwood, TN), 6-6 Jr. Adam Hendrix (North Hardin/Radcliff, KY), 6-2 Sr. Terrence Dixon (LaVergne/LaVergne, TN), 6-5 Sr. Jaylen Mount (Trigg Co/Cadiz, KY), and 6-2 Sr. Malcolm Foster (John Hardin/Elizabethtown, KY) added 14, 12, 12, 12, 10, and 10 points respectively.  The All-Star Game Runner-Up MVP for the “Red” team was 6-3 Sr. Wesley Richey (Ooltewah/Ooltewah, TN), who led his team with 17 points.  6-4 Sr. Jalen Clark (Western Hills/Frankfort, KY) and 6-0 Sr. Lutrell Thomas (Woodlawn/Shreveport, LA) added 10, and nine points respectively. 

This camp gives out several awards over the week session.  The awards for this division are: 

Free Throw Champ – Frontline

Troy Goodin

Southwestern/Shelbyville, IN

Free Throw Champ – Backcourt

Tyler Jones

Sheridan/Sheridan, IN

Hot Shot Champ – Frontline

Brendan McFarlane

Flagler Palm Coast/Palm Coast, FL

Hot Shot Champ – Backcourt

Michael Martin

Lincoln-Way East/Frankfort, IL

3-Pt. Shooting Champ – Frontline

Troy Goodin

Southwestern/Shelbyville, IN

3-Pt. Shooting Champ – Backcourt

Roo Standeford

Southwestern/Shelbyville, IN

Top Sleeper

Jack O'Flaherty

Sheridan/Sheridan, IN

Top Sleeper

Carl Brown

Valley HS/Louisville, KY

Slam Dunk Champ

Kendall Ballou

Letcher Co Central/Whitesburg, KY

Most Improved

Austin Roudebush

White River Valley/Switz City, IN

Best Attitude

Tianen Chen

Metamora Township/Metamora, IL

Top Ballhandler

Jordan Ellerhorst

Amelia/Amelia, OH

Top Passer

Malik Chenault

Walton /Marietta, GA

Top Defender

Madison Smith

Ramsay/Birmingham, AL

Top Rebounder

Justin Webb

Trimble County/Bedford, KY

110% Award

Billy Edelen

Clarksville/Clarksville, IN

Top Station Worker

Timmy Haick

Ballard/Louisville, KY

Top Shooter

Justin Short

Boyle County/Danville, KY

Top Underclassman

Jermaine Rutley

North Hardin/Radcliff, KY

Camp MVP

Jordan Percell

Campbellsville/Campbellsville, KY

Camp MVP

Terrence Dixon

LaVergne/LaVergne, TN

Camp Runner-up MVP

Elliott Vaughn

Batavia/Batavia, IL

Camp Runner-up MVP

Lutrell Thomas

Woodlawn/Shreveport, LA

Tourney MVP

Michael Martin

Dublin Jerome/Dublin, OH

Tourney MVP

Lavone Holland II

Ballard/Louisville, KY

Tourney Runner-Up MVP

Lutrell Thomas

Woodlawn/Shreveport, LA

Tourney Runner-Up MVP

Jalen Clark

Western Hills/Frankfort, KY

Top 30 All-Star Game MVP

Camden Foster

Lamar County/Barnesville, GA

Top 30 All-Star Game Runner-Up MVP

Wesley Richey

Ooltewah/Ooltewah, TN

Second 30 All-Star Game MVP

Ta-Rel Franklin

Lutheran East/Cleveland Heights, OH

Second 30 All-Star Game Runner-Up MVP

Deven Wright

Temple Christian/Dayton, OH

 

 

 

Senior Division Summary
There were some talented performers in this division with several players making good impressions.  6-7 Sr. Jordan Percell (Campbellsville/Campbellsville, KY) and 6-2 Sr. Terrence Dixon (LaVergne/LaVergne, TN) were named co-Camp MVPs.  6-6 Sr. Elliott Vaughn (Batavia/Batavia, IL) and 6-0 Sr. Lutrell Thomas (Woodlawn/Shreveport, LA) were named co-Camp Runner-Up MVPs.  6-5 Jr. Jermaine Rutley (North Hardin/Radcliff, KY) was named Top Underclassman.  6-0 Sr. Justin Short (Boyle County/Danville, KY) was named Top Shooter and 6-3 Sr. Justin Webb (Trimble County/Bedford, KY) was named Top Rebounder.  6-4 Jr. Kendall Ballou (Letcher Co Central/Whitesburg, KY) captured the Slam Dunk Contest. 

Several players performed well at this camp at all grade levels with several likely to receive college scholarships.  There was a lot of young talent in camp that appears destined for future stardom.  I was also impressed with the effort expended by players regardless of the score or their team record.

Conclusion

This was my twelfth year attending the camp and I continue to be impressed with the involvement and work ethics of the camp director.  He has a very “hands-on” approach and observes each player’s performance at least once daily.  While talent levels may vary slightly from camp to camp, the players have ample opportunity to display their abilities, and there are always some previously undiscovered gems.
 

The strengths of this camp should start with the aforementioned work ethics of the camp director.  He makes everyone feel welcome and provides the official camp programs, all-star game rosters, and the list of award winners.  Another, and I believe, very important, strength of this camp is the presence of certified trainers.  Injures are evaluated and treated immediately with doctors being on call at all times.  This camp also has a tremendous up-side for players who have either not had the exposure or are late bloomers.

 

Ron Harrison’s reports on this and other basketball events appear on http://www.kyprephoops.com.