31st Annual Rick Bolus’ High Potential "Blue-Chip" Basketball Camp 2010

Session One

June 27-July 1, 2010
Georgetown, KY

2010 by Ron Harrison

Introduction

The 31st Annual Rick Bolus’ High Potential "Blue-Chip" Basketball Camp was held in Georgetown, Kentucky at Georgetown College.

The camp director for this camp is Rick Bolus, who is entering his 38th season as a basketball scout and his 31st year as an exposure basketball camp director.  Rick Bolus started the Rick Bolus High Potential Basketball Recruiting Service in 1973.  He is also a consultant for several national basketball tournaments, shootouts, and All-Star games.  Numerous colleges representing all levels of play subscribe to his High Potential Basketball Recruiting Service.

There are two sessions this year:  June 27-July 1 and July 18-22.  Both sessions include a Junior division.  This report will cover the first session, held June 27-July 1.  Each session also features speakers on recruitment and academics.  All players also receive mini-clinics.  There are mini-clinics for guards, big men, and 3-point shooters.  There are also optional competition contests as well as a written evaluation from the camper’s league coach.

Some of the outstanding players who have attended Rick Bolus’ camps include Rex Chapman, Tim Couch, Richie Farmer, Travis Ford, Pat Graham, Darren Hancock, Allen Houston, Jack Ingram, Jimmy Jackson, Dan Langhi, Derek Lowe, A. J. Moye, Brad Miller, Larry O’Bannon, Jared Odle, Scott Padgett, John Pelphrey, Felton Spencer, Scott Sutton, Sean Sutton, Dejuan Wheat, and Albert White.

Each Senior division player plays a minimum of nine league games (not counting playoff games and All-Star contest).  All games are played full-court in Alumni Gym and the intramural complex.  All players receive equal playing time as substitutions are done by the clock.  All teams in both junior and senior divisions will compete in a single elimination tournament. Certified trainers are on duty at all times.

The Rick Bolus' High Potential “Blue-Chip” Basketball Camp is not affiliated with any other basketball camp using the names “High Potential;” or “Blue-Chip”.
 

“Blue-Chip” Camp Roster – Session One

Players from twenty-one states, China, Germany, and Switzerland are scheduled to attend this session.

(Note: # refers to jersey number, not ranking)
 

Roster information is provided by Rick Bolus
 

#

Name

Ht/Class

School/Town, State

2

Jeffrey Adams

5'8 8th

Knox Co Middle/Barbourville, KY

3

Nolan Adams

6'2 So.

East Carter/Grayson, KY

4

Mathew Adams

5'4 Fr.

Northgate/Walnut Creek, CA

5

Trevor Arnett

6'3 Sr.

Jac-Cen-Del/Osgood, IN

6

Joevontae Arnold

6'2 Sr.

Liberty Tech/Jackson, TN

7

Matthew Bailey

6'5 CF

Milligan College/Harrogate, TN

8

Evin Bartlett

5'3 Jr.

Wayne /Huber Hts, OH

9

Ben Bass

5'5 8th

De Paul/Louisville, KY

10

Keita Bates-Diop

6'2 Fr.

University HS/Normal, IL

11

Joseph Batis

6'1 Jr.

Providence Catholic/New Lenox, IL

13

Jackson Bax

5'0 8th

Mokena Jr High/Mokena, IL

14

Paul Beene

5'10 Jr.

Leo Catholic/Chicago, IL

15

Bo Bennett

6'3 So.

Ohio County/Hartford, KY

16

Alex Blair

6'1 Sr.

Vanlue Local/Vanlue, OH

17

Blake Blevins

6'6 Sr.

Manchester/Manchester, OH

18

Nick Bollenbacher

6'1 Jr.

Hanover Central/Cedar Lake, IN

19

Lemaual Booker

5'5 7th

Boyce Prep Academy/Dayton, OH

20

Dylan Boone

5'9 Fr.

Murray/Murray, KY

21

Derek Bourke

6'2 Sr.

Nokomis/Nokomis, IL

22

Ryan Bowman

5'2 8th

Browning Springs/Madisonville, KY

23

Daquan Boyd

5'10 Jr.

Moore/Louisville, KY

25

Daniel Brabon

5'11 Sr.

Tabernacle Christian/Wilmore, KY

26

Bernard Brame

6'7 Sr.

Thornton Twp./Harvey, IL

27

Cole Brammer

5'4 Fr.

East Carter/Grayson, KY

28

Darius Branch

5'0 7th

Sutherland Elem./Chicago, IL

29

Jordan Brewer

6'1 Jr.

Bardstown/Bardstown, KY

30

Howard Brooks

5'4 8th

Olentangy Orange/Lewis Center, OH

31

Kareem Brooks

5'9 Sr.

Military Magnet/Charleston, SC

32

Grayson Brookshire

5'8 Fr.

Clark County/Winchester, KY

33

Carl Brown

6'1 Fr.

Valley Traditional/Louisville, KY

34

Michael Brown

6'5 Sr.

St Mary Central Catholic/Monroe, MI

35

Mark Bryant

5'11 Sr.

East Carter/Grayson, KY

37

Denolius Burkes

6'4 Jr.

Oak Park/Oak Park, MI

38

Kyle Bush

5'11 Jr.

Paul Blazer/Ashland, KY

40

Cody Bybee

5'10 Sr.

Creekwood/Charlotte, TN

41

Dontez Byrd

5'7 So.

Ballard/Louisville, KY

43

Aaron Caldwell

6'2 So.

Harlan County/Baxter, KY

44

Zachary Caldwell

6'0 8th

Cawood Elementary/Cawood, KY

45

Zack Carlson

6'2 Sr.

Hong Kong International/Hong Kong, CHI

47

Demetrius Carter

5'8 So.

Henderson County/Henderson, KY

48

H. Riley Caudill

5'10 Fr.

Clark County/Winchester, KY

49

Kory Caufield

6'1 Jr.

Bullitt East/Mt Washington, KY

50

Zachary Chitwood

6'0 Fr.

Harlan /Harlan, KY

51

Tanner Clark

6'1 So.

Franklin-Simpson/Franklin, KY

52

Joel Clarke

6'2 So.

Military Magnet/Charleston, SC

53

Darius Clement

5'9 Sr.

Bowling Green/Bowling Green, KY

54

Kacy Kevin Clemmons

5'11 Sr.

Edmonson County/Brownsville, KY

55

Daniel Coldiron

5'8 7th

Meece Middle/Somerset, KY

56

SeVaughn Collins

5'11 Sr.

Independence/Columbus, OH

57

B.J. Combs

6'3 Jr.

Hazard/Hazard, KY

58

Travis Combs

6'2 Jr.

Manchester/Manchester, OH

59

Keith Conklin

6'3 Jr.

Rock Falls/Rock Falls, IL

60

Kendale Cox

6'3 Jr.

Morgan Park/Chicago, IL

61

Carlisle Creech

5'11 Sr.

Powell County/Stanton, KY

62

Conor Crowley

6'3 Jr.

Highlands /Ft Thomas, KY

63

Kolton Crump

5'7 Fr.

Bowling Green/Bowling Green, KY

64

Corey Cruse

6'5 Jr.

Beechwood/Ft Mitchell, KY

65

Jonathan Curd

5'9 8th

Murray Middle/Murray, KY

66

J.T. Curtis

6'5 Sr.

Franklin-Simpson/Franklin, KY

67

T.J. Curtis

6'1 Sr.

Johnson Central/Paintsville, KY

68

Cedric Daniels

5'8 Fr.

Eastern/Louisville, KY

69

Jeffery Davis

6'1 Sr.

Central Crossing/Grove City, OH

71

Nolan Denise

6'5 Sr.

Oldham County/Lagrange, KY

72

Marcus Doaks

6'2 Sr.

Franklin-Simpson/Franklin, KY

73

Mike Dodd

5'8 Jr.

Foreman/Chicago, IL

74

Joe Drake

5'11 Jr.

Manual/Louisville, KY

75

Jeremiah Draper

5'9 8th

James Alton Middle/Vine Grove, KY

76

Aaron Duncan

6'3 Sr.

Edmonson County/Brownsville, KY

77

Kyle Dunn

6'4 CF

Lake County Baptist/Waukegan, IL

78

Ross Durham

5'11 Fr.

Franklin-Simpson/Franklin, KY

79

Joseph Edwards

6'4 Sr.

St Joseph/Westchester, IL

80

Ryan Egan

6'2 Sr.

Highlands /Ft Thomas, KY

81

Andrew Ekmark

5'2 7th

Phoenix Country Day/Phoenix, AZ

82

R.J. Estrella

5'10 Jr.

Beechwood/Ft Mitchell, KY

83

Antonio Ferrell

6'5 Sr.

Springfield/Springfield, OH

85

Austin Ford

6'3 Fr.

Little Rock Catholic/Little Rock, AR

86

Kevin Ford

5'10 So.

Bullitt Central/Shepherdsville, KY

87

Evan Forhetz

5'10 Sr.

Ravenwood/Brentwood, TN

88

Gabe Forman

5'11 Fr.

Walter Johnson/Bethesda, MD

89

Charles Foster

6'0 Jr.

Trinity/Louisville, KY

91

Jamell Frasier

6'4 Jr.

Military Magnet/Charleston, SC

92

Tyler Frazier

5'9 8th

Whitesburg Middle/Whitesburg, KY

93

Trevor Fugate

5'0 8th

Roy G Eversole Middle/Hazard, KY

94

Tyler Fugate

5'10 Fr.

Hazard/Hazard, KY

95

Jessie Funderburg

6'0 Jr.

Winton Woods/Cincinnati, OH

96

Zachariah Garber

6'7 So.

Vanlue Local/Vanlue, OH

97

John Garrison

6'1 So.

Portland Christian/Louisville, KY

98

Lonnie Gaskins

6'5 Jr.

John Hardin/Elizabethtown, KY

99

Joseph Gilbert

4'10 6th

Mary Queen-Holy Rosary/Lexington, KY

100

Nathan Givens

5'11 Jr.

Eastbrook/Marion, IN

101

Anthony Glover

5'9 Fr.

St John's/Toledo, OH

103

Brandon Golden

6'0 So.

Avondale/Auburn Hills, MI

104

Justin Gonyea

6'1 Jr.

Hayesville/Hayesville, NC

105

Jamal Gordon

5'10 Sr.

Colerain/Cincinnati, OH

106

JerrBryon Graves

5'8 Sr.

Metropolitan/Indianapolis, IN

107

Brian Greene

6'3 Sr.

Thornton Twp./Harvey, IL

109

Clark Griffith

6'0 8th

Scott County Middle/Georgetown, KY

110

Jalen Grimes

6'0 So.

Henderson County/Henderson, KY

111

Charles Haigler

6'2 Sr.

Washington/Charlestown, WV

112

Riley Hall

5'10 Sr.

Union County/Morganfield, KY

113

Derek Hammelman

5'5 Fr.

Castle/Newburgh, IN

114

Tydrickus Hardaway

5'4 Fr.

Bolivar Central/Bolivar, TN

115

Kain Harris

5'9 8th

Heritage Middle/Lansing, IL

116

Karl Harris

5'10 8th

Calvary Academy/South Holland, IL

117

Matt Hayes

5'5 8th

Mokena Jr High/Mokena, IL

118

Ben Hendrickson

6'2 Sr.

Lebanon/Lebanon, VA

122

Will Hopper

6'3 Jr.

J. Frank White Academy/Harrogate, TN

123

Quinn Huddle

6'0 So.

East Carter/Grayson, KY

124

Chad Hudson

5'3 8th

River Valley/Jeffersonville, IN

125

Randall Hudson

6'1 8th

Calvary Academy/South Holland, IL

126

Blake Hughes

6'0 7th

Pickett County Jr High/Byrdstown, TN

127

Kyle Hughes

6'4 Fr.

Pickett County Jr High/Byrdstown, TN

128

Shammond Ivory

5'5 7th

St Patrick/Perry, IA

129

Antonio Jackson

5'10 So.

Ooltewah/Ooltewah, TN

130

Alex Johnson

5'10 Jr.

East Carter/Grayson, KY

131

Cordarius Johnson

5'8 Fr.

Pius/Milwaukee, WI

132

Torrence Johnson

6'0 Fr.

Morgan Park/Chicago, IL

133

Reginald Johnson

6'1 Jr.

St Joseph/Westchester, IL

134

Maurice Joiner

6'5 Jr.

Leo Catholic/Chicago, IL

135

Aaron Jones

5'7 8th

De La Salle Institute/Chicago, IL

136

Evan Jones

6'6 Jr.

Ridgewood/West Lafayette, OH

138

Patrick Jones

5'7 Fr.

Henry Clay/Lexington, KY

139

Derrick Jordan

5'5 Fr.

De La Salle Institute/Chicago, IL

140

Tyrell Jordan

6'1 Jr.

Seton Academy/South Holland, IL

141

Rahamanh Katumbusi

5'6 7th

Kenwood Academy/Chicago, IL

142

Tom Kaysen

6'2 Jr.

Providence Catholic/New Lenox, IL

143

Josiah Kelsey

4'11 7th

Evangel Christian/Louisville, KY

144

Keegan Kincaid

6'0 Jr.

Switzerland County/Vevay, IN

145

Eli Lake

5'6 7th

Blythewood Middle/Blythewood, SC

146

Sam Lake

5'8 Fr.

Blythewood /Blythewood, SC

147

Victor Law

6'3 Fr.

St Rita/Chicago, IL

148

Noah Leo

6'2 Jr.

Frank White Academy/Harrogate, TN

149

Hunter Lewis

6'1 Jr.

Hayesville/Hayesville, NC

150

Trevor Lewis

5'10 Fr.

Ohio County/Hartford, KY

151

Erick Locke

6'0 Fr.

Evanston Twp/Evanston, IL

153

Shyheim Major

5'11 So.

Military Magnet/Charleston, SC

154

Mike Marietti

6'7 Jr.

Providence Catholic/New Lenox, IL

155

Chandler Marshall

5'7 So.

Henderson County/Henderson, KY

156

Jeremy Martin

6'5 8th

Dyersburg Middle/Dyersburg, TN

157

Aaron Mathews

6'1 So.

Eastern/Louisville, KY

158

Blake Maze

5'10 Fr.

Bath County/Owingsville, KY

159

Trey McBride

5'5 7th

Cardinal Pacelli/Cincinnati, OH

160

Robert McClain

6'5 So.

Perry Central/Hazard, KY

161

Thomas McClain

6'5 So.

Perry Central/Hazard, KY

162

Landon McDavid

6'0 Sr.

East Carter/Grayson, KY

163

Chad McDowell

6'4 Sr.

Pleasure Ridge Park/Louisville, KY

164

Devon Merder

6'0 Fr.

Heritage Hills/Lincoln City, IN

165

Eddie Miles

6'0 8th

Morgan Park/Chicago, IL

167

Christopher Mitchell

6'4 Jr.

St. Xavier/Louisville, KY

169

Tommy Moore

6'0 Jr.

Riverside Christian/Jackson, KY

170

Ty Moore

6'1 So.

Bourbon County/Paris, KY

171

Tariq Muhammad

4'6 8th

Dawes Elementary/Chicago, IL

172

Kaleb Mullins

5'10 Fr.

East Carter/Grayson, KY

173

Kyle Murry

6'1 CF

Central/Kansas City, MO

174

Julian Muse

6'3 Sr.

Briggs/Columbus, OH

175

Anthony Myrks

5'8 Jr.

Bardstown/Bardstown, KY

176

Seth Newby

4'11 6th

Larue County Middle/Hodgenville, KY

177

Lamin Njie

6'2 Jr.

Bath County/Owingsville, KY

178

Clint Nooner

6'0 8th

Mokena Jr High/Mokena, IL

179

Brian Oddo

6'4 Jr.

Providence Catholic/New Lenox, IL

180

Jeffrey Blake Odgers

5'6 Fr.

Cornerstone Christian/Columbiana, AL

181

Casey Oliver

6'1 Sr.

Crittenden County/Marion, KY

182

Jonathan Palmer

6'2 Fr.

Lorena/Lorena, TX

183

Matthew Palmer

6'4 Jr.

Lorena/Lorena, TX

184

Zakki Parker

5'7 Fr.

Blythewood/Blythewood, SC

185

Connor Payne

6'0 Jr.

Christian Brothers/Memphis, TN

186

Jalen Peake

6'2 Jr.

West Valley/Yakima, WA

187

Casius Peat

6'1 8th

Apprende/Chandler, AZ

188

Malcolm Pittman

6'6 Jr.

Wayne /Huber Hts, OH

189

Brandon Price

5'5 So.

John Hardin/Elizabethtown, KY

190

Jayron Primar

5'9 Sr.

Hubbard/Chicago, IL

191

Dillon Pulliam

6'1 Fr.

Harrison County/Cynthiana, KY

192

Jarrin Randall

4'11 7th

Owen/Chicago, IL

193

Ryan Randolph

6'4 Sr.

Franklin-Simpson/Franklin, KY

194

Jonmorgan Ransom

6'1 Sr.

Bolivar Central/Bolivar, TN

195

Hunter Ratliff

6'3 8th

Johnson Central/Paintsville, KY

196

Dan Ratterman

6'5 Sr.

St. Xavier/Louisville, KY

197

Morgan Reed

6'0 Sr.

Powell County/Stanton, KY

198

Christopher Renfroe

5'11 So.

Eastern/Louisville, KY

199

Cody Renye'

6'0 Fr.

Clark County/Winchester, KY

200

Cullen Reynolds

6'1 8th

James Madison Middle/Madisonville, KY

201

Zygimantas Riauka

6'8 Sr.

Downers Grove South/Dowers Grove, IL

202

Joshua Richardson

5'11 Fr.

Bamerg Middle/Bamberg, GER

203

Wesley Richey

6'3 Sr.

Ooltewah/Ooltewah, TN

204

Connor Robinson

5'9 Jr.

East Carter/Grayson, KY

205

Gavin Root

4'11 6th

Bluegrass Middle/Elizabethtown, KY

206

Zachary Rush

6'0 Sr.

Hanover Central/Cedar Lake, IN

207

Marco Ruvalcaba

6'2 Jr.

Military Magnet/Charleston, SC

209

Dylan Sanford

5'9 8th

Owensboro Middle/Owensboro, KY

210

Ty Saragas

5'11 So.

Harlan/Harlan, KY

211

Connor Schellenberg

6'0 Jr.

Floyd Central/Floyds Knobs, IN

212

Martin Schiele

5'5 7th

Scott Middle/Hammond, IN

213

Jesse Sharp

5'9 So.

Bullitt Central/Shepherdsville, KY

214

Caleb Sheffer

5'7 8th

Larue County Middle/Hodgenville, KY

215

Edmond Shinevarre

5'9 Sr.

St Mary Central Catholic/Monroe, MI

216

Jake Simpson

6'3 Sr.

Pleasure Ridge Park/Louisville, KY

217

Wade Skaggs

6'1 Sr.

Johnson Central/Paintsville, KY

218

Davon Smith

5'8 8th

McKinley Junior High/South Holland, IL

219

Ishmael Smith

6'0 Sr.

Mount Carmel/Chicago, IL

220

Mike Smith

5'8 So.

Sayre/Lexington, KY

221

Nathan Smith

6'1 Jr.

St. Xavier/Louisville, KY

222

Drew Smithson

6'4 Jr.

Creekwood/Charlotte, TN

224

Michael Speicher

6'6 CF

Luzern Switzerland Zug/Luzern, SWI

225

Austin Spicer

6'2 Fr.

Marshall County/Benton, KY

226

Jacob Steinhart

6'5 Sr.

Mt Vernon/Mt Vernon, IN

228

Garrett Stephenson

6'7 Sr.

Milton Union/West Milton, OH

229

Zack Stephenson

6'0 8th

White County Middle/Sparta, TN

230

Jack Stewart

6'7 Sr.

Highlands /Ft Thomas, KY

231

Kyle Stewart

6'1 So.

East Carter/Grayson, KY

233

Samuel Stopher

5'1 Fr.

Acad. For Individual Exc/Louisville, KY

234

Drew Talley

6'1 So.

Franklin-Simpson/Franklin, KY

235

Chris Tarleton

6'0 Sr.

Leo Catholic/Chicago, IL

236

Parker Thieneman

5'8 So.

St. Xavier/Louisville, KY

237

Kedrian Thomas

6'1 Jr.

Hickman County/Clinton, KY

238

Shondel Thompson

6'4 Fr.

Leo Catholic/Chicago, IL

239

Trevor Vandermolen

5'3 8th

James T. Alton Middle/Vine Grove, KY

240

Cole Vaughn

5'3 8th

White County Middle/Sparta, TN

241

Logan Wade

6'0 So.

Trinity/Louisville, KY

242

Tyler Wagner

6'5 So.

Harrison County/Cynthiana, KY

243

Lamont Walker

6'2 8th

Benjamin Mays Academy/Chicago, IL

244

Malik Warner

5'2 Fr.

Clark County/Winchester, KY

245

Drew Warnick

5'11 Fr.

Marshall County/Benton, KY

246

Derek Webb

5'2 6th

East Hardin Middle/Elizabethtown, KY

247

Tyler Wesley

6'5 Jr.

Oldham County/Buckner, KY

248

Trice Whaley

5'7 Jr.

Jeffersonville/Jeffersonville, IN

249

Joshua White

6'0 Jr.

Edwardsville/Edwardsville, IL

250

Tanner White

5'8 Fr.

Ryle/Union, KY

251

Johnell Williams

5'4 8th

Benjamin Mays Academy/Chicago, IL

252

Kendrick Williams

5'11 Jr.

Fairborn/Fairborn, OH

254

Gavin Wissinger

5'9 Fr.

Washington/Washington C.H., OH

255

Chris Woods

6'0 So.

Bolivar Central/Bolivar, TN

256

Patrick Ziegler

6'2 Fr.

Tates Creek/Lexington, KY

257

Mason Zuniga

5'10 Jr.

Cathedral/El Paso, TX

258

Jorden Anderson

5'8 7th

Fairfield Middle/Fairfield, OH

259

Quarry Baker

6'3 Fr.

Scott County/Georgetown, KY

260

Nick Bennett

5'11 7th

St Veronica/Batavia, OH

261

Avery Buckles

5'11 Jr.

Christian Academy/Elizabethtown, KY

262

Austin Bybee

5'9 Fr.

South Warren /Bowling Green, KY

263

Zack Chaykowsky

5'10 Fr.

Ballard Memorial/Barlow, KY

264

Tre' Crigler

4'11 6th

Fairfield Intermediate/Fairfield, OH

265

Dominique Crosby

5'11 Sr.

Military Magnet/Charleston, SC

266

Harry Cross

6'2 Sr.

Jeffersontown/Jeffersontown, KY

268

Nathan Dieudonne

6'6 Jr.

Trinity/Louisville, KY

269

Christian Dunning

5'7 8th

Central Junior High/W Frankfort, IL

270

Cooper Ebersbach

6'2 7th

Little Miami Middle/Little Miami, OH

271

Jared Farris

6'2 7th

Science Hill/Science Hill, KY

272

Logan Hartley

5'10 8th

Central Junior High/West Frankfort, IL

273

Britt Headden

6'4 Jr.

Franklin Classical/Franklin, TN

274

Jamison Hicks

5'9 Jr.

Killeen/Killeen, TX

275

Ishmael Hook

5'9 8th

Midway Middle/Waco, TX

276

Jay Hook

6'4 Sr.

Midway/Waco, TX

277

Cinqua Jackson

6'4 8th

Lockland School/Cincinnati, OH

278

Hunter Johnson

6'1 8th

Central Junior High/W Frankfort, IL

279

Garrett Karoski

5'1 8th

Central Junior High/W Frankfort, IL

280

Zack Kelly

5'9 8th

Dawson Bryant/Coal Grove, OH

281

Tevin King

6'1 Fr.

Emmett/Chicago, IL

282

Braxston Koehl

5'5 8th

Central Junior High/W Frankfort, IL

283

Jeremy Larkin

5'7 7th

St Barts/Fairfield, OH

284

Darius Littlejohn

5'8 So.

Waco University/Waco, TX

285

Spencer McCone

5'6 8th

Central Junior High/West Frankfort, IL

286

Kenny McCray

5'10 Fr.

Blythewood/Blythewood, SC

287

Zach McDaniel

5'9 Fr.

South Warren /Bowling Green, KY

288

Lorenzo Mehciz

6'2 Sr.

Military Magnet/Charleston, SC

289

Zach Norwood

5'7 Fr.

Midway/Waco, TX

290

Nathan Patrick

5'4 7th

Sarasota Middle/Sarasota, FL

291

T.J. Payne

6'4 CF

TBA/Whitesville, KY

292

Dewey Rice

5'9 Jr.

Licking Heights/Pastaskala, OH

293

Ashon Riggins

5'10 7th

Hamilton/Hamilton, OH

294

Lance Roberts

6'0 Sr.

The Villages /The Villages, FL

295

Shoalton Roberts

4'8 7th

The Villages Middle/The Villages, FL

296

Sam Sergeant

5'8 Fr.

Owensboro/Owensboro, KY

297

Jonathon Sulak

6'3 Jr.

Temple/Temple, TX

298

Marquis Tarver

5'7 Fr.

Munster/Munster, IN

299

Austin Tatman

5'6 So.

Villages/Oxford, FL

300

Aaron Twist

6'2 8th

Central Junior High/West Frankfort, IL

301

Eugene Walton

5'9 CF

TBA/Ocean Springs, MS

302

Mitch Webber

5'8 7th

Lakota Middle/West Chester, OH

303

Curtis Yates

6'2 Jr.

Lafayette/Lexington, KY

304

Matthew Brooks

5'9 Fr.

Powell County/Stanton, KY

305

Robbie Johnson

6'0 Sr.

White County /Sparta, TN

306

Trey Marcum

5'9 So.

Powell County/Stanton, KY

307

Andy Read

6'3 Jr.

Atherton/Louisville, KY

308

Jordan Schwartz

6'6 Sr.

Ky Country Day/Louisville, KY

309

Tyler Thacker

6'1 Fr.

Rowan County/Morehead, KY

310

Tyler Barbre

5'5 7th

Carmi White Co. Middle/Carmi, IL

311

Pedro Faller

6'2 Sr.

Hamilton Hts Christian/Chattanooga, TN

312

Ismaila Dauda

6'10 Sr.

Grandview Prep/Boca Raton, FL

314

Stanley Durbin

5'5 So.

Coral Springs/Coral Springs, FL

315

Kyle David Lundberg

6'3 CF

Boca Raton/Boca Raton, FL

316

DaVante McCallum

6'7 CF

Hollywood Christian/Hollywood, FL

317

Matthew Moyer

6'2 Sr.

Trinity Catholic/Ocala, FL

318

Marcus Neely

6'3 Jr.

Cardinal Gibbons/Ft Lauderdale, FL

319

Nason Roberts

6'6 Sr.

Knott County Central/Hindman, KY

320

Stephen Sauey

6'5 Jr.

Trinity Catholic/Ocala, FL

321

Andrew Smith

6'8 Sr.

Highlands Christian/Pompano Beach, FL

322

Timmy Goins

5'9 Sr.

John T. Burton/Norton, VA

323

Jauan Akins

6'5 Jr.

North Hardin/Radcliff, KY

325

Jordan Brangers

6'1 So.

North Hardin/Radcliff, KY

326

Robert Clark

6'3 Sr.

St Joseph/Westchester, IL

327

Nick Conway

5'5 So.

Fleming County/Flemingsburg, KY

328

Sanders Cooper

5'8 Jr.

Lighthouse Christian/Antioch, TN

329

Justin Diecker

6'7 Fr.

Freeburg/Freeburg, IL

330

Zach Diecker

5'8 7th

Freeburg/Freeburg, IL

331

Trey Howard

6'2 Sr.

Shawnee/Lima, OH

332

Donell Irons

5'11 So.

Shawnee/Lima, OH

333

Zach McGeorge

6'2 So.

Clay County/Manchester, KY

334

Omari Moore

6'1 Jr.

Lighthouse Christian/Antioch, TN

335

Romon Morris

5'8 So.

Ballard/Louisville, KY

336

Hunter Noffsinger

5'6 8th

Muhlenberg North Middle/Powderly, KY

337

Johnathan Noffsinger

6'0 Jr.

Muhlenberg County/Greenville, KY

338

Chris Prowell-White

5'10 Fr.

McKinley /Canton, OH

339

George Rose

5'11 So.

Cedar Hill/Cedar Hill, TX

340

Jermaine Rutley

6'3 Jr.

North Hardin/Radcliff, KY

341

Troy Saxton

6'2 Jr.

Trinity/Louisville, KY

342

Cameron Thomas

5'9 7th

B. Michael Caudill/Richmond, KY

343

Morgan Toliver

6'1 Sr.

New Albany/New Albany, IN

344

Vic Wharton

5'10 Fr.

Knoxville Catholic/Knoxville, TN

345

Jaivaughn Jackson

5'1 8th

Thomas Jefferson Middle/Louisville, KY

346

Estefan Barnes

6'1 Jr.

Oak Park/Oak Park, MI.

347

Miles Clark

5'0 6th

Precious Blood/Dayton, OH

348

Nate Georgeton

5'3 8th

Mason Middle/Mason, OH

349

Gavin Schumann

5'11 Sr.

Roger Bacon HS/St Bernard, OH

350

Quinn Williams

5'9 Sr.

Mt Vernon/Fortville, IN

351

Jeff Larkin

5'9 8th

St Barts/Cincinnati, OH

Junior “Blue-Chip” Camp Division

There were 12 teams entered in the Junior Division. They were designated Mississippi, Missouri, Nebraska, Nevada, New York, North Carolina, South Carolina, Tennessee, Texas, West Virginia, Wisconsin, and Wyoming. The standings reported for the week were as follows: Wisconsin (5-0), Wyoming (5-0), Texas (4-1), West Virginia (4-1), Mississippi (3-2), Missouri (3-2), Tennessee (3-2), North Carolina (1-4), South Carolina (1-4), Nebraska (1-4), New York (0-5), and Nevada (0-5). The first round tournament winners were Texas over Mississippi, West Virginia over Missouri, South Carolina over Nebraska, Tennessee over Nevada, Wisconsin over New York, and North Carolina over Wyoming. The action continued with West Virginia defeating Texas, South Carolina defeating Tennessee, and Wisconsin defeating North Carolina. Action continued as West Virginia defeated South Carolina. Wisconsin captured the Junior Division Championship by defeating West Virginia 84-39. The Wisconsin tourney MVP was 6-2 8th grader Lamont Walker from Chicago, IL. The runner-up tourney MVP from the West Virginia team was 5-9 8th grader Jeff Larkin from Cincinnati, OH.

The "Blue-Chip" Junior All-Star rosters are as follows:

White team    (White Jersey)  Terry Johnson (Chicago, IL)

Cordarius Johnson

5'8 Fr.

Pius/Milwaukee, WI

Davon Smith

5'8 8th

McKinley Junior High/South Holland, IL

Ashon Riggins

5'10 7th

Hamilton/Hamilton, OH

Devon Merder

6'0 Fr.

Heritage Hills/Lincoln City, IN

Dillon Pulliam

6'1 Fr.

Harrison County/Cynthiana, KY

Tyler Thacker

6'1 Fr.

Rowan County/Morehead, KY

Lamont Walker

6'2 8th

Benjamin Mays Academy/Chicago, IL

Austin Spicer

6'2 Fr.

Marshall County/Benton, KY

Erick Locke

6'0 Fr.

Evanston Twp/Evanston, IL

Cinqua Jackson

6'4 8th

Lockland School/Cincinnati, OH

Alternate:

 

 

H. Riley Caudill

5'10 Fr.

Clark County/Winchester, KY

Red team    (Red Jersey)  Coach Mike Johnson (Franklin, IL)

Nate Georgeton

5'3 8th

Mason Middle/Mason, OH

Hunter Noffsinger

5'6 8th

Muhlenberg North Middle/Powderly, KY

Zack Chaykowsky

5'10 Fr.

Ballard Memorial/Barlow, KY

Tevin King

6'1 Fr.

Emmett/Chicago, IL

Clark Griffith

6'0 8th

Scott County Middle/Georgetown, KY

Casius Peat

6'1 8th

Apprende/Chandler, AZ

Victor Law

6'3 Fr.

St Rita/Chicago, IL

Kyle Hughes

6'4 Fr.

Pickett County Jr High/Byrdstown, TN

Eddie Miles

6'0 8th

Morgan Park/Chicago, IL

Torrence Johnson

6'0 Fr.

Morgan Park/Chicago, IL

Alternate:

 

 

Zakki Parker

5'7 Fr.

Blythewood/Blythewood, SC

The “Red” team defeated the “White” team by a score of 118-111.  The “Red” team was led by All-Star Game MVP 6'1" Fr. Tevin King.  The All-Star Game Runner-Up MVP for the “White” team was 6'0 Fr. Erick Locke

This camp gives out several awards over the week session.  The awards for the Junior Division are:

Free Throw Champ – Frontline

Shoalton Roberts

The Villages Middle/The Villages, FL

Free Throw Champ – Backcourt

Hunter Noffsinger

Muhlenberg North Middle/Powderly, KY

Hot Shot Champ – Frontline

Kyle Hughes

Pickett County Jr High/Byrdstown, TN

Hot Shot Champ – Backcourt

Aaron Jones

De La Salle Institute/Chicago, IL

3-Pt. Shooting Champ – Frontline

Victor Law

St Rita/Chicago, IL

3-Pt. Shooting Champ – Frontline

Tariq Muhammad

Dawes Elementary/Chicago, IL

3-Pt. Shooting Champ – Backcourt

Jeffrey Adams

Knox Co Middle/Barbourville, KY

Top Sleeper

Karl Harris

Calvary Academy/South Holland, IL

Most Improved

Jaivaughn Jackson

Thomas Jefferson Middle/Louisville, KY

Top Ballhandler

Darius Branch

Sutherland Elem./Chicago, IL

Top Passer

Martin Schiele

Scott Middle/Hammond, IN

Top Defender

Derrick Jordan

De La Salle Institute/Chicago, IL

Top Rebounder

Shondel Thompson

Leo Catholic/Chicago, IL

110% Award

Tyler Fugate

Hazard/Hazard, KY

110% Award

Drew Warnick

Marshall County/Benton, KY

Top Station Worker

Trey McBride

Cardinal Pacelli/Cincinnati, OH

Best Attitude

Jeff Larkin

St Barts/Cincinnati, OH

Best Attitude

Jeffrey Blake Odgers

Cornerstone Christian/Columbiana, AL

Top Shooter

Jarrin Randall

Owen/Chicago, IL

Camp MVP

Erick Locke

Evanston Twp/Evanston, IL

Camp Runner-up MVP

Nate Georgeton

Mason Middle/Mason, OH

Tournament MVP

Lamont Walker

Benjamin Mays Academy/Chicago, IL

Tournament Runner-Up MVP

Jeff Larkin

St Barts/Cincinnati, OH

All-Star Game MVP

Tevin King

Emmett/Chicago, IL

All-Star Game Runner-Up MVP

Erick Locke

Evanston Twp/Evanston, IL

 

 

 

Junior Division Summary
There were many talented players in the Junior Division and several of these players seem destined for future stardom.  6-0 Fr. Erick Locke (Evanston, IL) was named Junior Division Camp MVP and is a pure scorer.  5-3 8th grader. Nate Georgeton (Mason, OH) was named Junior Division Camp Runner-up MVP and impressed with his skills and ballhandling ability.  There was excellent balance in the division between skilled backcourt and frontline players.  Several players in this division impressed with their ability, court savvy, work ethic, and potential.

Senior “Blue-Chip” Camp Divisions

There were 12 teams entered in the High Potential/Blue-Chip North Division. They were designated Alabama, Arizona, Arkansas, California, Colorado, Connecticut, Florida, Georgia, Illinois, Indiana, Iowa, and Kansas. The standings reported for the week were as follows: Alabama (8-1), Kansas (8-1), Arkansas (6-3), California (6-3), Indiana (6-3), Connecticut (5-4), Florida (5-4), Iowa (5-4), Illinois (3-6), Georgia (1-8), Arizona (0-9), and Colorado (0-9).

There were 12 teams entered in the High Potential/Blue-Chip South Division. They were designated Kentucky, Louisiana, Maryland, Massachusetts, Michigan, Minnesota, New Jersey, New Mexico, Ohio, Oklahoma, Oregon, and Pennsylvania. The standings reported for the week were as follows: Oklahoma (8-1), Louisiana (7-2), New Jersey (6-3), Kentucky (5-4), Pennsylvania (5-4), Maryland (5-4), Michigan (5-4), Massachusetts (4-5), Minnesota (4-5), Oregon (3-6), New Mexico (2-7), and Ohio (2-7).

There were eight teams entered in the Court 2 Division Tournament. They were designated Alabama, Arizona, Arkansas, California, Kentucky, Louisiana, Oregon, and Pennsylvania. The first round tournament winners were Oregon over Alabama, Pennsylvania over Arizona, Arkansas over Kentucky, and Louisiana over California. The action continued with Pennsylvania defeating Oregon and Arkansas defeating Louisiana. Arkansas captured the Court 2 Division Tournament Championship by defeating Pennsylvania 107-79. The Arkansas tourney MVP was 5-7 Jr. Trice Whaley from Jeffersonville, IN. The runner-up tourney MVP from the Pennsylvania team was 6-2 Jr. Troy Saxton from Louisville, KY.

There were eight teams entered in the Court 3 Division Tournament. They were designated Colorado, Connecticut, Florida, Georgia, Maryland, Massachusetts, Michigan, and Minnesota. The first round tournament winners were Maryland over Colorado, Massachusetts over Connecticut, Florida over Michigan, and Georgia over Minnesota. The action continued with Massachusetts defeating Maryland and Florida defeating Georgia. Florida captured the Court 3 Division Tournament Championship by defeating Massachusetts 110-89. The Florida tourney MVP was 6-2 Sr. Charles Haigler from Charlestown, WV. The runner-up tourney MVP from the Massachusetts team was 6-4 Sr. Jay Hook from Waco, TX.

There were eight teams entered in the Court 4 Division Tournament. They were designated Illinois, Indiana, Iowa, Kansas, New Jersey, New Mexico, Ohio, and Oklahoma. The first round tournament winners were New Jersey over Illinois, Indiana over New Mexico, Iowa over Ohio, and Kansas over Oklahoma. The action continued with Indiana defeating New Jersey and Kansas defeating Iowa. Indiana captured the Court 4 Division Tournament Championship by defeating Kansas 99-79. The Indiana tourney MVP was 5-9 Sr. Edmond Shinevarre from Monroe, MI. The runner-up tourney MVP from the Kansas team was 5-10 Sr. Evan Forhetz from Brentwood, TN.

The "Blue-Chip" High School Division Second Top 30 All-Stars Game rosters are as follows:

White team    (White Jersey)   Coach Vic Wharton (Antioch Lighthouse Christian, TN)

Zachariah Garber

6'7 So.

Vanlue Local/Vanlue, OH

Garrett Stephenson

6'7 Sr.

Milton Union/West Milton, OH

Jauan Akins

6'5 Jr.

North Hardin/Radcliff, KY

Zachary Rush

6'0 Sr.

Hanover Central/Cedar Lake, IN

Jonathon Sulak

6'3 Jr.

Temple/Temple, TX

Corey Cruse

6'5 Jr.

Beechwood/Ft Mitchell, KY

Troy Saxton

6'2 Jr.

Trinity/Louisville, KY

Tyler Wesley

6'5 Jr.

Oldham County/Buckner, KY

Jordan Brewer

6'1 Jr.

Bardstown/Bardstown, KY

Darius Clement

5'9 Sr.

Bowling Green/Bowling Green, KY

Joshua White

6'0 Jr.

Edwardsville/Edwardsville, IL

Marcus Doaks

6'2 Sr.

Franklin-Simpson/Franklin, KY

Vic Wharton

5'10 Fr.

Knoxville Catholic/Knoxville, TN

Kyle Murry

6'1 CF

Central/Kansas City, MO

JerrBryon Graves

5'8 Sr.

Metropolitan/Indianapolis, IN

Red team    (Red Jersey)   Coach Michael Breedlove (Charleston Military Magnet, SC)

Blake Blevins

6'6 Sr.

Manchester/Manchester, OH

Malcolm Pittman

6'6 Jr.

Wayne /Huber Hts, OH

Jacob Steinhart

6'5 Sr.

Mt Vernon/Mt Vernon, IN

Jordan Schwartz

6'6 Sr.

Ky Country Day/Louisville, KY

Kyle David Lundberg

6'3 CF

Boca Raton/Boca Raton, FL

B.J. Combs

6'3 Jr.

Hazard/Hazard, KY

Kacy Kevin Clemmons

5'11 Sr.

Edmonson County/Brownsville, KY

Chris Woods

6'0 So.

Bolivar Central/Bolivar, TN

Estefan Barnes

6'1 Jr.

Oak Park/Oak Park, MI.

SeVaughn Collins

5'11 Sr.

Independence/Columbus, OH

Keegan Kincaid

6'0 Jr.

Switzerland County/Vevay, IN

Kendrick Williams

5'11 Jr.

Fairborn/Fairborn, OH

Trevor Arnett

6'3 Sr.

Jac-Cen-Del/Osgood, IN

Mason Zuniga

5'10 Jr.

Cathedral/El Paso, TX

Wade Skaggs

6'1 Sr.

Johnson Central/Paintsville, KY

The “White” team defeated the “Red” team by a score of 153-125.  The All-Star Game MVP from the “White” team was 6'5 Jr. Jauan Akins.  The All-Star Game Runner-Up MVP for the “Red” team was 5'11 Sr. SeVaughn Collins.

The "Blue-Chip" High School Division Top 30 All-Stars Game rosters are as follows:

White team    (White Jersey)   Coach Johnny Berry (Waco, TX)

Ismaila Dauda

6'10 Sr.

Grandview Prep/Boca Raton, FL

DaVante McCallum

6'7 CF

Hollywood Christian/Hollywood, FL

Andrew Smith

6'8 Sr.

Highlands Christian/Pompano Beach, FL

Michael Speicher

6'6 CF

Luzern Switzerland Zug/Luzern, SWI

Nathan Dieudonne

6'6 Jr.

Trinity/Louisville, KY

Jay Hook

6'4 Sr.

Midway/Waco, TX

Brian Greene

6'3 Sr.

Thornton Twp./Harvey, IL

Jermaine Rutley

6'3 Jr.

North Hardin/Radcliff, KY

Justin Gonyea

6'1 Jr.

Hayesville/Hayesville, NC

Morgan Toliver

6'1 Sr.

New Albany/New Albany, IN

Gavin Schumann

5'11 Sr.

Roger Bacon HS/St Bernard, OH

Evan Forhetz

5'10 Sr.

Ravenwood/Brentwood, TN

Mike Smith

5'8 So.

Sayre/Lexington, KY

Joevontae Arnold

6'2 Sr.

Liberty Tech/Jackson, TN

Charles Foster

6'0 Jr.

Trinity/Louisville, KY

Red team    (Red Jersey)   Coach Phil Budervic (Boca Raton, FL)

Zygimantas Riauka

6'8 Sr.

Downers Grove South/Dowers Grove, IL

Bernard Brame

6'7 Sr.

Thornton Twp./Harvey, IL

Jack Stewart

6'7 Sr.

Highlands /Ft Thomas, KY

J.T. Curtis

6'5 Sr.

Franklin-Simpson/Franklin, KY

Chad McDowell

6'4 Sr.

Pleasure Ridge Park/Louisville, KY

Antonio Ferrell

6'5 Sr.

Springfield/Springfield, OH

Joseph Edwards

6'4 Sr.

St Joseph/Westchester, IL

Marcus Neely

6'3 Jr.

Cardinal Gibbons/Ft Lauderdale, FL

Pedro Faller

6'2 Sr.

Hamilton Hts Christian/Chattanooga, TN

Robert Clark

6'3 Sr.

St Joseph/Westchester, IL

Paul Beene

5'10 Jr.

Leo Catholic/Chicago, IL

Lorenzo Mehciz

6'2 Sr.

Military Magnet/Charleston, SC

Jake Simpson

6'3 Sr.

Pleasure Ridge Park/Louisville, KY

Reginald Johnson

6'1 Jr.

St Joseph/Westchester, IL

Maurice Joiner

6'5 Jr.

Leo Catholic/Chicago, IL

The “White” team defeated the “Red” team by a score of 138-125.  The victors were led by All-Star Game MVP 6'10 Sr. Ismaila Dauda with 25 points.  6'1 Sr. Morgan Toliver, 6'8 Sr. Andrew Smith, 6'4 Sr. Jay Hook, 6'0 Jr. Charles Foster, and 5'10 Sr. Evan Forhetz added 16, 12, 12, 12, and 10 points respectively.  The All-Star Game Runner-Up MVP for the “Red” team was 6' 7" Sr. Jack Stewart who scored 23 points.  6'3 Sr. Jake Simpson added 12 points.

This camp gives out several awards over the week session.  The awards for this division are: 

Free Throw Champ – Frontline

Kyle Dunn

Lake County Baptist/Waukegan, IL

Free Throw Champ – Backcourt

SeVaughn Collins

Independence/Columbus, OH

Hot Shot Champ – Frontline

Jonathon Sulak

Temple/Temple, TX

Hot Shot Champ – Backcourt

Robbie Johnson

White County /Sparta, TN

3-Pt. Shooting Champ – Frontline

Brian Oddo

Providence Catholic/New Lenox, IL

3-Pt. Shooting Champ – Backcourt

Jay Hook

Midway/Waco, TX

Top Sleeper

Nason Roberts

Knott County Central/Hindman, KY

Slam Dunk Champ

Andrew Smith

Highlands Christian/Pompano Beach, FL

Most Improved

Brian Oddo

Providence Catholic/New Lenox, IL

Top Ballhandler

Anthony Myrks

Bardstown/Bardstown, KY

Top Ballhandler

Chris Tarleton

Leo Catholic/Chicago, IL

Top Passer

Harry Cross

Jeffersontown/Jeffersontown, KY

Top Defender

T.J. Payne

TBA/Whitesville, KY

Top Rebounder

Derek Bourke

Nokomis/Nokomis, IL

110% Award

Kyle Bush

Paul Blazer/Ashland, KY

110% Award

Evin Bartlett

Wayne /Huber Hts, OH

Top Station Worker

Connor Robinson

East Carter/Grayson, KY

Best Attitude

Zach McGeorge

Clay County/Manchester, KY

Best Attitude

Sam Sergeant

Owensboro/Owensboro, KY

Top Shooter

Trey Marcum

Powell County/Stanton, KY

Top Underclassman

Mike Smith

Sayre/Lexington, KY

Camp MVP

Joseph Edwards

St Joseph/Westchester, IL

Camp Runner-up MVP

Andrew Smith

Highlands Christian/Pompano Beach, FL

Court 2 Div. Tourney MVP

Trice Whaley

Jeffersonville/Jeffersonville, IN

Court 2 Div. Tourney Runner-Up MVP

Troy Saxton

Trinity/Louisville, KY

Court 3 Div. Tourney MVP

Charles Haigler

Washington/Charlestown, WV

Court 3 Div. Tourney Runner-Up MVP

Jay Hook

Midway/Waco, TX

Court 4 Div. Tourney MVP

Edmond Shinevarre

St Mary Central Catholic/Monroe, MI

Court 4 Div. Tourney Runner-Up MVP

Evan Forhetz

Ravenwood/Brentwood, TN

Top 30 All-Star Game MVP

Ismaila Dauda

Grandview Prep/Boca Raton, FL

Top 30 All-Star Game Runner-Up MVP

Jack Stewart

Highlands /Ft Thomas, KY

Second 30 All-Star Game MVP

Jauan Akins

North Hardin/Radcliff, KY

Second 30 All-Star Game Runner-Up MVP

SeVaughn Collins

Independence/Columbus, OH

 

 

 

Senior Division Summary
There were some talented performers in this division with several players making good impressions.  6-4 Sr. Joseph Edwards (St Joseph/Westchester, IL) was named Camp MVP, and has an excellent all-around game.  6-8 Sr. Andrew Smith (Highlands Christian/Pompano Beach, FL) was named Camp Runner-up MVP, possesses good all-around skills and is an excellent leaper.  5-8 So. Mike Smith (Sayre/Lexington, KY) was named Top Underclassman.  Smith is a dominating point guard who approaches the game with unlimited enthusiasm.  6-7 Sr. Jack Stewart (Highlands /Ft Thomas, KY) impressed with a very solid game and ability to score.

Several players performed well at this camp at all grade levels with several likely to receive college scholarships.  There was a lot of young talent in camp that appears destined for future stardom.  I was also impressed with the effort expended by players regardless of the score or their team record.

Conclusion

This was my twelfth year attending the camp and I continue to be impressed with the involvement and work ethics of the camp director.  He has a very “hands-on” approach and observes each player’s performance at least once daily.  While talent levels may vary slightly from camp to camp, the players have ample opportunity to display their abilities, and there are always some previously undiscovered gems.
 

The strengths of this camp should start with the aforementioned work ethics of the camp director.  He makes everyone feel welcome and provides the official camp programs, all-star game rosters, and the list of award winners.  Another, and I believe, very important, strength of this camp is the presence of certified trainers.  Injures are evaluated and treated immediately with doctors being on call at all times.  This camp also has a tremendous up-side for players who have either not had the exposure or are late bloomers.

 

Ron Harrison’s reports on this and other basketball events appear on http://www.kyprephoops.com.