Rick Bolus' High Potential® Basketball Recruiting Service, Inc.
 
Boys ~ November 2007 Edition
 

Introducing Ohios Top Seniors For 2007-2008

NAMEHTCLASS  POS   SCHOOL
Top 12
Yancy Gates 6-9    Sr. F Cincinnati Withrow
Delon Roe 6-8    Sr. F Lakewood St. Edward
B.J. Mullens 7-1    Sr. C Canal Winchester
William Buford 6-5    Sr. SM Toledo Libbey
Kenny Frease 6-11   Sr. C Massillon Perry
Robert Wilson 6-4    Sr. SM Garfield Heights
Devon Moore 6-4    Sr. PG Columbus Northland
Chris Johnson 6-4    Sr. SM Columbus Brookhaven
Josh Benson 6-9    Sr. C-F Dayton Dunbar
Tom Pritchard 6-8    Sr. F Lakewood St. Edward
Zac Taylor 6-8    Sr. F Oregon Clay
Kyle Rudolph 6-6    Sr. F Cincinnati Elder
Top Sleeper
Ronald Bracey 6-4    Sr. SM Cincinnati Withrow
Second 12
Damien Eargle 6-7    Sr. F Warren Harding
Rayshawn Goins 6-4    Sr. SM Cleveland Rhodes
Alex Sullivan 5-10   Sr. PG Painesville Riverside
Chris Crockett 5-9    Sr. PG Gahanna Columbus Academy
Andrew Parrish 6-7    Sr. C Clayton Northmont
Anthony McBride 6-1    Sr. G Cincinnati Withrow
Brandon Baker 6-6    Sr. WF Milford
Phillip Barnett 6-3   Sr. SM Middletown
Tommy Klempin 6-10   Sr. C Pickerington Central
Walter Gibler 6-6    Sr. F Cincinnati St. Xavier
Anthony Hitchens 5-9    Sr. PG Chillicothe
Andrew Spradlin 6-5    Sr. G Wheelersburg
Second Sleeper
Scott Thomas 6-6    Sr. SM Delaware Buckeye Valley
The Next Best Grouping of Seniors
(Listed mostly alphabetically)
Logan Aronhalt 6-4    Sr. SM Zanesville
Greg Avery 6-3    Sr. G Newark
Angelo Benton 6-4    Sr. F Cincinnati Taft
Antonio Bumpus 6-2   Sr. G Columbus Eastmoor
Troy Burgan 6-0    Sr. G Akron North
Damon Butler 5-8    Sr. PG Cincinnati North College Hill
Kyle Caiola 5-11   Sr. PG Parma Normandy
1,4Courtney Davis 6-3    Sr. G Cincinnati North College Hill
5Johnie Davis 6-1    Sr. G Canton McKinley
8Trevon Flores 6-10   Sr. C-F Columbus Eastmoor
Chris Grimes 6-4    Sr. F Cincinnati Withrow
Derek Hellemann 6-7    Sr. F Lebanon
Kendall Holt 5-9    Sr. PG Cleveland Glenville
Chris Hudkins 6-6    Sr. F Kent Roosevelt
Travis Kelce 6-6    Sr. WF Cleveland Heights
8Reggie King 6-2    Sr. G Chesterland West Geauga
Tyrone Lindsay 6-2    Sr. PG Mansfield
Troy Long 6-0    Sr. G Cincinnati Withrow
Chris Morrow 6-7    Sr. F Van Wert
8Anthony Oden 6-8    Sr. C Dayton Dunbar
Teallen Price 6-8    Sr. C Cincinnati Woodward
Khari Riley 6-1    Sr. G Toledo Waite
Matt Roberts 6-8    Sr. C Cincinnati Moeller
Scott Stucky 6-2    Sr. G Dublin Coffman
Lee Tabb 6-8    Sr. F Toledo Rogers
Aaron Trail 6-0    Sr. PG Twinsburg Chamberlain
Trevor Walls 6-6    Sr. F Waverly
Ashen Ward 6-3    Sr. F Cleveland Villa Angela-St. Joseph
Julius Wells 6-5    Sr. F Toledo Libbey
J.R. Weston 6-4    Sr. G Morral Ridgedale
Charles Wingfield 6-4    Sr. PG Huber Heights Wayne
The Next Best Grouping of Seniors
(Listed mostly alphabetically)
Quintin Aden 6-1    Sr. G Columbus Harvest Prep
Nate Barnes 5-9    Sr. PG Cleveland Villa Angela-St. Joseph
Darrell Blanton 6-3    Sr. SM Euclid
Dominic Britt 6-4    Sr. F Trotwood Trotwood-Madison
Kent Comstock 6-3    Sr. G Sunbury Big Walnut
Dionte Culpepper 6-7    Sr. F Cleveland Rhodes
Nick Dilillo 6-5    Sr. F Madison
J.D. Elder 6-2    Sr. G North Canton Hanover
6Aaron Fluellan 5-10   Sr. G Cincinnati Hughes Center
Derek Geise 6-6    Sr. F-C Ft. Jennings
Tyler Gerber 5-10   Sr. PG Sugarcreek Garaway
Kenny Gray 5-9    Sr. PG Groveport Madison
Robby Grooms 6-3    Sr. SM Grove City
Klein Harper 6-7    Sr. C Cleveland Villa Angela-St. Joseph
Dominick Haynes 6-8    Sr. F-C Cleveland Villa Angela-St. Joseph
Cameron Johnson 6-7    Sr. C Cincinnati Aiken
Ryan Johnson 6-8    Sr. C Vandalia Butler
Ronald Kinney 6-6    Sr. F Cleveland Rhodes
Dionjay Lenoir 6-4    Sr. C Huber Heights Wayne
Alex Marolo 6-1    Sr. G Beavercreek
Quinn McDowell 6-4    Sr. SM Cincinnati Moeller
Joey Meyer 5-10   Sr. G Mentor
Tyler Milligan 6-3    Sr. SM Huber Heights Wayne
Remon Nelson 5-10   Sr. G Columbus Harvest Prep
Trevor Niles 6-5    Sr. SM Cincinnati Winton Woods
Marcus Pearl 5-8    Sr. PG Maple Heights
2Devier Posey 6-3    Sr. SM Cincinnati LaSalle
Dinero Ramseur 6-3    Sr. W Mansfield
Josh Rodgers 6-3    Sr. F Cincinnati Withrow
Steve Savel 6-3    Sr. SM Andover Pymatuning Valley
Demetrius Serrann 5-9    Sr. G Elyria
Justin Steigerwald    6-3    Sr. PG Cincinnati Oak Hills
Robbie Taylor 5-11   Sr. G Gahanna Lincoln
Chuck Turbo 5-10   Sr. G Cleveland Heights
Bob Utrut 6-9    Sr. C Toledo St. Johns
Taylor Young 6-9    Sr. C Cleveland Villa Angela-St. Joseph
Best of the Rest Seniors
(Listed mostly alphabetically)
John Adams 6-0    Sr. Akron Buchtel
Clayton Armstead 6-5    Sr. Cincinnati Miami Valley Christian
Christian Barbera 6-4    Sr. Wooster
Sammy Bastian 6-5    Sr. Toledo Central Catholic
Ray Chambers 6-6    Sr. Chillicothe
Nick Chapman 6-6    Sr. Loudonville
Kyle Corbin 6-0    Sr. Tipp City Tippecanoe
Zac Dysert 6-4    Sr. Ada
Gene Goering 6-2    Sr. Archbold
Marcus Golden 5-7    Sr. Akron Kenmore
Nate Harney 6-1    Sr. Middletown Madison
Chris Henderson 6-7    Sr. Warren Harding
Andrew Hill 6-3    Sr. Cincinnati St. Xavier
Shawn Hobbs 6-11   Sr. Columbus DeSales
Kyle Jazweicki 6-6    Sr. Whitehouse Anthony Wayne
Devon Jennings 6-0    Sr. Euclid
Tim Kamczyc 6-4    Sr. Strongsville
Nick Koger 6-4    Sr. Toledo Whitmer
Brad Loesing 5-11   Sr. Cincinnati St. Xavier
Nick McCartney 5-8    Sr. Youngstown Ursuline
Tyler Ostermann 6-1    Sr. Monroe
Brad Sandridge 6-2    Sr. Toledo Libbey
Kyle Smith 6-9    Sr. Norwalk
Anthony Steplight 5-7    Sr. Garfield Heights
Jerry Sutton 6-4    Sr. Youngstown Mooney
Aaron Van Kuiken 6-7    Sr. Cincinnati Turpin
Alex Wallace 6-8    Sr. Logan

Introducing Ohios Top Underclassmen For 2007-2008

NAMEHTCLASS  POS   SCHOOL
Top 6
Jared Sullinger 6-9    So. F Columbus Northland
3Desmar Jackson 6-3    Jr. G Warren Kennedy
Bill Edwards 6-5   Jr. SM Middletown
Daniel McElroy 6-7    Jr. F Cincinnati LaSalle
Reggie Keely 6-7    Jr. F-C Bedford
Bobby Capobianco    6-8    Jr. F Loveland
Top Sleeper
Nathan Davis 6-4    Jr. F Dayton Stivers
Second 6
Jarred Porrini 6-4    Jr. G North Canton Hoover
Mario Hines 6-8    Jr. F Garfield Heights
Matt Kavanaugh 6-9    Jr. F-C Centerville
Garrick Sherman 6-7    Jr. F-C Kenton
Robert Johnson 6-7    Jr. F Bedford
Orlando Williams 6-2    Jr. G Cincinnati Princeton
Second Sleeper
Tony Peters 6-4    Jr. SM Middletown
The Next Best Grouping of Underclassmen
(Listed mostly alphabetically)
Zachary Brown 6-1    Jr. G Mason
Jevon Clark 6-1    Fr. G Canton Timken
Javon Conley 6-5    Jr. F Columbus Northland
Nyles Evans 5-9    Fr. PG North Canton Hoover
Chris Freeman 6-8    Jr. C Trotwood Trotwood-Madison
Darren Goodson 6-5    Jr. F Cincinnati Aiken
Randal Holt 6-0    Jr. G Bedford
Pershon Howard 6-1    So. PG Lakewood St. Edward
Cortez Howell 6-1    Jr. SM Cincinnati Aiken
Stefon Johnson 6-6    Jr. F Cincinnati Princeton
Carl Jones 5-7    Jr. PG Garfield Heights
Sean Joplin 6-1    Jr. G Sylvania Southview
Nick Kellogg 6-1    So. F Columbus DeSales
Kendall Knight 6-5    So. F Cincinnati Northwest
Dane Kopp 6-9    Jr. C Newark
Allen Payne 6-5    So. SM Cincinnati Winton Woods
Aaron Robinson 6-2    Jr. G Trotwood Trotwood-Madison
Jay Springs 5-11   So. G Toledo St. Johns
7Juwan Staten 5-9    So. PG Dayton Colonel White
Mike Taylor 6-0    Jr. G Toledo St. Johns
Stevie Taylor 5-9    Fr. PG Gahanna Lincoln
The Next Best Grouping of Underclassmen
(Listed mostly alphabetically)
Evan Betts 6-5    Jr. F Pickerington Central
Darion Brandon 6-5    Jr. C Dayton Dunbar
Clinton Brewer 6-1    Jr. F Cleveland Villa Angela-St. Joseph
Cody Dennison 5-10   Jr. PG Newark
Ryne Drakes 6-1    Jr. G Dayton Chaminade-Julienne
Nikko Johnson 6-4    Jr. F West Milton
Allen Roberts 6-3   Jr. PG Middletown
Rahlin Watson 6-2    Jr. F Newark
Brian Wozniak 6-5    Jr. SM Loveland
Best of the Rest Underclassmen
(Listed mostly alphabetically)
Eric Armstrong 6-8    Jr. Cincinnati Princeton
Kyle Baker 6-2    Jr. Ada
Chris Best 6-2    Jr. Cincinnati Miami Valley Christian
Courtney Brooks 6-7    Jr. Akron North
Zack Burks 6-3    Jr. Springfield South
Steve Fannin 6-6    Jr. West Carrollton
Greg Gainey 6-3    So. Trotwood Trotwood-Madison
Kenny Gray 5-10   So. Reynoldsburg
Brandon Hamm 5-10   Jr. Toledo Libbey
Stevie Hull 6-1    Jr. Cincinnati Sycamore
Drew McGee 6-8    Jr. North Ridgeville
Brandon Neel 6-6    Fr. Cincinnati LaSalle
Jacob North 6-1    So. Barberton
Gene Primus 6-0    Fr. Cincinnati Taft
J. J. Richardson 6-6    Jr. Troy
Storm Sanders 5-10   So. Canton Glen Oak
Anthony Shoemaker 6-4    Jr. Cincinnati Princeton
Cody Smith 5-10   So. Lima Shawnee
Jordan Smith 6-0    Jr. Cincinnati Aiken
Issiah Twine 6-0    Jr. Marion Harding
Chris Williams 6-0    Jr. Cincinnati Winton Woods


November Newsletter Update: 

  1Courtney Davis may no longer be at Cincinnati North College Hill


December Newsletter Update: 

Additional Ohio Newcomers
Tim Hauffeld 5-7    Jr.   PG   Sylvania Southview
Tyler Krzynowek   6-1    Sr.   G Canal Fulton Northwest


January 2008 Newsletter Update: 

  2Devier Posey of Cincinnati LaSalle OH is not playing for team this season

  3Desmar Jackson is now at Warren Harding OH

 

Additional Ohio Newcomers
(Listed mostly alphabetically)
Aaron Ashley 6-4    So.   W Cleveland Heights
Joe Blinsky 6-1    Sr.   PG   Youngstown Columbiana
Sheldon Brogden 6-0    Jr.   G Warren Harding
Braxston Campbell 6-1   Sr.   PG Carlisle
Tyler Ferrell 6-6    So.   F Brunswick
Marcus Fowler 6-11   Jr.   C Newton Falls
Anthony Henderson   6-1   So.   G Toledo Start
Kory Kirkpatrick 5-10    Sr.   G Marion Harding


February 2008 Newsletter Update: 

Additional Ohio Newcomers
(Listed mostly alphabetically)
Bryce Barnes 6-1    Jr.   PG Grove City Central Crossing
Lewis Berger 6-8    Sr.   C Middletown
Andy Borcherdt 6-0    So.   G Sylvania Southview
Barry Cobb 5-11   So.   G Cincinnati North College Hill
Justin Hallowell 6-7    Sr.   F Worthington
Dan Heidenreich   6-7    Jr.   F Madison
Taylor Hobbs 6-4    Sr.   SM   Worthington


March Newsletter Update: 

  4Courtney Davis relocates to Cincinnati Taft

  5Johnie Davis is at Canton Timken

  6Aaron Fluellan transfers to Cincinnati Western Hills

  7Juwan Staten is now at Dayton Thurgood Marshall

  8The following Ohio players may no longer be playing at their respective schools:
        Trevon Flores (Columbus Eastmoor)
        Anthony Oden (Dayton Dunbar)
        Reggie King (Chesterland West Geauga)


 
Additional Ohio Newcomers
(Listed mostly alphabetically)
Antonio Bowman 6-0    Sr.   PG Columbus Whetstone
Tanner Fusno 6-8    Jr.   C Columbus Whetstone
Anton Hutchins 6-4    So.   WF Lima Senior
Luke Krauss 6-1    Jr.   PG Findlay
Eddie Norris 5-10   Fr.   PG Toledo St. Johns
Andy Stegman 6-5    Fr.   F Wheelersburg
Matt Stuckenburg   6-2    Fr.   SM Beavercreek
Doug Thorpe 5-10   So.   PG   Columbus Eastmoor

 

PREPHOOPS Note:  Rick Bolus player rankings are based on college potential and are not meant to be an indicator for awards such as Mr. Basketball.  Mr. Bolus has communicated to me that the college caliber for players was determined by his own personal observations along with communications with high school and college coaches.  A player's college caliber could change over the season and these changes will be reflected in future rankings.

Player Rankings are provided by Rick Bolus bolus@insightbb.com

2007-2008 Ron Harrison