28th Annual Rick Bolus’ High Potential "Blue-Chip" Basketball Camp 2007

Session One

June 24-28, 2007
Georgetown, KY

2007 by Ron Harrison

Introduction

The 28th Annual Rick Bolus’ High Potential "Blue-Chip" Basketball Camp was held in Georgetown, Kentucky at Georgetown College.

The camp director for this camp is Rick Bolus, who is entering his 35th season as a basketball scout and his 28th year as an exposure basketball camp director.  Rick Bolus started the Rick Bolus High Potential Basketball Recruiting Service in 1973.  He is also a consultant for several national basketball tournaments, shootouts, and All-Star games.  Numerous colleges representing all levels of play subscribe to his High Potential Basketball Recruiting Service.

Doug Huff will again be a camp player analyst this year.  Mr. Huff has been a national high school contributing editor for Street & Smith Magazine since 1975.  Mr. Huff also serves on the board for several All-Star and All-America committees.  His stories or columns have appeared in several prominent sports publications.

There are two sessions this year:  June 24-28 and July 22-26.  The first session includes a Junior division.  This report will cover the first session, held June 24-28.  Each session also features speakers on recruitment and academics.  All players also receive mini-clinics.  There are mini-clinics for guards, big men, and 3-point shooters.  There are also optional competition contests as well as a written evaluation from the camper’s league coach.

Some of the outstanding players who have attended Rick Bolus’ camps include Rex Chapman, Tim Couch, Richie Farmer, Travis Ford, Pat Graham, Darren Hancock, Allen Houston, Jack Ingram, Jimmy Jackson, Dan Langhi, Derek Lowe, A. J. Moye, Brad Miller, Larry O’Bannon, Jared Odle, Scott Padgett, John Pelphrey, Felton Spencer, Scott Sutton, Sean Sutton, Dejuan Wheat, and Albert White.

Each Senior division player plays a minimum of nine league games (not counting playoff games and All-Star contest).  All games are played full-court in Alumni Gym and the intramural complex.  All players receive equal playing time as substitutions are done by the clock.  All teams in both junior and senior divisions will compete in a single elimination tournament. Certified trainers are on duty at all times.

The High Potential “Blue-Chip” Basketball Camp is not affiliated with any other basketball camp using the name “Blue-Chip”.
 

“Blue-Chip” Camp Roster – Session One

Players from nineteen states, Canada, and Spain are scheduled to attend this session.

(Note: # refers to jersey number, not ranking)
 

#

Name

Ht/Class

School/Town, State

1

Austin Adair

5-9/Sr

Highlands Christian Academy/ Deerfield Beach, FL

2

Cedrick Adams

5-8/Sr

Franklin-Simpson/ Franklin, KY

3

Perry Adelmann

5-6/7th

Cornerstone Christian/ Lily, KY

4

Andrew Adkins

5-10/Jr

Coeburn, VA

6

Judah Akers

6-1/Jr

Cookeville, TN

7

Joey Alba

5-11/Fr

Waccamaw/ Pawleys Island, SC

8

Sam Allen-Kawa

5-0/7th

St. Agnes/ Louisville, KY

9

Jarrod Amburgey

6-4/Jr

Knott County Central/ Hindman, KY

10

Robert Anderson

5-10/Sr

St. Xavier/ Louisville, KY

11

John Anstett

6-4/Sr

Lincoln-Way East/ Frankfort, IL

12

T. J. Anstett

5-6/8th

Hickory Creek/ Frankfort, IL

13

Matthew Anton

5-10/Sr

Lincoln-Way East/ Frankfort, IL

14

Josh Arnold

6-4/Sr

St. Mary Catholic Central/ Monroe, MI

15

Timmy Ayers

6-5/So

Cumberland Gap, TN

16

Bryce Bailey

4-11/6th

Columbus Academy /Gahanna, OH

17

Kyle Bair

6-2/So

East Carter/ Grayson, KY

18

Caleb Baker

5-8/7th

Whitesburg, KY

19

Ivan Baker

5-3/7th

Scott/ Ft. Knox, KY

20

Tony Baker

5-11/So

Ft. Knox, KY

21

Sean Ballard

5-10/Jr

Bullitt Central/ Shepherdsville, KY

22

Trey Ballard

5-0/7th

Bullitt Lick/ Shepherdsville, KY

23

Kendall Ballou

6-1/8th

Martha Jane Potter/ Kona, KY

24

Daniel Barber

5-8/Sr

Summit Christian/ West Palm Beach, FL

25

Christopher Barker

6-3/Sr

West Carter/ Olive Hill, KY

26

Colt Barnhill

6-6/So

East Carter /Grayson, KY

27

Ben Basham

5-5/7th

Hancock Co./ Lewisport, KY

28

Ethan Basham

6-3/Sr

Hancock Co./ Lewisport, KY

29

Zach Baxter

5-4/6th

Cornerstone Christian/ Lily, KY

30

Jesse Beavers

6-4/Sr

Nelson Co./ Bardstown, KY

31

Norris Beckley

5-9/So

Shelby Co./ Shelbyville, Ky

33

Jordan Bell

5-11/Sr

Franklin-Simpson/ Franklin, KY

34

Timothy Bell

5-10/Sr

Lee/ Ben Hur, VA

36

Christopher Benge

5-1/6th

Cornerstone Christian /Lily, KY

37

Bryan Bickett

6-3/9th

Union County/ Morganfield, KY

38

Philip Biggs

6-5/Sr

Meadowbrook/ Byesville, OH

39

V. J. Billups

5-11/Fr

Jeffersonville, IN

40

Kyle Binder

6-6/Sr

Farragut/ Knoxville, TN

41

Matthew Boggs

6-1/8th

Whitesburg, KY

42

Clay Bollinger

5-5/7th

St. Agnes/ Louisville, KY

43

Steven Boomershine

6-3/So

Eastern/ Greentown, IN

45

Tyler Boyles

6-2/Jr

Raceland, KY

46

Zach Bradley

6-2/Jr

Tates Creek/ Lexington, KY

47

Devin Bradshaw

6-4/Jr

Mt. Juliet Christian Academy/ Mt. Juliet, TN

48

Dillon Bradshaw

6-1/So

Mt. Juliet Christian Academy/ Mt. Juliet, TN

49

Ryan Brady

5-10/Jr

Sayre/ Lexington, KY

50

Shawn Brauner

5-11/Sr

Pleasure Ridge Park/ Louisville, KY

51

Reginald Breeden

5-10/So

Moore Traditional/ Louisville, KY

52

Christian Brewer

6-0/So

Powell County/ Stanton, KY

53

Anthony Myrks Brewer  

5-0/8th

LaRue County/Hodgenville, KY

54

Jordan Brewer

5-10/8th

LaRue County/ Hodgenville, KY

55

Brian Brooks

6-3/Jr

Destiny/ Milwaukee, WI

56

Michael Brooks

5-4/8th

East Carter/ Grayson, KY

57

Will Brooks

6-3/Sr

St. Xavier/ Louisville, KY

58

Tanner Broughton

5-11/8th

Knox County/ Barbourville, KY

59

Kyle Brown

5-6/8th

West Carter/ Olive Hill, KY

60

Nick Brown

5-7/7th

Gray/ Union, KY

61

Ricky Brown

5-8/8th

Kentucky Country Day/ Louisville, KY

62

Zak Brown

5-7/8th

Gray/ Union, KY

63

Reese Browning

6-0/So

Farragut/ Knoxville, TN

64

Tanner Browning

6-3/So

North Oldham/ Goshen, KY

67

Rayco Bryant

6-6/Sr

Franklin-Simpson/ Franklin, KY

68

Andrew Buchanan

6-0/Fr

Seward, AK

69

John Budervic

6-4/Sr

Cumberland County/ Burkesville, KY

70

Ryan Butler

6-0/Sr

Highlands Christian/ Deerfield Beach, FL

71

Sam Buxton

6-5/Sr

D.G.F. High/ Cadiz, Rota, Spain

72

Preston Cahill

6-1/Fr

Grant County/ Dry Ridge, KY

73

Jonathan Caldwell

5-8/Fr

Deming/ Mt. Olivet, KY

74

Joshua Caldwell

6-5/Jr

James A. Cawood/ Harlan, KY

75

T. C. Capps

6-4/Sr

Pickett County/ Brydstown, TN

76

Tyler Carr

5-1/6th

Grant County/ Dry Ridge, KY

77

Christopher Carroll

6-3/Sr

Farragut/ Knoxville, TN

78

Luke Carswell

5-11/Fr

Lakeside Christian/ Morehead, KY

79

Keith Center

6-3/Sr

Elliott County/ Sandy Hook, KY

80

Kevin Christian

5-10/Sr

North Oldham/ Goshen, KY

81

Colby Clark

5-11/Sr

Franklin-Simpson/ Franklin, KY

82

Jacob Clark

5-11/Jr

Muhlenberg North/ Greenville, KY

83

Tanner Clark

5-5/7th

Franklin-Simpson /Franklin, KY

84

Taylor Click

6-2/Sr

Bellbrook, OH

85

Dacoda Collins

6-1/So

Newport, KY

86

Kyle Combs

5-4/8th

Knox County/ Barbourville, KY

87

Jonathan Conde

6-6/Sr

Trinty Catholic/ Ocala, FL

88

Aaron Cosby

6-2/So

DuPont Manual/ Louisville, KY

89

Jacob Creech

6-2/Jr

North Oldham/ Goshen, KY

90

Tyler Crisman

6-0/Sr

Lincoln-Way East/ Frankfort, IL

91

Harry Cross

5-10/Fr

DuPont Manual/ Louisville, KY

92

Jaryd Crum

5-8/Sr

Johnson Central/ Paintsville, KY

93

Logan Cummins

5-0/6th

Grant County/ Dry Ridge, KY

95

DaVaris Daniels

6-2/Fr

Vernon Hills, IL

97

Michael Davis

6-5/So

Rose Hill/ Ashland, KY

98

Travis Davis

5-2/8th

Gallatin County/ Warsaw, KY

99

Adam Decker

6-0/Sr

Pleasure Ridge Park/ Louisville, KY

100

Adam Delph

6-2/Sr

Pleasure Ridge Park/ Louisville, KY

102

Daniel Deluca

5-9/Fr

Lexington Catholic/ Lexington, KY

103

Ryan Demming

6-4/Sr

Seton Academy/ South Holland, IL

104

Tyler Dever

5-0/7th

Gray/ Union, KY

105

Ty W. Dillingham

6-4/Jr

Muhlenberg North/ Greenville, KY

106

Christopher Dirling

6-0/Sr

Dawson-Bryant/ Coal Grove, OH

107

Jake Dixon

5-11/8th

Letcher/ Blackey, KY

108

Marcus Doaks

5-11/Fr

Franklin-Simpson/ Franklin, KY

109

Andrew Donovan

6-7/Jr

Franklin County/ Frankfort, KY

110

Trent Duckworth

6-0/Sr

Fern Creek/ Louisville, KY

111

Gabe Duduit

6-2/So

Portsmouth Clay/ Portsmouth, OH

112

Dan Duncan

6-4/Sr

Seton Academy/ South Holland, IL

113

Reed Dungan

5-7/7th

Tapp/ Powder Springs, GA

114

Tanner Dutey

5-5/7th

Coal Grove, OH

115

Trenton Edgington

5-2/8th

Lincoln County/ Stanford, KY

116

Travis Elliott

6-0/Fr

Ironton, OH

117

Cody Epperson

6-1/8th

Pulaski Southern/ Somerset, KY

118

Justin Epperson

6-0/8th

Pulaski Southern/ Somerset, KY

119

Dylan Esterline

6-7/So

Blissfield, MI

120

Austin Evans

6-3/Jr

Dresden, TN

121

John Evans

6-1/Sr

St. Xavier/ Louisville, KY

122

Adam Fatkin

5-10/8th

Conkwright/ Winchester, KY

123

Ethan Faulkner

6-1/Jr

Elliott County/ Sandy Hook, KY

124

Evan Faulkner

6-1/Jr

Elliott County/ Sandy Hook, KY

125

Joey Fiefhaus

5-3/6th

Cornerstone Christian/ Lily, KY

126

Robbie Fiefhaus

6-1/Jr

South Laurel/ London, KY

127

Isaac Fisher

6-2/Sr

Parkview/ Lilburn, GA

128

Joshua Fisher

6-1/Jr

Parkway/ Rockford, OH

129

Michael Fisher

6-3/8th

Cincinnati Hills Christian/ Cincinnati, OH

130

Kellen Fleener

6-0/So

Ohio County/ Hartford, KY

131

Nathan Fox

6-1/Jr

Bishop Hartley/ Columbus, OH

132

Patrick Frawley

6-3/Jr

Monarch/ Coconut Creek, FL

133

Ryan Fucci

6-0/Fr

Tates Creek/ Lexington, KY

134

Drew Fulkerson

5-11/Fr

Owensboro Catholic/ Owensboro, KY

135

Joe Gabbard

6-1/So

Muhlenberg North/ Greenville, KY

136

Nick Gagel

5-11/Sr

Jeffersontown, KY

137

Collin Gamble

6-0/Jr

Owen County/ Owenton, KY

139

Adam Gay

6-4/Fr

Buckhorn, KY

140

Zach Gay

6-6/Sr

Buckhorn, KY

141

Kyle Gehring

5-11/7th

A. J. Lloyd/ Monticello, KY

142

Dylan Genung

5-8/8th

East Carter/ Grayson, KY

143

Joseph Gier

6-1/Sr

Ludlow, KY

144

Jordan Gilbert

5-8/Fr

Mason County/ Maysville, KY

145

Dustin Gilliam

6-3/Jr

Elliott County/ Sandy Hook, KY

146

Sawyer Glick

5-7/7th

Central/ Columbus, IN

147

Mason Goad

6-0/So

Cumberland Gap, TN

148

Brian Godfrey

5-11/So

Farragut/ Knoxville, TN

149

Dylan Gomez

6-2/Sr

D.G.F. High/ Cadiz, Rota, Spain

150

Arndre Gooch

6-0/Sr

Franklin-Simpson /Franklin, Ky

151

Brett Graven

5-8/Fr

Auburn, IL

152

Blaine Green

6-3/So

Middlesboro, KY

153

Kyle Green

6-4/Jr

Switzerland County/ Vevay, IN

154

Samuel Greene

5-8/Fr

Waccamaw/ Pawleys Island, SC

156

Tyler Gualandi

5-10/Sr

Putnam County/ Granville, IL

157

Dale Gunner

5-9/Jr

Blissfield, MI

158

Keith Haaff

5-10/Sr

South Spencer/ Rockport, IN

159

Alex Hall

6-3/Sr

Beechwood/ Fort Mitchell, KY

160

Cameron Hall

6-0/So

Fairview/ Ashland, KY

161

Logan Hall

5-11/Fr

Knott County Central/ Hindman, KY

162

Nick Hall

5-11/So

Beechwood /Fort Mitchell, KY

163

Riley Hall

5-8/Fr

Union County/ Morganfield, KY

164

Tyler Hamilton

6-2/Sr

Pike County Central/ Pikeville, KY

165

Jake Handshoe

5-4/8th

Conkwright/ Winchester, KY

166

Mookie Hardin

5-9/Jr

Mansfield, OH

167

Tony Harding

6-3/Sr

Central Hardin/ Cecilia, KY

168

Tevin Harris

6-4/Fr

Lincoln-Way East/ Frankfort, IL

169

Chris Harrison

5-5/8th

Crosby/ Louisville, KY

171

Dane Haukedahl

6-3/Jr

Dawson-Bryant/ Coal Grove, OH

173

Ryan Hayes

5-2/8th

Mokena Intermediate/ Mokena, IL

174

Matt Heben

6-4/So

Holy Name/ Parma Heights, OH

175

Tim Henderson

6-1/So

Christian Academy of Louisville/ Louisville, KY

176

Kenneth Hendrix

5-7/7th

Central/ Murfreesboro, TN

177

Mitchell Henry

6-2/Fr

Elizabethtown, KY

178

Scott Herman

6-2/So

Houston, AK

179

Dakota Herpich

6-3/Sr

Newburg, MO

180

Cameron Hill

6-2/Jr

Lincoln-Way East/ Frankfort, IL

181

Jesse Hill

6-2/CF

Jeffersontown, KY

184

Kaleb Holland

6-2/Jr

Trousdale County/ Hartsville, TN

185

John V. Hooker

6-2/Fr

Clay County/ Manchester, KY

186

Myles Hornsby

6-2/Sr

Rising Sun, IN

187

Tanner Huddleston

5-11/Jr

Muhlenberg North/ Greenville, KY

188

Aaron Hudson

6-6/Sr

Blissfield, MI

189

Landon Hunley

6-1/So

Farragut/ Knoxville, TN

190

Riley Hunley

6-2/Sr

Farragut/ Knoxville, TN

191

Stephen Hurst

6-0//Sr

Dyer County /Newbern, TN

192

Najib Ibrahim

6-5/Sr

Lincoln-Way East /Frankfort, IL

193

Casey Jackson

6-1/So

South Oldham/ Crestwood, KY

194

Tyler Jackson

6-1/Jr

East Carter/ Grayson, KY

195

Dylan James

5-7/8th

Gray/ Union, Ky

196

Michael James

6-6/So

Bethel/ Tipp City, OH

197

Alex Johnson

5-7/8th

East Carter/ Grayson, KY

198

Drew Johnson

6-1/Sr

East Carter/ Grayson, KY

199

Logan Johnson

5-11/8th

Whitesburg, Ky

200

Nikko Johnson

6-4/Jr

Milton Union/ West Milton, OH

201

Terry Johnson

5-11/Jr

Seton Academy/ South Holland, IL

202

Terry Jones

5-9/Fr

Elizabethtown, KY

203

Andrew Judd

5-4/8th

St. Martha/ Louisville, KY

205

Rick Katz

6-2/Sr

Summit Christian/ West Palm Beach, FL

206

Paul Kawada

6-5/Jr

East Carter/ Grayson, KY

207

Jake Keller

6-4/Jr

Metro Christian Academy/ Madison, TN

208

Mack Keller

5-3/8th

Metro Christian Academy/ Madison, TN

209

Kole Kemmer

5-0/Fr

Jeffersonville, IN

210

Colin Kennedy

6-5/Fr

East Carter/ Grayson, KY

211

Matt Kiley

5-8/So

Lincoln-Way East/ Frankfort, IL

212

Joey King

6-2/CF

Henry Co./New Castle, KY

213

Luke King

6-1/Fr

Deming/ Mt. Olivet, KY

214

Jalen Kinmon

5-5/8th

Grant County/ Dry Ridge, KY

215

Zachary Kissick

6-2/8th

Bondurant/ Frankfort, KY

216

Braxton Knight

5-8/8th

Brentwood Academy/ Brentwood, TN

217

Paris Knight

5-7/Fr

Brookhaven/ Columbus, OH

218

Christopher Knipp

6-0/Jr

Elliott County/ Sandy Hook, KY

219

Tim Kochendoerfer

6-1/So

Ironton, OH

220

Trevor Kohlenberg

6-3/So

Blissfield, MI

223

Kody Lambert

4-11/7th

River Valley/ Bidwell, OH

225

John Lawroski

5-10/Jr

Trinity Catholic/ Ocala, FL

226

Chaz Lawson

6-5/So

Portsmouth Clay/ Portsmouth, OH

227

Derrance Lawson

5-11/Sr

DuPont Manual/ Louisville, KY

228

Cody Lay

6-4/Sr

Rogers, AR

229

Nathan Layman

5-5/8th

Mokena, IL

230

Nick Lewis

5-8/Fr

Elliott County/ Sandy Hook, KY

231

Robby Lewis

6-1/8th

Southern/ Somerset, KY

232

Colby Lievens

6-3/Sr

Blissfield, MI

233

Chris Lilly

5-1/7th

Central/ Murfreesboro, TN

234

Daniel Linder

6-1/Jr

Central Hardin/ Cecilia, KY

235

John Linton

5-8/Jr

Mercer County/ Harrodsburg, KY

236

Brent Logan

6-1/Sr

Pickett County/ Byrdstown, TN

237

Stephen Logan

6-0/Sr

Belle Chasse/ New Orleans, LA

238

Anthony Luther

6-1/So

Newport, KY

239

Jordan Majors

6-1/So

Warren East/ Bowling Green, KY

240

Daulton Marlow

5-10/8th

Southern/ Somerset, KY

241

Matthew Marquez

6-5/Jr

Lincoln-Way East/ Frankfort, IL

242

Tyler Mason

5-11/8th

Oldham County/ Buckner, KY

243

Darian Mault

5-11/Sr

Sciotoville Community/ Portsmouth, OH

244

C. D. Mayhew

6-0/Sr

Boyd County/ Ashland, KY

245

Tyler Maynard

6-2/Sr

Elliott County/ Sandy Hook, KY

246

Byron Mays

5-11/Sr

Sparta, WI

247

Nate McCombs

6-4/Sr

Bourbon County/ Paris, KY

249

John McDaniel

6-4/So

Newport, KY

250

Jordan McElwain

5-10/Jr

Muhlenberg North/ Greenville, KY

251

Zachary McElwain

6-1/So

Seneca/ Louisville, KY

252

Nolan McGaughey

5-11/Jr

Western Hills/ Frankfort, KY

253

Daniel McGrath

5-9/7th

Woodland/ Brentwood, TN

254

Sean McMurray

6-1/Sr

Trinity Catholic/ Ocala, FL

255

Dalton Meade

5-0/6th

Wesley Christian/ Allen, KY

256

Dylan Meade

5-3/6th

Wesley Christian/ Allen, KY

257

Joe Meady

6-8/Jr

Carter/ Strawberry Plains, TN

258

Aaron Medley

6-4/Sr

Manchester/ North Manchester, IN

260

Kyle Meranda

6-1/Sr

West Carter/ Olive Hill, KY

262

Jadon Messer

6-2/Jr

Ricardton-Taylor/ Ricardton, ND

263

Josh Miller

6-1/Sr

Flushing, MI

265

Matthew Mitchell

6-1/Fr

Clay County/ Manchester, KY

266

Devin Monnier

6-2/Fr

Dawson-Bryant/ Coal Grove, OH

267

Jonathan Moore

5-10/Jr

Farragut/ Knoxville, TN

268

Brock Moorman

6-5/Sr

Owensboro, KY

269

Jonathan Morgan

6-4/Jr

Elliott County/ Sandy Hook, KY

270

Aaron Morris

6-2/Sr

Muhlenberg North/ Greenville, KY

271

Evan Morse

5-11/8th

St. Joseph/ Cold Spring, KY

272

Ian Mortensen

6-3/So

LaRue County/ Hodgenville, KY

273

Daniel Mudd

5-7/Fr

Nelson County/ Bardstown, KY

274

Kenneth Murphy

5-10/8th

Glennville, GA

275

Allen Murry

6-7/Sr

Pleasure Ridge Park/ Louisville, KY

276

Clay Naiser

6-6/Sr

St. Xavier/ Louisville, KY

277

Tyler Nall

6-1/So

LaRue County/ Hodgenville, KY

278

Lance Newman

6-0/Sr

Lee/ Ben Hur, VA

279

Joe Nichols

6-3/Sr

Pike County Central/ Pikeville, KY

280

K. C. Nichols

5-11/Sr

Raceland, KY

281

Cody Nickell

5-7/Fr

Elliott County/ Sandy Hook, KY

282

Anton Nixon

6-4/Jr

Seton Academy/ South Holland, IL

283

Cody Noe

5-8/8th

Rockcastle Co./Mt. Vernon, KY

284

Zach Orr

5-11/Jr

Mt. Juliet Christian Academy/ Mt. Juliet, TN

285

Ryne Otto

5-8/8th

Lincoln County/ Stanford, KY

286

Jacob Owens

5-10/Jr

Mansfield, OH

287

Will Park

6-0/Fr

Sayre/ Lexington, KY

288

Marcus Parker

6-2/Fr

Wasilla, AK

289

Tyler Parsons

6-2/Jr

Rockwood, TN

290

Andrew Pate

6-4/So

Coeburn, VA

291

Neal Pawsat

6-2/Fr

Mason County/ Maysville, KY

292

T. J. Payne

6-4/Jr

Trinity/ Whitesville, KY

293

Mark Pemberton

6-3/Jr

East Carter/ Grayson, KY

294

Jake Pepper

6-4/Sr

Caldwell County/ Princeton, KY

295

Logan Perkins

6-0/Jr

Jackson Christian/ Jackson, TN

297

Drew Perry

6-0/Fr

Southwestern/ Hanover, IN

298

Quinton Perry

6-1/Jr

Bethel-Tate/ Bethel, OH

299

Branden Phelps

4-11/6th

Cornerstone Christian/ Lily, KY

300

Kyre Phillips

5-9/So

Franklin-Simpson/ Franklin, KY

301

Nate Ploskonka

5-11/Sr

Garrard County/ Lancaster, KY

302

Jarrod Polson

5-9/So

West Jessamine/ Nicholasville, KY

304

John Presson

6-7/So

McCallie/ Chattanooga, TN

305

William Rabun

6-0/Fr

Melvindale, MI

306

Garrett Raby

5-10/Jr

Rockwood, TN

307

Quincell Rahmings

5-8/8th

Indian River/ Philadelphia, NY

308

Patrick Ratterman

6-4/Sr

St. Xavier/ Louisville, KY

309

Jared Ravenscraft

5-10/Fr

Lakeside Christian Academy/ Morehead, KY

310

Trevor Rayburn

6-1/Sr

West Carter/ Olive Hill, KY

311

Evan Reed

5-9/Jr

James Madison/ San Antonio, TX

312

Kendale Reed

6-1/So

Clay County/ Manchester, KY

313

Daniel Reetzke

6-0/So

Franklin-Simpson/ Franklin, KY

314

Jordan Reves

6-9/Jr

Jeffersontown, KY

315

Adam Revlett

6-0/Fr

Henderson County/ Henderson, KY

316

Austin Rexroat

5-6/8th

Trimble County/ Bedford, KY

317

Nathan Rich

5-6/7th

Central/ Columbus, IN

318

Quin Richardson

5-6/7th

Scott County/ Georgetown, KY

319

Ricky Ricketts

6-2/Fr

Nelson County/ Bardstown, KY

320

Zach Ricketts

6-7/Sr

St. Benedict at Auburndale/ Cordova, TN

321

Andrew Ridilla

6-0/8th

Gray/ Union, KY

322

Zack Rivers

6-6/Jr

Franklin County/ Frankfort, KY

323

Matthew Roberts

6-4/Jr

Rockwood, TN

324

Randy Roberts

5-8/Sr

Southern/ Louisville, KY

325

Taylor Rogers

5-9/Jr

Caverna/ Horse Cave, KY

326

Greg Ross

6-4/Sr

Archbishop McNicholas/ Cincinnati. OH

327

Jarrett Rouse

5-11/Sr

Ludlow, KY

328

Michael Rowan

6-3/Sr

North Oldham/ Goshen, KY

329

Tyler Royse

6-5/Sr

Scott County/ Georgetown, KY

330

Trevor Ruble

5-11/Fr

Male/ Louisville, KY

331

Jarred Sammons

5-9/Fr

Elliott County/ Sandy Hook, KY

332

Julius Sapico

5-4/8th

St. Veronica Catholic/ Mississauga, Ontario

333

Mike Satterwhite

6-6/Jr

Western Hills/ Frankfort, KY

334

Matthew Sauey

6-7/ Sr

Trinity Catholic/ Ocala, FL

335

Benjamin Saunders

6-3/Sr

Farragut/ Knoxville, TN

336

Scott Schuette

6-3/Fr

Lexington Catholic/ Lexington, KY

337

Dan Schultz

6-3/Sr

Oliver Spring, TN

338

Zack Schultz

6-1/Jr

Blissfield, MI

339

Justin Schulz

5-3/7th

Southern/ Somerset, KY

340

Tyler Scott

5-11/8th

Ockerman/ Florence, KY

341

Jimmy Scudder

6-3/Jr

South Dearborn/ Aurora, IN

342

Tyler Severson

6-2/Sr

Lincoln-Way Central/ New Lenox, IL

343

Marquise Shamell

5-11/Jr

East/ Akron, OH

344

Ronnie Sharp

5-118th

Lincoln County/ Stanford, KY

345

Kyle Sherran

5-7/8th

East Hardin/ Glendale, KY

346

Dagan Shelton

5-10/7th

Wayne County/ Monticello, KY

347

Jordan Shelton

6-6/So

Owen County/ Owenton, KY

348

Jeff Shelton

6-0/Sr

D. G. F./ Cadiz, Rota, Spain

349

Mike Shephard

5-10/So

Newport, KY

350

Gabe Shirley

4-9/7th

LaRue County/ Hodgenville, KY

351

Trey Shirley

6-4/Sr

Metcalfe County/ Edmonton, KY

353

Nicholas Simpson

6-1/Sr

Highlands/ Ft. Thomas, KY

354

Brandon Sizemore

5-7/So

Newport, KY

355

Hunter Sizemore

6-2/Fr

South Laurel/ London, KY

356

Ernesto Slater

6-1/Sr

Bishop Dunne/ Dallas, TX

357

Brent Smith

6-2/Sr

Bullitt Central/ Shepherdsville, KY

358

Matthew Smith

6-0/Jr

Ballard Memorial/ Barlow, KY

359

Nicholas Smith

6-4/ Jr

Middlesboro, KY

360

Wade Smith

6-0/Jr

Graves County/ Mayfield, KY

361

Troy Snyder

6-5/Jr

Bolingbrook, IL

362

Michael Sobieski

5-7/Jr

Garfield/ Akron, OH

363

Jacob Sparks

6-5/Sr

Raceland, KY

364

Damon Speck

5-10/Sr

Monrovia, IN

365

T. J. Stachler

5-8/8th

Cincinnati Hills Christian Academy/ Mason, OH

366

Stuart Stamper

6-2/So

Knott County Central/ Hindman, KY

367

Jordan Stephens

6-8/Sr

Montgomery County/ Mt. Sterling, KY

368

Kenny Stevenson

6-1/So

Seton Academy/ South Holland, IL

369

Taylor Stewart

6-5/Sr

Lexington Catholic/ Lexington, KY

370

Alex Stivers

6-2/Jr

Daviess County/ Owensboro, KY

371

Brett Strange

5-7/So

Stivers School For The Arts/ Dayton, OH

372

Travis Stringer

5-7/8th

Casey County/ Liberty, KY

373

Brett Tackett

5-8/8th

West Carter/ Olive Hill, KY

376

Nicholas Tharp

5-9/Fr

Owensboro Catholic/ Owensboro, KY

377

Lance Theard

6-1/Jr

Warren Eastern/ New Orleans, LA

378

Langston Theard

5-1/8th

Alice Hart/ New Orleans, LA

379

Leroy Theard

5-9/CF

Warren Eastern/ New Orleans, LA

380

Eric Thomas

6-4/Sr

Meade County/ Brandenburg, KY

381

Jonathan Thomas

6-1/Jr

Bishop Dunne/ Dallas, TX

382

Winthrop Thomas

6-4/Jr

Robichaud/ Dearborn, MI

383

Bo Thompson

6-7/Sr

West Carter/ Olive Hill, KY

384

Curt Thompson

5-11/Sr

Milton-Union/ West Milton, OH

386

Jeffrey Tolliver

6-1/Sr

Raceland, KY

387

Kristopher Towns

5-7/So

Stivers School For The Arts/ Dayton, OH

388

Allonzo Trier

5-1/6th

Sequoia/ Federal Way, WA

389

Walter Trouser

6-1/Jr

Northwestern Academy/ Flint, MI

390

Ralpheon Turner

5-5/Fr

Mumford/ Detroit, MI

391

Zack Turpin

5-9/8th

Southern/ Somerset, KY

392

Chance Typer

6-0/Jr

Sullivan, IL

393

Zena Upshaw

6-5/Jr

University of Chicago Lab School/ Chicago, IL

394

Zephacki Vaughn

6-9/Jr

Rising Sun, IN

395

Kelvin Verble

5-7/Jr

Cesar Cravez/ Detroit, MI

396

Cameron Waddy

5-2/8th

George Washington Carver Prep./ Columbus, OH

397

Ishmael Walker

5-11/So

Treasure Coast/ Port St. Lucie, FL

398

Micah Ward

5-6/8th

Lincoln County/ Stanford, KY

399

Michael Ward

5-8/So

Central Hardin/Cecilia, KY

400

O'Brien Washington

5-8/Jr

Dresden, TN

401

Dylan Wathen

4-11/8th

Oldham County/ Buckner, KY

402

Oakley Watkins

6-4/Jr

Franklin County/ Frankfort, KY

403

Sam Watson

6-6/Jr

Farragut/ Knoxville, TN

404

Jordan Whitaker

5-7/8th

Rockcastle County/ Mt. Vernon, KY

405

Trenton Whitaker

5-8/8th

Martha Jane Potter/ Whitesburg, KY

406

Ryan Williams

6-1/Sr

Trousdale County/ Hartsville, TN

408

Logan Winkler

6-1/Sr

Blissfield, MI

409

Tyler Winkler

6-1/Sr

Blissfield, MI

411

Zachary Womble

6-4/Sr

Mt. Juliet Christian Academy/ Mt. Juliet, TN

412

Colby Wooten

5-10/Fr

Denair, CA

413

Mason Wooten

6-5/Sr

Denair, CA

414

Keaton Worland

6-0/Sr

Peru, IN

415

Jacob Wright

6-0/Sr

Pickett County/ Byrdstown, TN

416

Mark Zelenika

5-3/So

Lincoln-Way East/ Frankfort, IL

417

Dylan Allison

6-2/So

Lincoln County/Stanford, KY

419

Branden Burdette

6-0/So

Lexington Christian Academy/Lexington, KY

420

Zack Chaykowsky

5-1/6th

Tapp/Powder Springs, GA

421

Cody Damron

6-4/So

Dawson-Bryant/Coal Grove, OH

422

Justin Dassylva

6-1/So

Utica, OH

423

Trevor Edgington

5-10/Jr

Lincoln County/ Stanford, KY

424

Trae Golden

6-2/So

McEachern/Powder Springs, GA

425

Nathan Goodson

5-10/Sr

North Oldham/Goshen, KY

426

Nick Huber

6-3/Sr

Perry Central/Leopold, IN

427

Noah Keeton

6-2/Sr

Lincoln County/Stanford, KY

428

Conner Krall

6-7/CF

Elon University/Elon, NC

429

Eddy Mitchell

5-7/So

LaRue County/Hodgenville, KY

430

Jeremy Morris

5-10/Fr

Trinity/Louisville, KY

431

Julian Scott

4-11/6th

Gahanna South/Gahanna, OH

432

Jeff Slavey

5-11/Sr

Simon Kenton/Independence, KY

433

Matt Smith

6-1/So

Lincoln County/Stanford, KY

434

Shawnta' Zachery

6-0/Jr

Bell County/Pineville, KY

435

Ryan Young

6-1/Sr

Lincoln County/Stanford, KY

436

Jordan Adams

6-1/Sr

Scott County/ Georgetown, KY

437

Dion Cunningham

5-8/Fr

Dawson-Bryant/ Coal Grove, OH

438

Adrian Givens

6-2/Sr

Scott County/ Georgetown, KY

439

Zack Hill

6-1/Fr

Lincoln County/ Stanford, KY

440

Cameron Hundley

6-5/Sr

Scott County/ Georgetown, KY

441

Sebastian Jean

5-9/Sr

Summit Christian/ West Palm Beach, FL

442

Jordan Lee

6-7/Sr

Scott County/ Georgetown, KY

443

Kenneth Rhymes

6-2/Jr

Seton Academy/ South Holland, IL

444

Keierre Richards

6-1/So

McEachern/Powder Springs, GA

445

Blaine Stull

5-11/Sr

Montgomery County/ Mt. Sterling, KY

446

Demetric Ray

5-9/Sr

Warren East/ Bowling Green, KY

447

Kal Prince

6-3/Fr

Owensboro, KY

448

Richie Phares

6-7/Jr

Scott County/ Georgetown, KY

449

Grant Sparks

6-5/Jr

Lexington Christian Academy/Lexington, KY

451

Jonathan Ferguson

6-3/Jr

Elliott County/ Sandy Hook, KY

452

Markus Burchfield

6-0/Sr

Scott County/ Georgetown, KY

453

Blake Bundy

6-1/Sr

Paintsville, KY

454

Eliud Gonzalez

5-10/Sr

Richards/ Oak Lawn, IL

455

Tyler Portwood

6-5/Sr

Scott County/ Georgetown, KY

456

Christen Cunningham

5-2/6th

Montessori/ Lexington, KY

 

Junior “Blue-Chip” Camp Division

There were ten teams entered in the Junior Division.  They were designated South Carolina, Tennessee, Texas, Utah, Vermont, Virginia, Washington, West Virginia, Wisconsin, and Wyoming.  The standings reported for the week are as follows:  Wyoming (5-0), Utah (4-1), Wisconsin (4-1), Vermont (3-2), Virginia (2-3), Texas (2-3), South Carolina (2-3), Tennessee (2-3), Washington (1-4), and West Virginia (0-5).  The first round tournament winners were Utah over Virginia, Vermont over Texas, South Carolina over Wisconsin, Washington over Tennessee, and Wyoming over West Virginia.  The action continued with Vermont defeating Utah, South Carolina defeating Washington, and Wyoming defeating South Carolina.  Wyoming captured the junior division championship by defeating Vermont by a score of 72-47.  The Wyoming tourney MVP was 5-7 Kyle Sherran from East Hardin Glendale, KY.  The runner-up tourney MVP from Vermont was 5-11 Logan Johnson from Whitesburg, KY.

The "Blue-Chip" Junior All-Star rosters are as follows:

White team    (White Jersey)  Coach Chris Fitzgerald (Southern, Somerset, KY)

Samuel Greene

5-8/Fr

Waccamaw/ Pawleys Island, SC

Jordan Gilbert

5-8/Fr

Mason County/ Maysville, KY

Daniel Deluca

5-9/Fr

Lexington Catholic/ Lexington, KY

Nicholas Tharp

5-9/Fr

Owensboro Catholic/ Owensboro, KY

Quincell Rahmings

5-8/8th

Indian River/ Philadelphia, NY

Neal Pawsat

6-2/Fr

Mason County/ Maysville, KY

Scott Schuette

6-3/Fr

Lexington Catholic/ Lexington, KY

Cody Epperson

6-1/8th

Pulaski Southern/ Somerset, KY

Justin Epperson

6-0/8th

Pulaski Southern/ Somerset, KY

Kenneth Murphy

5-10/8th

Glennville, GA

Alternate

 

 

Allonzo Trier

5-1/6th

Sequoia/ Federal Way, WA

Gray team    (Gray Jersey)  Coach Boo Brewer (LaRue County, Hodgenville, KY)

Anthony Myrks Brewer

5-0/8th

LaRue County/Hodgenville, KY

Chris Harrison

5-5/8th

Crosby/ Louisville, KY

Daniel Mudd

5-7/Fr

Nelson County/ Bardstown, KY

Harry Cross

5-10/Fr

DuPont Manual/ Louisville, KY

Tanner Broughton

5-11/8th

Knox County/ Barbourville, KY

Jordan Brewer

5-10/8th

LaRue County/ Hodgenville, KY

Ricky Ricketts

6-2/Fr

Nelson County/ Bardstown, KY

Luke King

6-1/Fr

Deming/ Mt. Olivet, KY

Mitchell Henry

6-2/Fr

Elizabethtown, KY

Adam Gay

6-4/Fr

Buckhorn, KY

Alternate

 

 

Jonathan Caldwell

5-8/Fr

Deming/ Mt. Olivet, KY

The “Gray” team defeated the “White” team by a score of 63-62.  The “Gray” team All-Star Game MVP was 6-4 Adam Gay.  The “White” team All-Star Game Runner-Up MVP was 5-8 Jordan Gilbert

This camp gives out several awards over the week session.  The awards for the Junior Division are:

Free Throw Champ – Guard

Tanner Broughton

Knox County/ Barbourville, KY

Free Throw Champ – Center or Forward

Luke King

Deming/ Mt. Olivet, KY

Hot Shot Champ – Guard

Daniel Deluca

Lexington Catholic/ Lexington, KY

Hot Shot Champ – Center or Forward

Ryne Otto

Lincoln County/ Stanford, KY

3-Pt. Shooting Champ – Guard

Mack Keller

Metro Christian Academy/ Madison, TN

3-Pt. Shooting Champ – Guard

Hunter Sizemore

South Laurel/ London, KY

3-Pt. Shooting Champ – Center or Forward

Logan Johnson

Whitesburg, Ky

Top Sleeper

Hunter Sizemore

South Laurel/ London, KY

Most Improved

Christen Cunningham

Montessori/ Lexington, KY

Best Ballhandler

Chris Harrison

Crosby/ Louisville, KY

Best Passer

Luke King

Deming/ Mt. Olivet, KY

Best Defensive Player

Reed Dungan

Tapp/ Powder Springs, GA

Best Rebounder

Kenneth Murphy

Glennville, GA

Best Hustler

Jonathan Caldwell

Deming/ Mt. Olivet, KY

Best Station Worker

T. J. Anstett

Hickory Creek/ Frankfort, IL

Best Attitude

Jeremy Morris

Trinity/Louisville, KY

Camp MVP

Scott Schuette

Lexington Catholic/ Lexington, KY

Camp Runner-up MVP

Neal Pawsat

Mason County/ Maysville, KY

Tournament MVP

Kyle Sherran

East Hardin/ Glendale, KY

Tournament Runner-Up MVP

Logan Johnson

Whitesburg, Ky

All-Star Game MVP

Adam Gay

Buckhorn, KY

All-Star Game Runner-Up MVP

Jordan Gilbert

Mason County/ Maysville, KY

Junior Division Summary
There were several talented players in the Junior Division and many of these players seem destined for future stardom.  6-3 Fr. Scott Schuette (Lexington Catholic, KY) was named Junior Division Camp MVP and displayed excellent all-around skills.  6-2 Fr. Neal Pawsat (Mason County, KY) was selected as Junior Division Camp Runner-up MVP and impressed observers with his work around the basket.  Several players in this division impressed with their ability, court savvy and work ethic.

Senior “Blue-Chip” Camp Divisions

There were ten teams entered in the High Potential/Blue-Chip North Division.  They were designated designated Alabama, Arizona, Arkansas, California, Colorado, Connecticut, Florida, Georgia, Illinois, and Indiana.  The standings for the week were as follows:  Arkansas (8-1), Arizona (6-3), Colorado (6-3), Connecticut (6-3), Alabama (5-4), Georgia (4-5), Indiana (4-5), Florida (4-5), California (2-7), and Illinois (0-9).  The first round tournament winners were California over Alabama, Arkansas over Arizona, Colorado over Georgia, Indiana over Connecticut, and Florida over Illinois.  The action continued with Arkansas defeating California, Indiana defeating Colorado, and Florida defeating Indiana.  Arkansas captured the North division championship by defeating Florida 75-52.  The Arkansas tourney MVP was 6-4 Anton Nixon from Seton Academy, South Holland, IL.  The runner-up tourney MVP from the Florida team was 6-6 Rayco Bryant from Franklin-Simoson, Franklin, KY.

There were ten teams entered in the High Potential/Blue-Chip Central Division.  They were designated Iowa, Kansas, Kentucky, Louisiana, Maryland, Massachusetts, Michigan, Minnesota, Mississippi, and Missouri.  The standings for the week were as follows:  Missouri (9-0), Minnesota (8-1), Michigan (6-3), Kansas (6-3), Kentucky (4-5), Iowa (3-6), Louisiana (3-6), Maryland (3-6), Mississippi (3-6), and Massachusetts (0-9).  The first round tournament winners were Louisiana over Iowa, Kentucky over Kansas, Minnesota over Maryland, Missouri over Massachusetts, and Michigan over Mississippi.  The action continued with Kentucky defeating Louisiana, Missouri defeating Minnesota, and Missouri defeating Michigan.  Missouri captured the Central division championship by defeating Kentucky 63-50.  The Missouri tourney MVP was 6-2 Riley Hunley from Farragut, Knoxville, TN.  The runner-up tourney MVP from the Kentucky team was 6-0 Markus Burchfield from Scott County, KY.

There were ten teams entered in the High Potential/Blue-Chip South Division.  They were designated Nebraska, Nevada, New Jersey, New Mexico, New York, North Carolina, Ohio, Oklahoma, Oregon, and Pennsylvania.  The standings for the week were as follows:  Oregon (8-1), Pennsylvania (8-1), New Jersey (7-2), Nevada (6-3), North Carolina (6-3), New York (4-5), New Mexico (3-6), Nebraska (3-6), Ohio (0-9), and Oklahoma (0-9).  The first round tournament winners were New Mexico over Nebraska, New Jersey over Nebraska, Oklahoma over New York, Pennsylvania over North Carolina, and Oregon over Ohio.  The action continued with New Jersey defeating New Mexico, Pennsylvania defeating Oklahoma, and Pennsylvania defeating Oregon.  New Jersey captured the South division championship by defeating Pennsylvania 84-75.  The New Jersey tourney MVP was 6-1 Tim Kochendoerfer from Ironton, OH.  The runner-up tourney MVP from the Pennsylvania was 6-2 Aaron Morris from Muhlenberg North, Greenville, KY.

The "Blue-Chip" High School Division Second Top 30 All-Stars Game rosters are as follows:

White team    (White Jersey)   Coach Jack Keller (Madison Metro Christian, TN)

Jordan Reves

6-9/Jr

Jeffersontown, KY

Jordan Stephens

6-8/Sr

Montgomery County/ Mt. Sterling, KY

Rick Katz

6-2/Sr

Summit Christian/ West Palm Beach, FL

Zach Gay

6-6/Sr

Buckhorn, KY

Joshua Caldwell

6-5/Jr

James A. Cawood/ Harlan, KY

Ernesto Slater

6-1/Sr

Bishop Dunne/ Dallas, TX

Blaine Green

6-3/So

Middlesboro, KY

Eliud Gonzalez

5-10/Sr

Richards/ Oak Lawn, IL

DaVaris Daniels

6-2/Fr

Vernon Hills, IL

Evan Faulkner

6-1/Jr

Elliott County/ Sandy Hook, KY

Tyler Crisman

6-0/Sr

Lincoln-Way East/ Frankfort, IL

T. J. Payne

6-4/Jr

Trinity/ Whitesville, KY

Tyler Hamilton

6-2/Sr

Pike County Central/ Pikeville, KY

Michael Rowan

6-3/Sr

North Oldham/ Goshen, KY

Clay Naiser

6-6/Sr

St. Xavier/ Louisville, KY

Gray team    (Gray Jersey)   Coach Dickie Witherspoon (Newport, KY)

Sam Watson

6-6/Jr

Farragut/ Knoxville, TN

Kyle Binder

6-6/Sr

Farragut/ Knoxville, TN

Jesse Beavers

6-4/Sr

Nelson Co./ Bardstown, KY

Sebastian Jean

5-9/Sr

Summit Christian/ West Palm Beach, FL

Chance Typer

6-0/Jr

Sullivan, IL

Joey King

6-2/CF

Henry Co./New Castle, KY

Tony Harding

6-3/Sr

Central Hardin/ Cecilia, KY

Brock Moorman

6-5/Sr

Owensboro, KY

Tyler Maynard

6-2/Sr

Elliott County/ Sandy Hook, KY

Cameron Hill

6-2/Jr

Lincoln-Way East/ Frankfort, IL

Marcus Parker

6-2/Fr

Wasilla, AK

Jordan Adams

6-1/Sr

Scott County/ Georgetown, KY

Will Brooks

6-3/Sr

St. Xavier/ Louisville, KY

Drew Johnson

6-1/Sr

East Carter/ Grayson, KY

Richie Phares

6-7/Jr

Scott County/ Georgetown, KY

The “Gray” team defeated the “White” team by a score of 118-115.  The All-Star Game MVP from the “Gray” team was Tony Harding.  The All-Star Game Runner-Up MVP for the “White” team was Evan Faulkner.

The "Blue-Chip" High School Division Top 30 All-Stars Game rosters are as follows:

White team    (White Jersey)   Coach Phil Budervic (Highlands Christian Academy, Deerfield Beach FL)

Allen Murry

6-7/Sr

Pleasure Ridge Park/ Louisville, KY

Zephacki Vaughn

6-9/Jr

Rising Sun, IN

Matthew Sauey

6-7/ Sr

Trinity Catholic/ Ocala, FL

Trae Golden

6-2/So

McEachern/Powder Springs, GA

Ethan Faulkner

6-1/Jr

Elliott County/ Sandy Hook, KY

Taylor Stewart

6-5/Sr

Lexington Catholic/ Lexington, KY

Zach Ricketts

6-7/Sr

St. Benedict at Auburndale/ Cordova, TN

Isaac Fisher

6-2/Sr

Parkview/ Lilburn, GA

Jeff Shelton

6-0/Sr

D. G. F./ Cadiz, Rota, Spain

Blake Bundy

6-1/Sr

Paintsville, KY

Nikko Johnson

6-4/Jr

Milton Union/ West Milton, OH

Brian Brooks

6-3/Jr

Destiny/ Milwaukee, WI

Jonathan Ferguson

6-3/Jr

Elliott County/ Sandy Hook, KY

Winthrop Thomas

6-4/Jr

Robichaud/ Dearborn, MI

Adam Decker

6-0/Sr

Pleasure Ridge Park/ Louisville, KY

Gray team    (Gray Jersey)   Coach Terrance Johnson (Seton Academy, South Holland, IL)

Joe Meady

6-8/Jr

Carter/ Strawberry Plains, TN

Rayco Bryant

6-6/Sr

Franklin-Simpson/ Franklin, KY

Terry Johnson

5-11/Jr

Seton Academy/ South Holland, IL

Jonathan Thomas

6-1/Jr

Bishop Dunne/ Dallas, TX

Jordan Lee

6-7/Sr

Scott County/ Georgetown, KY

Stephen Hurst

6-0//Sr

Dyer County /Newbern, TN

Tyler Portwood

6-5/Sr

Scott County/ Georgetown, KY

Cameron Hundley

6-5/Sr

Scott County/ Georgetown, KY

Aaron Morris

6-2/Sr

Muhlenberg North/ Greenville, KY

Noah Keeton

6-2/Sr

Lincoln County/Stanford, KY

Anton Nixon

6-4/Jr

Seton Academy/ South Holland, IL

Riley Hunley

6-2/Sr

Farragut/ Knoxville, TN

Nick Gagel

5-11/Sr

Jeffersontown, KY

Aaron Cosby

6-2/So

DuPont Manual/ Louisville, KY

Zena Upshaw

6-5/Jr

University of Chicago Lab School/ Chicago, IL

The “White” team defeated the “Gray” team by a score of 116-107.  The victors were led by All-Star Game MVP Trae Golden with 13 points.  Matthew Sauey, Taylor Stewart, and Jonathan Ferguson added 12, 12, and 11 points respectively.  The All-Star Game Runner-Up MVP for the “Gray” team was Terry Johnson who scored 24 points.  Aaron Cosby and Jordan Lee added 18 and 12 points respectively.

This camp gives out several awards over the week session.  The awards for this division are: 

Free Throw Champ – Under 6-0

Jordan McElwain

Muhlenberg North/ Greenville, KY

Free Throw Champ – 6-0 to 6-3

Aaron Morris

Muhlenberg North/ Greenville, KY

Free Throw Champ – 6-3 & Up

John Budervic

Cumberland County/ Burkesville, KY

Hot Shot Champ – Under 6-0

Trevor Edgington

Lincoln County/ Stanford, KY

Hot Shot Champ – 6-0 to 6-3

Chance Typer

Sullivan, IL

Hot Shot Champ – 6-3 & Up

Trey Shirley

Metcalfe County/ Edmonton, KY

3-Pt. Shooting Champ – Under 6-0

Jordan McElwain

Muhlenberg North/ Greenville, KY

3-Pt. Shooting Champ – 6-0 to 6-3

Jacob Wright

Pickett County/ Byrdstown, TN

3-Pt. Shooting Champ – 6-3 & Up

Troy Snyder

Bolingbrook, IL

Top Sleeper

Blaine Stull

Montgomery County/ Mt. Sterling, KY

Slam Dunk Champ

Matthew Sauey

Trinity Catholic/ Ocala, FL

Most Improved

Trey Shirley

Metcalfe County/ Edmonton, KY

Best Attitude

Sean Ballard

Bullitt Central/ Shepherdsville, KY

Best Ballhandler

Zachary McElwain

Seneca/ Louisville, KY

Best Passer

Norris Beckley

Shelby Co./ Shelbyville, Ky

Best Defensive Player

Nicholas Smith

Middlesboro, KY

Best Rebounder

Andrew Donovan

Franklin County/ Frankfort, KY

Best Hustler

Keaton Worland

Peru, IN

Best Station Worker

Kyle Bair

East Carter/ Grayson, KY

Best Underclassman

Trae Golden

McEachern/Powder Springs, GA

Camp MVP

Trae Golden

McEachern/Powder Springs, GA

Camp Runner-up MVP

Matthew Sauey

Trinity Catholic/ Ocala, FL

North Div. MVP

Matthew Sauey

Trinity Catholic/ Ocala, FL

North Div. Runner-Up MVP

Terry Johnson

Seton Academy/ South Holland, IL

Central Div. MVP

Joe Meady

Carter/ Strawberry Plains, TN

Central Div. Runner-Up MVP

Taylor Stewart

Lexington Catholic/ Lexington, KY

South Div. MVP

Trae Golden

McEachern/Powder Springs, GA

South Div. Runner-Up MVP

Jonathan Thomas

Bishop Dunne/ Dallas, TX

North Div. Tourney MVP

Anton Nixon

Seton Academy/ South Holland, IL

North Div. Tourney Runner-Up MVP

Rayco Bryant

Franklin-Simpson/ Franklin, KY

Central Div. Tourney MVP

Riley Hunley

Farragut/ Knoxville, TN

Central Div. Tourney Runner-Up MVP

Markus Burchfield

Scott County/ Georgetown, KY

South Div. Tourney MVP

Tim Kochendoerfer

Ironton, OH

South Div. Tourney Runner-Up MVP

Aaron Morris

Muhlenberg North/ Greenville, KY

Top 30 All-Star Game MVP

Trae Golden

McEachern/Powder Springs, GA

Top 30 All-Star Game Runner-Up MVP

Terry Johnson

Seton Academy/ South Holland, IL

Second Top 30 All-Star Game MVP

Tony Harding

Central Hardin/ Cecilia, KY

Second Top All-Star Game Runner-Up MVP

Evan Faulkner

Elliott County/ Sandy Hook, KY

Senior Division Summary
There was a lot of talent in this division with several players making good impressions this week.  6-2 So. Trae Golden (McEachern, Powder Springs, GA) claimed a lot of hardware this week as he was named the Camp MVP, Best Underclassman, South Division MVP, and Top 30 All-Star Game MVP.  Golden displays an impressive array of skills and appears destined for stardom.  6-7 Sr. Matthew Sauey (Trinity Catholic, Ocala, FL) impressed observers with his leaping ability and his ability to finish.  Sauey was the Slam Dunk Champ, Camp Runner-up MVP, and the North Division MVP.

Several players performed well at this camp with several likely to receive college scholarships.  There was a lot of young talent in camp that could develop into excellent players.  I was also impressed with the effort expended by players regardless of the score or their team record.

Conclusion

This was my ninth year attending the camp and I continue to be impressed with the involvement and work ethics of the camp director.  He has a very “hands-on” approach and observes each player’s performance at least once daily.  While talent levels may vary slightly from camp to camp, the players have ample opportunity to display their abilities, and there are always some previously undiscovered gems.
 

The strengths of this camp should start with the aforementioned work ethics of the camp director.  He makes everyone feel welcome and provides the official camp programs, all-star game rosters, and the list of award winners.  Another, and I believe, very important, strength of this camp is the presence of certified trainers.  Injures are evaluated and treated immediately with doctors being on call at all times.  This camp also has a tremendous up-side for players who have either not had the exposure or are late bloomers.

 

Ron Harrison’s reports on this and other basketball events appear on http://www.kyprephoops.com.