Rick Bolus' High Potential® Basketball Recruiting Service, Inc.
Boys ~ November 2006 Edition

Introducing Tennessee’s Top Seniors For 2006-2007

Top 12
Maurice Miller 6-2   Sr. PG Memphis Raleigh Egypt
Randy Culpepper   5-11     Sr. PG Memphis Sheffield
Terrence Oglesby 6-2   Sr. G Cleveland Bradley Central
Antwaine Wiggins 6-7   Sr. F Greeneville
Nicholas Luttrell 6-8   Sr. C Thompson Independent Station
DeAndre Bynum 6-5   Sr. G Memphis White Station
Tryce Nelson 6-3   Sr. G Pulaski Giles County
Vincent Barnes 6-4   Sr. G Cordova First Assembly Christian
Gerald Robinson 6-0   Sr. PG Nashville M. L. King
Daren Chandler 6-6   Sr. F Chattanooga Tyner Academy
Omar Wattad 6-5   Sr. G Johnson City Science Hill
Ken Bingham 6-2   Sr. G Selmer McNairy Central
Top Sleeper
Isaiah Kirk 6-7   Sr. F Antioch Lighthouse Christian
Second 12
Russell McNeil 6-0   Sr. G Soddy Daisy
Jewan Long 6-2   Sr. G Jackson Liberty
Devon Jones 6-6   Sr. F-C Jackson Liberty
Jamie Graham 6-0   Sr. PG Whites Creek
Derrick Edwards 6-6   Sr. F Memphis Raleigh Egypt
Deveyon Hunter 6-5   Sr. F Memphis Hamilton
Caleb Brown 5-11   Sr. PG Memphis Raleigh Egypt
Chaison Allen 6-3   Sr. G Murfreesboro Oakland
Demonte Harper 6-4½   Sr. SM Whites Creek
C. J. Davis 5-11   Sr. G Madison Goodpasture Christian
Josh Sain 6-6   Sr. F Jackson Liberty
Jaquan Kilcrese 6-4   Sr. SM Nashville McGavock
Second Sleeper
Corey Shankle 6-4   Sr. SM Chapel Hill Forrest
The Next Best Grouping of Seniors
(Listed mostly alphabetically)
Quenton Bolden 6-7   Sr. F Memphis Craigmont
Broderick Gilchrest 6-0   Sr. G Memphis Hamilton
Jerry Hampton 6-9   Sr. C Memphis Booker T. Washington
Gabriel McCulley 6-5   Sr. F Memphis Craigmont
Myron Strong 6-2   Sr. G Memphis Hamilton
The Next Best Grouping of Seniors
(Listed mostly alphabetically)
Aaron Alldaffer 6-2   Sr. G Eagleville
Brandon Brown 6-6   Sr. F Brentwood Academy
Shaveon Comage 5-7   Sr. PG Brownsville Haywood Central
Avery Gallaher 6-2   Sr. F Englewood McMinn Central
Bill Kostas 6-0   Sr. PG Brentwood Academy
Johnny Kuchar 6-1   Sr. PG Thompson Independent Station
Scott Newton 6-5   Sr. SM Kingston Springs Harpeth
Reid Powell 6-8   Sr. C Kingsport Sullivan South
Stefin Reed 5-10   Sr. PG Wartrace Cascade
Seth Skogen 6-4   Sr. F-C Chattanooga Tennessee Temple
Matt Smigielski 6-2   Sr. G Lavergne
Brennan Torstrick 6-8   Sr. C Jackson University School
Jermon Thomas 6-5   Sr. G Memphis Elliston Baptist
Ike Weaver 6-7   Sr. C Erwin Unicoi County
Kelvin Withrow 6-3   Sr. W Nashville East Literature
Brian Wright 6-5   Sr. F Brentwood Academy
Chris Connor 6-5   Sr. F Powell
Dontay Darden 6-4   Sr. F Springfield
Troy Erskine 6-7   Sr. F Knoxville South Doyle
Joseph Evans 6-4   Sr. F Jackson Central Merry
Antwan Long 6-1   Sr. SM Jackson Liberty
Cataurius Taylor 5-10   Sr. G Brighton
Additional Grouping of Seniors
(Listed mostly alphabetically)
Chase Baker 6-4   Sr. SM Kingston Springs Harpeth
Jesse Bible 5-10   Sr. PG Mosheim West Greene
Tristian Carter 6-0   Sr. SM Jackson South Side
Presley Griggs 5-10   Sr. G Bolivar Central
Justin Ridenour 6-1   Sr. G Alcoa
Brooks Russell 6-2   Sr. SM Brownsville Haywood
Anthony Sampson 5-3   Sr. PG Jackson Liberty
Cameron Sharp 6-0   Sr. G Knoxville Halls
Jake West 6-3   Sr. G Dover Stewart County

PREPHOOPS Note:  I have not listed Mr. Bolus' Best of the Rest seniors due to space constraints.  Rick Bolus player rankings are based on college potential and not meant to be an indicator for awards such as Mr. Basketball.  A player's college caliber could change over the season and players can move up or down in rankings over a period of time.

Introducing Tennessee’s Top Underclassmen For 2006-2007

Top 6
Leslie McDonald 6-4   So. SM Eads Briarcrest
Carter McMasters 6-10     Jr. F-C Chattanooga Grace Baptist
Phillips Juric 6-9   Jr. F-C Chattanooga East Ridge
Terrico White 6-5½   Jr. PG Memphis Craigmont
Elliott Williams 6-4½   Jr. SM Collierville St. George
Timothy Ware 5-9   Jr. PG Memphis Booker T. Washington
Top Sleeper
DeMario Williams 6-4   Jr. PG Culleoka
Second 6
Tyrone Caldwell 6-0   Jr. G Clarksville
Farakhan Hall 6-7   So. F Memphis University
Gentry Hines 6-1   So. G Memphis Raleigh Egypt
Greg Wooten 6-2   So. PG Eads Briarcrest
Joe Jackson 5-11   Fr. G Memphis White Station
Lawrence Bowers 6-7   Jr. C-F Collierville St. George
Second Sleeper
Rashawn Walker 6-5   Jr. F Clarksville Northeast
The Next Best Grouping of Underclassmen
(Listed mostly alphabetically)
Tim Benford 6-1   Jr. G Chattanooga Red Bank
M. J. Brown 6-0   Jr. PG Union City
James Gallman 6-0   Jr. SM Knoxville Fulton
Kevin Giltner 6-5   Jr. G Kingston Springs Harpeth
1Chandler Gross 6-7   Jr. C Shelbyville Central
Joshua Henley 6-4   Jr. F Nashville Hunters Lane
Devin Holt 6-2½   Jr. PG Pulaski Giles County
Taverus Jefferson 5-10   So. PG Nashville Ensworth
Blake Jenkins 6-6   So. F Knoxville Bearden
John Jenkins 6-4   So. SM Gallatin Station Camp
2Sergio Kerusch 6-5   Jr. F Memphis Overton
Drew Kelly 6-7   So. C Franklin Centennial
Elgin Lee 6-3   Jr. W Eads Briarcrest
Dominique McDuffie 6-3   Jr. SM Chattanooga Red Bank
Z. Mason 6-6   So. F Nashville Christ Presbyterian
Michael McAdoo 6-6½   Jr. C-F Antioch
Jeremy Rhodes 6-5   Jr. F Bolivar Central
Anthony Sanford 6-0   Jr. G Cordova Evangelical Christian
Demonte Simpson 6-8   So. C Knoxville Bearden
Corey Stanton 6-0   Fr. G Springfield
Ricky Taylor 6-3   Jr. G Brownsville Haywood
Trent Wallace 6-7   Jr. SM Nashville Ensworth
Chris Weitzel 6-8   Jr. C McMinnville Warren County
Drazen Zlovaric 6-9   Jr. F Cleveland
Miles Asafo-Adjei 6-1   So. PG Nashville Ensworth
Trey Caruthers 6-2   So. G Kingston Springs Harpeth
Quincy Dowdell 6-5   Jr. G Oak Ridge
Marcus Jefferson 6-2   Jr. G LaVergne
Skyler McBee 6-0   So. PG Rutledge
The Next Best Grouping of Underclassmen
(Listed mostly alphabetically)
Kevin Bach 6-1   So. G Brentwood
Brandon Hall 6-6   Jr. F-C Wartrace Cascade
Zachary Jones 6-5   So. F Memphis Craigmont
Derrick Mason 6-4   Jr. F-C Memphis Ridgeway
Lewis McCaster 6-5   Jr. F Memphis Mitchell
Josh Odom 6-1   So. G Johnson City Science Hill
Jimbo Porter 5-10   Jr. PG Eagleville
Chris Reaves 6-2   So. G Bolivar Central
Dominique Shellman 5-11   Jr. G Memphis Ridgeway
Jalen Steele 6-1   Fr. W Knoxville Fulton
K. J. Stripling 5-11   Jr. PG Smyrna
Kyle Tiechman 6-6   So. F Brentwood
Gary Cooper 6-7   Jr. F Knoxville Halls

PREPHOOPS Note:  I have not listed Mr. Bolus' Best of the Rest Underclassmen due to space constraints. 

PREPHOOPS Note:  Mr. Bolus has communicated to me that the college caliber for players was determined by his own personal observations along with communications with high school and college coaches.  A player's college caliber could change over the season and these changes will be reflected in future rankings.

PREPHOOPS Note:  Rick Bolus player rankings are based on college potential and players can move up or down in rankings over a period of time.


March 2007 Newsletter Updates

1Chandler Grass is no longer on team at Shelbyville


June 2007 Newsletter Update
2Sergio Kerusch was a senior and not a junior


Player Rankings are provided by Rick Bolus bolus@insightbb.com

©2006-2007 Ron Harrison