Rick Bolus' High Potential® Basketball Recruiting Service, Inc.
 
Girls ~ March 2007 Edition
 
 

Indiana Wrapup Report For 2006-2007

The Top 100+ Prospects

NAMEHTCLASS  POS   SCHOOL
Top 12
Sydney Smallbone 5-10   Sr. G South Bend St. Joseph
Ta'Shia Phillips 6-6   Sr. C Indianapolis Brebeuf
Skylar Diggins 5-9   So. G South Bend Washington
Becca Bruszewski 6-2   Sr. SM Valparaiso Wheeler
Shelby Ross 5-10   Sr. G Columbus East
Brittany Rayburn 5-11   Jr. G Attica
Kristen Dockery 6-4   Sr. C South Bend St. Joseph
Briana Bass 5-3   Jr. PG Indianapolis North Central
Sabrina Johnson 6-3   Sr. C-F Jeffersonville
Azjah Bass 5-7   Sr. G Indianapolis Lawrence North
Maggie Boyer 5-11   Jr. F Lebanon
Jasmine Ussery 5-11   Sr. F Newburgh Castle
Top Sleeper
Alexandria Bentley 5-6   So. PG Indianapolis Ben Davis
Second 12
Lily Svete 6-2   So. F Mishawaka Penn
Alex Guyton 6-2   Jr. C-F Bloomington North
Ebony Jackson 5-11   Sr. SM Indianapolis Arlington
Brittany Bowen 5-9   Sr. SM Columbus North
Jessica Wolfe 6-1   Sr. F Plainfield
Amber Clark 6-2   Jr. C Huntington North
Michelle Oswalt 5-11   Sr. G West Lafayette
Sha'La Jackson 5-8   Sr. F Ft. Wayne South
Kelsey Reynolds 5-8   So. G Mishawaka Penn
Danielle Havel 6-1   Jr. F Carmel
Stephanie Thomas 5-10    Sr. SM Avon
Lindsey Enterline 6-1   Jr. SM Monroeville Heritage
Second Sleeper
Felisha Johnson 6-2   Jr. C Indianapolis Lawrence North
Second 25
(Players listed alphabetically)
Sarah Bassler 5-10   Sr. SM Indianapolis Southport
Sadie Bowling 5-10   Jr. SM Madison
Shaylee Brown 5-9   Jr. G Salem
Kiara Butler 5-7   Jr. G Evansville Harrison
Larretha Draughton 5-9   Jr. SM Indianapolis Northwest
Tiffany Elmore 6-3   Jr. C North Vernon Jennings County
Chelsea Falkenstein 6-0   Jr. C Evansville Memorial
Kelly Gardner 5-10   Sr. SM Indianapolis Chatard
Skylar Gick 5-7   So. G Oxford Benton Central
Nicole James 5-8   Sr. PG Indianapolis Franklin Central
Latice Jones 5-11   Sr. F Gary Roosevelt
Megan King 5-10   Sr. G Ft. Wayne Canterbury
Latonya Lloyd 6-2   Sr. C Charlestown
Markee Martin 5-3   Jr. PG Ft. Wayne Luers
Kaley May 5-11   Jr. F Avon
Daress McClung 6-0   So. F Indianapolis Lawrence North
Amberly O'Dell 5-6   Sr. G Argos
Emily Phillips 5-7   Jr. G South Bend Washington
Andrea Rademacher 6-2   So. C Scottsburg
Rashida Ray 5-4   Sr. PG Ft. Wayne Harding
Emma Tucker 6-2   Sr. C Michigan City
Kristin Turner 5-6   So. PG Seymour
Ashley Varner 6-0   Sr. F South Bend Washington
Corie West 5-6   Sr. G New Castle
Deja Willis 5-5   Sr. PG Anderson
Third Sleeper
McKayla Barber 5-10   Jr. F-C Columbus East
Third 25
(Listed alphabetically)
Emily Batliner 5-9   Sr. SM Floyds Knob Floyd Central
Ty'Ronda Benning 5-5   Sr. G Muncie Southside
Sarah Dermody 5-10    Sr. F LaPorte
LeAnn Douglas 5-10   Sr. SM Shelbyville
Natalie Emro 6-2   Sr. F-C Munster
Kelly Eskew 6-2   Jr. C-F Anderson
Kelly Farris 5-11   So. F Indianapolis Heritage Christian
Tiffany Fisher 6-1   Jr. C Topeka Westview
Courtney Flanigan 5-5   Sr. G Valparaiso Boone Grove
Elaine Hessel 5-10   Sr. F-C Plymouth
Abby Kinder 5-10   Sr. G Elkhart Memorial
Jordan Lewis 5-8   Jr. G Greenfield Central
Deja Mattox 5-10   Jr. SM Bunker Hill Maconaquah
Samantha Meissel 6-2   Sr. C Terre Haute North
Lauren Meneghetti 5-10   Sr. PG Munster
Tiffany Miller 5-9   Sr. SM South Bend Clay
Lakeisha Noethtich 6-1   Jr. SM Anderson
Courtney Osborn 5-9   So. G Fishers Hamilton Southeastern
Brittany Schoen 5-6   Jr. G Elizabeth South Central
Samantha Stahl 5-6   Sr. G Spencer Owen Valley
Stephanie Wagner 5-9   Sr. SM Elkhart Jimtown
Brandi Waller 6-0   So. C New Albany
Hillary Wenning 5-10   Sr. SM Greensburg North Decatur
McKenna Williams 5-7   Sr. SM Bicknell North Knox
Mandy Yoder 5-8   Sr. SM Nappanee Northwood
Fourth Sleeper
Aulani Sinclair 6-0   So. F Eminence
The Final Grouping for a Total of 100+
(Listed alphabetically)
Fara Abernathy 5-9   Sr. F Covington
Betsy Adams 5-7   Jr. G Monticello Twin Lakes
Rebekah Basinger 5-10   Sr. F Kokomo
Erika Beeler 5-5   So. PG Indianapolis Lawrence North
Katie Boocher 6-2   Sr. C-F South Bend Washington
Devin Brierly 5-9   Jr. PG Hanover Southwestern
Ashley Buis 5-10   Jr. G Crawfordsville North Montgomery
Jasmine Cain 5-9   Sr. SM Jeffersonville
Britney Cruse 5-4   Jr. G Merrillville
Carolyn Davis 6-2   So. C Evansville Bosse
Caitlin Dougherty 6-2   Sr. F-C Mooresville
Ronnika Drake 5-4   Jr. PG Marion
Elana Eickholtz 6-3   Sr. C Sellersburg Restoration Christian
Emily Einhaus 6-0   Sr. F Osgood Jac-Cen-Del
Lydia Feldman 5-7   Sr. PG Greenwood Center Grove
Taylor Fountain 5-10   Jr. F New Albany
Taylor Goshert 5-8   So. G Syracuse Wawasee
DeAirra Goss 5-10   So. F Indianapolis Ben Davis
Whitney Gray 5-6   Jr. PG Evansville Bosse
Katie Hacker 5-10   Sr. SM Indianapolis Franklin Central
Jessica Hull 6-1   So. F South Bend Adams
Katie Jackson 5-10   Jr. SM Charlestown
Brandi Joliff 5-11   Sr. F-C Brookville Franklin County
Erin Looper 6-1   Sr. F-C Anderson Highland
Katie Lyons 6-1   Sr. C-F New Palestine
Jessica Malott 6-0   Jr. F Eminence
Lauren McRoberts 6-0   So. C Carmel
Aubrey Minix 5-9   So. G Hamlet Oregon-Davis
Brooklyn Morrow 5-10    Sr. F Avon
Brooke Osborne 5-5   Sr. G Lafayette McCutcheon
Amanda Pedro 5-10   Jr. F-C Ft. Wayne Luers
Courtney Perry 6-0   Sr. C-F Crown Point
Dana Reynolds 5-7   Jr. SM Lebanon
Jill Seng 5-8   Sr. SM Jasper
Alexis Shonkwiler 6-0   Sr. F-C Marion Eastbrook
Jessica Stout 5-10   Sr. SM Bloomfield
Allie Tressler 5-7   Sr. G Greensburg
Kelsey Wyss 5-9   So. G Ft. Wayne Luers
Fifth Sleeper
Kaiti Cochren 6-5   Sr. C Oakland City Wood Memorial

Additional Indiana Newcomers to the 2006-2007 Newsletters (March 2007)

NAMEHT   CLASS  POS   SCHOOL
Lacey Hornaday 5-7   Sr. SM Rushville
Taylor Miller 5-10   Jr. SM Pendleton Heights
Libby Pattison 5-11   Sr. F North Manchester Manchester
Madison Qualkenbush    5-7   Jr. SM New Castle

Additional Indiana Newcomers to the 2006-2007 Newsletters (February 2007)

NAMEHT   CLASS  POS   SCHOOL
Lydia Feldman 5-7   Sr. PG Greenwood Center Grove
Kirstren Gliesmann    6-1   Fr. C Greenwood Center Grove
Shalana Murray 5-11   Jr. F-C South Bend Washington

Additional Indiana Newcomers to the 2006-2007 Newsletters (April 2007)

NAMEHT   CLASS  POS   SCHOOL
Shayla Black 5-6   Sr. G Monrovia
Anna Boese 5-7   Jr. G Indianapolis Chatard
Megan Craft 5-5   Jr. G Terre Haute South
Kayla Drake 5-5   Jr. PG Kokomo
Jennifer Engle    5-9   Jr. SM Martinsville

PREPHOOPS Note:  Rick Bolus player rankings are based on college potential and are not meant to be an indicator for awards such as Mr. or Miss Basketball.  A player's college caliber could change over the season and may move up or down in rankings over a period of time.

Player Rankings are provided by Rick Bolus bolus@insightbb.com

2006-2007 Ron Harrison