2006 Vault Energy Drink/KBA Player Showcase

Kentucky Basketball Academy
Lexington, Kentucky
April 14-15, 2006

2006 by Ron Harrison

This camp is designed to help unsigned senior basketball players get exposure to colleges in the area.  There were also 12 juniors and two graduated seniors in attendance.

Game Rules
Games will consist of four 10-minute quarters, with the clock stopping on the last minute of each quarter.  Teams get two timeouts each half, with no carryover.  Players cannot foul out of the game and in the event of the game ending in a tie there will be no overtime.

Substitutions
Players will each play what constitutes a full quarter each half.

Defensive Rules
Teams must play man-to-man in the first half.  Teams may play any defense they wish in the second half.

Camp Roster

Name School State Height Weight Position
Reid ArnoldJackson H.S.OH6'6180F/C
Brian BeirmanNew Albany HighIN6'3200F/C
Darryl BellCentral HighKY6'2195G/F
Craig BryantNew Albany HighIN6'3185G/F
Chad ByronTrinity H.S.KY6'2195SG
Eric CaldwellDanville HighKY6'1165G
Dyron CarterTates Creek HighKY6'2180G
Randy CarterScott CountyKY6'7180F
Kris CaufieldTrinity H.S.KY6'1160PG
Ryan ClemHarlan HighKY5'10170P/SG
Nick CoffeyNorth BullittKY5'9145PG
Avery CurryCavernaKY5'8150G
Bill DavisMercer CountyKY6'10310C
Kearney DemusBryan StationKY6'3185SG
Jemier DoddNortheast HighTN6'4192SG/SF
Justin DoolinDanville HighKY6'2205F/C
DJ DowlenTates Creek HighKY6'2165G/F
Justin DurhamSouthern H. S.KY6'1165SG/SF
Andrew EllistonWestern HillsKY6'7195F/C
Josh FoglerMiami NorthwesternFL5'9175PG
Lank GravesGlasgow High KY6'2.5190SG/SF
Matt GrovesMuhlenberg North H.S.KY6'6215F/C
Jeffery HarmonSeymour HighTN5'10170PG
Blake HubbsCawoodKY6'3190G
Casey HuffHarlan IndKY6'2168G/F
Shasheem JamesCentral HardinKY6'4200F/C
James JohnsonTates Creek HighKY6'5198F/C
Josh JohnsonGraves County HighKY6'1170G
Mario JohnsonReidland HighKY6'3185F/C
Ryan JohnsonSouth FloydKY6'160PG
Will JohnsonCasey CountyKY6'2170G
William JonesClay CountyKY6'2205SF
Brandon KippesNew Albany HighIN5'8130G
Brice KriegerHurricane H.SWV6160PG
George LowryJacksonOH6'1185G
Matt LoweryMadison CentralKY6'180G/F
Robby LykesRyle High KY6'3180G
Walter McCombsChristan CountyKY5'11150G
Aaron MillerHenry ClayKY6'3194G/F
Brandon MillerBuckhornKY5'11190G
Parnell MinterDuPont ManualKY6'1165G
Carlos MitchellFern Creek High SchoolKY6'1165G/F
Nick NelsonRyle High KY6'4190F/C
Kevin OwensTrinity H. S.KY6180SF
Zack PaceSeymour HighTN6'4175SF
Henry Parker Jr.Bourbon CountyKY6'2195F
Keith PriceCasey CountyKY6'8230C
Rob PurdimanReidland HighKY5'9170G
Nathan RemeyPoint PleasantWV5'9135G
Carl RussellLouisville CollegeKY6'3180G
Zach SandersLCAKY6180SG
Hayden SchneiderModel Lab. RichmondKY5'10165G
Tyler SigmanPoca HighWV6185G
Lamar SistrunkCentral HighKY5'9155G
Darryl SmithFranklin CoKY6'0165PG
Brandon SokDunbarKY6'6170G/F
Jordan StephensMontgomery CountyKY6'7195F/C
Josh StoverPoint PleasantWV6'1175G/F
Jaron ThomasTates Creek HighKY5'10170PG/SG
Jesse ThompsonScott CoKY6'0165PG
Terrance ThompsonLawrence County H.S.KY6'4215F/C
Kris TolesWestern HillsKY6'5200F/C
Justin TooleOwen CountyKY6'1177G
Travis WatsonReidland HighKY6'8160F/C

Roster info provided by KBA. 

Team Rosters

TEAM ATEAM B
30Avery Curry 33Josh Fogler
41Kevin Owens 21Nathan Remey
43Rob Purdiman39Parnell Minter
29Chad Byron 14Josh Johnson
49Jaron Thomas31Kearney Demus
28Craig Bryant42Zack Pace
53Reid Arnold 61Aaron Miller
20Nick Nelson 51Travis Watson
TEAM CTEAM D
2Brandon Kippes 52Brian Beirman
19Brandon Miller 66Justin Durham
12Ryan Johnson 6Dyron Carter
11Casey Huff 63Lamar Sistrunk
68Carl Russell 23Justin Toole
22Josh Stover 55Jemier Dodd
36Shasheem James 37William Jones
62Keith Price 54Bill Davis
TEAM ETEAM F
46Tyler Sigman 32DJ Dowlen
13Will Johnson 60Blake Hubbs
45Hayden Schneider 16George Lowry
9 Jeffrey Harmon 8 Ryan Clem
5 Eric Caldwell 7 Kris Caufield
26Randy Carter 67Darryl Bell
59Mario Johnson 65Kris Toles
57Andrew Elliston 50Terrance Thompson
  25Henry Parker Jr.
TEAM GTEAM H
38Walter McCombs 47Darryl Smith
44Zach Sanders 24Jesse Thompson
17Matt Lowery 15Brice Krieger
I Nick Coffey 40Carlos Mitchell
18Robby Lykes 34Lank Graves
56Justin Doolin 58James Johnson
48Brandon Sok 35Matt Groves
64Jordan Stephens  

Roster info provided by KBA. 


Game Schedule
Friday April 14th
Court 1Court 3
6:45 PMA vs. BC vs. D
7:45 PME vs. FG vs. H
8:45 PMA vs. CB vs. D
9:45 PME vs. GH vs. F
Saturday April 15th
Court 1Court 3
9:45 AME vs. HA vs. D
10:45 AMB vs. CF vs. G
11:45 AMA vs. ED vs. H
11:30-1:30Lunch
1:30 PMC vs. FG vs. B
2:30 PME vs. DH vs. A
3:30 PMF vs. BC vs. G
Coaches
Team ABarry Bowman
Team BJoey Hacker
Team CChris Slater
Team DAntoine Spillman
Team ESteve Greene
Team FTony Page
Team GKeneal Jenkins
Team HDamon McPherson

Friday April 14th

Team A

68

Team B

41

Team C

71

Team D

63

Team F

93

Team E

65

Team H

61

Team G

48

Team A

85

Team C

75

Team D

81

Team B

74

Team G

76

Team E

61

Team F

72

Team H

70

Team A   68     Team B   41
Craig Bryant and Jaron Thomas led the victors with 15 points each.  Bryant also pulled down eight rebounds.  Avery Curry added nine points, four assists, and three steals.  Aaron Miller led Team B with 20 points and seven rebounds.  Kearney Demus added 10 points.

Team A

(68)

 - 

Curry 9, Owens 6, Purdiman 2, Byron 6, Thomas 15, Bryant 15, Arnold 7, Nelson 8.

Team B

(41)

 - 

Fogler 8, Minter 3, Demus 10, Miller 20.

Team C   71     Team D   63
Brandon Kippes led Team C with 21 points including five three point baskets and nine assists.  Ryan Johnson and Shasheem James added 12 and 10 points respectively.  Carl Russell added eight points and pulled down nine rebounds.  William Jones led Team D with 15 points.  Bill Davis recorded a double-double with 13 points and 11 rebounds.

Team C

(71)

 - 

Kippes 21, Miller 5, Johnson 12, Huff 6, Russell 8, Stover 4, James 10, Price 5.

Team D

(63)

 - 

Beirman 2, Carter 6, Sistrunk 7, Toole 8, Dodd 8, Jones 15, Davis 13, Durham 4.

Team F   93     Team E   65
Darryl Bell paced the victors with 25 points including three three point baskets and seven rebounds.  D. J. Dowlen and Kris Caufield added 11 points each.  Blake Hubbs and Terrance Thompson added 10 points each with Thompson pulling down eight rebounds.  Will Johnson and Eric Caldwell led Team E with 17 points each.  Mario Johnson added 12 points and pulled down nine rebounds.

Team F

(93)

 - 

Dowlen 11, Hubbs 10, Lowry 4, Clem 13, Caufield 11, Bell 25, Toles 8, Thompson 10.

Team E

(65)

 - 

Sigman 6, W. Johnson 17, Schneider 6, Caldwell 17, Carter 4, M. Johnson 12, Elliston 2.

Team H   61     Team G   48
Brice Krieger and Jesse Thompson paced the victors with 13 and 12 points respectively.  James Johnson added 11 points and 10 rebounds.  Robbie Lykes and Walter McCombs led Team G with 13 and 11 points respectively.

Team H

(61)

 - 

Smith 9, Thompson 12, Krieger 13, Mitchell 8, Johnson 11, Groves 8.

Team G

(48)

 - 

McCombs 11, Sanders 2, Lowery 9, Coffey 5, Lykes 13, Doolin 4, Stephens 4.

Team A   85     Team C   75
Craig Bryant led the victors with 24 points including four three point baskets and six rebounds.  Chad Byron and Avery Curry added 14 and 12 points respectively.  Brandon Kippes and Ryan Johnson led Team C with 18 and 13 points respectively.  Shasheem James and Keith Price added 10 points each.

Team A

(85)

 - 

Curry 12, Owens 8, Purdiman 9, Byron 14, Thomas 8, Bryant 24, Arnold 7, Nelson 3.

Team C

(75)

 - 

Kippes 18, Miller 5, Johnson 12, Huff 6, Russell 8, Stover 5, James 10, Price 10.

Team D   81     Team B   74
Dyron Carter led the victors with 20 points.  William Jones and Bill Davis added 19 and 18 points respectively.  Davis also pulled down 14 rebounds.  Josh Fogler and Kearney Demus led Team B with 18 points each.  Demus connected on four three point baskets.  Josh Johnson and Aaron Miller added 12 points each.

Team D

(81)

 - 

Beirman 6, Carter 20, Sistrunk 5, Toole 2, Dodd 6, Jones 19, Davis 18, Durham 5.

Team B

(74)

 - 

Fogler 18, Remey 3, Minter 7, Johnson 12, Demus 18, Miller 12, Watson 1.

Team G   76     Team E   61
Brandon Sok led the victors with 19 points.  Nick Coffey and Zach Sanders added 12 and 10 points respectively.  Jordan Stephens chipped in with eight points and nine rebounds.  Hayden Schneider led Team E with 15 points including three three point baskets.  Mario Johnson added 13 points and six rebounds.

Team G

(76)

 - 

McCombs 9, Sanders 10, Lowery 2, Coffey 12, Lykes 6, Doolin 9, Sok 19, Stephens 8.

Team E

(61)

 - 

Sigman 7, W. Johnson 6, Schneider 15, Harmon 3, Caldwell 7, Carter 6, M. Johnson 13, Elliston 4.

Team F   72     Team H   70
Blake Hubbs hit two free throws with 5.4 seconds remaining on the clock to give Team F the victory.  The victors were led by Darryl Bell with 16 points including three three point baskets.  Kris Caufield, Kris Toles, and Terrance Thompson added 11, 10, and 10 points respectively.  Thompson also pulled down 11 rebounds.  Carlos Mitchell led Team H with 16 points including four three point baskets.  Mitchell also recorded five rebounds, four assists, and four steals.  Jesse Thompson and James Johnson added 15 and 11 points respectively.

Team F

(72)

 - 

Dowlen 8, Hubbs 9, Lowry 6, Clem 2, Caufield 11, Bell 16, Toles 10, Thompson 10.

Team H

(70)

 - 

Smith 6, Thompson 15, Krieger 7, Mitchell 16, Graves 8, Johnson 11, Groves 8.

 

Saturday April 15th

Team H

71

Team E

57

Team A

101

Team D

76

Team B

78

Team C

75

Team F

85

Team G

62

Team A

92

Team E

50

Team H

60

Team D

57

Team F

103

Team C

74

Team G

55

Team B

55

Team D

97

Team E

72

Team A

78

Team H

64

Team F

83

Team B

78

Team G

71

Team C

62

Team H   71     Team E   57
Lank Graves led the victors with 18 points.  Darryl Smith and James Johnson added 14 and 13 points respectively.  Johnson pulled down 10 rebounds.  Hayden Schneider led Team E with 15 points.  Mario Johnson added 12 points and eight rebounds.  Eric Caldwell chipped in with 11 points.

Team H

(71)

 - 

Smith 14, Thompson 8, Krieger 5, Mitchell 2, Graves 18, Johnson 13, Groves 7.

Team E

(57)

 - 

Sigman 7, W. Johnson 11, Schneider 15, Caldwell 11, M. Johnson 12, Elliston 1.

Team A   101     Team D   76
Craig Bryant led the victors with 26 points including four three point baskets.  Kevin Owens added 23 points and eight rebounds.  Chad Byron, Jaron Thomas, Reid Arnold, and Nick Nelson added 13, 11, 10, and 10 points respectively.  Dyron Carter led Team D with 23 points, seven rebounds, and five steals.  Jemier Dodd tallied 15 points.  Justin Toole added 12 points on four three point baskets.  William Jones also chipped in with 12 points.

Team A

(101)

 - 

Curry 2, Owens 23, Purdiman 7, Byron 13, Thomas 11, Bryant 26, Arnold 10, Nelson 10.

Team D

(76)

 - 

Beirman 5, Carter 23, Toole 12, Dodd 15, Jones 12, Davis 6, Durham 3.

Team B   78     Team C   75
Kearney Demus led the victors with 25 points.  Aaron Miller added 17 points, eight rebounds, and four assists.  Josh Johnson chipped in with 13 points.  Shasheem James led Team C with 20 points and 13 rebounds.  Brandon Miller added 16 points and seven rebounds.

Team B

(78)

 - 

Fogler 4, Remey 9, Minter 6, Johnson 13, Demus 25, Pace 3, Miller 17.

Team C

(75)

 - 

Kippes 7, Miller 16, Johnson 10, Huff 8, Russell 5, Stover 2, James 20, Price 7.

Team F   85     Team G   62
Terrance Thompson led Team F with 22 points and 10 rebounds.  Darryl Bell added 21 points and nine rebounds.  Henry Parker, Jr. and Blake Hubbs added 11 and 10 points respectively.  Justin Doolin and Jordan Stephens led Team G with 18 and 11 points respectively.  Zach Sanders added nine points and eight rebounds.

Team F

(85)

 - 

Hubbs 10, Lowry 5, Clem 4, Caufield 4, Bell 21, Toles 8, Thompson 22, Parker 11.

Team G

(62)

 - 

Sanders 9, Lowery 6, Coffey 8, Lykes 7, Doolin 18, Stephens 11, Sok 3.

Team A   92     Team E   50
Craig Bryant led the victors with 25 points, eight rebounds, and four assists.  Jaron Thomas, Chad Byron, and Nick Nelson added 16, 15, and 12 points respectively.  Mario Johnson and Tyler Sigman led Team E with 14 and 12 points respectively.

Team A

(92)

 - 

Curry 7, Owens 8, Purdiman 7, Byron 15, Thomas 16, Bryant 25, Arnold 2, Nelson 12.

Team E

(50)

 - 

Sigman 12, W. Johnson 4, Schneider 6, Harmon 2, Caldwell 6, Carter 4, M. Johnson 14, Elliston 2.

Team H   60*     Team D   57
Jesse Thompson, Matt Groves, and Darryl Smith paced the victors with 16, 14, and 13 points respectively.  Jemier Dodd led Team D with 11 points.  Brian Beirman, Justin Toole, and William Jones added nine points each.

Team H

(60)

 - 

Smith 13, Thompson 16, Krieger 9, Mitchell 4, Graves 8, Johnson 4, Groves 14.

Team D

(57)

 - 

Beirman 9, Carter 6, Sistrunk 4, Toole 9, Dodd 11, Jones 9, Davis 6, Durham 3.

*Although the scoreboard showed Team H with 60 points, the sum of the player totals on the scoresheet totalled 68 points.

Team F   103     Team C   74
George Lowry led the victors with 25 points including three three point baskets and pulled down 12 rebounds.  Darryl Bell added 17 points including four three point baskets.  Terrance Thompson and Kris Caufield chipped in with 15 and 14 points respectively.  Shasheem James led Team C with 17 points and six rebounds.  Ryan Johnson, Brandon Kippes, Brandon Miller, and Keith Price added 12, 11, 10, and 10 points respectively.

Team F

(103)

 - 

Dowlen 4, Hubbs 3, Lowry 25, Clem 9, Caufield 14, Bell 17, Toles 8, Thompson 15, Parker 8.

Team C

(74)

 - 

Kippes 11, Miller 10, Johnson 12, Huff 4, Russell 2, Stover 8, James 17, Price 10.

Team G   55     Team B   55
This game ended in a 55-55 tie since no overtimes were played at this event.  Justin Doolin and Walter McCombs led Team G with 10 points each.  Parnell Minter, Josh Fogler, and Aaron Miller led Team B with 12, 11, and 10 points respectively.

Team G

(55)

 - 

McCombs 10, Sanders 3, Lowery 4, Coffey 9, Lykes 6, Doolin 10, Sok 5, Stephens 8.

Team B

(55)

 - 

Fogler 11, Minter 12, Johnson 9, Demus 5, Pace 7, Miller 10, Watson 1.

Team D   97     Team E   72
Dyron Carter and Jemier Dodd led Team D with 23 and 19 points respectively.  Justin Durham, Justin Toole, and Bill Davis added 12, 10, and 10 points respectively.  Brian Beirman and Bill Davis pulled down 12 and nine rebounds respectively.  Hayden Schneider led Team E with 24 points including four three point baskets.  Eric Caldwell added 17 points including three three point baskets.  Andrew Elliston chipped in with 10 points.

Team D

(97)

 - 

Beirman 7, Carter 23, Sistrunk 9, Toole 10, Dodd 19, Jones 6, Davis 10, Durham 12.

Team E

(72)

 - 

Sigman 9, W. Johnson 6, Schneider 24, Caldwell 17, Carter 1, M. Johnson 5, Elliston 10.

Team A   78     Team H   64
Craig Bryant led the victors with 21 points including three three point baskets.  Kevin Owens added 18 points and 14 rebounds.  Nick Nelson and Jaron Thomas added 11 and 10 points respectively.  Matt Groves led Team H with 21 points.  Jesse Thompson and Carlos Mitchell added 14 and 10 points respectively.

Team A

(78)

 - 

Curry 2, Owens 18, Purdiman 7, Byron 9, Thomas 10, Bryant 21, Nelson 11.

Team H

(64)

 - 

Thompson 14, Krieger 8, Mitchell 10, Graves 5, Johnson 6, Groves 21.

Team F   83     Team B   78
Darryl Bell paced the victors with 19 points including three three point baskets and pulled down 13 rebounds.  D. J. Dowlen added 16 points including four three point baskets.  Ryan Clem and Kris Toles added 12 and 10 points respectively.  Josh Johnson and Kearney Demus led Team B with 16 points each.  Johnson connected on four three point baskets.  Parnell Minter added 14 points and nine rebounds.  Aaron Miller and Josh Fogler chipped in with 13 and 10 points respectively.

Team F

(83)

 - 

Dowlen 16, Lowry 8, Clem 12, Caufield 7, Bell 19, Toles 10, Thompson 4, Parker 6.

Team B

(78)

 - 

Fogler 10, Remey 5, Minter 14, Johnson 16, Demus 16, Pace 4, Miller 13.

Team G   71     Team C   62
Robbie Lykes led the victors with 14 points including four three point baskets and eight rebounds.  Matt Lowery added 13 points and Jordan Stephens recorded a double-double with 12 points and 10 rebounds.  Zach Sanders also reached double figures with 10 points.  Brandon Kippes led Team C with 23 points including five three point baskets.  Ryan Johnson added 10 points.

Team G

(71)

 - 

McCombs 9, Sanders 10, Lowery 13, Lykes 14, Doolin 8, Sok 5, Stephens 12.

Team C

(62)

 - 

Kippes 23, Miller 8, Johnson 10, Russell 5, Stover 9, Price 7.

 

Conclusion

I have attempted to give a brief recap of each game played in this camp.  I apologize in advance for any misspelled names or errors in the stats as I hurriedly transcribed the statistics from the scoresheets. This report is meant to be an overview of the camp and not an instrument for ascertaining precise individual records.  The complete statistics will be available on the Kentucky Basketball Academy website http://www.playkba.com.

The final team records were:  Team A (5-0), Team F (5-0), Team H (3-2), Team G (2-2-1), Team D (2-3), Team B (1-3-1), Team C (1-4), and Team E (0-5).

There were four award plaques given out the final day of camp.  Craig Bryant (New Albany IN) was named camp MVP.  Jaron Thomas (Tates Creek) received the best playmaker award and Bill Davis (Mercer County) was named the best rebounder.  Rob Purdiman (Reidland High) was named the best defender.

Craig Bryant is a 6-3 swingman from New Albany IN who averaged 22.2 ppg and 6 rpg in five games.  Bryant has the ability to stroke the three point shot as well as score off penetration. 

5-10 Jaron Thomas (Tates Creek High School) has the ability to play either guard position.  Thomas averaged 12.0 ppg and had an outstanding 24-4 assist to turnover number.

6-10 310 pound Bill Davis (Mercer County High School) averaged 10.6 ppg and 9.8 rpg for five games.  5-9 Rob Purdiman (Reidland High) was named best defender in a very close competition.  Purdiman played excellent "D" and recorded 10 steals.

Several other players had excellent camps, capping off good seasons.  6-2 Darryl Bell (Louisville Central) averaged 19.6 ppg and 8 rpg at camp.  5-8 Brandon Kippes (New Albany IN) averaged 16.6 ppg and displayed good range on his jump shot.  Kevin Owens (Trinity), Kearney Demus (Bryan Station), Aaron Miller (Henry Clay), Dyron Carter (Tates Creek), Jesse Thompson (Scott County), and Matt Groves (Muhlenberg North) were just a few of several other players who played well this weekend.

6-0 Kevin Owens (Louisville Trinity) averaged 12.6 ppg and 7.2 rpg and proved to be a battler in the paint as he pulled down 23 offensive rebounds.  Carlos Mitchell (Fern Creek) also displayed quick hands as he recorded 12 steals.  Several other players, too many to mention them all here, played well and played extremely hard this weekend.  This is an excellent venue for players to perform and be seen.

The KBA staff did an excellent job organizing this event.  The players are all easily identified by their jersey numbers and the program makes it easy to track the players.  The games ran on schedule and the staff charted each game and should have complete statistics on their website in the near future.

Acknowledgments

A special thanks to the Kentucky Basketball Academy staff for the hospitality extended me during my visit and also a note of appreciation to all the players for the excellent effort extended during this event.

Please feel free to send your comments and questions concerning the camp, teams, or players to me at prephoops@yahoo.com .

Ron Harrison’s reports on this and other basketball events appear on http://www.kyprephoops.com.