Kentucky AAU State Basketball Tournament
 
2006 AAU High School State Championships
Girls Junior Varsity and Varsity Divisions

Kentucky Basketball Academy
Lexington, Kentucky
June 9-11, 2006

2006 by Ron Harrison

Twelve teams competed for the 2006 AAU Girls High School Junior Varsity division.  The teams were divided into three pools.  The pool assignments were as follows:   Pool 1:  Sacred Heart Academy, Eastern, Woodford County, and Buckhorn.  Pool 2:  Assumption, Dunbar, Franklin-Simpson*, and Pike Central.  Pool 3:  Mercy Academy, Letcher County Central, Franklin County, and Lexington Christian Academy. 

Twenty-eight teams competed for the 2006 AAU Girls Varsity division.  The teams were divided into seven pools.  The pool assignments were as follows:   Pool 1:  Henry Clay, Boyle County, Buckhorn, and Franklin-Simpson.  Pool 2:  Dunbar, Sacred Heart Academy, Scott, and Pike Central.  Pool 3:  Lexington Catholic, Highlands, Betsy Layne, and McCreary Central*.  Pool 4:  Franklin County, Assumption, Notre Dame, and Pulaski County.  Pool 5:  Woodford County, Mercy Academy, St. Henry, and Danville*.  Pool 6:  Lexington Christian Academy, Iroquois*, Ryle, and East Jessamine.  Pool 7:  Scott County, Covington Holy Cross, South Laurel, and Central. 

* McCreary Central, Danville, and Iroquois were “no-shows” and forfeited all their games in the Varsity division.  Franklin-Simpson forfeited their games in the Junior Varsity division. 

Friday June 10th

Pool Play

 Girls Junior Varsity

Assumption

67

Dunbar

25

Pike Central

Won

Franklin-Simpson

Forfeit

Sacred Heart Academy

50

Eastern

17

Woodford County

46

Buckhorn

15

Franklin County

42

Mercy Academy

40

Letcher County Central

52

Lexington Christian Academy

23

Assumption  67     Dunbar  25
Claire Elliott, Amanda Rassiga, and Nikki Atzinger led the victors with 12, 12, and 10 points respectively.  Erin Lucas and Courtney Haney led Dunbar with seven points each. 

Sacred Heart Academy  50     Eastern  17
Caitlyn McCarty led Sacred Heart with 12 points.  Justyne Sublett and Whitney Holland led Eastern with six points each. 

Woodford County  46     Buckhorn  15
Taylor Kelly and Ariana McWilliams led Woodford County with 15 and 10 points respectively.  Paige Napier led Buckhorn with seven points. 

Franklin County  42     Mercy Academy  40
Kayla Baker and Ashley Decker led the victors with 14 and 10 points respectively.  McKenzie Hemming and Sarah Courtney led Mercy Academy with 12 and 11 points respectively. 

Letcher County Central  52     Lexington Christian Academy  23
Tierra Baker, Kayla Sexton, and Sierra Bates led the victors with nine, nine, and eight points respectively.  Rose and Ach led Lexington Christian Academy with 11 and eight points respectively. 

 

Girls Varsity

 

Henry Clay

85

Boyle County

52

 

Dunbar

47

Sacred Heart Academy

46

 

Notre Dame

54

Franklin County

24

 

Assumption

75

Pulaski County

27

 

Lexington Christian Academy

71

East Jessamine

48

 

Ryle

Won

Iroquois

Forfeit

 

Franklin-Simpson

62

Buckhorn

17

 

Pike Central

61

Scott

48

 

St. Henry

Won

Danville

Forfeit

 

South Laurel

Won

Central

Forfeit

 

Scott County

83

Covington Holy Cross

30

 

Lexington Catholic

74

Highlands

53

 

Betsy Layne

Won

McCreary Central

Forfeit

 

Notre Dame

81

Pulaski County

32

 

Assumption

67

Franklin County

25

 

Henry Clay

58

Franklin-Simpson

50

 

Boyle County

65

Buckhorn

27

 

Sacred Heart Academy

92

Scott

32

 

Dunbar

65

Pike Central

44

 

Mercy Academy

60

St. Henry

45

 

Woodford County

Won

Danville

Forfeit

 

Lexington Christian Academy

Won

Iroquois

Forfeit

 

East Jessamine

40

Ryle

39

 

Scott County

81

Central

51

 

South Laurel

49

Covington Holy Cross

37

 

Lexington Catholic

Won

McCreary Central

Forfeit

 

Highlands

56

Betsy Layne

26

 

Mercy Academy

46

Woodford County

41

 

South Laurel

36

Ryle

19

(Exhibition)

Lexington Christian Academy

72

Betsy Layne

28

(Exhibition)

Henry Clay  85     Boyle County  52
Raven Price led the victors with 17 points including three three point baskets.  Gwen Rucker and Hanna Blankenship added 13 points each.  Blankenship connected on three three point baskets.  Tori Alcorn and Hayley Hellyer led Boyle County with 17 and 16 points respectively. 

Dunbar   47     Sacred Heart Academy   46
Ebonie Graham hit a shot in the lane with 3.5 seconds remaining for the victory.  Graham, Chantelle Pressley, and Cameron Howard led the victors with 13, 11, and 10 points respectively.  Elizabeth Hamption led Sacred Heart Academy with 24 points and 15 rebounds.

Notre Dame   54     Franklin County   24
Emily Drees, Kirsten Delph, and Katie Tierney led Notre Dame with 11, 10, and nine points respectively.  Nikki Bistline led Franklin County with seven points.

Assumption  75     Pulaski County  27
Lauren Huter, Molly Ernst, and Carrie Minogue led the victors with 12, 11, and 10 points respectively.  Amanda Hunt and Jennifer Hargis led Pulaski County with seven and six points respectively.

Lexington Christian Academy  71     East Jessamine  48
Emily London, Hillary Thornton, and Clara Mitchell paced the victors with 20, 13, and 12 points respectively.  Krischelle Richardson led East Jessamine with 20 points.  Ashley Willoughby added 16 points including four three point baskets.

Franklin-Simpson  62     Buckhorn  17
Brittney Payne and Lacy Campbell led the victors with 11 points each.  Jami Gilbert led Buckhorn with six points.

Pike Central  61     Scott  48
Hayley Ratliff, Kayla Lowe, and Jamie Mullins led the victors with 16, 13, and 11 points respectively.  Shelby Benzinger led Scott with 18 points including three three point baskets.

Scott County  83     Covington Holy Cross  30
Rebecca Gray led Scott County with 26 points.  Holly Milburn added 10 points.  Stephanie Howard led Covington Holy Cross with eight points.

Lexington Catholic  74     Highlands  53
Keyla Snowden led Lexington Catholic with 23 points including three three point baskets.  Natalie Novosel and Briana Green added 15 points each.  Shayna Crowley led Highlands with 11 points. 

Notre Dame  81     Pulaski County  32
Casey Jackson led the victors with 19 points.  Molly Johnson and Kirsten Delph added 14 and 10 points respectively.  Chasiti Wesley led Pulaski County with 14 points. 

Assumption   67     Franklin County   25
Lauren Huter, Carrie Minogue, and Eileen Kennedy led Assumption with 15, 13, and 11 points respectively.  Nikki Bistline led Franklin County with 12 points.

Henry Clay  58     Franklin-Simpson  50
Kim Rucker, Brittany Coles, and Tabnie Dozier led Henry Clay with 14, 10, and nine points respectively.  Kelleshia Cook led Franklin-Simpson with 25 points.  Brittney Payne added 11 points. 

Boyle County  65     Buckhorn  27
Tori Alcorn, Kendra Ross, and Courtney Hall led Boyle County with 18, 12, and 12 points respectively.  Jessica Mullins led Buckhorn with 11 points.

Sacred Heart Academy   92     Scott   32
Caroline Klein led Sacred Heart Academy with 17 points.  Kathryn Denbow and Liz Wasz added 12 and 11 points respectively.  Wasz connected on three three point baskets.  Shelby Menzinger led Scott with 10 points.

Dunbar   65     Pike Central   44
Cameron Howard led Dunbar with 17 points including three three point baskets.  Ebonie Graham added 14 points.  Kayla Lowe led Pike Central with 23 points.

Mercy Academy   60     St. Henry   45
Shawna Culver led Mercy with 18 points including four three point baskets.  Kelly Cox added 15 points.  Stephanie Niemer led St. Henry with 20 points.

East Jessamine   40     Ryle   39
Krichelle Ford and Ashley Willoughby led East Jessamine Academy with 15 points each.  Willoughby connected on three three point baskets.  Morgan McLeish led Ryle with 14 points.

Scott County  81     Central  51
Rebecca Gray led Scott County with 30 points.  Kayla Moses added 19 points including four three point baskets.  Holly Milburn chipped in with 12 points.  Michelle Bradley, Jessica Chivers, and Krystl Coleman led Central with 16, 12, and 10 points respectively.

South Laurel  49     Covington Holy Cross  37
Jessica Dean and Whitney Smith led the victors with 12 and 10 points respectively.  Kristin Bibbins and Stephanie Howard led Covington Holy Cross with 13 and 11 points respectively.

Highlands  56     Betsy Layne  26
Shayna Crowley and Natalie Horner led the victors with 13 and 11 points respectively.  Krista Flannery, Stephanie McKinney, and Faith Reynolds led Betsy Layne with six points each.

Mercy Academy   46     Woodford County   41
Hope Thomas and Kelliy Cox led Mercy with 10 and nine points respectively.  Katy Cooke, Emily Roberts, and Kelsey Swan led Woodford County with 16, 12, and 10 points respectively.

South Laurel   52     Ryle   47   (Exhibition)
Jessica Dean and Lauren Coffey led South Laurel with 10 and six points respectively.  Morgan McLeish led Ryle with eight points.

Lexington Christian Academy   72     Betsy Layne   28   (Exhibition)
Emily London and Sarah Beth Barnette led Lexington Christian Academy with 17 points each.  Clara Mitchell and Anna Martin added 15 and 12 points respectively.  Rachel Hamilton led Betsy Layne with 11 points.

 

Saturday June 10th

Pool Play

 Girls Junior Varsity

Letcher County Central

55

Franklin County

46

 

Eastern

36

Woodford County

29

  (OT)

Sacred Heart Academy

47

Buckhorn

9

 

Assumption

66

Pike Central

17

 

Dunbar

Won

Franklin-Simpson

Forfeit

 

Mercy Academy

31

Lexington Christian Academy

15

 

Sacred Heart Academy

47

Woodford County

16

 

Eastern

42

Buckhorn

22

 

Letcher County Central

54

Mercy Academy

44

 

Franklin County

Won

Lexington Christian Academy

Forfeit

 

Assumption

Won

Franklin-Simpson

Forfeit

 

Dunbar

51

Pike Central

24

 

Letcher County Central  55     Franklin County  46
Sharaye Kincer, Tierra Baker, Hayley Whitaker, and Brittany Sexton led the victors with 12,11, 10, and 10 points respectively.  Ashley Decker, Andrea Howard, and Alison Hamilton led Franklin County with 15, 12, and 10 points respectively. 

Eastern  36     Woodford County  29   (OT)
Justyne Sublett led Eastern with 12 points.  Stephanie Routh and Whitney Holland added eight points each.  Taylor Kelly led Woodford County with eight points. 

Sacred Heart Academy  47     Buckhorn  9
Katie Petrino and Caitlyn McCarty led Sacred Heart with eight points each.  Catie Wheeler led Buckhorn with four points. 

Assumption  66     Pike Central  17
Amy Brutscher and Nikki Atzinger led Assumption with 15 and 11 points respectively.  Jamie Mullins led Pike Central with 10 points. 

Mercy Academy  31     Lexington Christian Academy  15
McKenzie Hemming, Marie Riggs, and Liz Allen led Mercy with seven, six, and six points respectively.  Kelsey Ach led Lexington Christian Academy with eight points. 

Sacred Heart Academy  47     Woodford County  16
Brandi Haney and Katie Petrino paced the victors with 12 and 10 points respectively.  Taylor Kelly led Woodford County with seven points. 

Eastern  42     Buckhorn  22
Justyne Sublett and Stephanie Routh led Eastern with 12 and 11 points respectively.  Jalessa Rice led Buckhorn with 12 points on four three point baskets. 

Letcher County Central  54     Mercy Academy  44
Brittany Sexton and Kayla Sexton led the victors with 15 and 14 points respectively.  Sarah Courtney, Therese Montano, and Malisa Cruz led Mercy with 10, nine, and eight points respectively. 

Dunbar  51     Pike Central  24
Erin Lucas, Lauren Mitchell, and Courtney Haney led Dunbar with 16, 10, and nine points respectively.  Jamie Mullins led Pike Central with 11 points. 

 

Girls Varsity

 

Mercy Academy

Won

Danville

Forfeit

 

Woodford County

62

St. Henry

32

 

Dunbar

71

Scott

21

 

East Jessamine

Won

Iroquois

Forfeit

 

Lexington Christian Academy

54

Ryle

47

 

Sacred Heart Academy

81

Pike Central

53

 

Henry Clay

75

Buckhorn

17

 

Franklin County

56

Pulaski County

55

 

Franklin-Simpson

64

Boyle County

35

 

Covington Holy Cross

49

Central

46

 (OT)

Scott County

70

South Laurel

31

 

Lexington Catholic

44

Betsy Layne

20

 

Highlands

Won

McCreary Central

Forfeit

 

Notre Dame

42

Assumption

37

 

Woodford County   62     St. Henry   32
Katy Cooke led Woodford County with 28 points including five three point baskets.  Nicole Carter added 16 points including five three point baskets.  Kacie Gamm and Stephanie Niemer led St. Henry with 10 and seven points respectively.

Dunbar   71     Scott   21
Ebony Rowe, Cameron Howard, and Pilar Walker led the victors with 13, 11, and nine points respectively.  Samantha Muth and Stephanie Muth led Scott with six and five points respectively.

Lexington Christian Academy  54     Ryle   47
Sarah Beth Barnette, Clara Mitchell, and Hillary Thornton paced the victors with 19, 15, and 12 points respectively.  Morgan McLeish led Ryle with 20 points including three three point baskets.

Sacred Heart Academy   81     Pike Central   53
Elizabeth Campbell led Sacred Heart with 27 points.  Katie Kopple added 17 points and 10 rebounds.  Kayla Lowe and Haley Ratliff led Pike Central with 24 and 23 points respectively.

Henry Clay  75     Buckhorn  17
Gwen Rucker led Henry Clay with 16 points.  Hanna Blankenship added 14 points including three three point baskets.  Annalee Abell chipped in with 12 points.  Jessica Mullins led Buckhorn with six points.

Franklin County  56     Pulaski County  55
Kathryn Clark and Kayla Baker led the victors with 21 and 11 points respectively.  Amanda Hunt led Pulaski County with 17 points including five three point baskets.  Whitney Cash added 14 points.

Franklin-Simpson  64     Boyle County  35
Kelleshia Cook led the victors with 22 points including three three point baskets.  Cheyanne Brown also tallied 22 points and Brittney Payne added 13 points.  Tori Alcorn and Michelle Howell led Boyle County with 17 and nine points respectively. 

Covington Holy Cross  49     Central  46   (OT)
Stephanie Howard, Stacey Flesch, and Kristin Bibbins led Covington Holy Cross with 14, 13, and 10 points respectively.  Jessica Chivers and Michelle Bradley led Central with 24 and 10 points respectively.

Scott County  70     South Laurel  31
Rebecca Gray and Holly Milburn led Scott County with 28 and 18 points respectively.  Makenzie McWhorter and Jessica Dean led South Laurel with eight and six points respectively.

Lexington Catholic  44     Betsy Layne  20
Keyla Snowden, Briana Green, and Natalie Novosel led Lexington Catholic with 10, eight, and seven points respectively.  Lindsey Martin led Betsy Layne with nine points on three three point baskets.

Notre Dame  42     Assumption  37
Casey Jackson and Nicole Dickman paced the victors with 15 and 12 points respectively.  Amanda Stovall led Assumption with 11 points. 

Tournament Round

   

Girls Junior Varsity

Dunbar

50

Mercy Academy

46

Letcher County Central

45

Eastern

28

Dunbar    50     Mercy Academy 46
Erin Lucas, Mariya Kobayashi, and Kristin Haney led Dunbar with 19, 16, and 10 points respectively.  Sarah Courtney led Mercy Academy with 11 points. 

Letcher County Central  45     Eastern  28
Brittany Sexton and Tierra Baker led the victors with 16 and 11 points respectively.  Justyne Sublett led Eastern with 17 points. 

 

Girls Varsity

 

Woodford County

55

South Laurel

43

 

Mercy Academy

61

East Jessamine

49

 

Sacred Heart Academy

57

Henry Clay

53

 

Dunbar

48

Franklin-Simpson

32

 

Assumption

62

Lexington Christian Academy

59

 

Highlands

50

Notre Dame

30

 

Lexington Catholic

69

Woodford County

59

Quarterfinal 

Sacred Heart Academy

62

Mercy Academy

42

Quarterfinal

Dunbar

56

Assumption

37

Quarterfinal

Scott County

73

Highlands

60

Quarterfinal 

Woodford County   55     South Laurel   43
Katy Cooke led Woodford County with 30 points including three three point baskets.  Nicole Carter added 12 points.  Porsha Justice and Whitney Smith led South Laurel with 12 and nine points respectively.

Mercy Academy  61     East Jessamine  49
Shawna Culver led Mercy with 16 points including three three point baskets.  Katie Wiedmar and Hope Thomas added 12 and 10 points respectively.  Ashley Ford and Krischelle Richardson led East Jessamine with 17 and 12 points respectively. 

Sacred Heart Academy   57     Henry Clay   53
Elizabeth Campbell led Sacred Heart with 21 points and 11 rebounds.  Katie Kopple and Sarah Askin added 10 points each.  Gwen Rucker led Henry Clay with 19 points, 13 rebounds, and four blocked shots.  Hanna Blankenship added 12 points on four three point baskets.

Dunbar   48     Franklin-Simpson   32
Chelsey Johnson led Dunbar with 15 points.  Kelleshia Cook led Franklin-Simpson with 15 points.

Assumption  62     Lexington Christian Academy   59
Lauren Huter, Amanda Stovall, and Kelsey Smith paced the victors with 16, 16, and 12 points respectively.  Stovall and Smith each connected on four three point baskets.  Anna Martin led LCA with 17 points including three three point baskets.  Emily London and Clara Mitchell added 14 and 11 points respectively.

Highlands  50     Notre Dame  30
Katie Allen and Shayna Crowley led Highlands with 14 and 10 points respectively.  Emily Drees and Kirsten Delph led Notre Dame with nine and six points respectively.

Lexington Catholic   69     Woodford County    59   (Quarterfinal)
Natalie Novosel, Keyla Snowden, and Briana Green led Lexington Catholic with 23, 19, and 11 points respectively.  Katy Cooke and Casey Adkins led Woodford County with 35 and 15 points respectively.

Lexington Catholic  

16

15

19

19

-

69

Woodford County

12

11

17

19

-

59


 

Lexington Catholic  

(69)

 - 

Snowden 19, Cash 8, Novosel 23, Green 11, Wilson 2, Ratliff 2, McGhee 2, Corbett 2.

Woodford County

(59)

 - 

Adkins 15, Roberts 4, Swan 3, Carter 2, Cooke 35.

Sacred Heart Academy   62     Mercy Academy   42   (Quarterfinal)
Elizabeth Campbell led Sacred Heart with 11 points and eight rebounds.  Katie Kopple added 10 points.  Hope Thomas and Therese Montano led Mercy Academy with 11 and 10 points respectively. 

Sacred Heart Academy  

15

16

7

24

-

62

Mercy Academy

8

11

9

14

-

42


 

Sacred Heart Academy  

(62)

 - 

Denbow 2, Ising 2, Miller 6, Lavender 5, Miles 8, Moir 2, Campbell 11, Klein 7, Askin 9, Kopple 10.

Mercy Academy

(42)

 - 

Wimsatt 2, Protemic 2, T. Montano 10, Wiedmar 9, Cox 2, C. Montano 6, Thomas 11.

Dunbar   56     Assumption   37   (Quarterfinal)
Ebonie Graham led a balanced Dunbar attack with 13 points.  Amanda Stovall led Assumption with 10 points.

Dunbar  

13

12

21

10

-

56

Assumption

14

7

8

8

-

37


 

Dunbar  

(56)

 - 

Howard 5, Larue 5, Johnson 8, Walker 9, E. Lucas 1, Kobayashi 1, Rowe 7, Graham 13, Pressley 7.

Assumption

(37)

 - 

Elliott 5, Meyer 2, Huter 4, Kennedy 7, Stovall 10, Smith 2, Ernst 4, Minogue 3.

Scott County   73     Highlands    60   (Quarterfinal)
Rebecca Gray led Scott County with 29 points.  Jessica Wilson, Kayla Moses, and Holly Milburn added 15, 10, and 10 points respectively.  Shayna Crowley, Natalie Horner, and Sam Messmer led Highlands with 24, 14, and 13 points respectively.

Scott County  

25

20

14

4

-

73

Highlands

15

15

8

22

-

60


 

Scott County  

(73)

 - 

Moses 10, Gray 29, Grimes 4, Milburn 10, Wilson 15, Stainback 5.

Highlands

(60)

 - 

Messmer 13, Crowley 24, Horner 14, Allen 4.

 

Sunday June 11th  

Tournament Round

 

Girls Junior Varsity

 

Sacred Heart Academy

46

Dunbar

29

 

Semifinal

Assumption

49

Letcher County Central

47

 

Semifinal

Assumption

54

Sacred Heart Academy

51

(OT)

Championship


Sacred Heart Academy   46     Dunbar   29   (Semifinal)
Caitlin McCarty and Katie Petrino led Sacred Heart with 13 and 10 points respectively.  Erin Lucas and Kristin Haney led Dunbar with eight and seven points respectively.

Sacred Heart Academy  

13

9

18

6

-

46

Dunbar

3

10

10

6

-

29


 

Sacred Heart Academy  

(46)

 - 

Jones 3, Washle 1, Petrino 10, Gahm 7, Smith 4, Haney 8, McCarty 13.

Dunbar

(29)

 - 

A. Lucas 1, E. Lucas 8, K. Haney 7, Grasch 4, Kobayashi 5, C. Haney 4.

Assumption   49     Letcher County Central   47   (Semifinal)
Claire Elliott hit a three point shot at the buzzer to give Assumption a 49-47 victory.  Jenny Jones and Amanda Rassiga led the victors with 13 and 12 points respectively.  Tierra Baker and Haley Whitaker led Letcher County Central with 17 and 11 points respectively.

Assumption  

9

11

17

12

-

49

Letcher County Central

5

14

11

17

-

47


 

Assumption  

(49)

 - 

Hicks 3, Elliott 5, Jones 13, Woods 1, Hensler 7, Brutscher 5, Mitchell 2, Rassiga 12, Atzinger 1.

Letcher County Central

(47)

 - 

Baker 17, K. Sexton 8, Kincer 2, B. Sexton 2, Whitaker 11, Griffie 5, Bays 2.

Assumption   54     Sacred Heart Academy   51   (OT)   (Championship)
Amanda Rassiga, Jenny Jones, and Amy Brutscher paced the victors with 14, 13, and 13 points respectively.  Caitlyn McCarty, Katie Petrino, and Brandi Haney led Sacred Heart Academy with 16, nine, and eight points respectively.

Assumption  

13

11

6

13

11

-

54

Sacred Heart Academy

8

15

12

8

8

-

51


 

Assumption  

(54)

 - 

Jones 13, Woods 2, Hensler 4, Brutscher 13, Mitchell 4, Rassiga 14, Atzinger 3.

Sacred Heart Academy

(51)

 - 

Washle 6, Petrino 9, Gahm 2, Miller 4, Smith 4, Haney 8, Love 2, McCarty 16.

 
 

Girls Varsity

 

Lexington Catholic

77

Sacred Heart Academy

62

 

Semifinal

Dunbar

62

Scott County

57

 

Semifinal

Lexington Catholic

73

Dunbar

62

 

Championship

Lexington Catholic   77     Sacred Heart Academy    62   (Semifinal)
Natalie Novosel led five Lexington Catholic Lady Knights in double figures with 19 points.  Keyla Snowden, Briana Green, Maggie Wilson, and Kellie Cash added 16, 15, 13, and 10 points respectively.  Sarah Miles, Elizabeth Campbell, and Caroline Klein led Sacred Heart Academy with 11, 11, and 10 points respectively.

Lexington Catholic  

22

18

18

19

-

77

Sacred Heart Academy

17

19

11

15

-

62


 

Lexington Catholic  

(77)

 - 

Snowden 16, Cash 10, Novosel 19, Wilson 13, Ratliff 2, Donnelly 2, Green 15.

Sacred Heart Academy

(62)

 - 

Denbow 4, Wasz 2, Miller 7, Lavender 6, Miles 11, Moir 2, Campbell 11, Klein 10, Askin 3, Kopple 6.

Dunbar   62     Scott County   57   (Semifinal)
Chantelle Pressley and Ebonie Graham led a balanced Dunbar attack with 14 and 12 points respectively.  Rebecca Gray and Kayla Moses led Scott County with 29 and 16 points respectively. 

Dunbar  

16

17

10

19

-

62

Scott County

21

12

16

8

-

57


 

Dunbar  

(62)

 - 

Howard 5, LaRue 7, Johnson 7, Walker 8, E. Lucas 3, Rowe 6, Graham 12, Pressley 14.

Scott County

(57)

 - 

Moses 16, Gray 29, Grimes 7, Milburn 4, Wilson 1.

Lexington Catholic   73     Dunbar   62  (Championship)
Lexington Catholic led 32-29 at halftime but pulled away in the second half to earn the victory.  Natalie Novosel appeared to slash through the lane at will to lead the victors with 27 points.  Kellie Cash and Keyla Snowden added 16 and 13 points respectively.  Pilar Walker and Chantelle Pressley led Dunbar with 17 and 12 points respectively.

Lexington Catholic  

16

16

17

24

-

73

Dunbar

16

13

9

24

-

62


 

Lexington Catholic  

(73)

 - 

Snowden 13, Novosel 27, Green 6, Cash 16, Wilson 7, Ratliff 4.

Dunbar

(62)

 - 

Walker 17, Graham 5, Pressley 12, LaRue 3, Johnson 6, Howard 8, Rowe 8, Kobayashi 3.

 
 

All Tournament Team    (Varsity Division)

Gwen Rucker

Henry Clay

Kelleshia Cook

Franklin-Simpson

Emily London

Lexington Christian Academy

Katy Cooke

Woodford County

Shawna Culver

Mercy Academy

Shayna Crowley

Highlands

Lauren Huter

Assumption

Rebecca Gray

Scott County

Kayla Moses

Scott County

Elizabeth Campbell

Sacred Heart Academy

Katie Kopple

Sacred Heart Academy

Ebonie Graham

Dunbar

Pilar Walker

Dunbar

Briana Green

Lexington Catholic

Keyla Snowden

Lexington Catholic

Natalie Novosel

Lexington Catholic


Conclusion

Congratulations to Assumption and Lexington Catholic for capturing championships in their respective divisions.  Dunbar, Scott County, Sacred Heart Academy, and Lexington Catholic advanced the the final four of the Varsity Division.

This report is for entertainment purposes only and the statistics used here should not be considered official.  I hurriedly gathered the statistics from the scoresheets after each game and apologize for any errors or misspellings of names.

Acknowledgments

A special thanks to the Kentucky Basketball Academy family for the hospitality extended me during this tournament. 

Please feel free to send your comments and questions concerning the tournament, teams, or players to me at  prephoops@yahoo.com .

Ron Harrison’s reports on this and other basketball events appear on http://www.kyprephoops.com.