Kentucky AAU State Basketball Tournament
Boys 10 & Under Division I and II
Boys 8 & Under

Kentucky Basketball Academy
Lexington, Kentucky
March 10-12, 2006

2006 by Ron Harrison

Three teams competed for the Boys 10 & Under Division I Championship.  The teams entered were Central Kentucky Warriors, Northern Kentucky Tarheels, and North Lexington YMCA Blaze.  These teams each played two games with the second seed and third seed playing with the winner playing the top seed for the championship.

Sixteen teams competed for the Boys 10 & Under Division II Championship.  The teams were divided into four pools as follows:  assignments were as follows:  Pool 1:  Somerset Future, DCW Eagles, Louisville Redhawks, and Mason County.  Pool 2:  Letcher County Heat, Fleming County Bobcats, Scott County Wolfpack, and Albany Bulldogs.  Pool 3:  Perry County All Stars, North Lexington YMCA Blaze 9U, Betsy Layne, and Louisville Hustlers.  Pool 4:  Bowling Green Ballers, Team Access, East Kentucky Warriors, and Lexington Panthers.  The top two seeds based on pool play will advance to the tournament round.

Three teams competed for the Boys 8 & Under Division.  The teams entered were Central Kentucky Warriors, Lexington Raptors, and Knox County.  These teams each played two games with the second seed and third seed playing with the winner playing the top seed for the championship.

Friday March 10th

Pool Play

 

Boys 10 & Under Division I

Central Kentucky Warriors

49

North Lexington YMCA Blaze

21

Central Kentucky Warriors   49     North Lexington YMCA Blaze   21
The Warriors raced out to a 23-7 halftime lead on their way to a 49-21 victory over North Lexington YMCA Blaze.  Trey Grundy, Christen Cunningham, and Reese Ryan paced the victors with 12, 10, and 10 points respectively.  Daquice Jackson led Blaze with nine points.

Central Kentucky Warriors  

10

13

15

11

-

49

North Lexington YMCA Blaze

3

4

9

5

-

21


 

Central Kentucky Warriors

(49)

 - 

Grundy 12, Cunningham 10, Ware 9, Green 6, Ryan 10, Lewis 2.

North Lexington YMCA Blaze

(21)

 - 

Dunn 6, Tagaloa 6, Jackson 9.

 

Boys 10 & Under Division II

Betsy Layne

33

Perry County All Stars

31

Fleming County Bobcats

won

Scott County Wolfpack

forfeit

Albany Bulldogs

41

Letcher County Heat

40

Louisville Hustlers

39

North Lexington YMCA Blaze 9U

31

Somerset Future

53

DCW Eagles

7

Louisville Redhawks

48

Mason County

10

Lexington Panthers

30

Bowling Green Ballers

24

Team Access

45

East Kentucky Warriors

23

Betsy Layne   33     Perry County All Stars   31
Peyton Case led Betsy Layne with 12 points.  Jarradd Jarrell and Dustin Rogers added 10 and nine points respectively.  Brian Catron and Nathan Pray led Perry County All Stars with 10 and six points respectively.

Albany Bulldogs   41     Letcher County Heat   40
Keifer Dalton led Albany with 21 points.  Letcher County Heat was paced by Zane Blair with 23 points.

Louisville Hustlers   39    North Lexington YMCA Blaze 9U   31
Chris Davis paced the victors with 12 points.  Trey Hall and Aaron Wood added six points each.  Jeremiah Tisdale led Blaze with 22 points.

Somerset Future   53     DCW Eagles   7
Tyler Dishman led Somerset with 17 points.  Tyler Thacker added nine points.  Josh Garry led the Eagles with seven points.

Louisville Redhawks   48     Mason County   10
Garrison Matthews led the Redhawks with 11 points.  Carson King and Jordan Tallon added nine and eight points respectively.  Cameron Frame led Mason County with four points.

Lexington Panthers   30     Bowling Green Ballers   24
Grant Anderson and Joseph Avoli led the Panthers with 14 and eight points respectively.  Wayne Baird and Eden Hasonovick led Bowling Green with five points each.

Team Access   45     East Kentucky Warriors   23
Peyton Woods and Jason Perkins paced the victors with 11 points each.  R. Thompson led East Kentucky Warriors with seven points.

 

Saturday March 11th

Pool Play

 

Boys 10 & Under Division I

Northern Kentucky Tarheels

42

North Lexington YMCA Blaze

26

Central Kentucky Warriors

36

Northern Kentucky Tarheels

26

Northern Kentucky Tarheels   42     North Lexington YMCA Blaze   26
Josh Castleman led the Tarheels with 12 points.  Jalen Beal, Jalen Avery, and Tyler Williams added nine, seven, and seven points respectively.  Xavier Piersawl, Jalen Boyd, and Charles Johnson led Blaze with six points each.

Northern Kentucky Tarheels  

11

7

14

10

-

42

North Lexington YMCA Blaze

3

8

8

7

-

26


 

Northern Kentucky Tarheels

(42)

 - 

Avery 7, Beal 9, Castleman 12, Palmer 3, Robinson 3, Williams 7, Henderson 2.

North Lexington YMCA Blaze

(26)

 - 

Piersawl 6, Boyd 6, Johnson 6, Dunn 2, Jackson 2, Porter 2, Tagaloa 2.

Central Kentucky Warriors   36     Northern Kentucky Tarheels   26
Theodore Ware and Trey Grundy paced the Warriors with 13 and nine points respectively.  Josh Castleman and Jalen Beal led the Tarheels with six points each.

Central Kentucky Warriors  

8

6

11

11

-

36

Northern Kentucky Tarheels

2

4

9

11

-

26


 

Central Kentucky Warriors

(36)

 - 

Grundy 9, Cunningham 5, Ware 13, Henry 4, Green 1, Ryan 2, Lewis 2.

Northern Kentucky Tarheels

(26)

 - 

Avery 5, Beal 6, Castleman 6, Palmer 4, Robinson 2, Williams 3.

 

Boys 10 & Under Division II

North Lexington YMCA Blaze 9U

35

Betsy Layne

28

Louisville Hustlers

48

Perry County All Stars

19

Somerset Future

49

Mason County

35

Louisville Redhawks

54

DCW Eagles

5

Fleming County Bobcats

48

Letcher County Heat

33

Albany Bulldogs

won

Scott County Wolfpack

forfeit

Bowling Green Ballers

37

Team Access

32

Lexington Panthers

43

East Kentucky Warriors

10

Letcher County Heat

won

Scott County Wolfpack

forfeit

Fleming County Bobcats

40

Albany Bulldogs

39

Louisville Hustlers

47

Betsy Layne

23

North Lexington YMCA Blaze

63

Perry County All Stars

45

Lexington Panthers

50

Team Access

17

Somerset Future

38

Louisville Redhawks

23

Mason County

36

DCW Eagles

11

Bowling Green Ballers

40

East Kentucky Warriors

26

North Lexington YMCA Blaze 9U   35     Betsy Layne   28
Jeremiah Tisdale led Blaze with 17 points.  Paul Price added 11 points including three three point baskets.  Jarradd Jarrell and Peyton Case led Betsy Layne with nine points each.

Louisville Hustlers   48     Perry County All Stars   19
Chris Davis led a balanced Hustler attack with 12 points.  Khallil Rasheed, Breck Stodghill, Luke Moses, and Aaron Wood added eight, seven, seven, and seven points respectively.  Chance Cornett led Perry County All Stars with 13 points.

Somerset Future   49     Mason County   35
Ryan Dishman, Tyler Thacker, and Cameron Cheuvront led Somerset with 13, 13, and 11 points respectively.  Lukas Greenhill and Cameron Frame led Mason County with 10 and seven points respectively.

Louisville Redhawks   54     DCW Eagles   5
Zachary Duvall led the Redhawks with 14 points.  Patrick Anderson and Carson King added 10 and nine points respectively.  Josh Garry scored all five points for the Eagles.

Fleming County Bobcats   48     Letcher County Heat   33
Bryce Gooding, Darion Burns, and Troy Steward led the Bobcats with 12, nine and eight points respectively.  Samuel Robinson and Camron Justice led Letcher County with 12 and eight points respectively.

Bowling Green Ballers   37     Team Access   32
The victors were led by Anthony Walker with 16 points.  Jason Perkins led Team Access with 17 points.

Lexington Panthers   43     East Kentucky Warriors   10
Blake Rose and McHugh led the Panthers with 10 and nine points respectively.  R. Thompson led East Kentucky Warriors with five points.

Fleming County Bobcats   40     Albany Bulldogs   39
Brad Saunders, Wade Adams, and Shaun Johnson led the Bobcats with 10, eight, and eight points respectively.  Charles Langford led Albany with 13 points.  Joseph Davis, Ben Rains, and Keifer Dalton added eight points each.

Louisville Hustlers   47     Betsy Layne   23
Chris Davis led the Louisville Hustlers with 17 points.  Dustin Rogers led Betsy Layne with nine points.

North Lexington YMCA Blaze   63     Perry County All Stars   45
Jeremiah Tisdale led Blaze with 23 points.  Paul Price and Marcus Tyler added 11 points each.  Brian Catron and Chance Cornett led Perry County All Stars with 14 and nine points respectively.

Lexington Panthers   50     Team Access   17
Grant Anderson and Fred Meyer led the Panthers with 12 and nine points respectively.  Trey Blevens, Riley Woods, and Carson Staples led Team Access with four points each.

Somerset Future   38     Louisville Redhawks   23
Kenny Spear, and Ryan Dishman led Somerset with 16 and eight points respectively.  Garrison Matthews, Jaelin Sanford, and James Murphy led the Redhawks with five points each.

Mason County   36     DCW Eagles   11
Carson Fearis and Lukas Greenhill led Mason County with 11 and 10 points respectively.  Jason Combs led the Eagles with eight points.

Bowling Green Ballers   40     East Kentucky Warriors   26
Anthony Walker led Bowling Green with 13 points including three three point baskets.  R. Thompson and J. Barber led East Kentucky Warriors with eight points each.

 

Boys 8 & Under

Lexington Raptors

51

Knox County

2

Central Kentucky Warriors

33

Lexington Raptors

12

Central Kentucky Warriors

won

Knox County

forfeit

 

Tournament Play

Boys 10 & Under Division II

Somerset Future

43

Albany Bulldogs

30

Louisville Hustlers

33

Bowling Green Ballers

18

Fleming County Bobcats

38

North Lexington YMCA Blaze

33

Louisville Redhawks

41

Lexington Panthers

30

Somerset Future   43     Albany Bulldogs   30
Cameron Cheuvront, Ryan Dishman, and Kenny Spear led Somerset with 13, 12, and 10 points respectively.  Keifer Dalton led Albany with 13 points.

Louisville Hustlers   33     Bowling Green Ballers   18
Chris Davis led the Louisville Hustlers with 15 points.  Anthony Walker, Wayne Baird, and Dillon Dewitt led Bowling Green with four points each.

Fleming County Bobcats   38     North Lexington YMCA Blaze   33
Darion Burns led Fleming County with 12 points.  Jeremiah Tisdale paced Blaze with 20 points.

Louisville Redhawks   41     Lexington Panthers   30
Garrison Matthews led the Redhawks with 14 points.  Samuel Sergeant added 11 points including three three point baskets.  Grant Anderson led the Panthers with 11 points.

 

 

Sunday March 12th

Tournament Play

 

Boys 10 & Under Division I

Northern Kentucky Tarheels

45

North Lexington YMCA Blaze

28

 

Central Kentucky Warriors

46

Northern Kentucky Tarheels

18

Championship

 

Northern Kentucky Tarheels   45     North Lexington YMCA Blaze   28
DaQuan Palmer and Tyler Williams led the Tarheels with nine and eight points respectively.  JuVontez Farris and Tavon Dunn led Blaze with six points each.

Northern Kentucky Tarheels  

11

13

4

17

-

45

North Lexington YMCA Blaze

2

11

5

10

-

28


 

Northern Kentucky Tarheels

(45)

 - 

Henderson 2, Avery 5, Beal 4, Castleman 4, Palmer 9, Brown 2, Morgan 5, Hill 3, Robinson 3, Williams 8.

North Lexington YMCA Blaze

(28)

 - 

Jackson 2, Tagaloa 5, Dunn 6, Porter 2, Piersawl 2, Farris 6, Boyd 4.

Central Kentucky Warriors   46     Northern Kentucky Tarheels   18   (Championship)
Christen Cunningham led the Warriors with 12 points.  Jordan Green added nine points.  Jordan Green and Trey Grundy controlled the boards with 17 and 10 rebounds respectively.  Morgan led the Tarheels with five points.

Central Kentucky Warriors  

18

6

11

11

-

46

Northern Kentucky Tarheels

4

4

1

9

-

18


 

Central Kentucky Warriors

(46)

 - 

Grundy 4, Cunningham 12, Ware 7, Henry 5, Green 9, Ryan 6, Lewis 3.

Northern Kentucky Tarheels

(18)

 - 

Beal 4, Palmer 1, Robinson 4, Brown 4, Morgan 5.

 

Boys 10 & Under Division II

Somerset Future

31

Louisville Hustlers

20

Semifinal

Fleming County Bobcats

30

Louisville Redhawks

26

Semifinal

Somerset Future

58

Fleming County Bobcats

35

Championship

Somerset Future   31     Louisville Hustlers   20   (Semifinal)
Somerset Future raced out to a 10-2 first quarter lead on their way to a 31-20 victory over the Louisville Hustlers.  Ryan Dishman paced the victors with 16 points.  Chris Davis led the Hustlers with 10 points.

Somerset Future  

10

7

5

9

-

31

Louisville Hustlers

2

4

4

10

-

20


 

Somerset Future

(31)

 - 

Cheuvront 6, R. Dishman 16, Thacker 2, Spear 4, McWilliams 3.

Louisville Hustlers

(20)

 - 

Davis 10, Hall 4, Rasheed 6.

Fleming County Bobcats   30     Louisville Redhawks   26   (Semifinal)
Fleming County rallied in the second half to defeat the Louisville Redhawks to advance to the championship.  Brett Fawns and Bradley Saunders paced the victors with 12 points and eight points respectively.  James Murphy and Jones led the Redhawks with seven and six points respectively.

Fleming County Bobcats

4

2

13

11

-

30

Louisville Redhawks

9

8

6

3

-

26


 

Fleming County Bobcats

(30)

 - 

Fawns 12, Saunders 8, Steward 2, Burns 4, Adams 4.

Louisville Redhawks

(26)

 - 

Duvall 4, Sergeant 3, Matthews 4, Murphy 7, Jones 6, Anderson 2.


Somerset Future   58     Fleming County Bobcats   35   (Championship)
Somerset Future outscored Fleming County 17-1 in the third quarter in a 58-35 victory.  Ryan Dishman led the victors with 22 points incuding four three point baskets.  Tyler Thacker added 16 points.  Troy Steward led Fleming County with 10 points.

Somerset Future  

16

14

17

11

-

58

Fleming County Bobcats

11

10

1

13

-

35


 

Somerset Future

(58)

 - 

Cheuvront 6, R. Dishman 22, Thacker 16, Spear 8, T. Dishman 2, McWilliams 4.

Fleming County Bobcats

(35)

 - 

Saunders 2, Steward 10, McKee 4, Gooding 3, Burns 6, Adams 5, Johnson 5.


 

 

Boys 8 & Under

Lexington Raptors

won

Knox County

forfeit

 

Central Kentucky Warriors

30

Lexington Raptors

19

Championship

 

Central Kentucky Warriors   30     Lexington Raptors   19   (Championship)
Lewis and Williams led the victors with 10 and nine points respectively.  The Raptors were led by Justin Kelly with six points.

 

Conclusion

I have attempted to give a brief recap of most of the games played in this tournament.  I apologize in advance for any misspelled names or errors in stats as I hurriedly transcribed the statistics from the scoresheets.  This report is meant to be an overview of the tourney and not an instrument for ascertaining precise individual records.

Congratulations to the Central Kentucky Warriors for winning both the 8 & Under and 10 & Under (Division I) tournaments, and to Somerset Future for winning the 10 & Under (Division II) tournament.  The Central Kentucky Warriors are sponsored by the S. A. C. Foundation, Inc.

The 10 & Under Division I champion Central Kentucky Warriors are coached by Robert Grinter and won their games by 28, 10, and 28 points.  This is a very talented team that bears watching both collectively and individually in the future.  Several players had excellent tournaments including Trey Grundy, Christen Cunningham, Jordan Green, Reese Ryan, and Theodore WareGreen and Grundy both rebounded well this weekend.

Somerset Future had an excellent run in winning the 10 & Under (Division II) championship, and won their games by 46, 14, 15, 13, 11, and 23 points.  Several players for Somerset Future had good tourneys including Ryan Dishman, Tyler Thacker, Cameron Cheuvront, and Kenny Spear.  The North Lexington YMCA Blaze 9U played "up" in this tourney and Jeremiah Tisdale recorded some big numbers with 22, 17, 23, and 20 points.

Acknowledgments

A special thanks to the Kentucky Basketball Academy family for the hospitality extended me during this tournament.

Please feel free to send your comments and questions concerning the tournament, teams, or players to me at prephoops@yahoo.com .

Ron Harrison’s reports on this and other basketball events appear on http://www.kyprephoops.com.