Rick Bolus' High Potential® Basketball Recruiting Service, Inc.
 
Boys ~ November 2005 Edition
 

Introducing Atlanta GAs Top Seniors For 2005-2006

NAMEHTCLASS  POS   SCHOOL
Top 6
Javaris Crittendon 6-5   Sr. G Atlanta SW Atlanta Christian
Jodie Meeks 6-4   Sr. G Norcross
An'Juan Wilderness 6-5   Sr. SM Dunwoody
Avery Jukes 6-8   Sr. F Snellville South Gwinnett
Jerome Burney 6-9   Sr. C-F Atlanta Westlake
Soloman Tat 6-5   Sr. G Stockbridge Community Christian
Top Sleeper
J. T. Tiller 6-3   Sr. G Marietta Wheeler
Second 6
Carlos Morias 6-4   Sr. G Stockbridge Community Christian
Antoine Johnson 6-0   Sr. PG Atlanta Westlake
Wesley Matthews 6-3   Sr. F Austell South Cobb
Robert Jackson 6-0   Sr. PG College Park Banneker
Jahaziel Howard 6-5   Sr. F Atlanta SW Atlanta Christian
Kiante Tripp 6-7   Sr. F Atlanta Westlake
Second Sleeper
Wesley Telfare 6-4   Sr. WF Suwanee Collins Hill
The Next Best Grouping of D-1 Seniors
(Listed mostly alphabetically)
Montavious Brown 6-4   Sr. SM Fairburn Creekside
Brenton Butler 6-2   Sr. PG Norcross
Delano Howard 5-10     Sr. PG Snellville South Gwinnett
Kierre Jordan 5-10   Sr. PG Dunwoody
Mamadou Marega 6-5   Sr. G Stockbridge Community Christian
Jontavius Rucker 6-2   Sr. G Avondale Estates Avondale
Atlanta's Top D-2/NAIA Senior Prospects
(Listed mostly alphabetically)
Eddie Adams 6-7   Sr. F Griffin
Jaquan Bray 6-1   Sr. G Smyrna Campbell
Patrick Hardy 6-2   Sr. G Atlanta Westlake
Jay Love 6-1   Sr. G Riverdale
Scott McVicker 5-9   Sr. PG Lilburn Parkview
Antron Pippen 6-1   Sr. G Suwanee Collins Hill
Darnell Taylor 6-10   Sr. C Marietta
The Best of the Rest Seniors
(Listed alphabetically and between D-2/NAIA and D-3)
B. J. Corely 6-6   Sr. - Marietta Wheeler
Will Edmondson 6-2   Sr. - Stone Mountain Stephenson
Murray Jenkins 6-0   Sr. - Marietta Lassiter
Crawford Kilpatrick   6-6   Sr. - Suwanee North Gwinnett
Emmanuel Perry 6-3   Sr. - Suwanee Collins Hill

Introducing Atlanta GAs Top Underclassmen For 2005-2006

NAMEHTCLASS  POS   SCHOOL
Top 3
Gani Lawal 6-8   Jr. C-F Norcross
Olu Ashaolu 6-7   So. F Stockbridge Community Christian
James Hickson 6-9   Jr. F-C Atlanta SW Atlanta Christian
Top Sleeper
Howard Thompkins 6-8     So. F Norcross Wesleyan
Second 3
Chris Allen 6-2   Jr. G Norcross Meadowcreek
Junior Cadougan 6-0   So. G Stockbridge Community Christian
Chris Barnes 6-8   Jr. F Stockbridge Community Christian
Second Sleeper
John Overton 6-0   Jr. PG Buford
The Next Best Grouping
(Listed mostly alphabetically)
Adam Alkhayyal 6-3   Jr. G Atlanta Westminster
Jeremy Allen 6-5   Jr. F Riverdale
Lorenzo Brown 6-2   Fr. G Roswell Centennial
B. J. Frazier 6-6   Jr. G Stone Mountain Stephenson
Delwan Graham 6-5   So. F Atlanta Riverwood
Andrew Lang 6-5   Jr. F Marietta Wheeler
Tanner Smith 6-5   So. G Norcross Wesleyan
The Best of the Rest Underclassmen
(Listed alphabetically and D-2/NAIA caliber)
Bryson Barnes 6-6   Jr. - Atlanta Westlake
Adam Calloway 5-10   Jr. - Austell South Cobb
Obie Edwards 6-5   So. - Stone Mountain Stephenson
Gideon Gamble 6-6   So. - Atlanta Westlake
Zach Graham 6-4   Jr. - Suwanee Peachtree Ridge
Sidney Harris 5-11   Jr. - Griffin
Austin Kelly 6-3   Jr. - Austell South Cobb
Bernard Kelly 6-1   So. - Atlanta South Atlanta
Keonte Melton 6-3   Jr. - Atlanta Westlake
Darrion Summerville 6-4   Jr. - Fairburn Creekside

PREPHOOPS Note:  Rick Bolus player rankings are based on college potential and players can move up or down in rankings over a period of time.

Player Rankings are provided by Rick Bolus bolus@insightbb.com

2005 Ron Harrison