KBA Player Showcase 2005

Kentucky Basketball Academy
Lexington, Kentucky
March 25-26, 2005

2005 by Ron Harrison

This camp is designed to help unsigned senior basketball players get exposure to colleges in the area.  There were also a small number of juniors at the camp.

Game Rules
Games will consist of four 10-minute quarters, with the clock stopping on the last minute of each half.  Teams get two timeouts each half, with no carryover.  Players foul out on their sixth personal foul.

Substitutions
Substitutions will take place at five minute intervals throughout the game.  Before each game, a rotation will be designated.

Defensive Rules
Teams should alternate playing man-to-man and zone defenses each five minutes, so that the college coaches can see players in a variety of defenses.  Teams may full-court press in the fourth quarter only.

All other game rules will follow KHSAA and NFHSA rules.

Camp Roster

First Name Last Name Jersey PPG RPG APG Height Position School State

Brandon

Adams

59

12.8

1.8

2.3

5'10"

PG

Caverna

KY

Patrick

Bragg

39

13.7

2.2

1.7

5'11"

PG

Frayser

TN

Dyron

Carter

70

12.8

5.3

2.7

6'1"

G

Tates Creek

KY

Corey

Clark

67

15.2

6.7

2.2

6'2"

G/F

Jeffersontown

KY

John

Clay

60

12.7

2.3

0.0

5'11"

G/F

Lafayette

KY

Casey

Condra

40

2.7

3.2

0.3

6'1"

F

Whitwell

TN

Dustin

Conrad

41

3.0

4.0

0.2

6'

G

Carroll County

KY

Terrence

Darden

15

12.8

2.2

0.7

5'8"

PG

Creekwood

TN

Fernando

DeAndres

42

4.3

4.0

1.2

6'3"

G

Benjamin Logan

OH

Jody

Derra

16

6.5

3.5

2.0

6'

G

Creekwood

TN

Brett

Durham

17

8.0

3.5

1.7

5'9"

SG

East Jessamine

KY

Daniel

Durr

43

11.8

9.0

0.2

6'4"

F

Scott County

KY

Leonard

Epps

18

7.8

5.0

3.0

5'11"

G

Dunbar

KY

Johnathon

Evans

19

5.0

1.8

1.0

6'

G

Madison

OH

Caleb

Fischer

20

9.0

4.5

1.8

5'10"

G

Linton-Stockton

IN

Jon-Michael

Fletcher

44

17.7

4.3

0.7

6'3"

G/F

Breckinridge Co.

KY

Dustin

Fox

45

11.3

4.7

1.0

6'1"

G/F

Dunbar

KY

Wade

Franchville

21

2.8

1.8

1.8

5'9"

PG

Perry Central

IN

Justin

Fultz

46

1.5

2.7

0.7

6'3"

G

Ripley Union Lewis Huntington

OH

Bryantt

Furman

63

16.0

5.7

0.3

6'6"

C

Rowan County

KY

Craig

Galloway

47

5.3

6.3

0.5

6'4"

F

Greenville

OH

Jordan

Garrett

22

7.3

2.5

1.5

6'1"

G

Hurricane

WV

Jarrod

Gay

00

12.5

4.0

1.3

6'0"

G

Bryan Station

KY

Trey

Gilliam

68

10.2

4.3

0.7

6'4"

G

Upperman High Schol

TN

Brett

Goeringer

48

8.8

3.0

0.7

6'3"

G/F

Oak Ridge

TN

Mark

Hamann

23

10.2

1.8

1.0

6'

SG

East Jessamine

KY

Alex

Harless

49

17.3

4.2

1.2

6'2"

G/F

Bryan Station

KY

James

Harvey

61

12.0

6.0

1.2

6'3"

G/F

Germantown

TN

Kyle

Holloway

24

5.0

1.3

0.3

6'2"

G/F

Whitwell

TN

DJ

Hoskins

25

4.7

4.3

0.7

6'2"

G

Hazard

Ky

Jeff

Hughes

66

14.2

7.2

1.0

6'5"

F

Jeffersontown

KY

Thad

Inskeep

26

4.7

2.5

0.8

6'1"

G

Benjamin Logan

OH

Matthew

Karn

50

10.5

5.2

0.8

6'4"

G

Ohio County

KY

Quintel

Lakes

62

9.2

4.5

1.2

6'4"

F/C

Ft. Campbell

KY

Richard

Laws

27

6.8

4.3

1.0

5'11"

PG

Clarkrange

TN

Greg

Leslie

51

5.5

3.2

0.5

6'1"

G

Lafayette

KY

Tyrece

Lowry

64

3.5

3.0

0.5

6'2"

F

Fort Campbell

KY

Bryce

Mays

53

8.8

1.7

2.0

5'10"

PG

Gibson Co

TN

Blake

McCowan

54

10.7

5.7

0.7

6'6"

C

Morgan County

KY

Kyle

Miller

55

13.0

3.8

2.2

6'3"

PG

Piketon

OH

Raymond

Mitchell

38

5.2

3.7

0.7

6'4"

F

Seneca

KY

Brandon

Moment

56

8.5

6.7

2.2

6'

G

Bryan Station

KY

Zach

Montgomery

35

13.0

7.7

2.8

6'5"

G/F

Lafayette

KY

Joshua

Oliver

36

4.5

1.7

2.2

5'11"

PG

Frankfort

KY

Andrew

Parks

65

11.2

6.5

1.5

6'4"

F/C

Corbin

KY

Will

Pelfrey

8

7.3

2.3

0.5

6'3"

G

Harriman

TN

Gary

Pickett

9

5.5

2.3

0.8

6'2

G/F

Whitwell

TN

Lee

Portmann

10

9.5

5.8

1.0

6'6"

F

Greenwood

KY

Ben

Rease

11

2.8

2.0

0.2

6'1"

G/F

Faith Baptist

MD

Matt

Roberts

12

13.0

3.5

0.5

5'8"

G

Trimble County

KY

Jason

Schwartz

37

3.8

1.2

1.0

5'8"

G

Dayton

KY

Daniel

Skidmore

71

6.3

4.0

1.5

6'1"

G

Alexander Albany

OH

Josh

Smith

13

7.0

7.0

0.5

6'5"

G/F

Community Christian

KY

Lance

Snowden

69

7.8

2.8

3.0

5'9"

G

Lexington Catholic

KY

Antonio

Spears

1

8.8

1.3

0.3

5'11"

PG

Gibson County

TN

Daniel

Stefancin

2

7.7

5.7

0.8

6'3"

F

Laurel Highland

PA

Richard

Steffen

28

3.5

5.8

1.7

6'4"

G

Benjamin Logan

OH

Chris

Stroy

3

6.3

2.5

1.0

6'

F/G

Fort Knox

KY

Kenny

Thomas

29

10.3

1.8

2.2

5'10"

G

Ft. Campbell

TN

LeTerrious

Thomas

57

12.3

4.5

2.3

5'10"

SG

Doss

KY

Shun

Trevillian

30

10.2

3.8

2.7

6'

PG

Lausanne Collegiate

TN

Andre

Tunstill

58

13.0

8.8

2.5

6'2"

G/F

Dunbar

KY

Rob

VanTil

31

7.5

3.7

0.5

6'5"

F/C

Williamstown

KY

Samuel

Wade

4

7.3

2.0

3.8

5'7"

G

Atherton

KY

Michael

Walker

32

7.2

1.7

1.8

5'9"

G

Ft. Campbell

TN

Cleve

Washington

33

8.0

5.7

4.2

6'1"

G/F

Hazard

KY

Tino

Washington

00

12.2

2.7

2.3

5'10"

PG

Bryan Station

KY

Danny

Webster

5

7.5

2.7

1.3

6'

PG/SG

Trinity Christian

PA

Kyle

Wood

34

6.8

2.3

0.3

6'4"

G/F

Hixson

TN

Brock

Woodring

6

5.8

3.2

0.2

5'10"

G

Johnson Co

TN

Darryl

Yancey

7

13.7

1.7

1.7

6'

PG

Harrison County

KY

Roster info provided by KBA.  Stats shown are camp stats.  Some of the cities and states listed refer to players' home address rather than address of the school.

Team Rosters

TEAM 1TEAM 2
43Daniel Durr, Scott Co. HS, Georgetown, KY 1Antonio Spears, Gibson County HS, Trevton, TN
23Mark Hamann, East Jessamine HS, Nicolasville, KY15Terrence Darden, Creekwood HS, Charlotte, TN
27Richard Laws, Clarkrange HS, Clarkrange, TN 33Cleve Washington, Hazard HS, Hazard, KY
64Tyrece Lowry, Ft. Campbell HS, Ft. Campbell, TN 63Bryantt Furman, Rowan County HS, Morehead, KY
53Bryce Mays, Gibson Co. HS, Dyer, TN 55Kyle Miller, Piketon HS, Piketon, OH
38Raymond Mitchell, Seneca HS, Louisville, KY 69Lance Snowden, Lexington Catholic HS, Georgetown, KY
65Andrew Parks, Corbin HS, Corbin, KY 30Shun Trevillian, Lausanne Collegiate, Memphis, TN
9Gary Pickett, Whitwell HS, Dunlap, TN 58Andre Tunstill, Dunbar HS, Lexington, KY
37Jason Schwartz, Dayton HS, Dayton, KY
COACH: Derek Springate COACH: Barry Bowman
TEAM 3TEAM 4
59Brandon Adams, Caverna HS, Horse Cave, KY 70Dyron Carter, Tates Creek HS, Lexington, KY
60John Clay, Lafayette HS, Lexington, KY 16Jody Derra, Creekwood HS, White Bluff, TN
40Casey Condra, Whitwell HS, Whitwell, TN 46Justin Fultz Ripley Union Lewis Huntington HS, Ripley, OH
42Fernando DeAndres, Benjamin Logan HS, Bellafontaine, OH49Alex Harless, Bryan Station HS, Lexington, KY
18Leonard Epps, Dunbar HS, Lexington, KY 26Thad lnskeep, Benjamin Logan HS, Rushlvania, OH
22Jordan Garrett, Hurrican HS, Hurricane, WV 50Matthew Karn, Ohio Co. HS, Philpot, KY
13Josh Smith, Community Christian HS, Paducah, KY 62Quintel Lakes, Ft Campbell HS, Ft. Campbell, KY
2Daniel Stefancin, Laurel HS, Uniontown, PA 51Greg Leslie, Lafayette HS, Lexington, KY
39Patrick Bragg, Frayser HS, Memphis, TN 34Kyle Wood, Hixon HS, Hixon, TN
COACH: Jerome Coles COACH: Jay Bordas
TEAM 5TEAM 6
20Caleb Fischer, Linton-Stockton HS, Linton, IN 67Corey Clark, Jeffersontown HS, Louisville, KY
24Kyle Holloway, Whitwell HS, Whitwell, TN 17Brett Durham, East Jessamine HS, Nicholasville, KY
25D. J. Hoskins, Hazard HS, Hazard, KY 45Dustin Fox, Dunbar HS, Lexington, KY
66Jeff Hughes, Jeffersontown HS, Louisville, KY 21Wade Franchville, Perry Central HS, Tell City, IN
12Matt Roberts, Trimble Co. HS, Carrollton, KY 61James Harvey, Germantown HS, Memphis, TN
28Richard Steffen, Benjamin Logan HS, Bellefontaine, OH 3Chris Stroy, Fort Knox HS, Fort Knox, KY
29Kenny Thomas, Ft. Campbell HS, Clarksville, TN 68Trey Gilliam, Upperman HS, Baxter, TN
5Danny Webster, Trinity Christian HS, Uniontown, PA 31Rob VanTil, Williamstown HS, Georgetown, KY
00Tino Washington, Bryan Station HS, Lexington, KY 6Brock Woodring, Johnson Co. HS, Mountain City, TN
COACH: Brandon Fritz COACH: Robert Grinter
TEAM 7TEAM 8
41Dustin Conrad, Carroll Co. HS, Turners Station, KY44Jon-Michael Fletcher, Breckinridge Co. HS, Leitchfield, KY
19Johnathon Evans, Madison HS, Middletown, OH 47Craig Galloway, Greenville HS, Greenville, OH
48Brett Goeringer, Oak Ridge HS, Oak Ridge, TN 54Blake McCowan, Morgan Co. HS, West Liberty, KY
35Zach Montgomery, Lafayette HS, Lexington, KY 56Brandon Moment, Bryan Station HS, Lexington, KY
10Lee Portmann, Greenwood HS, Bowling Green, KY 36Joshua Oliver, Frankfort HS, Frankfort KY
11Ben Rease, Faith Baptist HS, Hebron, MD 8Will Pelfrey, Harriman HS, Harriman, TN
57LeTerrious Thomas, Doss HS, Louisville, KY 71Daniel Skidmore, Alexander Albany HS, Athens, KY
32Michael Walker, Ft. Campbell HS, Clarksville, TN 4Samuel Wade, Atherton HS, Louisville, KY
00Jarrod Gay, Bryan Station HS, Lexington, KY 7Darryl Yancey, Harrison Co. HS, Cynthiana, KY
COACH: Todd Vain COACH: Steve Greene/Deron Norman

Roster info provided by KBA.  Some of the cities and states listed refer to players' home address rather than address of the school.


Game Schedule
Friday March 25th
Court 1Court 3
6:45 PMl vs. 23 vs. 4
7:45 PM5 vs. 67 vs. 8
8:45 PM2 vs. 34 vs. 1
9:45 PM8 vs. 56 vs. 7
Saturday March 26th
Court 1Court 3
9:30 AM1 vs. 53 vs. 7
10:30 AM4 vs. 62 vs. 8
11:30 AM2 vs. 71 vs. 6
1:30 PM3 vs. 84 vs. 5
2:30 PM5 vs. 71 vs. 3
3:30 PM6 vs. 84 vs. 2
4:30 PM1 vs. 73 vs. 5
5:30 PM2 vs. 64 vs. 8

Friday March 25th

Team 2

65

Team 1

50

Team 4

76

Team 3

68

Team 5

71

Team 6

59

Team 8

84

Team 7

61

Team 2

73

Team 3

54

Team 4

62

Team 1

59

Team 8

78

Team 5

63

Team 6

98

Team 7

85

Team 2   65     Team 1   50
Bryantt Furman and Andre Tunstill led the victors with 14 and 13 points respectively.  Andrew Parks led Team 1 with 12 points and nine rebounds.  Tyrece Lowry added five points and pulled down a game-high 10 rebounds.

Team 2

(65)

 - 

Darden 4, Washington 7, Furman 14, Miller 8, Snowden 4, Trevillian 7, Tunstill 13, Spears 8.

Team 1

(50)

 - 

Durr 4, Hamann 6, Laws 8, Lowry 5, Mays 8, Mitchell 3, Parks 12, Pickett 4.

Team 4   76     Team 3   68
Alex Harless led Team 4 with 24 points.  Quintel Lakes and Dyron Carter added 10 points each, with Carter recording five rebounds and five assists.  Brandon Adams, John Clay, Leonard Epps, and Patrick Bragg led Team 3 with 13, 12, 11, and 11 points respectively.  Josh Smith pulled down a game-high 14 rebounds.

Team 4

(76)

 - 

Carter 10, Derra 6, Fultz 3, Harless 24, Inskeep 7, Karn 5, Lakes 10, Leslie 7, Wood 4.

Team 3

(68)

 - 

Adams 13, Clay 12, Condra 2, DeAndres 4, Epps 11, Garrett 3, Smith 2, Stefancin 6, Bragg 11.

Team 5   71     Team 6   59
Jeff Hughes led the victors with 15 points and nine rebounds.  Matt Roberts, Kenny Thomas, and Tino Washington added 14, 11, and 11 points respectively, with Washington recording six steals.  Team 6 was led by Corey Clark with 14 points and eight rebounds, while Dustin Fox added 13 points and 10 rebounds.

Team 5

(71)

 - 

Fischer 4, Holloway 1, Hoskins 4, Hughes 15, Roberts 14, Steffen 3, Thomas 11, Webster 8, Washington 11.

Team 6

(59)

 - 

Clark 14, Durham 8, Fox 13, Harvey 7, Gilliam 8, VanTil 7, Woodring 2.

Team 8   84     Team 7   61
Darrell Yancey led the victors with 23 points.  Will Pelfrey added 13 points.  Brandon Moment contributed nine points and nine rebounds.  Zach Montgomery led Team 7 with 13 points and 10 rebounds.  LeTerrious Thomas added 11 points.

Team 8

(84)

 - 

Fletcher 11, Galloway 7, McCowan 8, Moment 9, Oliver 2, Pelfrey 13, Skidmore 11, Yancey 23.

Team 7

(61)

 - 

Conrad 7, Evans 6, Goeringer 4, Montgomery 13, Portmann 8, Rease 4, Thomas 11, Walker 2, Gay 6.

Team 2   73     Team 3   54
Terrence Darden, Bryantt Furman, and Antonio Spears led the victors with 19, 15, and 12 points respectively.  Andre Tunstill added eight points and 12 rebounds.  John Clay and Leonard Epps led Team 3 with 12 and 10 points respectively.  Epps added eight rebounds and four assists.

Team 2

(73)

 - 

Darden 19, Washington 2, Furman 15, Miller 10, Trevillian 7, Tunstill 8, Spears 12.

Team 3

(54)

 - 

Adams 6, Clay 12, DeAndres 3, Epps 10, Garrett 7, Smith 2, Stefancin 6, Bragg 8.

Team 4   62     Team 1   59
Alex Harless led the victors with 17 points.  Daniel Durr led Team 1 with 12 points and eight rebounds while Andrew Parks added 11 points and 12 rebounds.

Team 4

(62)

 - 

Carter 4, Derra 4, Fultz 6, Harless 17, Inskeep 2, Karn 7, Lakes 9, Leslie 6, Wood 7.

Team 1

(59)

 - 

Durr 12, Hamann 8, Laws 5, Lowry 6, Mays 8, Mitchell 6, Parks 11, Pickett 3.

Team 8   78     Team 5   63
Jon-Michael Fletcher led the victors with 20 points.  Blake McCowan and Darrell Yancey added 13 points each while Brandon Moment chipped in with 11 points and eight rebounds.  Matt Roberts and Kenny Thomas led Team 5 with 17 and 15 points respectively.

Team 8

(78)

 - 

Fletcher 20, Galloway 3, McCowan 13, Moment 11, Oliver 4, Pelfrey 6, Skidmore 4, Wade 4, Yancey 13.

Team 5

(63)

 - 

Fischer 3, Hoskins 2, Hughes 10, Roberts 17, Thomas 15, Webster 8, Washington 8.

Team 6   98     Team 7   85
Corey Clark led the victors with 21 points, 13 rebounds, and eight assists.  James Harvey added 21 points and 11 rebounds.  LeTerrious Thomas led Team 7 with 17 points.  Jarrod Gay added 15 points and nine rebounds while Zach Montgomery chipped in with 14 points and 16 rebounds.

Team 6

(98)

 - 

Clark 21, Durham 10, Fox 12, Franchville 6, Harvey 21, Stroy 5, Gilliam 4, VanTil 7, Woodring 12.

Team 7

(85)

 - 

Conrad 11, Evans 4, Goeringer 4, Montgomery 14, Portmann 12, Rease 2, Thomas 17, Walker 6, Gay 15.

 

Saturday March 26th

Team 5

77

Team 1

64

Team 3

94

Team 7

83

Team 6

85

Team 4

72

Team 8

79

Team 2

78

(2OT)

Team 2

93

Team 7

82

Team 6

77

Team 1

63

Team 3

64

Team 8

62

Team 4

81

Team 5

74

Team 5

109

Team 7

70

Team 3

86

Team 1

76

Team 8

90

Team 6

77

Team 2

120

Team 4

83

Team 1

82

Team 7

68

Team 3

86

Team 5

81

Team 2

118

Team 6

85

Team 8

93

Team 4

77

Team 5   77     Team 1   64
Caleb Fischer and Tino Washington led the victors with 18 and 13 points respectively.  Mark Hamann and Richard Laws led Team 1 with 15 and 11 points respectively.  Daniel Durr recorded six points and pulled down 13 rebounds.

Team 5

(77)

 - 

Fischer 18, Holloway 7, Hoskins 7, Hughes 5, Roberts 11, Steffen 2, Thomas 8, Webster 6, Washington 13.

Team 1

(64)

 - 

Durr 6, Hamann 15, Laws 11, Mays 11, Mitchell 4, Parks 9, Pickett 6, Schwartz 2.

Team 3   94     Team 7   83
Brandon Adams led the victors with 26 points including five three point baskets.  Patrick Bragg and John Clay added 16 and 15 points respectively.  Team 7 was led by Jarrod Gay and Brett Goeringer with 16 points each.  Lee Portmann recorded a double-double with 10 points and 10 rebounds.

Team 3

(94)

 - 

Adams 26, Clay 15, Condra 2, DeAndres 8, Epps 5, Garrett 8, Smith 4, Stefancin 10, Bragg 16.

Team 7

(83)

 - 

Evans 8, Goeringer 16, Montgomery 13, Portmann 10, Thomas 13, Walker 7, Gay 16.

Team 6   85     Team 4   72
Corey Clark, Trey Gilliam, and James Harvey led the victors with 17, 16, and 15 points respectively.  Dyron Carter led Team 4 with 17 points and eight rebounds, while Matthew Karn added 16 points and seven rebounds.

Team 6

(85)

 - 

Clark 17, Durham 2, Fox 10, Harvey 15, Stroy 11, Gilliam 16, VanTil 5, Woodring 8, Franchville 1.

Team 4

(72)

 - 

Carter 17, Fultz 2, Harless 13, Inskeep 2, Karn 16, Lakes 8, Leslie 5, Wood 9.

Team 8   79     Team 2   78   (2OT) 
Jon-Michael Fletcher led the victors with 19 points.  Joshua Oliver, Will Pelfrey, and Darrell Yancey each added 12 points, with Pelfrey’s coming on four three point baskets.  Terrence Darden and Bryantt Furman led Team 2 with 17 points each.  Antonio Spears added 13 points and Andre Tunstill chipped in with 11 points and 10 rebounds.

Team 8

(79)

 - 

Fletcher 19, Galloway 4, McCowan 8, Moment 2, Oliver 12, Pelfrey 12, Skidmore 6, Wade 4, Yancey 12.

Team 2

(78)

 - 

Darden 17, Washington 7, Furman 17, Miller 2, Snowden 5, Trevillian 6, Tunstill 11, Spears 13.

Team 2   93     Team 7   82
Shun Trevillian and Bryantt Furman led the victors with 21 and 19 points respectively.  Jarrod Gay and Michael Walker led Team 7 with 16 and 14 points respectively.

Team 2

(93)

 - 

Darden 12, Furman 19, Miller 9, Snowden 11, Trevillian 21, Tunstill 12, Spears 8.

Team 7

(82)

 - 

Evans 2, Goeringer 12, Montgomery 12, Portmann 12, Rease 2, Thomas 11, Walker 14, Gay 16.

Team 6   77     Team 1   63
Brett Durham and Corey Clark led the victors with 16 and 12 points respectively.  Rob VanTil recorded 10 points and nine rebounds.  Daniel Durr led Team 1 with 14 points and 11 rebounds while Richard Laws added 12 points and 10 rebounds.

Team 6

(77)

 - 

Clark 12, Durham 16, Fox 6, Franchville 4, Harvey 10, Stroy 9, Gilliam 9, VanTil 10, Woodring 1.

Team 1

(63)

 - 

Durr 14, Hamann 4, Laws 12, Lowry 8, Mays 7, Mitchell 2, Parks 10, Pickett 6.

Team 3   64     Team 8   62
Patrick Bragg and Jordan Garrett led the victors with 12 and 11 points respectively.  Jon-Michael Fletcher led Team 8 with 12 points and seven rebounds.  Blake McCowan pulled down a game-high 11 rebounds and tallied nine points.

Team 3

(64)

 - 

Adams 6, Clay 9, Condra 1, DeAndres 5, Epps 8, Garrett 11, Smith 4, Stefancin 6, Bragg 12.

Team 8

(62)

 - 

Fletcher 12, Galloway 10, McCowan 9, Moment 9, Pelfrey 3, Skidmore 6, Wade 3, Yancey 10.

Team 4   81     Team 5   74
The victors were led by Dyron Carter, Alex Harless, and Quintel Lakes with 19, 15, and 14 points respectively.  Matthew Karn added 13 points and pulled down nine rebounds.  Matt Roberts led Team 5 with 17 points and Jeff Hughes added 15 points and seven rebounds.

Team 4

(81)

 - 

Carter 19, Derra 6, Harless 15, Inskeep 5, Karn 13, Lakes 14, Leslie 9.

Team 5

(74)

 - 

Fischer 8, Holloway 9, Hoskins 6, Hughes 15, Roberts 17, Steffen 4, Thomas 5, Webster 2, Washington 8.

Team 5   109     Team 7   70
Jeff Hughes led the victors with 22 points and 10 rebounds.  Danny Webster and Tino Washington added 19 points each.  Lee Portmann led Team 7 with 13 points.  LeTerrious Thomas and Zach Montgomery added 12 points each, with Montgomery pulling down eight rebounds.

Team 5

(109)

 - 

Fischer 12, Holloway 8, Hoskins 6, Hughes 22, Roberts 7, Steffen 8, Thomas 9, Webster 19, Washington 19.

Team 7

(70)

 - 

Evans 4, Goeringer 6, Montgomery 12, Portmann 13, Rease 6, Thomas 12, Walker 9, Gay 7.

Team 3   86     Team 1   76
Patrick Bragg, Brandon Adams, and John Clay led the victors with 17, 16, and 15 points respectively.  Daniel Durr led Team 1 with 18 points and eight rebounds.  Bryce Mays added 15 points.

Team 3

(86)

 - 

Adams 16, Clay 15, Condra 2, DeAndres 2, Epps 8, Garrett 5, Smith 13, Stefancin 8, Bragg 17.

Team 1

(76)

 - 

Durr 18, Hamann 11, Laws 4, Lowry 5, Mays 15, Mitchell 5, Parks 13, Schwartz 5.

Team 8   90     Team 6   77
Jon-Michael Fletcher led the victors with 25 points and seven rebounds.  Samuel Wade added 13 points.  Trey Gilliam and Dustin Fox led Team 6 with 16 and 11 points respectively.

Team 8

(90)

 - 

Fletcher 25, Galloway 6, McCowan 9, Moment 9, Oliver 7, Pelfrey 5, Skidmore 8, Wade 13, Yancey 8.

Team 6

(77)

 - 

Clark 9, Durham 8, Fox 11, Franchville 3, Harvey 6, Stroy 9, Gilliam 16, VanTil 4, Woodring 9.

Team 2   120     Team 4   83
Kyle Miller led the victors with 31 points.  Cleve Washington added 22 points and nine rebounds, while Andre Tunstill chipped in with 13 points, 10 rebounds, and five assists.  Bryantt Furman recorded 12 points, 11 rebounds, and six assists.  Alex Harless led Team 4 with 22 points.  Matthew Karn added 15 points and Dyron Carter recorded a double-double with 13 points and 11 rebounds.

Team 2

(120)

 - 

Darden 14, Washington 22, Furman 12, Miller 31, Snowden 11, Trevillian 6, Tunstill 13, Spears 7.

Team 4

(83)

 - 

Carter 13, Derra 4, Harless 22, Inskeep 8, Karn 15, Lakes 8, Wood 13.

Team 1   82     Team 7   68
Daniel Durr led the victors with 19 points and 11 rebounds.  Mark Hamann added 13 points, while Andrew Parks recorded 12 points and eight rebounds.  Jarrod Gay and Zach Montgomery led Team 7 with 15 and 14 points respectively.

Team 1

(82)

 - 

Durr 19, Hamann 13, Laws 5, Mays 12, Mitchell 11, Parks 12, Pickett 6, Schwartz 4.

Team 7

(68)

 - 

Evans 6, Goeringer 11, Montgomery 14, Portmann 2, Rease 3, Thomas 10, Walker 5, Gay 15.

Team 3   86     Team 5   81
Patrick Bragg led a balanced scoring attack for the victors with 16 points.  Casey Condra pulled down 10 rebounds to go with his 10 points.  Jeff Hughes led Team 5 with 18 points and nine rebounds while Richard Steffen pulled down a game-high 12 rebounds.

Team 3

(86)

 - 

Adams 10, Clay 12, Condra 10, DeAndres 4, Epps 5, Garrett 10, Smith 11, Stefancin 10, Bragg 16.

Team 5

(81)

 - 

Fischer 9, Holloway 5, Hoskins 3, Hughes 18, Roberts 12, Steffen 4, Thomas 14, Webster 2, Washington 14.

Team 2   118     Team 6   85
Andre Tunstill, Bryantt Furman, and Kyle Miller led the victors with 21, 19, and 18 points respectively.  Corey Clark and Dustin Fox led Team 6 with 18 and 16 points respectively.  James Harvey added 13 points and eight rebounds.

Team 2

(118)

 - 

Darden 11, Washington 10, Furman 19, Miller 18, Snowden 13, Trevillian 14, Tunstill 21, Spears 5.

Team 6

(85)

 - 

Clark 18, Durham 4, Fox 16, Franchville 3, Harvey 13, Stroy 4, Gilliam 8, VanTil 12, Woodring 3.

Team 8   93     Team 4   77
Samuel Wade and Jon-Michael Fletcher led the victors with 20 and 19 points respectively.  Blake McCowan and Darrell Yancey led Team added 17 and 16 points respectively.  Jody Derra, Dyron Carter, and Alex Harless led Team 4 with 19, 14, and 13 points respectively.

Team 8

(93)

 - 

Fletcher 19, Galloway 2, McCowan 17, Moment 11, Oliver 2, Pelfrey 5, Skidmore 3, Wade 20, Yancey 16.

Team 4

(77)

 - 

Carter 14, Derra 19, Harless 13, Inskeep 4, Karn 7, Lakes 6, Leslie 6, Wood 8.

 

Conclusion

I have attempted to give a brief recap of each game played in this camp.  I apologize in advance for any misspelled names or errors in the stats as I hurriedly transcribed the statistics from the scoresheets. This report is meant to be an overview of the camp and not an instrument for ascertaining precise individual records.

The final team records were:  Team 8 (5-1), Team 2 (5-1), Team 3 (4-2), Team 4 (3-3), Team 5 (3-3), Team 6 (3-3), Team 1 (1-5), and Team 7 (0-6).  Team 8 defeated Team 2 Saturday morning in a 79-78 double overtime victory.  Team 8’s only loss came to Team 3 by a score of 64-62.

There were four award plaques given out the final day of camp.  Corey Clark (Jeffersontown) and Alex Harless (Bryan Station) were named camp MVPs.  Kenny Thomas (Ft. Campbell) received the best playmaker and Jeff Hughes (Jeffersontown) received the best defensive player award.

Several other players had excellent camps, capping off good seasons.  Jon-Michael Fletcher (Breckenridge County) averaged 17.7 ppg for camp and displayed the ability to play both inside and out.  Blake McCowan (Morgan County) is a solid post performer who can score.  Brandon Moment (Bryan Station) gives 110% and put up decent numbers across the board.  Zach Montgomery (Lafayette) is a slasher who can score and rebound. Dustin Fox (Dunbar) is a scorer with a nice outside stroke.

Brett Durham (East Jessamine) has excellent range on his jumper.  Kyle Miller (Piketon, OH) is an excellent scorer who ran up 31 points in one game at camp.  Shun Trevillian (Lansanne Collegiate, TN) is a ballhandler who can create and score.  Andre Tunstill (Dunbar) is an aggressive athletic player who does a little of everything.  Cleve Washington (Hazard) is another athletic performer who is always around the ball.  Bryantt Furman (Rowan County) is an excellent post player who can nail the midrange shot.  Matthew Karn (Ohio County) is a solid player who can score and rebounds.  Dyron Carter (Tates Creek) is an athletic performer who penetrates well.

Patrick Bragg (Frayser, TN) is a crafty point guard who can shoot.  Matt Roberts (Trimble County) is a 5-8 leaper who can shoot the ball.  Tino Washington (Bryan Station) has good knowledge of game, is quick, a good defender and floor general who can score when needed.  Andrew Parks (Corbin) always comes to play, is a good rebounder and scorer with a very quick first step to the basket.  Daniel Durr (Scott County), a hard worker with decent post moves, averaged 11.8 ppg and 9.0 rpg in camp—he works hard to get rebounds.

Brandon Adams (Caverna) also had an excellent camp.  Adams is athletic, passes well, and can create his own shot.  Adams appears to possess a true love for the game and played extremely hard.  Alex Harless (Bryan Station) averaged 17.3 ppg during camp and is an athletic slasher who can defend.  Corey Clark (Jeffersontown) is an athletic slasher with a nice jump shot.  Jeff Hughes (Jeffersontown) scored and rebounded well at camp, displayed a nice inside-out game and is a good defender.  Kenny Thomas (Ft. Campbell) is quick, a good passer, and a good defender.

Several other players, too many to mention here, played well and played extremely hard this weekend.  This is an excellent venue for players to perform and be seen.  The KBA staff did an excellent job and hopefully this will become an annual event.

Acknowledgments

A special thanks to the Kentucky Basketball Academy staff for the hospitality extended me during my visit and also a note of appreciation to all the players for the excellent effort extended during this event.

Please feel free to send your comments and questions concerning the camp, teams, or players to me at prephoops@yahoo.com .

Ron Harrison’s reports on this and other basketball events appear on http://www.angelfire.com/ky/prephoops.