2005 National AAU Basketball Tournament
Boys 11 & Under Division II
Boys 12 & Under Division II

Kentucky Basketball Academy
Lexington, Kentucky
July 17-23, 2005

2005 by Ron Harrison

There were forty-one teams scheduled to compete for the 2005 AAU Boys Basketball Division II National Tournament 11U/5th Grade Championship. The teams were divided into ten pools.  The pool assignments were as follows:  Pool A:  Team Georgia-Atlanta GA, Arkansas Kings-Benton AR, Westchester Hawks-Yorktown Heights NY, and Middle Tennessee Gym Rats-Nashville TN.  Pool B:  North Carolina Gaters Red-Greensboro NC, North Pittsburgh Cavemen-Pittsburgh PA, Bama Swish-Hartselle AL, and St. Louis Xplosion-St. Louis MO.  Pool C:  New Orleans Jaguars-New Orleans LA, Overtime Athletics-Stamford CT, CBC Showstoppers-Cleveland OH, and Memphis Idlewild Bearcats-Memphis TN.  Pool D:  Dayton Metro-Dayton OH, Memphis Stars-Memphis TN, St. Louis Gameface-St. Louis MO, and Central Virginia Hurricanes.  Pool E:  Fairfax Stars-Fairfax VA, DW Wildcats-Milwaukee WI, Minnesota Jaguars-St. Paul MN, and Queen City HYPE-Charlotte NC.  Pool F:  Bowie Magic-Bowie MD, Baychester WizKids-Bronx NY, Louisville Prodigy-Louisville KY, and Clarksville Lakers-Clarksville TN.  Pool G:  Fredricksburg Tarheels-Fredricksburg VA, West Houston Warriors-Houston TX, Charlotte Nets-Charlotte NC, and Madison Alabama Cougars-Madison AL.  Pool H:  Garner Road Bulldogs White-Raleigh NC, Team Redbirds 5-Plainfield IL, Dayton Parkside-Dayton OH, and Long Island Lightning-Long Island NY.  Pool I:  Somerset Shooters-Somerset KY, Speed City Chargers-Newport News VA, Clinton Celtics-Clinton MD, Memphis Warriors-Memphis TN, and North Carolina Gaters Blue-Greensboro NC.  Pool J:  Mass Appeal-Cambridge MA, Central Ohio JYM-Columbus OH, Richmond Metro-Richmond VA, and Houston Inner City Cougars-Houston TX.

There were fifty-six teams scheduled to compete for the 2005 AAU Boys Basketball Division II National Tournament 12U/6th Grade Championship. The teams were divided into 14 pools.  The pool assignments were as follows:  Pool M:  Team Virginia-Alexandria VA, CA Aces-Chino CA, CT Future Stars-Shelton CT, and Immanuel Kings-Ahoskie NC.  Pool N:  Elizabeth City Blazers- Elizabeth City NC, New Orleans Jaguars-New Orleans LA, Springsfield Sparks/Heat- Springsfield MA, and Hoptown Hoyas-KY.  Pool O:  Spotsylvania Knights- Fredricksburg VA, Atlantic Arsenal-Westfield NJ, DC Blazers-Conley GA, and NC Wizards-Kington NC.  Pool P:  Village Bulldogs-Dellwood MO, Orlando Force- Orlando FL, Alabama Titans-Huntsville AL, and United S.T.A.R.S.-Charlotte NC.  Pool Q:  Severna Park 3-D-Bowie MD, cPhase-Columbia MO, Buckeye Ballers-Chagrin Falls OH, and Winston-Salem T.I.C.K.S.- Winston-Salem NC.  Pool R:  Reading PAL/Prosource Hoops, Middle Tennessee Gym Rats-Franklin TN, Minnesota Magic Black-Chaska MN, and Charlotte Royals-Charlotte NC.  Pool S:  Lake Houston Hoopers-Kingwood TX, Robbins Knights- Robbins IL, N. Kentucky Wolfpack-Florence KY, and Metrolina Havoc- Charlotte NC.  Pool T:  First Step-Chicago IL, Columbia MD Hawks- Columbia MD, Garner Road Bulldogs-Raleigh NC, and Betsy Layne-Prestonsburg KY.  Pool U:  SW IL Jets-O’Fallon IL, Maryland Stingers- Dayton MD, Team Richmond -Richmond VA, and NC Breakers-Edenton NC.  Pool V:  Westchester Hawks (Donovan)-West Harrison NY, Cincinnati AAU- Cincinnati OH, Game Face-St. Louis MO, and Houston Inner City Cougars-Houston NC.  Pool V:  Westchester Hawks (Donovan)-West Harrison NY, Cincinnati AAU-Cincinnati OH, Illinois Heat-IL, and ICE-Lexington KY.  Pool W:  Cincinnati Royals Blue-Cincinnati OH, Game Face-St. Louis MO, Antioch Ballerz- Antioch TN, and Villa Rica Wildcats- Villa Rica CA.  Pool X:  Cincinnati Royals Black- Cincinnati OH, Flying Eagles-Elk Grove CA, Brevard Bulls-Melbourne FL, and Mason County-KY.  Pool Y:  North Carolina Gaters Red-Greensboro NC, Coast 2 Coast-Hampton Bays NY, Central Jersey Hawks-Howell NJ, and The Future-New Britain CT.  Pool Z:  Roanoke Blue Storm-Roanoke VA, Tennessee Thunder-Old Hickory TN, B. R. Razorbacks-Baton Rouge LA, and SGV-Pasadena CA.

Sunday July 17th

Pool Play

 

Division II/11 and Under/5th Grade

Westchester Hawks 11U Select

46

Arkansas Kings

16

Team Georgia

Won

Middle TN Gym Rats

Forfeit

Bama Swish

51

North Pittsburgh Cavemen

41

North Carolina Gaters Red

Won

St. Louis Xplosion

Forfeit

CBC Showstoppers

63

Overtime Athletics

34

New Orleans Jaguars

60

Memphis Idlewild Bearcats

38

Memphis Stars

39

St. Louis Gameface

30

Dayton Metro

45

Central Virginia Hurricanes

41

DW Wildcats

52

Minnesota Jaguars

36

Fairfax Stars Gold

63

Queen City HYPE

45

Louisville Prodigy

80

Baychester WizKids

59

Bowie Magic

62

SE TN Clarksville Lakers

61

Charlotte Nets

48

West Houston Warriors

26

Fredricksburg Tarheels

41

Madison Alabama Cougars

14

Dayton Parkside

53

Team Redbirds 5

37

Long Island Lightning

53

Garner Road Bulldogs White

29

North Carolina Gaters Blue

70

Somerset Shooters

30

Memphis Warriors

62

Speed City Chargers

53

Memphis Warriors

Won

Somerset Shooters

Forfeit

Speed City Chargers

64

Clinton Celtics

43

Central Ohio JYM

60

Richmond Metro

24

Houston Inner City Cougars

42

Mass Appeal

29

 

Division II/12 and Under/6th Grade

CA Aces

64

CT Future Stars

36

Team Virginia

86

Immanuel Kings

36

New Orleans Jaguars

55

Springsfield Sparks

46

Hoptown Hoyas

82

Elizabeth City Blazers

76

DC Blazers

48

Atlantic Arsenal

45

Spotsylvania Knights

64

NC Wizards

42

Orlando Force

63

Alabama Titans

34

Village Bulldogs

45

United S.T.A.R.S

43

cPhase

59

Buckeye Ballers

57

Severna Park 3-D

47

Winston-Salem T.I.C.K.S

33

Middle TN Gym Rats

42

Minnesota Magic Black

39

Reading PAL/Prosource Hoops

58

Charlotte Royals

45

N. Kentucky Wolfpack

Won

Robbins Knights

Forfeit

Metrolina Havoc

53

Lake Houston Hoopers

49

First Step

48

Betsy Layne

31

Garner Road Bulldogs

51

Columbia MD Hawks

30

Team Richmond

55

Maryland Stingers

26

SW IL Jets

76

NC Breakers

30

Cincinnati AAU

Won

Illinois Heat

Forfeit

ICE

53

Westchester Hawks (Donovan)

29

Antioch Ballerz

54

Game Face

51

Villa Rica Wildcats

51

Cincinnati Royals Blue

50

Flying Eagles

64

Brevard Bulls

39

Cincinnati Royals Black

63

Mason County

45

Coast 2 Coast

56

Central Jersey Hawks

43

North Carolina Gaters Red

Won

The Future

Forfeit

B. R. Razorbacks

82

Tennessee Thunder

45

Roanoke Blue Storm

60

SGV

57

 

Monday July 18th

Pool Play

 

Division II/11 and Under/5th Grade

Arkansas Kings

Won

Middle TN Gym Rats

Forfeit

Team Georgia

38

Westchester Hawks 11U Select

26

North Pittsburgh Cavemen

Won

St. Louis Xplosion

Forfeit

Bama Swish

32

North Carolina Gaters Red

31

Memphis Idlewild Bearcats

47

Overtime Athletics

33

CBC Showstoppers

60

New Orleans Jaguars

44

Memphis Stars

49

Central Virginia Hurricanes

36

St. Louis Gameface

47

Dayton Metro

29

DW Wildcats

41

Queen City HYPE

19

Fairfax Stars Gold

54

Minnesota Jaguars

53

Louisville Prodigy

71

Bowie Magic

28

Baychester WizKids

65

SE TN Clarksville Lakers

31

West Houston Warriors

42

Madison Alabama Cougars

35

Charlotte Nets

43

Fredricksburg Tarheels

33

Team Redbirds 5

48

Long Island Lightning

35

Dayton Parkside

63

Garner Road Bulldogs White

40

Clinton Celtics

57

Memphis Warriors

54

Speed City Chargers

48

North Carolina Gaters Blue

40

Clinton Celtics

36

Somerset Shooters

34

Central Ohio JYM

64

Houston Inner City Cougars

44

Mass Appeal

40

Richmond Metro

31

 

Division II/12 and Under/6th Grade

CA Aces

80

Immanuel Kings

24

Team Virginia

92

CT Future Stars

35

Elizabeth City Blazers

55

Springsfield Sparks

34

Hoptown Hoyas

57

New Orleans Jaguars

42

Atlantic Arsenal

57

NC Wizards

49

Spotsylvania Knights

60

DC Blazers

49

Orlando Force

52

United S.T.A.R.S

48

Village Bulldogs

69

Alabama Titans

45

cPhase

54

Winston-Salem T.I.C.K.S

46

Buckeye Ballers

62

Severna Park 3-D

41

Charlotte Royals

63

Middle TN Gym Rats

41

Reading PAL/Prosource Hoops

45

Minnesota Magic Black

33

Lake Houston Hoopers

45

N. Kentucky Wolfpack

40

Robbins Knights

42

Metrolina Havoc

37

First Step

65

Garner Road Bulldogs

51

Betsy Layne

48

Columbia MD Hawks

38

NC Breakers

74

Maryland Stingers

32

SW IL Jets

61

Team Richmond

48

Westchester Hawks (Donovan)

Won

Illinois Heat

Forfeit

ICE

Defeated

Cincinnati AAU

 

Game Face

49

Villa Rica Wildcats

46

Antioch Ballerz

52

Cincinnati Royals Blue

39

Mason County

59

Flying Eagles

37

Cincinnati Royals Black

63

Brevard Bulls

46

Coast 2 Coast

65

The Future

56

North Carolina Gaters Red

61

Central Jersey Hawks

52

SGV

51

Tennessee Thunder

47

B. R. Razorbacks

51

Roanoke Blue Storm

34

 

Tuesday July 19th

Pool Play

 

Division II/11 and Under/5th Grade

Westchester Hawks 11U Select

Won

Middle TN Gym Rats

Forfeit

Team Georgia

75

Arkansas Kings

43

Bama Swish

Won

St. Louis Xplosion

Forfeit

North Pittsburgh Cavemen

55

North Carolina Gaters Red

46

CBC Showstoppers

61

Memphis Idlewild Bearcats

38

New Orleans Jaguars

77

Overtime Athletics

32

St. Louis Gameface

57

Central Virginia Hurricanes

52

Memphis Stars

45

Dayton Metro

22

Queen City HYPE

51

Minnesota Jaguars

50

DW Wildcats

47

Fairfax Stars Gold

32

Louisville Prodigy

70

SE TN Clarksville Lakers

15

Baychester WizKids

59

Bowie Magic

57

Charlotte Nets

54

Madison Alabama Cougars

45

Fredricksburg Tarheels

41

West Houston Warriors

32

Dayton Parkside

66

Long Island Lightning

49

Team Redbirds 5

41

Garner Road Bulldogs White

31

North Carolina Gaters Blue

35

Clinton Celtics

34

Speed City Chargers

65

Somerset Shooters

35

North Carolina Gaters Blue

63

Memphis Warriors

45

Houston Inner City Cougars

34

Richmond Metro

22

Central Ohio JYM

56

Mass Appeal

27

 

Division II/12 and Under/6th Grade

Immanuel Kings

58

CT Future Stars

50

CA Aces

66

Team Virginia

55

Hoptown Hoyas

76

Springsfield Sparks

50

New Orleans Jaguars

72

Elizabeth City Blazers

64

NC Wizards

58

DC Blazers

52

Spotsylvania Knights

55

Atlantic Arsenal

47

United S.T.A.R.S

57

Alabama Titans

40

Orlando Force

34

Village Bulldogs

29

Buckeye Ballers

59

Winston-Salem T.I.C.K.S

39

cPhase

43

Severna Park 3-D

31

Charlotte Royals

44

Minnesota Magic Black

37

Reading PAL/Prosource Hoops

62

Middle TN Gym Rats

40

Metrolina Havoc

76

N. Kentucky Wolfpack

50

Robbins Knights

72

Lake Houston Hoopers

64

Garner Road Bulldogs

61

Betsy Layne

42

First Step

53

Columbia MD Hawks

41

Team Richmond

38

NC Breakers

34

SW IL Jets

52

Maryland Stingers

13

Cincinnati AAU

38

Westchester Hawks (Donovan)

37

ICE

Won

Illinois Heat

Forfeit

Antioch Ballerz

57

Villa Rica Wildcats

49

Game Face

56

Cincinnati Royals Blue

48

Mason County

45

Brevard Bulls

32

Flying Eagles

51

Cincinnati Royals Black

38

The Future

61

Central Jersey Hawks

42

North Carolina Gaters Red

48

Coast 2 Coast

34

B. R. Razorbacks

45

SGV

38

Roanoke Blue Storm

59

Tennessee Thunder

17

 

Wednesday July 20th

Tournament Play

Division II/11 and Under/5th Grade

Baychester WizKids

49

New Orleans Jaguars

47

First Round

North Pittsburgh Cavemen

33

Fredricksburg Tarheels

23

First Round

Fairfax Stars Gold

40

St. Louis Gameface

26

First Round

Team Redbirds 5

47

Westchester Hawks 11U Select

45

First Round

Team Georgia

62

Baychester WizKids

38

Second Round

Dayton Parkside

52

Speed City Chargers

48

Second Round

Memphis Stars

49

North Pittsburgh Cavemen

44

Second Round

DW Wildcats

65

Houston Inner City Cougars

39

Second Round

Bama Swish

51

Fairfax Stars Gold

46

Second Round

Charlotte Nets

40

Central Ohio JYM

37

Second Round

CBC Showstoppers

53

Team Redbirds 5

27

Second Round

North Carolina Gaters Blue

71

Louisville Prodigy

61

Second Round

 

Division II/12 and Under/6th Grade

Game Face

62

Roanoke Blue Storm

43

First Round

First Step

57

Atlantic Arsenal

41

First Round

SW IL Jets

70

Charlotte Royals

66

First Round

Cincinnati AAU

45

North Carolina Gaters Red

41

First Round

cPhase

59

Hoptown Hoyas

53

First Round

Cincinnati Royals Black

53

N. Kentucky Wolfpack

37

First Round

Mason County

53

Coast 2 Coast

48

First Round

Village Bulldogs

32

Metrolina Havoc

27

First Round

ICE

68

Buckeye Ballers

46

First Round

B. R. Razorbacks

49

Team Richmond

35

First Round

Reading PAL/Prosource Hoops

69

Team Virginia

55

First Round

Garner Road Bulldogs

55

Antioch Ballerz

48

First Round

 
 

Thursday July 21st

Tournament Play

 

Division II/11 and Under/5th Grade

Dayton Parkside

37

Team Georgia

36

Quarterfinal

DW Wildcats

52

Memphis Stars

26

Quarterfinal

Bama Swish

53

Charlotte Nets

47

Quarterfinal

North Carolina Gaters Blue

49

CBC Showstoppers

47

Quarterfinal

 

Dayton Parkside   37     Team Georgia   36   (Quarterfinal)
Roger Williamson led Dayton Parkside with 16 points.  Fred Thomas paced Team Georgia with 11 points.

Dayton Parkside

10

8

10

9

-

37

Team Georgia

4

12

8

12

-

36

 

Dayton Parkside

(37)

 - 

Dunson 5, Early 2, Lucas 4, Williamson 16, Bradley 2, Carter 6, Gresham 6.

Team Georgia

(36)

 - 

D. Davis 2, S. Davis 6, Parker 2, Sutton 8, Rosser 1, Hicks 6, Thomas 11.

DW Wildcats   52     Memphis Stars   26   (Quarterfinal)
The victorious DW Wildcats were led by Arroyo Edwards and Bakari Triggs with 21 and 14 points respectively.  LaTrell Cunningham and LeTerrious Inge led the Memphis Stars with nine and eight points respectively.

DW Wildcats

13

11

4

24

-

52

Memphis Stars

7

0

6

13

-

26

 

DW Wildcats

(52)

 - 

B. Triggs 14, S. Triggs 2, Lewis 6, Edwards 21, Wynn 4, Galien 2, Smith 2, DacQuisto 2.

Memphis Stars

(26)

 - 

Cunningham 9, Glover 2, Ferguson 2, McCoy 3, Inge 8, Fleming 2.

Bama Swish   53     Charlotte Nets   47   (Quarterfinal)
Sedrick Mitchell and Michael Bailey led Bama Swish with 18 and 12 points respectively.  Justin Ashford and Jarvis Haywood led the Charlotte Nets with 12 points each.

Bama Swish

15

8

13

17

-

53

Charlotte Nets

14

8

13

12

-

47

 

Bama Swish

(53)

 - 

Pendley 6, Bailey 12, Williams 8, Bostick 3, Bass 6, Mitchell 18.

Charlotte Nets

(47)

 - 

Richardson 1, Fields 8, Ashford 12, Haywood 12, Knox 8, Bembry 6.

North Carolina Gaters Blue   49     CBC Showstoppers   47   (Quarterfinal)
John McBeth led the Gaters Blue with 20 points.  Tyree Gaiter and Walter Gadison led a balanced CBC Showstoppers attack with nine and eight points respectively.

North Carolina Gaters Blue

19

10

10

10

-

49

CBC Showstoppers

9

9

12

17

-

47

 

North Carolina Gaters Blue

(49)

 - 

Parrish 9, Kent 5, Woodard 5, Cranford 3, Daye 5, McBeth 20, Coble 2.

CBC Showstoppers

(47)

 - 

Seaberry 2, Jones 2, Brooks 5, Woods 6, Grays 7, Gaiter 9, Gadison 8, Dorsey 2, Oakley 6.

 

 

Division II/12 and Under/6th Grade

CA Aces

48

Game Face

45

Second Round

SW IL Jets

46

First Step

38

Second Round

Orlando Force

45

Cincinnati AAU

26

Second Round

cPhase

61

Cincinnati Royals Black

47

Second Round

New Orleans Jaguars

44

Mason County

41

Second Round

ICE

56

Village Bulldogs

47

Second Round

B. R. Razorbacks

49

Spotsylvania Knights

37

Second Round

Reading PAL/Prosource Hoops

69

Garner Road Bulldogs

55

Second Round

SW IL Jets

62

CA Aces

40

Quarterfinal

Orlando Force

61

cPhase

45

Quarterfinal

ICE

66

New Orleans Jaguars

42

Quarterfinal

Reading PAL/Prosource Hoops

59

B. R. Razorbacks

51

Quarterfinal

 

SW IL Jets   62     CA Aces   40   (Quarterfinal)
SW IL Jets outscored the CA Aces 21-8 in the third quarter on their way to a 62-40 victory.  Javier Duren, Roosevelt Jones, Zach Lockhead, and Keante Minor led the victors with 16, 12, 10, and 10 points respectively.  Connor Loftus and Zacharia Galman led CA Aces with 14 and 10 points respectively.

SW IL Jets

16

12

21

13

-

62

CA Aces

12

6

8

14

-

40

 

SW IL Jets

(62)

 - 

Taylor 1, Lockhead 10, Duren 16, Minor 10, Weston 4, Jones 12, Franklin 1, Joy 2, McCaster 6.

CA Aces

(40)

 - 

Manko 3, Galman 10, Anderson 6, Loftus 14, Greene 2, Newman 3.

Orlando Force   61     cPhase   45   (Quarterfinal)
Bryan Martinez, Javier Morales, Ryan Quinones, and Alexis Curry led Orlando Force with 17, 14, 14, and 12 points respectively.  cPhase was led by Matt Kelly with 12 points.

Orlando Force

19

10

14

18

-

61

cPhase

10

11

17

7

-

45

 

Orlando Force

(61)

 - 

Morales 14, Curry 12, Gunter 2, Quinones 14, Summey 2, Martinez 17.

cPhase

(45)

 - 

Whitt 8, Carter 8, Cook 2, Walker 4, Kelly 12, Porter 2, Lewis 9.

ICE   66     New Orleans Jaguars   42   (Quarterfinal)
Ryan Fucci paced ICE with 22 points while Derrick Taylor led the New Orleans Jaguars with 21 points.

ICE

10

18

16

22

-

66

New Orleans Jaguars

12

8

7

15

-

42

 

ICE

(66)

 - 

Barnett 2, Carney 7, Boling 7, Miller 6, Fucci 22, Britt 4, Haggin 7, Helton 9, Hopkins 2.

New Orleans Jaguars

(42)

 - 

Broussard 4, Bush 6, Taylor 21, Simpson 2, Henry 8.

Reading PAL/Prosource Hoops   59     B. R. Razorbacks   51   (Quarterfinal)
Dawkins and Gaul paced the victors with 29 and 17 points respectively.  Travis Kelly and Cornealius Burrell led the Razorbacks with 16 and 12 points respectively.

Reading PAL/Prosource Hoops

14

14

14

17

-

59

B. R. Razorbacks

9

8

9

25

-

51

 

Reading PAL/Prosource Hoops

(59)

 - 

Mathias 7, Lopez 4, Torres 2, Dawkins 29, Gaul 17.

B. R. Razorbacks

(51)

 - 

Shannon 2, Wright 9, Pierre 3, Bethley 2, Burrell 12, Johnson 5, Kelly 16, Pierre 2.

 
 

Friday July 22nd

Tournament Play

 

Division II/11 and Under/5th Grade

Dayton Parkside

47

DW Wildcats

39

Semifinal

North Carolina Gaters Blue

52

Bama Swish

35

Semifinal

 

Dayton Parkside   47     DW Wildcats   39   (Semifinal)
Dayton Parkside went on an 18-8 run in the second quarter on their way to a 47-39 victory over the DW Wildcats.  The victors were led by Roger Williamson with 23 points including 10 points in the decisive second quarter.  DW Wildcats were led by Larry Lewis and Shomari Triggs with 10 and eight points respectively.

Dayton Parkside  

11

18

7

11

-

47

DW Wildcats

9

8

10

12

-

39


 

Dayton Parkside

(47)

 - 

Dunson 7, Early 2, Lucas 6, Williamson 23, Bradley 5, Carter 4.

DW Wildcats

(39)

 - 

B. Triggs 6, S. Triggs 8, Lewis 10, Edwards 6, Wynn 5, Galien 4.

North Carolina Gaters Blue   52     Bama Swish   35   (Semifinal)
Kevin Parrish, Adam Coble, and Jackson Kent paced the victors with 13, 12, and 11 points respectively.  Sedrick Mitchell led Bama Swish with 11oints.

North Carolina Gaters Blue

6

9

16

21

-

52

Bama Swish

14

12

6

3

-

35


 

North Carolina Gaters Blue

(52)

 - 

Parrish 13, Kent 11, Woodard 5, Cranford 7, McBeth 4, Coble 12.

Bama Swish

(35)

 - 

Sivley 3, Mitchell 11, Bostick 7, Bailey 3, Williams 7, Bass 4.

 

 

Division II/12 and Under/6th Grade

SW IL Jets

54

Orlando Force

47

Semifinal

Reading PAL/Prosource Hoops

50

ICE

49

Semifinal

 

SW IL Jets   54     Orlando Force   47   (Semifinal)
Roosevelt Jones paced the victors with 24 points.  Keante Minor chipped in with 12 points.  Javier Morales, Ryan Quinones, and Bryan Martinez led Orlando Force with 14, 11, and 11 points respectively.

SW IL Jets  

11

16

12

15

-

54

Orlando Force

15

14

8

10

-

47


 

SW IL Jets

(54)

 - 

Buie 3, Lockhead 2, Duren 3, Minor 12, Weston 6, Jones 24, Joy 4.

Orlando Force

(47)

 - 

Bryant 2, Carter 2, Morales 14, Curry 5, Gunter 2, Quinones 11, Martinez 11.

Reading PAL/Prosource Hoops   50     ICE   49   (Semifinal)
Dawkins, Lopez, and Mathias led the victors with 12, 11, and 10 points respectively.  Ryan Fucci, Laban Miller, and Cabot Haggin paced ICE with 12 points each.  Miller connected on four three point baskets.

Reading PAL/Prosource Hoops

12

9

16

13

-

50

ICE

14

8

16

11

-

49


 

Reading PAL/Prosource Hoops

(50)

 - 

Colon 8, Lopez 11, Mathias 10, Gaul 9, Dawkins 12.

ICE

(49)

 - 

Barnett 7, Miller 12, Fucci 12, Britt 4, Haggin 12, Helton 2.

 
 

Saturday July 23rd

Tournament Play

 

Division II/11 and Under/5th Grade

Memphis Stars

40

CBC Showstoppers

38

5th Place

DW Wildcats

58

Bama Swish

38

3rd Place

Dayton Parkside

49

North Carolina Gaters Blue

39

Championship

 

Dayton Parkside   49     North Carolina Gaters Blue   39   (Championship)
Dayton Parkside erased a 37-28 deficit at the end of three quarters and outscored the Gaters 21-2 in the final quarter to claim the championship.  Roger Williamson led the victors with 15 points.  Darnell Dunson added 11 points including nine points in the final period.  George Bradley chipped in with 10 points.  Kevin Parrish led the North Carolina Gaters Blue with 12 points on four three point baskets.  John McBeth added nine points.

Dayton Parkside  

8

8

12

21

-

49

North Carolina Gaters Blue

9

15

13

2

-

39


 

Dayton Parkside

(49)

 - 

Dunson 11, Early 2, Lucas 4, Williamson 15, Bradley 10, Carter 7.

North Carolina Gaters Blue

(39)

 - 

Parrish 12, Kent 5, Woodard 4, Cranford 1, Daye 2, McBeth 9, Cobble 6.

 

 

Division II/12 and Under/6th Grade

cPhase

46

B. R. Razorbacks

40

5th Place

ICE

49

Orlando Force

46

3rd Place

SW IL Jets

57

Reading PAL/Prosource Hoops

49

Championship

 

SW IL Jets   57     Reading PAL/Prosource Hoops   49   (Championship)
Keante Minor and Brandon Weston paced the victors with 17 and 16 points respectively.  Roosevelt Jones chipped in with 10 points.  Dawkins led Reading PAL/Prosource Hoops with 25 points.

SW IL Jets  

19

12

12

14

-

57

Reading PAL/Prosource Hoops

9

19

9

12

-

49


 

SW IL Jets

(57)

 - 

Buie 4, Duren 3, Minor 17, Weston 16, Jones 10, Joy 5, McCaster 2.

Reading PAL/Prosource Hoops

(49)

 - 

Lopez 1, Stovall 2, Gaul 7, Mathias 3, Colon 8, Torres 1, Yarde 2, Dawkins 25.

 

Note:  I only provided scores for the pool games, main tournament brackets, and the third and fifth place games.  There were numerous other games played in the consolation bracket, far too many to include in this report.  There were approximately 121 games in 11U and 162 games in 12U including pool games, winners brackets, and consolation brackets. 

 

Conclusion

This was an exciting week of basketball concluding with two national champions being crowned.  There were teams from Alabama, Arkansas, California, Connecticut, Florida, Georgia, Illinois, Kentucky, Louisiana, Maryland, Massachusetts, Minnesota, Missouri, New Jersey, New York, North Carolina, Ohio, Pennsylvania, Tennessee, Virginia, Wisconsin, and Texas.

This event was extremely well organized and well attended.  An event of this magnitude brings in a lot of talented performers, a host of devoted fans, and pumps a lot of money into the local economy.  The KBA staff was up to this monumental task and displayed the ability and professionalism to host national championships and hopefully will host many more in the future.

I have attempted to give a brief overview of this event and apologize in advance for any inaccuracies or misspelling of names in this report.  This report is meant to be used for entertainment and not for ascertaining either team or individual records.
 

Acknowledgments

A special thanks to the staff at the Kentucky Basketball Academy.  It has been a long hard summer of basketball events and I regard the staff as my colleagues, my friends, and as my second family.  The AAU campaign is tiring but rewarding, and even though I am ready for a brief rest I would not have wished to miss a single game.  I do not possess a crystal ball but hopefully next summer will be just as busy and just as enjoyable.

Please feel free to send your comments and questions concerning the tournament, teams, or players to me at prephoops@yahoo.com .

Ron Harrison’s reports on this and other basketball events appear on http://www.kyprephoops.com.