Kentucky AAU State Basketball Tournament
Boys 10 & Under
Division I and II State Championships

Kentucky Basketball Academy
Lexington, Kentucky
March 11-13, 2005

2005 by Ron Harrison

Thirteen teams battled it out this weekend for the 2005 AAU 10U Boys Division I State Championship. The teams were divided into four pools. The pool assignments were as follows:  Pool 1:  N. Lexington YMCA Blaze, Louisville Colts, and Pirates.  Pool 2:  Southside Jam, Mountain Thunder, and Northern Kentucky Tarheels.  Pool 3:  MABA, Louisville Thunder, and Campbell County Kings.  Pool 4:  Georgetown Thunder, Louisville Prodigy, Northern Kentucky Heat, and Louisville Suns.

Eleven teams competed for the 2005 AAU 10U Boys Division II State Championship. The teams were divided into three pools. The pool assignments were as follows:  Pool 1:  Trotters, Corbin Redhounds, and Mason County Swarm.  Pool 2:  Capital City Cardinals, Pulaski Wildcats, Whitley County Red Storm, and Somerset Future.  Pool 3:  Ice, Munfordville, Leslie County Legends, and Lincoln County Gym Rats.

Friday March 11th

Pool Play

 

Division I

N. Lexington YMCA Blaze

59

Louisville Colts

7

Northern Kentucky Tarheels

44

Southside Jam

30

Louisville Prodigy

40

Georgetown Thunder

33

Louisville Suns

38

Northern Kentucky Heat

20

MABA

50

Campbell County Kings

25

N. Lexington YMCA Blaze   59     Louisville Colts   7
The victors were led by Terrel Farrell with 16 points.

North Lexington YMCA Blaze   44    Southside Jam   30
Brandon Hatton and Zachary McCormick led the Tarheels with 18 and 13 points respectively.  Rex White led Southside Jam with 12 points.

Louisville Prodigy   40     Georgetown Thunder   33
Derrick Willis led the victors with 11 points.  Mason Monroe and Tyler Page led Georgetown Thunder with 11 points each.

Louisville Suns   38     Northern Kentucky Heat   20
Tyler Wesley led the Suns with 15 points.  Northern Kentucky Heat was led by Nick Fredrick, Branden Ward, and Nick Kennedy with six points each.

MABA   50     Campbell County Kings   25
D. J. Lambert and Chase Darst led MABA with 13 and 12 points respectively.  Justin Saunders and Nathan McGovney led Campbell County Kings with seven and six points respectively.

 

Division II

Trotters

69

Mason County Swarm

44

Lincoln County Gym Rats

57

ICE

54

Somerset Future

34

Capital City Cardinals

23

Munfordville

57

Leslie County Legends

15

Whitley County Red Storm

70

Pulaski Wildcats

4

Trotters   69     Mason County Swarm   44
Brandon Schroeder and Omar Prewitt led the Trotters with 14 and 12 points respectively.  Cable Wright and Hunter Stocker added 10 points each.  Alex Stahl and Steven Chambers led Mason County Swarm with 17 and 15 points respectively.

Lincoln County Gym Rats   57    ICE   54
Carl-Lewis Cummins, Kenneth Creech, and Dylan King led the victors with 14, 13, and 11 points respectively.  Ross Cook paced ICE with 12 points.  Cameron Boone and Taylor Blain added 11 and 10 points respectively.

Somerset Future   34     Capital City Cardinals   23
Ryan Dishman led the victors with 12 points.  Tyler Megargel and Tyler Goins added eight points each.  Davis led the Capital City with eight points.

Munfordville   57     Leslie County Legends   15
Lamar Morrison and Stuart Nichols led Munfordville with 15 and 10 points respectively.  Ethan Horton led the Legends with six points.

Whitley County Red Storm   70     Pulaski Wildcats   4
Billy Sizemore and Matthew Lawson led Whitley County with 16 points each.  Robert Hamblin and Devin Carroll added 14 and 11 points respectively.

 

Saturday March 12th

Pool Play

 

Division I

MABA

25

Louisville Thunder

22

Pirates

43

Louisville Colts

9

Louisville Prodigy

42

Northern Kentucky Heat

24

Northern Kentucky Tarheels

62

Mountain Thunder

35

Southside Jam

54

Mountain Thunder

30

Louisville Suns

44

Georgetown Thunder

33

N. Lexington YMCA Blaze

56

Pirates

37

Campbell County Kings

46

Louisville Thunder

38

MABA   25     Louisville Thunder   22
MABA was paced by Chase Darst with 12 points.  Jordan Blair and Will Glasford led Louisville Thunder with six points each.

Pirates   43     Louisville Colts   9
Michael Bueter led the Pirates with nine points.  Thomas Cave paced the Colts with four points.

Louisville Prodigy   42     Northern Kentucky Heat   24
Quentin Snider led Louisville Prodigy with 18 points.  Derrick Willis added 11 points.  Nick Kennedy led Northern Kentucky Heat with 10 points.

Northern Kentucky Tarheels   62    Mountain Thunder   35
Tyler Uetrecht led the Tarheels with 21 points while Brandon Hatton added 16 points.  Mountain Thunder was led by B. Williams with 19 points.

Southside Jam   54     Mountain Thunder   30
Trey Rakes led the victors with 16 points.  Evan Bingham and Clay Hertel added 11 and 10 points respectively.  Williams and Hamilton led Mountain Thunder with 12 and 10 points respectively.

Louisville Suns   44     Georgetown Thunder   33
Jackson Sherry led the Suns with 12 points.  Tyler Wesley and John McRoberts added 10 points each.  Mason Monroe and Tyler Page led Georgetown Thunder with 14 and 13 points respectively.

N. Lexington YMCA Blaze   56     Pirates   37
Michael Smith and Eric Trigg led Blaze with 20 and 11 points respectively.  The Pirates were led by Dominic Pangallo with 14 points.

Campbell County Kings   46     Louisville Thunder   38
The Kings were led by Ben Uebel and Justin Walerius with 11 points each.  Jordan Blair led Louisville Thunder with 10 points.

 

Division II

Trotters

48

Corbin Redhounds

30

Capital City Cardinals

50

Pulaski Wildcats

6

Somerset Future

53

Whitley County Red Storm

46

ICE

49

Munfordville

44

Lincoln County Gym Rats

63

Leslie County Legends

13

Corbin Redhounds

49

Mason County Swarm

44

Trotters   48     Corbin Redhounds   30
Omar Prewitt and Matt Tuttle led the Trotters with 13 and 10 points respectively.  Luke Cooney led Corbin with eight points.

Capital City Cardinals   50     Pulaski Wildcats   6
Austin Smith, Conner Meyer, and Eric Anderson led the victors with nine, seven, and seven points respectively.  Broderick Banks led the Wildcats with two points.

Somerset Future   53     Whitley County Red Storm   46
Ryan Dishman led Somerset Future with 24 points.  Cameron Cheuvront chipped in with 14 points.  Boston Bryant led the Whitley County with 20 points.

ICE   49     Munfordville   44
Brad Pollard, Thomas Weir, and David Malicote led the victors with 10 points each.  Quentin Bradley and Lamar Morrison led Munfordville with 15 and 14 points respectively.

Lincoln County Gym Rats   63    Leslie County Legends   13
Jacob Sheets led Lincoln County with 16 points.  Dylan King and Zachary Brown added 12 and 10 points respectively.  Ethan Horton led Leslie County with six points

Corbin Redhounds   49     Mason County Swarm   44
Matt Slavey and Justyn Olsen led Corbin with 18 and 12 points respectively.  Mason County Swarm was led by Tyler Baxter with 16 points.  Bryean Gibbs and Steven Chambers added 11 and 10 points respectively.

 

Tourney Round

Division I

Southside Jam

33

Northern Kentucky Heat

22

Louisville Suns

44

Louisville Thunder

29

Campbell County Kings

42

Louisville Colts

35

Georgetown Thunder

46

Pirates

44

Louisville Prodigy

64

Mountain Thunder

25

Southside Jam   33     Northern Kentucky Heat   22
Evan Bingham led the victors with eight points while Northern Kentucky Heat was paced by Nick Kennedy with seven points.

Louisville Suns   44     Louisville Thunder   29
Travis Kelley led the Louisville Suns with 10 points.  Sam Melchior led Louisville Thunder with four points.

Campbell County Kings   42     Louisville Colts   35
Nathan McGovney and Justin Walerius led the Kings with 15 and 11 points respectively.  Austin Young paced the Colts with 12 points.

Georgetown Thunder   46     Pirates   44
Landon Young, Dylan Portwood, Mason Monroe, and Tyler Henderson led Georgetown with eight points each.  Dominic Pangallo led the Pirates with 14 points.  Rich Whitford and Brennan DeVoto added 11 and 10 points respectively.

Louisville Prodigy   64     Mountain Thunder   25
The victors were led by Ramon Morris and Derrick Willis with 11 and nine points respectively.  B. Williams led Mountain Thunder with 10 points.

 

Division II

Munfordville

63

Pulaski Wildcats

19

 

Mason County Swarm

66

Capital City Cardinals

53

 

Whitley County Red Storm

74

Leslie County Legends

13

 

Trotters

57

Munfordville

19

Quarterfinal

Mason County Swarm

50

Lincoln County Gym Rats

46

Quarterfinal

Somerset Future

49

ICE

29

Quarterfinal

Whitley County Red Storm

49

Corbin Redhounds

46

Quarterfinal

Munfordville   63     Pulaski Wildcats   19
Quentin Bradley and Lamar Morrison led Munfordville with 12 points each.  Stuart Nichols and Austin Minton added 11 and 10 points respectively.  Kyle Peyton led Pulaski with seven points.

Mason County Swarm   66     Capital City Cardinals   53
Tyler Baxter led the victors with 30 points.  Bryean Gibbs added 14 points.  Kevin Booth led Capital City with 13 points.

Whitley County Red Storm   74     Leslie County Legends   13
Boston Bryant and John Sears led Whitley County with 14 and 13 points respectively.  Billy Sizemore and Robert Hamblin added 10 points each.

Trotters   57     Munfordville   19   (Quarterfinal)
Cable Wright, Matt Tuttle, and Brandon Schroeder led the victors with nine points each.  Chris Bradley led Munfordville with 12 points.

Mason County Swarm   50     Lincoln County Gym Rats   46   (Quarterfinal)
Tyler Baxter led the victors with 14 points.  Steven Chambers and Austin Tuel added 13 and 12 points respectively.  Carl-Lewis Cummins led Lincoln County with 12 points.

Somerset Future   49     ICE   29   (Quarterfinal)
Ryan Dishman and Brayden McWilliams led Somerset Future with 11 and eight points respectively.  Taylor Blair and Thomas Weir led ICE with six points each.

Whitley County Red Storm   49     Corbin Redhounds   46   2OT    (Quarterfinal)
Boston Bryant and Billy Sizemore led Red Storm with 18 and 11 points respectively.  Derek Terry, Kevin Goins, and Matt Slavey led Corbin with 13, 12, and 10 points respectively.

 

 

Sunday March 13th

Tourney Round

 

Division I

Northern Kentucky Tarheels

56

Georgetown Thunder

35

Quarterfinal

N. Lexington YMCA Blaze

46

Southside Jam

30

Quarterfinal

Louisville Prodigy

41

MABA

33

Quarterfinal

Louisville Suns

55

Campbell County Kings

32

Quarterfinal

N. Lexington YMCA Blaze

41

Louisville Suns

29

Semifinal

Northern Kentucky Tarheels

57

Louisville Prodigy

40

Semifinal

Louisville Suns

45

Louisville Prodigy

38

3rd Place

Northern Kentucky Tarheels

67

N. Lexington YMCA Blaze

53

Championship

 

Northern Kentucky Tarheels   56     Georgetown Thunder   35   (Quarterfinal)
Brandon Hatton led the Tarheels with 17 points.  Tyler Uetrecht and Christian McClendon added 12 points each.  Mason Monroe and Brandon Phillips led Georgetown Thunder with nine and eight points respectively.

Northern Kentucky Tarheels  

18

20

10

8

-

56

Georgetown Thunder

6

11

6

12

-

35


 

Northern Kentucky Tarheels

(56)

 - 

Hatton 17, Uetrecht 12, Waller 2, McClendon 12, Humphrey 4, McCormick 8.

Georgetown Thunder

(35)

 - 

Young 6, Portwood 6, Monroe 9, Gregory 4, Henderson 2, Phillips 8.

N. Lexington YMCA Blaze   46     Southside Jam   30   (Quarterfinal)
The victors were led today by Austin Crisp and Paul Jones with 11 points each.  Southside Jam was led by Rex White with nine points.

N. Lexington YMCA Blaze  

8

12

14

12

-

46

Southside Jam

9

7

4

10

-

30


 

N. Lexington YMCA Blaze

(46)

 - 

Trigg 8, Smith 5, Crisp 11, Farrell 2, McFarland 4, Jones 11.

Southside Jam

(30)

 - 

Hertel 6, Rakes 5, Bingham 2, Troutman 2, Toney 7, White 9.

Louisville Prodigy   41     MABA   33   (Quarterfinal)
Louisville Prodigy was led by Tony Gorr, Derrick Willis, and Quentin Snider with 12, 11, and 10 points respectively.  Alex Miller led MABA with 12 points.

Louisville Prodigy

11

9

8

13

-

41

MABA

11

8

6

8

-

33


 

Louisville Prodigy

(41)

 - 

Snider 10, I. Jones 4, Willis 11, Gladson 4, Gorr 12.

MABA

(33)

 - 

Miller 12, Daniels 5, Darst 4, Lombard 6, Harbin 6.

Louisville Suns   55     Campbell County Kings 32   (Quarterfinal)
The victors were led by Christopher Davis with 15 points.  Nathan McGovney and Garrett Geiman led the Kings with 10 and nine points respectively.

Louisville Suns  

11

20

14

10

-

55

Campbell County Kings

8

12

4

8

-

32


 

Louisville Suns

(55)

 - 

Davis 15, Bennett 7, McRoberts 2, Sherry 9, Wright 4, Wesley 8, Hobbs 5, Kelley 5.

Campbell County Kings

(32)

 - 

Geiman 9, Uebel 6, McGovney 10, Trail 1, Christian 2, Clark 4.

N. Lexington YMCA Blaze   41     Louisville Suns   29   (Semifinal)
The Blaze was led by Terrel Farrell and Eric Trigg with 14 and 10 points respectively.  The Suns were led by Jackson Sherry and Tyler Wesley with eight and seven points respectively.

N. Lexington YMCA Blaze  

11

7

10

13

-

41

Louisville Suns

4

6

10

9

-

29


 

N. Lexington YMCA Blaze

(41)

 - 

Trigg 10, Crisp 8, Smith 2, McFarland 5, Farrell 14, Davis 2.

Louisville Suns

(29)

 - 

Davis 3, Wesley 7, McRoberts 2, Wright 2, Bennett 3, Sherry 8, Hobbs 4.

N. Kentucky Tarheels   57     Louisville Prodigy   40   (Semifinal)
Brandon Hatton led the Tarheels with 18 points.  Tyler Uetrecht and Zachary McCormick added 14 and 10 points respectively.  Louisville Prodigy was led by Derrick Willis with 17 points.

N. Kentucky Tarheels

13

15

19

10

-

57

Louisville Prodigy

8

6

14

12

-

40


 

N. Kentucky Tarheels

(57)

 - 

Hatton 19, Uetrecht 14, Waller 3, McClendon 3, Humphrey 4, Barnes 2, McCormick 10, Henderson 2.

Louisville Prodigy

(40)

 - 

Snider 5, I. Jones 2, Willis 17, Gladson 7, Hendricks 2, Hill 2, Gorr 5.

Louisville Suns   45     Louisville Prodigy   38   (Third Place)
The Suns were led today by Christopher Davis and Jackson Sherry with 14 and 12 points respectively.  Quentin Snider led Prodigy with eight points.  Derrick Willis and B. J. Gladson added six points each.

Louisville Suns  

15

14

8

8

-

45

Louisville Prodigy

10

8

12

8

-

38


 

Louisville Suns

(45)

 - 

McRoberts 8, Wesley 4, Sherry 12, Davis 14, Wright 5, Bennett 2.

Louisville Prodigy

(38)

 - 

Snider 8, I. Byrd 5, Willis 6, Gladson 6, A. Jones 4, Hendricks 2, Gorr 5, Purcell 2.

N. Kentucky Tarheels   67     N. Lexington YMCA Blaze   53   (Championship)
The Tarheels raced out to a 24-8 lead on their way to a 67-53 victory over N. Lexington YMCA Blaze to claim the championship.  The Tarheels led 45-19 at halftime but Blaze outscored the Tarheels 34-22 in the second half to narrow the margin.  The victors had four players in double figures, led by Zachary McCormick with 15 points.  Tyler Uetrecht, Christian McClendon, and Brandon Hatton added 12, 11, and 10 points respectively.  Blaze was led by Braxton McFarland with 25 points respectively.

N. Kentucky Tarheels  

24

21

14

8

-

67

N. Lexington YMCA Blaze

8

11

13

21

-

53


 

N. Kentucky Tarheels

(67)

 - 

Hatton 10, Uetrecht 12, McCormick 15, Waller 7, McClendon 11, Barnes 8, Bowling 2, Avery 2.

N. Lexington YMCA Blaze

(53)

 - 

Trigg 8, Smith 2, Crisp 7, Farrell 1, McFarland 25, Jones 8, Stidham 2.

 

Division II

Trotters

46

Mason County Swarm

30

Semifinal

Whitley County Red Storm

56

Somerset Future

54

Semifinal

Somerset Future

63

Mason County Swarm

51

3rd Place

Trotters

62

Whitley County Red Storm

46

Championship

Trotters   46     Mason County Swarm   30   (Semifinal)
The Trotters raced out to a 29-9 halftime lead on their way to a 46-30 victory over Mason County.  The victors were led by Dillon Avare and Daniel Parke with 12 and 10 points respectively.  Brandon Schroeder chipped in with nine points.  Alex Stahl led Mason County with 14 points.

Trotters  

15

14

9

8

-

46

Mason County Swarm

4

5

4

17

-

30


 

Trotters

(46)

 - 

Avare 12, Stocker 2, Baker 4, Prewitt 3, Parke 10, Wright 6, Schroeder 9.

Mason County Swarm

(30)

 - 

Hord 2, Baxter 8, Gibbs 6, Stahl 14.

Whitley County Red Storm   56     Somerset Future   54   (Semifinal)
Boston Bryant led the victors with 25 points.  Ryan Dishman, Tyler Megargel, and Cameron Cheuvront led Somerset Future with 18, 15, and 11 points respectively.

Whitley County Red Storm

14

13

13

16

-

56

Somerset Future

15

11

14

14

-

54


 

Whitley County Red Storm

(56)

 - 

Sears 5, Sizemore 8, Bryant 25, Rutherford 2, Carroll 8, Hamblin 8.

Somerset Future

(54)

 - 

Cheuvront 11, Ryan Dishman 18, Thacker 4, Megargel 15, Goins 7.


Somerset Future   63     Mason County Swarm   51   (Third Place)
Tyler Goins led the victors with 17 points.  Ryan Dishman and Brayden McWilliams added 15 and 12 points respectively.  Tyler Baxter and Alex Stahl led Mason County with 16 and 15 points respectively.

Somerset Future  

14

16

20

13

-

63

Mason County Swarm

16

14

13

8

-

51


 

Somerset Future

(63)

 - 

Cheuvront 5, Brayden McWilliams 12, Ryan Dishman 15, Thacker 4, Megargel 5, Goins 17, Gadberry 2, Lange 3.

Mason County Swarm

(51)

 - 

Hord 1, Baxter 16, Chambers 4, Gibbs 8, Stahl 15, Tuel 7.

Trotters   62     Whitley County Red Storm   46   (Championship)
Omar Prewitt and Dillon Avare led the victors with 18 and 10 points respectively.  Boston Bryant and Billy Sizemore led Red Storm with 17 and 11 points respectively.

Trotters  

18

18

15

11

-

62

Whitley County Red Storm

11

9

13

13

-

46


 

Trotters

(62)

 - 

Avare 10, Stocker 4, Prewitt 18, Baker 5, Tuttle 5, Miller 5, Schroeder 8, Wright 7.

Whitley County Red Storm

(46)

 - 

Sears 4, Sizemore 11, Hamblin 5, Bryant 17, Rutherford 2, Carroll 7.


 

Conclusion

I have attempted to give a brief recap of each game played in this tournament.  I apologize in advance for any misspelled names or errors in stats as I hurriedly transcribed the statistics from the scoresheets.  This report is meant to be an overview of the tourney and not an instrument for ascertaining precise individual records.

Congratulations to the Northern Kentucky Tarheels and Trotters for winning their respective divisions.  The Northern Kentucky Tarheels, coached by James Pouncy, played well this week and captured the Division I championship while the Trotters, coached by Bryan Wehrman, were impressive in capturing the Division II title.

Acknowledgments

A special thanks to the Kentucky Basketball Academy family for the hospitality extended me during this tourney.  The KBA does an excellent job hosting these events with attention given to every detail.  The Kentucky Basketball Academy houses five regulation size basketball courts and is a perfect venue for multi-game events.

Please feel free to send your comments and questions concerning the tournament, teams, or players to me at prephoops@yahoo.com .

Ron Harrison’s reports on this and other basketball events appear on http://www.angelfire.com/ky/prephoops.