Fourth Annual KBA Middle School State Tournament

Kentucky Basketball Academy

Lexington, Kentucky
February 25-27, 2005

2005 by Ron Harrison

The Kentucky Basketball Academy will host the Middle School State Tournament this weekend.  Fifty-six teams have accepted invitations to participate in this event.  The teams scheduled to participate are Morton, Middlesboro, Leestown, Woodford County, Jessie Clark, Anderson County, Southern, East Jessamine, Clark, Winburn, Ockerman, Garrard County, King, Bryan Station, Elkhorn, Crawford, Boyle County, Tates Creek, Lexington Traditional, Bate, Grant County 8th, North Laurel, Mason County, Lyon County, St. Joseph, Georgetown, Bardstown, Scott County, Gray, Harrison County, Madison, E. J. Hayes, Virgie, Corbin, June Buchanan, North Oldham, McNabb, Grant County 7th, Grayson County, Louisville Wildcats, Dorton, Moss, Jackson Street, South Floyd, Henderson South, Pineville, Whitley County, R. G. Eversole, Graves County, Jenkins, Johnson County, Lynn Camp, Carr Creek, Sebastian, Lexington School, and Rose Hill.

Fifty-four of the teams will play in preliminary games Friday with the entire field starting the single elimination tournament on Saturday morning.

Friday February 25th Results

Morton

43

Middlesboro

31

Leestown

75

Woodford County

53

Jessie Clark

39

Anderson County

36

Southern

44

East Jessamine

41

Clark

37

Winburn

29

Ockerman

55

Garrard County

36

King

50

Bryan Station

42

Elkhorn

52

Crawford

49

Boyle County

38

Tates Creek

35

Lexington Traditional

51

Bate

39

Grant County 8th

43

North Laurel

29

Mason County

69

Lyon County

49

St. Joseph

53

Georgetown

51

Bardstown

65

Scott County

55

Gray

52

Harrison County

37

Madison

72

E. J. Hayes

60

Virgie

53

Corbin

35

June Buchanan

35

North Oldham

30

McNabb

58

Grant County 7th

34

Grayson County

47

Louisville Wildcats

46

Dorton

57

Moss

42

Jackson Street

58

South Floyd

31

Henderson South

38

Pineville

14

Whitley County

48

R. G. Eversole

45

Graves County

67

Jenkins

20

Johnson County

50

Lynn Camp

35

Carr Creek

44

Sebastian

39

Morton  43     Middlesboro  31
Morton was led by William Tipton with 15 points.  Prince Stewart and Brandon Wallace added eight points each.  Kipper House and Eddie Gilbert led Middlesboro with nine points each.

Leestown  75     Woodford County  53
Nick Hudson led Leestown with 26 points.  Montell Morones, Vince Sanford, and Martaveous Mays added 16, 15, and 11 points respectively.  Grant Sparks led Woodford County with 18 points.  Brett Pennington and Bradley Lucas chipped in with 11 and 10 points respectively.

Jessie Clark  39     Anderson County  36
Jessie Clark was led today by Ryan Fucci and William Avery with 11 and nine points respectively.  C. J. Penny led Anderson County with 13 points.  Jeremy Turpin and Justin Combs added eight and seven points respectively.

Southern  44     East Jessamine  41
Devon Williams led the victors with 14 points.  Tayler Young added 13 points including the winning three point basket with five seconds remaining in the game.  Quincy Richard led East Jessamine with 11 points and Zac Rains chipped in with seven points.

Clark  37     Winburn  29
Patrick Bailey and Robert Hatton led Clark with 12 and eight points respectively.  Joe Fain led Winburn with 17 points.

Ockerman  55     Garrard County  36
Andrew Brown and Steven McFarland led Ockerman with 24 and 15 points respectively.  Austin Ray and Bradley Roy led Garrard County with 11 and 10 points respectively.

King  50     Bryan Station  42
Ward Dedman led King with 23 points.  Bryan Station was led by Cory Pinkston with 17 points including five three point goals.  Jeremiah Mabson chipped in with 10 points.

Elkhorn  52     Crawford  49
Oakley Watkins led Elkhorn with 28 points.  Taylor led Crawford with 18 points including four three point baskets.  Andrews and Hayes added nine and eight points respectively.

Boyle County  38     Tates Creek  35
Bret Marshall and Brennan Short led the victors with 10 and seven points respectively.  Brandon Watkins and Darris Walker led Tates Creek with 12 and nine points respectively.

Lexington Traditional  51     Bate  39
Tyler Barber led Lexington Traditional with 26 points.  Leonard Macon and Derrick Henderson paced Bate with 21 and 13 points respectively.

Grant County 8th  43     North Laurel  29
Cody Kinman led Grant County with 14 points.  Ethan Shipp added 11 points, 13 rebounds, and six steals.  Zach Eversole and Greg Bargo led North Laurel with 10 and eight points respectively.

Mason County  66     Lyon County  49
Mandella Rice led Mason County with 19 points.  Keith Downing and Jeremy Thompson added 13 points each.  Aaron Corley, Ramsey Walker, and Mitchell Peeler led Lyon County with 18, 14, and 12 points respectively.

St. Joseph  53     Georgetown  51  (OT)
Jacob Olberding led St. Joseph with 23 points and Chad Schadler added 11 points.  Nathan Wilson and David Marcum led Georgetown with 16 and 10 points respectively.

Bardstown  65     Scott County  55
Bardstown was led by Jordan Hickman and Rashaun Phillips with 20 and 17 points respectively.  Derek Warren and Richie Phares led Scott County with 13 and 11 points respectively.

Gray  52     Harrison County  37
Josh Lamping led Gray with 13 points.  Andy Ahern and Trent Maddox added nine points each.  Simon Clouse and Jake Jenkins led Harrison County with 10 and seven points respectively.

Madison  72     E. J. Hayes  60
Isaiah Kavanaugh and Morgan Tilford led Madison with 14 and 13 points respectively.  Keshawn Simpson, Terry Jarvis, and Jahlil Minter added 12, 12, and 11 points respectively.  Tony Barnes and Antuan Jackson led E. J. Hayes with 21 and 17 points respectively.

Virgie  53     Corbin  35
Virgie was led by Daniel Harmon and Ashley Hatfield with 18 and 13 points respectively.  Kris Craig led Corbin with seven points.

June Buchanan  35     North Oldham  30
Tate Cox and Garrison Collins led June Buchanan with 17 and nine points respectively.  Tyler Geers and Anthony Watson led North Oldham 7th with six points each.

McNabb  58     Grant County 7th  34
Nick Hendrix and Tyler Cundiff led the victors with 15 and 10 points respectively.  Camron Reynolds led Grant County 7th with 17 points.

Grayson County  47     Louisville Wildcats  46
Travis Johnston led Grayson County with 15 points.  Tyler Saltsman and Bennett Skaggs added eight points each.  David Glenn and James Clay led the Wildcats with 11 points each.

Dorton  57     Moss  42
Logan Bryant, Nathan Mullins, and Curby Tackett led Dorton with 16, 11, and 10 points respectively.  L. A. Rigsby and Troy Holcomb led Moss with 12 and 10 points respectively.

Jackson Street  58     South Floyd  31
Harold Calhoun and Ridge Wilson led the victors with 15 and 10 points respectively.  Chad Patrick and Morgan Mullins led South Floyd with 12 and eight points respectively.

Henderson South  38     Pineville  14
Blake Shelton led Henderson South with 13 points.  James Strange and Mikie Clifton led Pineville with five and four points respectively.

Whitley County  48     R. G. Eversole  45
Adam Teague and Edward Lawson paced Whitley County with 11 and 10 points respectively.  Michael Campbell and Austin Delpont led R. G. Eversole with 15 and nine points respectively.

Graves County  67     Jenkins  20
Josh Doggett and Cassidy McAlpin led Graves County with 14 and 10 points respectively.  Andrew Branham led Jenkins with 13 points.

Johnson County  50     Lynn Camp  35
John Little and Cody Reynolds led the victors with 11 and nine points respectively.  Madison Johnson and Jonah Mitchell led Lynn Camp with 16 and 10 points respectively.

Carr Creek  44     Sebastian  39
Adam Spencer and Stuart Stamper paced Carr Creek with 11 and 10 points respectively.  Ryan Allen led Sebastian with 17 points.

 
Saturday February 26th Results

Round 1

Georgetown

37

Jessie Clark

29

Ockerman

53

Middlesboro

35

Morton

43

Harrison County

31

Corbin

53

Clark

37

Tates Creek

55

Lyon County

46

McNabb

36

Bryan Station

29

Madison

50

North Oldham

29

June Buchanan

53

Grant County 7th

31

Lexington Traditional

55

Moss

41

Southern

48

North Laurel

21

E. J. Hayes

56

Jenkins

11

King

53

Pineville

21

Lynn Camp

55

Scott County

45

Rose Hill

54

Crawford

44

Whitley County

60

Winburn

51

Henderson South

39

East Jessamine

29

Bardstown

52

Anderson County

35

Louisville Wildcats

64

Elkhorn

47

Boyle County

42

Lexington School

35

Woodford County

52

South Floyd

32

Grayson County

49

Sebastian

37

St. Joseph

47

R. G. Eversole

35

Virgie

53

Garrard County

29

Bate

49

Graves County

45

Georgetown  37     Jessie Clark  29
Jason Sinclair led Georgetown with nine points.  Aaron Ford and David Marcum added eight and seven points respectively.  William Avery and Toby Denton led Jessie Clark with 10 and seven points respectively.

Ockerman  53     Middlesboro  35
Andrew Brown and Steven McFarland led Ockerman with 19 and 13 points respectively.  Kipper House led Middlesboro with 11 points.

Morton  43     Harrison County  31
Morton was led by Brandon Wallace and William Tipton with 10 and nine points respectively.  Jake Jenkins led Harrison County with 12 points.

Corbin  53     Clark  37
Kevin French and Michael Campbell paced Corbin with 17 and 13 points respectively.  Clark Middle was led by Robert Patton and Patrick Bailey with 14 points each.

Tates Creek  55     Lyon County  46
Darris Walker and Darrius Drake led Tates Creek with 16 and 15 points respectively.  Ramsey Walker led Lyon County with 21 points.  Aaron Corley added 11 points. 

McNabb  36     Bryan Station  29
Cody Groves led McNabb with 12 points.  Cleveland Sturgis and Jeremiah Mabson led Bryan Station with eight and six points respectively.

Madison  50     North Oldham  29
Chase Bowling and Isaiah Kavanaugh led Madison with 13 and 11 points respectively.  Wyatt Butler and Jason Segreti paced North Oldham with seven and six points respectively.

June Buchanan  53     Grant County 7th  31
Tate Cox led June Buchanan with 10 points.  Shane Slone and Clark Stepp added nine points each.  Camron Reynolds led Grant County 7th with 18 points including four three point baskets.

Lexington Traditional  55     Moss  41
Lexington Traditional was led by Tyler Barber with 25 points.  Brandon Eggenschwiler added 17 points.  Troy Holcomb and Jordan Shanklin led Moss with 12 points each.

Southern  48     North Laurel  21
Devon Williams and Tayler Young led the victors with 15 and 11 points respectively.  Zach Eversole paced North Laurel with 11 points.

E. J. Hayes  56     Jenkins  11
Tyler Hooker and Antuan Jackson led E. J. Hayes with 12 and 10 points respectively.  Andrew Branham led Jenkins with eight points.

King  38     Pineville  14
Nick Reed led King with 21 points while Pineville was paced by Mark Combs with nine points.

Lynn Camp  55     Scott County  45
Sydney Wagner and Madison Johnson led Lynn Camp with 16 and 15 points respectively.  Scott County was led by Casey Mingua with 14 points including four three point baskets.  Derek Warren added with 12 points and Richie Phares chipped in with nine points.

Rose Hill  54     Crawford  44
Dakotah Euton and Chad Jackson led the victors with 13 and 12 points respectively.  Walker and Andrews led Crawford with 10 and nine points respectively.

Whitley County  60     Winburn  51
Lebanion, Josh Wynn, and Edward Lawson led Whitley County with 13, 12, and 11 points respectively.  Joe Fain led Winburn with 16 points.  James Curtis and Charles Ashford added 13 and 10 points respectively.

Henderson South  39     East Jessamine  29
Blake Shelton led the victors with 13 points.  Quincy Richard led East Jessamine with eight points.

Bardstown  52     Anderson County  35
Rashaun Phillips, Demarco Phillips, and T. J. Downs led Bardstown with 13, 12, and 10 points respectively.  C. J. Penny led Anderson County with 16 points.

Louisville Wildcats  64     Elkhorn  47
David Glenn paced the victors with 18 points.  Tre Bell and Johnny Crook added eight points each.  Elkhorn was led by Deron Hicks and Oakley Watkins with 10 and nine points respectively.

Boyle County  42     Lexington School  35
Ben Carter and Ron Crutchfield led Boyle County with 13 and 10 points respectively.  Alex Elswick led Lexington School with 15 points.

Woodford County  52     South Floyd  32
Brett Pennington led the victors with 16 points.  Bradley Lucas and Grant Sparks added eight points each.  Devin Adams led South Floyd with eight points.

Grayson County  49     Sebastian  37
Travis Johnston led Grayson County with 20 points including four three point field goals.  Nick Noble and Dakota Ritchie led the Sebastian with seven points each.

St. Joseph  47     R. G. Eversole  35
Joe Webb paced St. Joseph with 12 points respectively.  Greg Willet, Chad Schadler, and Justin Barth added seven, six, and six points respectively.  Michael Campbell led R. G. Eversole with 15 points.

Virgie  53     Garrard County  29
Daniel Harmon and Taylor Newsome led Virgie with 18 and 12 points respectively.  Evan Preston led Garrard County with 12 points including four three point baskets.

Bate  49     Graves County  45
Derrick Henderson and Leonard Macon led Bate with 15 and 11 points respectively.  Graves County was led by Josh Doggett and Cassidy McAlpin with 25 and 10 points respectively.

 
Saturday February 26th Results

Round 2

Dorton

49

Georgetown

42

Ockerman

51

Morton

36

Jackson Street

61

McNabb

27

Corbin

46

Tates Creek

31

Madison

63

Grant County 8th

37

June Buchanan

33

Lexington Traditional

32

Carr Creek

49

E. J. Hayes

42

King

41

Southern

39

Mason County

77

Lynn Camp

41

Rose Hill

63

Whitley County

48

Bardstown

41

Louisville Wildcats

40

Leestown

63

Henderson South

26

Gray

44

Boyle County

30

Grayson County

48

Woodford County

29

Johnson County

52

St. Joseph

49

Virgie

50

Bate

30

Dorton  49     Georgetown  42
Dorton was led today by Logan Bryant and Elisha Justice with 12 and eight points respectively.  Nathan Wilson led Georgetown with 17 points including three three point baskets.  David Marcum chipped in with eight points.

Ockerman  51     Morton  36
Andrew Brown led Ockerman with 25 points.  Cory Spalding and Steven McFarland added 14 and 12 points respectively.  Prince Stewart led Morton with 10 points.  William Tipton and Brandon Wallace added seven points each.

Jackson Street  61     McNabb  27
Eric Mosley and Harold Calhoun led the victors with 19 and 17 points respectively.  Nick Hendrix led McNabb with 10 points.

Corbin  46     Tates Creek  31
Kevin French and Michael Campbell paced Corbin with 15 and 12 points respectively.  Darris Walker led Tates Creek with 11 points.

Madison  63     Grant County 8th  37
Madison was paced by Isaiah Kavanaugh and Morgan Tilford with 15 and 13 points respectively.  Cody Kinman led Grant County with nine points.  Ethan Shipp and Shaun Henry added seven points each.

June Buchanan  33     Lexington Traditional  32
Tate Cox hit a layup with 3.7 seconds remaining on the clock to give June Buchanan the victory.  June Buchanan was led by Cox with 10 points.  Garrison Collins and Clint Stepp added nine points each.  Tyler Barber led Lexington Traditional with eight points.  Deron Linton and Kevin Jackson added seven points each.

Carr Creek  49     E. J. Hayes  42
Stuart Stamper led Carr Creek with 22 points.  Adam Spencer chipped in with 12 points.  E. J. Hayes was led by Antuan Jackson and Tony Barnes with 16 and 11 points respectively.

King  41     Southern  39
Nick Reed led King with 11 points, while Nick Patterson and Ward Dedman added nine and seven points respectively.  Southern was paced by Devon Williams and Venchezz Major with 15 and nine points respectively.

Mason County  77     Lynn Camp  41
Russ Middleton led Mason County with 19 points including three three point baskets.  Terrance Breckenridge added 15 points.  Joseph Smith and Madison Johnson led Lynn Camp with 16 and 12 points respectively.

Rose Hill  63     Whitley County  48
Dakotah Euton led Rose Hill with 19 points including three three point baskets.  Chad Jackson and Buzz Bush added 17 and 12 points respectively.  Whitley County was led by Lebanion with 14 points.  Mikey Storms added 11 points including three three point baskets.

Bardstown  41     Louisville Wildcats  40
Rashaun Phillips, Demarco Phillips, and Jordan Hickman led Bardstown with 14, 13, and 10 points respectively.  The Wildcats were led by James Clay and David Glenn with 16 and 10 points respectively.

Leestown  63     Henderson South  26
Leestown was led by Nick Hudson with 18 points.  Martaveous Mays, Montell Morones, and Vince Sanford added 10, nine, and nine points respectively.  Eric Soaper and Jordan Gregory led Henderson South with seven and six points respectively.

Gray  44     Boyle County  30
Andy Ahern and Trent Maddox paced the victors with 12 and 11 points respectively.  Bret Marshall led Boyle County with six points while Ron Crutchfield and Jordan Aumiller added five points each. 

Grayson County  48     Woodford County  29
Grayson County was led by Travis Johnston and Chris McCoy with 14 and 10 points respectively.  Brett Pennington led Woodford County with eight points.

Johnson County  52     St. Joseph  49
Ian Welch paced Johnson County with 12 points.  Tyler Deaton and Nathan Dillon added nine and eight points respectively.  Jacob Olberding and Greg Willet led St. Joseph with 20 and 12 points respectively.

Virgie  50     Bate  49
Ashley Hatfield led Virgie with 19 points.  Daniel Harmon and Taylor Newsome added 14 and 13 points respectively.  Leonard Macon and Kruz Warner led Bate with eight points each.

 
Saturday February 26th Results

Round 3

Dorton

45

Ockerman

40

Jackson Street

42

Corbin

39

Madison

67

June Buchanan

60

Carr Creek

49

King

39

Mason County

50

Rose Hill

48

Leestown

75

Bardstown

26

Grayson County

53

Gray

33

Virgie

43

Johnson County

20

Dorton  45     Ockerman  40
Logan Bryant and Elisha Justice led Dorton with 13 and 12 points respectively.  Steven McFarland and Andrew Brown led Ockerman with 21 and nine points respectively.

Jackson Street  42     Corbin  39
Jackson Street was led by Eric Mosley with 14 points.  Ridge Wilson and Harold Calhoun added 10 and eight points respectively.  Michael Campbell and Josh Smith led Corbin with 12 points each.

Madison  67     June Buchanan  60
Keshawn Simpson and Morgan Tilford led Madison with 23 and 12 points respectively.  5-10 7th grader Tate Cox led June Buchanan with 30 points including four three point baskets.  6-6 Garrison Collins added 20 points.

Carr Creek  49     King  39
Adam Spencer and Jarrod Amburgey led Carr Creek with 11 and 10 points respectively.  Ward Dedman and Kyle Chadwick led King with 10 and seven points respectively.

Mason County  50     Rose Hill  48
Terrance Breckenridge and Russ Middleton led Mason County with 15 and 11 points respectively.  Jeremy Thompson chipped in with nine points.  Rose Hill was led by Kyle Bair, Dakotah Euton, and Chad Jackson with 14, 13, and 13 points respectively.

Leestown  75     Bardstown  26
Leestown raced out to a 42-5 halftime lead in an easy victory over a good Bardstown squad.  Montell Morones led Leestown with 21 points.  Nick Hudson, Martaveous Mays, and Vince Sanford added 15, 13, and 11 points respectively.  Rashaun Phillips led Bardstown with 10 points.

Grayson County  53     Gray  33
Travis Johnston led Grayson County with 17 points.  Tyler Saltsman and Bennett Skaggs added nine points each.  Kurt Russell led Gray with 19 points.

Virgie  43     Johnson County  20
Ashley Hatfield led Virgie with 13 points.  Daniel Harmon and Taylor Newsome added 11 and nine points respectively.  Ian Welch and Joe Whitaker led Johnson County with eight and six points respectively.

 
Sunday February 27th Results

Tournament Round

Leestown

53

Mason County

37

Quarterfinal

Jackson Street

63

Dorton

60

Quarterfinal

Madison

50

Carr Creek

49

Quarterfinal

Virgie

37

Grayson County

24

Quarterfinal

Jackson Street

48

Madison

46

Semifinal

Virgie

52

Leestown

47

Semifinal

Virgie

35

Jackson Street

33

Championship

 
Leestown  53     Mason County  37     Quarterfinal
Leestown led 29-26 at halftime and pulled away in the second half, outscoring Mason County 24-11 to take a 53-37 victory.  Nick Hudson led four Leestown players in double figures with 15 points.  Marquis Clay, Vince Sanford, and Martaveous Mays added 12, 11, and 11 points respectively.  Jeremy Thompson and Ryan Hamm led Mason County with 12 and 11 points respectively, with each connecting on three three point baskets.

Leestown 

15

14

14

10

-

53

Mason County 

9

17

6

5

-

37

 

Leestown 

(53)

 - 

Sanford 11, Hudson 15, Clay 12, Morones 4, Mays 11.

Mason County 

(37)

 - 

Rice 2, Hamm 11, Downing 2, Breckenridge 7, McGee 1, Thompson 12, Woods 2.

 
Jackson Street  63     Dorton  60     Quarterfinal
Jackson Street led 44-29 at the end of three quarters and weathered a spirited Dorton rally in the final period to earn a 63-60 victory.  Eric Mosley led Jackson Street with 26 points.  Ridge Wilson and Harold Calhoun added 14 and 10 points respectively.  Logan Bryant led Dorton with 26 points respectively.  Nathan Mullins chipped in with 10 points.

Jackson Street 

11

13

20

19

-

63

Dorton 

7

12

10

31

-

60

 

Jackson Street 

(63)

 - 

Calhoun 10, Wilson 14, Morton 2, Weatherford 7, Gordon 2, Mosley 26, Walker 2.

Dorton 

(60)

 - 

Justice 8, Bryant 26, Tackett 4, M. Adkins 5, N. Mullins 10, Varney 2, Boyd 3, Damron 2.

 
Madison  50     Carr Creek  49     Quarterfinal
Madison led 15-6 after the first quarter but Carr Creek fought back and made it a battle before falling by a score of 50-49.  Keshawn Simpson led Madison with 20 points and Isaiah Kavanaugh chipped in with 12 points.  Stuart Stamper paced Carr Creek with 14 points.  Adam Spencer and Zack Mullins added seven points each.

Madison 

15

12

8

15

-

50

Carr Creek 

6

14

12

17

-

49

 

Madison 

(50)

 - 

Minter 6, Tilford 4, Simpson 20, Bowling 2, Kavanaugh 12, Jarvis 2, Clay 4.

Carr Creek 

(49)

 - 

Stamper 14, Amburgey 6, Spencer 7, Richardson 3, Mullins 7, Christian 6, Huff 6.

 
Virgie  37     Grayson County  24     Quarterfinal
Virgie raced out to a 10-4 first quarter lead on their way to a 37-24 victory over Grayson County.  Daniel Harmon and Ashley Hatfield led Virgie with 12 and 10 points respectively.  Grayson County was paced by Travis Johnston with 13 points.

Virgie 

10

5

8

14

-

37

Grayson County 

4

6

7

7

-

24

 

Virgie 

(37)

 - 

Harmon 12, J. P. Newsome 4, Tyler Newsome 5, Taylor Newsome 6, Hatfield 10.

Grayson County 

(24)

 - 

Skaggs 2, Johnston 13, Saltsman 7, Deviney 2.

 
Jackson Street  48     Madison  46     Semifinal
Jackson Street nipped Madison 48-46 to advance to the championship game.  Harold Calhoun and Eric Mosley led Jackson Street with 14 and 12 points respectively.  Ridge Wilson chipped in with eight points.  Keshawn Simpson and Isaiah Kavanaugh paced Madison with 19 and 13 points respectively.

Jackson Street 

18

11

8

11

-

48

Madison 

15

11

9

11

-

46

 

Jackson Street 

(48)

 - 

Calhoun 14, Wilson 8, Morton 6, Gordon 2, Tolliver 2, Mosley 12, Walker 4.

Madison 

(46)

 - 

Minter 4, Tilford 6, Simpson 19, Kavanaugh 13, Clay 4.

 
Virgie  52     Leestown  47     Semifinal
Virgie led 29-16 at halftime but Leestown rallied to pull within 4, 41-37, at the end of three quarters.  Leestown could not overtake Virgie and the Eagles claimed a 52-47 victory.  The victors were led by Ashley Hatfield, Taylor Newsome, and Daniel Harmon with 18, 17, and 14 points respectively.  Vince Sanford and Marquis Clay led Leestown with 20 and 17 points respectively.

Virgie 

13

16

12

11

-

52

Leestown 

7

9

21

10

-

47

 

Virgie 

(52)

 - 

Harmon 14, Tyler Newsome 3, Taylor Newsome 17, Hatfield 18.

Leestown 

(47)

 - 

Sanford 20, Rogers 1, Hudson 5, Clay 17, Morones 4.

 
Virgie  35     Jackson Street  33     Championship
Virgie coach Greg Newsome started the following lineup:  6-2 Taylor Newsome, 6-1 Ashley Hatfield, 5-9 Daniel Harmon, 5-8 Tyler Newsome, and 5-8 J. P. Newsome.  Jackson Street coach James Dearborn countered with 6-2 Harold Calhoun, 6-0 Christian Morton, 6-3 Ridge Wilson, 5-9 Eric Mosley, and 5-4 Troy Weatherford.

Virgie nipped Jackson Street 35-33 to capture the Middle School Championship.  This was an extremely close game with neither team holding more than a four point lead.  Virgie led 12-9 at the end of the first quarter and 24-22 at the half.  Virgie utilized some excellent interior passing and was led by Taylor Newsome and Daniel Harmon with nine and eight points respectively.  Eric Mosley led Jackson Street in the first half with eight points including two three point baskets.

Jackson Street pulled ahead 29-28 in the third quarter on a three point basket by Dwayne Gordon, but Virgie regained the lead 30-29 at the end of the quarter on a field goal by Taylor NewsomeSam Tolliver tied the game at 33 for Jackson Street with a field goal in the fourth quarter, but Daniel Harmon responded with a basket to provide Virgie with the winning margin.

Daniel Harmon and Taylor Newsome led Virgie with 13 points each.  Jackson Street was led by Ridge Wilson with nine points.  Eric Mosley and Dwayne Gordon added eight and seven points respectively.

Virgie 

12

12

6

5

-

35

Jackson Street 

9

13

7

4

-

33

 

Virgie 

(35)

 - 

Taylor Newsome 13, Hatfield 6, Harmon 13, Tyler Newsome 3,J. P. Newsome 0.

Jackson Street 

(33)

 - 

Calhoun 4, Morton 0, Wilson 9, Mosley 8, Weatherford 3, Gordon 7, Tolliver 2.

 
All Tournament Team

Daniel Harmon*

Virgie

MVP

Ashley Hatfield

Virgie

 

Taylor Newsome

Virgie

 

Eric Mosley

Jackson Street

 

Ridge Wilson

Jackson Street

 

Tate Cox

June Buchanan 

 

Stuart Stamper

Carr Creek

 

Andrew Brown

Ockerman

 

Terrance Breckenridge

Mason County

 

Logan Bryant

Dorton

 

Travis Johnston

Grayson County

 

Keshawn Simpson

Madison

 

Isaiah Kavanaugh

Madison

 

Vince Sanford

Leestown

 

Marquis Clay

Leestown

 

*Tournament MVP Daniel Harmon set two records: career points in middle school state tournament (169) and total points in one tournament (100).  He is also the first player to be named to the all-tournament team twice (2003, 2005). 

Conclusion

I have attempted to give a brief recap of each game played in this tourney.  I apologize in advance for any misspelled names or errors in players’ heights or stats as I hurriedly transcribed stats from the scorebooks.  This report is meant to be an overview of the tourney and not an instrument for ascertaining precise individual records.

Congratulations to Virgie for winning the championship and to both Jackson Street and Virgie for providing us an excellent championship game. The records of the teams advancing to the final eight were as follows:  Dorton (35-8), Jackson Street (16-0), Madison (32-0), Carr Creek (35-6), Mason County (29-0), Leestown (13-0), Grayson County (34-2), and Virgie (36-1).  Virgie utilized an excellent interior passing game and a strong defense to post victories over Corbin, Garrard County, Bate, Johnson County, Grayson County, Leestown, and Jackson Street in this tournament.

There were many fine teams and too many excellent players to mention them all here.  There was much thought put into selecting the All Tournament Team but with only fifteen slots available, many fine players were left off the team.  Dakotah Euton (Rose Hill), Rashaun Phillips (Bardstown), Nick Hudson (Leestown), and Chad Jackson (Rose Hill) are just a few of the other players who impressed observers this week.

This was a well-balanced tourney field with several teams having a legitimate shot at the title.  The pipeline continues for high schools in the state with many of these players destined to make their mark at the varsity level in the near future.  It is obvious from covering this event that the future of basketball in Kentucky is extremely bright.  The future of this event is also bright and the Kentucky Basketball Academy will strive to improve this event each year.

Some of the past members of the All-Tournament Team who have moved on to star at the varsity level in high school include Aaron Dunaway (Henry Clay), Andrew Howard and Jay Ivey (Owensboro Catholic), Rodney Haddix (Scott County), Ty Proffitt and Jordan Hammonds (South Laurel), Jonathan Mackey (Scott County), and Clark Stepp (June Buchanan).

Acknowledgements

A special thanks to the Kentucky Basketball Academy family including Terry Hatton, Steve Hatton, Ken Farley, Mark Ogden, Sean Vinsel (tournament director) and all the other workers.  Attention is paid to every detail in an attempt to make this a rewarding experience for all the participants and spectators.  Also, a special thanks to all the coaches and parents who give so unselfishly of their time and money to follow these young athletes around the state for various tournaments.

 
Any questions on this event should be directed to the Kentucky Basketball Academy at 859-219-9272.

 
Ron Harrison’s reports on this and other basketball events appear on http://www.angelfire.com/ky/prephoops.