2004 Cage Scope/High Potential "Blue-Chip" Basketball Camp

~ Silver Anniversary ~

Session Two

July 4-8, 2004
Georgetown, KY

2004 by Ron Harrison

Introduction

The 25th Annual Cage Scope/High Potential "Blue-Chip" Basketball Camp was held in Georgetown, Kentucky at Georgetown College.

The camp directors for this camp are Dave Bones (Cage Scope) and Rick Bolus (High Potential).  These two gentlemen have a total of 78 years experience in the business between them.  Dave Bones introduced Cage Scope to the world in 1957.  Mr. Bones has been a contributor to many periodicals as well as being featured in innumerable newspapers and magazines.  Rick Bolus started the Rick Bolus High Potential Basketball Recruiting Service in 1973.  Mr. Bolus is a consultant for several national basketball tournaments and shootouts and several of the top college programs in the country are among his subscribers.  Many scouting/recruiting services have entered and left the business over the past few years.  These gentlemen definitely withstood the test of time.

There are three sessions this year:  June 27-July 1, July 4-8, and July 18-22.  The first session includes a Junior division.  This report will cover the second session, held July 4-8.  Each session also features speakers on recruitment, academics, and basketball.  Some of the outstanding players who have attended this camp include Jimmy Jackson, Allen Houston, Rex Chapman, Felton Spencer, Dan Langhi, Darren Hancock, Scott Padgett, Brad Miller, Tim Couch, Derek Lowe, Jared Odle, and Dejuan Wheat.  All players also receive mini-clinics.  There are mini-clinics for guards, big men, and 3-point shooters.  There are also optional competition contests as well as a written evaluation from the camper’s league coach.

Each Senior division player also plays a minimum of nine league games (not counting playoff games and All-Star contest).  All games are played full-court in Alumni Gym and the newly built intramural complex.  All players receive equal playing time as substitutions are done by the clock.  All teams in both junior and senior divisions will compete in a single elimination tournament. Certified trainers are on duty at all times.  

The Cage Scope/High Potential “Blue-Chip” Basketball Camp is not affiliated with any other basketball camp using the name “Blue-Chip”.

 

“Blue Chip” Camp Roster – Session Two

Players from twenty-one states, Canada, and Korea are scheduled to attend this session.

(Note: # refers to jersey number, not ranking)

  

#

Name

Ht/Class

Town/School/State

1

Jonathan Abramovic

6-0/Sr

Daytona Beach Father Lopez, FL

3

William Aldridge

6-2/So

Raleigh Broughton, NC

4

Jake Altman

6-1/Sr

Campbellsville, KY

5

Kenneth Anderson

6-1/Jr

Cincinnati, OH (Princeton)

6

Jonathan Avery

6-5/Sr

Mansfield Senior, OH

7

Matthew Aynes

5-11/Fr

Ludlow, KY

8

Joseph Banks

5-8/So

Grand Blanc, MI

9

Michael Banning

6-3/Jr

Columbus St. Charles Prep., OH

10

Matt Barczak

6-1/Sr

Byron Center, MI

11

Adam Barr

6-0/Jr

Shelbyville Shelby Co., KY

13

Dex Battista

6-7/Jr

Utica, MI

14

Jake Beatley

5-8/Fr

Gahanna Columbus Acad., OH

15

Justin Benedetti

6-3/So

Clarksville Our Lady Providence, IN

16

Alexander Bernard

5-1/Fr

Fredericksburg Massaponax, VA

17

Chris Bihl

6-2/Sr

Portsmouth Clay, OH

19

Richard Blair

5-10/Jr

Pellston, MI

20

Billy Blanton

6-3/So

Ashland Boyd Co., KY

21

Eric Blanton

6-0/So

Warsaw Community, IN

23

Kyle Booher

6-2/So

Pleasant Hill Newton, OH

24

Ben Boos

6-2/Sr

Castalia Margaretta, OH

26

Bryce Bow

6-1/Sr

Muncie Delta, IN

27

Payton Brady

6-1/So

Lincolnton North Lincoln, NC

28

Aaron Brock

6-4/Jr

Bremen, IN

29

Courtney Brooks

5-11/Jr

Indianapolis Arsenal Tech, IN

30

Nicholas Brossia

5-11/So

North Baltimore, OH

31

Michael Brown

6-4/Sr

Tallahassee Lawton Chiles, FL

32

Derek Thomas Broyles

6-2/Sr

Hebron Conner, KY

33

Dan Bruce

6-2/Sr

Rochester Adams, MI

34

Stefan Buchanan

5-7/Jr

Akron Archbishop Hoban, OH

35

Van Burge

5-10/So

Grayson East Carter, KY

36

Adam Cannoy

5-11/Jr

Ashland Paul Blazer, KY

37

Mark Caraway

6-3/Sr

Jamestown Greeneview, OH

38

JC Casper

6-1/Jr

West Chester Lakota West, OH

40

William Cheek

6-0/Sr

Naples Barron Collier, FL

41

Craig Choka

6-1/Sr

Toledo Maumee Valley C.D., OH

42

Austin Clardie

6-0/Jr

Rock Falls, IL

43

Caleb Clark

6-1/So

Tontogany Otsego, OH

44

Nathaniel Clark Jr.

6-0/Sr

Austin Stephen Austin, TX

45

Jared Clemons

6-0/Jr

Leitchfield Grayson Co., KY

46

Matthew Cooper

6-2/Jr

Monticello Wayne Co., KY

47

Gabe Cotton

6-3/So

ishers Hamilton Southeastern IN

48

Cody Cox

6-0/Jr

Rock Falls, IL

49

Travis Crawford

6-4/Jr

Barbourville, KY

50

Aaron Crump

6-4/So

Taylor Kennedy, MI

51

Brian Cruse

5-10/Fr

Louisville Kentucky C.D., KY

52

Matthew Cruse

6-3/Sr

Naples Barron Collier, FL

55

Roger Davis

5-8/Jr

Cincinnati C.D., OH

56

Tommy Dearfield

5-11/So

Grayson East Carter, KY

57

Nick DeSchepper

6-2/So

Fishers Hamilton Southeastern, IN

58

Brian Duke

6-2/So

Morganfield Union Co., KY

59

Anthony Durr

6-3/Jr

Columbus Beechcroft, OH

60

Courtney Embry

6-0/So

Lexington Bryan Station, KY

61

Zeb Emerick

6-7/Sr

Paoli, IN

63

Aaron Evanish

6-7/Sr

Byron, MI

64

D.J. Farrell

6-3/Sr

Columbus St. Charles Prep., OH

65

Kurt Faulkner

6-1/Sr

Ashland Boyd Co., KY

66

Nick Felter

6-4/Jr

Sandusky St. Mary's Cen. Cath., OH

67

Jason Fox

6-2/Jr

Olivet, MI

68

Joel Fox

5-11/Sr

Florence Boone Co., KY

69

Jordan Garrett

6-0/Sr

Hurricane, WV

70

Zane Gay

6-4/Sr

Olivet, MI

72

Christopher Gorman

6-3/Sr

Hilo Waiakea, HI

73

Isaac Green

5-10/Sr

Grayson East Carter, KY

74

Jay Griggs

6-1/Sr

Bolivar Central, TN

75

Tyson Gross

6-2/Sr

Booneville Owsley Co., KY

76

Rob Gruenwald

5-10/Jr

Columbus St. Charles Prep., OH

77

Nahada Gudger

6-0/Sr

Bolivar Central, TN

79

Mike Hart

5-11/Jr

Perrysburg, OH

80

Jake Helmer

6-0/Fr

Ludlow, KY

81

Kreigh Hentrup

5-11/Sr

Paoli, IN

82

Casey Hester

5-10/So

Raleigh Charter, NC

83

Jeremy Hollier

6-3/Jr

Merryville, LA

84

Adam Hood

6-0/So

Clinchport Rye Cove, VA

86

Zach House

6-8/So

Rock Falls, IL

87

Neal Howey

6-1/Jr

Monroe St. Mary's Cen. Cath., MI

88

Daniel Howse

6-3/Fr

Pickering Dunbarton, ONT

90

Peter James II

6-1/Sr

Columbus St. Charles Prep., OH

91

Joseph Jenkins

6-8/Sr

Kennesaw North Cobb Christian, GA

92

Chad Johnson

5-10/So

Seoul Foreign, Korea

94

Korey Jones

6-1/So

Fort Collins Rocky Mt., CO

96

Adam Kaiser

6-1/So

Brookville Franklin Co., IN

97

Brandon Kaiser

6-0/Sr

St. Leon East Central, IN

98

Patrick Kelley

5-11/Jr

Columbus St. Charles Prep, OH

99

George Kelly

5-10/CF

Tuscon Pima, AZ

100

D.J. Kelso

5-8/Sr

Arcadia Hamilton Heights, IN

101

Jonathan Kessler

6-4/Sr

Kennesaw North Cobb Christian, GA

102

Joshua Kettlewell

6-5/Sr

Parkhill North Middlesex, ONT

103

Orlando Knudsen

6-3/Sr

Rock Hill, SC

104

Drew Koppe

5-8/Fr

St. Paul Harding, MN

105

Jared Kromer

6-2/So

Castalia Margaretta, OH

106

Brett LaFollette

5-11/Sr

Hebron Conner, KY

107

Mark Lauts

6-5/Jr

Rock Falls, IL

109

Thomas Lewis

6-3/Sr

Louisa Lawrence Co., KY

110

Matthew Lilly

5-11/So

Clarksville Our Lady of Prov., IN

112

Mattias Lupa

6-1/So

Boulder, CO

114

Milan Maddox

5-11/Jr

Russell, KY

115

Nick Maloy

6-5/Sr

Lexington Christian Acad., KY

117

Joe McCoy

6-2/Sr

Newark, OH

118

Drew McDavid

6-2/So

Ashland Blazer, KY

119

David McFarland

6-2/Sr

Florence Boone Co., KY

120

Brennan McGill

5-9/So

Columbus St. Charles Prep., OH

121

Marcus McKeehan

5-11/Jr

Barbourville Knox Central, KY

122

Jeremy McKinzie

6-0/Jr

Kansas City, MO (home school

125

Mark Meece

6-3/Jr

Cicero Hamilton Hts., IN

126

Jordan Mendelson

6-4/Sr

Bexley, OH

127

Joseph Mendenhall

6-4/Sr

Batavia, OH

128

Marc Messer

6-2/Sr

Grayson East Carter, NY

129

Brett Miller

6-8/Jr

Ashland Paul Blazer, KY

130

Micah Mills

5-11/So

Dover, OH

131

Michael Mobley

6-3/Sr

Ft. Worth Fossil Ridge, TX

132

Kyle Molz

6-0/Jr

Kettering Fairmont, OH

133

Nick Molz

5-10/So

Kettering Fairmont, OH

134

Corey Morgan

5-11/So

Columbus St. Charles Prep, OH

135

Michael Morrison

6-1/Sr

St. Thomas Central Elgin, ONT

136

Jon Mowl

5-9/Sr

Indianapolis School for the Deaf, IN

137

R.T. Murphy

6-0/Sr

Naples Barron Collier, FL

138

Matthew Murrah

5-10/So

Rossford, OH

139

Rian Nailor

5-11/Fr

Rock Falls, IL

140

Daniel Neeley

5-6/So

Booneville Owsley Co., KY

141

Marc Nickell

6-1/Jr

Sherman Texoma Christian, TX

142

Robert Nickell

6-4/Sr

Sherman Texoma Christian, TX

143

Matthew North

6-1/Sr

Hilliard Davidson, OH

144

Jim Norton

6-0/Jr

Louisville Holy Angels Acad., KY

145

Tyler Nye

5-8/So

Otsego Tontogany, OH

146

Sam O'Reilly

5-11/CF

Anchorage Service, AK

147

Alex Panda

5-11/Jr

Columbus St. Charles Prep, OH

148

Billy Pappas

5-10/So

Fishers Hamilton Southeastern, IN

149

Brandon Parsons

5-11/Sr

Louisa Lawrence Co., KY

150

Jordan Parsons

6-5/Jr

French Lick Springs Valley, IN

151

Steve Petrak

5-11/Sr

LaGrange Park Nazareth Acad., IL

152

Phillip Peugh

6-2/Jr

Rock Falls, IL

153

Ryan Phillips

6-2/Sr

Buckner Oldham Co., KY

154

Logan Porter

6-1/Fr

Union Ryle, KY

156

Nicholas Reaves

5-10/Sr

Flint Northern, MI

157

Michael Redlinger

6-4/Jr

Anchorage Service, AK

158

Daniel Reese

5-8/So

Murfreesboro Blackman, TN

159

Tyler Reliford

5-11/Jr

Ashland Blazer, KY

160

Darryl Richardson

6-4/Sr

Tampa Wharton, FL

161

Kyle Ritter

6-5/Sr

Columbus St. Charles Prep, OH

162

John Roberts

6-4/Sr

Ashland Boyd Co., KY

163

Matt Roberts

5-8/Sr

Carrollton Carroll Co., KY

164

Ryan Robinet

5-10/Sr

Fairhaven Anchor Bay, MI

165

Andrew Salerno

6-5/Jr

Milford, OH

166

Trent Sanford

6-5/Sr

Morrow Little Miami, OH

167

Riley Scott

6-5/Sr

Rock Falls, IL

168

Reed Seward

6-2/Jr

Cincinnati Country Day, OH

169

Steven Sexton

6-1/Sr

Monticello Wayne Co., KY

170

Jon Shapiro

6-0/Sr

Kettering Fairmont, OH

171

Sam Shapiro

5-10/So

Boulder, CO

172

Curtis Shulman

6-3/Sr

Spring Mills Penns Valley, PA

173

Dee Smith

5-6/So

Lexington Sayre, KY

174

Josh Smith

6-4/Sr

Paducah Community Christian, KY

175

Nick Snow

6-7/Sr

London Banting, ONT

176

Brandon Sok

6-5/Jr

Lexington Dunbar, KY

177

Christopher Stasik

5-9/Jr

Akron Archbishop Hoban, OH

178

Nick Stephens

6-3/Sr

Rushville Consolidated, IN

179

Derek Stillman

6-2/Sr

Gulf Breeze, FL

180

Xavier Suggs

5-10/Sr

Maple Hts., OH

181

Zack Szabo

6-3/So

Columbus St. Charles Prep, OH

182

Michael Thacker

6-0/Jr

Portsmouth Clay, OH

183

Michael Therman

6-4/Sr

Ann Arbor Pioneer, MI

184

Josh Thevenot

5-7/Jr

Shelbyville Shelby Co., KY

185

Jabril Thomas

5-8/Sr

Springfield South, OH

186

Matthew Thomas

6-1/Fr

Ashland Blazer, KY

187

Cameron Thoroughman

6-6/Jr

Portsmouth Clay, OH

188

Ben Truman

5-9/So

Warsaw, IN

189

Gregory Turner

6-0/So

Manassas Stonewall Jackson, VA

190

Lucas VanDalen

6-4/Sr

Indianapolis School for the Deaf, IN

191

Scott Van Houten

6-2/Sr

Daytona Beach Father Lopez, FL

192

Darren Van Paris

5-11/So

Columbus St. Charles Prep, OH

193

Chris Vetter

5-8/Sr

Columbus St. Charles Prep, OH

194

Zac Walker

5-11/Sr

Columbia Central, TN

195

Zachary Wall

5-8/Fr

Louisville Kentucky C.D., KY

196

Cameron Warfield

6-2/So

Louisville Southern High, KY

197

Dylan Weaver

6-0/Jr

Rock Falls, IL

198

Derrick Webb

6-4/So

Portsmouth Clay, OH

199

Daniel White

6-1/Jr

Shelby Twp Eisenhower, MI

200

David White

6-3/Jr

Uhrichsville Claymont, OH

201

C.J. Willis

5-10/Sr

Louisville Seneca, KY

202

Robby Wilcox

6-1/So

Ashland Blazer, KY

203

Ryan Williams

5-3/Fr

Gahanna Columbus Acad., OH

205

Tyler Winkleman

6-8/Sr

Perrysburg, OH

206

John Wolosinczuk

6-6/Jr

Akron Archbishop Hoban, OH

208

Luke Wymer

6-3/So

North Baltimore, OH

209

Matthew Zahel

5-10/So

Castalia Margaretta, OH

210

Shawn Zahel

5-9/Fr

Castalia Margaretta, OH

212

Damon Zeligs

6-3/So

Boulder, CO

213

Will Bowman

6-5/Sr

Lexington Sayre, KY

214

Brandon Brown

6-5/So

Brentwood Academy, TN

215

Kelsey Brown

6-3/Jr

Hamilton, OH

216

Jonathan Butler

6-3/Sr

St. Joseph Central, MO

217

Matt Chambless

6-1/Fr

Union Ryle, KY

218

Chris DeArmond

6-1/So

Springfield South, OH

219

Tyrie Flowers

6-0/Sr

Taylor Kennedy, MI

220

Pete Gifford

6-1/Jr

Lexington Lafayette, KY

221

Montel Harvey

6-3/Sr

Louisville Ballard, KY

223

Kory Kahlo

6-5/So

Fishers Hamilton Southeastern, IN

224

Matthew Karn

6-4/Sr

Hartford Ohio Co., KY

225

Olajuwon Kemp

6-7/Sr

Bolivar Central, TN

226

Jamal Kieffer

6-4/CF

Decatur, GA (school TBA )

227

Bill Kottas

5-11/So

Brentwood Academy, TN

228

Anthony LaVallis

5-5/6th

Pontiac Jefferson M.S., MI

229

Travante Leftenant

6-7/Sr

Columbus Africentric Sec., OH

230

Eric Miller

6-2/Sr

Lenoir City, TN

231

Zach Needler

6-3/Sr

Fort Worth Fossil Ridge, TX

232

Jordan Newby

6-2/Sr

Louisville Ballard, KY

233

Jake Peterson

6-6/Jr

Louisville Christian Academy, KY

234

Peyton Preece

6-2/Sr

Louisa Lawrence Co., KY

235

Nick Puzey

5-11/Sr

Louisville Ballard, KY

236

Christopher Scott

5-9/Jr

Lexington Sayre, KY

237

Tyler Seelow

6-4/Sr

Louisville Ballard, KY

239

Willy Wilz

5-11/So

Brookville Franklin Co., IN

240

Scott Humphrey

6-3/Jr

Salisbury, MO

242

Christopher Wolf

5-10/So

Johnson City Science Hill, TN

243

Cordera Wright

5-11/Sr

Taylor Truman, MI

244

Marcus Baber

6-4/Jr

Cincinnati Colerain, OH

245

Ryan Beaumont

5-10/Sr

Buckner Oldham Co., KY

246

Joey Brown

6-1/So

Tontogany Otsego, OH

247

Ryan Clem

5-10/Jr

Cawood Harlan, KY

248

Mike Doyle

6-0/Sr

Cincinnati Colerain, OH

249

Derrick Endicott

6-8/Sr

Louisa Lawrence Co., KY

250

James Garrard

6-2/Jr

Dixon Webster Co., KY

251

Drew Guffey

6-10/Sr

Monticello Wayne Co., KY

252

Jacob Gise

6-0/Jr

Jasper Pickens, GA

253

Blake Hubbs

6-3/Sr

Harlan Cawood, KY

254

Casey Huff

6-1/Jr

Harlan, KY

256

Clay Lampl

6-5/Fr

Union Ryle, KY

257

Brian Lavin

6-0/Sr

Peoria Notre Dame, IL

258

Michael McAllister

6-1/So

Columbus St. Charles Prep., OH

259

John McCarthy

6-1/Sr

Buckner Oldham Co., KY

260

Drew Miller

6-2/Jr

Cincinnati Colerain, OH

261

Lance Overbee

5-8/Fr

Stanton Powell Co., KY

262

Keith Radcliff

6-0/Sr

Indianapolis Ritter, IN

264

Lamar Sistrunk

5-8/Jr

Louisville Central, KY

265

Forrest Smallwood

6-4/Jr

Louisville Male, KY

266

Rick St-Blancard

5-10/Jr

Florence Heritage Acad., KY

268

Matthew Vaught

6-0/Jr

Cincinnati Colerain, OH

269

Al Magwood

6-2/Jr

Louisville Southern, KY

270

Jeff Jefferson

5-4/8th

Huntington Bch. Breth. Christian, CA

271

Adam Radoja

6-4/Sr

Hamilton Sherwood, ON

272

Alan Tyson

5-8/So

Columbus St. Charles Prep., OH

273

Cameron Hundley

6-3/Fr

Georgetown Scott Co., KY

274

Robby Gregory

5-8/Jr

Portsmouth Clay, OH

275

Jesse Thompson

6-0/Jr

Georgetown Scott Co., KY

276

Darnell Durham

5-11/Sr

Osan City American, Korea

277

Terrence Stephens

6-0/Sr

Osan City American, Korea

278

Zach Montgomery

6-4/Sr

Georgetown Scott Co., KY

279

Ben Pursell

6-5/Sr

Franklin Battle Ground, TN

 

“Blue Chip” Camp Divisions

There were twelve teams entered in the Cage Scope Division.  They were designated Alabama, Arizona, Arkansas, California, Connecticut, Florida, Georgia, Illinois, Indiana, Iowa, Kansas, and Kentucky.  The standings for the week were as follows:  Arkansas (8-1), Florida (7-2), Georgia (7-2), Illinois (6-3), Connecticut (5-4), Arizona (5-4), Indiana (4-5), Kentucky (4-5), Iowa (4-5), California (3-6), Kansas (3-6), and Alabama (1-8).

There were twelve teams entered in the High Potential Division.  They were designated Louisiana, Maryland, Massachusetts, Michigan, Minnesota, Missouri, North Carolina, Oklahoma, Tennessee, Texas, Utah, and Wisconsin.  The standings for the week were as follows:  Utah (8-1), Minnesota (8-1), Massachusetts (7-2), Maryland (6-3), Tennessee (5-4), Louisiana (4-5), Oklahoma (4-5), North Carolina (4-5), Michigan (2-7), Texas (2-7), Wisconsin (1-8), and Missouri (0-9).

The first round tournament winners were as follows:  California defeated Tennessee, Alabama defeated Wisconsin, Utah defeated Arizona, Illinois defeated Louisiana, Kansas defeated Missouri, Minnesota defeated Kentucky, Oklahoma defeated Indiana, North Carolina defeated Iowa, Georgia defeated Maryland, Connecticut defeated Michigan, Massachusetts defeated Florida, and Texas defeated Arkansas.  Second round winners were Alabama over California, Utah advanced via a bye, Illinois over Kansas, Minnesota advanced via a bye, Oklahoma over North Carolina, Georgia advanced via a bye, Connecticut over Massachusetts, and Texas advanced via a bye.  Third round winners were Utah over Alabama, Minnesota over Oklahoma, Illinois over Georgia, and Texas over Connecticut.  Minnesota defeated Utah in one semifinal while Illinois defeated Texas in the other semifinal.  

Minnesota claimed the championship with an exciting 82-80 victory over Illinois.  6-2 Sr. Tyson Gross from Booneville Owsley Co., KY was named tourney MVP from the Minnesota squad.  6-4 Sr. Michael Brown from Tallahassee Lawton Chiles, FL was named Runner-up tourney MVP from the Illinois squad.

The Cage Scope/High Potential "Blue-Chip" Camp High School Division All-Star Game rosters are as follows:

Cage Scope All-Stars   Coach Dennis Frisco (St. Thomas Aquinas, FL) 

Brett Miller

  6-8

Jr.

Ashland Paul Blazer

KY

David White

  6-3

Jr.

Uhrichsville Claymont

OH

Steven Sexton

  6-1

Sr.

Monticello Wayne Co.

KY

Kyle Ritter

  6-5  

Sr.

Columbus St. Charles Prep.

OH

C.J. Willis

  5-10

Sr.

Louisville Seneca

KY

Cameron Thoroughman

  6-6

Jr.

Portsmouth Clay

OH

Blake Hubbs

  6-3

Sr.

Harlan Cawood

KY

Jordan Newby

  6-2 

Sr.

Louisville Ballard

KY

Derrick Endicott

  6-8

Sr.

Louisa Lawrence Co.

KY

Travante Leftenant

  6-7 

Sr.

Columbus Africentric Sec.

OH

Matthew Thomas

  6-1

Fr.

Ashland Blazer

KY

Nick Snow

  6-7

Sr.

London Banting

ON

Matthew Karn

  6-4

Sr.

Hartford Ohio Co.

KY

Terrence Stephens

  6-0

Sr.

Osan City American

Korea

Nick Felter

  6-4

Jr.

Sandusky St. Mary's Cen. Cath.

OH

High Potential All-Stars   Coach Matthew Yates (Richmond Model, KY)

Tyler Winkleman

  6-8 

 Sr. 

Perrysburg

OH

Keith Radcliff

  6-0

 Sr. 

Indianapolis Ritter

IN

Michael Mobley

  6-3

 Sr. 

Ft. Worth Fossil Ridge

TX

Jonathan Avery

  6-5

 Sr. 

Mansfield Senior

OH

Forrest Smallwood

  6-4

 Jr. 

Louisville Male

KY

Nick Maloy

  6-5

 Sr.

Lexington Christian Acad.

KY

David McFarland

  6-2

 Sr. 

Florence Boone Co.

KY

Brandon Brown

  6-5

 So. 

Brentwood Academy

TN

Pete Gifford

  6-1

 Jr. 

Lexington Lafayette

KY

Olajuwon Kemp

  6-7

 Sr. 

Bolivar Central

TN

Michael Therman

  6-4  

 Sr.

Ann Arbor Pioneer

MI

John Roberts

  6-4

 Sr. 

Ashland Boyd Co.

KY

Tyrie Flowers

  6-0

 Sr. 

Taylor Kennedy

MI

Zane Gay

  6-4

 Sr. 

Olivet

IN

Matthew Cruse

  6-3

 Sr. 

Naples Barron Collier

FL

The High Potential All-Stars defeated the Cage Scope All-Stars by a score of 117-113.  The victors were led by All-Star Game MVP 6-4 Zane Gay with 18 points.  6-1 Pete Gifford, 6-4 Forrest Smallwood, and 6-5 Nick Maloy added 13, 13, and 12 points respectively.  6-0 Keith Radcliff and 6-5 Jonathan Avery also reached double digits with 11 and 10 points respectively.  6-1 Steven Sexton led the High Potential All-Stars with 15 points.  The All-Star Game Runner-Up MVP 6-0 Terrence Stephens and 6-3 David White added 14 points each.  6-6 Cameron Thoroughman chipped in with 11 points.

This camp gives out several awards over the week session.  The awards for this division are: 

Free Throw Champ – Under 6-0

Mike Hart

Perrysburg

OH

Free Throw Champ – 6-0 to 6-3

Mark Caraway

Jamestown Greeneview

OH

Free Throw Champ – 6-3 and Up

Clay Lampl

Union Ryle

KY

Hot Shot Champ – Under 6-0

Nicholas Reaves

Flint Northern

MI

Hot Shot Champ – 6-0 to 6-3

Jeremy Hollier

Merryville

LA

Hot Shot Champ – 6-3 and Up

Jordan Parsons

French Lick Springs Valley

IN

3-Pt. Shooting Champ – Under 6-0

Daniel Neeley

Booneville Owsley Co.

KY

3-Pt. Shooting Champ – 6-0 to 6-3

Craig Choka

Toledo Maumee Valley C.D.

OH

3-Pt. Shooting Champ – 6-3 and Up

Trent Sanford

Morrow Little Miami

OH

Slam Dunk Champion

Matt Roberts

Carrollton Carroll Co.

KY

Most Improved

Jon Mowl

Indianapolis Indiana School for the Deaf

IN

Best Ballhandler

Dee Smith

Lexington Sayre

KY

Best Passer

Dan Bruce

Rochester Adams

MI

Best Defensive Player

Cordera Wright

Taylor Truman

MI

Best Rebounder

Brett Miller

Ashland Paul Blazer

KY

Best Hustler

Kyle Molz

Kettering Fairmont

OH

Best Attitude

Joseph Jenkins

Kennesaw North Cobb Christian

GA

Best Station Worker

D.J. Kelso

Arcadia Hamilton Heights

IN

Best Underclassman

David White

Uhrichsville Claymont

OH

Tournament MVP

Tyson Gross

Booneville Owsley Co.

KY

Tournament Runner Up MVP

Michael Brown

Tallahassee Lawton Chiles

FL

League MVP 

Olajuwon Kemp

Bolivar Central

TN

League Runner Up MVP

Michael Mobley

Ft. Worth Fossil Ridge

TX

All-Star Game MVP

Zane Gay

Olivet

MI

All-Star Game Runner Up MVP 

Terrence Stephens

Osan City American

Korea

Top Sleepers

Zach House

Rock Falls

IL

 

Anthony Durr

Columbus Beechcroft

OH

Senior Division Summary

6-3 Sr. Blake Hubbs (Harlan Cawood, KY) and 6-1 Sr. Steven Sexton (Monticello Wayne Co., KY) impressed observers this week with their long-range jump shots.  6-1 Jr. Pete Gifford (Lexington Lafayette, KY) displayed the ability to score points in a hurry.  6-6 Jr. Cameron Thoroughman (Portsmouth Clay, OH) displayed a well-rounded game and also possesses great range on his shot.  Olajuwon Kemp, a 6-7 Sr. from Bolivar Central, TN, is an athletic shot blocker who runs the floor extremely well.  6-3 Sr. Michael Mobley from Ft. Worth Fossil Ridge, TX had an excellent week and is a quick, hard-nosed player who can shoot the ball.  6-3 Jr. David White from Uhrichsville Claymont, OH displayed a fine all-around game and should have a nice future.  6-8 Jr. Brett Miller from Ashland Paul Blazer, KY played well in the paint this week.

5-5 6th grader Anthony LaVallis from Pontiac Jefferson M.S., MI shows a lot of potential and a maturity on the court not expected at his early age.  6-5 Sr. Jonathan Avery (Mansfield Senior, OH) and Derrick Endicott, a 6-8 Sr. from Louisa Lawrence Co., KY, also had impressive camps.  6-4 Jr. Forrest Smallwood from Louisville Male, KY impressed observers with his hard work and ability to get to the rim.  Dee Smith is a veteran of this camp and this 5-6 So. from Lexington Sayre, KY had a very solid week.  Although Smith is only 5-6, he is deceptively strong and can score as well as dish the ball.  5-8 Sr. Matt Roberts from Carrollton Carroll Co., KY shot the ball well and used his leaping ability to capture the slam dunk title. 

Although it is impossible to mention every player here, many impressed with good performances and excellent work ethics this week.

Conclusion

This was my sixth year attending the camp and I continue to be impressed with the involvement and work ethics of the camp directors.  They have a very “hands-on” approach and observe each player’s performance at least once daily.  While talent levels may vary slightly from camp to camp, the players have ample opportunity to display their abilities, and there are always some previously undiscovered gems.

 

The strengths of this camp should start with the aforementioned work ethics of the camp directors.  The camp directors make everyone welcome and provide the official camp programs, all-star game rosters, and the list of award winners.  Another, and I believe, very important, strength of this camp is the presence of certified trainers.  Injures are evaluated and treated immediately with doctors being on call at all times.  This camp also has a tremendous up-side for players who have either not had the exposure or are late bloomers.

 

 

Ron Harrison’s reports on this and other basketball events appear on http://www.angelfire.com/ky/prephoops.