Kentucky AAU State Basketball Tournament

Boys Junior Varsity and Varsity Divisions

Kentucky Basketball Academy

Lexington, Kentucky
June 17-20, 2004

2004 by Ron Harrison

There were twenty-three teams entered in the Boys Junior Varsity division.  The teams were divided into six pools.  The pool assignments were as follows:   Pool 1:  Madison Central, Paintsville, Tates Creek, and Lincoln County.  Pool 2:  Corbin, Pleasure Ridge Park, Bryan Station, and Buckhorn.  Pool 3:  St. Xavier, Lexington Christian Academy, South Laurel 2, and Harlan.  Pool 4:  Cawood, Western Hills, Bourbon County, and Scott County.  Pool 5: South Laurel 1, Dunbar, and Scott High.  Pool 6: Trinity, Frankfort, Clay County, and Lexington Catholic. 

There were thirty teams entered in the Boys Varsity division.  The teams were divided into eight pools.  The pool assignments were as follows:   Pool 1:  Harlan, Conner, Wayne County, and Bourbon County.  Pool 2:  Sayre, Frankfort, Corbin, and Trinity.  Pool 3:  Bryan Station, South Laurel, Fern Creek, and Menifee County.  Pool 4:  St. Xavier, Dunbar, Grant County, and Fleming County.  Pool 5: Pleasure Ridge Park, Tates Creek, Russell, and Lincoln County.  Pool 6: Lexington Christian Academy, Madison Central, Bath County, and Clay County.  Pool 7: Henry Clay, Mercer County, and Cawood.  Pool 8: Western Hills, Scott County, and South Floyd.

Thursday June 17th, 2004 

Pool Play

 

Boys Junior Varsity

 

Madison Central

87

Paintsville

80

 

Tates Creek

67

Lincoln County

54

 

Pleasure Ridge Park

66

Corbin

33

 

Bryan Station

82

Buckhorn

70

 

St. Xavier

60

Lexington Christian Academy

56

 

Harlan

58

South Laurel 2

48

 

Cawood

77

Western Hills

55

 

Scott County

86

Bourbon County

39

 

South Laurel 1

62

Dunbar

53

 

Trinity

71

Frankfort

43

 

Lexington Catholic

72

Clay County

56

 

Madison Central  87    Paintsville  80
Aaron Morris led Madison Central with 27 points.  Duane Fields and Rob Newman added 18 and 17 points respectively.  Daniel Pugh led Paintsville with 27 points.  Blake Bundy and Landon Slone added 20 and 16 points respectively.

Tates Creek  67     Lincoln County  54
Michael Sparks and D. J. Dowlen led the Tates Creek with 21 points each.  Chris Floyd added 10 points.  Ryan Young led Lincoln County with 20 points.  Daniel Ralston, Noah Keeton, and Todd added 11, 10, and 10 points respectively.  

Pleasure Ridge Park  66     Corbin  33
Adam Decker and Nick George led the victors with 13 and eight points respectively.  Deke Barley led Corbin with 10 points. 

Bryan Station  82    Buckhorn  70
Courtney Embry led Bryan Station with 23 points.  Shelvin Mack and D’Coby Burnett added 17 and 14 points respectively.  Justin Rice and Jeremy Abner led Buckhorn with 24 and 13 points respectively.

St. Xavier  60     Lexington Christian Academy  56
Lee Steiden, Travis Markum, and Aaron Robison led St. Xavier with 14, 13, and 12 points respectively.  Lexington Christian Academy was led by Jeremy Hobbs with 18 points.

Harlan  58     South Laurel 2  48
John Smith, Jeremy Holcomb, and Robbie Curtis led Harlan with 17, 14, and 10 points respectively.  George Cress led South Laurel 2 with 14 points.

Cawood  77     Western Hills  55
Josh Caldwell, Ryan Farmer, and Mike Hensley led Cawood with 19, 19, and 18 points respectively.  Tyler Combess and Kris Toles led Western Hills with 17 and 14 points respectively.

Scott County  86     Bourbon County   39
Tyler Portwood led Scott County with 17 points.  Jordan Adams, Jeremy Marks, and Chris James added 12, 12, and 10 points respectively.  B. Coors and Matthew Wigglesworth led Bourbon County with 12 and 11 points respectively.   

South Laurel 1  62     Dunbar   53
Billy Jones led South Laurel 1 with 14 points.  Mike Evans, Mark Conley, and Corey Hamm added 10, eight, and eight points respectively.  Brandon Hatton, Jerel Henry, and Damon Powell led Dunbar with 17, 10, and nine points respectively.    

Trinity  71     Frankfort  43
Brian Kaelin, Tanner Jacobs, and Nick Petrino led Trinity with 12, 11, and 10 points respectively.  Frankfort was led by Alonzo Tillman with 28 points.

Lexington Catholic  72     Clay County  56
Taylor Stewart, Jaron Jones, and Zack Newton led Lexington Catholic with 13, 10, and 10 points respectively.  Justin Hobbs and Raleigh Campbell led Clay County with 14 and 11 points respectively. 

Boys Varsity

 

Conner

53

Harlan

42

 

Bourbon County

75

Wayne County

43

 

Conner

78

Wayne County

52

 

Bourbon County

69

Harlan

37

 

Sayre

72

Frankfort

51

 

Corbin

57

Trinity

56

 

South Laurel

68

Bryan Station

47

 

Fern Creek

90

Menifee County

66

 

Bryan Station

91

Menifee County

47

 

Fern Creek

80

South Laurel

64

 

Dunbar

78

St. Xavier

65

 

Fleming County

62

Grant County

52

 

St. Xavier

72

Grant County

56

 

Dunbar

75

Fleming County

64

 

Pleasure Ridge Park

74

Tates Creek

69

 

Russell

64

Lincoln County

49

 

Pleasure Ridge Park

90

Russell

53

 

Tates Creek

66

Lincoln County

52

 

Lexington Christian Academy

66

Madison Central

61

 

Clay County

71

Bath County

36

 

Clay County

82

Lexington Christian Academy

47

 

Madison Central

71

Bath County

48

 

Henry Clay

84

Mercer County

49

 

Cawood

84

Western Hills

79

(OT)

Scott County

84

South Floyd

65

 

Conner  53    Harlan  42
Derek Broyles, Brett Lafolette, and Travis Huffman led Conner with 11 points each.   Alex Wagner added 10 points.  John Smith and Ryan Clem led Harlan with 15 and nine points respectively.

Bourbon County  75     Wayne County  43
Quinn Hawkins,  Jay Hilander,  and Deron Brown led Bourbon County with 15, 14, and 12 points respectively.  Steven Sexton and Ty Perkins led Wayne County with 18 and 12 points respectively.

Conner  78    Wayne County  52
Travis Huffman, Alex Wagner, and Alex Curry led Conner with 18 points each.   Brett Lafolette and Derek Broyles added 12 points each.  Steven Sexton led Wayne County with 18 points.

Bourbon County  69     Harlan  37
Cody Swords and Deron Brown led Bourbon County with 21 points each.  Each player connected on five three point baskets.  John Smith and Stephen Brown led Harlan with 15 and 10 points respectively.

Sayre  72     Frankfort  51
Trae Cunningham led the victors with 21 points including four three point baskets.  Alex McIntyre and Chris Scott added 14 points each.  Alonzo Tillman led Frankfort with 13 points. 

Corbin  57     Trinity  56
Andrew Parks, Jeremy Brock, and Jordan Noble led Corbin with 14, 12, and 10 points respectively.  Matt Tierney and Michael Dockter led Trinity with 15 and 10 points respectively.

South Laurel  68     Bryan Station  47
Walt Allen and Eric Fields led South Laurel with 24 and 19 points respectively.  Tino Washington, Alex Harless, and D. J. Adams led Bryan Station with 18, 10, and 10 points respectively. 

Fern Creek  90     Menifee County  66
Deon Eiland, Tim Rankin, and Terrance Britt led Fern Creek with 18, 18, and 17 points respectively.  Cory Phelps and Neal Smith led Menifee County with 24 and 13 points respectively. 

Bryan Station  91     Menifee County  47
Martin Ashford and Stephon Walker led Bryan Station with 26 and 13 points respectively.  Howard and Cory Phelps led Menifee County with 10 and nine points respectively. 

Fern Creek  80     South Laurel  64
Deon Eiland led Fern Creek with 28 points including five three point baskets.  Terrance Britt, Tim Rankin, and Brandon Mullins added 24, 13, and 11 points respectively.  Ty Proffitt and Eric Fields led South Laurel with 24 and 11 points respectively. 

Dunbar  78     St. Xavier  65
Dustin Fox and Jesse Moton led Dunbar with 26 and 16 points respectively.  Ryan O’Connor and Chris Wiedmar led St. Xavier with 28 and 14 points respectively.    

Fleming County   62     Grant County  52
Presley Marshall, Tristen Jones, and Jordan Fritz led Fleming County with 17, 16, and 13 points respectively.  Boston Howe, Justin Adams, and Adam Riley led Grant County with 21, 11, and 11 points respectively.   

St. Xavier  72     Grant County  56
Ryan O’Connor, Chris Wiedmar, and Jerrad Murphy led St. Xavier with 22, 13, and 12 points respectively.  Boston Howe and Bailey Tabor led Grant County with 16 and 15 points respectively. 

Dunbar  75     Fleming County   64
Jesse Moton, Dustin Fox, and Anthony Jones led Dunbar with 19, 17, and 11 points respectively.  Presley Marshall and Tristen Jones led Fleming County with 20 and 18 points respectively.   

Pleasure Ridge Park  74     Tates Creek  69
Keithson Smith, Jazz Neal, and Vincent Crutcher led Pleasure Ridge Park with 23, 18, and 16 points respectively.  Jaron Thomas and Patrick Workman led Tates Creek with 19 and 17 points respectively. 

Russell  64     Lincoln County  49
Austin Blair and D. Slone led Russell with 18 and 11 points respectively.  Lincoln County was led by Jared Long with 12 points.   

Pleasure Ridge Park  90     Russell  53
Vincent Crutcher and Troy Frazier led the victors with 20 and 13 points respectively.  J. Lavender, D. Slone, and C. Martin led Russell with 12, 11, and 11 points respectively. 

Tates Creek  66     Lincoln County  52
Patrick Workman and Jaron Thomas led Tates Creek with 29 and 13 points respectively.  Ryan Young and Zack Kersey led Lincoln County with 16 and 10 points respectively.  

Lexington Christian Academy  66     Madison Central  61
Nick Maloy, Rich Ludka, and Andre Henderson led Lexington Christian Academy with 16, 14, and 12 points respectively.  Rob Hess and Andrew Mathis led Madison Central with 18 and 13 points respectively. 

Clay County  71     Bath County  36
Rodney Mitchell and Desmond Swafford led Clay County with 30 and 10 points respectively.  Brandon Guy led Bath County with 20 points.

Clay County  82     Lexington Christian  47
Rodney Mitchell, Desmond Swafford, and James Patterson led the victors with 23, 13, and 10 points respectively.  Rich Ludka led Lexington Christian with 10 points.

Madison Central  71     Bath County  48
Buddy Stone and Will Reynolds led Madison Central with 14 and 11 points respectively.  Clark Given led Bath County with 29 points.

Henry Clay  84     Mercer County   49
Aaron Dunaway led Henry Clay with 33 points.  Bryan Turnage and Adam Carson added 10 points each.  Jordan Lyons led Mercer County with 12 points on four three point baskets.    

Cawood  84     Western Hills   79   (OT)
Cawood trailed 48-26 at halftime but rallied to force overtime and ultimately gain the victory.  Blake Hubbs led Cawood with 31 points.  Shawn Ely and Andrew Brock added 24 and 12 points respectively.  Stuart Collett and Jonathan Hood led Western Hills with 26 and 23 points respectively.  Charles Keene added 11 points. 

Scott County  84     South Floyd   65
Rodney Haddix and Jonathan Mackey led Scott County with 18 and 14 points respectively.  South Floyd was led by Ryan Johnson and Justin Slone with 20 and 12 points respectively.      

 

Friday June 18th, 2004 

Pool Play

 

Boys Junior Varsity

 

Paintsville

72

Tates Creek

54

 

Madison Central

61

Lincoln County

52

 

Madison Central

67

Tates Creek

66

 

Lincoln County

72

Paintsville

69

 

Bryan Station

74

Pleasure Ridge Park

64

 

Corbin

69

Buckhorn

52

 

Bryan Station

80

Corbin

49

 

Pleasure Ridge Park

89

Buckhorn

67

 

Lexington Christian Academy

71

South Laurel 2

51

 

St. Xavier

51

Harlan

45

 

Scott County

90

Cawood

58

 

Bourbon County

62

Western Hills

36

 

Scott

63

Dunbar

49

 

South Laurel 1

49

Scott

47

 

Clay County

59

Frankfort

44

 

Trinity

67

Clay County

58

 

Lexington Catholic

79

Frankfort

41

 

Paintsville  72     Tates Creek  54
J. D. VanHoose, Landon Slone, and Daniel Pugh led Paintsville with 22, 20, and 17 points respectively.  Dominique Wade, Evan Wehrle, and Chris Floyd led Tates Creek with 14, 12, and 12 points respectively. 

Madison Central  61    Lincoln County  52
Rob Newman and Johnathan Vorbek Madison Central with 14 and 10 points respectively.  Trent Calhoun and Noah Keeton led Lincoln County with 16 and 10 points respectively.

Madison Central  67     Tates Creek  66
Rob Newman and Aaron Morris led Madison Central with 25 and 20 points respectively.  John Watkins, Michael Sparks, D. J. Dowlen, and Chris Floyd led Tates Creek with 15, 13, 13, and 11 points respectively.  

Lincoln County  72    Paintsville  69
Ryan Young and Trent Calhoun led Lincoln County with 19 and 17 points respectively.  Landon Slone, Daniel Pugh, and J. D. VanHoose led Paintsville with 22, 19, and 15 points respectively.

Bryan Station  74    Pleasure Ridge Park  64
Shelvin Mack led Bryan Station with 27 points.  Courtney Embry and Dorian Cloyd added 14 and 10 points respectively.  Jordan Covington and Adam Decker led Pleasure Ridge Park with 22 and 14 points respectively.  Theron Brown and Kerry Benson added 11 and 10 points respectively. 

Corbin  69    Buckhorn  52
Josh Hamlin, Mitch Jackson, and Josh Crawford led Corbin with 17, 16, and 14 points respectively.  Shelvin Mack and D’Coby Burnett added 17 and 14 points respectively.  Jeremy Abner and Andy Blank led Buckhorn with 22 and 11 points respectively.

Bryan Station  80     Corbin  49
Shelvin Mack, D’Coby Burnett, and Charles Ashford led the victors with 18, 15, and 10 points respectively.  Josh Hamlin led Corbin with 11 points.

Pleasure Ridge Park  89    Buckhorn  67
Jordan Covington, Adam Decker, and Brent Thompson led Pleasure Ridge Park with 11, 11, and 10 points respectively.  Jeremy Abner, John Amis, and Justin Rice led Buckhorn with 21, 15, and 15 points respectively.

Lexington Christian Academy  71     South Laurel 2  51
Jeremy Hobbs and Patrick Nevitt led Lexington Christian Academy with 17 and 15 points respectively.  Billy Jones led South Laurel 2 with 22 points.

St. Xavier  51     Harlan  45
Lee Steiden and Daniel Vollmer led St. Xavier with 20 and 13 points respectively.  John Smith led Harlan with 32 points.

Scott County  90     Cawood   58
Rodney Haddix and Chris James led Scott County with 21 and 14 points respectively.  Adam Rhymer and Mike Hensley led Cawood with 12 and 10 points respectively. 

Bourbon County   62     Western Hills  36
Sosby and Coors led Bourbon County with 12 points each, while Brandon Hawkins led Western Hills with 10 points.

Scott  63     Dunbar  49
Chris Quigley and Nathane Sharp tallied 14 and 11 points respectively for Scott High School.  Josh Oakley led Dunbar with 12 points on four three point baskets.  Brandon Hatton and Jerel Henry added 10 points each. 

South Laurel 1  49     Scott  47
Mark Conley led South Laurel 1 with 19 points.  Nathane Sharp and Chris Quigley led Scott with 15 and 11 points respectively.   

Clay County  59     Frankfort  44
Raleigh Campbell and Jesse M. Robbins led Clay County with 22 and 13 points respectively.  Alonzo Tillman and Cedrick Smith led Frankfort with 17 and 15 points respectively. 

Trinity  67     Clay County  58
Phil Mosley, Tanner Jacobs, and Jeff Kirksey led Trinity with 19, 17, and 15 points respectively.  Clay County was led by Justin Hobbs, Darren Mathis, and Anthony Hibbard with 19, 14, and 14 points respectively.

Lexington Catholic  79     Frankfort  41
Jaron Jones and Zack Newton led Lexington Catholic with 23 and 17 points respectively.  Cedrick Smith led Frankfort with 10 points. 

 

Boys Varsity

 

Wayne County

57

Harlan

48

 

Bourbon County

74

Conner

61

 

Corbin

72

Sayre

60

 

Trinity

69

Frankfort

39

 

Corbin

76

Frankfort

53

 

Trinity

70

Sayre

59

 

Bryan Station

87

Fern Creek

55

 

South Laurel

Won

Menifee County

Forfeit

 

St. Xavier

67

Fleming County

55

 

Dunbar

75

Grant County

39

 

Tates Creek

70

Russell

48

 

Pleasure Ridge Park

75

Lincoln County

57

 

Lexington Christian

75

Bath County

46

 

Madison Central

59

Clay County

58

 

Cawood

87

Mercer County

62

 

Scott County

71

Henry Clay

59

(Exhibition)

Mercer County

86

South Floyd

78

(OT)

Henry Clay

70

Cawood

68

 

Scott County

89

Western Hills

64

 

South Floyd

82

Western Hills

55

 

Wayne County  57    Harlan  48
Steven Sexton led a balanced Wayne County scoring attack with 16 points.  John Perkins, Tyler King, and Ty Perkins added 14, 14 and 13 points respectively.   John Smith and Stephen Huff led Harlan with 20 points each.

Bourbon County  74     Conner  61
Deron Brown led Bourbon County with 21 points.  Cody Swords and Russell Allen added 18 and 12 points respectively.  Derek Broyles, Alex Curry, and Travis Huffman led Conner with 18, 14, and 11 points respectively.

Corbin  72     Sayre  60
Jordan Noble and Ryan Tate led the victors with 17 and 16 points respectively.  Jeremy Brock and Andrew Parks added 12 and 11 points respectively.  Chris Scott, Alex McIntyre, and Dee Smith led Sayre with 12, 11, and 11 points respectively. 

Trinity  69     Frankfort  39
Michael Dockter and Zach Berry led Trinity with nine and eight points respectively.  Matt Anderson led Frankfort with 13 points including three three point baskets. Ngwaindo added 12 points.

Corbin  76     Frankfort  53
Jordan Noble, Ryan Swim, Jeremy Brock, and Andrew Parks led Corbin with 19, 16, 14, and 14 points respectively.  Matt Anderson led Frankfort with 29 points. 

Trinity  70     Sayre  59
Zach Berry and Sam Schmitt led Trinity with 12 and 10 points respectively.  Trae Cunningham led Sayre with 16 points including four three point baskets.  Alex McIntyre added 11 points.

Bryan Station  87     Fern Creek  55
D. J. Adams led six Bryan Station players in double figures with 14 points.  Diere Foxx and Stephon Walker added 13 points each.  Tino Washington, Brandon Moment, and Martin Ashford added 12, 11, and 10 points respectively. Deon Eiland and Carlos Mitchell led Fern Creek with 12 points each.     

St. Xavier  67     Fleming County  55
Joe Grisanti and Ryan O’Connor led St. Xavier with 17 and 13 points respectively.  Chris Wiedmar added 12 points on four three point baskets.  Matt Raque chipped in with 11 points.  Presley Marshall and Shaun Fryman led Fleming County with 19 and 11 points respectively.

Dunbar   75     Grant County  39
Leonard Epps, Andre Tunstill, and Bryan Hatton led Dunbar with 14, 12, and 12 points respectively.  Bailey Tabor led Grant County with 15 points.   

Tates Creek  70     Russell  48
Patrick Workman led Tates Creek with 18 points.  Drew Williams and Michael Sparks added 11 points each.  D. Slone and Jonathan VanHoose led Russell with 13 and 10 points respectively. 

Pleasure Ridge Park  75     Lincoln County  57
Jazz Neal and Keithson Smith led Pleasure Ridge Park with 23 and 21 points respectively.  Daniel Ralston and Ryan Young led Lincoln County with 21 and 12 points respectively.

Lexington Christian   75     Bath County  46
Zach Montgomery led the victors with 18 points.  Jeremy Hobbs and Seth Lawless added 11 points each.  Clark Given led Bath County with 20 points.

Madison Central  59    Clay County  58
Buddy Stone nailed a three point basket at the buzzer to give Madison Central the victory.  Stone and Duane Fields led the victors with 17 and 12 points respectively.  Rodney Mitchell and William Jones led Clay County with 24 and 13 points respectively.

Cawood  87     Mercer County  62
Blake Hubbs led Cawood with 25 points including five three point baskets.  Shawn Ely added 19 points.  D. Goodpaster led Mercer County with 16 points.  Jordan Lyons added 15 points including four three point baskets. 

Scott County  71     Henry Clay  59  (Exhibition)
7-0 Sr. Jared Carter led the victors with 21 points, 16 rebounds, and 14 blocked shots.  Anthony Coote added 17 points.  Aaron Dunaway, Bryan Turnage, and Aaron Boyd led Henry Clay with 20, 13, and 12 points respectively.

Mercer County  86     South Floyd   78   (OT)
Jordan Lyons led Mercer County with 51 points including an age group record 11 three point baskets.  Kameron McRay added 16 points.  Steven Stanley and Wes Hall led South Floyd with 31 and 10 points respectively.

Henry Clay  70     Cawood   68
Noade Day hit a layup at the buzzer to give Henry Clay the victory.  Aaron Dunaway, Noade Day, and Aaron Miller led Henry Clay with 13, 11, and 10 points respectively.  Blake Hubbs, Derrick Watkins, and Shawn Ely led Cawood with 31, 12, and 10 points respectively.   

Scott County  89     Western Hills   64
Jared Carter led Scott County with 16 points and 11 rebounds.  Jesse Thompson, Daniel Durr, and Anthony Coote added 15, 12, and 11 points respectively.  Western Hills was led by Jonathan Hood, Justin Graves, and Kris Tolles with 21, 11, and 10 points respectively. 

South Floyd   82     Western Hills   55
Steven Stanley led South Floyd with 19 points.  Little, R. Johnson, and N. Hall added 17, 14, and 13 points respectively.  Charles Keene, Justin Graves, and Stuart Collett led Western Hills with 18, 15, and 11 points respectively. 

      

Saturday June 19th, 2004 

Pool Play

 

Boys Junior Varsity

 

St. Xavier

67

South Laurel 2

26

 

Harlan

64

Lexington Christian Academy

55

 

Cawood

60

Bourbon County

54

 

Scott County

100

Western Hills

41

 

Trinity

69

Lexington Catholic

63

 

St. Xavier  67     South Laurel 2  26
Daniel Vollmer and Kevin Clements led St. Xavier with 15 and 12 points respectively.  Ben Nunnley led South Laurel 2 with nine points.

Harlan  64     Lexington Christian Academy  55
John Smith led Harlan with 28 points.  T. J. Jones and Robbie Curtis added 11 and 10 points respectively.  Lexington Christian Academy was led by Jeremy Hobbs, Blake Morris, and Zach Sanders with 18, 11, and 10 points respectively.

Cawood  60     Bourbon County  54
Josh Caldwell and Adam Rhymer led Cawood with 14 and 12 points respectively.  J. Jones led Bourbon County with 14 points.

Scott County  100     Western Hills  41
Brett Franklin and Tyler Portwood led Scott County with 17 and 16 points respectively.  Chris James, Adrean Givens, and Jordan Adams added 14, 13, and 10 points respectively.  Andrew Elliston and Brandon Hawkins led Western Hills with 12 and 11 points respectively.

Trinity  69     Lexington Catholic  63
Phil Mosley and Tanner Jacobs led Trinity with 22 and 16 points respectively.  Taylor Stewart and Jaron Jones led Lexington Catholic with 27 and 19 points respectively. 

 

Tournament Round

Boys Junior Varsity

 

Clay County

57

Lincoln County

47

(Exhibition)

Bourbon County

64

Dunbar

63

 

Lexington Catholic

Won

South Laurel 2

Forfeit

 

Pleasure Ridge Park

98

Western Hills

32

 

Lexington Christian Academy

68

Corbin

58

 

Frankfort

64

Tates Creek

59

 

Harlan

49

Buckhorn

46

 

St. Xavier

51

Lincoln County

45

 

Paintsville

98

Cawood

82

 

Bryan Station

61

Bourbon County

42

 

Lexington Catholic

59

South Laurel 1

44

 

Pleasure Ridge Park

80

Trinity

50

 

Madison Central

74

Lexington Christian Academy

51

 

Frankfort

54

Scott

43

 

Scott County

78

Harlan

55

 

Clay County  57     Lincoln County  47  (Exhibition)
Robbins, Raleigh Campbell, and Anthony Hibbard led Clay County with 22, 15, and 14 points respectively.  Trent Calhoun led Lincoln County with 41 points.  Daniel Ralston and A. Brummett added nine and eight points respectively.  

Bourbon County   64     Dunbar   63
Zack Doyle and John Jones led Bourbon County with 17 and 15 points respectively.  Brandon Hatton paced Dunbar with 30 points including four three point baskets.   

Pleasure Ridge Park  98     Western Hills  32
Jordan Covington, Deonte Bell, and Al Murry led Pleasure Ridge Park with 17, 13, and 12 points respectively.  Erich Brechel led Western Hills with 11 points.

Lexington Christian Academy  68     Corbin  58
Jeremy Hobbs, Blake Morris, and Patrick Nevitt led Lexington Christian Academy with 19, 12, and 12 points respectively.  Clayton Sewell and Josh Crawford led Corbin with 14 and 12 points respectively. 

Frankfort  64     Tates Creek  59
Matt Anderson led Frankfort with 22 points including four three point field goals.  Alonzo Tillman added 16 points.  Tates Creek was led by Michael Sparks with 23 points.  Chris Floyd and D. J. Dowlen added 11 and 10 points respectively. 

Harlan  49     Buckhorn  46
John Smith led the victors with 28 points.  Justin Rice, Jeremy Abner, and Andy Blank led Buckhorn with 16, 12, and 11 points respectively.

St. Xavier  51     Lincoln County  45
Lee Steiden led St. Xavier with 14 points, while Daniel Ralston and Ryan Young led Lincoln County with 16 and 11 points respectively.  

Paintsville  98     Cawood  82
Landon Slone and Daniel Pugh led Paintsville with 29 and 21 points respectively.  Travis Ison and J. D. VanHoose added 17 and 13 points respectively.  Josh Caldwell and Aaron Watkins led Cawood with 19 and 18 points respectively.  Kyle Hatfield and Adam Rhymer added 14 points each.

Bryan Station  61    Bourbon County   42
Shelvin Mack, D’Coby Burnett, and Courtney Embry led Bryan Station with 21, 17, and 14 points respectively.  Matthew Wigglesworth and Zack Doyle led Bourbon County with 13 and 11 points respectively.

Lexington Catholic  59     South Laurel 1  44
Jordan Smart and Taylor Stewart led Lexington Catholic with 15 and 11 points respectively.  Billy Jones and Mike Evans led South Laurel 1 with nine and eight points respectively. 

Pleasure Ridge Park  80     Trinity  50
Jordan Covington led Pleasure Ridge Park with 25 points.  Nick George and Al Murry added 15 and 10 points respectively.  Phil Mosley, Tanner Jacobs, and Jeff Kirksey led Trinity with 14, 13, and 10 points respectively.

Madison Central  74    Lexington Christian Academy  51
Rob Newman led Madison Central with 26 points.  Aaron Morris and Tyler Wells added 15 and 11 points respectively.  Blake Morris and Zach Sanders led Lexington Christian Academy with 19 and 10 points respectively.

Frankfort  54     Scott  43
Matt Anderson led Frankfort with 18 points on six three point baskets.  Alonzo Tillman added 14 points.  Scott was led by Nathane Sharp and Chris Quigley with 20 and 11 points respectively. 

Scott County  78     Harlan  55
Chris James, Tyler Portwood, and Warren led Scott County with 12, 11, and 10 points respectively.  John Smith led Harlan with 21 points.   

Boys Varsity

 

Madison Central

92

Fleming County

86

 (3OT)

Bourbon County

85

Menifee County

76

 

Russell

55

St. Xavier

50

 

Trinity

74

Wayne County

39

 

Scott County

78

Lincoln County

49

 

South Laurel

63

Lexington Christian Academy

41

 

South Floyd

83

Mercer County

69

 

Corbin

66

Harlan

53

 

Fern Creek

78

Conner

69

 

Dunbar

81

Bath County

36

 

Cawood

73

Sayre

59

 

Henry Clay

66

Frankfort

38

 

Tates Creek

78

Western Hills

46

 

Pleasure Ridge Park

83

Madison Central

61

 

Bourbon County

64

Russell

53

 

Trinity

80

Clay County

64

 

South Laurel

92

Scott County

60

 

Bryan Station

79

South Floyd

44

 

Fern Creek

100

Corbin

78

 

Dunbar

76

Cawood

74

 

Henry Clay

67

Tates Creek

66

 

Madison Central  92     Fleming County   86   (3OT)
Will Reynolds and Buddy Stone led Madison Central with 21 and 19 points respectively.  Andrew Mathis and Rob Newman added 17 and 11 points respectively.  Presley Marshall led Fleming County with 34 points.  Jordan Fritz added 22 points. 

Bourbon County  85     Menifee County  76
Deron Brown, Cody Swords, and Quinn Hawkins led Bourbon County with 31, 24, and 14 points respectively.  Cory Phelps, Brown, and Mills led Menifee County with 20, 18, and 12 points respectively.

Russell  55     St. Xavier  50
Jonathan VanHoose led Russell with 23 points including five three point field goals.  D. Slone added 16 points.  Ryan O’Connor and Zach Schmitt led St. Xavier with 14 and nine points respectively.   

Trinity  74    Wayne County  39
Zach Berry, Chris Caufield, and Matt Tierney led Trinity with 18, 12, and 10 points respectively.  Steven Sexton led Wayne County with 15 points.

Scott County  78     Lincoln County  49
Matt Walls led Scott County with 17 points.  Joe Siler and Jared Carter added 13 and 12 points respectively.  Daniel Ralston led Lincoln County with 11 points.      

South Laurel  63     Lexington Christian  41
Eric Fields and Walt Allen led South Laurel with 20 and 12 points respectively.  Zach Montgomery and Clay Turner led Lexington Christian with 10 and eight points respectively. 

South Floyd   83     Mercer County   69
Ryan Johnson, Steven Stanley, and Little led South Floyd with 22, 21, and 14 points respectively.  Jordan Lyons led Mercer County with 25 points including six three point baskets.  Kameron McRay and Darrell Smith added 18 and 14 points respectively. 

Corbin  66    Harlan  53
Andrew Parks and Jordan Noble led Corbin with 17 and 13 points respectively.  Casey Huff and John Smith led Harlan with 18 and 16 points respectively.

Fern Creek  78     Conner  69
Brandon Mullins, Terrance Britt, and Deon Eiland led Fern Creek with 20, 17, and 15 points respectively.  Brett Lafolette and Travis Huffman led Conner with 20 and 19 points respectively.  Alex Curry and Derek Broyles added 15 and 12 points respectively. 

Dunbar  81     Bath County  36
Bryan Hatton led Dunbar with 22 points and 11 assists.  Jesse Moton and Andre Tunstill added 19 and 16 points respectively.  Corelic Wilson and Corey Razor led Bath County with 12 and 10 points respectively.   

Cawood  73     Sayre  59
Blake Hubbs, Shawn Ely, and Joe Brock led Cawood with 21, 16, and 11 points respectively.  Trae Cunningham and Alex McIntyre led Sayre with 19 and 11 points respectively.  Dee Smith added nine points. 

Henry Clay  66     Frankfort  38
Aaron Dunaway, Noade Day, and Aaron Miller led Henry Clay with 14, 10, and 10 points respectively.  Matt Anderson led Frankfort with 19 points including five three point baskets.  Ngwaindo added 13 points. 

Tates Creek  78     Western Hills   46
Patrick Workman, Drew Williams, and Michael Sparks led Tates Creek with 15, 12, and 11 points respectively.  Jonathan Hood, Kris Tolles, and Justin Graves led Western Hills with 14, 13, and 11 points respectively.

Pleasure Ridge Park  83     Madison Central  61
Jazz Neal and Keithson Smith led Pleasure Ridge Park with 26 and 23 points respectively.  Madison Central was led by Buddy Stone, Rob Hess, and Rob Newman with 21, 12, and 10 points respectively. 

Bourbon County  64     Russell  53
Deron Brown and Jay Hilander led Bourbon County with 16 and 10 points respectively.  Austin Blair and D. Slone led Russell with 20 and 18 points respectively.

Trinity  80    Clay County  64
Kyle Saxton and Zach Berry led the victors with 23 and 17 points respectively.  Matt Tierney and Bret Saxton added 12 and 11 points respectively.  Rodney Mitchell and Dylan Sizemore led Clay County with 23 and 13 points respectively.

South Laurel  92     Scott County  60
Walt Allen and Jordan Hammonds led South Laurel with 29 and 21 points respectively.  Eric Fields and D. J. Perkins added 12 and 10 points respectively.  Rodney Haddix, Matt Walls, and Jared Carter led Scott County with 16, 13, and 10 points respectively. 

Bryan Station  79     South Floyd   44
Tino Washington and D. J. Adams led Bryan Station with 19 and 12 points respectively.  Steven Stanley led South Floyd with 13 points.      

Fern Creek  100     Corbin  78
Terrance Britt, Brandon Mullins, and Deon Eiland led Fern Creek with 23, 22, and 21 points respectively.  Tim Rankin and Carlos Mitchell added 15 and 12 points respectively.  Jeremy Brock led Corbin with 30 points including five three point baskets.  Ryan Tate, Andrew Parks, and Jordan Noble added 17, 12, and 10 points respectively.

Dunbar  76     Cawood  74
Jesse Moton hit a three point shot at the buzzer to give Dunbar the victory.  Moton and Andre Tunstill led Dunbar with 19 and 14 points respectively.  Blake Hubbs led Cawood with 20 points including six three point baskets.  Shawn Ely, Travis Clem, and Derrick Watkins added 17, 14, and 12 points respectively.    

Henry Clay  67     Tates Creek  66
Aaron Miller led Henry Clay with 25 points.  Aaron Dunaway and Bryan Turnage added 13 and 10 points respectively.  Patrick Workman, Jaron Thomas, and Drew Williams led Tates Creek with 21, 16, and 15 points respectively. 

 

Sunday June 20th, 2004 

Tournament Round

Boys Junior Varsity

 

Paintsville

79

St. Xavier

61

 

Quarterfinal

Bryan Station

58

Lexington Catholic

56

 

Quarterfinal

Pleasure Ridge Park

67

Madison Central

65

 

Quarterfinal

Scott County

63

Frankfort

46

 

Quarterfinal

Bryan Station

81

Paintsville

74

 

Semifinal

Scott County

74

Pleasure Ridge Park

58

 

Semifinal

Scott County

76

Bryan Station

61

 

Championship

*The Third Place game was not played.

Paintsville  79     St. Xavier  61  (Quarterfinal)
J. D. VanHoose, Daniel Pugh, and Shane Grimm led Paintsville with 24, 23, and 14 points respectively.  H. Schneider, Kevin Clements, and Daniel Vollmer led St. Xavier with 18, 17, and 11 points respectively.

Paintsville  

18

21

21

19

-

79

St. Xavier

14

17

13

18

-

61

 

Paintsville  

(79)

 - 

Slone 7, VanHoose 24, Pugh 23, Grimm 14, Meade 3, Ison 8.

St. Xavier  

(61)

 - 

Vollmer 11, Clements 17, Steiden 4, Krebs 7, Schneider 18, Bringardner 2, Melchior 1, Baritto 2.

Bryan Station  58     Lexington Catholic  56  (Quarterfinal)
D’Coby Burnett, Courtney Embry, and Shelvin Mack led Bryan Station with 22, 15, and 11 points respectively.  Taylor Stewart led Lexington Catholic with 13 points.   Jordan Smart added 12 points on four three point baskets while Jaron Jones chipped in with 11 points.

Bryan Station  

14

16

16

12

-

58

Lexington Catholic

19

17

11

9

-

56

 

Bryan Station  

(58)

 - 

Wearren 5, Burnett 22, Ashford 1, Cloyd 2, Mack 11, Blackburn 2, Embry 15.

Lexington Catholic

(56)

 - 

Smart 12, Jones 11, Newton 5, Stewart 13, Tribble 1, Hillenmeyer 3, Scott 2, Novosel 6, Riddle 3.

Pleasure Ridge Park   67     Madison Central  65  (Quarterfinal)
Nick George scored on a putback shot at the buzzer to give Pleasure Ridge Park  the win.  The victors were led by Adam Decker, Nick George, and Jordan Covington with 24, 15, and 11 points respectively.  Rob Newman, Duane Fields, and Roberts led Madison Central with 20, 14, and 10 points respectively.

Pleasure Ridge Park   

24

9

18

15

-

67

Madison Central

20

14

12

19

-

65

 

Pleasure Ridge Park   

(67)

 - 

George 15, Decker 24, Covington 11, Murry 8, Benson 4, Brown 4.

Madison Central  

(65)

 - 

Fields 14, Wells 2, Roberts 10, Newman 20, Morris 8, Johnson 3, Hill 8.

Scott County  63     Frankfort  46  (Quarterfinal)
Matt Walls and Rodney Haddix led Scott County with 19 and 16 points respectively.  Matt Anderson and Alonzo Tillman led Frankfort with 11 points each.    

Scott County  

18

12

21

12

-

63

Frankfort

8

15

12

11

-

46

 

Scott County  

(63)

 - 

Walls 19, James 7, Haddix 16, Mackey 6, Warren 7, Portwood 3, Taylor 1, Marks 5.

Frankfort  

(46)

 - 

Smith 6, Anderson 11, Robinson 6, Tillman 11, Ngwaindo 2, Morgan 4, Wells 4.

Bryan Station  81     Paintsville  74     (Semifinal)
Shelvin Mack and D’Coby Burnett led Bryan Station with 26 and 22 points respectively.  Courtney Embry and Wearren added 13 and 12 points respectively.  Daniel Pugh and Landon Slone led Paintsville with 29 and 19 points respectively.  J. D. VanHoose added 14 points. 

Bryan Station  

21

23

15

22

-

81

Paintsville

16

23

18

17

-

74

 

Bryan Station  

(81)

 - 

Mack 26, Wearren 12, Embry 13, Burnett 22, Walker 3, Blackburn 5.

Paintsville

(74)

 - 

Slone 19, VanHoose 14, Pugh 29, Grimm 8, Pack 2, Stafford 2.

Scott County  74     Pleasure Ridge Park   58     (Semifinal)
Matt Walls and Rodney Haddix led Scott County with 23 and 11 points respectively.  Al Murry and Jordan Covington led Pleasure Ridge Park  with 17 and 11 points respectively. 

Scott County   

24

22

14

14

-

74

Pleasure Ridge Park

13

8

12

26

-

58

 

Scott County   

(74)

 - 

Walls 23, Haddix 11, James 8, Warren 6, Mackey 4, Portwood 9, Marks 3, Karrick 4, Taylor 2, Burchfield 2, Givens 2.

Pleasure Ridge Park

(58)

 - 

Murry 17, Decker 2, Benson 7, Covington 11, George 3, Reynolds 6, Delph 2, S. Brauner 4, Brown 2, S. Smith 1, Thompson 3.

 Scott County  76    Bryan Station  61     (Championship)
Matt Walls and Rodney Haddix led Scott County with 16 points each.  Jonathan Mackey and Tyler Portwood added 14 and 10 points respectively.  Shelvin Mack led Bryan Station with 25 points.  Courtney Embry and D’Coby Burnett added 14 and 11 points respectively. 

Scott County  

23

17

16

20

-

76

Bryan Station

12

21

13

15

-

61

 

Scott County  

(76)

 - 

Walls 16, James 2, Haddix 16, Mackey 14, Warren 2, Marks 5, Portwood 10, Taylor 7, Karrick 4.

Bryan Station

(61)

 - 

Fennis 2, Embry 14, Mack 25, Wearren 6, Jackson 1, Burnett 11, Blackburn 2.

 

Boys Varsity

 

Pleasure Ridge Park

79

Bourbon County

57

 

Quarterfinal

South Laurel

60

Trinity

53

 

Quarterfinal

Fern Creek

60

Bryan Station

55

 

Quarterfinal

Henry Clay

69

Dunbar

67

 

Quarterfinal

South Laurel

63

Pleasure Ridge Park

47

 

Semifinal

Henry Clay

66

Fern Creek

58

 

Semifinal

South Laurel

53

Henry Clay

47

 

Championship

*The Third Place game was not played.

Pleasure Ridge Park  79     Bourbon County  57  (Quarterfinal)
Jazz Neal and Keithson Smith led Pleasure Ridge Park with 22 and 19 points respectively.  Vincent Crutcher added 10 points.  Cody Swords and Deron Brown led Bourbon County with 25 and 17 points respectively.

Pleasure Ridge Park  

22

13

21

23

-

79

Bourbon County

12

11

22

12

-

57

 

Pleasure Ridge Park  

(79)

 - 

Peerce 3, Neal 22, Smith 19, Decker 3, Phipps 5, Irvin 9, Frazier 2, Crutcher 10, Murry 6.

Bourbon County  

(57)

 - 

Hawkins 6, Brown 17, Allen 1, Swords 25, Hilander 4, Jones 2, Harrison 2.

South Laurel  60     Trinity  53  (Quarterfinal)
Walt Allen and Eric Fields led South Laurel with 16 and 14 points respectively.  Ty Proffitt and Jordan Hammonds added 12 and 11 points respectively.  Kyle Saxton led Trinity with 12 points.  Zach Berry, Michael Dockter, and Matt Tierney added nine points each.

South Laurel  

18

16

12

14

-

60

Trinity

12

20

8

13

-

53

 

South Laurel  

(60)

 - 

Fields 14, Allen 16, Hammonds 11, Proffitt 12, Perkins 7.

Trinity

(53)

 - 

Berry 9, K. Saxton 13, B. Saxton 7, Dockter 9, Gonzalez 4, Tierney 9, Owens 2.

Fern Creek  60     Bryan Station  55  (Quarterfinal)
Deon Eiland and Brandon Mullins led Fern Creek with 24 and 16 points respectively.  Martin Ashford, Tino Washington, and D. J. Adams led Bryan Station with 10 points each.

Fern Creek  

11

16

9

24

-

60

Bryan Station

13

7

15

20

-

55

 

Fern Creek  

(60)

 - 

Britt 9, Mullins 16, Mitchell 3, Rankin 3, Eiland 24, Duncan 2, Thompson 3.

Bryan Station  

(55)

 - 

Adams 10, Ashford 10, Blackburn 4, Moment 5, Walker 6, Washington 10, Fox 5, Mack 3.

Henry Clay  69     Dunbar  67  (Quarterfinal)
Henry Clay overcame a 55-50 deficit entering the final period to pull out the victory.  They were led by Bryan Turnage, Aaron Dunaway, and Adam Carson with 24, 14, and 13 points respectively.  Dustin Fox and Leonard Epps led Dunbar with 22 and 13 points respectively.  Fox connected on four three point baskets. 

Henry Clay  

24

10

16

19

-

69

Dunbar

18

20

17

12

-

67

 

Henry Clay  

(69)

 - 

Turnage 24, Gay 5, Day 9, Carson 13, Parker 4, Dunaway 14.

Dunbar  

(67)

 - 

Johnson 9, Hatton 6, Tunstill 7, Sok 5, Fox 22, Epps 13, Moton 2.

South Laurel  63     Pleasure Ridge Park  47     (Semifinal)
South Laurel utilized their inside game to defeat Pleasure Ridge Park today.  The victors were led by Walt Allen, Eric Fields, and Ty Proffitt with 22, 19, and 12 points respectively.  Keithson Smith led Pleasure Ridge Park with 19 points.  Vincent Crutcher and Jazz Neal added 12 and 10 points respectively. 

South Laurel  

20

16

10

17

-

63

Pleasure Ridge Park

11

14

10

12

-

47

 

South Laurel  

(63)

 - 

Fields 19, Allen 22, Hammonds 6, Proffitt 12, Gross 2, Hamm 2.

Pleasure Ridge Park

(47)

 - 

Peerce 4, Neal 10, Smith 19, Irvin 2, Crutcher 12.

Henry Clay  66     Fern Creek  58     (Semifinal)
Bryan Turnage led Henry Clay with 19 points.  Noade Day and Jarrod Gay added 15 and 10 points respectively.  Terrance Britt and Tim Rankin led Fern Creek with 20 and 12 points respectively. 

Henry Clay   

13

17

13

23

-

66

Fern Creek

18

6

11

23

-

58

 

Henry Clay   

(66)

 - 

Turnage 21, Carson 3, Day 15, Gay 10, Miller 2, Parker 7, Dunaway 8.

Fern Creek

(58)

 - 

Britt 20, Mullins 8, Mitchell 7, Rankin 12, Eiland 6, Edmonds 5.

 South Laurel  53    Henry Clay  47     (Championship)
Walt Allen, Ty Proffitt, and Eric Fields led South Laurel with 16, 11, and 11 points respectively.  Bryan Turnage led Henry Clay with 16 points. 

South Laurel  

12

17

11

13

-

53

Henry Clay

6

13

14

14

-

47

 

South Laurel  

(53)

 - 

Fields 11, Allen 16, Hammonds 7, Proffitt 11, Perkins 8.

Henry Clay

(47)

 - 

Turnage 16, Day 7, Carson 7, Parker 2, Dunaway 2, Miller 9, Gay 4.

 

All Tournament Team   (Varsity Division)

Zach Berry

Trinity

 

Blake Hubbs

Cawood

 

Jazz Neal

Pleasure Ridge Park

 

Keithson Smith

Pleasure Ridge Park

 

Tino Washington

Bryan Station

 

Deron Brown

Bourbon County

 

Jesse Moton

Dunbar

 

Jordan Lyons

Mercer County

 

Deon Eiland

Fern Creek

 

Terrance Britt

Fern Creek

 

Walt Allen

South Laurel

 

Eric Fields

South Laurel

 

Ty Proffitt

South Laurel

 

Bryan Turnage

Henry Clay

 

Aaron Dunaway

Henry Clay

 

Noade Day

Henry Clay

 


Conclusion

This report is for entertainment purposes only and the statistics used here should not be considered official.  I hurriedly gathered the statistics from the scoresheets after each game and apologize for any errors or misspellings of names.

Congratulations to Scott County and South Laurel for capturing their respective division championships this weekend.  Matt Walls and Rodney Haddix led the Cardinals this week including the title game victory over a talented Bryan Station squad.  Several players in this event pulled double duty as they were also key members of their teams’ varsity squads.

South Laurel parlayed a strong inside game to capture the championship and established themselves as one of the top teams in the state entering the 2004-2005 season.  Pleasure Ridge Park played well despite not having the services of star guard Jajuan Spillman for most of the tourney.  Scott County has a good mixture of returning veterans and young talent plus an imposing 7-0 shot blocker Jared Carter in the middle.  Henry Clay should be strong this year with the addition of transfer Aaron Dunaway.  Fern Creek graduated a lot of talent but they have a lot of talent returning for this season.

Bryan Station and Trinity should also be solid this season.  Dunbar and Bourbon County played well during the tourney with both advancing to the final eight teams.  Several top teams did not play in this event and the 2004-2005 season should be quite interesting with several teams challenging for the top spot.

There were many outstanding performances this week.  Mercer County’s Jordan Lyons put up 51 points and 11 three point goals in a pool game over South Floyd.  Scott County’s 7-0 Jared Carter stacked the stat line with 21 points, 16 rebounds, and 14 blocked shots in a victory over Henry Clay.

Acknowledgments

A special thanks to the Kentucky Basketball Academy family for the hospitality extended me during this event.  Also, a special note of appreciation to the coaches for the information provided during the event. 

Please feel free to send your comments and questions concerning the tournament, teams, or players to me at  prephoops@yahoo.com .

Ron Harrison’s reports on this and other basketball events appear on http://www.angelfire.com/ky/prephoops.