f Kentucky AAU State Basketball Preview

Kentucky AAU State Basketball Preview

Boys 8 and Under, 12 and Under, 13 and Under
Girls 12 and Under

Kentucky Basketball Academy

Lexington, Kentucky
April 3-4, 2004

2004 by Ron Harrison

There were four teams entered in the Boys 8 and Under division.  The teams were Thunder, Somerset Future, Nevisdale Grizzlies, and Tri-County Heat.

There were eight teams entered in the Boys 12 and Under division.  Pool 1 consisted of Whitley County, Clark County All-Stars, Northern Kentucky Cyclones, and South Oldham Dragons.  Pool 2 consisted of Southeast Elite, NE Kentucky Wizards, Boyle County, and Rockets.

There were ten teams entered in the Boys 13 and Under division.  Pool 1 consisted of Kentucky Thorobreds, I. P. Colonels, Boyle County, and Oldham County Ballers.  Pool 2 consisted of Capital City Mustangs, Kentucky Crush, and Central Kentucky Racers.  Pool 3 consisted of East Kentucky Lightning, Warriors, and Madison County Bearcats. 

There were ten teams entered in the Girls 12 and Under division.  Pool 1 consisted of Lincoln County, Hot Shots, Lady Scotties Gray, and Fleming County.  Pool 2 consisted of Central Kentucky Liberty, Hardin County Outlaws, and Lady Scotties Red.  Pool 3 consisted of Franklin County Lady Flyers, Grayson County, and Nelson County Comets. 

Saturday April 3rd, 2004 

 

Boys 8 and Under (Pool Play)

 

Thunder

18

Somerset Future

17

 

Tri-County Heat

34

Nevisdale Grizzlies

12

 

Thunder

25

Nevisdale Grizzlies

8

 

Somerset Future

38

Tri-County Heat

16

 

Thunder

19

Tri-County Heat

16

 

Somerset Future

28

Nevisdale Grizzlies

14

 

 

Boys 12 and Under (Pool Play)

 

Clark County All-Stars

36

Whitley County

32

 

Northern Kentucky Cyclones

44

South Oldham Dragons

15

 

NE Kentucky Wizards

46

Southeast Elite

32

 

Boyle County

38

Rockets

24

 

Whitley County

60

Northern Kentucky Cyclones

45

 

Clark County All-Stars

61

South Oldham Dragons

19

 

Boyle County

47

Southeast Elite

40

 

NE Kentucky Wizards

68

Rockets

29

 

 

Boys 12 and Under (Tourney Round)

 

Clark County All-Stars

58

Rockets

48

Quarterfinal

Northern Kentucky Cyclones

41

Boyle County

40

Quarterfinal

NE Kentucky Wizards

58

South Oldham Dragons

15

Quarterfinal

Whitley County

58

Southeast Elite

48

Quarterfinal

 

Boys 13 and Under (Pool Play)

 

Kentucky Thorobreds

57

Boyle County

14

 

Capital City Mustangs

64

Central Kentucky Racers

24

 

Warriors

67

Madison County Bearcats

50

 

I. P. Colonels

43

Oldham County Ballers

35

 

Oldham County Ballers

40

Boyle County

37

 

Kentucky Thorobreds

63

I. P. Colonels

35

 

Central Kentucky Racers

45

Kentucky Crush

21

 

East Kentucky Lightning

58

Madison County Bearcats

42

 

Capital City Mustangs

74

Kentucky Crush

27

 

Warriors

49

East Kentucky Lightning

46

 

 

Boys 13 and Under (Tourney Round)

 

Boyle County

31

Kentucky Crush

29

 

Madison County Bearcats

45

Oldham County Ballers

43

 

 

Girls 12 and Under (Pool Play)

 

Franklin County Lady Flyers

24

Grayson County

22

 

Hardin County Outlaws

48

Lady Scotties Red

22

 

Hot Shots

36

Lincoln County

18

 

Lady Scotties Gray

26

Fleming County

16

 

Nelson County Comets

29

Grayson County

19

 

Hardin County Outlaws

Won

Central Kentucky Liberty

Forfeit

 

Lincoln County

31

Fleming County

10

 

Hot Shots

36

Lady Scotties Gray

11

 

Franklin County Lady Flyers

27

Nelson County Comets

24

 

Lady Scotties Red

Won

Central Kentucky Liberty

Forfeit

 

 

Girls 12 and Under (Tourney Round)

 

Lady Scotties Gray

Won

Central Kentucky Liberty

Forfeit

 

Grayson County

41

Fleming County

4

 

 

Sunday April 4th, 2004 

Boys 8 and Under (Tourney Round)

Thunder

20

Nevisdale Grizzlies

14

Semifinal

Somerset Future

30

Tri-County Heat

11

Semifinal

Somerset Future

19

Thunder

10

Championship

 

Boys 12 and Under (Tourney Round)

Northern Kentucky Cyclones

44

Clark County All-Stars

40

Semifinal

Whitley County

57

NE Kentucky Wizards

38

Semifinal

Whitley County

45

Northern Kentucky Cyclones

40

Championship

Northern Kentucky Cyclones  44     Clark County All-Stars  40     (Semifinal)
The Cyclones were led by Nolan Boone with 11 points.  Josiah Shulze and Josh Raleigh added nine and eight points respectively.  Clark County All-Stars were led by Robbie Stenzel with 19 points. 

Whitley County  57     NE Kentucky Wizards  38     (Semifinal)
Whitley County was led by Zach Powers and Michael Crawford with 12 and 10 points respectively.  Jamie Lebanion and Matthew Gilbert added nine points each.  Erin Edens and Aaron Rayburn led NE Kentucky Wizards with 12 and nine points respectively.   

Whitley County  45    Northern Kentucky Cyclones  40     (Championship)
Matthew Gilbert led Whitley County with 12 points.  Zach Powers and Jamie Lebanion added 10 and eight points respectively.  Demetrius Avery and Josiah Shulze led the Cyclones with 13 and 12 points respectively.

 

Boys 13 and Under (Tourney Round)

Warriors

50

Boyle County

15

 Quarterfinal

Kentucky Thorobreds

51

Central Kentucky Racers

25

 Quarterfinal

Capital City Mustangs

51

Madison County Bearcats

46

 Quarterfinal

East Kentucky Lightning

59

I. P. Colonels

27

 Quarterfinal

Warriors

61

Kentucky Thorobreds

49

 Semifinal

East Kentucky Lightning

50

Capital City Mustangs

31

 Semifinal

East Kentucky Lightning

49

Warriors

39

 Championship

Warriors  50     Boyle County  15     (Quarterfinal)
The Warriors were led today by Nicholas Hudson, Tyler Barber, and Marquis Clay with 13, 12, and 10 points respectively.  Jordan Aumiller led Boyle County with seven points. 

Kentucky Thorobreds  51     Central Kentucky Racers  25     (Quarterfinal)
The Thorobreds were led today by Cameron Mattingly and Coby Denton with 10 and eight points respectively.  Derek Warren and Derrick Robinson led the Racers with seven points each.

Capital City Mustangs  51     Madison County Bearcats  46     (Quarterfinal)
The victors were led today by Anthony Barnes and C. J. Penney with 20 and 16 points respectively.  Keyshawn Simpson led the Bearcats with 23 points. 

East Kentucky Lightning  59     I. P. Colonels  27     (Quarterfinal)
Ashley Hatfield and Taylor Newsome led the victors with 14 and 13 points respectively.  Lawson and Pratt led the Colonels with nine and eight points respectively. 

Warriors  61     Kentucky Thorobreds  49     (Semifinal)
The Warriors were led today by Nicholas Hudson with 20 points.  Marquis Clay and Tyler Barber added 18 and 12 points respectively.  The Thorobreds were led by Wallace with 10 points.  Mattingly and Kavanaugh added eight points each. 

East Kentucky Lightning  50     Capital City Mustangs  31     (Semifinal)
Ashley Hatfield and Tate Cox led the victors with 12 points each.  Garrison Collins added 10 points.  C. J. Penney and Darius Reed led Capital City Mustangs with 10 and seven points respectively.   

East Kentucky Lightning  49    Warriors  39     (Championship)
East Kentucky Lightning was led by with Tate Cox with 14 points.  Elisha Justice, Taylor Newsome, and Houston Anallon added eight, seven and seven points respectively.  Nicholas Hudson and Marquis Clay led the Warriors with 13 and 12 points respectively.

 

Girls 12 and Under (Tourney Round)

Franklin County Lady Flyers

Won

Lady Scotties Gray

 

 

 Quarterfinal

Hot Shots

49

Lady Scotties Red

10

 

 Quarterfinal

Grayson County

35

Hardin County Outlaws

22

 

 Quarterfinal

Nelson County Comets

43

Lincoln County

10

 

 Quarterfinal

Franklin County Lady Flyers

45

Hot Shots

14

 

 Semifinal

Grayson County

33

Nelson County Comets

32

(OT)

 Semifinal

Grayson County

23

Franklin County Lady Flyers

22

 

 Championship

Hot Shots  49     Lady Scotties Red  10     (Quarterfinal)
The victors were led today by Emily Sanker with 21 points.  Cassie Gibson led Lady Scotties Red team with four points. 

Grayson County  35     Hardin County Outlaws  22     (Quarterfinal)
Grayson County was led by Tiffany Brooks, Kelli Williams, and Brenna Miller with 12, 10, and eight points respectively.  Jasmine Newsome led Hardin County with 13 points.

Nelson County Comets  43     Lincoln County  10     (Quarterfinal)
Samantha Drake, Rebekah Cecil, and Amber Mudd led the victors with 11, nine, and nine points respectively.  Tina Parks led Lincoln County with four points. 

Franklin County Lady Flyers  45     Hot Shots  14     (Semifinal)
Shelby O’Nan led the Lady Flyers with 15 points.  Finna Ramcke and Ashley Decker added 10 and nine points respectively.  Paige Baynum led the Hot Shots with six points.   

Grayson County  33     Nelson County Comets  32  (OT)     (Semifinal)
Grayson County captured a 33-32 overtime thriller over Nelson County.  The score was tied 30-30 at the end of regulation.  The victors were led by Hannah Anderson and Kelli Williams with 10 and eight points respectively.  Sarah Gillis and Samantha Drake led Nelson County with 10 and eight points respectively.   

Grayson County  23    Franklin County Lady Flyers  22     (Championship)
Kelli Williams, Hannah Anderson, and Tiffany Brooks led Grayson County with eight, six, and five points respectively.  Shelby O’Nan and Finna Ramcke led Franklin County with five points each.  Madelyn Brown and Ashley Decker added four points each.

 

Conclusion

Congratulations to Somerset Future, Whitley County, East Kentucky Lightning, and Grayson County for winning their respective divisions.  I was able to witness only the final day of competition but was impressed with the young players and teams competing in this State Preview AAU event.  It was fun watching these young competitors enjoy a sport that is so revered in the state of Kentucky.  I hurriedly copied down some scores and stats and I apologize for any inaccuracies or misspellings of names in this report.  The statistics are not meant to be official but merely indications of the games.  Hopefully these young athletes will continue to enjoy the sport for many years to come and we will have the opportunity to watch them perform.  

 

Acknowledgments

A special thanks to the Kentucky Basketball Academy for the hospitality extended me during my visit.  Also a special thanks and gratitude to the unsung heroes—the coaches and parents who spend both time and money to allow these young athletes the opportunity to pursue their dreams.

Please feel free to send your comments and questions concerning the tournament, teams, or players to me at  prephoops@yahoo.com .

Ron Harrison’s reports on this and other basketball events appear on http://www.angelfire.com/ky/prephoops.