Kentucky AAU State Basketball Tournament
Boys 17 & Under (HS)
Girls 17 & Under (HS)

Lexington, Kentucky
June 20-23, 2002

2002 by Ron Harrison

There are 40 boys teams and 28 girls teams scheduled to compete for championships this weekend.  Competition will be held in Lexington and Woodford County with the majority of the games being played at the Kentucky Basketball Academy.

The 40 boys teams are scheduled to participate are Anderson County, South Laurel, Rowan County, West Jessamine, Western Hills, Harlan, Paul L. Dunbar, Ashland, Corbin, Grant County, Frankfort, Edmonson County, Augusta, South Floyd, East Jessamine, Franklin County, Lexington Christian Academy, Pleasure Ridge Park, Cawood, Highlands, Wayne County, Lexington Catholic, Clark County, Jackson County, Henry Clay, Mercer County, Bourbon County, Trinity, Clay County, Louisville Holy Cross, Lafayette, Scott County, Fairdale, Powell County, Warren Central, Tates Creek, Shelby Valley, Ohio County, Butler, and Madison Central.

The 28 girls teams expected to compete for the championship are Lafayette, Pike County Central, Garrard County, Manual, Ashland, Newport Catholic, Lincoln County, Franklin County, Cawood, Sacred Heart, Covington Holy Cross, Boyd County, Mercer County, Leslie County, Rowan County, Bryan Station, Clinton County, Whitesburg, West Carter, Woodford County, Marshall County, Powell County, Boyle County, Frankfort, Wayne County, Pendleton County, Knott County Central, and Lexington Catholic.

Thursday June 20th
 

Pool Play
 

 

Boys 17 and Under

 

East Jessamine

68

Franklin County

50

 

South Floyd

73

Augusta

70

 

Highlands

65

Cawood

49

 

Madison Central

73

Anderson County

51

 

Frankfort

79

Edmonson County

56

 

Frankfort

52

Grant County

50

 

Corbin

81

Edmonson County

57

 

Lexington Catholic

83

Jackson County

66

 

Western Hills

72

Ashland

69

(4OT)

Corbin

70

Grant County

48

 

Wayne County

89

Jackson County

61

 

Clark County

82

Lexington Catholic

68

 

Pleasure Ridge Park

68

Lexington Christian Academy

28

 

Wayne County

85

Clark County

70

 

South Floyd

65

Franklin County

40

 

Pleasure Ridge Park

102

Cawood

55

 

Ashland

62

Harlan

42

 

Henry Clay

81

Bourbon County

40

 

West Jessamine

78

Anderson County

47

 

Lafayette

66

Clay County

65

 

East Jessamine

59

Augusta

58

 

Henry Clay

73

Trinity

70

 

Scott County

67

Lafayette

63

 

Tates Creek

70

Fairdale

51

 

Scott County

75

Holy Cross

61

 

Warren Central

79

Fairdale

70

 

Warren Central

57

Madison Central

52

 

Paul L. Dunbar

83

Western Hills

71

 

Trinity

83

Mercer County

56

 

Paul L. Dunbar

77

Harlan

37

 

West Jessamine

96

Rowan County

40

 

Clay County

63

Holy Cross

61

 

East Jessamine   68     Franklin County   50
East Jessamine was led by Hunt and Euric with 16 and 10 points respectively.  Franklin County was led by Brian Scott, Brian Brewer, and Adam Jones with 16, 10, and 10 points respectively.

South Floyd   73     Augusta   70
South Floyd was led by Michael Hall and Tyler Hall with 32 and 20 points respectively.  Augusta was paced by Thomas Appleman, Brian Kirk, and Ryan Teagarden with 20, 18 and 13 points respectively.

Highlands   65     Cawood   49
Highlands was led by Ross Neltner and Jeff Guidugli with 15 points each.  Cawood was led by Blake Hubbs with 26 points.

Madison Central   73     Anderson County   51
Madison Central was paced by Matt Cornette, Chris Carr, and Matt Gayheart with 17, 12, and 10 points respectively.  Eric McKey led Anderson County with 26 points.

Frankfort   79     Edmonson County   56
Frankfort was led by Aaron Dunaway, Chris Current, and Will Current with 17, 17, and 13 points respectively.  Edmonson County was led by Brett Meredith and Webb led with 31 and 16 points respectively.

Frankfort   52     Grant County   50
Frankfort was led by Will Current with 29 points while Grant County was led by Robert Bounds and Dustin Plunkett with 17 and 11 points respectively.

Corbin   81     Edmonson County   57
Corbin was led by Jeremy Farmer and Isaiah Mills with 17 and 13 points respectively.  Brett Meredith led Edmonson County with 30 points.

Lexington Catholic   83     Jackson County   66
Lexington Catholic was paced by Demetrius Green, Harrison Morton, and William Graham with 26, 19, and 14 points respectively.  Jaymes McCowan and Eric Brockman led Jackson County with 14 and 12 points respectively.

Western Hills   72     Ashland   69 (4OT)
Western Hills was led by John Keene and Jordan Samuels with 32 and 16 points respectively while Howell paced Ashland with 29 points.

Wayne County   89     Jackson County   61
Wayne County was led by Jerrod Gibbons, Tyrone Green, and Steven Sexton with 18, 18, and 13 points respectively.  Jackson County was led by Stephen Gabbard with 20 points.

Clark County   82     Lexington Catholic   68
Clark County was led by Andrew Preston, Byron Burdell, and Jake Barnes with 28, 12, and 11 points respectively.  Catholic was led by Demetrius Green, William Graham, and Mark Balthrop with 21, 18 and 17 points respectively.

Pleasure Ridge Park   68     Lexington Christian Academy   28
PRP was led by Donte Sweatt and Maurice Blakey with 13 and 11 points respectively.

Wayne County   85     Clark County   70
Wayne County was led by Jerrod Gibbons and Tyrone Green with 29 and 20 points respectively.  Clark County was led by Andrew Preston and Stephen Columbia with 14 and 13 points respectively.

Ashland   62     Harlan   42
Ashland was paced by Howell with 29 points while Ricky Witt led Harlan with 11 points.

West Jessamine   76     Anderson County   50
West Jessamine was led by Scott Tarvin, Cameron Jackson, and Brett Johnson with 17, 15, and 11 points respectively.  Anderson County was led by Eric McKey and Derek Craft with 18 and 11 points respectively.

Lafayette   66     Clay County   65
Lafayette was led by Marcus Barron, Pete Gifford, and Kevin Grantlin with 15, 10, and 10 points respectively.  Clay County was led by Brian Griffin, Rodney Mitchell, and James Patterson with 24, 19 and 15 points respectively.

Henry Clay   73     Trinity   70
Henry Clay was led today by Coles, Turnage, and Bowman with 18, 16, and 14 points respectively.  Trinity was led by Chris McCoy with 28 points.

Scott County   84     Lafayette   63
The victors were paced by Tyler Hicks and Troy Harris with 29 and 11 points respectively.  Lafayette was led by Kevin Grantlin with 17 points.

Tates Creek   70     Fairdale   51
Tates Creek was led by Michael Cross and Cameron Cross with 22 and 12 points respectively.  Fairdale was led by Maurice Grinter and Eric Calhoun with 15 points each.

Warren Central   79     Fairdale   70
Warren Central was led by Brock Whitney and Lonnell DeWalt with 21 and 15 points respectively.  Fairdale was led by Maurice Grinter, Aaron Merriweather, and Anthony Chism with 25, 15, and 13 points respectively.

Warren Central   57     Madison Central   52  (Scrimmage)
Warren Central was led by T. J. McFarland with 17 points while Buddy Stone led Madison Central with 15 points.

Scott County   75     Holy Cross   61
Scott County was led by Justin Lee and Tyler Hicks with 22 and 18 points respectively.  Holy Cross was led by Derek Lindsey with 26 points including six three point baskets.  Brent Richard added 21 points.

Paul L. Dunbar   83     Western Hills   71
Dunbar was led by Mike Matthews with 16 points while John Keene and Jordan Samuels led Western Hills with 15 and 13 points respectively.

Trinity   83     Mercer County   56
Armond Edmondson and Blake Nix led Trinity with 16 and 13 points respectively.  Joe White led Mercer County with 14 points.

Paul L. Dunbar   77     Harlan   37
Dunbar was led by Jason Azubuike and Sekoe White with 15 and 12 points respectively.  Brandon Pace and Seth Haywood led Harlan with seven points each.

West Jessamine   96     Rowan County   40
West Jessamine was led by Michael Spann with 17 points while J. P. Tranbarger led Rowan County with 15 points.

 

Girls 17 and Under

 

Lafayette

62

Garrard County

34

 

Clinton County

67

Whitesburg

48

 

Pike County Central

50

Lafayette

48

 

Clinton County

67

West Carter

50

 

Powell County

47

Frankfort

37

 

Sacred Heart

72

Covington Holy Cross

44

 

Manual

73

Garrard County

29

 

Mercer County

84

Bourbon County

34

 

Newport Catholic

66

Lincoln County

38

 

Bryan Station

64

Leslie County

27

 

Lincoln County

58

Franklin County

42

 

Wayne County

44

Knott County Central

32

 

Wayne County

45

Pendleton County

33

 

Lexington Catholic

72

Pendleton County

31

 

Boyle County

63

Frankfort

47

 

Powell County

41

Marshall County

39

 

Lexington Catholic

58

Knott County Central

50

 

Lafayette   62     Garrard County   34
Lafayette was led by Lucy Clark and Kara Hamilton with 13 and nine points respectively.  Garrard County was led by Chelsea Denny with 10 points.

Clinton County   67     Whitesburg   48
Clinton County was led by Paige Guffey, Angela Brown, and Amber Guffey with 24, 12, and 11 points respectively.  Whitesburg was led by Chastity Fox and Camille Cook with 13 and 11 points respectively.

Pike County Central   50     Lafayette   48
Pike County Central was led by Ashley Russell and Haley Ratliff with 19 and 14 points respectively.  Lafayette was led by Lucy Clark and Kara Hamilton with 11 and eight points respectively.

Clinton County   67     West Carter   50
Clinton County was led by Paige Guffey, Angela Brown, Brittany Abbott, and Amber Guffey with 16, 13, 13, and 12 points respectively.  West Carter was led by Megen Gearhart with 28 points.

Powell County   47     Frankfort   37
Powell County was led by Kelsey Hunt and Brandy Lockard with 17 and 15 points respectively.  Frankfort was paced by Gordon and Oder with 12 and 11 points respectively.

Sacred Heart   72     Covington Holy Cross   44
Sacred Heart was led by Crystal Kelly and Carla Ormerod with 20 and 12 points respectively.  Covington Holy Cross was paced by Brittany Bass with 14 points.

Manual   73     Garrard County   29
Manual was led by Sarah McKemie, Candyce Bingham, and Dedra McMillion with 19, 16, and 15 points respectively.  Garrard County was led by Chelsea Denny with 16 points.

Mercer County   80     Bourbon County   34
Mercer County was led by Ashley Webb and Courtney Watts with 18 and 12 points respectively.  Bourbon County was led by Jessica Shannon with 15 points.

Newport Catholic   66     Lincoln County   38
Newport Catholic was led by Jayme Thiem and Heather Maudlin with 16 and 12 points respectively.  Lincoln County was led by was led by Wilkinson and Bratcher with eight points each.

Lincoln County   58     Franklin County   42
Lincoln County was led by was led by Adams with 13 points while Lindsie Barley and DeQuala Marshall paced Franklin County with 13 and 11 points respectively.

Wayne County   44     Knott County Central   32
Wayne County was led by Claudia Parris and Trisha Gothrup with 12 and 11 points respectively.  Knott County Central was led by Keisha Johnson, Elisha Hall and Tonya Amburgey with eight points each.

Wayne County   45     Pendleton County   33
Wayne County was led by Ashely Bell, Claudia Parris and Trisha Gothrup with 13, 10, and nine points respectively.  Pendleton County was led by Megan Wood with 10 points.

Bryan Station   64     Leslie County   27
Bryan Station was led by Carly Blankenship and C. Leach with 17 and 14 points respectively.  Leslie County was led by C. Lawson with nine points.

Lexington Catholic   72     Pendleton County   31
Catholic was led by Sarah Schell, Megan Mendenhall, Chelsea Chowning, and Leslie Server with 15, 15, 14, and 14 points respectively.  Pendleton County was led by Megan Wood with 14 points.

Powell County   41     Marshall County   39
Powell County was led by Kelsey Hunt and Brandy Lockard with 14 and 10 points respectively.  Marshall County was led by Blair Joseph and Rachel Barga with eight and seven points respectively.

Lexington Catholic   58     Knott County Central   50
Lexington Catholic was led by Chelsea Chowning and Sarah Schell with 28 and 19 points respectively.  Knott County Central was led by Franci Chaffins with 18 points.

 

Friday June 21st
 

Pool Play

Boys 17 and Under

 

Lexington Catholic

62

Wayne County

44

 

Clark County

71

Jackson County

52

 

Highlands

67

Pleasure Ridge Park

59

 

Edmonson County

60

Grant County

57

 

Corbin

96

Frankfort

69

 

Western Hills

76

Harlan

54

 

Henry Clay

70

Mercer County

53

 

Trinity

89

Bourbon County

59

 

Cawood

65

Lexington Christian Academy

60

 

Scott County

77

Clay County

63

 

Lafayette

83

Louisville Holy Cross

45

 

Tates Creek

77

Warren Central

50

 

South Floyd

77

East Jessamine

58

 

Franklin County

63

Augusta

40

 

Paul L. Dunbar

64

Ashland

46

 

Lexington Catholic   62     Wayne County   44
Lexington Catholic was led today by William Graham, Demetrius Green, and Harrison Morton with 16, 14 and 14 points respectively.  Wayne County was led by Jerrod Gibbons with 12 points.

Clark County   71     Jackson County   52
Clark County was led by Andrew Preston, Jake Barnes, and Barrett Bridgewater with 15, 13, and 11 points respectively.  Jackson County was led today by Walt Rader, Stephen Gabbard and Patrick Elliott with 10, nine, and seven points respectively.

Highlands   67     Pleasure Ridge Park   59
Highlands used their inside-outside combination of Ross Neltner and Kevin Gilles, who scored 19 and 18 points respectively, to defeat PRP.  PRP was led by Maurice Blakey and Donte Sweatt with 16 and 11 points respectively.

Edmonson County   60     Grant County   57
Brett Meredith tallied 40 points to lead the victors while Grant County was led by Dustin Plunkett and Robert Bounds with 19 and 17 points respectively.

Corbin   96     Frankfort   69
Corbin was led by Jarrod Lawson and Isaiah Mills with 24 and 14 points respectively.  Frankfort was paced by Aaron Dunaway, Will Current, and Chris Current with 18, 16, and 10 points respectively.

Henry Clay   70     Mercer County   53
Henry Clay was led by Joe Harden and John Patterson with 21 and 17 points respectively.  Mercer County was led by Joe White with 21 points.  Casey Watts added 19 points.

Trinity   89     Bourbon County   59
Trinity was led by Chris McCoy and Zach Berry with 21 and 17 points respectively.  Quinn Hawkins and Jamile Brown led Bourbon County with 18 and 13 points respectively.

Cawood   65     Lexington Christian Academy   60
Cawood was led by Blake Hubbs with 35 points including eight three point goals.  Lexington Christian was led by Morris with 22 points.

Scott County   77     Clay County   63
Scott County was led by Tyler Hicks, Jeremy Nettles, and Justin Lee with 13, 12, and 12 points respectively.  Clay County was led by Brian Griffin, with 13 points.

Lafayette   83     Louisville Holy Cross   45
Lafayette had a balanced attack led by Marcus Barron, Kevin Grantlin, Darnell Dialls, and Nic Mullins with 15, 15, 12, and 11 points respectively.  Derek Lindsey and Aaron Troutman each scored nine points for Holy Cross.

Tates Creek   77     Warren Central   50
Tates Creek was led by Michael Cross with 25 points while Matt Maresca led Warren Central with 17 points.

South Floyd   77     East Jessamine   58
Michael Hall led South Floyd with 27 points.  East Jessamine was led by Foster with 15 points.

Paul L. Dunbar   64     Ashland   46
Dunbar was led by Jason Azubuike and Sekoe White with 17 and 13 points respectively.  Howard and Howell led Ashland with 15 and 10 points respectively.

Tourney Round

Boys 17 and Under

 

Wayne County

81

Louisville Holy Cross

58

 

West Jessamine

128

Harlan

59

 

Franklin County

52

Cawood

38

 

Warren Central

77

Lafayette

69

 

Paul L. Dunbar

78

Edmonson County

46

 

Corbin

71

Lexington Christian Academy

55

 

Trinity

70

Clark County

64

 

South Floyd

77

Ashland

62

 

Highlands

71

Grant County

54

 

Lexington Catholic

59

Mercer County

57

 

Pleasure Ridge Park

126

Fairdale

70

 

Frankfort

86

East Jessamine

62

 

Henry Clay

75

Clay County

50

 

Scott County

def.

Jackson County

forfeit

 

Western Hills

55

Rowan County

45

 

Bourbon County

76

Tates Creek

67

 

Wayne County

88

Madison Central

76

(2OT)

Wayne County   81     Louisville Holy Cross   58
Wayne County was led by Jerrod Gibbons and Tyrone Green with 19 and 16 points respectively.  Holy Cross was led by Derek Lindsey and Adam Moseley with 10 and eight points respectively.

West Jessamine   128     Harlan   59
West Jessamine was led by Joey Searle, Scott Tarvin, Ben Spann, and Brian Richardson with 18, 16, 15, and 14 points respectively.  Harlan was led by Brandon Pace with 16 points.

Warren Central   77     Lafayette   69
Warren Central was led today by Brandon Cummings, Lonnell DeWalt, and Leroy Wilson with 17, 17 and 10 points respectively.  Lafayette was led by Marcus Barron, Adam Coleman, and Kevin Grantlin with 17, 14, and 10 points respectively.

Corbin   71     Lexington Christian Academy   55
Corbin was led by Isaiah Mills, Jeremy Farmer and Jarrod Lawson with 18, 17 and 17 points respectively.  Lexington Christian was led by Haffley and Breaux with 22 and 16 points respectively.

Trinity   70     Clark County   64
Trinity was led by Chris McCoy and Zach Berry with 19 and 16 points respectively.  Clark County was led by Andrew Preston with 19 points. 

South Floyd   77     Ashland   62
South Floyd was led by Michael Hall with 42 points while Howell led Ashland with 25 points. 

Highlands   71     Grant County   54
Highlands was led by Ross Neltner with 25 points while Tyler Jones led Grant County with 15 points.

Lexington Catholic   59     Mercer County   57
William Graham hit a basket with less than five seconds remaining in the game to give Lexington Catholic the victory.  The victors were led by William Graham, Demetrius Green, and Harrison Morton with 16, 14 and 13 points respectively.  Mercer County was led by Joe White with 29 points.

Pleasure Ridge Park   126     Fairdale   70
PRP was led today by Phillip Morrison, Donte Sweatt, and Maurice Blakey with 23, 22, and 14 points respectively.  Fairdale was led by Anthony Chism, Aaron Merriweather, and Eric Calhoun with 20, 15, and 14 points respectively.

Henry Clay   75     Clay County   50
Henry Clay was led by Lamont Campbell and Joe Harden with 20 and 17 points respectively.  Clay County was led by Rodney Mitchell with 20 points.

Western Hills   55     Rowan County   45
Western Hills was led by Jordan Samuels with 29 points.  Rowan County was led by Chris Conn and Bryant Furman with 16 and 12 points respectively.

Bourbon County   76     Tates Creek   67
Bourbon County got a big game from 6-6 Craig Williams with 36 points.  Quinn Hawkins added 17 points.  Tates Creek was led by Josh Bell and Michael Cross with 21 and 14 points respectively.

Wayne County   88     Madison Central   76 (2OT)
Wayne County was led by Jerrod Gibbons, Bradley Bell, and Steven Sexton with 30, 19, and 19 points respectively.  Madison Central was led by Matt Cornett, Brett Alexander, Matt Gayheart, and Shawn Ballard with 18, 14, 12, and 11 points respectively.

 

Pool Play

Girls 17 and Under

 

Bourbon County

56

Leslie County

35

 

Lexington Catholic

35

Wayne County

31

 

Woodford County

68

Whitesburg

47

 

Knott County Central

66

Pendleton County

32

 

Lafayette

56

Manual

47

 

Whitesburg

78

West Carter

68

 

Manual

55

Pike County Central

31

 

Newport Catholic

54

Ashland

52

 

Bryan Station

68

Bourbon County

37

 

Mercer County

85

Leslie County

32

 

Clinton County

61

Woodford County

56

 

Boyle County

41

Marshall County

39

 

Sacred Heart

64

Boyd County

37

 

Powell County

62

Boyle County

39

 

Ashland

32

Lincoln County

39

 

Marshall County

44

Frankfort

38

 

Newport Catholic

58

Franklin County

23

 

Covington Holy Cross

64

Boyd County

48

 

 

 

 

 

 

Bourbon County   56     Leslie County   35
Bourbon County was led by Jessica Shannon and Heather White with 13 and 12 points respectively.  Leslie County was led by Jessica Miller with 11 points.

Lexington Catholic   35     Wayne County   31
Lexington Catholic was led by Chelsea Chowning with 14 points while Trisha Gothrup led Wayne County with 12 points.

Woodford County   68     Whitesburg    47
Destiny Mattingly and Mallory Kirtley led Woodford County with 21 and 14 points respectively.  Whitesburg was led by Camille Cook and Jessie Gentry with 10 and nine points respectively.

Knott County Central   66     Pendleton County   32
The victors were led by Tonya Amburgey with 21 points and Pendleton County was led by Megan Wood with 10 points.

Lafayette   56     Manual   47
Lafayette notched a big win tonight and was led by Kara Hamilton, Mollie Kelly, and Lucy Clark with 14, 12 and 11 points respectively.  Manual was led by Sarah McKemie and Candyce Bingham with 17 and 15 points respectively.

Whitesburg   78     West Carter   68
Whitesburg was led by Chastity Fox, Camille Cook, and Ashley Stidham with 20, 19 and 18 points respectively.  West Carter was led by 5-6 Megen Gearhart, one of the top candidates for Miss Basketball in 2003, with 43 points.

Manual   55     Pike County Central   31
Manual was led by Sarah McKemie with 19 points while Haley Ratliff led Pike County Central with 10 points.

Newport Catholic   54     Ashland   52
Jayme Thiem hit a basket with 3.3 seconds remaining to give Newport Catholic the win.  They were led by Thiem and Nichole Chiodi with 22 and 11 points respectively.  Ashland was led by was led by Stacy Runyon and Ashley Renfroe with 18 and 11 points respectively.

Bryan Station   68     Bourbon County   37
Bryan Station was led by Brittney Clark with 25 points while Jessica Shannon led Bourbon County with 12 points.

Mercer County   85     Leslie County   32
Mercer County was led by Nina Pike, L. Johnson, and Courtney Watts with 18, 15, and 13 points respectively.  Jessica Miller led Leslie County with 11 points.

Clinton County   61     Woodford County   56
Clinton County was led by Angela Brown, Paige Guffey, and Amber Guffey with 21, 15, and 11 points respectively.  Woodford County was led by Destiny Mattingly and Mallory Kirtley with 19 points each.

Sacred Heart   64     Boyd County   37
Sacred Heart was led by Crystal Kelly with 21 points and 11 rebounds.  Taylor Kopple added 14 points.  Boyd County was led by Brandi Mahar, Jennifer Swann, and Brittany McClure with nine, eight, and eight points respectively.

 

Saturday June 22nd
 

Tourney Round

Boys 17 and Under

 

West Jessamine

86

Franklin County

40

 

Paul L. Dunbar

57

Warren Central

52

 

Corbin

64

Trinity

61

 

Highlands

66

South Floyd

51

 

Pleasure Ridge Park

83

Lexington Catholic

75

(OT)

Henry Clay

76

Frankfort

55

 

Scott County

def.

Western Hills

forfeit

 

Wayne County

81

Bourbon County

66

 

West Jessamine

87

Paul L. Dunbar

62

 Quarterfinal

Highlands

76

Corbin

57

 Quarterfinal

Pleasure Ridge Park

105

Henry Clay

84

 Quarterfinal

Scott County

99

Wayne County

69

 Quarterfinal

West Jessamine

81

Highlands

73

 Semifinal

Pleasure Ridge Park

81

Scott County

80

 Semifinal

West Jessamine   86     Franklin County   40
West Jessamine was led by Joey Searle, Scott Tarvin, and Brett Johnson with 16, 12, and 12 points respectively.  Franklin County was led by Eric Eastman with 13 points.

Corbin   64     Trinity   61
Corbin was led by Jeremy Farmer, Jarrod Lawson, and Isaiah Mills with 19, 18, and 17 points respectively.  Trinity was led by Bret Saxton and Chris McCoy with 19 and 14 points respectively. 

Highlands   66     South Floyd   51
Highlands was led by Ross Neltner and Jeff Guidugli with 17 and 11 points respectively.  South Floyd was led by Tyler Hall with 22 points.

Pleasure Ridge Park   83     Lexington Catholic   75 (OT)
PRP was led by Maurice Blakey and Donte Sweatt with 29 and 19 points respectively.  Catholic was led by Demetrius Green, Harrison Morton, William Graham, and Drew Morton with 24, 23, 12 and 10 points respectively.

Henry Clay   76     Frankfort   55
Henry Clay was led by Joe Harden and John Patterson with 24 and 14 points respectively.  Frankfort was led by Chris Current, Aaron Dunaway, and Will Current with 16, 12, and 11 points respectively.

Wayne County   81     Bourbon County   66
Wayne County was led by Jerrod Gibbons, Tyrone Green, and Steven Sexton with 29, 14, and 13 points respectively.  Bourbon County was led by Craig Williams with 30 points.

West Jessamine   87     Paul L. Dunbar   62   (Quarterfinal)
West Jessamine was led by Joey Searle with 23 points.  Dunbar was led by Steve Hale and Marcus Conner with 11 and 10 points respectively.

Highlands   76     Corbin   57   (Quarterfinal)
Highlands was led by Ross Neltner with 18 points.  Corbin was led by Isaiah Mills, Jeremy Farmer, and Jarrod Lawson with 14, 13, and 12 points respectively.

Pleasure Ridge Park   105     Henry Clay   84   (Quarterfinal)
PRP was led by Terrance Farley, Donte Sweatt, and Jujuan Spillman with 21, 20, and 18 points respectively.  Henry Clay was led by Joe Harden, Lamont Campbell, and Turnage with 23, 13, and 13 points respectively.

Scott County   99     Wayne County   69   (Quarterfinal)
Scott County had five players in double figures tonight.  They were led by Tyler Hicks, Jeremy Nettles, Troy Harris, Alex Cassady, and Justin Lee with 16, 12, 10, 10, and 10 points respectively.  Wayne County was led by Brad Bell and Steven Sexton with 15 and nine points respectively.

West Jessamine   81     Highlands   73   (Semifinal)
West Jessamine was led by Cameron Jackson, Brian Richardson, Joey Searle, and Scott Tarvin with 17, 16, 14, and 11 points respectively.  Highlands was led by Ross Neltner, Kevin Gilles, and Jeff Guidugli with 22, 11 and 11 points respectively.

Pleasure Ridge Park   81     Scott County   80   (Semifinal)
Terrance Farley hit a basket with 3.4 seconds remaining to give PRP an exciting victory in this classic battle.  PRP was led by Jujuan Spillman, Donte Sweatt, Terrance Farley, and Carlos Williams with 22, 16, 11, and 10 points respectively.  Scott County was led tonight by Troy Harris, Alex Cassady, Jeremy Nettles, and Justin Lee with 22, 18, 15, and 13 points respectively.

Tourney Round

Girls 17 and Under

 

Manual

56

Franklin County

30

 

Covington Holy Cross

64

Leslie County

43

 

Bryan Station

70

Pike County Central

59

 

Sacred Heart

91

Bourbon County

20

 

Ashland

42

Lafayette

37

 

Mercer County

59

Garrard County

32

 

Boyd County

52

Lincoln County

49

 

Wayne County

58

Frankfort

49

 

West Carter

66

Pendleton County

55

 

Woodford County

67

Marshall County

36

 

Knott County Central

48

Whitesburg

38

 

Covington Holy Cross

54

Manual

47

 

Newport Catholic

63

Bryan Station

47

 

Sacred Heart

72

Ashland

49

 

Mercer County

73

Boyd County

45

 

Clinton County

38

Wayne County

32

 

West Carter

62

Powell County

44

 

Lexington Catholic

63

Woodford County

39

 

Boyle County

57

Knott County Central

43

 

Newport Catholic

61

Covington Holy Cross

53

 Quarterfinal

Sacred Heart

78

Mercer County

43

 Quarterfinal

Clinton County

76

West Carter

61

 Quarterfinal

Lexington Catholic

69

Boyle County

27

 Quarterfinal

Manual   56     Franklin County   30
Manual was led by Sarah McKemie with 25 points.  Franklin County was led by Ally Compassi and DeQuala Marshall with 10 and six points respectively.

Covington Holy Cross   64     Leslie County   43
Covington Holy Cross was led by Brittany Bass with 22 points.  Leslie County was led by Jessica Miller, Christina Lawson, and Miranda Wilson with 10, nine and eight points respectively.

Bryan Station     70     Pike County Central   59
Bryan Station was led by Brittney Clark with 25 points while Ashley Russell led Pike County Central with 17 points.

Sacred Heart   64     Bourbon County   37
Sacred Heart was led by Crystal Kelly and Carly Ormerod with 20 and 18 points respectively.  Bourbon County was led by Jessica Shannon with eight points.

Ashland   42     Lafayette   37
Lafayette could not convert their free throws down the stretch and Ashland advances in a squeaker.  Ashland was led by was led by Tasha Henry with 18 points. Lafayette was led by Kara Hamilton and Suzie Owens with 12 points each.

Mercer County   59     Garrard County   32
Mercer County was led by Courtney Watts with 23 points while Chelsea Denny led Garrard County with 11 points.

Boyd County   52     Lincoln County   49
Boyd County was led by Brittany McClure and Jennifer Swann with 10 and nine points respectively.  Adams led Lincoln County with 16 points.

Wayne County   58     Frankfort   49
Wayne County was led by Ashely Bell and Trisha Gothrup with 20 and 14 points respectively.  Frankfort was led by was led by Gordon with 24 points.

West Carter   66     Pendleton County   55
West Carter was led today by Megen Gearhart and Stephanie Hall with 30 and 11 points respectively.  Pendleton County was led by Megan Wood with 23 points.

Woodford County   67     Marshall County   36
Woodford County was led by Mallory Kirtley with 21 points.  Marshall County was led by Blair Joseph with 12 points.

Knott County Central   48     Whitesburg   38
Knott County Central was led by Franci Chaffins and Tonya Amburgey with 17 and 16 points respectively.  Whitesburg was led by Ashley Stidham, Camille Cook, and Chastity Fox with 11, 10 and nine points respectively.

Covington Holy Cross   54     Manual   47
Covington Holy Cross was led by Rachel Lantry and Jen Lea with 15 and 14 points respectively.  Manual was paced by Sarah McKemie and Candyce Bingham with 24 and 15 points respectively.

Newport Catholic   63     Bryan Station   47
Newport Catholic was led by Jayme Thiem, Heather Maudlin, and Jenny Prigge with 15, 14, and 14 points respectively.  Bryan Station was led by Carly Blankenship and Bradli Stinson with 15 and 14 points respectively.

Sacred Heart   72     Ashland   49
Sacred Heart was led by Carly Ormerod and Krisha Byron with 14 and 13 points respectively.  Ashland was led by was led by Stacy Runyon and Ashley Renfroe with 18 and 13 points respectively.  Sacred Heart shot 53.6% from the field.

Mercer County   73     Boyd County   45
Mercer County was led by Ashley Webb and Courtney Watts with 24 and 16 points respectively.  Boyd County was led by Brittany McClure and Brandi Mahar with 13 and 11 points respectively.

Clinton County   38     Wayne County   32
Clinton County was led by Amber Guffey, Angela Brown, Paige Guffey, and Stacy Ross with 10, 10, nine and seven points respectively.  Wayne County was led by Ashely Bell, Lindsey Dishman and Kenita Ball with six points each.

West Carter   62     Powell County   44
West Carter was led today by Megen Gearhart and Brandi Rayburn with 24 and 19 points respectively.  Powell County was led by Brandy Lockard and Kelsey Hunt with 14 and 11 points respectively.

Lexington Catholic   63     Woodford County   39
Lexington Catholic was led by Lesley Server, Sarah Schell, Chelsea Chowning, and Megan Mendenhall with 16, 15, 12, and 11 points respectively.  Woodford County was led by Destiny Mattingly with 15 points.

Newport Catholic   61     Covington Holy Cross   53
Newport Catholic was led by Jayme Thiem and Nichole Chiodi with 21 points each.  Covington Holy Cross was led by Rachel Lantry, Jen Lea and Brittany Bass with 13, 12, and 12 points respectively.

Sacred Heart   78     Mercer County   43
Sacred Heart outshot Mercer County 54%-28.1% from the field.  Sacred Heart was led by Kristin Windchy, Carly Ormerod, Taylor Kopple, and Kristina Kleinert with 15, 13, 12, and 10 points respectively.  Mercer County was led by Courtney Watts and Ashley Webb with 17 and 10 points respectively.

Clinton County   76     West Carter   61
Clinton County was led by Angela Brown, Paige Guffey, and Amber Guffey with 25, 22, and 13 points respectively.  Megen Gearhart led West Carter with 33 points.

Lexington Catholic   69     Boyle County   27
Lexington Catholic was led by Chelsea Chowning with 16 points.  Edmiston and Mogie led Boyle County with eight and seven points respectively.

 

Sunday June 23rd

Boys 17 and Under Championship

 

Boys 17 and Under

 

Pleasure Ridge Park

94

West Jessamine

80

Championship

Pleasure Ridge Park   94     West Jessamine   80   (Championship)
This was an excellent championship with PRP finally pulling away in the final minutes to claim the championship.  PRP was led today by Maurice Blakey, Jujuan Spillman, Carlos Williams, and Donte Sweatt with 23, 19, 17, and 16 points respectively.  West Jessamine was led by Joey Searle, Scott Tarvin, and Brian Richardson with 23, 19, and 10 points respectively.

Pleasure Ridge Park 

25

20

23

26

-

94

West Jessamine 

21

22

20

17

-

80

 

Pleasure Ridge Park 

(94)

 

Farley 4, Sweatt 16, Williams 17, Blakey 23, Spillman 19, Morrison 6, Watters 9.

West Jessamine 

(80)

 

Searle 23, Tarvin 19, Johnson 9, Thompson 8, Jackson 9, Richardson 10, B. Spann 2. 

 

Boys 17 & Under All Tournament Team

Chris Current

Frankfort

Jeremy Farmer

Corbin

Lamont Campbell

Henry Clay

Brett Johnson

West Jessamine

Maurice Blakey

Pleasure Ridge Park

Jerrod Gibbons

Wayne County

Ross Neltner

Highlands

Joey Searle

West Jessamine

Jason Azubuike

Paul L. Dunbar

Michael Hall

South Floyd

Craig Williams

Bourbon County

Demetrius Green

Lexington Catholic

Jujuan Spillman

Pleasure Ridge Park

Tyler Hicks

Scott County

Terrance Farley

Pleasure Ridge Park

 

 

Girls 17 and Under Semis & Championship

Girls 17 and Under

 

Sacred Heart

58

Newport Catholic

43

Semifinal

Lexington Catholic

62

Clinton County

54

Semifinal

Sacred Heart

54

Lexington Catholic

45

Championship

Sacred Heart   58     Newport Catholic   43   (Semifinal)
Sacred Heart was led by Crystal Kelly with 26 points.  Kelly was 12 of 13 from the field and two of two from the free throw line.  Taylor Kopple and Carly Ormerod added nine points each.  Newport Catholic was led by Nichole Chiodi and Jenny Prigge with 15 and 11 points respectively

Lexington Catholic   62     Clinton County     54   (Semifinal)
Lexington Catholic was led by Lesley Server, Chelsea Chowning, Megan Mendenhall, and Sarah Schell, with 19, 12, 12, and 11 points respectively.  Mendenhall tallied her 12 points on four three point baskets.  Clinton County was led by Amber Guffey, Angela Brown, and Brittany Abbott with 25, nine, and eight points respectively.

Sacred Heart   54     Lexington Catholic   45   (Championship)
Sacred Heart outshot Lexington Catholic 54.8%-34.7% from the field on their way to claiming the championship trophy.  Sacred Heart was led by Crystal Kelly with 23 points.  Taylor Kopple turned in an excellent all-around performance with 14 points, 12 rebounds, and three steals.  Lexington Catholic was led today by Chelsea Chowning and Shannon Novosel, with 14 and nine points respectively.

Lexington Catholic

14

11

9

11

-

45

Sacred Heart

19

12

10

13

-

54


 

Lexington Catholic

(45)

 

Mendenhall 7, Server 8, Bell 0, Schell 2, Chowning 14, Sickels 5, Novosel 9.

Sacred Heart

(54)

 

T. Kopple 14, Kleniert 0, Kelly 23, Ormerod 6, Byron 7, Windchy 2, Distler 2. 

Girls 17 & Under All Tournament Team

Jayme Thiem

Newport Catholic

Courtney Watts

Mercer County

Carly Ormerod

Sacred Heart

Lesley Server

Lexington Catholic

Sarah McKemie

Manual

Megen Gearhart

West Carter

Paige Guffey

Clinton County

Chelsea Chowning

Lexington Catholic

Taylor Kopple

Sacred Heart

Ashely Bell

Wayne County

Angela Brown

Clinton County

Destiny Mattingly

Woodford County

Brittany Bass

Covington Holy Cross

Sarah Schell

Lexington Catholic

Crystal Kelly

Sacred Heart

Conclusion

Congratulations to all the teams and players who participated in this outstanding event.  This report is meant to be a representative sampling, and names and stats were hurriedly gathered as I moved from court to court.  I apologize for missed games and/or inaccuracies copying from the scorebooks, but the numbers should be close.

Congratulations to Pleasure Ridge Park—they had a tough draw defeating Lexington Catholic, Scott County, and West Jessamine to claim the championship.  This could be a very special team even by PRP standards.  Coach Mabrey has a lot of weapons at this disposal.  Jujuan Spillman is jet-quick and is the latest in a long line of great PRP point guards.  6-9 Terrance Farley gives them rebounding and is a defensive stopper.  Donte Sweatt, Maurice Blakey, Carlos Williams, etc. add scoring and rebounding.  The rich could get richer if Kevin James is fully recovered from injuries by the start of the season.  West Jessamine is—I repeat—not a fluke.  They have size, depth, and the talent to go a long way this year.  Brett Johnson, Joey Searle, and Scott Tarvin had excellent tourneys and Coach Yates has done a great job with this squad.

Scott County had some key losses to graduation but Billy Hicks doesn’t rebuild, he merely reloads.  Scott County has missed the big dance the last two years and Coach Hicks is fine tuning the Cardinal machine for a return to March Madness.  The Cards always play defense, have size and shooting, an experienced point guard in Tyler Hicks, and are getting very consistent performances from 6-3 Sr. Jeremy Nettles in the paint.  Lexington Catholic was missing Brian Smith and Martiese Morones and are getting used to a new coach.  Make no mistake—Bart Flener can coach and Catholic has the horses returning to challenge for the title again this year.

Highlands defeated PRP in pool play, and 6-8 Sr. Ross Neltner displayed some nifty post moves as well as once again proving he is one of the best passing big men around.  Henry Clay has the ballhandler (Lamont Campbell), shooter (Joe Harden), as well as some nice athletes that could make them dangerous.  The 11th Region should be tough this year as Tates Creek has a lot of talent returning and Lafayette, Dunbar, Frankfort, and Madison Central all can play.

6-9 Andrew Preston played well for Clark County.  Clay County is young but dangerous.  Corbin has all the components to threaten for the region championship.  Jackson County has a lot of young talent and could be tough by tourney time.  Coach Rodney Woods has another fine team at Wayne County.  Michael Hall shot the ball extremely well for South Floyd.  Joe White played well for Mercer County, and Trinity has some young players who will get after you on defense.  Warren Central has some athletes who should carry them to an excellent season.  It is impossible to mention every team and all the fine players but it is obvious that the 2002-2003 season should be interesting and top teams like Ballard, Male, North Hardin, etc. did not participate in this event.

Sacred Heart just keeps rolling along as they defeated a very good Lexington Catholic squad for the championship.  Coach Donna Moir was missing Becca Kopple due to an injury but Crystal Kelly, Krisha Byron, Carly Ormerod, Taylor Kopple, and company got the job done.  Lexington Catholic has the duo of Sarah Schell and Chelsea Chowning plus a very solid supporting cast and some talented newcomers.  They also should return another weapon in guard Regina Carney who is rehabbing from an ACL injury.  Shannon Novosel gave them a force in the paint and Lesley Server and Megan Mendenhall add outside shooting.

Clinton County has a strong post player in Angela Brown, and the trio of Paige Guffey, Amber Guffey, and Brittany Abbott provide a lot of offense.  5-10 Stacy Ross transferred from McCreary Central, giving them an experienced wing player who also helps with rebounding and interior defense.  Watch for Newport Catholic to make some noise this year and they will only improve.  Wayne County turns every game into a defensive struggle and Ashley Bell, who transferred from Monticello to Wayne County last season, was very impressive.  Bryan Station has an excellent group of young players to go with Tracy Harbut this season.  Manual should have an excellent season with Candyce Bingham, Sarah McKemie, Maggie McKemie, etc.  West Carter lost some key players from last season and are trying to cope with the illness of their well-respected coach John “Hop” Brown.  They return Megen Gearhart, Steph Hall, Brooke Mullis (recovering from an injury), Brandi Rayburn, etc.  Miss Gearhart has won just about every honor available during her remarkable career and should be a leading candidate for Miss Basketball.  Woodford County returns most of their players from last year’s 11th Region championship team including Destiny Mattingly.  Lafayette will be improved this year and should be led by 6-4 Sr. Kara Hamilton plus some exciting young players.

There were too many teams and players to mention them all here but there were several excellent players here and some teams that will be a threat in their regions.  Leslie County was hampered during this tourney by the absence of Heather Benton who suffered an ACL injury.  Hopefully, Miss Benton and all the players on the injured list will be fully recovered by the start of the season.

Acknowledgments

A special thanks to Ken Farley and the rest of the KBA family and to David Mills of the AAU.  I also greatly appreciate all the info provided me by the coaches and parents of the players.  I would also like to thank Louis Meadows, the self-proclaimed Kentucky’s No.1 girls’ basketball fan.  Mr. Meadows is one of the most knowledgeable people in the game and a first class ambassador for the ladies game.  I would also like to thank Bob Tonini who provides the computer stats for Sacred Heart.  Mr. Tonini provides a wealth of information about his beloved Sacred Heart Valkyries and is rightfully proud of this group of young ladies.

Please feel free to send your comments and questions concerning the tournament, teams, or players to me at prephoops@yahoo.com .