Site hosted by Angelfire.com: Build your free website today!

Season 2002

Season 2002Season 2002Season 2002Season 2002Season 20022002  

The Unofficial Page of FC Volga Tver

SEASON 2002

List.ru - eaoaeia anonia eioaiao
@Mail.ru
Russian Championship
Division 3 (4th Level); Zone "Golden Ring")


Participants:


Volga Tver
Tekstilshchik Ivanovo
Dynamo Petushki (Vladimir Region)
FK Obninsk (Kaluga Region)
Lokomotiv Murom (Vladimir Region)
Ratmir Tver (represents a local petrol station)
Avtoagregat Kineshma (Ivanovo Region)
Mashinostroitel-Dynamo-2 Kirov
Impuls Yaroslavl (returned to the league after a year's break)
Tashir Kaluga (formerly Torpedo Kaluga) (participated in Kaluga Region championship last season)
Energetik Udomlya (Tver Region) (participated in the Tver Region championship last season and were relagated, but applied for Division 3)

Final Table (September 30)
 
 1.  Ratmir Tver   22 17  2  3 49-15 53
 2.  FK Obninsk  22 16  5  1  46-6 53
 3.  Tekstilshchik Ivanovo   22 14  5  3 39-14 47
 4.  Volga Tver  22 13  6  3 46-10 45
 5.  Dynamo Petushki   22 12  4  6 30-20 40
 6.  Mashinostroitel-Dynamo-2 Kirov  22  8  5  9 23-31 29
 7.  Impuls Yaroslavl   22  6  6 10 21-30 24
 8.  Kooperator Vichuga   22  6  6 10 17-34 24
 9.  Energetik Udomlya   22  6  2 14 19-38 20
10.  Tashir Kaluga   22  4  2 16 15-42 14
11.  Lokomotiv Murom   22  4  3 15 15-39  9* (-6)
12.   Avtoagregat Kineshma  22  1  4 17  8-49  7

* Lokomotiv Murom had 6 points deducted for leaving the ground in Kaluga.


Top scorers: Sergei Grabazdin (Volga Tver) - 15 goals
                    Oleg Lashnikov (Volga Tver) - 12 goals


Round 1 (May 8)

Impuls Yaroslavl - Volga Tver - 0-2 (goals: Grabazdin-2)
Energetik Udomlya -FK Obninsk - 1-3
Mashinostroitel-Dynamo-2 Kirov - Avtoagregat Kineshma - 0-0
Dynamo Petushki - Tashir Kaluga - 2-0
Ratmir Tver -Lokomotiv Murom - 2-0
Tekstilshchik Ivanovo - bye



Round 2 (May 15)

Energetik Udomlya - Mashinostroitel-Dynamo-2 Kirov - 0-1
Tekstilshchik Ivanovo - FK Obninsk - 1-1
Lokomotiv Murom - Impuls Yaroslavl - 0-0
Avtoagregat Kineshma - Dynamo Petushki - 0-1
Tashir Kaluga - Ratmir Tver - 2-3
Volga Tver -bye



Round 3 (May 22)

Volga Tver - Lokomotiv Murom - 3-0 (goals: Nurahmedov, Lashnikov-2) Match Report (in Russian)
Dynamo Petushki - Energetik Udomlya - 2-0
Mashinostroitel-Dynamo-2 Kirov - Tekstilshchik Ivanovo - 0-5
Impuls Yaroslavl - Tashir Kaluga - 1-0
(May 23)
Ratmir Tver - Avtoagregat Kineshma - 5-1
FK Obninsk - bye



Round 4 (May 29)
(A new team Kooperator Vichuga [Ivanovo region] entered for the competition in Round 4.)

Tashir Kaluga - Volga Tver - 1-2 (goals: Tolkachov --  Nurahmedov, Grabazdin)
Tekstilshchik Ivanovo - Dynamo Petushki - 2-0
Avtoagregat Kineshma - Impuls Yaroslavl - 1-0
FK Obninsk - Mashinostroitel-Dynamo-2 Kirov - 2-0
Energetik Udomlya - Ratmir Tver - 0-3
Lokomotiv Murom - Kooperator Vichuga - 0-2



 Round 5 (June 5)

Volga Tver - Avtoagregat Kineshma - 2-0 (goals: Nurahmedov 23', Lashnikov 55') Match Report (in Russian)
Impuls Yaroslavl - Energetik Udomlya - 1-1
Dynamo Petushki - FK Obninsk - 1-1
Lokomotiv Murom -Tashir Kaluga - 2-0
Mashinostroitel-Dynamo-2 Kirov - Kooperator Vichuga - 2-0
(June 6)
Ratmir Tver -Tekstilshchik Ivanovo - 0-0



Round 6 (June 12)

Energetik Udomlya - Volga Tver - 0-4(goals: Nurahmedov-2, Lashnikov, Bobryshev)
Avtoagregat Kineshma - Lokomotiv Murom - 2-2
Tekstilshchik Ivanovo - Impuls Yaroslavl - 4-0
Mashinostroitel-Dynamo-2 Kirov - Dynamo Petushki - 1-0
FK Obninsk - Ratmir Tver - 2-0
Tashir Kaluga - Kooperator Vichuga - 1-1



Round 7 (June 19)

Volga Tver - Tekstilshchik Ivanovo - 0-0  Match Report (in Russian)
Lokomotiv Murom -Energetik Udomlya - 3-0
Impuls Yaroslavl - FK Obninsk - 1-1
Tashir Kaluga - Avtoagregat Kineshma - 3-1
Dynamo Petushki - Kooperator Vichuga - 1-3
(June 20)
Ratmir Tver -Mashinostroitel-Dynamo-2 Kirov - 5-2



(June 23)

Tekstilshchik Ivanovo - Kooperator Vichuga - 3-0



Round 8 (June 26)

FK Obninsk - Volga Tver - 1-0
Tashir Kaluga - Energetik Udomlya - 1-0
Tekstilshchik Ivanovo - Lokomotiv Murom - 3-0
Mashinostroitel-Dynamo-2 Kirov - Impuls Yaroslavl - 2-1
Dynamo Petushki - Ratmir Tver - 1-0
Kooperator Vichuga - Avtoagregat Kineshma - 2-1



Round 9 (July 3)

Volga Tver - Mashinostroitel-Dynamo-2 Kirov - 3-1 (goals: Grabazdin; Lashnikov-2)
Avtoagregat Kineshma - Energetik Udomlya - 0-4
Tashir Kaluga - Tekstilshchik Ivanovo - 1-4
Impuls Yaroslavl - Dynamo Petushki - 1-1
Lokomotiv Murom -FK Obninsk - 0-3
(July 4)
Ratmir Tver - Kooperator Vichuga - 3-0



Round 10 (July 10)

Dynamo Petushki - Volga Tver - 0-0
Tekstilshchik Ivanovo - Avtoagregat Kineshma - 1-0
Mashinostroitel-Dynamo-2 Kirov - Lokomotiv Murom - 2-2
FK Obninsk - Tashir Kaluga - 2-0
Ratmir Tver - Impuls Yaroslavl - 3-0
Kooperator Vichuga - Energetik Udomlya - 2-1



July 14
Volga Tver - Kooperator Vichuga - 6-1 (goals: Grabazdin-3, Lashnikov-2, Galkin - Adulov)


Round 11 (July 17)

Volga Tver - Ratmir Tver - 1-2 (goal: Grabazdin)
Energetik Udomlya - Tekstilshchik Ivanovo - 1-2
Lokomotiv Murom -Dynamo Petushki - 0-2
Tashir Kaluga - Mashinostroitel-Dynamo-2 Kirov - 0-1
Avtoagregat Kineshma - FK Obninsk - 0-2
Impuls Yaroslavl - Kooperator Vichuga - 4-0


2nd Half



Round 12 (July 24)

Volga Tver - Impuls Yaroslavl - 5-0 (goals: Nurahmedov-2, Grabazdin-2, Bobryshev) Match Report
FK Obninsk - Energetik Udomlya - 3-0
Avtoagregat Kineshma - Mashinostroitel-Dynamo-2 Kirov - 0-3
Tashir Kaluga - Dynamo Petushki - 0-2 (September 22)
Lokomotiv Murom - Ratmir Tver - 0-1
Kooperator Vichuga - Tekstilshchik Ivanovo - 0-1



Round 13 (July 31)

Kooperator Vichuga - Volga Tver - 1-1(goal: Lashnikov)
Mashinostroitel-Dynamo-2 Kirov - Energetik Udomlya - 4-0
FK Obninsk - Tekstilshchik Ivanovo - 1-0 (August 11)
Impuls Yaroslavl - Lokomotiv Murom - 3-0
Dynamo Petushki -Avtoagregat Kineshma - 1-0
Ratmir Tver - Tashir Kaluga - 2-0



Round 14 (August 7)

Lokomotiv Murom -Volga Tver - 1-4 (goals: Nurahmedov-2, Kotelkin, Grabazdin)
Energetik Udomlya - Dynamo Petushki - 1-1
Tekstilshchik Ivanovo - Mashinostroitel-Dynamo-2 Kirov - 1-0
Tashir Kaluga - Impuls Yaroslavl - 1-2
Avtoagregat Kineshma - Ratmir Tver - 0-4
Kooperator Vichuga - FK Obninsk - 0-0



Round 15 (August 17)

Volga Tver - Tashir Kaluga - 4-0 (goals: Kotelkin-2, Grabazdin-2)
(August 18)
Dynamo Petushki - Tekstilshchik Ivanovo - 6-1
Impuls Yaroslavl - Avtoagregat Kineshma - 3-0
Mashinostroitel-Dynamo-2 Kirov - FK Obninsk - 0-3
Kooperator Vichuga - Lokomotiv Murom - 1-0
Ratmir Tver -Energetik Udomlya - 2-1



Round 16 (August 21)

Avtoagregat Kineshma - Volga Tver - 0-2 (goals: Sidoryuk, Grabazdin)
Energetik Udomlya -Impuls Yaroslavl - 2-1
FK Obninsk - Dynamo Petushki - 2-0 (September 8)
Tashir Kaluga - Lokomotiv Murom - 3-0 (awarded) (abandoned at 2-1 at 82' because Lokomotiv refused to play; awarded 3-0)
Tekstilshchik Ivanovo - Ratmir Tver - 2-3
Kooperator Vichuga - Mashinostroitel-Dynamo-2 Kirov - 0-0



Round 17 (August 28)

Volga Tver - Energetik Udomlya - 3-0 (goals: Kotelkin, Lashnikov-2) Match Report (in Russian)
Lokomotiv Murom - Avtoagregat Kineshma - 2-1 (August 4)
Impuls Yaroslavl - Tekstilshchik Ivanovo - 0-0
Dynamo Petushki - Mashinostroitel-Dynamo-2 Kirov - 2-0
Tashir Kaluga - Kooperator Vichuga - 1-1
(August 29)
Ratmir Tver -FK Obninsk - 1-0



Round 18 (September 4)

Tekstilshchik Ivanovo - Volga Tver - 1-0 (September 2) Match Report (in Russian) (Link to Tekstilshchik Ivanovo)
Energetik Udomlya - Lokomotiv Murom - 2-0
FK Obninsk - Impuls Yaroslavl - 2-0
Avtoagregat Kineshma - Tashir Kaluga - 0-1
Mashinostroitel-Dynamo-2 Kirov - Ratmir Tver - 0-4
Kooperator Vichuga - Dynamo Petushki - 0-2



Round 19 (September 11)

Volga Tver - FK Obninsk - 1-1 (goals: Kotelkin - Skvortsov) Match Report (in Russian)
Energetik Udomlya -Tashir Kaluga - 2-0
Lokomotiv Murom -Tekstilshchik Ivanovo - 0-1 (September 22)
Impuls Yaroslavl - Mashinostroitel-Dynamo-2 Kirov - 1-1
Avtoagregat Kineshma - Kooperator Vichuga - 0-0
(September 12)
Ratmir Tver - Dynamo Petushki - 3-1



Round 20 (September 18)

Mashinostroitel-Dynamo-2 Kirov - Volga Tver - 0-0
Energetik Udomlya - Avtoagregat Kineshma - 2-0
Tekstilshchik Ivanovo - Tashir Kaluga - 4-0 (September 8)
Dynamo Petushki - Impuls Yaroslavl - 2-1
FK Obninsk - Lokomotiv Murom - 2-0
Kooperator Vichuga - Ratmir Tver - 1-3



Round 21 (September 25)

Volga Tver - Dynamo Petushki - 3-0 (goals: Grabazdin, Galkin, Lashnikov)
Avtoagregat Kineshma - Tekstilshchik Ivanovo - 1-1
Lokomotiv Murom - Mashinostroitel-Dynamo-2 Kirov - 2-0
Tashir Kaluga - FK Obninsk - 0-3
Impuls Yaroslavl - Ratmir Tver - 1-0
Energetik Udomlya - Kooperator Vichuga - 1-0



Round 22 (September 29)

Ratmir Tver - Volga Tver - 0-0
Tekstilshchik Ivanovo - Energetik Udomlya - 2-0
Dynamo Petushki - Lokomotiv Murom - 2-1
Mashinostroitel-Dynamo-2 Kirov - Tashir Kaluga - 3-0 (awarded)
FK Obninsk - Avtoagregat Kineshma - 8-0
Kooperator Vichuga - Impuls Yaroslavl -2-0



Final Table 2002:
 
 1.  Ratmir Tver   22 17  2  3 49-15 53
 2.  FK Obninsk  22 16  5  1  46-6 53
 3.  Tekstilshchik Ivanovo   22 14  5  3 39-14 47
 4.  Volga Tver  22 13  6  3 46-10 45
 5.  Dynamo Petushki   22 12  4  6 30-20 40
 6.  Mashinostroitel-Dynamo-2 Kirov  22  8  5  9 23-31 29
 7.  Impuls Yaroslavl   22  6  6 10 21-30 24
 8.  Kooperator Vichuga   22  6  6 10 17-34 24
 9.  Energetik Udomlya   22  6  2 14 19-38 20
10.  Tashir Kaluga   22  4  2 16 15-42 14
11.  Lokomotiv Murom   22  4  3 15 15-39  9* (-6)
12.   Avtoagregat Kineshma  22  1  4 17  8-49  7

* Lokomotiv Murom had 6 points deducted for leaving the ground in Kaluga.


Volga Tver Main Page
News
History
Links

@Mail.ru

Volga Tver Main Page
News
History
Links

Email: santaclaus1@mail.ru