The Northern States League- 2013 Directory
http://www.angelfire.com/in4/nsl/FRONT.html
SCHMIDT CONFERENCE     COOPER CONFERENCE  
Yount Division   Murphy Division  
1) Albany Wildcats   13) Crosstown Clydesdales  
Nathaniel Davis (Katrina)   Mike Cross (Leonna)  
615 Gillcrest Drive   1117 N. Challenge Drive  
Albany, IN 47320 IM-wildcatapba21   Muncie, IN 47304 IM- apbadales
(765) 789-4752 cell- (765) 730-1983   (765) 730-2017  
JOBY6969@yahoo.com   ctwncdales@comcast.net  
     
2. Indiana Imperials   14) Duneland Crusaders  
Chad Davis (Jackie)   Dan Wilburn (Becky)  
218 Meridian Street   1251 Diamond Blvd  
Dunkirk, IN 47336 IM- cdavis6329   Valpariso, IN 46385 IM- dbwilburn1251
(765) 768-7982 cell- (765) 730-8850   (219) 531-2751  
Eric_the_beefcake_cartman@yahoo.com   dbwilburn@yahoo.com  
     
3. Muncie Black Wolf   15) Longstown Prospectors  
Bob Chalfant (Susan)   Denny Becker (Sheila)  
2020 Richards Drive   177 Overview Circle West  
Albany, IN 47320 IM- wrsharks   Red Lion, PA 17356 IM- DBecker830
(765) 212-9173   (717) 586-8583  
rrchalfant@gmail.com   DBecker830@comcast.net  
     
4. Pennsylvania Pounders   16) Magic City Maulers  
Jack Chalfant (Vicki)   Bryan Wilburn (Missie)  
P.O.Box 71   6520 N CR 500 East  
Farmland, IN 47340   Muncie, IN 47303 IM- itsmagiccity
(765) 468-8512   (765) 896-9162  
jvchalf@yahoo.com jvchalf@gmail.com   missiewil@yahoo.com  
 
Winfield Division     Carter Division  
5. Cleveland Hit Men   17. Canaan Polar Bears  
Al Rapp (Kathy)   John Bushey (Olivia)  
2335 Flint Creek Drive   P.O.Box 343  
Cumming, GA 30041 IM- sacfli   West Stewartstown, NH 03597
(678) 513-5164 cell- (678) 895-7112   (603) 246-8246  
sacfli@aol.com   Johnboy3810@juno.com  
     
6. Gulf Breeze Aardvarks   18. Green Mountain Canucks  
Rich Pray (Dayna)   Gideon "Burnie" Burnham (Barbara)
3300 Raynor Court   2852 U.S.Route 5/P.O. Box 48
Wilmington, NC 28409 IM- ComishNSL   Derby, VT 05829 IM- gmtcanuck
(910) 799-6675 FAX (910) 790-5311   (802) 766-4735  
TheComish@bellsouth.net   gidbarb3@myfairpoint.net  
     
7. Lexington Horsemen   19. New England Elite  
Ken Pennington    Bill Waller (Lori)  
1349 Copper Run Road   75 Camire Hill Road  
Lexington, KY 40514 IM- lexkenbsf   Barre, VT 05641 IM- Npastime
(859) 223-1153   (802) 479-3385  
Lexkenbsf@gmail.com   Npastime@aol.com  
     
8. Sparrow Lake Stallions   20) Vermont Woodchucks  
Mark Rapp   Dave Burnham (Kathy)  
2335 Flint Creek Drive   343 Maple Hill Road  
Cumming, GA 30041 IM- BrodeSandsBeetle   Johnson, VT 05656 IM- Vtwdchucks
(678) 513-5164 cell- (678) 895-7117   (802) 635-7020  
Mark.rapp.1345@gmail.com   bulle54@yahoo.com  
         
Rice Division     Brett Division  
9. Glenville Greys   21) Creekside Crushers  
Bill Kerr (Tracey)   Dave "Scoop" Mann (Deb)  
7923 Main Street   2475 Log Cabin Road  
Glenville, PA 17329 IM- BKerr54321   York, PA 17408 IM- crkside66
(717) 744-5299 cell- (717) 465-8024   (717) 767-5119  
BKerr54321@aol.com   Crkside66@aol.com  
     
10. Kalamzoo Black Knights   22) East York 66ers  
Chuck Brown (Marcie)   Richard "Mick" Mickley  
280 Richlyn   117 Oak Ridge Lane  
Adrian, MI 49221   Dallastown, PA 17313 IM- APBAman
(517) 265-8738   (717) 741-2333  
marcieandchuck@comcast.net   APBAman@aol.com  
     
11. New Hudson Nutjobs   23) Keystone Comanches  
Mike Warren   Jim "JB" Barnes (Beth)  
30085 Orchards Lane   803 Chambers Ridge  
New Hudson, MI 48165   York, PA 17402 IM- jbbarnz
(248) 921-9843   (717) 840-1771  
Mwarren0219@hotmail.com   jbbarnz@aol.com jbarnes@jrholley.com
     
12. North York Warthogs   24) York First Capitols  
Ken "Mayor" Staab   Dick "Si" Silar (Mary)  
1028 North Duke Street   750 North Belvidere Ave  
York, PA 17404   York, PA 17404 IM- Sisilar
(717) 852-8498   (717) 843-2955 cell- (717) 487-0487
mayorkemo@comcast.net   SiSilar@aol.com  
         
Backups:
a) John “Bo” Betbeze
3015 Braxton Court
Kennesaw, GA 30152
(678) 266-0575
Jbb0008@auburn.edu
b) Ken Sexton 
3580 Crestwood
Lapeer, MI 48446
(810) 664-5388
Ksexton@hotmail.com
Commissioner: Assistant Commisioner:
Rich Pray Gideon Burnham
Web Page: Rosters:
Bob Chalfant Gideon Burnham
Season Disk Maintenance: Hall of Fame:
Dave Burnham Denny Becker
Rules Committee: Hall of Fame Veteran's Committee
Jim Barnes (chair) Al Rapp
Al Rapp Chad Davis
Dave Burnham Dick Silar
Mike Cross