Site hosted by Angelfire.com: Build your free website today!
 

MERDİVENKÖY MAHALLESİNİ TANIYALIM ...2000 Yılı nüfus sayımına göre 42 000 kişinin yaşadığı Merdivenköy mahallesinde 10 cadde ve 90 sokak vardır. Bölgemizde 1 Sağlık Ocağı, SSK Merdivenköy Poliklinikleri, İlçe Emniyet Müdürlüğü, 5 İlköğretim Okulu, 1 Lise, 1 Özel Okul, 1 Huzurevi, 1 SHÇEK Çocuk Yuvası, 1 Özel Hastane (Özel Göztepe Hastanesi), Cami, 1 Mescit, 8 Türbe mevcuttur.

1908 yılında Göztepe Mahallesi sınırları içine alınmış fakat, 1971 yılında tekrar ayrı bir mahalle olmuştur.OKULLAR : CAMİLER : TÜRBELER :

Merdivenköy’ün Tarihçesi

Eski İstanbul köylerinden olan Merdivenköy’ün bilinen en eski ismi Bizans dönemindeki AYA MAMANOS ’dur. (Kutsal Anneler Ülkesi)

Fatih Sultan Mehmet döneminde İstanbul’un Fethi sırasında yoğun çarpışmalara sahne olmuştur. Bu çarpışmalar esnasında İstanbul’un Fethini göremeden şehit olan Gözcü Baba ve Buhur Baba’nın türbeleri halen mahallemizde bulunmaktadır.

İstanbul’un Fethi ile Türk egemenliğine geçen Merdivenköy bugüne kadar Merd-iman, Müderris, Meteris ve Mandıra gibi isimler ile anılmıştır.

Osmanlı İmparatorluğu döneminde sarayın süt, peynir, yoğurt ihtiyacı Merdivenköy’den karşılanmış ve sarayın mandırası olarak anılmıştır.

Merdivenköy’ün en önemli tarihi yapıları Mihrimah Cami ve Şahkulu Sultan Dergahı’dır.

Mihrimah Cami, Kanuni Sultan Süleyman’ın kızı Mihrimah Sultan tarafından 16.yy’da yaptırılmıştır. O günden bu güne sadece minaresi orijinal olarak kalmıştır.

Şahkulu Sultan Degahı, Bizans döneminde Bizans İmparatoru Andronikos’un av köşkü olarak kullanılmıştır. Orhan Gazi’nin İzmit’i Fethinde barış antlaşması bu köşkte imzalanmıştır. Barış şartları arasında bulunan “Köşk’ün Ahi Tekkesi olarak kullanılması” şartı ile, türk egemenliği altında olduğu dönemlerde uzun yıllar Bektaşi kültürünün yaşatılması amacıyla Bektaşiler tarafından kullanılmıştır. Çelebi Sultan Mehmet zamanında tekkenin Ahi Baba Şeyhlerine Bizans’ı gözetleme görevi verilmiştir. O dönemden sonra Ahi Baba Şeyhlerine “Gözcü Baba” denmeye başlamıştır. Yakın zamana kadar buradaki taş binada tekkenin şeyhleri oturmuştur. Son sahibi Hasan Tahsin Baba’dır. Şu anda "Şahkulu Sultan Dergahı" olarak, daha çok Alevi Cemaati’nin ve Kültürü’nün yaşatıldığı merkezlerden biridir.