Site hosted by Angelfire.com: Build your free website today!
VİSKİ KÜLTÜRÜ
VİSKİNİN YAPILIŞI Viski sözcüğü,yerel dilde "hayat suyu"anlamına gelen "usquebugh"dan türetilmiş.Su, turba(sadece İskoçya ve İrlanda'da bulunan bir tür bitkisel yakıt),arpa ve buğday. İşte viskinin özünde yalnızca bu dört doğal malzeme var.Bu dört malzeme önce doğayla bir dönüşüm yaşıyor.Ardından usta imbikçilerin hünerleriyle ve son olarak da karıştırıcı üstadın sanatıyla tadına kavuşuyor.İlk olarak arpa, suda birkaç gün bırakılarak filizlendiriliyor.Ardından, filizlenen arpalar,turba ateşindeki fırınlarda kurutuluyor. Malt haline gelen arpa çekiliyor ve lapa teknelerinde sıcak suyla lapalama işleminden geçiriliyor.Mayalanan bu öz,bakır imbikler içinde iki kez damıtılıyor.Alkol bakımından zengin olan göbek kısım çıkarılıp alınarak,İspanya ve Amerika'dan özel olarak getirtilen ve viskiye ayrı bir tat kazandıran meşe fıçılara doldurulup,yıllanmaya bırakılıyor.

VİSKİ İÇMENİN İNCELİKLERİ
İki çeşit viski var:malt ve blended(harmanlanmış)viskiler. Macallan gibi malt viskiler tek bir damıtevinin,tek bir üründen yola çıkarak hazırladığı ürünler.Johnie Walker,J&B gibi harmanlama viskiler ise malt viski üreticilerinin içkinin yaygınlaşması için hazırladığı ürünler.Malt viskiler uzun yıllar fıçılarda tutulur ve İskoçlar tarafından bazen su katılarak içilir. Çünkü su,viskinin tat ve kokusunu daha öne çıkarır. Eğer viskinin tadı çok güçlüyse, bu güçlü tadı kırmak için buz da katılabilir. Malt viskiye buz konmaz, harmanlaşmış viskiye konur diye bir kural da yoktur. Bu tamamen kişilerin damak zevkine kalmıştır.Cola ve Seven-up gibi gazlı içecekleri viskiyle karıştırmak istenirse, viskinin hafif karakterli bir harmanlaşmış viski olması daha iyidir.Ama Malt viskiye gazlı içecekler karıştırılmaz.Çikolata ise,malt viskinin aromasının duyulmasını engelliyor ama harmanlama viskiler için bu durum sözkonusu değil. Viski,şarap gibi yemeğe eşlik edebilecek bir içki değil.Ağır alkollü olduğu için yemeklerin tadını bastırması muhtemel.Ama artık yemekte viski içmek yeni bir konsept.Balıkla buzlu-sulu Red Label, ana yemekle Black Label içilmesi tavsiye edilir.Yalnızca somonla viski içen İskoçlar,iki şeyi çıplak seviyor:Biri malt viski!İskoçya'nın havası,suyu ve toprağı gerçek malt viskiye ruh veren üç öğe.Viskinin büyük bir kahramanlık,kaçakçılık,isyan tarihi var. İskoçlar en iyi viski bardağı olarak kabul edilen "Tumbler"da içkilerini yudumlamaktan hoşlanıyor. İki kulpundan tutularak kullanılan "Quaich"bardağında viski ikram etmek ise konukseverlik göstergesi.Yarısından fazlasını içerseniz evsahibine,azını içerseniz viskiye hakaret etmiş olunulur.

TÜRKİYE'DE BULUNAN VİSKİLER

MALT VİSKİLER
Glenfiddich:Sekiz yıllık,armut çağrışımlı, dünyanın en çok satan viskileri arasında.
Glenmorangie:On yıllık,26 çeşit aromayı içinde barındıran, yemek sonrasının ideal viskisi.
HARMAN VİSKİLER
Ballantine's:Kuvvetli ada maltlarının karışımı.
Black&White:Yumuşak ve genellikle gençler tarafından rağbet görüyor.
J&B:Açık renk,en popüler harman viskilerden.
Mackinlay:Hafif tatlımsı, damakta tadı en uzun süre kalanlardan.
Johnnie Walker Black Label:12 yıllık ve meşe fıçılarda bekletilmiş.

VİSKİ VE SAĞLIK Günde 1-2 kadeh viski içildiği takdirde damar ve kalp rahatsızlıklarına iyi gelir.Soğuk algınlığına yakalananların İskoçların yüzyıllardır yaptığı gibi viskiyi,sıcak su ve şekerle karıştırarak ilaç niyetine içmeleri önerilir.

VİSKİ SÖZLÜĞÜ

  • Malt Viski:İskoçların arpa maltından yaptıkları bir tür biranın,bakır imbiklerde ağır ağır damıtılmasıyla yapılan konsantre viski.
  • Single(tek)malt viski:Tek bir damıtevinin ürünü olan malt viski.
  • Pure(ya da "vatted")malt viski:Birden fazla damıtevinin malt viskilerinin karışımı.
  • Harmanlaşmış(Blended)viski:Malt viskilerin ve endüstriyel olarak damıtılan tahıl alkollerinin karışımıyla tadı hafifletilmiş viski.
  • Bourbon viski:Amerikalıların mısır,çavdar,buğday ve arpadan yaptıkları biraların damıtılıp,içleri yakılmış meşe fıçılarda dinlenmesiyle yapılan viski.
  • Tennesse viskisi:Bourbon yöntemiyle yapılmış,ancak fıçılara girmeden önce kömür filtresinden geçirilerek yumuşatılmış viski.

                                                                                    

                                                                ANASAYFA